fBinnettland ftadiofmqtamm. t I OeuilletoH DË GOUDEN ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 De Volkenbond nu! Nijverheidsonderwijs. De ramp van den „Van Heutsz". Wat zee en rivier aan offers eischten. voor ver heeft Lezing van mr. J. Limburg „Volkenbond en Vrede". Voor de Haagsche afdeeling van de eeniging voor Volkenbond en Vrede staatsraad mr. J. Limburg op een druk be zochte bijeenkomst in „Kasteel oud Wasse naar" een voordracht gehouden over het on derwerp: „De Volkenbond in zijn tegen woordig stadium". „Men heeft wel eens gezegd, dat er moed toe behoort om thans over den Volkenbond te spreken, aldus ving mr. Limburg zijn rede aan. Toch is dat niet zoo. Men maakt zich niet altijd een juiste voorstelling van hetgeen de Volkenbond is. Daarom wilde spr. beginnen met een uiteenzetting van het karakter van den Volkenbond als rechtsvorm te geven. Het groote publiek vraagt zich met ver bazing af, wat de Volkenbond nu eigenlijk doet om den vrede te handhaven. Men moet de oplossing zoeken in het volkenrecht. De Volkenbond is een tractaat in volkenrechte lijken zin en het volkenrecht is nu eenmaal niet zooals het andere recht, afdwingbaar. Toen de oorlog in 1919 een einde nam, heeft men dit tractaat gesloten om den oor log uit te sluiten. Het tractaat is neergelegd in de eerste 26 artikelen van het verdrag van Versailles. Een teleurstelling was al da delijk, dat Amerika het tractaat niet sanc- tionneerde. De neutrale staten traden echter wel toe. De Volkenbond, zetelend te Geneve, bestaat uit een algemeene vergadering, die eenmaal per jaar en een volkenbondsraad, die drie maal 's jaars bijeenkomt. De landen zijn niet gebonden door een hoogere macht boven zich, maar enkel en alleen door hun eigen handteekening. Het beroemde artikel 16 het sanctie artikel was wel een stap in de richting van algemeene samenwerking. In de eerste jaren na 1919 ging het met den Volkenbond in stijgende lijn. Men was de oorlogsjaren niet vergeten. Italië was één van de meest enthousiaste leden. Onvergetelijk was ook het moment, waar op Duitschland tot den Volkenbond, toetrad en Stresemann en Briand gearmd door de wandelgangen liepen. Latere tractaten vulden het volkenbondS' tractaat aan (Kellogg, Locarno, enz). Dit was de tijd van bloei van den Volken bond. Desondanks kon men niet overgaan tot vermindering van bewapening, omdat men elkaar nog steeds wantrouwde. De ont wapeningsconferentie, die in 1932 een aan vang nam, is dan ook een mislukking ge worden. In 1934 trad Duitschland uit de conferen tie en later ook uit den Volkenbond. Japan volgde dra en de groote klap voor den Vol kenbond kwam in 1935, toen Italië Abes synië aanviel. Geneve heeft in het laatste geval zich op het rechtsstandpunt gesteld en de sancties van artikel 16 toegepast. Men moet dit niet te gering achten 51 landen pasten de economische sancties toe, doch dit ales mocht niet baten, er wa ren te veel lekken in de toepassing ervan. De sancties hebben gefaald en dus, zoo zegt het publiek, heeft de Volkenbond ge faald. Bij de oprichting van den Volkenbond heeft men al dadelijk de zwakte v. d. sanc ties erkend. Ze zijn toe te passen als het gaat om een eenvoudige kwestie of tus- schen kleinere landen. Met succes zijn de sancties toegepast in de kwesties Bulgarije Griekenland en ItaliëGriekenland. Maar voor de thans aan de orde zijnde kwesties zijn de sancties onvoldoende ge bleken. Moet men daarom den heelen Volkenbond maar opheffen? Het is in de wereldgeschie denis nu eenmaal zoo, dat de kleinste klei nigheden de grootste gevolgen kunnen heb ben. Als Italië in den strijd tegen Abessynië geen gifgassen had gebruikt en de regentijd dit jaar niet zoo bijzon der laat was gekomen, zouden de sanc ties naar de meening van spreker misschien wél uitwerking hebben ge had en zou men z.L den Volkenbond thans veel meer waardeeren. Het is niet zoo geweest en de Volkenbond maakt thans zeer moeilijke tijden door. Dictaturen zijn, zoo vervolgde spreker, niet wel vereenigbaar met het principe van den Volkenbond. Daarom moeten de andere staten des te krachtiger de handen ineen slaan. Op ander gebied heeft de Volkenbond wel degelijk werk gepresteerd tot zegen van de menschheid. Zoo is het permanente hof van interna tionale justitie een instelling van den Vol kenbond. Voorts door het economisch comité van den Volkenbond, het hygiënisch comité dat zooveel deed voor de gezondheidstoestanden in China, het volkenbondsbureau te Singa pore om besmettelijke ziekten te signalee- ren, het opium-comité, het bureau voor de vluchtelingen enz. enz. Deze feiten zijn minder bekend, maar lang niet onbelangrijk. Het groote publiek kijkt echter alleen naar de bewegingen van den Volkenbond op het gebied van ontwa pening en vrede. Al moge op dit gebied de toekomst voor den Volkenbond niet rooskleurig zijn, een ding is zeker: zoo kan het niet doorgaan, moet de wereld te gronde gaan. Daarom is het zoo besloot spreker van groot belang, dat de Volkenbond blijft bestaan als wachter voor den vrede. Bevordering van het wettelijk gesubsidieerd leerlingstelsel. Men schrijft ons: In tegenstelling met andere landen, waar het wettelijk geregeld leerlingstelsel in ambachten en fabrieken tot grooten bloei is gekomen, is in Nederland de ont wikkeling van het volgens de nijverheids- onderwijswet gesubsidieerde leerlingstelsel ter opleiding van vaklieden in ambachten en bedrijven sterk ten achter gebleven bij die van het ambachts- en vakschoolon- derwijs. Het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft in de laatste jaren op grond van het belang, dat am bacht en nijverheid zoowel als de jeugdige vaklieden bij een dergelijk goed geregeld leerlingstelsel kunnen hebben, het moge lijke gedaan om deze wijze van buiten - schoolsche vakopleiding aan te moedigen en eventueele initiatieven van daartoe ge schikte op het gebied van het nijverheids onderwijs werkzame vereenigingen te sti- muieeren. Een aantal programma's werden inge volge de nijverheidsonderwijswet in de laatste jaren door den minister vastge steld voor de opleiding in de werkplaats, o.a. in de practijk van het machine-bank- werken, het metaaldraaien, het machine schaven en -steken, het machine-freezen, het ketelmaken, het modelmaken, het zandvormen en ijzergieten, het grof- en constructiebankwerken, het fitten, het electriciensvak, het instrumentmaken, het glasinstrumentmaken, het metselen, het behangen en stoffeeren, het meubelstof- feeren en matrassenmaken, het kamerstof- feeren, enz. Als dochtervereeniging van den metaal- bond werd de vereeniging voor vakoplei ding in de metaalindustrie gesticht, welke zich o.m. de toepassing van het leerling stelsel ini de metaalnijverheid over het ge- heele land ten doel stelt. Ter vervanging van vroegere maar thans verouderde algemeene maatregelen van bestuur zagen twee nieuwe koninklij ke besluiten het licht tot uitvoering van titel II der nijverheidsonderwijswet, welke besluiten op 1 Januari 1937 van kracht zijn geworden, nl. 't subsidievoorwaarden- besluit leerlingstelsel N. O. 1937 en het examenbesluit leerlingstelsel N. O. 1937. De nieuwe besluiten zijn zooveel mogelijk aangepast aam de gewijzigde toestanden in ambacht en nijverheid, terwijl verschillen de in de oude besluiten voorkomende be lemmeringen van administratieven en or- ganisatorischen aard zijn weggenomen.. De gevolgen van deze verschillende maatregelen zijn niet uitgebleven. Waren er in 1929 nog slechts 3 wettelijk gesubsi dieerde bijzondere leerlingstelsels met ongeveer 200 leerlingen in opleiding, in April 1937 waren er 9 zoodanige stelsels met omstreeks 2100 leerlingen in opleiding. Verder is dezer dagen door de kroon goedgekeurd de subsidieering van 4 nieu we leerlingstelsels, uitgaande van de ver eenigingen, welke onderscheidenlijk de ambachtsscholen te Delft, Gorinchem en Utrecht in stand houden en van de boven genoemde vereeniging voor vakopleiding in de metaalindustrie, welke landelijk ge organiseerd is. In den loop van 1937 heeft de minister een brief gericht aan gedeputeerde staten van eenige daarvoor het meest in aanmer king komende provinciën, met verzoek, een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid en de levensvatbaarheid van wettelijk gesubsidieerde leerlingstelsels in die pro vinciën of in gedeelten daarvan. Hiertoe zou dan contact dienen te worden gezocht met organisaties van werkgevers en werk nemers. Het overleg hieromtrent met de provinciale besturen wordt nog voortge zet. Ten slotte is, in aansluiting bij de bovengenoemde koninklijke besluiten, een nieuw model vastgesteld voor het diploma, uit te reiken aan de leerlingen, die na be ëindiging van hun leertijd met goed gevolg een proefstuk hebben afgelegd ten over staan van de door den minister voor elk leerlingstelsel benoemde commissie van onderzoek. Hoe het ongeveer gebeurde. Naar uit Hongkong wordt vernomen, heeft het gebeurde met de „Van Heutsz" zich als volgt toegedragen: De „Van Heutsz" was bezig de typhoon voor beide ankers „af te rijden", toen plot seling beide kettingen tegelijk braken en het schip op drift raakte, daarbij dwars aandrijvend op de „Gertrudemaersk", waardoor veel schade werd verkregen aan stuurboord. Daarop volgde een aandrijving met het Chineesche stoomschip „Hai Lee", waar door zware schade voor de „Van Heutsz" ontstond onder de waterlijn. Het schip dreef toen wederom langs zijde van de „Gertrudemaersk", waarvan de gezagvoerder van de „Van Heutsz", de heer Huyer, wetende, dat de „Van. Heutsz" in zinkenden toestand verkeerde, gebruik heeft gemaakt tot het doen overloopen van de 1200 passagiers. Hierbij werd belangrijke schade opge- loopen aan het bovendek en wel aan bak boord. Beide schepen dreven af naar Green Island, tot dat plotseling het sleepende anker van de „Gertrudemaersk" hield en dit laatste schip, al afzwaaiende, aan de „Van Heutsz" verdere schade toebracht aan den voorsteven en aan het voorschip. De „Van Heutsz" strandde daarop nabij de oostkust van Green Island. De berging wordt met man en macht door de Tai Koo Doek Coy verricht: de scheur aan stuurboordzijde is reeds ge dicht, maar er zullen nog vele werkzaam heden noodig zijn voordat men de „Van Heutsz" van den rotsbodem zal kunnen lichten. De weersomstandigheden zijn gunstig, doch verrassingen zijn niet uitgesloten, ook door de spanning, waaraan het schip met vier ruimen vol water blootgesteld is. Een treurige balans van het algeloopen week-end. KANO OVERVAREN. Twee personen verdronken. Zaterdagmiddag ging de 37-jarige heer W. K. v. d. H. uit Overschie, ambtenaar van de kinderwetten, kanovaren in de Schie te Rotterdam. Hij nam zijn zesjarig dochtertje Wilhelmina en haar zesjarig vriendinnetje, Cornelia Gr., eveneens uit Overschie, mee. Ter hoogte van het buiten „De Tempel" ontmoette men een van Delft komende sleep, bestaande uit de sleepboot „Kampen" van den stoomsleep- dienst v. h. P. Smit Jr., kapitein W. M. Boomer en het sleepschip Najada, schipper Mol, uit Werkendam. De heer v. d. H. pro beerde tusschen sleepboot en sleepschip Dinsdag 7 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz). 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pL) 10.30 JJ. Cantor's Ensemble. (11. RVU.: Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen?, causerie). 11.30 Jetty Cantor's Ensemble. 12.30 Avro- dansorkest. 1.Omroeporkest. 2. Gr.pl. 2.15 Het Omroeporkest. 3. Lyra-Trio, Orgelspel en zang. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinderhalf uur. 5.30 Gr.pl. 6.Harlesden- orkest v. h. Leger des Heils. (6.30 RVU.: Droom en, causerie. 7.Or gelspel, zang en vioolsoli. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Ko- vacs Lajos' orkest, solisten en „Die Sing Vreneli". 9.30 RadiotooneeL 10.40 Gr.pL 10.45 Actualiteitsflit- sen. 11.ANP-ber., hierna tot 12.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.Gr.pl. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.Gr.pl. 5.15 De KRO-melodis- ten mmv. solist. 5.45 Felicitatiebe- zoek. 6.05 Gr.pl. 6.15 De KRO- melodisten. 7.Ber. 7.15 Midden standspraatje. 7.35 Sporthalfuur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Bela Kiss' orkest en solisten. 9.10 Gr.pl. 9.45 KRO-orkest. 10.30 ANP- ber. 10.40 De KRO-boys mmv. so list. 11.15 Gr.pl. 11.30—12.— Maria ter Eere. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dans muziek (gr.pl.) 11.35 Orgelspel. 12.05 Rep. 12.35 Stedelijk orkest Whitby. 1.20 Het Canadian Trio. 2.05 Het Thorne Colliery Silver Prize orkest mmv. solist. 2.50 Muz. causerie. 3.20 J. Wilson's kwintet. 3.50 Gr.pL 4.35 Het Hungaria- Zigeuner-orkest. 5.05 Causerie. 5.20 Zang. 5.40 Reg. King's orkest. 6.20 Ber. 6.45 BBC-Harmonie- orkest mmv. solist. 7.40 Viool en piano. 8.20 Radiotooneel met mu ziek. 9.Causerie. 9.20 H. Hall's Band. 10.Ber. 10.20 Causerie. 10.35 BBC-orkest m.m.v. soliste. 11.35 Chappie d'Amato en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gramof oonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pL 12.20 Derveaux- orkest en zang. 3.05 en 4.05 Zang. 4.50 Gr.pL 5.20 Ellis-orkest. 7.20 Vioolvoordracht. 7.50 Radiotooneel. 8.50 Vocaal duo. 9.05 Vioolvoordr. 9.20 Berlijnsch Philharmonisch orkest en Kittel-koor. KEULEN, 456 M. 6.50 NS-orkest. 8.50 H. Hagestedt's orkest. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroeporkest. 4.20 Omroeporkest. 7.50 Gr.pL 8.20 Uitz. v. d. Rijkspartijdag. 10.50 I.220 Omroepkleinorkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest. 9.05 RadiotooneeL 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroep orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr. pi. 5.20 Zang. 6.35 Gr.pL 7.35 Voordr. en concert. 8.20 Mariage aux Laternes, operette. 9.35 Om roeporkest 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uitz. v. d. Rijkspartijdag 1937. 10.20 Ber. 10.40 Politiek overzicht. II.05 Weerber. 11.2012.20 Dans muziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—11.20, Parijs R. 11.2012.20, Brussel Fr. 12.20 12.50, Brussel (VI.) 12.5013.35, Keulen 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—17.20, Keulen 17.20—18.05, Brussel VI. 18.05—18.50, Keulen 18.5020.D.sender 20.20.20, Brussel Fr. 20.2021.20, Parijs R. 21.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 12.05, Lond. Reg. 12.0513.20, Droitwich 13.2018.20, Normandië 18.20—18.40, Droitwich 18.40—22.15 Lond. Reg. 22.1523.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. •3 Q door te varen, hetgeen echter niet gelukte. Het sleepschip voer tegen de kano op deze kapseisde en zonk onmiddellijk. Zoo wel van beide schepen als van de zijde van verschillende andere pleziervaarders, die in de buurt waren, kwam men dadelijk de drenkelingen te hulp. Verschillende per sonen begaven zich gekleed te water en men slaagde er in Wilhelmina v. d. H. op het droge te brengen. De heer v. d. H. noch Corrie Gr. kon men echter meer vinden. Terstond werd de politie van Overschie ge waarschuwd en in den loop van den avond zijn de lijken van de beide slachtoffers gedregd. DRIEJARIG JONGETJE VER DRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is Zater dagmiddag de drie-jarige J. S. te Oostzaan in de naast den ouderlijke woning gelegen sloot geraakt. Na drie kwartier dreggen haalde men de kleine op het droge, doch toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. 14-JARIGE JONGEN VER DRONKEN. Zondagmorgen heeft zich in het wed strijdbassin van het Noorderbad te Zand- voort een droevig ongeuk voorgedaan. De 14-jarige W. Keizer dook terwijl zijn vader op den kant stond te kijken van de springplank in het water. De vader bleef enkele seconden aandachtig staren, doch toen hij zijn jongen niet boven water zag komen, waarschuwde hij een badmees ter. Inmiddels hadden reeds enkele zwem mers het ongeluk bemerkt. Zij slaagden er in den jongen uit het water te halen. De dokter kon slechts den dood constateeren. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zondagmorgen vroeg is uit den sloot langs den 's Gravenweg te Kapelle a. d. IJsel het lijk opgehaald van den 27-jarigen J. W. T. uit Ouderkerk aan den IJsel. Vermoedelijk is de man 's avonds, toen hij op weg was naar familie, plotseling onwel geworden en te water geraakt. Hij was lijdende aan vallende zieket. LIJK GEVONDEN. Zondagmorgen is in den Nieuwen Wa terweg onder de gemeente Rozenburg het lijk van een naar schatting veertig tot vijf tigjarig manspersoon aangespoeld. Het lijk was slechts gekleed in een tricot onderbroek en een hemd. INBRAKEN IN DE RIJNSTREEK. O.m. 35 uit een broek ontvreemd. Bij de politie te Alphen a. d. Rijn werd reeds meermalen aangifte gedaan van in braken te Hazerswoude, Alphen aan den Rijn en Zwammerdam. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is opnieuw een viertal inbraken gepleegd. Thans betroffen het aan den Rijksstraatweg gelegen woningen, bewoond door de veehouders van Oos terum, van Mastwijk, Treur en Hoogen- doorn. Bij allen wordt eenig geld vermist. Ten nadeele van een knecht van een der veehouders, die op een stalzolder sliep, werd uit een over 'n stoel hangende broek een bedrag van 35 gulden ontvreemd. Merkwaardig is, dat bij alle inbraken, in deze streek gepleegd, de in de woningen voor den ochtend gereed staande pot kof fie werd leeggedronken. Ook deed men zich te goed aan brood en andere levens middelen. Naar het Engelsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 28) „Ik geloof, dat ik het beste doe met eens ®en kijkje te nemen in Grafton's flat", zei Graves. „Het lijkt mij zeer waarschijnlijk dat er een onmiddellijke verbinding tus schen de club en de flats bestaat. Het is in elk geval duidelijk, dat de bende er van door is". „Dat ben ik met je eens. Het lijkt mij zeer waarschijnlijk, dat Grafton gehoord heeft dat de inval vanavond plaats zou hebben. Den laatsten tijd is er herhaalde lijk iets van onze plannen uitgelekt en dat bevalt mij heelemaal niet. Ga jij nu maar eens goed rondkijken op de flat van Graf ton en breng mij morgenochtend op de Yard verslag uit. Goeden nacht", zei Charles en verliet de club. Graves bekeek nauwkeurig de lift vond uit, dat deze naar boven zoowel naar beneden kon. Eenige oogenblikken later bevond hij zich in Grafton's flat, doch werd opnieuw teleurgesteld, want het was duidelijk, dat er groote opruiming was ge houden. Toen ging hij naar de daarboven gelegen verdieping, daar hij niet wist, dat deze flat door Desbrook bewoond werd. Na een sir en als kort onderzoek ontdekte hij echter dit feit en hij besloot dat het tijd verknoeien zou zijn om hier een onderzoek in te stellen. Intusschen was de sergeant-detective Hardy bezig geweest in de garage en had, na hier en daar inlichtingen ingewonnen te hebben, vastgesteld, dat twee groote auto's kort voor den inval weggereden wa ren. Dit bericht versterkte Graves in zijn meening, dat de menschen die hij zocht, waarschijnlijk reeds mijlen ver weg waren. Er werd echter een beschrijving van de auto's naar Scotland Yard getelefoneerd, met de opdracht deze over het geheele land te verspreiden en om aanhouding te verzoeken. Niet lang daarna keerde Graves naar Scotland Yard terug en trok zich terug in zijn kamer om den toestand te over denken. Natuurlijk richtten zijn gedachten zich op het jacht en hij kwam tot de con clusie, dat het jacht met een bepaald doel door Grafton naar de Robert Kade ont boden was. Toen hij naar het dichtstbij ge legen politiebureau telefoneerde, hoorde hij dat de „Emerald" eenige uren tevoren was vertrokken en bij stelde zich onmid dellijk in verbinding met de admiraliteit om te verzoeken, dat het mogelijke ge daan zou worden om haar op te sporen. Na verloop van een uur kwam er een bericht door, dat er twee auto's, die aan de beschrijving beantwoordden, door Tenter den gekomen waren. Dit deed den inspec teur vermoeden, dat het jacht waarschijn lijk naar een kleine haven aan de Zuid kust op weg was, waar Grafton zijn gevangenen op onopvallende wijze zou kunnen inschepen. Een bekende haven als Dover of Folkestone zou natuurlijk verme den worden en het zou trouwens ook ge makkelijk genoeg zijn om het jacht een paar mijl uit de kust te laten liggen en de inscheping te doen plaats vinden met be hulp van een motorboot. Het was een vermoeiende dag geweest en het leek waarschijnlijk dat de zaak zich snel verder zou ontwikkelen; daarom was een korte rust noodzakelijk. Graves ging naar zijn flat en sliep rustig, gedurende enkele uren. Om tien uur was hü op Scotland Yard en in conferentie met den hoofdcommis saris, die in een uitgesproken slecht hu meur was. In de ochtendbladen hadden scherpe uit latingen gestaan over de laksheid van de politie bij het opsporen van den groother tog, zoowel als van den jongen millionnair. „Er moet onmiddellijk iets gedaan wor den, inspecteur", zei sir Charles ongedul dig. „Wat zoudt u voorstellen?" „WeL mijnheer, ik geloof niet dat wij er aan hoevfen te twijfelen, dat Grafton van plan is den groothertog naar Rusland terug te brengen. De motieven in het geval van Zijne Hoogheid zijn zuiver politiek. Wat Fraser betreft, heeft Grafton het natuur lijk op zijn geld gemunt. Ik geloof geen minuut, dat de honderdduizend pond, die de prinses hem afhandig heeft gemaakt, haar grijphanden verlaten heeft. De auto's waren op weg naar de Zuidkust, volgens de informatie, die ik uit Tenterden ont vangen heb. Ik geloof niet, dat wij er een oogenblik aan behoeven te twijfelen, of het jacht is ook in die richting vertrokken. Ik heb mij in verbinding gesteld met de admiraliteit en met verschillende uitkijk posten langs de kust, maar heb nog niets naders gehoord van de Emerald". „Dat is allemaal erg interessant, inspec teur, maar nu heeft u mij nog niet verteld wat u van plan bent om te doen. Er kan in ieder geval toch wel iets gebeuren, waar van wij mededeeling kunnen doen aan de pers, zoodat wij een eind kunnen maken aan gezeur", onderbrak sir Charles hem kortaf. „Dat wilde ik juist zeggen, mijnheer. Tenslotte is dit, in mindere of meerdere mate, een politiek geval en ik geloof dat het gerechtvaardigd zou zijn om aan de admiraliteit een torpedojager ter leen te vragen. Als wij de Emerald te pakken kun nen krijgen, is de zaak opgelost, geloof ik". „Ze zullen wel allerlei bezwaren hebben tegen het gebruik van een van hun sche pen; zij hebben altijd bezwaren. Toch is het wel een verstandig voorstel van je en ik zal dadelijk naar de admiraliteit gaan en een bezoek brengen aan den minister van oorlog". Graves glimlachte opgewekt, toen hij naar zijn bureau terugkeerde. De sergeant detective Hardy werd geroepen en deze bracht volledig verslag uit van den inval op de club. Ongelukkigerwijs, gezien van het stand punt van de Yard uit, was de pers er ach ter gekomen wat er gebeurd was; inder daad had er een beschrijving van den inval bij de nagekomen berichten gestaan, in de laatste editie van de Daily Wire. Een grondig onderzoek van het geheele gebouw had geen enkel nuttig resultaat opgeleverd en evenmin was er iets compromitteerends gevonden in Grafton's flat, die geheel doorsnuffeld was. Het duurde ruim een uur voordat de hoofdcommissaris terug kwam en hij be groette Graves met een glimlach. „Natuurlijk hebben zij allerlei bezwaren geopperd, maar zij hebben tenslotte toch toegegeven. Ik heb hen er op gewezen, dat deze zaak den geheimen dienst van het ministerie van oorlog nauw raakte en om die reden stemde de admiraal toe. Je moet dadelijk naar Portsmouth gaan en de op perbevelhebber zal een torpedojager tot je beschikking stellen", zei sir Charles. „Ik hoop, dat het een zeer snelle zal zijn. Te oordeelen naar den bouw van Grafton's jacht, zou ik zeggen dat het een buitenge woon snelle boot moet zijn". „Je kunt dat aan den opperbevelhebber vertellen, hij zal er ongetwijfeld rekening mee houden. Het lijkt mij het beste, dat je nu maar dadelijk gaat. Ik wensch je veel geluk. Houdt per radio voortdurend voeling met mij". „Ik zou sergeant Hardy wel graag mee nemen", opperde Graves. „Uitstekend". De hoofdinspecteur haastte zich naar huis, pakte een handkoffer en een uur la ter zat hij, met zijn sergeant, in een snel trein naar Portsmouth. „We konden wel eens wat moois gaan beleven, chef', zei Hardy grinnikend, ter wijl hij zijn gehavende, oude pijp stopte. „Ik hoop het, sergeant", antwoordde Graves, die met belangstelling een lange, dunne sigaar bekeek. „Ik ben alleen maar bang, dat we Grafton niet te pakken zul len krijgen. Ik moet toegeven, dat ik niet begrijp wat zij met Desbrook uitgevoerd hebben. Ik zie niet in waarom zij hem met de anderen zouden willen ontvoeren". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9