Rinso Jt&diopiogtaitww ^^>^5 o iBituuatand SeuUleton De gespannen politieke atmosfeer in België DE NIEUWE RINSO... EEN TOVERMIDDEL! DË (JOUDEN Aan den vooravond van het parlementair debat over het „schandaal" van de Nationale Bank. SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE (Van onzen correspondent). ONVOLDOENDE KLAARHEID. |vlce-«ouverneur. Dit bedrag - 235.000 frank is onaangeroerd in het bezoldigingsfonds van de bank gebleven tot na zijn definitief vertrek. Minister de Mam moest er zich wel zenuw- Brussel, 6 Sept. 1937. I achtig om maken, maar na een gesprek met den eerste-minister heeft hij op zijn beurt Aan het slot van onzen vorigen brief I een verklaring afgelegd luidende dat er over de zaak van de Nationale Bank geen tegenspraak is, dat de betalingen waar van België welke, zooals wij zeiden, over de heer van Zeeland het heeft gehad, regeeringszaak is geworden, schre- nietwerdengedaan door de Nationale Bank, maar door het gemeenschappelijke bezoldi gingsfonds, welk fonds persoonlijk eigendom is van de bestuurders van de bank, en be- heerscht wordt door een regime van bijzon dere overeenkomsten. Tevens heeft hij ech ter hierover een nieuw onderzoek aangekon digd waarvan de uitslag aan het parlement een ven wij dat de regeering practisch ver sterkt uit het kabaal was gekomen. Dit moet den lezer wel een gewaagde ge volgtrekking geschenen zijn, daar onze conclusie werd achterhaald door 'n ver klaring van den heer van Zeeland aan I ^wordTn medegedeeld ^hérbinsdag'a^ „L'Indépendance Beige", het blad waar-1 zal vergaderen. Nadien heeft de minister van financiën nog een verklaring afgelegd, waarin hij heeft aangekondigd dat de aan vallen tegen den eerste-minister verwerpe lijk en lasterlijk zijn en dat het nieuwe ver slag een overtuigend bewijs zal zijn van de ministerieele solidariteit en van de waar- deering welke alle ministers voor hun leider roepen öm een perlementair debat te I koesteren. De minister besloot met te zeg gen dat de regeering eensgezind den slag zal voeren. 1 - in een hem genegen groep belangen heeft, met het daaropvolgende mee- ningsverschil met den minister van financiën, den heer de Man, de beraad slagingen van den kabinetsraad en de beslissing Kamer en Senaat bijeen te Er zijn tonnen inkt en papier over het „schandaal" verspreid geworden en men kan den indruk niet van zich afwenden dat zoowel aan de eene als aan de andere zijde niet met voldoende duidelijkheid is gespro ken geworden, om door de verwarring voor deel te oogsten bij de openbare meening. Het wordt meer en meer een pijnlijke zaak en men is het er algemeen over eens dat het parlementaire debat volstrekt noodzakelijk is. De regeering is, op zeker oogenblik, op losse schroeven komen te staan, na de ver klaring van den eerste-minister aan de „In- dépendance Beige", en als het dan zoo ver moet komen dat zij in discrediet wordt ge bracht is het beter dat zij valt voor het par lement dan door een campagne, waaromtrent de Kamer niet voldoende is voorgelicht. De heer van Zeeland heeft te kennen ge geven dat hij in Februari, Juni en November 1934 geld van de Bank heeft ontvangen, dat is in het jaar dat hij gedurende vier maan den minister is geweest in de regeering de Broqueville en ten slotte in April 193-5, toen hij definitief zijn functie van vice-gou- verneur in de bank heeft neergelegd, om eerste-minister te worden. De openbare mee ning heeft hierin een tegenspraak gezien met het rapport van minister de Man, waarin werd gezegd dat de eerste-minister geduren de zijn verlof in 1934 en sinds April 1935 geen bezoldiging had ontvangen. In zijn ver klaring had de heer van Zeeland er met na druk de aandacht op gevestigd, dat hij er steeds goed op gelet had geen sommen op te strijken die behoorden tot de wedde van leveren en hem zal thuis halen. Voegen wij hierbij dat de heer van Zeeland, in zijn in terview aan de „Indépéndance" ook had ge zegd dat degenen, die aan zijn zijde werken, weten wat hij gedaan heeft met het geld dat hij ontving. „Sommigen zullen misschien van gevoelen zijn het te moeten zeggen", meende hij. Wat hem betreft hij wou niet verder gaan. Wellicht zal men door het Kamerdebat vernemen wat de eêrste-minister met het geld heeft aangevangen. Hieruit valt dus te onthouden dat de so cialisten teruggekeerd zijn tot de opvatting van ministerieele solidariteit, die zij blijk baar een oogenblik hebben willen opzeg gen, om als manoeuvre voor de openbare meening te verschijnen als degenen die den schoonmaak hadden gehouden. Men begrijpt welke atmosfeer in politiek opzicht ontstaat door het feit dat de minister van financiën weken bezig is met een onderzoek over een .schandaal" waarbij de eerste-minister zelf is betrokken, al is de positie van den eerste' minister nog zoo zuiver en eerlijk en al is het „schandaal" niets anders dan een toe stand in verband met de wijze waarop de hooge functionnarissen van de Nat. Bank worden vergoed, iets waaromtrent alle par tijen en iedereen sedert jaren op de hoogte was of kon zijn. Het is, als oppositie tegen de regeering, behendig in elkaar gezet en nu ook heeft deze oppositie op de vergadering van de aandeelhouders der bank opnieuw een paar dagen lang herrie gemaakt op de felste manier. Brutaal en heftig heeft De- grelle den gouverneur beleedigd, terwijl de VL-nationalist, senator v. Dieren, met heei nieuwe Rinso overbodig, terwijl bekoelt te worden aangemaakt. Rinso heelt een onge woon hoog vetgehalte, waardoor in een oogwenk een overvloedig schuim te voorschijn wordt getoverd. En tenslotte kan dit zo wonderbaarlijk werkzame Rinso- sop nog meerdere malen achtereen worden gebruikt. Uw wasmachine bespaart U ongetwijfeld heel wat tijd en moeite, vergeleken bij het wassen met de hand. Maar een werkelijk verbluffend resultaat bereikt U, wanneer Rinso Uw wasmachine komt helpen. U zult het zienRinso tovert het vuilste wasgoed helderwit en werkt bovendien nog veel vlugger en veel zuiniger dan een gewoon zeep poeder. Het tijdrovende voorweken is met de Rinso voorts niet wat meer distinctie echter, mee aan den wa gen duwde. Alle veranderingen aan de statuten die werden voorgesteld, om de toestanden die tot de huidge incidenten aanleiding gaven te verwijderen, zijn goedgekeurd. Alle amen dementen van de minderheid die de opposi tie voerde, zijn afgewezen. Het terrein dus schoon gemaakt om Dinsdag voor de Kamer te komen. Aan het stelsel van den spaarpot, waaruit de functionnarissen der bank zich zelf betaalden, is een einde gesteld en het is vervangen door vaste vergoedingen Om nu in de zaak klaar te zien staat het vast dat de heer van Zeeland, vice-gouver- neur der bank, in, Juni 1934 100.000 fr. heeft ontvangen, in November 1934 50.000 fr., bi. zijn terugkeer naar de Bank en in April 1935 180.000 fr. als likwidatie van zijn aandeel in het gemeenschappelijk fonds, te verdeelen volgens de bijzondere overeenkomsten. Een eerste vraag wordt gesteld, met het oog op het debat, n.1. of deze wijze van betalingen aan het hooger personeel van de Bank sta- tuair was, regelmatig en moreel goed te praten. Op 19 Juni 1929 is dit stelsel van kracht geworden. De Algemeene Raad van de Bank, bestaande uit den gouverneur, vice-gouverneur, directeurs, censoren en re genten, bracht elk jaar 3.5 millioen fr. op de begrooting voor de vergoedingen. De zitpen- ningen van de regenten en censoren, 500 fr. per zitting, werden hiervan betaald. Het overschot kwam ter beschikking van den gouverneur, den vice-gouverneur en de di recteurs. Uit de verschillende verklaringen en door afleiding meent men nu dat dezen voor elk hunner een traktement vaststelden, uit dit fonds, en dat het overschot werd verdeeld onder hen, naar de „particuliere overeen komsten". Dit wordt echter in strijd met de statuten geacht omdat deze bepalen dat de vergoeding van de genoemde ambtenaren door den algemeenen raad moest worden vastgesteld, en er geen deelneming in de winsten was. Men vqegt er bij dat, als zij een traktement hadden, en bovendien nog een „spaarpot" verdeelden, n.L dat wat van het gemeenschappelijk fonds overbleef, zij zich een som toeëigenden die niet was voorzien door de statuten. Men heeft er vroe ger echter nooit bezwaren in gevonden. Een feit is, dat er aan een dergelijk systeem van betaling een immoreele kant is. Zitpennin- gen, die niet werden betaald, door afwezig' heid of ziekte van een regent of censor b.v. kwamen terecht in den spaarpot en werden verdeeld onder den gouverneur, den vice- gouverneur en de directeurs. Wanneer de loonen van al het klein personeel in 1935 werden verminderd, gebeurde dit ook voor de leidende functionnarissen. Doch hun 10 pCt. kwam in den spaarpot terecht in plaats van in de kas der bank en zij verloren er weer niets bij. Was een directeur met verlof zonder vergoeding, dan waren het de ande ren die er van profiteerden. Voor het geval van den heer van Zeeland gaat het er nu om te weten of de sommen, die hy in 1934 en 1935 heeft ontvangen, behooren tot het trak' tement dat hem ten deel viel ofwel tot den „spaarpot", en of hun bedrag niet abnormaal hoog was. De eerste-minister heeft gespro ken over 235.000 fr., doch de heer Franck had het op de vergadering van aandeelhou ders over 330.000 fr. Daarover gaat, zooals gezegd, het nieuwe onderzoek van den heer de Man. Wat een situatie!.... zal men uitroe pen. De eerste minister is als het ware in beschuldiging gesteld. Men betreurt dat de heer van Zeeland niet volledig heeft gespro ken over al deze bijzonderheden toen op 18 Maart j.1. de heer aSp zijn bekende interpel latie heeft gehouden. Dan waren de moeilijk heden van thans dadelijk van de baan ge weest. De regeering verwekt nu den schijn een misstand, die ernstig was, in de Natio nale Bank te hebben willen dekken en al hoewel dit niet is te verwachten zou het de bat van Dinsdag (vandaag, Red.) wel eens verrassingen kunnen opleveren. Men spant zich echter in om de meerderheid duidelijk te make dat dit „incident" voor sommige machten slechts een middel is om een regee ring weg te werken die structuurhervormin gen op haar programma heeft, welke voor hen nadeelig uitvallen, zooals controle op de electriciteitsmaatschappijen en wapen industrie. Dat zal deze meerderheid wel ver sterken in haar overtuiging. Woensdag 8 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Onze keuken, causerie. 10.VPRO-morgen wij ding. 10.20 Voordr., gr.pl. en radio- tooneel. 11.30 Voor de werkloozen, causerie. 12.Gr.pl. 12.301.45 VARA-orkest en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6. Fantasia en gr.pL 6.40 Landbouw- praatje. 7.Zangles. (7.30 VPRO: Zullen er in Nederland Vrijzinnig Protestanten blijven wonen?, cau serie). 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 VA RA-orkest en solisten. 9.30 Radio- tooneel. 10.ANP-ber. 10.05 Ver volg concert. (10.30 ANP-ber.) 11.—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Viool en piano. 12.— Ber. 12.15 Alt en piano. 1.15 Gr.pl. 1.30 't Hollandsch Harpkwartet. 3.Plechtige Weder- Ingebruikstelling van de Gerestau reerde Nieuwe Kerk te Delft. 4.15 Gr.pl. 4.45 Felicitaties. 5.Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. (6.30 On derwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie over het Binnenaanva- ringsreglement en stoommachines). 7.Ber. 7.15 Land- en tuinbouw- halfuur. 7.45 Kunstfoto's uit 5 We- relddeelen, causerie. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Christ. Dames koor „D.I.N.D.U.A." en gr.pl. 9.— Kerkelijk leven in Amerika, cause rie. 9.30 Orgelconcert. (10.ANP- ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnas tiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Gr.pL 12.20 BBC-Weis orkest en soliste. 1.20 Het Wig- stons' Temperance orkest en solist. 2.05 Gr.pl. 2.35 H. Engleman's kwintet en solist. 3.05 Gr.pl. 3.50 Pianovoordr. 4.20 Vesper'. 5.10 Gr.pl. 5.20 H. Hali's Band. 6.20 Ber. 6.40 Revue-progr. 7.20 Pianovoor dracht. 8.Sportpr. 8.20 V. Sil- vester's Band. 8.45 BBC-Symph.- orkest en solisten. 10.Ber. 10.20 Planning the Land of Britain, cau serie. 10.35 Het Bridgewater Harp- kwintet. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr. platen). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Lafargue- orkest en zang. 2.20 Gr.pl. 3.35 Pianovoordr. 3.50 Gr.pl. 4.05 Zang. 5.20 Ellis-orkest. 7.05 Gr.pl. 7.20 Pianovoordr. 7.35 Zang. 8.05 Viool- voordracht. 8.50 Louise, opera. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Hage- stedt's orkest. 8.50 Omroeporkest 12.35 Gr.pl. 2.35 Gev. concert. 4.20 Keulsche Orkestver. 6.20 Omroep orkest. 8.20 Uitz. uit München. 10.5012.20 Omroepkleinorkest BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Gr. pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. I.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 Salonorkest 8.20 Les noces de Jeannette, operette. 9.35 Kleinorkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uitz. uit Nürnberg. 10.20 Ber. 10.40 Duitschland-Echo. 10.50 Fluit en cembalo. 11.05 Weerbericht II.2012.20 Fr. Hauck's orkest GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—11.35, Lond. Reg. 11.35— 12.20, Brussel VI. 12.20—13.30, Keulen 13.3014.20, Parijs Radio 14.20—16.20, Keulen 16.20—17.20, Parys R. 17.20—18.20, Keulen 18.20 19.50, Parys Radio 19.5020.20, Brussel Fr. 20.2021.20, Lond. Reg. 21.20—22.35, Brussel (Fr.) 22.35— 23.20, Berlijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2Ó10.35, Droitwich 10.35 —12.20, Lond. Reg. 12.20—14.35, Droitwich 14.3518.20, Normandië 18.20—18.40, Droitwich 18.40—22.20 Brussel VI. 22.2022.35, Droitwich 22.35—24.—. Lijn 5: Diversen. R7-Oi09M STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 BEDRIJFSRAAD BOUWBEDRIJF INGESTELD. Bij K.B. is ingesteld een bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. Tot het bouwbedrijf worden geacht te be hooren de ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waarin één of meer der volgende werkzaamheden plaats vinden: a. werkzaamheden, verbonden aan het voorbereiden en uitvoeren van: het bouwen en verbouwen, uitbreiden en onderhouden van huizen, kantoren, winkel gebouwen, bankgebouwen, fabrieken, maga zijnen, pakhuizen, bergplaatsen, loodsen, schuren, stallen, werkplaatsen, garages, bak kerijen, smederijen, slagerijen, slachthuizen, boerderijen, kerken, inrichtingen van onder wijs, ziekenhuizen, sanatoria, raadhuizen en andere gebouwen voor huisvesting van de burgerlijke overheid, gebouwen voor stich tingen, stationsgebouwen, wachtlokalen, sein huizen, overdekte zwem- en badinrichtingen, kleedlokalen, gebouwen voor ontspannings- en vacantiedoeleinden, kazernes, kampemen ten, vereenigingsgebouwen, tribunes, schouwburgen, bioscopen, café's en restau rants, hotels, aula's, gebouwen voor het pro- duceeren en de distributie van gas en elec- triciteit, watertorens, pompstations voor drinkwater, markthallen, gebouwen voor ra diodoeleinden, stadions, telefooncentrales, gevangenissen, crematoria, kiosken, tentoon stellingsgebouwen, afscheidingsmuren (schuttingen), kortom alle steenen, houten, of betonnen bouwwerken en getimmerten, welke tot den z.g.n. hoogen bouw behooren, voorts het werk der z.g. burgerwinkels; b. werk van wegen, water- en spoorweg bouwkundigen aard, voorzoover niet vallen de onder den burgerlijken- en utiliteits bouw, met uitzondering van nat baggerwerk en rijswerk. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den bedrijfsraad zal bedragen 16. N.V. NED. SPOORWEGEN. Deelneming in het kapitaal. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het verkeersfonds voor 1937. Volgens art. 1 der wet van 26 Mei 1937 tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf neemt het rijk voor een bedrag van 9.998.000 deel in het aandeelenkapitaal van de op te richten N.V. Nederlandsche Spoor wegen en zal deze vennootschap voor .een bedrag van 10.000.000 van het ryk overne men den eigendom van de thans ingevolge de overeenkomsten 1890 S.S./H.S. verhuur de staatsspoorwegen met de overhoeken, welke naar het oordeel van die vennoot schap voor het bedrijf noodig zijn, alsmede de op anderen voet aan S.S. of H.S. verhuur de eigendommen, welke het ryk voor zy'n dienst niet meer behoeft. Ten einde deze betaling en ontvangst in den loop van het jaar 1937 mogelijk te ma ken behoort de begrooting van het verkeers fonds te worden gewijzigd, overeenkomstig het wetsontwerp. KINDJE VERDRONKEN. Nabij de z.g. Centenbrug over de Leidsche vaart te Bennebroek is gistermiddag het 1K- jarig kind van den heer de Vries, bij het spelen in het water gevallen. Eerst na lan gen tijd dreggen heeft men de kleine opge haald, doch een terstond aanwezige genees heer kon slechts den dood constateeren. Naar het Engelsch A "T" van PAUL TRENT 1 J M door J. SCHOUTEN l\ 29) „Waarschijnlijk omdat hy te veel weet". „Dat zou niet hinderen, als mijn ver onderstelling, dat Grafton er voor goed van door is, juist is. Ik ben van meening, dat hij besefte, dat hij zijn werkzaamheden in Engeland beter kon beëindigen. Hij moet bij voorbeeld ook gewaarschuwd zijn, dat er gisteravond een inval op de club zou plaats vinden". „Waar denkt u dat hij heen zal gaan?" vroeg sergeant Hardy. „Waarschijnlijk naar Rusland. Dat is ver moedelijk het eenige land waar hy veilig zou zijn; bovendien zullen de bolsjewieken wel bereid zijn een flinke belooning te ge ven aan den man, die groothertog Iwan voor hen gepakt heeft", zei Graves na denkend. Zij stapten by het haven-station uit en gingen rechtstreeks naar de marinewerf, hun toegangsbewijzen toonend by den in gang. Zij werden ontvangen door den se cretaris van den commandant, die eenigen tijd met hen praatte, voordat hij hen naar admiraal sir Ralph Mather bracht. Het bleek, dat er pas kort geleden ma noeuvres hadden plaats gehad, waarbij hoofdzakelijk torpedo-jagers en kruisers gebruikt waren, zoodat er een groot aantal van dergelijke schepen in de haven was. De admiraal was kennelijk geïnteresseerd in het doel, waarvoor de T. B. D. noodig was en stelde verscheidene vragen, welke Graves zoo volledig mogelijk beantwoord de. „Het lijkt me toe, dat de commandant, dien u noodig heeft, eenigszins een diplo maat moet zijn. U krijgt een boot van het allernieuwste model een die ongeveer twee-en-dertig knoopen loopt", zei sir Ralph, en wendde zich toen tot zijn secre taris. „Is Carruthers met verlof gegaan?" „Neen, mijnheer. Ik heb hem gisteravond nog op de club gezien". „Laat hem dadelijk hier komen", beval de admiraal en wendde zich toen weer met eenige vragen tot den hoofdinspecteur. „Groote Goden, ik wilde wel, dat ik met u mee kon gaan. Dus de jonge Desbrook is ook bij dit zaakje betrokken. Een verdui veld stoutmoedige kerel. Daar zult u een goede hulp aan hebben. Hy diende onder mij, toen ik het commando had over de Queen Elizabeth. Het speet mij, dat ik hem moest laten gaan, maar zij wisten mij er van te doordringen dat hij een man van buitengewone begaafdheid was en dat dit niet aan de marine besteed was", zei de admiraal met een lach. Het duurde niet lang of de hoofdofficier van de administratie verscheen, in gezel schap van een langen, krachtigen man van een jaar of drie-en-dertig, die de drie com- mandants-streepen op zijn uniform droeg en een paar rijen lintjes. Zijn blauwe oogen schitterden en er speelde een glim- lich om zy'n mond, want men had er op gezinspeeld dat hem een aardig karwei te wachten stond. De admiraal legde hem uit, dat de T. B. D. Shrike, waarvan Carruthers comman dant was, zich naar zee moest begeven, en dat haar commandant de bevelen moest opvolgen, die hoofdinspecteur Graves hem zou geven. Het onderhoud duurde niet erg lang en Carruthers vergezelde de twee ambtenaren van Scotland Yard naar de kade, waar de torpedoboot lag. De marine-officier merkte met genoegen op, dat beide mannen de campagne groet ten, door hun hoeden af te nemen, toen zij aan boord gingen. „Ik geloof, dat een cocktail nu net is wat wij noodig hebben", opperde de comman dant en ging hen voor naar beneden. De officiers-kajuit van het type torpedo boot, waartoe de Shrike behoorde, was veel grooter dan die van het oudere type en was niet van gezelligheid ontbloot. Er zaten een luitenant, een adelborst, een of ficier der artillerie en een officier van ge zondheid in de kajuit. De twee niet-mili- tairen werden voorgesteld en de comman dant gaf met enkele woorden zyn officie ren te kennen, dat er een grap te beleven viel. „Waar is de eerste officier-machinist?" vroeg hij, terwijl hij om zich heen keek. „Die zit met zijn smerige machines te knoeien", antwoordde de luitenant ter zee der eerste klasse, Gordon genaamd. Gelukkig mankeerde er niets aan de ma chines en zij waren met behulp van hun olie-stook-installatie spoedig onder stoom. Voordat Graves Scotland Yard verlaten had, was de hoofdinspecteur met sir Char les overeengekomen, dat belangrijke mede- deelingen doorgestuurd zouden worden naar de admiraliteit en van daar draadloos doorgezonden zouden worden naar den torpedojager, dus werd er een boodschap gestuurd dat Graves aan boord van de Shirke was. Binnen een half uur bereikte hem, via de admiraliteit, het nieuws, dat de Emerald gezien was ter hoogte van Hastings. Dit feit werd aan Carruthers meegedeeld, terwijl zij bezig waren hun lunch te be ëindigen. „Ik stel voor, dat wij op zoek gaan", grinnikte de commandant en gaf bevel, met zoo weinig mogelijk oponthoud, uit te va ren. HOOFDSTUK XI. Jane was de eerste, die voet aan boord van de Emerald zette, maar ze werd on middellijk gevolgd door Ralph, wiens ar men stevig op zijn rug gezonden waren. De auto had hen naar Rye Harbour gebracht, maar Ralph was niet in de gelegenheid geweest zich te oriënteeren, want men had hem geblinddoekt, en hem eerst van zijn blinddoek verlost nadat hij in de motor boot gebracht was. Grafton kwam het laatst aan boord, onmiddellijk achter Prinses Nadine en hij gaf captain Brockdorf het teeken om weg te varen. „Gaat u maar mee naar beneden, dan kunt u met uw medegasten kennis maken", merkte Grafton vroolijk op en ging hen voor naar beneden. Fraser was hevig opgewonden, toen de deur van de salon geopend werd en hij zyn zuster ontdekte. Met een kreet van vreugde snelde hij op haar toe en omhelsde haar onstuimig. Desbrook volgde en maak te onmiddellijk een diepe buiging voor den groothertog. „Misschien herinnert Uwe Hoogheid zich bij welke gelegenheid wy elkaar reeds eer der ontmoet hebben", zei Ralph vol respect. „Ja... dat herinner ik mij, heel duide lijk zelfs. Het was in Rusland en u hebt ons daar toen een grooten dienst bewezen, captain Brookley", antwoordde de groot hertog en stak hem minzaam de hand toe. „Dat was een nom de guerre, Uwe Hoog heid. Nu kent men mij onder den naam van Desbrook. Mag ik u mijn verloofde voorstellen, miss Fraser", zei Ralph, terwijl hij Jane bij de hand nam en haar naar den groothertog leidde. Jane neeg diep, maar Zijne Hoogheid hief haar dadelijk op en drukte zijn lippen op haar hand. Een spottende lach uit de richting van de deur deed hen omzien en prinses Nadine trad de salon binnen. Fraser uitte een kreet, die het midden hield tusschen vreugde en verbazing. De groothertog glim lachte grimmig. „Mag ik vragen of madame la princesse ook een gevangene is?" merkte de groot hertog droogjes op, „maar de vraag is eigenlijk overbodig. Ik heb veel aan u te danken. Onder anderen mijn tegenwoor digheid hier. Ik hoop u later mijn dank baarheid te toonen". De prinses lachte vroolijk en gaf Fraser een wenk om bij haar te komen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6