Atoomsplitsing. Kantongerecht te Alkmaar. STOMPETOREN WARMENHUIZEN mh, KOEDIJK GROOTSCHERMER GEMEENTEREKENÜNG DIENST 1936. In bijnage no. 116 bieden B. en W. ter voorloopige vaststelling aan de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente en der afzonderlijk beheerde takken van dienst over 1936. De uitkomst van de gemeenterekening ia als volgt: de uitgaven van den gewonen dienst bedroegen 3.716.255.36; de inkomsten van den gewonen dienst bedroegen 3.698.993.43. Nadeelig slot 16.261.93. de uitgaven van den kapitaaldienst be droegen 1.284.183.09; de inkomsten van den kapitaaldienst bedroegen 715.158.75. Nadeelig slot 569.024.34. Het nadeelig slot van den gewonen dienst wordt naar den dienst 1938 over geboekt. Het tekort van den kapitaaldienst wordt by suppletoire begrooting naar den dienst 1937 overgebracht, om eerlang, voorzoo vceel noodig. in een leening te worden opgenomen. Een deel van het bedrag is reeds opgenomen in de tweede leening 1937. De totale raming van de inkomsten en uitgaven voor 1936 bedroeg, met inacht neming van de bij suppletoire begrooting aangebrachte wijzigingen 3.813.625.88. De inkomsten volgens de rekening ble ven mitsdien 114.632.45 en de uitgaven 98.370.52 beneden de raming. Het verschil tusschen die bedragen vormt het nadeelig slot van 16.261.93. Als oorzaak van deze ongunstige uit komst moet worden aangemerkt het aan vullend subsidie van 24.788.75, dat aan de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon moest worden uit gekeerd. VERKOOP GROND AAN DE ZOCHERSTRAAT. B. en W. schryven in bijlage no. 123: De heer Jb. Molenkamp alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een strook grond, gelegen aan de Zocherstraat, groot ongeveer 29 M2., voor den prijs van 159.50 in totaal, ten einde deze strook als tuingrond toe te voegen aan de aldaar ge legen perceelen. Tegen verkoop van, eerder genoemden grond bestaat geen bezwaar, terwijl de geboden prijs billijk is. B. en W. bieden in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. GASLEVERING AAN HEERHUGOWAARD. In bijlage no. 115 schrijven B. en W.: In aansluiting aan ons voorstel betref fende overneming van het gemeenschap pelijk gasbedrijf van Winkel en Nieuwe Niedorp (bijlage nr. 113) kunnen wij U thans mededeelen, dat de met de gemeen te Heerhugowaard gevoerde onderhande lingen over de levering van gas door de Alkmaarsche gasfabriek aan die gemeente tot resultaat hebben gehad, dat de Raad dier gemeenet zich bereids vereenigd heeft met een ontwerp-regeling. De gasleiding voor Heerhugowaard kan worden aangesloten op de persleiding, welke door den nieuwen provincialen weg zal worden gelegd van Koedijk-Noordeinde naar de gashouders te Nieuwe Niedorp. Vanzelfsprekend is het dus, dat de regeling alleen tot stand kan komen, indien de ge meente Alkmaar de noodige vergunningen van de wegbeheerders verkrijgt. De kosten van aanleg van de gasleiding, welke noodig is om Heerhugowaard van gas te voorzien, worden op ongeveer 30.000 geraamd. De prijs van het gas zal voor de inwo ners van Heerhugowaard dezelfde zijn als voor de ingezetenen van Alkmaar. De commissie van bijstand voor de lichtbedrijven kan zich vereenigen met de gaslevering aan Heerhugowaard op de hierna te noemen voorwaarden. In overeenstemming daarmede stellen B. en W. den raad voor met de gemeente Heerhugowaard een overeenkomst aan te gaan voor de levering van gas en bieden daartoe een ontwerpbesluit ter vaststel ling aan. VERKOOP GROND AAN DE MACLAINE PONTSTRAAT. In bijlage no. 122 schrijven B. en W.: De heer H. Schumer, alhier, heeft ver zocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Maclaine Pontstraat, groot ongeveer 164 M2., voor den prijs-van 1476.in totaal ten einde daarop één woning te bouwen. Tegen ver koop van eerder genoemd perceel bestaat geen bezwaar. B. en W. bieden in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststellingfaan. BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN HANDELSAVONDSCHOOL. In bijlage No. 118 schrijven B. en W.: Na een tweetal getroffen voorzieningen met betekking tot de verdeeling van lessen onder de leeraren van de Handelsavond school, is aan deze school met aanvang van den cursus 1937/1938 nog noodig de benoe ming van een leeraar in handelswetenschap pen en een leeraar in Nederlandsche taal, ieder voor drie wekelijksche lessen. Voor wat eerstgenoemde betrekking aan gaat, stellen B. en W. vóór gedurende den cursus 1937/1938 opnieuw te benoemen den heer C. van Riel alhier, die reeds sinds 1 Oc- tober 1936 als zoodanig werkzaam is. Voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in Nederlandsche taal, eveneens voor den duur van den cursus 1937/1938, bieden zij de volgende voordracht aan: 1. J. L du Burck, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen alhier; 2. L. H. M. Muris, leeraar aan het R. Kath. Lyceum alhier; 3. Th. p. H. Wortel, klerk aan het ge meentearchief alhier. Jjechtsuxkeii VERDACHT VAN STRAATROOF. Een jaar en twee maanden tegen verd. gerequireerd. Een handelsreiziger stond Vrijdag voor het hof te Amsterdam terecht, verdacht van straatroof. Deze zaak is reeds her haaldelijk voor geweest. De laatste maal werd de behandeling geschorst tot heden, om nog een getuige te hooren, die verd.'s alibi zou kunnen bevestigen. In gezelschap van een vriend had ver dachte op 3 Maart van het vorige jaar een handtasch een onderwijzeres ontrukt. Zij had eenige oogenblikken tevoren haar salaris bi) een Bank te Haarlem geincas seerd. In de buurt van het bankgebouw had het tweetal een auto geparkeerd en om de beurt waren zij naar binnen gegaan om uit te kijken naar een slachtoffer. Toen de dame buiten kwam, maakten zij een kleinen omweg en reden haar met de auto tegemoet. Op een stille plaats zou de verdachte, die thans terecht stond, zijn uitgestapt en haar het taschje hebben ontrukt. Enkele dagen later zijn zij te Bilthoven aangehouden na een diefstal van benzine. Het nummerbord bleek valsch te zijn overgeschilderd. Door de politiedeskundige konden echter de werkelijke nummers weer te voorschijn worden gebracht. Het bleek, dat beide mannen ook debet waren aan een straatroof te den Haag. Zij werden daar tot zware straffen veroor deeld. De verdachte hoorde zich daar door het hof te 's Gravenhage tot twee jaar veroordeelen. Voor de Haarlemsche berooving kreeg hij anderhalf jaar. Van dit vonnis stond hij thans in hooger be roep terecht. De man, een nog jeugdig handelsreiziger ontkende. De getuige, die thans zijn alibi zou kunnen bewijzen en die zou kunnen verklaren, dat het verhaal van den medeverdachte niet klopt (deze bekende) wist over den dag en het uur, waarop de overval was gepleegd, weinig te vertellen. Verdachte hield vol, dat hij op 3 Maart in Hoorn was en dus nooit een overval te Haarlem kon plegen. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, achtte het bewijs uit de getuigen verklaringen bewezen. De medeverdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd en verd. als zijn mededader aangewezen. In verband met het langdurige voorar rest requireerde spr. een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en twee maan den, daarbij ook rekening houdende met het vonnis, dat verdachte nog moet onder gaan voor het misdrijf te den Haag ge pleegd. Mr. I. Schoenfeld pleitte vrijspraak, susb. clementie. Arrest 17 September. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 3 September 1937. Overtreding van de motor en r |j w i e 1 w e t: H. v. H. te Amsterdam, A. S. te Alkmaar, beiden vrijgesproken. R. D. te Heiloo, 2 boete of 1 week tuchtschool, J. S. te Am sterdam, 5 boete of 1 week tuchtschool, J. C. B. te Noordscharwoude, 6 boete of week tuchtschool. J. P. K. te Heiloo, 3 -f 5 boete of 2 x 1 week tuchtschool. A. L. van D. te Arnhem, J. R. te Middelie, W. B. te Bussum, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. S. R. te Enkhuizen, 2 boete of 1 week tuchtschool. L. M. H. R. te Zeist, J. P. K. te Akersloot, Th. M. te Alkmaar, M. C. A. te Amsterdam, K. K. te Assendelft, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. D. te Landsmeer, A. A. van D. te Alkmaar, P. V. te Velsen, N. A. te Egmond-Binnen, G. Z. te Zijpe, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. R. de G. te Beverwijk, D. C. B. te Amsterdam, H. J. V. te Amsterdam, J. G. L. te Winkel, J. K. te Alkmaar, L. J. S. te Medemblik, G. S. te Oudendijk, J. de V. te Oudkarspel, C. B. te Heemskerk, J. H. V. te Zaandam, P. J. I. S. te Bergen, B. E. P. S. te Amsterdam, C. G. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. van L. te Bakkum, C. G. te Alkmaar, H. K. te Hoofddorp, K. J. D. B. te Amsterdam, A. D. te Egmond-Binnen. W. O. te Ilpendam, -J. de W. te Bergen, J. J. F. W. te Zuidschar- woude, S. V. te Akersloot, J. S. te Bergen, H. v. W. te Alkmaar, J. J. B. te Amster dam, J. P. G. te Akersloot, M. de B. te Bergen, J. de G. te Alkmaar, M. G. te Heer hugowaard, W. B. te Bergen, J. J. B. te Graft. C. de M. te Zijpe, M. S. te Alkmaar, H. H. te Beemster, P. B. te Beemster, G. v. d. M. te Oterleek, ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis. S. H. B. te Alkmaar, H. de H. te Echten, M. C. S. te Amsterdam, J. P. M. C. B. te Amsterdam, C. Z. te Bergen, J. S. te Venhuizen, ieder 5 boete of 3 da gen hechtenis. J. J. K. te Amsterdam, 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. G. te Am sterdam. J. S. te Alkmaar, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. de G. te Zijpe, 4 4-/2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis. J. H. te Schagen, L. I. E. te Amsterdam, L. H. te N. Helvoet, 8 boete of 6 dagen hechte nis. C. v. d. B. te Hoorn, 2 8 boete of 1 en 4 dagen hechtenis. W. A. te Bergen, 10 boete of 8 dagen hechtenis. A. W. te Broek op Langendijk, 12 boete of 8 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. H. S. K. te Heerhugo waard, 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. K. te Zaandam, 20 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: J. B. v. d. M. te Alkmaar, vrijspraak. C. A. S. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepasing van straf. M. M. S. te Alk maar, H. T. te Alkmaar, ieder teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. J. T. te Schagen, L. O. te Amsterdam, J. S. te Bussum, J. S. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. J. C. H. te Alkmaar, M. B. te Zwolle, J. M. C. H. te Amsterdam, P. B te Amsterdam, H. J. G. te Heerhugowaard, L. Th. K. te Alkmaar, D. M. K. te Alkmaar, A. V. te Beverwijk, E. W. van O. te Castri- cum, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. p. W. m. te Alkmaar, p. d. te Heiloo, j. d. te Huizum, Fr. L. R. te Venhuizen, G. A. m. te Zaandam, M. V. te Bolsward, G. C. A. v. d. M. te Nijmegen, J. A. te Bolsward, G. C. A. v. d. M. te Nijmegen, C. B. te Wormer- veer, ieder f 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. S. te Uitgeest, W. C. v. d. p. te Oudorp, G. V. te Leeuwarden, H. de K. te Heeren veen, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. J. te Krommenie, 4 boete of 2 dagen hechtenis. Y. V. te Wormerveer, 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. S. te Enkhuizen, 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. S. te Egmond aan Zee, f 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): C. S. B. te Castricum, A. K. te Heiloo, M. R. te Heiloo, A. S. te Schagen, B. S. te Alk maar, J. J. N. te Alkmaar, L. S. te Egmond aan Zee, J. J. M. H. te Beverwijk, ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de IJk- w e t: J. D. te Hoorn, f 1 boete of 1 dag hechte nis. H. S. te Haarlem, 5 x 0.50 boete of 5 x 1 dag hechtenis. J. E. D. te Hoorn, 3 boete of 3 dagen hechtenis en ieder met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen maten en gewichten. Overtreding van de Win kelsluitingswet: A. J. R. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Fr. J. R. te Bergen, G. H. te Bergen, N. C. B. te Bergen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Arbeids wet: K. B. te Warmenhuizen, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Woon- wagenwet: J. K. te Rotterdam, A. M. te Haarlem, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. (Van onzen specialen verslaggever). Reusachtige isolatoren verheffen zich tot een hoogte van ruim zes Meter van den grond in een der vele zalen van het Philips laboratorium te Eindhoven. Het is een in drukwekkend gezicht, te staan naast deze reuzen, waarbij de mensch zich zijn nietig heid eens te meer bewust wordt. En toch, het is aan den anderen kant ook weer de mensch, die met zijn vernuft en zijn wils kracht hier iets geschapen heeft, dat de grootste krachten der natuur benadert en dat op kleine schaal een beeld geeft van het ontzagwekkende natuurgebeuren, hetwelk ieder onzer weer met eerbied en zelfs met vrees vervult. We staan in de zaal van den kunstmatigen bliksem. Hier wordt met millioenen Volt ge jongleerd, zooals de electricien van ons lichtnet met 125 of 220 Volt werkt. Dr. A. Bouwers, de leider van het Philips Röntgen- laboratorium, die deze installatie ontworpen heeft, geeft ons den noodigen uitleg bij het immense gebeuren, dat ons hier te wachten staat. Motoren gonzen in steeds stijgend toerental en met aanzwellend geluid. Het licht wordt plotseling uitgedraaid en we staan in pikdonkeren nacht te wachten op de dingen, die komen zullen. Er is spanning in de zaal. Voelbare spanning, die de aan wezigen in letterlijken zin de haren te berge doet rijzen. Want een der twee bollen, die straks nog in het licht van gloeilampen zoo rustig boven elkaar leken opgesteld, wordt geladen langs een weg, die door de reus achtige isolatoren beschermd is. Het elee- trlsche veld van deze geweldige spanning breidt zich tot ver buiten het toestel uit. Hier achter het veilige hekje, staan we toch in dit veld van krachten, hetgeen onze met de aarde verbonden hoofdharen in een be paalde richting dwingt. De bovenste bol wordt geladen en de on derste staat met de aarde in verbinding. Het zou gevaarlijk zijn, er al te dicht by te komen, daar de spanning ook wel eens naar ons zou kunnen overslaan, hetgeen dezelfde uitwerking zou hebben, als waren wij door den natuurlijken bliksem getroffen. Nu zal de electriciteit den gemakkelijksten weg kiezen, door de met de aarde verbonden bol heen, om zoo in den grond te verdwijnen, Plotseling wordt de omgeving fel verlicht. Een vonk springt over van de eene bol op de andere en overbrugt de ruimte van onge veer twee meter met een lichtende lyn. Tegelijkertijd laat zich een forsche knal hooren. Het is de kunstmatige bliksem, die zich voor onze oogen en ooren ontlaadt. Dan is het weer ineens pikdonker. Maar de ont ladingen herhalen zich in een steeds sneller tempo. Telkens weer vliegt de bliksem over en knalt de donker. Eindelijk worden de electro-motoren en dynamo's stopgezet en gaat het gewone licht weer aan. Donder en bliksem zijn tot zwijgen gebracht. De hoogspanningsgenerator volgens het cascade-systeem, welke we hier in het Phi lips laboratorium in werking hebben gezien, is een drietal jaren geleden ontworpen en is thans in staat spanningen tot vier millioen Volt te leveren. Dat wil zeggen, wanneer er nog net zoo'n generator naast geplaatst wordt, die, evenals deze, een spanning van twee millioen Volt tegen aarde kan leveren. In de beschikbare ruimte is daartoe even wel geen plaats. Instede van twee genera toren, waarvan de een een positieve span ning van twee millioen Volt tegen aarde en de andere een gelijke negatieve spanning levert, zien we hier alleen de positieve helft. Het is. evenwel duidelijk, dat met nóg zoo'n installatie gemakkelijk een dubbele spanning kan worden verkregen. Dit is de hoogste gelijkspanning tegen aarde, die tot nu toe is opgewekt. Spanningen van bijna dezelfde hoogte zijn ook reeds opgewekt met een ander systeem, het z.g. systeem-v. d. Graaff, doch de daar mede bereikbare stroomsterkten, uitgedrukt in mili-Ampère, zijn slechts een fractie van wat met dezen cascade-generator te bereiken is. Op de Parysche wereldtentoonstelling staat zoo'n Van de Graaff-generator, die een spanning levert van twee maal anderhalf millioen Volt tegen aarde en telkens een zwak vonkje, bijna zonder knal, laat over springen. Atoomsplitsing. Wat is nu het nut van dergelijke hooge spanningen? In het Philips laboratorium zullen ze niet worden opgewekt, om alleen maar een mooie vonk te voorschijn te roe pen. Ze worden hier gebruikt, om atomen te splitsen en kunstmatige radio-activiteit op te wekken. Het lijkt de steen der wij zen, deze atoomsplitsing, en de wetenschap hieromtrent is nog zeer jong. Alle atoom kernen, zoo legt dr. Bouwers ons uit, zijn opgebouwd uit twee bouwsteenen: protonen en neutronen. Protonen 2ijn positief gela den (waterstof-) kernen, neutronen hebben dezelfde massa als kernen, echter zonder electrische lading. In welk een kleine we reld we hier zijn aangeland wordt duidelijk door de volgende vergelijking: de afmetin gen van een atoomkern verhouden zich tot die van een zandkorrel als de grootte van deze zandkorrel zich verhoudt tot die van onze aarde. Door middel van snelle electrisch gela den deeltjes kunnen nu atoomkernen wor den stukgeschoten. Daarbij ontstaat uit de eene atoomkern een andere, die stabiel of labiel kan zijn, hetgeen van de samenstel ling afhangt. Wanneer ze labiel zijn, wordt het evenwicht hersteld door het afgeven van neutronen. Deze neutronen kunnen worden opgevangen door een andere stof, die hierdoor radio-actief gemaakt is. In een andere ruimte laat dr. Bouwers ons deze bewerking zien. Het versnellen van geladen deeltjes geschiedt in vacuum. De vacuumbuis, die ieder een spanning van 300.000 Volt krijgen, welke geleverd wordt door een generator van het type van den hierboven beschreven kunstmatigen blik sem. De versnelde deeeltjes bombardeeren lithium, dat daarbij uiteenvalt en waardoor helium-kernen en neutronen vrijkomen. Met deze neutronen, dié een zeer groote snelheid bezitten, wordt zilver beschoten, waarbij de neutronen door de zilver-atomen worden ingevangen. De atomen zijn nu la biel en het zilver is radio-actief geworden. De aldus verkregen radio-activiteit is veel intenser dan van gewoon radium en kan bovendien in beperkte hoeveelheden telkens worden opgewekt. De ruimte in een atoom is ongeveer tien duizend maal zoo groot als een neutroon. Daardoor dringen deze radio-actieve uitstralingen dan ook veel verder door dan die van gewoon ra dium. Door een dikke looden plaat worden gewone radium-stralen tegengehouden, maar de hier opgewekte radio-activiteit laat zich door lood van een meter dikte niet in tomen. Daar dus kunstmatig radio-actief ge maakte stoffen geheel andere eigenschap pen bezitten dan de in de natuur voorko mende, is het mogelijk, dat de nieuwe soort stralen nog eens naast Röntgen-stralen toe passing zullen vinden. Dit is dan ook de voornaamste reden, dat men in het Philips laboratorium reeds eerjige jaren geleden de studie van de atoomkern heeft ter hand genomen. JfcoiUnciaid Tlieuws Floralia. Café Renses had Zaterdag en Zondag zijn deuren wagenwijd geopend om de be zoekers binnen te laten. En waarlijk, men is niet teleurgesteld geworden. De versierde zaal leverde een vroolijken aanblik op, met de groote stel lages vol bloeiende planten in roode en witte kleuren. Langs den zijwand waren de kinderplanten opgesteld, die voor de eerstgenoemde niet onder deed. Het verschil met verleden jaar, toen de stekjes lang zoo levenskrachtig niet waren^ was in het oog- loopend en deed weldadig aan, daar men nu loon voor den arbeid zag. Ook de planten ter opluistering ingezon den, waren noemenswaard. De prachtig rose bloeiende vetplant van mevr. Davelaar, en de weelderig met bloemen beladen primula chinenses waren buitengewoon mooi. Een voorjaarsplantje by uitstek, in September volop in bloei. Prijzen behaalden: Kinderplanten: groeps- prijs: le pr. Jan Ens, 2e pr. Reini Couvert, 3e pr. Bets Wit, 4e pr. Syke Wolthuizen. Petunia: le pr. Ab. Brouwer, 2e pr. Dries v. Boven, 3e pr. Anneke de Jong. Hanekam: le pr. Jan Madderom, 2e pr. Coba Kam steeg, 3e pr. Gerie Woerdeman. Groepsprijzen ouderen: le pr. mej. A. Kalis, 2e pr. mej. M. Plugboer, 3e pr. mej. A. Couvert, 4e pr. mevr. A. Kwak. Begonia: le pr. mej. C. v. Leyen, 2e pr. mej. J. Kalis, 3e pr. mevr. Jac. de Boer, 4e pr. mej. Gr. Valk, 5e pr. mevr. W. Groot. Geranium: le pr. mevr. J. Brouwer, 2e pr. mevr. D. Couvert, 3e pr. mevr. P. Wit, 4e pr. mej. T. Weder, 5e pr. mevr. A. Wit. Chrysant: le pr. mevr. T. v. Twisk, 2e pr. mevr. C. Tromp,3e pr. mevr. C. Kramer Glynis, 4e pr. mej. B. Leegwater, 5e pr. mej. C. van Rijnberk. Overjarige planten: le pr. mevr. J. Schuuring, 2e pr. mej. Jane Blauw. Opluistering. le pr. mevr. Davelaar, 2e pr. mevr. J. Hop, 3e pr. mevr. C. Mulder. Mevr. Hop had een grillige reuzen'vetplant. Eervolle vermelding: mevr. J. Brouwer. De jury, welke Vrijdagmiddag de bloemen kwam keuren, bestond uit mevr. Deun Koning en de heeren Th. Hoek en J. KruL Ook de afd. Huisvlijt heeft mooie werk stukken. De juryleden voor de handwerk- afdeeling waren de dames J. Gutker, Tj als- ma en v. Dok; voor den handenarbeid de heeren Winter. Molenaar, en v. Stralen. Huisvlijt: le pr. de heer Stam, 2e pr. de heer Wolthuizen, 3e pr. mej. Blauw, 4e pr. Trien Dekker, le pr. Wim Booy, le pr. Jan Buis, 3e pr. mevr. v. Twisk. Eervolle ver melding: fam. Couvert met Roodkapje. Kinderarbeid, le klas: le pr. Klasientje Leegwater; 2e klas: le pr. Nel Schuuring, le pr. Wyb. Bruin, 2e pr. Miep Pomper; 3e klas: le pr. Jannie de Geus, 2e pr. Afie Speur; 4e klas: le pr. Hennie IJdel, ïe pa Wil Weeshof, 3e pr. Mieke Heringa, 4e p* Gré Schuuring; 5e klas: Tine de Geus, pr. Co Kamsteeg, 3e pr. Wies Verweel; 6e klas: le pr. Ab. Brouwer, 2e pr. Bets Wit, 3e pr. Aag Dekker, 4e pr. Bertha Kuilboerj 7e klas: le pr. Jan Bruin, 2e pr. Marie In* ming, 3e pr. Annie Leegwater, 4e pr. Afke Heep, 4e pr. Griet Bobbeldijk, 4e pr. Geerie Woerdeman, 4e pr. Jannie Schuuring; 8e klas: le pr. Gré Klein, 2e pr. Reini Cowxert, 3e pr. Annie IJdeL Handwerk dames. Naaiwerk le p* mevr. Kuilboer, 2e pr. mevr. P. Wit. Haakwerk: le pr. mevr. Breg, 2e pr. mevr. Kooy, 3e pr. mej. G. Mosselman. Breiwerk: le pr. mevr. Stokvisch, Se pr. mevr. Kalis, 3e pr. mevr. Bruin, 4e pr. mevr. Kramer Glynis. Borduurwerk: le pr. mej. J. Kooy, Se pa, mej. J. de Boer, 3e pr. mevr. Jac. Poseh. Applicatie: 2e pr. Tine v. d. Wal, doorstop werk mevr. Kalverboer, openrand mtvk Kal verboer. Weefwerk: le pr. mevr. P. WH, 9e pa, mevr. Kramer Glijnis. Knoopwerk: le pr. mevr. Kalverboer. Ter opluistering: le pr. mevr. Bakker, 3e pr. Co Kamsteeg. Zaterdagmiddag bezochten de schoolkin deren onder geleide van het waarnemend hoofd, den heer C. Krul en mej. Noorman de tentoonstelling, waar z(j gul getracteerd werden en de prijzen in ontvangst nemen. De attracties werden druk bezocht, het was een echt gezellige bedrijvigheid. Ook de boerinnenbond had een stand in gericht met nuttige 'handwerken. De prijs- winnaressen waren: le pr. mevr. Klerk- Gootjes, 2e pr. mevr. Bruin, 3e pr. mevr. Blauw—Mayer, 4e pr. mevr. Korver, 5e pp. mevr. v. d. Gracht, 6e pr. mevr. Go ven, 7fe pr. mevr. Schermerhorn—Korver. Voor de mooiste bouquet kreeg Ie fam. J. Dekker, 2e pr. fam. J. Brouwer, pr. fam. D. Couvert. De heer P. v. Anrooy verzorgde het mu zikale programma. Beide dagen waa hef bezoek druk en heerschte er een prettigé stemming. Na de groote verloting vielen de eerste prijzen resp. op de nummers 13) en 1150. I/. B. Vry'dag werd vergaderd in 't lokaal vart den heer Wester. Voorzitter was de heer W. Dekker. Voor de districtvergadering van 10 September, welke zal worden gehouden in 't Gulden Vlies te Alkmaar, werden geen voorstellen ingediend. Bij het volgende punt: Verkiezing van een lid van het Centraal bestuur der veiling vacature de heer K. Molenaar, die wegens zijn verkiezing tot voorzitter der C. V. V. moest aftreden werd met groote meerderhèid gekozen de heer C. Mosch Mz. Bij de rondvraag zeide de heer C. Dekker, dat het voorkomt, dat men 's avonds om 7 uur soms nog aardappelen moet lossen en vroeg maatregelen hiertegen. De voorzitter zeide de medewerking der kooplieden te zullen inroepen. De heer W. Hoogeboom In formeerde naar de huur der ligplaatsen. De heer J. Dekker vroeg of we al spoedig toeslag kunnen verwachten en wilde op spoed aandringen. De voorzitter verwacht de volgende week bekendmaking hiervan. drfcl Ingekomen personen. H. J. Schut en gezin van Callantsoog. J. G. Schutz en gezin van Alkmaar. C. s. Barsingerhorn van Hoogwoud; C. Groen van Heiloo. S. Davids van St. Pancras. Vertrokken personen. G. Duinmeyer naar Oude Niedorp. p. Stam Kz. naar Warmenhuizen. H. de Vries naar Alkmaar. A. Hes naar Schóorl. C. Hoppe naar Wieringen. J. C. de Wit en gezin naar Oudorp. C. M. Klaver naar Heloo. H. Zonneveld naar Alkmaar. P. J. Groenenberg naar Heiloo. De feesten geslaagd. 'Mede dank zij het prachtige zomerweer, zijn de Floraliafeesten goed geslaagd. Het feest ving des Zaterdagavonds aan met een gondelvaart, waarvoor veel belangstelling was. De keurig versierde bootjes kwamen samen voor de woning van den burgemees ter, die ter gelegenheid der festiviteiten huis en tuin op bijzonder fraaie wijze met vetpot» jes had verlicht. De aardig verlichtè en ver sierde schuitjes met de illuminatie op den achtergrond vormden een fantastisch schouwspel. Met muziek voorop maakte de lange rij bootjes een tochtje langs ons dorp. Na afloop hiervan togen allen naar het café van den heer J. Kaij, waar de voorzitter van „Huisvlijt en Floralia", burgemeester Kolb, allen hartelijk welkom heette en de tentoonstelling opende, waarna de inzenderf met belangstelling nagingen of de jury hun nog een prijsje had toegekend. Over het algemeen waren de planten iets minder mooi dan we gewend waren, doen sommige amateur-bloemenkweekers wisten nog iets moois te bieden. De inzendingen dahlia's in vazen waren bijzonder mooi. De afd. handwerken getuigde van een goede belangstelling, terwijl de afdeeling handenarbeid „vrije inzending" niet bepaald groot was. Anders was dit met de inzending der O. L. School, die als voorgaande jaren verreweg de flitgebreidste stand vormde, en met zijn fleurige werkstukken aller aandacht had. Een aardige groep vormde het vakan tiewerk der schoolkinderen, die wel zeer dui delijk het kunnen der jeugd demonstreerde. Iets nieuws was een inzending poppen vap schoolkinderen, een goed geslaagde groep;, hulde aan de jonge werkers en werkstere, Van de gelegenheid tot deelname aan divers* vermakelijkheidsspelen werd door velen ge bruik gemaakt. Des Zondags werden op het gemeen tel fjk sportterrein volksspelen gehouden voor groot en klein. Meerdere malen werden de lach-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11