HET BETOVERDE BOS. "boerderij uitgebrand. Branden. Glimlachje Verkeersongelukken. f REÜNIE DER NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Zondag werd voor de.leden van de Neder- landsche relsvereeniging te Zandvoort een I reünie georganiseerd. Ruim duizend leden waren ongeveer twaalf uur op het terras van hotel „Groot Badhuis" vereenigd om te I luisteren naar een toespraak van den alge- f meen voorzitter, den heer J. Panman. Spr. gaf een kort overzicht van de werk- I zaamheden over het afgeloopen jaar. Over den brand geen wind stond, heeft hiertoe veel bijgedragen. Wel heeft het belenden de perceel waterschade bekomen. In huis aanwezige vereenigin gsgelder. werden door den brandweer gered. Zondagmorgen tegen elf uur is brand ontstaan in de boerderij van den heer E Keulen te Vollega bij Lemmer. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet thuis en bevonden zich iNaar Wll i "T2 J d® Ned" Re^eenlgmg U de kerk te waar zij onmiddel- vroegtijdige nzendme niet gesproken te worden, daar het verreis- u;k nn ,,a- "izending Ho hAHracr Kof hof „O-;» I ®p d® boogte werden gebracht van >t onderzoek van Ged. den brand, waarop zij naar huis snelden De gealarmeerde motorbrandspuit bijdrage uit het Werkloosheids-subsidiefonds ook inderdaad zal worden uitgekeerd. Niettemin raamt het College die bijdrage voor 1938 op 104.000.—. Is op goeden grond aan te nemen, zoo werd gevraagd dat een hoogere bijdrage zal worden toege staan en zoo neen, ware het dan niet wen schelijk geweest met de toekenning van een lagere bijdrage rekening te houden? de bedrag het dubbele van het vorig jaar bedraagt! Veel deelnemers trokken vooral naar Zwitserland. In groepsverband reisden 16.000 leden en individueel 12.000 en na af loop van het reisseizoen kan men gerust het totale bedrag op 35.000 personen vaststellen. Van de 60.000 leden maakten dus meer dan de helft een reis naar het buitenland! Aan nieuwe leden werd tot heden ingeschreven het mooie aantal van 11.000. Als nieuws kon de voorzitter nog mededeelen, dat volgend jaar een Indië-reis zal worden georganiseerd (om den aardbol) en een tocht door Europa. Ten slotte hoopte spr., dat de leden steeds met de reisvtreeniging zullen reizen, dat propaganda gemaakt zal worden, dat nieu we leden zullen worden ingeschreven. van Lemmer kon slechts weinig tegen den in middels tot een vuurzee aangegroeiden brand uitrichten. Een der buren slaagde erin vier varkens in veiligheid te brengen, terwijl het den heer des huizes nog geluk te een portefeuille uit het brandende per ceel te redden. 125.000 kg. hooi werd door het vuur verteerd. De boerderij brandde geheel uit. Het vuur is ontstaan doordat de kinde ren, die alleen thuis waren, met lucifers hebben gespeeld. DOODGEKNELD. ZateTdag is de 21-jarige P. Mooijen uit dé Tweeboschstraat te Rotterdam bij zijn werkzaamheden aan de Nieuwe Binnen- havenbrug bekneld geraakt tusschen het draaibare en het vaste gedeelte. Het ge volg was dat hij een nekwervel brak. Hij werd naar het ziekenhuis aan. den Cool- singel gebracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij bleek reeds te zijn overleden. DE VERONTRUSTENDE ZIEKTE GEVALLEN TE ALPHEN AAN DEN RIJN Geen vleeschvergiftiging. Naar wij vernemen, heeft het medisch onderzoek naar de verontrustende ziekte gevallen te Alphen a. d. Rijn, welke zich verleden week hebben voorgedaan en ten gevolge waarvan de vijftienjarige H. Meerlo in het academisch ziekenhuis te Leiden is overleden, thans definitief uit gewezen, dat het hier een geval van acute bacillaire dysenterie betrof, welke veroor zaakt is door een infectie. De oorzaak van deze infectie kon echter tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Met zekerheid staat derhalve vast, dat van vleeschvergiftiging geen sprake is. DE HEER SEM DRESDEN GEÏNSTALLEERD. Als directeur van het kon. con servatorium voor muziek. In het koninklijk conservatorium voor muziek is Zaterdagmiddag in tegenwoor digheid van de commissie van toezicht en het college van leeraren de nieuwe direc teur, de heer Sem Dresden, officieel ge ïnstalleerd. De installatie geschiedde door den. voor zitter van de commissie van toezicht, mr. G. A. van Haeften, die den heer Dresden hartelijk welkom heette en de beteeken is schetste van de taak, welke de nieuwe directeur als opvolger van dr. Joh. Wage naar op zich had genomen. De heer Dres den werd vervolgens toegesproken door den heer Everhard van Beijnum, praeses van de vereeniging van leeraren en leeraressen aan het koninklijk conserva torium, waarna de directeur tenslotte een rede hield. BRAND DOOR KORENBROEI. Zaterdagmiddag is te Westerbroek, gem. Hoogezand, de boerderij van C. W. van Dammen geheel afgebrand. Niets kon worden gered. De oorzaak is korenbroei. WONING UITGEBRAND. Terwijl de bewoners Zondagmorgen naar de kerk waren is door kortsluiting brand ontstaan in perc. Molenstraat no. 2 te Soest. De tien kinderen, die alleen thuis waren, verlieten ijlings het huis en waarschuwden de brandweer, terwijl om wonenden de tegenwoordigheid van geest hadden deuren en raamluiken van het brandende huis te sluiten, zoodat de vuur zee niet naar buiten kon uitslaan en be lendende perceelen aantasten. De brand weer arriveerde spoedig en tastte de vlam men met twee stralen aan. Na een uur was het grootste gevaar geweken en was het zeker, dat de omliggende woningen behou den waren. Dat er op het oogenblik van De bijziende dame: Het is toch eigenlijk wel leuk, dat je apen zoo kan leeren schoon maken! AANRIJDING MET ERNSTIG GEVOLG. Gisteravond is de landbouwer G. H. Meesterberends te Holten (Ov.) door een personenauto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar zijn woning ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. AUTO TEGEN STILSTAANDEN VRACHTWAGEN GEREDEN. Gisteravond om tien uur is eveneens te Holten een personenauto uit Almelo, waar in zich vijf personen bevonden, tegen een stilstaanden vrachtauto van een kermis exploitant gereden. Laatsgenoemde wagen was niet verlicht. Drie personen, twee heeren en een dame, werden licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. De gewonden zijn naar hun woning in Almelo vervoerd. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagmiddag reden drie meisjes per fiest langs het water te Annerveensch ka naal te Wildervank. Plotseling stak een van haar de pl.m. twintigjarige J. H. den weg over. Juist kwam een auto, bestuurd door den heer J. uit Barneveld, aangereden Het meisje werd door den wagen gegrepen en sloeg met het hoofd op den betonweg, zij was vrijwel op slag dood. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Zondagavond omstreeks zes uur is de 36-jarige mevr. Bongers, die op de fiets was, waarop zij tevens haar achtjarig dochtertje vervoerde, toen zij plotseling het De Monchyplein te Arnhem overstak, door een in volle vaart rijdende autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij gegrepen en op slag gedood. Het meisje is met een gebroken been en verschillende kneuzingen naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. TWEE TRAMWAGENS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Gisteravond zijn op de Weteringschans te Amsterdam tegenover de brug voor het Rijksmuseum twee tramwagens met elkaar in botsing gekomen. Een tram wagen van lijn 6, komende uit de richting Frederiksplein, maakte de bocht naar links, de brug op in de richting Rijksmu seum, toen op de Weteringschans een tramwagen van lijn 7 uit de richting Leidscheplein naderde. De beide bestuur ders hadden eikaars wagens wel gezien, doch verwachtten vermoedelijk van elkaar, dat zij ieder aan de tegenover elkaar ge legen haltes moesten stoppen. Toevallig was dit echter niet het geval, omdat er noch passagiers wenschten in te stappen, noch passagiers moesten uitstappen. Toen de bestuurder van lijn 7 merkte, dat lijn 6 doorreed, remde hij krachtig, doch onge lukkigerwijze schoot de wagen door, waardoor deze terecht kwam tegen het voorste gedeelte van den bijwagen van lijn 6. Zoowel het voorbalcon van den motorwagen van lijn 7 als het voorbalcon van den bijwagen van lijn 6 werden ten deele in elkaar gedrukt. De conducteur en een passagier, die op het voorbancon van den bijwegen stond, liepen eenige lichte kwetsuren aan het gelaat op. De wagen bestuurder van lijn 7 was bovendien door de botsing hevig van streek en moest naar het nabij gelegen politieposthuis worden gebracht om zich van den schrik te her stellen. Doordat de bijwagen van lijn 6 door den schok uit de rails was gevlogen ondervond het verkeer eenige stagnatie, die ongeveer twintig minuten duurde. Toen had technisch personeel van de ge meentetram den ontspoorden wagen weer in de rail. gezet en kon het tramverkeer doorgang vinden. B. en W. beantwoorden dat als volgt: Naar wij zjjn ingelicht bespoedigt een van de begrooting van Ged. Staten en de door de Regeering ingestelde Commissie in die mate dat eventueele bezwaren reeds in het begin van het jaar bekend kunnen zijn. Het voordeel hiervan is, dat eventueele wijzigingen voor het volle jaar zullen kun nen gelden, hetgeen aan een regelmatig fi> nancieel beheer ten goede komt, terwijl de goedkeuring van de begrooting mede in de eerste maanden van het jaar kan worden verwacht. Indien aldus het verloop van za ken is, zal de door de Commissie genoemde moeilijkheid zich slechts voor ditmaal kun nen voordoen. De zekerheid, dat het wegens extra-bij drage uitgetrokken bedrag van f 104.000. zal worden ontvangen, kunnen wij niet ge ven, evenmin als wij daartoe in November of December a.s. in staat zouden zijn. Het was ons overigens, door de reeds in aanbiedingsbrief vermelde oorzaken, niet mogelijk het ontwerp te doen sluiten, indien niet de extra-bijdrage tot het volle bedrag daarin werd uitgetrokken. II. De overheveling van nadeelige sloten van vorige diensten naar den kapitaaldienst achte de Commissie een bedenkelijk ver schijnsel. Beter ware het, naar haar mee ning, het geheele nadeelig saldo der reke ning over 1936 op den gewonen dienst te brengen en naar de dekking van dat bedrag om te zien. DE COMMISSIE VOOR DE FINANCIEN OVER HET BEGROOTINGS-ONTWERP. De Commissie van bijstand voor de finan ciën bericht, dat zij de ontwerp-begrooting voor 1938 met de bijbehoorende bedrijfsbe- grootingen heeft besproken. Onder voorbehoud van de vrijheid van meening der leden bij de verdere behande ling van het ontwerp, besloot de Commissie de volgende punten onder de aandacht te brengen. I. De Commissie, hoewel de bedoeling van het College waardeerende, wenscht toch op te merken, dat zij door de vroegtijdige in diening van de begrooting eenige moeilijk* heden heeft ondervonden. Doordat namelijk de cijfers van de begrooting voor 1937 zelfs nu nog niet definitief vaststaan, ontbrak een betrouwbare basis voor een vergelijking met de ramingen voor 1937. Zoo is b.v. nog niet bekend, of de voor 1937 nader op f 82.255.— geraamde extra- B. en W. antwoorden: Wü hebben hierbij gehandeld overeen komstig de regeling, die door Ged. Staten is voorgeschreven ten aanzien van de dek king van het nadeelig slot van den dienst 1934. Aan het door de Commissie geopperde denkbeeld, dat wij reeds bij de samenstel ling van het ontwerp hebben overwogen, kon wegens gebrek aan middelen geen uit voering worden gegeven. III. Gevraagd werd, wanneer een voor stel zal worden gedaan ten aanzien van de verlenging van de overeenkomst met het Centraal Bureau voor verificatie en con trole der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De Commissie is van oordeel, dat aanstelling van een gemeentelijk verifi cateur, die steeds beschikbaar is en zich geheel aan de verificatie kan wijden, de voorkeur verdient. BT en W. antwoorden als volgt: In bijlage 26 van 1936 gaven wij U met handhaving van ons standpunt, dat aan stelling van een gemeentelijk verificateur de voorkeur verdient, in overweging het contract met het Bureau met een jaar te ver lengen, omdat het Bureau een kans zou ver krijgen zijn taak voortaan meer in overeen stemming met de verwachtingen van Uw Vergadering te vervullen. In Uw vergadering van 29 October 1936 is een besluit in dien zin genomen. In verband met de besprekingen, die des tijds door ons College met de Commissie van bijstand voor de financiën en den Di recteur van het Bureau zijn gevoerd, achten wij het niet billijk reeds thans het contract te beëindigen. Wij meenen, dat hiertoe niet vóór 1939 zou moeten worden overgegaan. Wij stellen U mitsdien voor dit punt bij de behandeling van de begrooting voor dat jaar nader onder de oogen te zien. IV. De onder volgnummer 80 uitgetrok ken post van 2000.voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan gaf aanleiding tot de opmerking, dat getracht moet worden dien arbeid dor het vaste personee.1 van het bedrijf te doen doen verrichten, waardoor het geraamde bedrag zou kunnen worden uitgespaard. B. en W. antwoorden: Bedoelde post zal niet meer in de begroo ting behoeven voor te komen, zoodra de uit breidingsplannen voor het geheele gebied der gemeente zyn vastgesteld, hetgeen, naar wy hopen, in 1939 het geval zal zijn. V. Tegen toekenning van*het onder volg nummer 481 geraamde subsidie aan het Alk- maarsch Borgstellingsfonds had de Com missie geen bezwaar. Zij zou echter het uit getrokken bedrag als een maximum willen beschouwen en de werkelijke uitgaaf af hankelijk willen stellen van de uitkomst van een jaarlijks door het fonds in te dienen rekening. Met de door de Commissie gewenschte re strictie kunnen B. en W. zich vereenigen. VT. Voorts trok het de aandacht, dat de winst van het electriciteitsbedrijf 19.100. hooger ia uitgetrokken dan voor 1937. Som mige leden opperden tegen het voordurend opvoeren van de winstuitkeeringen bezwaar. Zij vroegen, of verlaging van de bedryfs tarieven niet op de eerste plaats aanbeve ling zou verdienen. Voorts zou het op prijs worden gesteld, indien op door U te bepalen wijze omtrent de onderhandelingen ten aan zien van het electriciteitsbedrijf eenige in lichtingen aan den Raad zouden kunnen worden verstrekt. Het antwoord van B. en W. luidt als volgt: Het deed ons bij de samenstelling van het ontwerp genoegen te kunen constateeren dat het toenemend verbruik het bedrijf tot deze hoogere uitkeering in staat stelt. Te meer was deze bate ons welkom, omdat zij met het oog op de financieele positie inder daad zeer noodig was. Wij kurinen ons der halve niet veroorloven U tariefsverlaging voor te stellen. Buitendien komt ons her ziening niet strikt noodzakelijk voor, daar de electriciteitstarieven gemiddeld niet bc ven de tarieven in het land uitgaan. VII. Ten slotte wenschte de Commissie in overweging te geven den Inspecteur der directe belastingen te raadplegen omtrent de raming van de belasting posten. Volgens haar inzicht zouden de ramingen, betref fende de grondbelasting en wellicht ook de raming van de opbrengst der opcenten op de vermogensbelasting voor verhooging in aanmerking komen. B. en W. zullen aan 't verzoek der Commis sie voldoen en het antwoord van den In specteur ter inzage liggen. SAMENSTELLING EN WERKKRING COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. In bijlage Nr. 117 schrijven B. en W.: Krachtens artikel 46 der Middelbaar On derwijswet is het toezicht op de openbare en bijzondere scholen van middelbaar on derwijs, onder het oppertoezicht van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen opgedragen aan: a. plaatselijke commissiën, door den ge meenteraad te benoemen, met dien verstan de, dat twee leden van de commissiën van toezicht op de hoogere burgerscholen A en de handelsscholen worden benoemd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken binnen wier ambtsgebied de school is ge vestigd; b. inspecteurs enz. De vetgedrukte woorden zijn aan het ar tikel toegevoegd bij de wet van 22 April 1937 (Staatsblad Nr. 320), welke wet in werking is getreden op 1 September j.1. Wij hebben ons afgevraagd, welke rege ling zal moeten worden getroffen, om aan genoemde wetsbepaling te voldoen. Hiertoe Zijn verschillende mogelijkheden aanwezig. 1. Er zou een afzonderlijke commissie in het leven kunnen worden geroepen voor het toezicht op de A-afdeeling van de Rijks hoo gere burgerschool, de handelsschool en de handelsavondschool, waarvan twee leden te benoemen door de Kamer van Koophan del en Fabrieken en de overige leden door u>ve vergadering. Voor de bestaande com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs zou dan overblijven het toezicht op den onderbouw en op de B-afdeeling van de Rijks hoogere burgerschool, alsmede op de afdeeling H.B.S. van het R.Kath. Lyceum. Men krijgt dan twee commissiën van toe zicht op de Rijks hoogere burgerschool, één voor wat betreft de A-afdeelng, en één voor wat betreft het overige deel. 2. De commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs zou kunnen worden uit gebreid met twee leden, die uitsluitend deelnemen aan het toezicht op de A-afdee ling van de Rijks hoogere burgerschool, de handelsschool en de handelsavondschool. Het toezicht op beide hiervoor genoemde deelen van de Rijks hoogere burgerschool zou dan ook weer verschillend zijn, tenzij uwe verga dering de beide nieuwe leden ook voor het overige toezicht zou benoemen, waardoor de uitgebreide commissie, evenals tot dus ver de bestaande, met het geheele toezicht 't zal echter ook zonder uitbreiding van de commissie kunnen worden verkregen door de hierna vermelde oplossing. De samenstelling en de werkkring van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs ondergaan geen wijziging, behoudens dan alleen, dat twee van de leden een benoeming zullen moeten heb ben èn van de Kamer van Koophandel en Fabrieken èn van uwe vergadering, om aan het geheele toezicht te kunnen blijven deel nemen. Bij periodieke aftreding zal op ge lijke wijze moeten worden gehandeld. Bij wijze van overgang zou de Kamer van Koophandel en Fabrieken er thans mede moeten instemmen, dat twee van de zitting hebbende leden geacht worden ook doo, haar te zijn benoemd. Zoowel de commissie van toezicht op h?t middelbaar onderwijs, al« de Kamer va; Koophandel en Fabrieken, geven aan dt onder 3 genoemde oplossing de voorkeu.. De Kamer van Koophpandel en Fabrieken heeft de heeren ir. Ph. M. Bosscher en ty. Holsmuller aangewezen als haar vertegen, woordigers. Ook wij achten het gewenscht, dat het toezicht op het geheele middelbaar onder wijs blijft opgedragen aan één commissie- bestaande uit dezelfde personen. Bij perio dieke aftreding, ontslagname, e.d., zal dan door onderling overleg moeten worden be reikt, dat beide partijen denzelfden per soon benoemen. Zoolang uwe vergadering handhaaft het systeem, dat de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en die op het gemeentelijk nijverheidson derwijs uit dezelfde personen bestaan, zal ten aanzien van laatstgenoemde commissie dezelfde gedragslijn moeten worden ge volgd. Wij zouden van deze gelegenheid gebruik willen maken een nieuwe verordening op de samenstelling en bevoegdheid van de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs vast te stellen, aangezien de be staande verouderd is. WIJZIGING SCHOOLGELD REGELINGEN MURMELLIUS- GYMNASIUM EN HANDELSSCHOOL. In bijlage no. 119 schrijven B. en W.: De ministers van O., K. en W. en van Financiën heben eenige wijzigingen aan gebracht in de schoolgeldregeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen. Eén daarvan betreft het schoolgeld, verschuldigd in het geval, dat meer dan één kind uit hetzelfde gezin voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs of kweek- schoolonderwijs geniet. Krachtens de vorige regeling op dit punt werd bij gelijktijdig bezoek van meer den één kind uit hetzelfde gezin aan de Rijks Hoogere Burgerschool, het Murmel. lius-Gymnasium en de Handelsschool al. hier voor 't tweede kind 3/4 en voor 't der de en ieder volgend kind de helft betaald van wat voor het eerste verschuldigd is, voor wat Rijksschool en gemeentescholen betreft, alleen in geval van wederkeerig- heid. Krachtens de gewijzigde bepaling wordt, indien uit één gezin meer dan één kind voorbereidend hooger of middelbaar on derwijs geniet aan een door het Ryk of door een gemeente in stand gehouden of gesubsidiëerde inrichting, het voor iederen leerling verschuldigd schoolgeld vermin derd met een achtste, indien er twee, en met een vierde, indien er meer dan twee zoodanige kinderen in het gezin zyn, en wordt voor de toepassing van deze bepa ling kweekschoolonder wijs met middelbaar onderwijs gelijk gesteld. Het komt ons noodzakelijk voor, dat dezelfde wijziging wordt aangebracht in de schoolgeldregelingen voor het Murmel- lius-Gymnasium en voor de Handels school. Tegelijkertijd kunnen dan ook de andere in de schoolgeldregeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen aangebrach te, van minder belang zijnde .wijzigingen, voor zooveel voor de beide gemeente scholen van belang, worden overgenomeh. Van deze gelegenheid zouden wij tevens gebruik willen maken om, voor wat de Handelsschool betreft, voor zooveel noodig te voldoen aan de gewijzigde bepalingen der Middelbaar Onderwijswet met betrek king tot het schoolgeld. Zoo schrijft ar tikel 37 van die wet in het 3e lid onder j voor, dat in de verordening op de invorde ring van schoolgeld wordt bepaald, in welke gevallen geheele of gedeeltelijke ontheffing door den gemeenteraad wordt of kan worden toegestaan. Het 3e lid van artikel 10, zoomede artikel 12, zullen uit dien hoofde moeten worden overgebracht van de heffingsverordening naar de in vorderingsverordening, met overdracht van de bevoegdheid van ons college aan Uwe Vergadering. Het verdient aanbeve ling de regeling voor het Murmellius- Gymnasium eveneens dienovereenkomstig te wijzigen. De invorderingsverordeningen dienen overigens met de te wijzigen heffingsver ordeningen in overeenstemming te worden gebracht. B. en W. stellen den raad vóór de des betreffende besluiten te nemen. BENOEMING TIJDELIJK CONRECTOR MURMELLIUS-GYMNASIUM. Curatoren van het Murmellius-Gymnasium bevelen aan ter benoeming als conrector van het Murmellius-Gymnasium voor hef schooljaar 1937/1938 den heer Drs. Brommer, leeraar in de oude talen. 177. „Zoo meiske", zei Eenzaam, „dan i( het maar het'beste, dat wij voorloopig op stap gaan. Ik zal je de weg wijzen tot aan het betoverde bos, maar dan zul je het verder alleen moe ten vinden", 178. „Flipje, blijf jij hier bij mijn huis? Als je wilt kan je on» eten alvast klaar maken. Over een uurtje kom ik terug Flipi* lachte verheugd en ging direct druk aan het werk.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10