s 8 PHILIPS IN! I L1] SITTERS^KAR DE GOUDEN l 8 l JtadiopcogMMMa 9©o®®«©| ituienland ieuitletoH Hoogstraat 8. Telefoon 2598. Neemt oud-minister de Graeff weer buitenlandsche zaken? Wat Amerika niet aandurftdat durven Nederlandsche ingenieurs. zeer scherp gerichte straal op een ge- wenschte landstreek te richten, zoo scherp geconcentreerd, dat het nuttig effect van den zender in de richting, waarin deze zijn energie „spuit", gelijk staat met den output van een normale antenne, die werkt met een energie van 2000 K.W. Het maximum vermogen door eenigen zender bereikt, was tot dusverre 500 K.W. KANOTOCHT ZANDVOORT—ENGELAND MISLUKT. Beide jongelieden dwars voor IJmuiden opgepikt. De kanovaarders van Deurzen en van 't Hof, die gisteren Zandvoort ver lieten met Engeland als reisdoel, zijn vannacht om half twee dwars van IJmuiden opgepikt en naar de voor haven van Amsterdam gebracht. Hier mede was aan de gewaagde onder neming een einde gekomen. Tusschen elf uur en half twaalf was het tweetal van wal gestoken en de eerste uren ging alles goed en vlot in zijn werk. Doch om goed zeven uur stak een onweer op, dat gepaard ging met hevige wind vlagen. De zee werd woelig en al spoedig kreeg de boot water in. Overkomend zee water maakte de beide Zandvoortenaars doornat en de boot zelf geraakte hoe lan ger hoe voller met water, terwijl de nacht daalde. Het werd een benauwend geval en de hoop was slechts gevestigd op een voorbijkomend schip. De stroom had de kano om den Noord gedreven en zoo be vonden de kanovaarders zich op drie tot vier mijl uit de kust, dwars van IJmuiden, toen zij een schip zagen langs komen. Luidkeels werd geroepen om de aan dacht van de opvarenden te trekken. Op het schip de „Umea Aelf", thuis behooren- de te Hamburg, en op weg zijnde naar Amsterdam, hoorden zoowel de kapitein als de loods het geroep. De zoeklichten gingen aan en nadat deze eenigen tijd over de watervlakte hadden gezworven, kwam de kleine boot met de beide Zandvoorte- ni-.ars in den lichtbundel. Enkele oogenblikken later stonden zij druipnat op het dek van het Duitsche schip, waar zij een kort relaas van hun wedervaren gaven. De kano werd voorlöopig aan haar lot overgelaten, doch de loods zal bij dag pro- beeren haar binnen te brengen. Eenmaal te IJmuiden aan wal, hebben de jongelui een taxi genomen, welke hen naar de ouderlijke woning te Zandvoort terug bracht. INDISCHE NEDERLANDERS IN NOOD? De minister om opheldering ge vraagd. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van koloniën: 1. Is het den minister bekend, dat de werkloosheid eh de economische nood on der de Indo-Europeanert (Indische Neder landers) zeer groot is? 2. Is de minister niet van meening, dat deze noodtoestand der Indische Nederlan ders door de voortgezette indianisatie op den duur steeds grooter dreigt te worden? 3. Is de minister bereid om in san^enwer- king met de Indische regeering zoo spoe dig mogelijk een doelmatige oplossing ter leniging van den nood der Indische Neder landers voor te stellen? 4. Zoo de minister op vraag 3 bevestigend antwoordt, is hij dan bereid om aan de hand van de te zijner beschikking staande gegevens mede te deelen, dat zulk een op lossing in de richting van een beperking der indianisatie en van de toekenning van grondrechten aan Indische Nederlanders en aan z.g. blijvers zal worden gezocht, zulks voor wat de grondrechten betreft overeen komstig de verklaring, die zijn voorganger dr. H. Colijn op 10 Mei 1935 in de Eerste Kamer heeft afgelegd, te weten, dat hij alles zou doen, om de Indo-Europeanen grondrechten te geven? 5. Zoo de minister vraag 4 bevestigend beantwoordt, is het hem dan, wederom aan de hand der te zijner beschikking staande gegevens, mogelijk, aan te geven tegen welk tijdstip dergelijke voorstellen in het bijzon der voor wat de grondrechten betreft kun nen worden tegemoet gezien? Vrijdag 3 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.7.30 en 9.-r-12.VARA. de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.Kovacs La- jos' orkest en soliste. In de péfttóé gr.pl. 2.Kamermuziek. 3. Avro-dansorkest en Jazz-liedjes. 4.Gr.pL 5.05 Kinderuurtje. 5.30 Gr.pl. 6.Orgelspel. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 NW-uitz. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.Zang en piano. 8.30 De Statenbijbel, cause rie. 9.VARA-orkest. 10.Fan tasia. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO- avondwijding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pL 1.20 De KRO-melodisten en solist. 2.Gr.pl. 2.30 KRO-melo- disten. 3.Orgelconcert. 4.Gr. pl. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5. Gr.pl. 5.15 KRO-orkest. 6.05 Land en tuinbouwcauserie. 6.25 KRO- orkest. 7.Ber. 7.15 De toestand op de arbeidsmarkt in Nederland, causerie. 7.35 Musica Catholica. 8.— ANP-ber. 8.15 De KRO-melo- disten en solist. 8.45 Radiotooneel. 9.KRO-melodisten. 9.15 Radio tooneel. 9.30 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys en solist. 11.15 —12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 Sopraan en orgel. 12.50 Hen- ry Hall's Band. 1.35 Het Wethmar Pianokwintet. 2.20 Gr.pl. 3.05 Pianorecital. 3.35 Radiotooneel. 4.15 Revue-progr. 4.50 Gr.pl. 5.20 John Reynders' orkest. 6.20 Ber. 6.45 St. Hilda's Band. 7.35 Voor tuinlief- hebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 BBC-Symph.-orkest en solis ten. 10.Ber. 10.20 Science at your service, causerie. 10.35 BBC- Variété-orkest en solisten. 11.20 Bram Martin's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Visciano- orkest en zang. 4.20 Andolfi- kwartet en zang. 5.50 Zang. 6.05 Gr.pl. 7.20 PianorecitaL 8.35— 12.05 Opera-uitz. KEULEN, 456 M. 6.50 Harmonie orkest. 8.50 Omroepschrammel- ensemble en saxofoonkwintet. 12.20 H. Hagestedt's orkest. 2.35 Gev. concert. 4.20 Omroep-Amusements- orkest. 5.40 Sonateconcert. 6.35 Gf.pJ. 7.20 Omroeporkest. 8.30 Om roeporkest en Keulsch pianoduo. 9.20 Spoorweg-orkest. 10.5012.20 E. Wolffs orkest, Krepela-sextet en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 KleinorkeSt, 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Zang; 5.50 Pianorecital. 6.20 Gr.pl. 6.35 Kleinorkest. 7.20 Grpl. 8.20 Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinor kest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Zang. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Klein orkest. 6.— Zang. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Om roeporkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8 30 Versterkt Omroeporkest en Koren. 9.20 Ber. 9.35 Gev. progr. 10.20 Ber. 10.50—12.20 E. Wolffs orkest, het Kamersextet Krepela en solist. (11.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Hilversum. Hilversum. Keulen 8.9.50, Luxem- 9.50—10.05, Keulen 10.05— Luxemburg 10.2010.35, Pa ir 2: 3: Lijn Lijn Lijn burg 1C.20, rijs R. 10.35—12.20, Keulen 12.20— 13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Keu len 14.20—14.50, Parijs PTT 14.50— 16.05, Keulen 16.05—17.20, Brussel (Fr.) 17.20—17.40, Keulen 17.40— 18.20, Lond. Reg. 18.2018.45, Keu len 18.4520.05, Parijs R.. 20.05 20.20, Lond. Reg. 20.2021.Nor- mandië 21.21.20, Keulen 21.20 22.20, Brussel (VI.) 22.20—22.30, Brussel (Fr.) 22.3023.20, Berlijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35 15.35, Lond. Reg. 15.35—16.15, Droitwich 16.1518.20, Normandië 18.20—18.40, Droitwich 18.40—24.—. Lijn 5: Diversen. DE VERDUISTERDE AANGETEEKENDE BRIEF. Verdachte op vrije voeten gesteld. De Amsterdamsche rechter-com- missaris heeft den besteller der pos terijen, die eenige dagen geleden is gearresteerd, verdacht van diefstal vara een aangeteekenden brief met ruim 17.000 gulden, na verhoor op vrije voeten gesteld. DE ,KOTA AGOENG" TE COLOMBO. De brand stationair. Volgens ontvangen berichten is de toe stand aan boord van het motorschip „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd, waar in Luik IV brand was ontstaan, stationair. Het schip is vandaag te Colombo aangekomen. VALSCHE MUNTER. Een beginneling aan het werk. De vorige week Zaterdag werd aan de gemeentepolitie te Eist bij Arnhem kennis gegeven, dat tijdens de kermis te Elden in een café aldaar drie valsche rijksdaalders in betaling waren ontvangen. Bij het on derzoek werd de aandacht gevestigd op een man uit het naburige Huissen, en in sa menwerking met de politie van Huissen, Doorneburg en Angeren, werden de noodi- ge maatregelen getroffen om hem op de daarvoor meest geëigende wijze te arres teeren. Met dit doel begaf de politie van Eist zich met de politie uit bovengenoemde plaatsen Zondagavond naar de kermis te Gendt, waar de verdachte, de 25-jarige bakker J. Z., uit Huissen, aanwezig was MODEL 1938 Hij werd aangehouden en per auto overge bracht naar Eist. Op hem werden een aantal vervalschte geldstukken aangetroffen en uit zijn verklaringen kwam vast te staan, dat hij dienzelfden avond te Gendt een valschen gulden in betaling had uitgegeven. Dit geldstuk werd nog denzelfden nacht bij een caféhouder aldaar in beslag genomen. De nagemaakte geldstukken waren vrij duidelijk van echte te onderscheiden; zij hadden alle kenteekenen, bewerkt te zijn door een beginneling. Ten huize van ver dachte te Huissen zijn de matrijzen en andere ingrediënten voor vervaardiging van geldstukken in beslag genomep en Z. is Woensdagmorgen voor den o^icier van justitie te Arnhem gesteld. Als tragische bijzonderheid kan gemeld worden, dat de verdachte de oudste zoon is van den gemeenteveldwachter uit Huis sen, die op krachtdadige wijze aan het onderzoek had deelgenomen en die als een zeer goed politieman alle achting geniet. Dr. Colijn naar Genève. Naar de N. R. Crt. ter oore komt, valt thans te verwachten, dat minister Colijn gedurende de eerste week van de Volkenbondsvergadering, die op 13 September a.s. te Genève bijeenkomt, als leider van de Nederlandsche dele gatie zal optreden. Bij de opening van de Staten-Generaal op 21 September e. k. zal hij echter zijn, dus slechts door een kort verblijf in de Volken- bondsstad te onderbreken werkzaam heden in den Haag hervatten. Na zijn terugkeer naar Nederland zou dan de afgetreden minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff, om trent wien wij hoorden verluiden, dat hij eveneens deel zal uitmaken van onze afvaardiging naar Genève, de taak van eersten gedelegeerden op zich nemen. Uit dezen als zeer waarschijnlijk te achten gang van zaken valt meteen op te maken, dat dus nog niet binnen zeer korten tijd een definitieve minis ter van buitenlandsche zaken deze, op het oogenblik tijdelijk door dr. Colijn getortste portefeuille zal overnemen. Intusschen zij er meteen ter vermijding van misverstand op gewezen, dat wij den indruk hebben, dat dr. Colijn terecht eenigszins aan het ad interim een langdurig karakter wenscht te ge ven. Wat echter niet wegneemt, dat vermoedelijk ook bij zijn eerste ver schijning voor de Staten-Generaal, d. w. z. op 21 September, het Kabinet nog niet volledig zal zijn en dat er waarschijnlijk nog ten minste een viertal weken mee gemoeid zal zijn, zoo niet meer, alvorens het tot bezet ting van de open plaats op het Plein zal komen. DANK VAN DE KONINGIN. De Koningin heeft mr. H. L. Sypkens, voorzitter van de Oranjevereeniging Apel- doorn-Centrum, verzocht haar dank over te brengen aan de 5500 jongens en meisjes, die Haar Dinsdag voor het Paleis Het Loo een zanghulde hebben gebracht. PRINS BERNHARD LICHT ONGESTELD. Het aangekondigde bezoek van prins Bernhard aan het vierde half regiment huzaren te Deventer op heden, is uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van den prins. Waarschijnlijk zal Z. K. H. in de volgende week het voorgenomen bezoek aan Deventer brengen. INLIJVING VOOR DE ZEEMACHT. Heden werden bij de Koninklijke Marine ingelijfd de dienstplichtigen van de tweede ploeg der lichting van 1937. De dienstplichtigen, die zijn aangewe zen voor een eerste-oefening van 8 maan den, moeten dienen tot 30 April 1938, en zij, die zijn aangewezen voor een eerste- oefening van 14 maanden, blijven in dienst tot 29 October 1938. Naar het Engelsch A "T" van PAUL TRENT I J M I door J. SCHOUTEN 25) „Toch niet voor een al te groot bedrag?" „Slechts honderd duizend pond", klonk het treurige antwoord. „Ik hoop, dat u het verlies van zulk een som kunt dragen?" „Het zal mij niet ruïneeren, mijnheer". „Dat is een geluk voor u". „Hebben ze u erg laten bloeden?" „Wij groothertogen hebben niet over matig veel geld, dank zij de Bolsjewisten. Het is hen niet om mijn geld te doen. Er is een beweging onder de Sovjets om zoo veel mogelijk vooraanstaande royalisten uit den weg te ruimen. Ongelukkigerwijs zijn er niet veel meer van ons over". „Wat zijn ze van plan met ons te doen?" vroeg Fraser kalm. „Zij zullen u zooveel geld afpersen, als mogelijk is. En wat mij zelf betreft, ik vraag mij af waarom zij mij het leven ge laten hebben. De Sovjets hechten niet de minste waarde aan het leven van hun te genstanders". „Is er geen kans om te ontsnappen?" De steward deed een stap in zijn rich ting. Een draaibaar stel zendmasten met 2000 kilowatt energie. Sinds eenigen tijd hebben in de dagbladen geruchten geloopen over den bouw van een nieuwen zender- mast op het terrein van de Phohi- kortegolfzenders te Huizen, maar de bijzonderheden zijn zorgvuldig ge heim gehouden, zoodat niemand wist, wat er eigenlijk gaande was. Het gaat hier om den bouw van een tweetal zendmasten volgens een construc tie, ontworpen in het Philips laboratorium, welke tot dusver nergens ter wereld werd toegepast, n.1. die der draaiende zendmasten. Het mag als bekend worden aangeno men, dat het mogelijk is, de straling van een zendantenne door een z.g. „beam"- inrichting in een bepaalde richting te „spuiten", zoodat de zendenergie niet over het geheele zendveld wordt verdeeld. Op deze wijze is het b.v. mogelijk, een gebied te bereiken, dat anders den zender in het geheel niet, of slechts zeer zwak zou hooren. Dit principe is op het oogenblik al oud en wordt door de meeste kortegolfzenders ter wereld gebruikt, de B.B.C. bestrijkt op deze wijze het geheele Britsche rijk. Aan deze methode is echter een groot nadeel verbonden en wel, dat het noodig blijkt, voor elk gebied, waarheen men met gerichte golven wil uitzenden, een speciaal stel zendmasten te hebben, het geen zeer kostbaar is. Daarbij komt, dat als men niet voor elke afzonderlijke land streek een dergelijk stel masten wil plaat sen, men nooit den stralingshoek zeer scherp kan maken en dus niet volledig gebruik kan maken van de voordeelen, welke een beamconstructie biedt. In Amerika heeft men deze bezwaren reeds lang ingezien en daar werd dan ook voor eenigen tijd het denkbeeld geopperd, een tweetal zendmasten te plaatsen op een cirkelvormige railbaan, zoodat de anten ne op elk gewenscht deel van den aardbol zou kunnen worden gericht. Men heeft het denkbeeld opgegeven als al te fantastisch en niet te verwezenlijken... Op het terrein van de Phohi-kortegolf- zenders Phi en Pcj te Huizen wordt thans ditzelfde idee verwezenlijkt. Met spoed wordt gewerkt, om deze constructie ge reed te hebben tegen het moment, dat de zenders paraat moeten zijn voor de ver zorging der in voorbereiding zijnde Ne derlandsche werelduitzendingen. Een stel op beton gemonteerde rails is in een cirkelvorm geconstrueerd, zoodat een wagen, daarop geplaatst, dus geheel in het rond zou kunnen rijden. Het verschil met een normale railbaan is alleen, dat de afstand tusschen de twee rails veel grooter is dan bij een normale spoorbaan 't geval zou zijn. Op deze rails loopen nu twee op wielen gebouwde stalen gevaarten, die de onder stellen vormen voor de daarop te bouwen zendmasten. Deze twee onderstellen zijn verbonden door een stalen brug, welke brug in het middelpunt der twee railcir kels kan draaien om een betonnen as, wel ke in een betonblok is vastgezet. Het is natuurlijk noodzakelijk, de twee zendmasten door een brug te verbinden, daar anders bij een stevigen wind beide masten over de rails zouden gaan rijden, tot ze elkaar ontmoeten, hetgeen niet in de bedoeling ligt. De onderstellen der twee torens met deze brug vormen dus een geheel, dat, over de rails rollend, om een middelpunt kan draaien. De tusschen de twee masten opgehangen antenne kan dus op elke ge- wenschte windstreek worden gericht. Deze geheel enorm zware constructie wordt door middel van lieren gedraaid rondom de railbaan zouden dus borden kunnen worden geplaatst, waarop vermeld staat, wat de juiste stand is voor bepaalde landstreken ergens zou dus een bord staan „Buenos Aires", een eindje verder „Kaapstad", enz. Door deze constructie zal het mogelijk blijken, de energie van den zender in een „Ik zou u raden het niet te probeeren. Wij zijn allen gewapend en hebben bevel zonder aarzelen te schieten", zei hij waar schuwend. Zij waren juist klaar met hun ontbijt, toen Antonio binnen kwam. Hij beduidde den bediende met een hoofdbeweging, dat hij weg kon gaan en daarna boog hij diep voor den groothertog. „Ik hoop, dat het de heeren aan niets ontbroken heeft. Behalve het verlies van uw vrijheid, wenschen wij u onaangenaam heden te besparen. U hoeft slechts speciale spijzen en wijnen te bestellen en zij zullen u verstrekt worden. In dat kastje zult u sigaren vinden", zei hij op zoetsappigen toon. „Hoe lang bent u van plan mij hier te houden?" vroeg Fraser ongeduldig „Daar heb ik niets over te zeggen. Ik ben slechts dienaar". „Wilt u Grafton zeggen hier te komen?" zei de groothertog. „Ik begrijp Uwe Hoogheid niet. Wat heeft mr. Grafton hiermee te maken?" vroeg Antonio, met voorgewende verbazing. „Je hoeft niet te probeeren mij voor den gek te houden. Zeg tegen Grafton, dat ik er op sta, dat hij hier komt". „Heeren, is er nog iets waarmee ik u van dienst kan zijn? Indien dit het geval is, zal er onmiddellijk in voorzien worden. Ik moet u echter waarschuwen, dat als één van u beiden een poging tot ontsnapping zou doen, u beiden gebonden zult worden. Ik moet u ook nog meedeelen, dat uit dit vertrek geen geluid naar buiten doordringt en dat het volkomen nutteloos is om om hulp te roepen. Ik zal u de morgenbladen laten brengen, die u vermoedelijk wel zul len interesseeren. Goeden morgen, heeren", zei Antonio kalm en ging heen. De groothertog ging naar het kastje toe en koos met zorg een sigaar uit. „Jongeman, het zijn goede sigaren", merkte hij op en bracht er een naar Fraser. „Wel, we kunnen niet veel anders doen dan afwachten. Tusschen twee haakjes, speelt u piket?" vroeg hij terloops. „Ja zeker. Op mijn laatste reis was er een vriend van me aan boord, die er fel op was". „Mooi. We zullen om kaarten vragen". De steward bracht hen eenige spellen en zij begonnen onmiddellijk. Fraser was het dadelijk eens over den inzet, die voorge steld werd, hoewel deze tien pond voor de honderd punten bedroeg en de bedragen spoedig hoog opliepen. Zij waren beiden geroutineerde spelers en de dag verstreek, zonder dat zij zich verveelden. Na het di ner bespraken zij de situatie, maar kwamen tenslotte overeen, dat er niets gedaan kon worden. Den volgenden dag gebeurde er niets, maar den daaropvolgenden morgen ver scheen Grafton, nadat zij hun ontbijt be ëindigd hadden. De kaarten waren net rond gegeven, toen de deur open ging. „Ik ben blij, dat u beiden iets gevonden hebt om u mee te amuseeren. Mijn be diende heeft mij verteld, dat u tamelijk hoog gespeeld heeft. Het is gelukkig, dat u zich dat veroorlooven kunt. Wie wint er?" vroeg Grafton opgewekt. „Mijn jonge vriend speelt uitstekend. Eigenlijk is het een heel eenvoudig spel. Wel mr. Grafton, ik veronderstel dat we deze opgedrongen gastvrijheid aan u te danken hebben", merkte de groothertog droogjes op. „Ik hoop, dat ze het u naar den zin ge maakt hebben. Ik had order gegeven u alles te verschaffen wat u wenschte". Fraser was naderbij gekomen en plotse ling sprong hij op Grafton's' rug en greep hem bij de keel. Er klonk een gedempte kreet en er verschenen onmiddellijk twee mannen, die zich met moeite van hem meester maakten. Toen hij stevig gebonden was, bekeek Grafton, die zijn gekneusden hals wreef, hem rustig. „Je bent een domme jongeman. Zelfs al was het je gelukt mij te smoren, zou het je nog niet veel gebaat hebben. Ik vrees, dat ik strengere maatregelen zal moeten nemen. Je zult het niet prettig vinden dag en nacht gebonden te blijven", merkte hij droogjes op. „Ik was een oogenblik mijn hoofd kwijt. Kunt u mij dat kwalijk nemen?" vroeg Fraser met een glimlach. „Niet heelemaal. Als je er voor voelt, mij je woord te geven, dat je geen geweld meer zult gebruiken, dan wil ik de zaak nog wel eens in overweging nemen", zei Grafton na een oogenblik. „Fraser, ik zou hem zijn zin maar geven. Wij kunnen hier toch niet uit ontsnappen" viel de groothertog in. „Ik beloof geen andere aanvallen te doen, voordat ik je gewaarschuwd heb. Dit touw is niet bepaald pleizierig". „Heel goed. Maak het los'", beval Grafton zijn mannen en dit gebeurde; hij bood Fraser een sigaar aan. „Gü zitten en blijf kalm. Tusschen twee haakjes, ik heb geld noodig". „Hebben de prinses en jij mij nog niet genoeg afgezet?" vroeg Fraser grinnikend. „Wat bedoel je daarmee?" „Zij heeft obligaties aan toonder voor een bedrag van honderd duizend pond in haar safe en die zijn van mij". „Wanneer gaf je haar die?" „Op den avond, dat je me liet oplichten". „Dat is heel interessant", mompelde Grafton bij zichzelf. „Wist je dat niet?" vroeg Fraser. De groothertog lachte in zich zelf. „Dus de prinses speelde haar eigen spel letje. Zij is een buitengewoon handige vrouw". Grafton keerde zich boos tot Fraser. „Wist er iemand van dat je die honderd duizend pond bij je had?" vroeg hij. „Mijn zuster wist het, en ik geloof cap tain Desbrook ook. En natuurlijk de prin ses „Dus heeft men uw bankiers op de hoogte gesteld van het verlies?" riep Graf ton uit en begon zachtjes te vloeken. „Dat lijkt mij zeer waarschijnlijk. Ik kan je meteen wel vertellen, dat mijn bank saldo maar heel klein is. Om meer geld los te krijgen, zou ik obligaties moeten verkoopen en daar zou mijn handteekening voor noodig zijn. Ik geloof niet, dat het je lukken zal nog veel geld van mij los te krijgen. Dus je kunt mij net zoo goed laten gaansprak Fraser luchtigjes. „Om aan de politie verraden te worden. Dat gevaar loop ik liever niet". „Maar als ik je nu beloof, dat niet te zullen doen?" „Ik durf het met jou er niet op te wagen. De ervaring heeft mij geleerd, dat je een dronkaard nooit vertrouwen kunt", zei Grafton ronduit. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6