Agenda Studiematerialen FRANKENBERG Dr. J. M. VAN DAM OVERLEDEN. Een jongetje in zee verdronken. Alle Nieuwe U.L.O.-school te Heiloo Alkmaar, Maandag. In den ouderdom van 57 jaar is in het Roode Kruis-ziekenhuis te s-Gra- venhage, waar hij zeer ernstig ziek lag, Zaterdagavond overleden dr. J. M. van Dam, chirurg hier ter stede. De teraardebestelling zal plaats heb ben Woensdag a.s. des middags om 2 uur op de Algemeene begraafplaats alhier. Door het heengaan van Dr. J. M. van Dam, die gister op 57-jarigen leeftijd in het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag is overleden, heeft onze gemeente een harer meest ver dienstelijke en populairste inwoners ver loren. Een maaglijden, dat zich op 16 Juli j.1. in zijn ernstige beteekenis openbaarde, heeft waarschijnlijk reeds geruimen tijd zijn sloo- pende krachten verricht. Desniettegenstaande bleef hij voor allen, die met hem in aanraking kwamen de vriendelijke en belangstellende medicus. Geen moeite was hem ooit te groot een medemensch in moeilijke omstandigheden te helpen en op Zaterdag 17 Juli heeft Dr. van Dam ondanks den ernstigen toestand waarin hij toen zelf verkeerde nog eenige operaties verricht. Het zouden de laatste zijn van de duizen den, welke in zijn boeken genoteerd staan. Maandagmorgens was de toestand zoo ver ergerd, dat hij naar het Roode Kruis-zieken huis in Den Haag werd getransporteerd en den volgenden dag heeft Dr. van Dam daar een groote operatie ondergaan en was na af loop daarvan wel te voorspellen, dat zijn lij den niet van langen duur zou zijn. Hoewel de eerste berichten gunstig luid den en het er in den beginne naar uitzag, dat de patiënt geleidelijk herstelde, is later een ongunstige verandering gekomen en heb ben wij dezer dagen helaas moeten melden, dat de toestand zeer verergerd was en hoop op beterschap uitgesloten geacht werd. Zijn beteekenis voor Alkmaar en omgeving. Er zijn weinigen in stad en omgeving ge weest wier arbeid voor deze streek zoo velen ten zegen geweest is. Meer dan vijf-en- twintig jaren heeft Dr. van Dam dag en nacht klaar gestaan om tallooze hulpbehoe venden met zijn groote medische ervaring ten zegen te zijn. Hoeveier lijden heeft hij niet helpen verzachten, hoevele schijnbaar reeds ter dood veroordeelden heeft hij door tijdig ingrijpen en door zijn alom gewaar deerde chirurgische bekwaamheid niet tot •een gelukkig leven terug geroepen. En bovenal, hoevele duizenden heeft hij in moeilijke uren niet moed ingesproken, in de harten van hoevele familieleden heeft hij de hoop niet weer doen herleven als hem ge bleken was, dat hij door vlug en doeltref fend ingrijpen den patiënt nog zou kunnen redden. Dat Dr. van Dam, hoe bescheiden hij zich steeds op den achtergrond hield, een beken de en populaire figuur was, is het vorig jaar nog bij zijn 25-jarig jubileum als chirurg kunnen blijken, toen zeer velen van dit ju bileum dankbaar gebruik maakten om hem te bewijzen hoezeer hij zich in veler harten een blijvende plaats had veroverd. Een pionier op chirurgisch gebied. Wij hebben bij die gelegenheid een artikel over de beteekenis van zijn arbeid geschre ven en wij willen de voornaamste bijzonder heden daarvan hier gaarne in herinnering brengen. Toen Dr. van Dam die assistent bij de professoren Lanz, Hector Treub en Ten- deloo was geweest en o.a. in Weenen en Boe dapest gewerkt had voor nu meer dan 26 jaren zich hier ter stede als chirurg ves tigde, was hij een der zeer weinige specia listen en het aantal van zijn patiënten was reeds dadelijk zoo groot, dat het, vooral in de eerste jaren, zijn krachten bijna te boven is gegaan. Hij kwam al spoedig tot de ontdekking, dat hij niet alleen als chirurg moest optre den, maar ook als gynaecoloog, als uroloog, als Röntgenoloog, als orthopaedist en als arts voor moeilijke verlossingen. De chirurg Van Dam had in den waren zin des woords een operatiegebied, dat zich uitstrekte van Uitgeest tot Texel en het gevolg was, dat hij, ondanks zijn drukke practijk te Alk maar, herhaaldelijk in consult werd geroe pen en naar andere plaatsen moest trekken om er te opereeren. Dat de omstandigheden waaronder dat moest geschieden zeer veel van de tegen woordige verschilden laat zich begrijpen en ook, dat de wegen zeer slecht en de commu- catiemiddelen zeer gebrekkig waren. Vaak wanneer hij in primitieve omgeving op een der eilanden had moeten opereeren en na een inspannenden nacht eerst vroeg in den morgen van den volgenden dag in Alkmaar terug kon zijn, wachtte hem daar reeds een stoet van patiënten en dan gaf hij eigen rust er maar weer aan en gaf allereerst zijn goede zorgen aan hen, die daaraan de meeste be hoefte hadden. Ook in Alkmaar waren er nog primitieve toestanden. In dien tijd had Alkmaar nog het oude en zeer verouderde Stadsziekenhuis bij de Paardenmarkt en het oude Sint Elisabeth- ziekenhuis. Op de kamer in het oude Stadsziekenhuis, waar de operaties verricht werden, stond een kachel, die half in en half buiten het vertrek geplaats was en de lastige eigen schap had, dat zij de aetherdampen in een soort traangas omzette, zoodat Dr. van Dam en Dr. Straver, die hem assisteer de onder zeer moeilijke omstandigheden moesten werken. Ziekenauto's waren zeld zaam, het vervoer van patiënten was zeer moeilijk en zeer kostbaar en daarbij had men in die dagen nog zeer vele bezwaren om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Dat dit alles in verloop van tijd veran derd is, mogen wij voor een zeer groot deel aan Dr. van Dam danken. Hij was steeds de man, die op verbetering aandrong en aangaf hoe het zou moeten worden. Als voorzitter van een commissie van het Witte Kruis van welks afdeelingsbestuur hij van 1914 tot 1929 lid is geweest heeft hij, wat verbe tering van primitieve toestanden betreft, zeer nuttig werk gedaan. Doordat het werk hem over het hoofd liepe deed hij pogingen hier meerdere spe cialisten te krijgen en destijds vestigde Dr. Hoekstra zich hier op zijn verzoek als Röntgenoloog en orthopaedist. Meerdere specialisten zijn er daarin verloop van jaren gekomen, maar Dr. van Dam heeft als chirurg, als uroloog en als gynaecoloog steeds een breede schare patiënten behouden, die zijn rijke ervaring en zijn groote kundigheid zoozeer op prijs stelden, dat zij alleen door hem geholpen wilden worden. Veel nuttig werk heeft Dr. van Dam ge daan als bestuurslid van het Roode Kruis, van de Gezondheidscommissie, van de orga nisatie voor het redden van drenkelingen en zijn gezag als medicus van naam werd erkend door zijn benoeming tot plaatsver vangend lid van den Medischen Tuchtraad. Dr. van Dam en de sport. Zijn volle belangstelling is in al die jaren naar de sport uitgegaan, althans naar de lichamelijke sport waarbij het op prestaties van eigen lichaam aankwam. Dr. van Dam was de Alkmaarsche sportdokter. Hij was lid van de medische commissie van den K.N.V.B. en ging in die functie o.m. mee met het Nederlandsch elftal naar de wereldkam pioenschappen te Milaan. Onze plaatselijke vereeniging Alcmaria had in hem steeds een trouw supporter en week in week uit stond dr. van Dam klaar, om zoo noodig medische hulp te verleenen bij ongelukken op het voetbalveld. De kegelsport had hier in Alkmaar ook zijn groote belangstelling. En nog in den laatsten tijd heeft hij alles in het werk gesteld om de oefeningen voor het verkrijgen van een diploma voor Har monische lichaamsontwikkelin6 te propa- geeren. Hij was in die beweging hier ter stede de drijvende kracht en nog- slechts weinige dagen voor zijn operatie bracht hij ons een bezoek om ons te vragen een artikel, dat hij daarover geschreven had, in onze courant te willen publiceeren. Wij hebben weinig kunnen vermoeden, dat wij met den kalmen, vriendelijken be zoeker toen voor de laatste maal een onder houd zouden hebben. Voor Alkmaar van groote beteekenis is ook het feit geweest, dat Dr. van Dam, te- samen met dokter Schröder en den heer Schouten twintig jaar geleden hier het Alk maarsche Ziekenfonds heeft opgericht Zijn groote verdiensten als oprichter en be stuurslid zijn daar destijds herdacht, hij is eerelid van het fonds geworden en men heeft hem als bewijs van groote erkentelijk heid later een fraai schilderstuk aange boden. Bescheiden en in breeden kring gewaardeerd. Men weet met welke moeilijkheden Dr. van Dam in zijn huiselijk leven te kampen heeft gehad, hoe zijn beide zoons door een gevaarlijke ziekte werden aangetast, hoe hij jarenlang alles deed wat hun herstel ten goede zou kunnen komen en hoe hij en ook mevrouw Van Dam, die altijd zijn zor- i gen ten volle gedeeld heeft het geluk mocht ondervinden, dat de beide jongens herstelden en weer als gezonde menschen in het maatschappelijk leven konden terug- keeren. Wanneer wij den thans overledene moeten teekenen, dan kunnen wij dat niet beter doen dan door de persoonlijke meening weer te geven welke wij bij zijn jubileum tot uitdrukking brachten. „Dr. van Dam' zoo hebben wij toen ge schreven „is een dier zeldzame men schen, die aan een groot talent een nog grooter bescheidenheid paren. Hij heeft steeds ook in financieel opzicht het eerst aan zijn patiënten en het laatst aan zich zelf gedacht. Hij was een man, die zich een breeden kring van toegewijde vrienden heeft verworven en die voor zeer velen in moeilijke uren een redder in den nood is geweest". Ten tijde van zijn jubileum had Dr. van Dam niet minder dan 14.000 operaties ver richt behandeling van armen en beenen niet eens meegeteld dat is dus 560 opera ties per jaar en het volledige aantal zal thans niet ver van de 15.000 liggen. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat er bijna geen dag voorbij is gegaan, dat hij niet klaar stond om allen, die zijn hulp behoef den te helpen. Uit dergelijke cijfers blijkt meer dan uit alle beschouwingen welk ver trouwen deze talentvolle man in onze om geving heeft genoten. Wij hebben bij de beschrijving van zijn zilveren jubileum verleden jaar de hoop uit gesproken, dat het hem nog lang gegeven zou mogen zijn om zijn medisch talent In dienst der lijdende menschheid te stellen. Het heeft helaas niet zoo mogen zijn. Zelf door een doodelijke ziekte aangegre pen, moet hij reeds geruimen tijd geweten hebben welk droevig lot hem was toebe deeld, maar desondanks heeft hij daarvan niets laten blijken en zich Zaterdagmorgen nog ter beschikking van zijn patiënten ge steld, tot het oogenblik naderde waarop hij zelf een groote en gevaarlijke operatie zou ondergaan. Veel hoop op herstel kon niet worden ge geven en zoo is hij, om het kernachtig juist te zeggen, „in het harnas gestorven". Zijn zegenrijk werk voor Alkmaar en om geving, zijn bemoedigend woord, zijn vrien delijkheid en bescheidenheid zullen in bree den kring nog zeer vele jaren dankbaar her dacht worden. Dr. van Dam, die zijn toestand voldoende kon controleeren om te weten, dat beterschap was uitgesloten, heeft de laatste dagen nog vele persoonlijke zaken geregeld en o.a. verzocht dat met een enkele uitzondering bij zijn begrafenis niet gesproken zal worden. Hij stelde er prijs op te Alkmaar, in de stad waar hij zoovele vrienden had, begraven te worden. De teraardebestelling zal Woensdag te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats geschieden. Het stoffelijk overschot zal Woensdag morgen vroeg naar Alkmaar worden over gebracht en worden opgebaard in Huize Augustinus in de Emmastraat, het vroegere ziekenhuis, waarin Dr. van Dam zijn prac tijk is begonnen. Van daaruit zal de begrafenis plaats heb ben. Er bestaat gelegenheid de familie van Dam Woensdagmorgen tusschen 111 uur in Huize Augustinus te condoleeren. De zee heeft helaas ook te Bergen aan Zee in het haast voorbije seizoen een slachtoffer geëischt. Een jong menschenleven is haar ten offer gevallen op den stillen zomerschen Sep temberdag van gisteren. Onder de vele bezoekers van het strand was ook de familie K. uit onze stad. De beide kinderen waren in het water aan het spelen. Plotseling waren de jongen en het meisje verdwenen en helaas had niemand iets gemerkt van deze verdwijning. Toeval lig echter voelde een bader even later wat op den bodem der zee en haalde tot zijn schrik het zusje van de familie K. op. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast en het mocht de dadelijk toegeschoten Eerste Hulp gelukken de levensgeesten van het meisje weer op te wekken. Waar was echter het 9-jarig jongetje? Men zocht het strand af en vormde ket tingen in de zee, om misschien de knaap op deze manier te vinden. Het zoeken bleef echter vruchteloos en pas toen de vloed opkwam, werd het lijkje weer door de zee aan het land teruggegeven. In den avond werd het naar de ouderlijke woning te Alkmaar vervoerd. Er heerschte diepe ontroering aan het strand, waar op zoo onverklaarbare wijze het noodlottige ongeluk gebeurd was. SPELDJESDAG. Met dank aan allen, die daartoe mede werkten wordt door den Ned. Sigaren makers- en Fabrieksbewerkersbond ge meld, dat de opbrengst van de speldjes dag op Zaterdag 4 September, ten bate van het t. b. c.-fonds door de afd. Alkmaar van bovenstaande organisatie, bruto 320.90 heeft bedragen. De netto-opbrengst was 311.38. De opbrengst was ruim 70 meer dan in 1936. Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P. Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zinga (dram.); hoofdrol de negerzan- ger Paul Robeson. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Zonen van de Zuidzee (dram.); hoofdrollen Mala en Lotus. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Massa- justitie (dram.); hoofdrollen Spencer Tracy en Sylvia Sidney. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste hinderpaal (sens.); hoofdrollen Ri- chard Arlen en Lilly Palmer. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Dinsdag 7 September. 8 uur, lunchroom Valk, Houttil 5, verga dering Vereen, voor fac. lijkverbranding. AANRIJDING BIJ DE FRIESCHE BRUG. Gisteravond omstreeks half tien kwam de 20-jarige mej. H. uit Heerhugowaard per rijwiel uit de rijwielbewaarplaats van den heer de Boer aan den Frieschen weg. Zij schonk geen aandacht aan het verkeer, met het gevolg, dat zij door een motorrij der werd aangereden en tegen den grond geslingerd. De heer Stoutjesdijk van het Roode Kruis verleende de eerste hulp. Bij onder zoek bleek dat zij vermoedelijk een lichte hersenschudding had opgeloopen. Zij is daarna op last van dr. Moolhuizen per taxi naar haar woning gebracht. De motorijder kwam met een kleine schaafwonde en de schrik vrij. BRUG AFGESLOTEN. De directeur der gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Appelsteeg- brug voor het verkeer te water zoowel als te land zal zijn afgesloten op 7 en 8 Sept. 1937. AUTOBOTSING TE HEILOO. Hedenmorgen omstreeks half twaalf na derde uit de richting Haarlem een auto bij de Kattenberg te Heiloo. Daarachter wilde een 22-jarige juffrouw per fiets de weg oversteken en kwam te gen de auto aan, die plotseling afremde. Een tweede auto, die vlak achter de eerste reed, botste mede dientengevolge tegen de auto en beide auto's werden eenigszins beschadigd. De wielrydster kwam er met een paar schrammen van af. VOOR DE RESTAURATIE DER GROOTE KERK. Wij hebben in de laatste verantwoording 10 vermeld van den heer A. J. v. d. H. uit Zuid-Afrika. De bijdrage blijkt evenwel afkomstig van onzen oud-stadgenoot den heer A. J. v. d. St., thans in Zuid-Afrika. COLLECTE. Gisteren is er in de St. Dominicus kerk een collecte gehouden voor een verlicht kruis op den toren. De collecte bracht op 650. Bovendien werd nog een persoonlij ke bijdrage van 100 ontvangen. DE RIJKUNST NOG NIET GEHEEL MACHTIG. Gistermorgen wilde de bestuurster- van een motorrijwiel in de bocht van den Gees tersingel naar den Helderscheweg rijden, toen haar voet van het pedaal glipte en zij waarschijnlijk hierdoor de macht over haar stuur verloor, waardoor zij een ge vaarlijke zwenking maakte en op de spoor rails terecht kwam. Hierbij kwam zij in botsing met een 13-jarig meisje, dat aldaar met haar zusje wandelde. Het is wel aan een groot geluk te danken, dat het meisje er zoo goed is af gekomen, daar alleen haar jurk was gescheurd en zij enkele zeer lichte schaafwonden opliep. Het bleek, dat de motorrijdster niet in het bezit was van een rijbewijs en zij dus nog niet als een jekwaam mjtorrijdster kon worden beschouwd. Haar verloofde, die de eigenlijke bestuurder van het motorrijwiel pleegt te zijn, zat op de duo. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De schade, welke het aangereden meisje heeft opgeloopen, is door de motorrijders vergoed. AUTOPED-PEDDELAAR VEROORZAAKT AANRIJDING. Een 16-jarige wielrijdster werd gister morgen in de Snaarmanslaan door een on bekend gebleven jongetje met zijn autoped aangereden, waardoor zij kwam te vallen en zich aan den pols bezeerde. Door den voor bij gaanden agent van politie is zij bij. be woners aldaar binnengebracht, alwaar zij even haar bewustzijn verloor. Na te zijn bijgekomen, is zij naar de ouderlijke woning in de Snaarmanslaan overgebracht. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Belanghebbenden worden er aan herin, nerd, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhan den zijn op plaatsen van verkoop e.d., moe" ten zijn voorzien van de letter k. Voor degenen, die tot nu toe verzuim,» hebben om hunne maten en gewichten j» de laatste twee jaren te laten herijken, be- staat daartoe alsnog gelegenheid o.a. aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwers gracht 276 A. Dit kantoor is voor het p„. bliek gedurende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9y215% uur opend. Bovendien zal genoemd kantoor dit- maal nog open worden gesteld op Dinsda 21, Woensdag 22, Donderdag 23, Dinsdag 2* Woensdag 29 en Donderdag 30 September' eveneens van 9%15K uur. Voor de sterk bloeiende gemeente Heiloo was het heden een belangrijke dag, omdat de nieuwe school voor u.l.o. officieel opend werd, de nieuwe school, tegen welke bouw in het gemeentebosch destijds een heelen storm werd ontketend, omdat vele er een belangrijke aantasting van het na tuurschoon in zagen, voor welks behoud en vermeerdering men zich immers zooveel offers en moeite had getroost. Naarmate de bouw der school (volgens ontwerp van den gemeente-opzichter, <jen heer Torken, wiens eerste belangrijke'werk dit is) vorderde, verstomden de klachten over schending van het bosch en thans, nu het gebouw geheel gereed is en de lessen een 'aanvang nemen, hoort men niets dan lof. En die is inderdaad welverdiend! De school ligt, zooals gezegd, in het ge. meentebosch aan het Slemppad en is Iangg een speciaal aangelegden breeden toegang, weg vanaf den Heerenweg bereikbaar. Zij ligt in een prachtige omgeving, waannee zjj door haar laagbouw één geheel schijnt te vormen, zij stoort heelemaal niets en het onderwijs wordt daar ook door niets ge stoord, zoodat de ongeveer 60 leerlingen ten zeerste mogen roemen op dit voor hen zoo geschikte gebouw. Intusschen ligt hierin voor hen de verplichting verschillende sprekers hebben er vanmorgen op gewezen om niet alleen het gebouw maar ook de omgeving voor vernieling te behoeden en steeds zich te beijveren om de netheid te bewaren. Dit valt op het oogenblik zeer te roemen. Rondom het gebouw is een flink ruim veld aangelegd met gazon, bloomen en planten. Het front is naar den Heerenweg gekeerd; een ruime ingang in koepelvQrm verleent toegang tot een ruime hall, waaraan één der viér lokalen gelegen is, alsmede een kamer voor het hoofd der school en de closets, ter wijl er voorts op uitkomt een breede gang, waaraan de drie leslokalen zich bevinden. Deze ontvangen het licht in ruime mate eenerzijds via groote ramen in den gevel aan den kant van den Heerenweg, ander zijds door flinke ramen aan den anderen kant, waar zich ook de speelplaats en een ruime overdekte ruwielbergplaats bevin den. Alle kozijnen in het gebouw zijn van staal, een groot aantal ramen is draaibaar. De kleuren, waarin het geheel geschilderd is, zijn zacht voor het oog en voor elk lokaal verschillend; de banken zijn van de laatste constructie en bieden plaats voor twee leer lingen. De verwarming van het gebouw ge schiedt door een oliestookinrichting volgens een beproefd systeem. Geen wonder, dat de belangstelling voor de opening van het nieuwe schoolgebouw groot was. Daar waren natuurlijk de burge meester en de gemeente-secretaris, verder een zevental raadsleden (de heeren Schuyt, Heijne, van 't Veer, Kant, Kamer, Greeuw en Opdam), de heeren Köhne en Tamis (resp. hoofd van de openbare en de r.k. jongensschool), de inspecteur van het l.o. de heer G. C. Dun, de heer Lobstein uit Hilversum, voorzitter van de (neutrale) u.l.o.-vereeniging in Nederland, het bestuur van de afd. Heiloo van Volksonderwijs, de Ouder-commissie, de burgemeesters van Limmen en Egmond-Binnen, het personeel dei r.ieuwe onderwijsinrichting en een aan tal van de leerlingen. Verschillende sprekers voerden bij da officieele opening het woord, n.L de burge meester jhr. N. van Foreest, de heer Dun insp. l.o., ds. Bloemhoff als voorzitter van Volksonderwijs afd. Heiloo, de heer Lob stein voorzitter van de u.Lo.-vereen. in Ne derland, de heer K. Heijt hoofd der nieuwe school, de heer Torken gemeente-opzichter en de heer J. J. Nieuwenhuyzen burgemees ter der gemeente Limmen. Daar ons heden de ruimte ontbreekt om van al die sprekers een verslag op te nemen, zullen we het thans bij deze opsomming moeten laten en in ons nummer van mor gen op het gesprokene nader terug komen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De Directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 2 waterbouwkunde gen, 2 glas in loodzetters, 2 glazenwas- schers, 1 steenbikker, 3 steenhouwers, stratenmakers, 2 stratenm. opperlieden, 2 stuc. opperlieden, 1 granietwerker, 12 beton werkers, 17 voegers, 36 apperlieden, 25 stu- cadoors, 29 schilders, 125 grondwerkers, 50 metselaars, 81 timmerlieden. Groep Metaalindustrie: 7 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 carrosseriebouwers, 1 C°D' structiewerker, 9 electriciens, 2 fitters, 1 strumentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 12 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten, 2 machineteekenaars, 4 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 1 monteurs, 2 orgelmakers, 1 scheepstimmer- man, 2 scheepswerktuigkundigen, 8 smeden, 10 stokers, 1 tandtechniker, 3 vuurwerker» 2 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zand» reider, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 1 °J" wiel lakker. Groep Voedings- en Genotmiddelen: sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenp' ker, 1 stripper, 5 tabaksbewerkers, 1 sok. chocoladebewerkers, 1 koffiestroopbranaer, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbakker, 3 zuivel reiders, 21 bakkers.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2