DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Japansche offensief duurt voort. De situatie in de Middellandsche zee. No. 210 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Een „handig" debat in het Japansche Lagerhuis. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. HET WOESOENG-SJANGHAI FRONT Russische protest te Rome. Door Italiaansche regeering afgewezen. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 7 September, De volgende week komt de Middelland- sche Zee-conferentie bijeen, aan welke conferentie vooral Engeland en Frankrijk de grootste beteekenis hechten betreffende de veiligheid in de Middellandsche Zee. Wanneer de berichten uit Londen de plannen van Frankrijk en Engeland goed weer geven, dan zullen beide regeeringen een krachtige houding aannemen. Zelfs al zouden zij slechts een meerderheid der vertegenwoordigende landen aan haar zijde vinden, dan n<og zouden Frankrijk en Engeland hun plannen willen doorzetten. We krijgen dus een zeer belangrijke en belangwekkende conferentie en het is zeer wel mogelijk, dat dit de allerbelangrijkste bijeenkomst wordt, die in de laatste jaren gehouden is. Want tot nu toe was er van een werkelijke krachtige houding vrijwel nooit sprake. Om een paar conferenties van den laat sten tijd te noemen: waar bleef de krach' tige houding der landen in de non' interventie-conferentie?; waar bleef die houding in den Volkenbondsraad, toen de Negus zich kwam beklagen over Italië? En om nog verder te gaan: waar bleef de krachtige houding, toen Duitschland het verdrag van Versailles opzegde? Wjj zouden dit lijstje nog met vele voor beelden kunnen uitbreiden en dan zeer waarschijnlijk tot de conclusie komen, dat een werkelijk krachtige houding de laat ste tien, twintig jaar misschien, nooit ge demonstreerd is. Om echter terug te komen op de nade rende conferentie, de taak van deze bij eenkomst valt in tweedeelen uiteen: in de eerste plaats zal zij middelen dienen te be ramen ter beveiliging van de scheepvaart en vervolgens moet zij zien gedaan te krijgen, dat de regels van internationaal recht, die gelden ten aanzien van deze scheepvaart, voortaan strikt worden nage komen. In dit verband is van belang het duikbootprotocol van het Londensche vlootverdrag van 1936, behelzende een verbod van duikbooten om in normale omstandigheden schepen tot zinken te brengen zonder dat gelegenheid is gege ven aan de opvarenden om zich in veilig heid te stellen. Gelijk men weet, zijn de torpedeeringen in de Middellandse? e zee geschied zonder voorafgaande waarschu wing. Reuter verneemt te Londen nog ver schillende belangwekkende bijzonderte- den over de conferentie. Dat zij niet ge houden wordt onder de auspiciën van de afzijdigheidsconferentie en dat de beide partijen in Spanje er niet toe zijn uitge- noodigd, vindt zijn oorzaak in het gevaar dat vraagstukken, buiten het doel der be sprekingen, zooals de toekenning van belligerentenrechten en andere specifiek „Spaansche" aangelegenheden ter tafel worden gebracht. De voorstellen, die de Engelsche regeering aan de vergadering zou willen voorleggen en die de goed keuring van Parijs hebben gekregen, zou den neerkomen op een beperking van het aantal duikbooten binnen bepaalde gebie den van de Middellandsche Zee. Wanneer de duikbooten' in de verboden zones worden aangetroffen, dan zouden zij als verdacht onmiddellijk tot zinken kunnen worden ge bracht door een oorlogsschip van ieder der samenwerkende mogendheden. Londen hoopt, dat de conferentie een snel en zakelijk verloop zal hebben en het belang dat men daar aan de besprekingen toekent, wordt onderstreept door de aan wezigheid van Eden als hoofd van de En gelsche delegatie. Morgen zal in den kabi netsraad het Engelsche standpunt nog uit voerig worden overwogen; gisteravond is de eerste minister reed- uit Schotland te Londen teruggekomen. Misschien is het mogelijk, dat nog andere belanghebbende mogencheden dan de reeds uitgenoodigde de besprekingen zul len bijwonen; als zoodanige landen hoor. men van verschillende zijden noemen Ne derland en Noorwegen. De Italiaansche minister van- buitenland- sche zaken heeft de verantwoordelijkheid en de gedane Russische eischen afgewezen, terwijl van officieuze zijde de stap van de Sovjet-Unie beschouwd wordt als een po ging om de Middellandsche Zee-conferen tie reeds van tevoren te torpedeeren. Italië en Rusland! Wanneer men leest we verwijzen naar de berichten over de Russische nota aan Italië wat de mee ning in Italië is ,dan zou men tot de con clusie moeten komen, dat er in Italië een soort oorlogsstemming heerscht. >)Een in drukwekkend aantal onderzeeërs ligt in de golf van Napels", lezen we in een dezer be richten. Het is geen prettig nieuws. Nog kan alles ten goede keeren. Maar waar zal het einde wezen? Kritieke, zeer kritieke dagen beleven wij in Europa. Uit de berichten van gisteren heeft men kunnen lezen, dat Japan bij Sjanghai en in Noord-China een groot offensief zou hebben ingezet, waaraan alle wapenen deelnemen. Hoewel Japan zelf beweert, dat de huidige gevechten nog slechts als in leidende schermutselingen beschouwd moeten worden, doet het feit, dat het geheele front in beweging is gekomen, vermoeden dat de Japanners meenen op het oogenblik over voldoende strijd krachten te beschikken om den grooten aanval te wagen. Een handige zet misschien? Waarschijn lijk wel, want zou het offensief mislukken, dan kan de Japansche legerleiding zich nog altijd dekken met de bewering, dat dit offensief slechts inleidende gevechten wa ren. En dan zou het prestige in elk geval weer gered zijn! Voor het eerst ontwikkelen de Japanners nu ook eenige activiteit aan het Jangtsepoe- front. Dat is in het gebied dat de Japanners sinds eenigen tijd in de onmiddellijke na bijheid van Sjanghai, dicht bij de inter nationale concessie, in bezit hebben. De aanval begon daar na artillerie-voorberei ding en de Japanners slaagden erin hun troepen verder naar het Noorden te bren gen. Waarschijnlijk ligt het in de bedoeling dat de troepen hier een verbinding met de Japansche af deelingen nabij Woesoeng tot stand zullen brengen. Wanneer dit gelukt, beheerschen de Japanners den geheelen linker Wangpoe-oever en zal de verdere opmarsch voor hen gemakkelijker zijn. Evenwel dient men niet te vergeten dat de Japansche troepen tot nu toe grooten steun ondervonden van het geschut der oorlogs schepen. Hoe verder zij zich echter land waarts zullen begeven, des te meer zullen zij dezen steun gaan ontberen; de troepen die bij Paosjan en andere plaatsen langs de Jangtse ontscheept waren, rukken thans nog onder dekking van het scheepsgeschut verder zuidwaarts. Tusschen Woesoeng en Sjanghai bevinden zich echter nog Chinee- sche formaties en tot nu toe laten zij zich ondanks heftige Japansche aanvallen niet verdrijven. Zelfs verklaren de Chineezen dat zij de stad Paosjan heroverd hebben. Dit zou geschied zijn door het bataillon van de „moedigen tot in den dood". Ook zouden zij, volgens hun zeggen, bij een luchtaanval op de Japansche oorlogs schepen in de Wangpoe, twee torpedoja gers en een kruiser getroffen hebben. Zijn deze feiten juist dan houden zij een onver wacht groot succes voor de Chineezen in, maar ook indien de toestand hier wat al te gunstig voor hen wordt voorgesteld, valt er toch uit af te leiden dat Japan tot nu toe weinig vordert. In het Noorden vain China blijven de Ja panners in de meerderheid. Vanuit het ver overde gebied operöeren de troepen naar het Westen en Zuiden. Dat hun actie niet steeds zonder moeilijkheden gaat, bewijst het geval van Tangkwantoeng, een stad ten Zuiden van Tientsin, die vier maal van be zetting verwisselde. Nog steeds komen er te Takoe nieuwe Japansche troepen aan voor den strijd in Noord-China en men schat nu reeds het aantal Japanners op 200.000. In de door de Japanneezen bezette gebie den doen ongeregelde troepen zich weer gelden, zoodat de Japansche posten ten koste van de aan het front staande troepen moeten worden versterkt. Van Peiping aangekomen reizigers meld den, dat zij in N. O. richting sterkte Japan sche troepentransporten hebben waargeno men. De sterkte dezer transporten doet ver moeden, dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met voorbereidende veiligheids maatregelen tegen een mogelijk ingrijpen der Sowjet-Russen in het Chineesch-Ja- pansche conflict. Bij de kaart. Teneinde eenigszins een overzicht te krij gen over de gebeurtenissen in China, druk ken wij hier een kaartje af van het Woe soengSjanghai-fronL Ter verduidelijking moge het volgende dienen: De Japanners zijn met 14 oorlogsbodems de Jangtse rivier opgevaren en aan de kust bij Lioehoe en Lotien hebben zij landings troepen aan wal gezet. Deze troepen pro beerden aanvankelijk een kustverdedi gingslinie vanaf Lioehoe tot aan Paosjan aan te leggen. Men kreeg nieuwe verster kingen van landingsdivisies welke bij de forten bij Woesoeng aan land waren gezet en probeerde deze landingsdivisies tot een frontlijn te maken. Tot heden is dit de Ja panners gelukt. De Japanners nestelden zich bij Nansoe- tang en namen met behulp van de oorlogs schepen de forten van Woesoeng onder vuur. Het is nog niet zeker of Paosjan en de Woesoengforten in Japansche handen zijn. Het algemeen doel der Japanners is Sjanghai te isoleeren van Nanking en Hangtsjau. Hun offensief ontplooit zich daarom voornamelijk op den spoorlijn Nan king. De Chineezen hebben echter een sterke verdedigingslinie aangelegd om den spoorweg te behouden (zie deze linie op het kaartje). Bij het Sjanghai-front bombardeeren de Japanners nog steeds het Noorderstation. De Chineezen hebben hun woonwijken Hongkjoe en Jangtsepoe ontruimd en trek ken zich terug op Tsjapei, Tatsjang, Tsjen- joe. Deze wijken lagen onder het geschut der Japansche oorlogsschepen. UOEHOE Over enkele dagen begint de Middellandsche Zee-conferentie. In verband daarmee (en trouwens ook met het oog om een beteren kijk te krijgen op de duikbooten-aanvallen van de laatste weken) drukken wij hier een kaartje af, dat de situatie goed weergeeft Men ziet het Engelsche bezit (met zwarte pijlen aangegeven). Gibraltar en Cyprus zijn de twee voorname sleutelbases, terwijl Malta een soort tusschen-station is. Deze drie bases moeten den zeeweg door de Middellandsche Zee beschermen. Engeland bezit verder nog vrije aanloophavens in Griekenland en heeft te Alexandrië in Egypte nog een oorlogshaven. Frankrijk, de tweede groote mogendheid, beveiligt zijn gebied tusschen Algerië, Tunis en het moederland (zie de witte pijlen op de kaart) op zeer afdoende wijze. Tenslotte Italië. Dit land bezit (men zie de dikke zwarte lijn) bij de kust van Turkije de eilandengroep „Dodekanesos" en aan de Noord-Afrikaansche kust Libië. Ook Italië heeft natuurlijk voor een sterke beveiliging gezorgd. CHINEESCHE WIJKEN SPOORSTATIONS JAP OORLOGSBODEMS FRONTLINIES TWEEDE VERDEDIGINGS LINIE DER CHINEEZEN STAND OLIE COMP. PETR. RESERVOIRS ASIATIC PETROLEUM PETR. RESERVOIRS SPOORWEGEN WEGEN. Aan den rechteroever van den Wangpoe, te Poetoeng en omgeving, zijn de Chinee- sche batterijen opgesteld om de Japanners te beletten nieuwe landingsdivisies aan wal te zetten. Ten Zuiden van Sjanghai in de Chineesche wijken Nantao, Kiangnan, Loenghwa concentreeren zich Chineesche troepen, dje een omtrekkende beweging maken rond de concessies, om vandaar stel ling te nemen op de linie Tsjapei, Tsjenjoe en Nansiang. De Japanners breiden thans hun front langs den rechteroever van den Wangpoe uit om dit te doen samensmelten met het Noord-Sjanghai Japansch front. Debat over den aanslag op Hugessen. Uit de berichten in Japansche bladen was al lang sinds eenigen tijd te mer ken dat Japan aan Engeland zou ver klaren geen bewijs te kunnen vinden, dat de aanslag op den Britschen am bassadeur door Japanners zou zijn ge pleegd. Het officiëele antwoord dat thans te Londen is overhandigd komt met die verwachtingen overeen. Men verklaart dat het onderzoek nog niet is afgeloopen, maar dat voorloopig geen bewijs van schuld aan de zijde van Japan is gevonden. Uit de debatten, die naar aanleiding van deze zaak in het Huis van Afgevaardigden zijn gehouden kan men veilig concludeeren dat dit bewijs ook later niet gevonden zal worden. Immers, zoowel Hirota als de mi nister van marine hebben verklaard, dat het een beleediging is voor de Japansche strijders om ook maar van hen te veron derstellen dat zij een aanval gedaan zou den hebben op non-combattanten. In Engeland zal men een dergelijke reac tie wel allerminst verwacht hebben. De nota was toch reeds in gematigde termen gesteld en men was er absoluut van over tuigd, dat de aanval op Hugessen door Ja panners was geschied. Azoema, de leider der Seiyoekai heeft in het Huis van afgevaardigden Hirota over den aanslag geïnterpelleerd. De vragen wa ren zoo gesteld, dat men er al uit kon hooren, welke antwoorden deze afgevaar digde wenschte. Zoo vroeg hij, of de regee ring de Britsche nota wel redelijk achtte, wat de feitelijke gegevens betreffende de aanslag waren, of de heele zaak niet op een Chineesche intrigue berustte en of Huges sen niet voor de toedracht verantwoordelijk gesteld diende te worden, daar hij zich op onverantwoordelijke wijze in een gevaar lijke zone begeven had. Zooals gezegd verklaarde Hirota het voor absoluut onaannemelijk dat Japanners een aanval op non-combattanten zouden heb ben gedaan en de minister van marine voegde hier aan toe, dat de Britsche nota een beleediging inhield voor de Japansche zeemacht, daar verondersteld werd dat de Japanners inhumaan zouden zijn opgetre den. Voorts werd aan den minister van ma rine gevraagd, welke maatregelen Japan zou nemen tegen een derde mogendheid, die wapens naar China zou vervoeren. De minister antwoordde, dat een dergelijk ge val zich nog niet had voorgedaan maar dat, indien er dergelijke moeilijkheden zouden komen, Japan langs diplomatieken weg naar een oplossing zou streven. Bombardement verwachten? van Nantau te De herhaalde protesten van Japan tegen de gebruikmaking door de Chineesche troe pen van de stadswijk Nantau als basis voor militaire operaties doen vreezen, dat de Ja pansche schepen en vliegtuigen dezen sector zullen bombardeeren. Dit vooruitzicht verontrust de bewoners der Fransche concessie, welke aan de zuid zijde aan Nantau grenst. Inderdaad zou de geringste vergissing bij het schieten de concessie direct bedreigen, terwijl voorts het gevaar bestaat, dat de concessie zal worden overweldigd door 500.000 vluchtelingen uit Nantau. Vannacht heeft een bataljon Japansche troepen Kiang Wan aangevallen, waar het op verwoeden tegenstand is gestuit Van de Chineesche troepen. Bij het aanbreken van den dag werd de strijd voortgezet. De zaakgelastigde van Sovjet-Rusland te Rome heeft den minister van Buiten- landsche Zaken een nota doen toe komen, waarin hij, na melding te heb ben gemaakt van het torpedeeren van twee Sovjet-Russische schepen in de Middellandsche Zee, de verantwoorde lijkheid hiervoor op Italië werpt en be straffing der schuldigen benevens ver goeding der schade eischt. De Italiaansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft hierop geantwoord, dat Italië deze verantwoordelijkheid van de hand wijst, evenals het tegelijkertijd den eisch van de U. R. S. S. verwerpt. Het Duitsche nieuwsbureau merkt in verband met bovenstaand communiqué op, dat in bevoegde Italiaansche kringen ver klaard wordt, dat deze stap van Sovjet- Rusland, op een oogenblik, waarop Italië zich gereed-maakt de beste ontvangst te be reiden aan de aangekondigde uitnoodiging voor een conferentie over de Middelland sche Zee, slechts beschouwd kan worden als een poging om de ontworpen conferen tie over de Middellandsche Zee, slechts be schouwd kan worden als een poging om de ontworpen conferentie te torpedeeren. Rome bewaart zijn kalmte. De diplomatieke redacteur van het tele- graafagentschap Stefani schrijft: Terwijl Italië op het punt stond zonder vooringe nomenheid het initiatief tot het houden van een Middellandsche Zeeconferentie te be- studeeren, lanceert Moskou een torpedo met het doel ernstig de mogelijkheid van internationale besprekingen te compromi- teeren. Tegenover deze onhandige provo catie bewaart Rome een houding van stand vastigheid en volkomen kalmte, terwijl het de dwaze insinuaties en groteske eischen verwerpt. De plotselinge manoeuvre van Moskou, welke ten doel heeft verwikkelin gen te scheppen buiten de conferentie en nog voor het begin der besprekingen, heeft zonder twijfel haar oorsprong in den ver warden binnenlandschen toestand van Rus land en in de noodzakelijkheid buitenland- sche afleidingen in het leven te roepen in de Middellandsche Zee, evenals het die in

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1