DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De onveilige Middellandsche Zee. No. 207 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 3 September 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand. Engeland zal zijn vloot versterken. Russisch schip getorpedeerd. De roofoverval op Dr. de Ridder opgehelderd. I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 3 September. Het zijn woelige en spannende dagen die wij thans beleven; Europa danst op een vul- caan en er behoeft maar weinig meer te ge beuren, of het kanon gaat bulderen. Er wordt een zeer gevaarlijk spelletje gespeeld, een spelletje van.... provoceeren! Wij hebben gisteren reeds even gewezen op wat er in de Middellandsche Zee is ge beurd, maar de gebeurtenissen daar zijn wel zoo belangrijk, dat we er nogmaals op terug komen. Om dan even een paar feiten te memoree- ren: Dinsdagavond heeft een onbekende duikboot de Britsche oorlogsbodem „Ha- vock" aangevallen; de torpedo miste even wel haar doel. Woensdag is het Britsche tankschip door een duikboot getorpedeerd; het schip zonk en een lid der bemanning kwam om het leven. Donderdag werd een Russische vrachtboot door een duikboot ge torpedeerd; het schip verdween in de diepte, nadat de opvarenden in booten waren ge gaan; ook hier werd een der leden van de bemanning gedood. Dat zijn dus drie gevallen van duikboot- aanvallen en in alle drie gevallen is er de merkwaardige overeenkomst, dat de natio naliteit van de duikbooten onbekend bleef. Zoodat men moet gissen en misschien thans de schuld werpt op een land, dat in werkelijkheid niets heeft uit te staan met deze duikbooten-actie. V •- - - - - - Men moet gissen en het allermoeilijkst is, dat er verschillende mogelijkheden zijn. Is het Italië, dat hier een groote, maar zeer bedenkelijke rol speelt? De linksche pers in Engeland is geneigd, Italië voor de schul dige te houden, tenminste wat het geval- Havock betreft. Nu is er wel eenige reden, om Italië te beschuldigen, omdat het bekend is, dat Italiaansche oorlogsschepen gene raal Franco zoowel passief als actief hebben gesteund... Maar mag men daarop de be schuldiging van Italië baseeren? Als we herinneren aan de beschuldiging van de „Duitschland", het Duitsche slag schip, aan den aanval op de Britsche oor logsbodems ,Royal Oak" en aan den duik boot-aanval op den Duitschen kruiser „Leipzig", in al welke gevallen zeker niet Italië, maar waarschijnlijk de regeering van Valencia of die van Franco de schuldige is, dan begrijpt men, dat men voorzichtig moet zijn met de beschuldiging aan het het adres van Italië. En toch.... als een der beide partijen in Spanje tenslotte de geheimzinnige aanval len zou hebben bevolen (waarbij we in de jongste gevallen natuurlijk het Franco gedeelte moeten noemen), dan rijst de vraag: hoe komt Franco aan de duikbooten? Het is bekend, dat generaal Franco in den aanvang van den burgerstrijd over geen of weinig onderzeeërs beschikte. Het ligt dus voor de hand, dat hij deze gekocht (of gekregen!) heeft van Italië of Duitschland en vermoedelijk zal hij de bemanning ook van een dezer beide landen geleend heb ben. En dan zou men kunnen zeggen, dat „vrijwilligers met eigen duikbooten" als piraten in de Middenlandsche Zee rond zwerven. En Italië zou dan zijn handen weer in on schuld kunnen wasschen, want het kan zijn „vrijwilligers" niet uit Spanje terugroepen. Er zijn nog andere mogelijkheden, die ten slotte in verband gebracht zouden kunnen worden met den strijd in het Verre Oosten. Eén mogelijkheid mogen we hier nog roe men, al lijkt dit zeer gezocht. Wat zou men er van denken, als Rusland een duistere rol speelde in de piraten-ge schiedenis in de Middellandsche Zee?! Rus land slaat met bezorgdheid de ontwikkeling van het Chineesch-Japansche conflict gade en zou zich er waarschijnlijk graag in men gen. Maar het ziet eveneens, dat de strijd m Spanje niet al te gunstig verloopt voor de regeering van Valencia. En bovendien weet het maar al te goed, dat Duitschland een gevaarlijke buur is. En als Rusland nu eens probeerde in de Middellandsche Zee een gewapend conflict uit te lokken, waarbij Engeland en Italië (met Duitschland!) betrokken waren? Dan zou het zelf veel meer vrijheid van bewe ging krijgen in het Verre Oosten. Ziehier een gedachte, die mogelijk is. Al zijn er op het oogenblik geen positieve aan wijzingen in die richting. We schreven gisteren over een waas van gehein zinnigheid, die over vele gebeurtenis sen livt Uit bovenstaande valt o.i. op te ma ken, cat we gisteren niet te veel schreven. De onveilige Middellandsche Zee! We mogen dezen titel wel gebruiken, want het is op 't oogenblik bijna een gewoon te geworden, dat neutrale of zoogenaamd neutrale schepen door duikbooten worden getorpedeerd. Gisteren meldden we de torpedeering van het Britsche tankschip Woodford, waarbij een doode te betreuren viel, daarvóór hebben we al den aanval op de Havock, den Britschen oorlogsbodem, gehad. En nu bereikt ons het bericht, dat een Russisch stoomschip door een duik boot is getroffen, waarbij weer een doode is gevallen. Het lijkt wel een groep piraten, die in de Middellandsche Zee rondzwerft. De ondergang van de Marakoeff. Volgens uit Kymi (eiland Euboca, Grie kenland) ontvangen berichten, welke alles behalve volledig zijn, heeft het Sovjet-Rus sische vrachtschip Marakoeff (5500 ton), dat van Marianopol met een lading aardpek op weg was naar Sete, Woensdagochtend in de Grieksche territoriale wateren tusschen het eiland Skyros en Psara, op ongeveer 6 mijl van Skyros, een duikboot ontmoet. De duik boot gaf een waarschuwingsschot. De kapi tein van de Marakoeff heesch hierop de vlag der Sovjet-Unie en deed vervolgens 36 man van de equipage en drie vrouwen in de booten gaan. De duikboot torpedeerde daar na het vrachtschip, na eerst nog de vlag der Spaansche opstandelingen te hebben gehe- schen. Het vrachtschip zonk oogenblikkelijk. Bij de ontploffing werd een der booten ge troffen en een zeeman gedood. De onderzeeboot verdween in N.O. rich ting. De bemanning van de Marakoeff is Woensdag den geheelen dag in de sloep blij ven rondzwalken. Donderdag ontmoette men een Grieksch schip, dat op weg was naar Smyrna. Dit schip nam de sloep tot de haven van Kymi op sleeptouw. De kapitein van de Marakoeff heeft ver klaard, dat de duikboot na de beschieting van zijn schip een tankschip had ontmoet, welks nationaliteit niet bekend is, doch spoe dig in de gelegenheid werd gesteld zijn weg te vervolgen. De aanval op de „Woodford". Omtrent de torpedeering van de „Wood ford" wordt nader vernomen, dat twee tor pedo's werden gelanceerd door een grijsge schilderde duikboot van onbekende nationa liteit, welke geen enkel herkenningsteeken droeg. De uit dertig koppen bestaande be manning liet onmiddellijk twee booten te water en pas nadat de schipbreukelingen acht uur hadden gevaren, zonder te weten, waar zij terecht zouden komen, bereikten zij Benicartio. De „Woodford" verdween na drie uur in de golven. De Havock te komen. Gibraltar aange- De Britsche torpedojager „Havock" is te Gibraltar aangekomen. Eén der leden van de bemanning heeft aan de pers medege deeld, dat de „Havock" na den aanval vijf dieptebommen heeft geworpen en aangezien de zee daarna met olie werd bedekt, neemt men aan, dat de aanvallende onderzeeër tot zinken werd gebracht. Aantal Britsche torpedojagers in Middellandsche Zee wordt uitge breid. In de bijeenkomst der Engelsche minis ters is besloten, het aantal Britsche torpedo jagers in het Westelijk deel der Middelland sche Zee uit te breiden. De volgende week zal de kabinetsraad bijeenkomen. En zeker is, dat het spel, dat op 't oogen blik gespeeld wordt, buitengewoon gevaar lijk is. Men mag dat ook opmaken uit een zin uit de rede van den directeur van de vlootwerven van Fairfield (Eng.), die tijdens de te water lating van de torpedoboot „Mao- ri" gisteren zeide: Het is gevaarlijk, te veel te schieten op den staart van den Britschen leeuw. De oprechte wensch van Engeland, den vrede onder alle volken te handhaven, heeft een grens. Dit vredesverlangen moet men niet ver warren met de uitdrukking: „Rede tot iede- ren prijs". Er bestaat geen gelijkenis tus schen deze twee termen. Dat is duidelijke, heel duidelijke taaL Vermoedelijk zal het aantal torpedojagers tot 19 worden uitgebreid. De geheimzinnige aanvallen van de Havock. In verband met de torpedo-aanvallen van een duikboot op den Engelschen torpedo jager „Havock" wordt door rechtsche Spaan sche kringen er op gewezen, dat de beide duikbooten der rechtsche Spaansche regee ring zich sinds geruimen tijd in de Golf van Biscaye bevinden en de haven van Gijon blokkeeren. De aanvallen op den Engel schen destroyer kunnen dus slechts door „een roode duikboot" gepleegd zijn, aange zien de aanval op de „Havock" in de Mid dellandsche Zee bij Valencia is uitgevoerd. De Valencia-regeering beschikt over zes onderzeeërs, van welke zich één op het oogenblik in de Fransche oorlogshaven Brest bevindt, waar de commandant verlof heeft gevraagd een reparatie te laten ge schieden. De overige duikbooten der Valencia-regeering bevinden zich in „rood- Spaansche havens aan de Middellandsche Zee". Voorts herinnert men opnieuw aan ver klaringen van Russische gevangenen, waar uit zou blijken, dat er een speciaal vlieg tuigcommando bestaat in Murcia onder lei ding van een Sovjet-Russisch kolonel, die onder den naam Petrow optreedt en wiens taak het is met behulp van de hem ter be schikking staande vliegtuigen met rechtsche Spaansche kenteekenen door aanvallen op neutrale schepen, in het bijzonder Engelsche, tusschen Engeland en de Franco-regeering incidenten uit te lokken, ten einde op deze wijze Engeland naar „den bolsjewistischen kant" te trekken. Een dergelijke instelling zou in Cartagena bestaan voor het uitlokken van incidenten ter zee. Het doel is het Spaansche conflict uit te breiden tot zooveel mogelijk staten. Alleen Sovjet-Rusland kan hierbij belang hebben. In dit verband wijst men er op, dat de zaak der Spaansche regeering er zeer slecht voorstaat en dat men zich in Valencia bewust is voor een verloren zaak te strij den. Het zoeken der Engelsche oorlogs schepen naar de duikboot, die de Havock heeft aangevallen, zal zeker zonder succes blijven, daar deze ongetwijfeld reeds lang weer in een nabije Spaansche haven is gevlucht. Italiaansche commentaren. In verband met de poging het Britsche oor logsschip „Havock" te torpedeeren, wijzen de Italiaansche ochtendbladen er op, dat alleen het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco een einde kan maken aan de onzekerheid in de Middel landsche Zee. Volgens de „Messaggero" bestaat een zekere overeenkomst tusschen den aanval op de „Leipzig" in der tijd en den aanval op de „Havock". De Leipzig heeft toen de zaak op zijn beloop gelaten, terwijl de Britsche vloot tegenmaatregelen heeft genomen. De „Popoio di Roma" acht het waar schijnlijk, dat de onderzeeër, welke den aan slag heeft gepleegd, zich in de haven van Alicante of Valencia in veiligheid heeft ge steld en dat zijn bevelhebber reeds aan de regeeringsautoriteiten een rapport zal heb ben overhandigd over deze zeerooversstreek. Het blad hoopt, dat deze verdachtmaking van de vloot van Franco ontmaskerd zal kunnen worden. Het blad protesteert er verder tegen, dat Italië wordt beschuldigd dezen aanslag te hebben gepleegd. Duitsche beschouwingen. Men merkt in Duitschland algemeen op, dat vrijwel met geen woord in Engeland herinnerd wordt aan hetgeen in tertij d met den Duitschen kruiser „Leipzig" is gebeurd. Toentertijd werd over het algemeen door de Engelsche pers verklaard, dat Duitsch land dit incident veel te tragisch opvatte en dat een duikbootoverval niet volstrekt vast gesteld kon worden, daar men zich zeer gemakkelijk kon vergissen. Toentertijd was men niet bereid de Duitsche constateerin gen te aanvaarden en stond men toe, dat de niet-inmengingscommissie dermate faalde, dat Duitschland zich uit de zeecontróle moest terugtrekken. Thans echter worden juist door de link- che Engelsche pers hartstochtelijk bijna dezelfde eischen tot collectieve maatrege len in de Middellandsche Zee naar voren gebracht, waaraan overigens ook Duitsch land en Italië zouden moeten deelnemen, zooals die in het geval van de „Leipzig" door Duitschland gesteld waren, maar die toen werden afgewezen. Het conflict in hei Verre Oosten. Chineezen bieden tegenstand. De onrust in Mantsjoerije. De gebeurtenissen in de Middellandsche Zee verdringen op het oogenblik het con flict in het Verre Oosten, wat natuurlijk niet wegneemt, dat ook daar nog voortdu rend gevechten geleverd worden. Op het oogenblik moet men zich hoofd zakelijk concentreeren op de gebeurtenissen ten Noorden en Noord-Westen van Sjang hai. Algemeen werd verwacht, dat de Japan ners, nadat ze nieuwe troepen zouden heb ben ontvangen, verder zouden trekken in de richting van Sjanghai, of althans den spoorweg van Sjanghai naar Nanking zou den bezetten. Voordat de Japanners verder kunnen op rukken is het voor hen echter noodzake lijk dat zij aan den oever van de Jangtse en zoo mogelijk tusschen Woesoeng en Sjang hai, het terrein volkomen beheerschen. Zoolang er nog bèlangrijke Chineesche troepen in deze streek worden aangetroffen loopen de Japanners gevaar, in den rug te worden aangevallen en missen zij de ze kerheid om, indien noodzakelijk, nieuwe versterkingen te ontvangen. Berichten van Japansche zijde schijnen meer met de Japansche wenschen dan met de feiten rekening te houden, want, hoewel van andere zijde blijkt dat de Chineezen zich nog op verschillende plaatsen langs de rivieroevers bevinden, zeggen de Japanners dat alle verbindingen tusschen de op ver schillende plaatsen gelande troepen tot stand zijn gebracht en dat derhalve thans de opmarsch landwaarts kan beginnen. Het is mogelijk dat ook de berichten van Chineesche zijde den toestand voor hen te gunstig voorstellen. Het bericht namelijk dat de Chineezen er in geslaagd zouden zijn de forten van Woesoeng te heroveren, klinkt, nadat de Japanners daar zooveel nieuwe troepen aan land hebben gezet, vooralsnog onwaarschijnlijk. Maar niet alleen bij Woesoeng, ook bij Paosjan, Lioeho en Lotien worden succesen van de Chineezen gemeld. Het feit, dat de bevelhebber van de Ja pansche troepen te Sjanghai naar Tokio heeft getelegrafeerd om onmiddellijk nog twee divisies te zenden, wijst er wel OP. dat de tegenstand der Chineezen grooter is dan men verwachtte. Tegenstrijdige berichten van het gevechtsterrein bij Sjanghai. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Toensji-universiteit in Japansche har.den is gevallen. Tegengesproken wordt, dat Pausjan door de Japansche troepen zou zijn bezet, docli wel is de plaats geheel om singeld. In het gebied van de Jangtsepoe is een sterke Japansche troepenbeweging waar te nemen. Bij Woesoeng zijn de Japansche troepen verder opgerukt, de Sjitseling-forten wer den bestormd en ingenomen. Hiermede is de verbinding tusschen de verschillende landingsdivisies tot stand gekomen en kun nen de troepen in gesloten front oprukken naar den spoorweg Sjanghai-Nanking. Na verbitterde gevechten, aldus Havas, zouden de Chineezen de forten van Woe soeng hebben heroverd. De strijd om het dorp Lotien duurt voort. Een Japansche afdeeling, die zoo juist nabij Lioeho was ontscheept, zou door de Chineesche troepen omsingeld zijn. Van Chineesche zijde wordt verder tegen gesproken, dat de Japansche troepen in het gebied van Lotien er in geslaagd zijn, de verbinding tot stand te brengen met de Japansche strijdkrachten te Woesoeng. Activiteit van de Japansche en Chineesche luchtmacht. Japansche vliegtuigen hebben eenige ver uiteenliggende Chineesche steden gebom bardeerd en tevens Chineesche troepen in en bij Sjanghai bestookt. Naar Reuter meldt, hebben de Chineezen luchtaanvallen gedaan op de Japansche troepen te Lioeho en Woesoeng. Voorts doen geruchten de ronde dat Chineesche toestellen enkele plaatsen van Japansch gebied op het vasteland zouden hebben ge bombardeerd. De strijd in het Noorden- Havas meldt uit Tientsin dat de Japan ners na feilen strijd en geholpen door de luchtmacht, Wantjotsjen, een belangrijk strategisch punt aan het front van Mató- jang, hebben bezet. Volgens een bericht uit Tientsin aan het agentschap Domei hebben de troepen, die langs de spoorlijn TientsinPoekau ope- reeren, in samenwerking met de Japansche luchtstrijdkrachten, het ten westen va» Tsinghai gelegen Kwosjen veroverd. De onrust in Mantsjoerije. Reeds eenige dagen geleden meldden En gelsche bladen dat er in Mantsjoerije op standige bewegingen voorkwamen. Van Ja pansche zijde worden deze berichten tha&s Drie jonge mannen na veel moeite gearresteerd. In den avond van 10 Augustus men zal zich de geschiedenis nog wel leven dig herinneren vervoegden zich aan het huis van dr. de Ridder op het Oran jeplein te den Haag twee mannen, die meedeelden, den dokter te willen spre ken. De arts, die op dat moment alleen thuis was, liet de mannen boven komen. Het bleek toen, dat zij gekomen waren om den dokter te dwingen, geld af te ge ven, aan welk verzoek de arts evenwel geen gevolg wenschte te geven. Er ont stond een worsteling; dr. de Ridder werd tegen den grond geslagen en beroofd van zijn portefeuille, waarin een be drag van circa 30. De brutale daders vluchtten, zonder een spoor achter te laten. Het eenige wat de politie bij haar onderzoek kon helpen, was een nauw keurig signalement, hetwelk dr. de Rid der van de daders kon geven. De Haagsche politie is er thans in geslaagd, de daders van dezen roofoverval achter slot en grendel te zetten. Zondag 29 Augustus werd door de recher che aangehouden als verdacht van een kleine inbraak in een wijnljandel in de Anna Pau- lownastraat op 18 Augustus de 20-jarige J. C. V. uit de De Riemerstraat aldaar. Bij het onderzoek, dat de politie in de woning van dezen jongeman instelde, vond £ij verschil lende flesschen wijn, afkomstig uit genoem den wijnhandel, benevens een boksbeugel. V., die aanvankelijk ontkende en beweerde de flesschen wijn van een onbekenden vriend gekregen te hebben, viel tenslotte door de mand. Tevens kwam vast te staan, dat hij twee mededaders had gehad, terwijl voorts bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan een inbraak in een perceel aan het Smidswater, gepleegd op 23 Juli j.1. Op 31 Augustus j.L werd aangehouden de 20-jarige L. J. D., wonende aan de Gedemp te Gracht, die na een streng verhoor tenslotte toegaf tezamen met V. de inbraak in de An na Paulownastraat te hebben gepleegd. Eergisteren Woensdag 1 September arresteerde de politie tenslotte nog den 23- jarigen J. J. H. Z., wonende aan de Hout markt. Nadat ook deze jongeman aanvanke lijk had ontkend, gaf hij na eenigen tijd toe zich tezamen met V. schuldig te hebben ge maakt aan de inbraken aan het Smidswater en in de Anna Paulownastraat. Tijdens het onderzoek in deze zaken viel het de politie op, dat V. en Z. beantwoord den aan de signalementen door dr. de Rid der gegeven van de daders van den op hem gepleegden overval. Op dien bewusten avond hadden de daders zich ook bediend van een boksbeugel. V. en Z. werden nu aan een streng verhoor onderworpen, waarbij zij ten slotte bekenden zich aan den overval te hebben schuldig gemaakt. Bij confron tatie met dr. de Ridder herkende deze de mannen pertinent. V. werd heden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Met Z. zal dat morgen gebeuren. De Haagsche politie is er van overtuigd met de arrestatie van deze jongemannen, die nog niet eerder met de justitie in aanraking kwamen, een goede vangst te hebben ge daan. bevestigd. Zooals gebruikelijk krijgen de communisten de schuld. Uit Hsinking wordt namelijk aan de Nitsji Nitsji gemeld, dat de Japansche autoriteiten in Mantsjoekwo een commu- nistisch-terroristisch complot hebben ont dekt dat de vernieling van den Zuid-Mants- joerijschen spoorweg, van de steenkolen mijnen van Foesjoenn en van de haven van Dairen zou beoogen. In verband hier mede zijn vijftien Chineesche communis ten gearresteerd. Het bombardement op Poetoeng in hevigheid toegenomen. Om elf uur vanmorgen nam de hevigheid van het bombardement van Poetoeng door Japansche oorlogsschepen toe. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het de bedoeling is de mitrailleurnesten en de posities van 300 vrijbuiters, die het schip van admiraal Adzoemo en het Japansche consulaat hebben bestookt te vernietigen. Toch is het niet onwaarschijnlijk, dat dit bombardement dient om de ontscheping van Japansche troepen te beschermen. De Japansche oorlogsschepen en de Chi neesche batterijen bij Poetoeng hebben el kander hevig beschoten. Twee door Chinee zen afgeschoten granaten hebben het Ja pansche consulaat getroffen. In de geheele streek van Poetoeng ligt de grond bezaaid met Japansche granaten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1