Agenda Studiematerialen FRANKENBERG S: £aatste AecicfUett Jicovmciaal Tlieuws Alle Doodelijk ongeval bij de hoogovens. ZIJPE HEILOO Waarin U ook adverteert, SST... STILTc d a g b I a d-r e c I a me Alkmaar, Donderdag. DE ALKMAARSCHE MOTORRACES. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat eenige doktoren in onze stad het initiatief willen nemen, om met hun collega's in de stad en in de buitenge meenten tot een overeenstemming te ko men, om voortaan geen medischen bijstand meer te verleenen bij de motorraces op de grasbaan. Zijn we wel ingelicht, dan zouden de doktoren die ook in de toekomst alles willen doen ten behoeve van de sport het sportelement bij motorraces tever geefs gezocht hebben, terwijl 't gevaren percentage zoo groot is, dat het onver antwoordelijk is, nog meer grasbaanwed' strijden te houden. Tenslotte vernemen wij nog, dat in de raadsvergadering van de volgende week B. en W. geïnterpelleerd zullen worden over de jongste motorraces, bij welke interpellatie B. en W. zou worden ge vraagd, ernstig in overweging te nemen of het verder organiseeren van grasbaan- wedstrijden moreel wel geoorloofd is. HET VERMISTE MEISJE TE BROEK OP LANGEND IJK. Het onderzoek naar het vermiste doch tertje van den heer B. alhier is gister, Woensdag, ijverig voortgezet. Vroeg in den morgen was men reeds weer bezig met dreggen en visschen, doch er werd niets gevonden. De hulp werd ingeroepen van den gem. veldwachter van Oudkarspel, die met zijn politie-hond een onderzoek instelde. De hond volgde een spoor, dat ophield op een stelt bij het water, zoodat men gelooft, dat het kind verdronken moet zijn. Nochtans is er niets gevonden. 's Middags heeft de bekende telepaath Maloïtz, die daarvoor uit Amsterdam was gekomen, naar de kleine gezocht. Volgens diens conclusie moest het kind in het water liggen. Per schuitje werd de omgeving af gezocht. De heerMaloïtz kreeg echter alleen contact bij een motorboot. Gedregd en gevischt maar weer met een negatief resultaat. Verder op kon men ook niets vinden. Naar wij vernemen, zou de z.g. Lïent bij de dubbele buurt hedenmorgen worden afgezet en leeggemalen, opdat men zich dan kan overtuigen of het kind daarin is gevallen. Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P. Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het corps der waaghalzen (rom.-sens.); hoofd rol Jack Holt. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rühmann, Theo L, in gen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang alle leeftijden. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marguerite Gautier (rom.-dram.); hoofd rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrimore (geprolongeerd). Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Luna park (hum.); hoofdrol Eddie Cantor. In het voorprogramma een klucht met Stan Lau- rel en Oliver Hardy. Toegang boven 14 jaar. Zaterdag 4 September. 7 uur 's av., in de Overdekte, abonné- zwemwedstrijden; demonstratie schoon- springen door den Ned. kampioen. DE BURGEMEESTER VAN HüLL KOMT NAAR ALKMAAR. De lord mayor van Huil, die vandaag te Rotterdam wordt verwacht voor een offi ciéél bezoek aan deze gemeente, zal Vrij dagmiddag eenige uren in de hoofdstad vertoeven. Hij komt na een tocht naar de Wieringermeer en Alkmaar om half vier aan het Centraal-Station te Amsterdam aan en zal zich met zijn gezelschap, dat uit ruim tien personen meerendeels zaken lieden bestaat, naar het raadhuis bege ven, waar hij in de koffiekamer door bur- meester de Vlugt zal worden begroet. Ver volgens zal per autocar een rijtoer door de nieuwe woonwijken worden gemaakt, waar bij men o.a. een modern schoolgebouw zal bezichtigen. Om kwart voor zes vertrekt het gezelschap weer naar Rotterdam. ZEDENMISDRIJF. Door de politie is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een inwoonster dezer gemeente terzake zedenmisdrijf (gelegenheid geven in haar woning aan derden). ALKMAAR—KAASSTAD. Men schrijft ons: Zooals men zich wellicht zult herinneren, zijn er op 9 Juli j.1. door de „Phohi", opna men gemaakt van verschillende Alkmaar- sche bezienswaardigheden, zooals Kaas markt, Accijnstoren, Groote Kerk, 't Pro venhuis „Helena van Oosthoorn", terwijl Nico Snel's kinderkoor een Alkmaarsch liedje voor de microfoon zong. Deze repor tage welke samengesteld is door den leider v. d. reportage-dienst den heer Ger. H. Knap en den heer Nico Splinter uit Heiloo en waaraan verder nog medewer king verleend door den directeur van gem. werken den heer Margadant en mevrouw Sanna Klaver, draagt tot titel „Alkmaar- Kaasstad". De uitzending heeft plaats op Vrijdag 3 September a s. van 3.304 uur uur over de Phohi-Ultra-korte-golf zen der 16.88 M. Behalve de bezitters van Ultra-korte- golf-toestellen, kunnen ook de aangeslo tenen bij het radio-distributie-bedrijf dit programma beluisteren, daar de heer Hof man, directeur van het radio-bedrijf, zoo vriendelijk is, het programma over de vijf de lijn door te zenden. DE JONGEREN LANDBOUWDAG. Druk bezoek aan den muziektuin. De aangekondigde vijfde Jongeren Land- bouwdag, uitgaande van den Prov. Bond van Oud-leerlingen van het land- en tuin- bouwonderwijs, heeft Woensdag een groot aantal belangstellenden doen optrekken naar den muziektuin te Alkmaar. Bij de opening om ruim 1 uur sprak de voorzitter, de heer K. Bergsma, voorzitter van bovengenoemden bond, een kort wel komstwoord, waarbij hij vooral het ideëele doel van den bond in het licht stelde. Daarna was het woord aan den eersten spreker, dr. H. v. d. Wielen, leider van de Volkshoogeschool te Bakkeveen (Fr.), die doel en streven van deze uit Denemarken afkomstige beweging uiteenzette, wat in het kort hierop neer komt: het scheppen van de mogelijkheid voor den boer, om zich beter geestelijk te ontwikkelen. Aan de hand van het werkplan van de te Bakkeveen gegeven cursussen maakte spr. dit duidelijk. Na "de pauze sprak ir. L. de Jonge, rijks- landbouwconsulent en directeur der rijks- landbouwwinterschool te Drachten bij licht beelden over „Boeren in West-Europa". Hij wees hierbij o.a. op de tegenstelling van een zich toeleggen op de industrie in de vanouds landbouwende landen en een weer teruggaan naar den landbouw in die staten, waar reeds vele jaren de industrie in de hoogte was gestoken. Noodig vond spr. het streven naar een goed geschoolden boerenstand, die op we tenschappelijke basis den tuinbouw kan leiden, opdat producten kunnen worden voortgebracht van de hoogste kwaliteit. Het zal wel zeer moeilijk zijn een nieuwe boerencultuur op te bouwen, maar het is noodzakelijk voor de vervulling van toe komstverwachtingen. Na een gemeenschappelijke koffietafel werden nog een paar uren doorgebracht met zang, muziek, dans en voordrachten, waarna de goedgeslaagde dag besloten werd met het zingen van het bondslied. het bewijs leveren, dat een gemeente als de onze er een kostbaar huishoudboekje op nahoudt. De inkomsten en uitgaven bedragen voor den gewonen dienst 3.429.395 met een totaal aan batige en nadeelige sloten van 1.224.575. Voor den kapitaaldienst zijn de inkomsten en uitgaver 1.849.720. Als extra-uitkeering van het rijk wordt op een bedrag van 104.00C gerekend tegen 82.255 op de vorige begrooting. Wij volstaan voorloopig met deze cijfers daar de aanbiedingsbrief met het advies van de commissie van bijstand voor de financiën en de daarbij behoorende op merkingen van B. en W. eerst dezer dagen zal verschijnen. Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur de afdeelingen van den Raad voor het onderzoek bijeen te roepen tegen Vrijdagavond 17 September a.s. en de be handeling van de begrooting te doen plaats hebben op Donderdag 30 Septem ber en, zoo noodig, op Vrijdag 1 Oct. a.s. ARBEID VERKEERSPOLITIE. By de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand Augustus 1937 gehouden controles werden 73 processen- verbaal opgemaakt, terwijl 97 personen werden gewaarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, achterverlichting, onduidelijk leesbaar letter en nummer, te snel autorijden en autorijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 5 Autorijden zonder goede stuurin richting 3 Autorijden en op vordering geen rij bewijs kunnen vertoonen 5 Autorijden en op vordering geen nummerbewijs kunnen vertoonen Autorijden zonder de voorgeschreven verlichting Autorijden met onduidelijk leesbaar letter en nummer Autorijden en op vordering geen rustdagkaart kunnen vertoonen Autorijden en naast den bestuurder te veel personen vervoeren Autorijden en vluchtheuvel links passeeren Motorrijden zonder goede remmen Motorrijden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs Motorrijden en geen rijbewijs op vordering kunnen vertoonen Motorrijden in staat van dronkenschap Motorrijder zonder spiegel Rijden met vrachtauto breeder dan 2.10 M. zonder „B" bord Rijden met vrachtauto zonder de ver- eischte aanduidingen betreffende de wielbelasting Rijden met aangespannen voertuig zonder de voorgeschreven verlich ting Overtreding Reglement Autovervoer personen Wielrijden zonder rem Wielrijden zonder bel Wielrijden en geen richting aangeven Wielrijden op het voor het algemeen rijverkeer bestemde weggedeelte Wielrijden en niet rechts houden Wielrijden in verboden straat Wielrijden en geen hand aan de stjiur- kruk houden Wielrijden zonder licht Wielrijden zonder reflector Wielrijden en op het rijwiel een tweede persoon vervoeren Wet op Woonwagens en Woonschepen Aanhouding gesignaleerde 1 2 1 4 3 2 2 3 1 3 2 1 3 1 (Ongecorrigeerd.) Een arbeider overleden, twee gewond. Hedenmorgen heeft op het Hoog- ovenbedrijf te Velsen een ongeval plaats gehad, doordat bij het verwis selen van koelstukken cokes uit een oven is gekomen. Hierbij liepen drie arbeiders brandwonden op. De 49- jarige gehuwde P. J. J. Stals uit Velsen-Noord is hierbij om het leven gekomen. De 38-jarige W. Theiner uit Beverwijk was er minder ernstig aan toe. Direct levensgevaar was bij hem niet aanwezig. De 55-jarige gehuwde arbeider O. A. Hellmann uit IJmuiden-Oost liep lichte verwondingen aan hand en beenen op. Bij het ongeval ontstond brand in een steiger. De brandweer en de eerste hulp dienst van het bedrijf, alsmede dr. Stiller waren direct na het ongeval op het terrein aanwezig. Alle gewonde arbeiders werden per ziekenauto naar het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. LORD MAYOR VAN HULL TE ROTTERDAM. Vandaag heeft de lord Mayor van Huil, de heer Frederick Holmes J. P. vergezeld van eenige raadsleden en hoofdambtenaren dier stad, een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Omstreeks 12 uur is het gezelschap met de Hullboot aangekomen, waarna de Engelsche heeren met auto's naar het stadhuis z?jn gereden. In de burgerzaal werd het gezelschap door den burgemeester, de wethouders en eenige gemeenteraadsleden verwelkomd. Omstreeks vijf uur is men naar den Haag voor een kort bezoek aan de Resi dentie en Scheveningen vertrokken. Morgenochtend om acht uur reist de burgemeester van Huil met de hem verge zellende heeren naar Alkmaar per trein om aldaar een bezoek te brengen aan de kaasmarkt Verder staan op het programma een autotocht door den Wieringermeerpol- der, een bezoek aan den Afsluitdijk en op de terugreis een kort bezoek aan A'dam. EN Totaal 73 HET MOTORONGEVAL TE HENSBROEK. De heer Kliffen, die bij het motor-on geval zware verwondingen opliep, is naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. HET WORDT WEER 8 OCTOBER. Het illuminatie comité van de Oude gracht heeft besloten de Oudegracht met 8 October a.s. te illumineeren van Ritsevoort tot Hofstraat. POLDER BENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in de pro vincie Noordholland: a. met ingang van 1 October 1937, tot Heemraad van den Anna Paulownapolder de heer S. Rezelman Dzn., te Anna Paulowna; b. met ingang van 1 October 1937, tot Heemraad van den polder de Zeevang, de heer M. Vink Czn., te Middelie. BADHUIS „HET WITTE KRUIS" In het badhuis van „Het Witte Kruis" aan het Kweerenpad werden gedurende de maand Augustus 1937 de navolgende baden genomen: Kuipbaden 145; le klas douche 80; 2e klas douche 265; 3e klas douche 498; Baden voor werkloozen 61. Werkloozen en hun gezin kunnen op vertoon van hun stempelkaart aan het badhuis van „Het Witte Kruis" een douche bekomen a 5 cent per persoon, doch alleen de eerste 4 dagen der week. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van lo. Joh. Buiter, schoenwinkelier te Zuidscharwoude, met benoeming van mr. Ubbens tot rechter-commissaris en van mr. de Lange tot curator; 2o. H. Meilink, winkelier te Venhuizen, met benoeming van mr. Fruin tot rechter commissaris en van mr. Winkel tot curator. ELFA, FRANKENBERG. De firma Frankenberg, die zooals men weet jubileert, heeft als handelsmerk het woord Elfa bekozen wat L. Frankenberg, Alkmaar beteekent. Waar wij gisteren „Eefa" publiceerden (de zetter had de 1 voor een e aangezien!), leze men dus Elfa. DE TENTOONSTELLING VAN DE AFD. ALKMAAR DER HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Men schrijft ons: Als de Kermis en de Verjaardag van onze Koningin achter den rug zijn, wordt de aandacht van de Alkmaarders al weer ge vraagd voor een nieuwe gebeurtenis. Tel ken jare keert zij terug en tot nog toe heeft zij zich in de groote belangstelling van Alkmaar en omgeving mogen verheugen. Ook thans staat zij weer voor de deur, zoo als blijken kan uit de groote aanplakbiljet ten, die op tal van plaatsen in onze stad en omgeving zijn opgehangen. Wij bedoelen de tentoonstelling zooals die ieder jaar door de afd. Alkmaar van de HolL Mij. van Landbouw wordt georganiseerd, een waar dige sluitsteen van het zomerseizoen. Is de afdeeling vee met alles wat daarbij behoort meer voor de menschen van het vak, de afd. ondergebracht in onze voor dat doel zoo uitermate geschikte Korenbeurs mag zich steeds verheugen in de belang stelling van duizenden toeschouwers, die minder „insiders" zijn. De commissie, die speciaal belast is met de verzorging van deze afdeeling, tracht ook nu weer de aan trekkelijkheid hiervan zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor allen, zoowel voor amateurs als vaklieden, is hier gelegenheid van hun kennen en kunnen blijk te geven. Wie hiervan meer wil weten, vrage even het vraagprogramma aan, dat gratis te ver krijgen is bij den heer Mak, directeur van de Groentenveiling en bij de heeren Blok- poel, fa. Zaadnoordijk op het Waagplein en C. A. Ruygh in de Schoutenstraat, die gaarne bereid zijn nadere inlichtingen te verschaffen. DE GEMEENTEBEGROOTING. Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1938 met de daerbij behoorende Memorie van Toelichting. Het zijn weer twee lijvige gestencilde boekdeelen ge worden, een schier eindelooze opsomming van belangrijke bedragen die gezamenlijk BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Apel doorn maakt bekend, dat bij hem talrijke berichten zijn binnengekomen, waaruit blijkt dat door het Advertentie-bureau EVIDENT" of door het Nationaal Bureau „ACTIEF", beide te Apeldoorn, adverten ties worden geplaatst in of ter plaatsing worden aangeboden aan diverse bladen, waarbij onder het hoofd „Raxateurs door geheel Nederland" tegen betaling van 0.60 aangeboden wordt de toezending van den tekst van een Ministerieele ken nisgeving, de benoeming van leden of plaatsvervangende leden van pachtkamers betreffende, alsmede van een model verzoekschrift om voor een benoeming als zoodanig in aanmerking te mogen komen. Teneinde zooveel mogelijk te voorko men dat gegadigden door deze adverten ties te hooge verwachtingen gaan koeste ren ten aanzien der geldelijke vergoeding, vestigt genoemde Commissaris van Politie de aandacht van belanghebbenden op den inhoud van art. 57 der Pachtwet, luidende: „De niet tot de rechterlijke macht be hoorende leden van de pachtkamers en hunne plaatsvervangers genieten vergoe ding van reis- en verblijfkosten en verdere vergoeding volgens de regelen door ons te stellen". b Ten aanzien dier „verdere vergoeding" nu is nog geen regeling getroffen, zoodat men met betrekking tot de hoe-grootheid eener mogelijke „verdere vergoeding" in het onzekere verkeert en hiermede bij zijn verwachtingen rekening dient te houden. Bovendien zij opgemerkt, dat de pacht- kamer van het Kantongerecht bestaat uit den Kantonrechter als voorzitter en twee (eventueel vermeerderd met eenige plaatsvervangers) niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op pachtgebied. Voor hen, die deze deskundigheid niet bezitten is het inzenden van een verzoek schrift nutteloos en heeft het voor zulke sollicitanten geen zin 0.60 te offeren voor Ministerieelen tekst en model ver zoekschrift. Polderverkiezing. In café-Kuiper te Schagerbrug werd, in verband met de a.s. verkiezing van 4 hoofdingelanden en 1 heemraad van het waterschap Zijpe en Hazepolder, een ver gadering gehouden van „Algemeen Pol- derbelang". In deze vergadering werd besloten tot candidaatstelling van de onderstaande heeren: voor Heemraad (periodiek aftre dend H. Rezelman) H. Rezelman te Scha gerbrug; voor Hoofdingeland (vacature H. Over): W. Jimmink Jbz. te Keinsmer- brug; (vacature P. de Boer) J. Hoogland te Burgerbrug. De beide periodiek aftredende hoofd ingelanden J. Komen te Oudesluis en H. Dignum te Schagerbrug werden weer candidaat gesteld. Concert van „Eensgezindheid". De reeks van concerten, gegeven onder auspiciën van de V.V.V. en die der plaatse lijke corpsen is gisteravond afgesloten met een concert van Eensgezindheid, directeur de heer A. Meijns. Nu het seizoen is geslo ten, kunnen we niet anders doen dan onze teleurstelling uitspreken over het geringe bezoek tijdens de concerten. Men kan hier, voor een luttel bedrag, voor de groote con certen óf zelfs voor niets op een stoel zitten, genieten van goede muziek en men komt niet. Het laatste concert van V.V.V., waar slechts plm. 130 personen tegenwoordig wa ren, gaf een nadeelig saldo van een 75. Het is teleurstellend; men kan de moeite wel sparen en eigenlijk de muzieknis wel slui ten. VAN VRACHTAUTO GEVALLEN GEDOOD. Vanmorgen is het 15-jarige meisje Ros, van een vrachtauto, welke op weg was naar Oosterhout, gevallen en op slag gedood. Het meisje had gevraagd op den wagen te mogen mederijden. HET SCHIPPERSCONFLÏCT TE ZWOLLE. De uitsluiting opgeschort. De bevrachtingscommissie deelt inzake het schippersconflict te Zwolle het volgen de mede: Aangezien door de heeren H. Bordewijk en W. Kuipers namens het bestuurders college aan samenwerkende schippersorga- nisaties gevestigd te Rotterdam, tegen de beslissing van de bevrachtingscommissie E. te Zwolle ter zake van vrijgave van be vrachtingen, gepaard gaande met uitslui ting van een aantal schippers, van daag beroep is aangeteekend bij den Raad van Beroep voor Bevrachtingszaken en daar door de bevrachtingscommissie steeds het standpunt is ingenomen bij alle tegen haar ingestelde beroepen, dat, han gende het beroep schorsing van maatrege len wordt overwogen, heeft de commissie besloten, den maatregel van uitsluiting voorloopig op te schorten. De bevrachtingen blijven voorloopig vrij en voor de tot stand gekomen be vrachtingen wordt tot nader bericht goedkeuring verstrekt. Tuuchen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus- schen den hoprn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluid»- signalen verboden (behalve In n noodgeval). L moet er de menschen mee bereiken. Vandaar, dat DAG- BL.4D-REC.LAME onweerspre kelijk de basis is van iedere grondig gevoerde reclame campagne Het nniverseele reclame-middel, i Overbodig, geluidssignalen zlln altijd ft*" ÜT** 9«b""k van on redelijk sterke autohoorns! WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Conferentie op het ministerie van sociale zaken. Hedenmiddag heeft de minister van sociale zaken een conferentie gehouden met verte genwoordigers van werkgeversvereenigin- gen en middenstandsvereenigingen, over maatregelen die kunnen strekken tot bestrij ding van de werkloosheid. Verscheidene van de aanwezigen hebben hun standpunt ter zake uiteengezet, waarbij vele belangrijke kwesties ter sprake kwa men. De minister is voornemens, na deze be spreking verder overleg te doen plegen door een in te stellen werkcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de cen trales en het departement van sociale zak«n met de vertegenwoordigers van de bedrij ven waar het nemen van bepaalde maatrege len mogelijk wordt geacht. BRITSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. Een doode en zes gewonden. Het Britsche tankschip „Woodford" (6987 ton) is getorpedeerd tusschen de Colebretas en de Spaansche kust. Volgens het uit Beni Carlo (Castilie) ont vangen telegram van Lloyd's is de tweede machinist gedood en zijn zes opvarenden te Beni Carlo ontscheept, waar zij ter ver pleging werden opgenomen. De „Woodford" was van Constanza op weg naar Barcelona en Valencia. Uit het telegram valt niet op te maken of het schip is gezonken en of de geheele bemanning de haven heeft kruinen berei ken. Het i* noodzakelijk, dat een ieder zijn lichaam behoorlijk ontwikkelt en op peil houdt. H. L. O.-diplomal HET AVONTUUR VAN DE KANO VAARDERS. Onderhoud met een der kano vaarders. Vanochtend hadden wij een onderhoud met van Beurzen en van 't Hof, die ons het volgende vertelden: „Na ons vertrek om elf uur vanaf het Noorderbad, schoten wij direct al een flink stuk op en binnen korten tijd was van de

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2