Help! AMSTERDAMSCHE BEURS y/» Jkcoiaciaat lUeums Jilnutieuws tBucgedijke Stand Pluimveeteelt. HEILOO Historie en film. Voor kleine tuinen. DE ABONNE-WEDSTRIJDEN IN „DE OVERDEKTE". Gewaardeerde medewerking van de A. R. B. Zaterdagavond zijn in „de Overdekte" abonne-wedstrijden gehouden, waarvoor een ruime belangstelling bestond. „De Overdekte" was zoo goed als geheel uit verkocht, omstreeks 500 bezoekers waren getuige van hetgeen er in het bassin ge schiedde. Het omvangrijke programma werd dank zij de goede organisatie vlot afgewerkt. Van de abonné-wedstrijden valt weinig nieuws te melden, zij werden op de ge bruikelijke wijze verzwommen en leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Alleen Jan Slinkert bij de heeren 50 M. vrije slag maakte een gunstige uitzondering met 36.2 sec. Vergeleken bij de andere tijden. De Alkmaarsche Reddingsbrigade heeft zich op den avond zeer productief ge maakt en getoond een vereeniging te zijn, welker doel en streven allerwege sympathie ontmoet en die dan ook als een der nut tigste instellingen hier ter stede mag worden gekenschetst. De leden waren onvermoeid in het de- n.onstreeren van reddingsoefeningen en de groote aandacht, waarmede dit alles aan schouwd werd, is een bewijs, dat het ge bod ene op prijs geste' is. Ook het komische nummertje van Opoe en Opa en de koloniaal deed de honderden toeschouwers daveren van den lach. De drijfdemonstratie van den heer J. Oost, die een verwonderlijk staaltje daar van ten beste gaf, oogstte veel succes. Bij het „op tijd" onder water blijven leverde de heer Kool de ongelooflijke pres tatie 1 min. 41 sec. onder water te blijven. Als intermezzo was er oo.' nog een spring- wedstrijd en een demonstratie van schoon- springen door de dames Nans Botterman, Tine Verbeek, mej. Boerwinckel en de heer Koomen. (Jammer, dat de heer Schatens bericht van verhindering had ingezonden). Dit nummer trekt altijd een onverdeelde belangstelling en voor goede sprongen klonk bij herhaling een hartelijk applaus. Bij den wedstrijden schoonspringen be haalde de heer Untied een eersten prijs, terwijl de heer Klop winnaar werd van den tweeden prijs. Na afloop reikte de heer L. de Vries de prijzen uit, dar.k brengend aan mej. de Carpentier en de 5 heeren van D. A. W., die de jury hadden gevormd, dank bren gend ook aan de vele firma's, die prijzen beschikbaar gesteld hadden en woorden van erkentelijkheid uitsprekend voor hen, van Maandag 6 September 1937. OPGAVE VAN NOORDHOM. ANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorigi koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl 1934 1013/ls 4 Ned-lndië 1934 1005/i« 534 DuitschL '30 m verkl. 33 B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Baak Handel Mij, Cert 250 Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Altf Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Ezpior. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber 2823/. Deli Bat. Rubber 229 154'/. 187 160 1633/. 7 ï»/8 90'/. 271 373 163'/. «7. 39 U 633/18 2Vi« *°'/s 25»/ 6 83/. 76'/;a 7 5093/. 220 160 5/ 25.20 1287, 174'/, 392 4053/, 1043/. 401/, 18»/;6 14UA« Hessa Rubber 242 113 169 156 1483/, 244 3196/, 320 51% 28i6/]6 186/. 861/, 8*'w laatste k. 22.30-45. 101 1003/;, 34"A, 154V, 188 160 165 737,-4 90'/, 180-7, 164»/.-} 62 39 S-Vl6 66' 41' 25J-18/i6 8®/s 77-7, 77< 524 225 165 59-7. 26.00 12 77, 1747, 394 4093/. 1037,-4 407, 181-7t« Hf-13/;, 2853/6 227 2427. 1141-51 168 57, 161-2 151-Ï-2J 251-3 3237, 3237, 517, 29-Vis 19 87 8»/s Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac |Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim 'Evdividend. Prolongatie vorige koers y, heden y pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.817, 1.81 V„ Londen 8,987. 8.99 Berlijn 72.75' 72.75 Parijs 6.76 6.76 M Brussel (Belga) 30.55 30.57 Zürich 41.65 41.64 Kopenhagen 40.12)4 40.15 Stockholm 46.35 46.37 y Oslo 45.17 y 45.20 Italië 9-55 Praag 6.33 H die de op een of andere wijze hadden mee gewerkt om het programma zoo attractief mogelijk te maken. De uitslagen luiden: Meisjes 610 jaar 25 M. borstslag: 1. Gré Hartog 19 sec.; 2. Toot Jacobse 22 3/5 sec.; 3. Tini Lust 25 sec. Jongens 610 jaar 25 M. borstslag: L Casper Swart 26 sec.; 2. J. de Waal 29 sec.; 3. M. Hogervorst 32 sec. Meisjes 610 jaar 25 M. rugslag: 1. Toot Jacobse 23 sec.; 2. Tini Lust 31 sec.; 3. Gré Hartog 36 3/5 sec. Heeren 610 jaar 25 M. rugslag: 1. Cas per Swart 28 sec.; 2. M. Hogervorst 37,2 sec.; 3. J. de Waal 44 sec. 50 M. gekleed zwemmen veteranen: 1. Plas 51 sec.; 2. Klop 58 4/5 sec.; 3. Verhage 60 sec. Dames 1014 jaar 25 M. vrije slag: 1. T. de Rover 18 1/5 sec.; 2. M. Hollaar 18 2/5 sec.; 3. G. Besijn 20 sec.; 4. C. Bus 20 4/5 sec. Heeren 1014 jaar 25 M. vrije slag: 1. Henk Kokkes 19 2/5 sec.; 2. Jo de Roos 20 sec.; 3. Jan Schipper 21 3/5 sec.; 4. G. Kloos 21 4/5 sec. Dames 1014 jaar 25 M. rugslag: 1. M. Hollaar 23 sec.; 2. T. de Rover 25 3/Ó sec.; 3. G. Besijn 25 4/5 sec.; 4. A. Kaptein 26 sec. Heeren 1014 jaar 25 M. rugslag: 1. G. Kloos 23 sec.; 2. Adolf Fischer 24 2/5 sec.; 3. Sam Tesselaar 24 4/5 sec.; 4. B. Wielinga 27 2/5 sec. Onder water zwemmen veteranen: 1. Kool 1 min. 41 sec.; 2. Hoole 1 min. 3 sec.; 3. Gevers 1 min. 1 2/5 sec. Dames boven 14 jaar 50 M. vrije slag: 1. C. Tesselaar 49 1/5 sec.; 2. Coba v. d. Kamer 49 4/5 sec.; 3. Coba Groothuizen 50 1/5 sec.; 4. L. Stol om 4e prijs overzwemmen tus- schen Lena Stol en Geertje Middelbeek, gewonnen door Lena Stol. Heeren boven 14 jaar 50 M. vrije slag: 1. Jan Slinkert 38 1/5 sec.; 2. Wim Brouwer 38 2/5 sec. Dames boven 14 jaar 50 M. rugslag: 1. C. Tesselaar 51 1/5 sec.; 2. G. Middelbeek 52 sec.; 3. L. Stol 52 sec.; 4. Coba Groothuizen 55 1/5 sec. Heeren boven 14 jaar 50 M. rugslag: 1. Schouten 45 1/5 sec.; 2. Gevers 57 4/5 sec. Vossenjacht: 1. Langenberg (winnaar). Schoonspringen; 1. Henk Untied; 2. Klop. Bedevaart. De K. J. C. en de Mariavereeniging in den Kring Alkmaar hebben Zondag in grooten getale een bezoek gebracht aan de bedevaartplaats van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. 's Morgens had de plechtige hoogmis plaats en 's middags de gewone oefeningen Werkzaamheden rijksweg. Nu de 2e September de uiterste ter mijn om te reclameeren tegen onteigening, verstreken is, is men overgegaan tot de voorbereiding voor de verbreeding. Een begin is gemaakt met de eerste werkzaam heden voor de rioleeringswerken tusschen de Kerklaan en den Stationsweg. Ook hebben vele boomen aan den westkant van den weg een merkteeken gekregen, omdat zij zonder uitzondering als offer van de verbreeding moet vallen. Alleen de linde- boomen tusschen een klein gedeelte in de Buurt kunnen blijven staan. Ook de mooie lindeboomen vlak voor ,,De Onderneming" moeten verdwijnen, alsmede de zware iepenboomen bij het raadhuis, terwijl te vens een gedeelte van het olantsoen bij het raadhuis wordt gerooid. Maar met dit al zal er op dat smalle gedeelte (er komen trottoirs) een groote verbetering tot stand komen. 30-Jarig bestaan V.V.V. Op 10 October a.s. bestaat de afd. van de V. V. V. 30 jaar. Het bestuur heeft een commissie, bestaande uit de heeren P. Avis, J. van Gemeren en G. Smits benoemd, die een program zullen ontwerpen voor de her denking van het jubileum. De hedendaagsche film baseert zich meer en meer op de historie. Meer en meer richt Hollywood zich tot de historie en put daaruit het ma teriaal voor zijn films. Men herinnere zich werken als „Strijders om het Leven", „De Witte Engel", „De Charge van de Lichte Brigade"; deze producten waren op de historie ge baseerd. Te Hollywood kwam kort geleden in de Warner Bros studio's „Het leven van Emile Zola" tot stand. Deze film behan delt de geschiedenis van het Dreyfus- schandaal; een gebeurtenis, die de Fran- sche natie op haar grondvesten deed wan kelen. In het scenario komen beroemde figu ren voor zooals George Clémenceau, Frankrijk's premier tijdens den wereld oorlog; Paul Cézanne, één van 's werelds grootste schilders; Anatole France, de groote Fransche schrijver, Charpentier, de beroemde Fransche uitgever en na tuurlijk Emile Zola, de edele mensch, de machtige schrijver. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de eenige fictieve persoonlijkheid „Nana" is, de bekende figuur uit Zola's werk van dien naam. Alle andere acteurs en actrices stellen figuren voor, die een hoogst belangrijke rol hebben gespeeld tijdens de periode van politieke en militairistische samenzwe ringen, waaraan de onschuldige Dreyfus als slachtoffer viel en, verbannen, de beste jaren van zijn leven op het „Duivels eiland" zou slijten. Alléén aan Zola, één van Frankrijk's grootste zonen, heeft Frankrijk te dan ken, dat deze schande niet eeuwigdurend op zjjn naam bleef rusten en dat een ...den man,die 'n witten wondeInok draagt ah hij de «raat moet kruieen! (Want 100'n «ok wordt g ed ragen door menjchen, die slecht kunnen zien) Nf onschuldige na langen strijd, gerehabili teerd werd van landverraad, dat anderen bedreven. Toen Paul Muni zich voorbereidde op de titelrol, ging hij van het feit uit, dat de Fransche schrijver bij het begin van de „Dreyfus-affaire" een rustig, terugge trokken leven leidde. „Om de film achtergrond te geven, was het noodig haar met Emile Zola als jon geling te dóen aanvangen", vertelde Muni. „De film laat ons zijn worsteling om het bestaan zien, een worsteling die niet voor het verschijnen van zijn eersten roman zou eindigen. Hij maakte destijds kennis met een vrouw van de straat, noemde haar „Nana" en beschreef haar leven in verhaaltrant; met dit werk vestigde hij zijn naam als schrijver". „Wanneer Dreyfus, door Joseph Schild- kraut voorgesteld, gedegradeerd en naar het „Duivels-Eiland" wordt verbannen, niettegenstaande het feit, dat majoor Esterhazy de ware schuldige is, een feit waarvan ook zijn superieuren op de hoogte zijn, interesseeren vrienden van Emile Zola hem voor „de Dreyfus- Affaire" vertelt Muni. „Onmiddellijk wierp Zola zich, met de kracht, waarover hij beschikte, in den strijd. Bij gebrek aan andere middelen om het groot onrecht te herstellen, viel hij de regeering en den generalen staf met ongekende hevigheid aan. In zijn beroemd geworden geschrift „J'Accuse" publi ceerde hij dozijnen namen van lieden, die met de waarheid bekend waren". De publicatie van het geschrift „J'Accuse" in één der grootste bladen van Parijs, verwekte een ongekende sensatie, en leverde Zola het gewenschte resultaat, n.L een aanklacht wegens laster van de lieden, die hij daarin aanklaagde. Op deze wijze hoopte hij de geheele wereld het bewijs te kunnen leveren, dat Dreyfus het slachtoffer van een intrige was geworden. De uitspraak van de rechtbank, die door de invloedrijke legerkaste beïnvloed was, luidde: „schuldig aan laster"; om aan gevangenisstraf te ontkomen, moest Zola naar Engeland uitwijken. Van uit Enge land voerde hij door middel van de bla den zijn campagne verder en wist hij op deze wijze, na een langen strijd, volledig eerherstel voor Dreyfus te verkrijgen. Zola en Dreyfus werden in triumph Parijs binnen gehaald,' de één kwam van het „Duivels-Eiland", de andere uit En geland. Zola, nog in de kracht van zijn leven, stierf binnen het jaar aan kolendampver giftiging, het gevolg van een verstopte schoorsteen in zyn kamer. Tienduizenden menschen volgden zijn baar één der meest spontane manifestaties, ooit in de geschiedenis van „La Belle France" ver meld. Teekenend voor zijn nauwgezetheid bij het vertolken van historische rollen is, dat Muni maandenlang Zola's leven tot in détails bestudeerde en ieder beschikbaar document, op de „Dreyfus-Affaire" be trekking hebbende, aan een minutieus onderzoek onderwierp. Voor den aanvang van de opnamen repeteerde Muni zijn rol in volstrekte afzondering, sprak voor een dictafoon en liet de machine het gesprokene terug draaien ten einde de dictie te controlee ren. Zijn expressie en figuur werden nauwkeurig voor spiegels bestudeerd. Muni leefde zich geheel in zijn vertolking in; zijn loopen was dat van een man op middelbaren leeftijd. William Dieterle is de regisseur van dit sterke, breed opgezette filmwerk. De actrice Gale Sondergaard vertolkt de rol van Madame Dreyfus; Gloria Hol den, die van Emile Zola's vrouw; Erin O'Brien Moore is „Nana"; Henry O'Neill, Kolonel Piquart, Vladimir Solokoff, Cé zanne. De acteurs, de actrices, de technici, zij schonken Warner Bros. een filmwerk dat een mijlpaal in de geschiedenis van de cinematografie beteekent. 4 - oranje r Rijden op ««nvoor rangsweg beteekent. dat u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van recht» naderend ferkeer HET BETEEKENT NIET, dat i nu als een wegdictator igt misdragen en niet ieer zoudt behoeven uit te kijkenl <x>o<x>oo<><><><^^ Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. 0<>0<XX><VXX>0<><><><X>0<>0<>CKX>0<XX>0<>0 DE CROCUSCULTUUR IN HUIS. Aangezien de Crocuscultuur in huis voor vele liefhebbers nogal eens op te leurstelling uitdraait, willen we er hier gaarne wat meer van vertellen. Als eerste begin moeten we er den nadruk op leggen, dat we de bollen steeds van een betrouwbaar adres betrekken om resultaat te kunnen verwachten. Omdat de Crocus een vroege bloeier is, moet zij ook tijdig geplant worden, reeds thans kunnen we er mee aanvangen, tot uiterlijk half October. Het aardigste is om Crocussen in een kom te kweeken ,een pot is in verhouding te hoog en werkt daardoor allerminst de coratief. Als grond gebruiken we zuivere aarde, waar nog niet eerder bollen in wer den gekweekt, of Bulb Fibre, dat als droog poeder kant en klaar in den handel wordt gebracht. Voor het gebruik wordt het goed vochtig gemaakt, en we laten het nooit ge heel opdrogen, aangezien het dan zeer moeilijk weer water kan opnemen. De bolletjes worden 2 H3 c.M. diep geplant en op een koel donker plekje be waard. Dat een Crocus in geen enkel sta dium van haar groei de droge kamer- warmte verdragen kan, is een belangrijk punt, waar de meeste liefhebbers te weinig rekening mee houden. Als we een tuin hebben, graven we de kommen of potten in den grond, anders be waren we ze in den kelder of in een kast van een ongestookte kamer, totdat de neuzen 78 c.M. lang zijn. Om nu verder te voorkomen, dat de bloemknoppen ver drogen, wat maar al te vaak gebeurt, wor den de Crocussen nadat ze hun schuil plaats verlaten hebben, eerst in een on verwarmd vertrek in het volle licht gezet. Als de bloemknoppen geheel uit den bol zijn gekomen, mogen we er in de huiskamer verder van genieten, doch zoo ver moge lijk van de kachel af en liefst in vochtige lucht, die we krijgen door een keteltje te laten stoomen, of od de verwarming steeds water te laten verdampen. A. C. MULLER—IDZERDA. ALKMAAR. GEBOREN: Sophia Aaltje, d. van Nicolaas Johannes Wilhelmus Meijer en Bertha Comello. Evelina Johanna, d. van Hendrik de Groot eu Petronella Cornelia Quax. Cornelia, d. van Johannes Zonneveld en Trijntje Margaretha Koning. Theodorus Johan nes, z. van Johannes Spronk en Cornelia Johanna Quant. Jan Cornelis, z. van Jacob Buishand en Rikje Ackermann. Eveline, d. van Jan Jacob Reinders en Ge zina Henrietta Louisa van der Putten. Jacobus, z. van Cornelis Jacobus Kager en van Geertruida Kaijer. Aafje, d. van Gerrit Frankfort en Maria Schulz. OVERLEDEN: Gerarda de Wilde, oud 18 dagen, wonen de te Schermerhorn. KOEDIJK (Aug.) Geboren: Antje Grietje, dr. v. G. Ha ringhuizen en N. van Loon. Petrus Domi- nicus, z. v. F. Hes en A. Ros. Jan, z. v. C. Blom en C. S. Kolijn. Bernhardina Ma ria, d v. D. Louwen en A. M. Beerse. Johannes Jacobus, z. v. Joh. Verduin en C. Th. Meijering. Adriana Frederika, d. v. C. van Beek en F. J. Swart. G e h u w d: J C. de Wit en M. Klaver. C. Kooij en T. Madderom. WIERINGEN (Aug./Sept.) Geboren: Geerie Willy, d. van W. v. d. Krekke en A. de Jongh. Getrouwd: J. de Keijzer en M. v. d. Meijden. C. J. Koorn en A Scheltus. P. Ottens en G. Doves. SINT-PANCRAS (Augustus). Geboren: Nicolaas, z. v. Klaas Wiedijk en Aagje Balder. Annelies, dochter van Jacob Tol en Feitje Rus. Jacob Cornelis, zoon van Pieter Schuit en Maria Kerkmeer. Gehuwd: Willem Cornelis Pool en Neeltje Madderom. EG MOND AAN ZEE (Augustus). Geboren: Leendert, z. v. Gerrit Zwart en Jannetje Zwart. Genoveva, d. v. Jan Zwart en Arendje Krab. Petronella Ma ria, d. v. Gerardus Stam en Cornelia de Waard. Getrouwd: Jan Dekker en Cornelia Gouda. Martinus Gouda en Wilhelmina Dekker. OUDORP (Augustus). Geboren: Geertruida Johanna, d. v. Gerardus Kunst en Cornelia Kraakman. Marie, d. v. Gerrit Boonstra en Baukje Kracht. Ondertrouwd: Jacob van Baar te Koedijk en Margaretha Johanna Kuiper. Getrouwd Johan Frederikus Hui- berts te Alkmaar en Helena Afra Dekker. Overleden: Agatha Maria Korver oud 39 jaar, echtgen. v. Engel Bijpost (overl. te Alkmaar). HEERHUGOWAARD (Augustus). Geboren: Simon Wilhelmus Petro- rella, z. v. S. Schilder en P. Nijman Gerardus. z v. P. van Langen en G. bchaap. Johannes Cornelis, z. v. J. Jac. de Vries en M. Beers. Cornelis Johan nes, z. v. L. Swinkels en A. E. Groot. Johannes Cornelis, z. v. C. J. Ursem en jt Schuit. Johannes Frederikus, z. v. Weel en C. Potter. Maria Agnes, d. v. P. Molenaar en A. J. Oudhuis. Cornelis Maria, z. v. R. K. Snel en M. van Keulen Jennie, d. v. C. Leegwater en q Schaapman. Agatha Maria, d. v. C. Weel en L. Dekker. Catharina Divera, d. v. Jb. Grootjes en A. Bruin. Jo, z. v. J Oldenbroek en J. Esseling. Ondertrouwd Jan Pascha te Bar- singerhorn en Johanna Maria Kool. Gehuwd: P. Stam en T. Waktr. C. P. J. Scholten en G. Groot. J. Pascha en J. M. Kool. Overleden: Gerbrand Kaij, 55 jr. wednr. v. L. Beugeling (overl. te Alk.' maar.) Cornelis Groot, 70 jr., echtg. v. G. Bierman. Jan Bos, 67 jr„ echtg. v. M. Commandeur. Willem Schuuring, 7o jr. echt. v. G. Noorden. Jan Haver- korn, 72 jr., wednr. van S. Davids (overl. te Alkmaar). Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. BELANGRIJKE REGEERINGSSTEUN VOOR DE PLUIMVEEHOUDERS. Als men jaar in jaar uit in bepaalde periodes van het jaar ziet welk een enor me schade er geleden wordt bij pluimvee houders, schade, die bij eenige kennis van wat er met het vak samenhangt vermeden had kunnen worden, dan vraagt men zich wel eens af: Hoe komt dat toch? Over het algemeen zijn toch de pluimveehouders menschen die aan hun dieren ook wat verdienen willen en dat men dan zoo in den blinde rondtast, waar toch al zooveel jaren lang van alle kanten, door de pluimveeconsulenten in woord en ge schrift, door anderen eveneens voorlich ting gegeven wordt, daar begrijpt men van de onkunde der menschen eigenlijk niets. Zoo krijg ik vaak brieven van men schen die massa's dieren dood hebben en dan toevallig door een kennis vernemen dat zij de doodsoorzaak gratis kunnen la ten vaststellen aan de Rijksserum inrich ting te Rotterdam. Neem gevallen als pul- lorum, coccididosis, diphtherie, verlam ming. allemaal ziekten waar iedere pluim veehouder op verdacht moet wezen en hoevelen weten er iets van? De fout schuilt hierin, dat vrijwel ieder denkt kip pen te kunnen houden als bijvak of als hoofdbedrijf zonder veel vakkennis en dat de meesten geen boek weten te houden en niet gauw genoeg kunnen controleeren of ze aan de kippen verdienen of verliezen. Vooral de ziekten zijn vaak een der ergste schadeposten en wie bijv. onder zijn jonge hennen in het najaar, als de dure winter- eieren gelegd moeten worden, diphtherie krijgt, die kan zijn winst voor dat jaar wel afschrijven. Hoevelen zijn er echter die toch onbezorgd, zonder hun dieren te laten inenten, den herfst ingaan en dan, als de sterfte komt en ze geen eieren rapen, pas als er verscheidene kippen dood zijn, er over gaan denken wat er aan de hand zou kunnen zijn. Aan de Rijksseruminrichting bestaat nu reeds gedurende 30 jaar de gelegenheid gestorven pluimvee gratis te kunnen la ten onderzoeken en het is een landsbelang dat dit gebeurt en algemeen bekend is, omdat men daardoor gevaarlijke besmet telijke ziekten direct kan onderkennen en bestrijden. Wij hebben tegenwoordig ge lukkig geen hoenderpest meer in ons laod, maar vroeger is het voorgekomen dat zij enkele malen met Italiaansche hoenders geïmporteerd werd en zich dan door on kunde der menschen hier en daar nestelde en enorme schade veroorzaakte. Werd nu zoo'n geval direct onderkend, dan was het met de ziekte gauw gedaan. Voor cholera geldt hetzelfde, zoodra de ziekte maar onderkend is, kan zij ook bestreden worden. Uit het jaarverslag over 1936 van de Rijksseruminrichting blijkt dat er in dat jaar 74 gevallen van tuberculose gecon stateerd werden, dat wil dus zeggen dat er op ongeveer evenveel bedrijven tubercu lose voorkwam zonder dat de eigenaar dat wist. Nu is tuberculose een echt slepende ziekte, die veel schade veroorzaakt en het is dus wel van groot belang dat zij zoo spoedig mogelijk onderkend wordt. Bij kuikens kwam dat ook sterk uit. Zoo werd 913 maal pullorum geconstateerd en 50 maal coccidiosis. Na dit onderzoek werden dan direct maatregelen genomen en kon de schade beperkt blijven. In het verslag staan verschillende inte ressante gegevens vermeld. Zoo zien we een geval, waarbij na een diphtberie- enting door een dierenarts sterfte OP" trad en bij vier der opgezonden kipPen werd Klein'sche zieket geconstateerd. D® eigenaar had eerst bij de entirg aan den d'erenarts niets gezegd van de ziekte, maar later, toen na de enting de kippen dood gingen, wou hij de enting de schuld geven en schadevergoeding vragen. Wel ee0 slimme zet om op zoo'n manier de enting de schuld te willen geven en de daaruit te trekken leer is, dat men uiterst voorzich tig moet zijn bij het enten van kippen en vooral geen koppels ent waarin andere ziekten heerschen. Door het nauwe con tact tijdens de enting en de behandeling bij de enting kunnen smetstoffen gemak kelijk verspreid worden. Door slechte hygiënische oïnstandig heden, ziekten als coccidiosis, darmontste king enz. kan het weerstandsvermoge der dieren ernstig lijden en in zulke kop pels wil zelfs de beste enting nog *el eens falen. Ook is het al gebeurd dat ondanks enting in het najaar volgens den eige"aa toch diphtherie uitbrak. Bij nader ondei' zoek bleek men te doen te hebben met ee ziekte veroorzaakt door een gebrek a vitamine A in het voer, een ziekte die w wat op diphtherie gelijkt. „„tmitpE Dr. B. J. C. TE HENNERE- (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8