Aqmda DANSINSTITUUT C. WILLEMS |i Stad m Omgeving. De teraardebestelling van Dr. J. M. van Dam. tiB (alleen gegoeden stand). INSCHRIJVING te ALKMAAR in de UNIE iederen VRIJDAG van 4 tot 8.30 uur n.m. Een geliefde doode ten grave gedragen. Overweldigende belangstelling. Alkmaar, Woensdag, GECOMPLICEERDE AANRIJDING. De Kennemerstraatweg is een voorrangsweg! Een zeer gecompliceerde aanrijding heeft vanmorgen om 9 uur op den Kennemer straatweg juist ter hoogte van de Regu lierslaan plaats gehad, waarbij merkwaardig genoeg geen slachtoffers te betreuren zijn. De melkrijder de Hoop kwam met zijn motor-melkwagentje een keurig geheel uit de Regulierslaan rijden en wilde den Kennemerstraatweg oversteken. Waarschijn lijk heeft hij er niet aan gedacht, dat deze straat 'n voorrangsweg is, althans hij heeft geen voldoende rekening gehouden met het verkeer uit de richting Alkmaar. Uit die richting naderde met een normale snelheid een groote zoogenaamde „opleg ger" van de Libra te Joure, die een snel- dienst tusschen Friesland en Holland on derhoudt. De bestuurder van dezen zwaren wagen zag den melkwagen plotseling den weg oversteken en trachtte hem te ont wijken. Hij gooide het stuur dus naar links om, doch zag daar, dat op het rijwielpad uit de richting Heiloo wielrijders naderden. Toen moest de automobilist snel weer naar rechts zwenken. Dat lukte, al werd één der bcomen aan den kant van den rijweg nog geraakt. Intusschen was de melkwagen door het achterste gedeelte van den „oplegger" ge grepen en melkwagen en bestuurder maak ten een buiteling door de lucht, om een paar meter verder weer op den beganen grond te komen. Het natuurlijke gevolg was, dat er van de melk-motorfiets niet veel over bleef en dat de melk, boter en eieren over een groote uitgestrektheid de straat besmeerden. De heer de Hoop zelf kwam er best af. Slechts enkele hoofdwonden had hij ge kregen, doch deze waren niet ernstig. Een tweede botsing. Daarmee was het verkeersongeluk nog niet afgeloopen. Want uit de richting Heiloo kwam ook verkeer. Een personenauto uit Amsterdam werd al spoedig tot stilstand gebracht, omdat de bestuurder de botsing zag aankomen. Echter, de trailer, die twee zwenkingen had gemaakt en maar net een boom gemist had, kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat zijn zware wagen deze auto ramde. Beide wagens schoven in elkaar en vooral de personen auto werd zwaar beschadigd en moest later op den dag per kraanwagen worden weg gehaald. Terwijl de politie te Heiloo zich met het onderzoek belastte het ongeluk gebeurde juist in de gemeente Heiloo regelde de Alkmaarsche verkeerspolitie het drukke verkeer op den straatweg. EEN BLOEIENDE APPELBOOM. Bij den heer Jn. Ubbels te Beets staat een appelboom, waarvan één tak in vollen bloei staat, terwijl aan een anderen tak de appels zitten van den eersten bloei. Een ziekte, waaraan de boom lijdende is, schijnt wel oorzaak van dit abnormale ge val te zijn. WIE Z'N FIETS IS DAT? De Commissaris van politie waarnemen de de 2e Sectie te Amsterdam, deelt mede, dat zich aan bureau Marnixstraat 148 al daar een vermoedelijk van misdrijf afkom stig heerenrijwiel bevindt, van het navol gende signalement: zwart gelakt, gemerkt Simplex-Neo, nr. 201944, Terryzadel, Phi- lips-dynamo met lamp met kettingkast en jas beschermer. Hun, die inlichtingen omtrent den her komst van bovenbedoeld rijwiel, dat in het najaar van 1936 door een rijwielhandelaar te Castricum is verkocht, kunnen verstrek ken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van de plaats hunner inwoning, f de NOG WAT TE GOED. Door de politie is gisteren een persoon overgebracht naar het Huis van Bewaring alhier, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd tot het ondergaan van een paar dagen heehtenisstraf. HONDJES. Aan het bureau van politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent twee opge vangen hondjes, waarvan de eene een gladharige foxterrier en de andere een klein wit hondje is. RU- EN NUMMERBEWIJS GESTOLEN. Bjj de politie is aangifte gedaan door een automobilist van de vermissing van zijn rij- en nummerbewijs, welke met andere papieren uit zijn wagen, die op den Lim- merhoek stond, zijn weggenomen. De andere papieren zijn teruggevonden. LEKKER GESLAPEN. Terzake openbare dronkenschap is van nacht een man uit de Pieterstraat naar het bureau van politie overgebracht om aldaar zijn roes uit te slapen. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. DE WOGMEER. Niet alleen de Beemster, maar ook Wogmeer is voor 325 jaar drooggelegd. De N.H. Crt. heeft over de droogmaking van dezen polder een uitvoerige historische beschouwing gehouden en eindigt aldus: Wanneer men de Wogmeer van nu ver gelijkt bij die van de 18e eeuw, dan valt er wel een flinke vooruitgang te bespeuren. Tal van flinke en welvarend uitziende boe renbedrijven getuigen er van, dat de om' standigheden zich ook hier ten gunste heb ben gewijzigd en dat hier, ondanks de crisis, aan velen met naarstig werken een stuk brood geboden wordt. In belangrijkheid en oppervlakte blijft de Wogmeer verre ten achter bij Beemster, Schermer en andere droogmakingen in deze provincie; mogelijk is het ook daarom, dat zijn wordingsgeschiedenis voor velen een gesloten boek was. Den 9en September is het herdenkings feest, zooals we reeds schreven, bescheiden van opzet. Reclame wordt er niet eens voor gemaakt, want het blijft een dag „in eigen kring". Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P- Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 10—12 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van T. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zinga (dram.); hoofdrol de negerzan ger Paul Robeson. Toegang boven 14 jaar, Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Zonen van de Zuidzee (dram.); hoofdrollen Mala en Lotus. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Massa- justitie (dram.)hoofdrollen Spencer Tracy en Sylvia Sidney. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De laatste hinderpaal (sens.); hoofdrollen Ri- chard Arlen en Lilly Palmer. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdag 8 September. 7.30 uur, Alkmaarsche wielerbaan, wed strijden om het baankampioenschap (bij slecht' weer morgenavond). Feesten te Beemster; veetentoonstelling. Donderdag 9 September. Feesten te Beemster; veetentoonstelling. RIJKSTELEFOONDIENST LOCAAL TELEFOONNET ALKMAAR. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Augustus 1937 tot stand gekomen. No. 2231, Joh. Timmerman, Vakkleeding- bedrijf, Langestraat 4; no. 2529, C. M. v. Leeuwen, vertegenw. Valvoline, Kennemer straatweg A 297, Heiloo; no. 2614, W. Jans sen, kantoor v. vaste goederen, Kennemer straatweg 97; no. 2651, Degenaar de Jager, Fa. de Jager Zonen, Kennemerstraatweg A 317; no. 2661, A. v. Dongen, vertegenw. Vacuum Olie Mij. Nic. Beestkade 43, 2681, Het Texelsch Schapen Stamboek Land- bouwhuis, kamer 8; 2921, Telefoondistrict, Telegrambesteller, Kenn. str. weg 238, Hei loo; 3351, L. den Adel, Kapsalon, Spoorstr., 66; 3361, Dir. Strafgevangenis, Strafge vangenis, Prins Bernhardlaan; 3365, J. Hui- berts, Sigarenmagazijn, Verdronkenoord; 3401 Laerschot, Handel in Tabaksfabrika ten, Munnikenweg, Oudorp. VRUWILLIGE OUDERDOMS- VERZE KERING. Volgens het jaarverslag van den Raad van Arbeid te Alkmaar was het bedrag der premie ontvangen voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering (V. O. V.) in 1936 ruim 100.000 hooger dan in 1935. De kleinste jaarpremie per verzekerde bedroeg 3.67 en de grootste 904.16. De kapitaalwaarde der loopende verze keringen op 1 Januari 1937 bedroeg in totaal 16.474.400. Hieruit blijkt, dat de pensioengedachte hoe langer hoe meer veld wint en menigeen op deze manier zorgt voor een onbezorgden levensavond, wat uiteindelijk onze geheele bevolking ten goede komt. Ook het feit, dat de gemiddelde levens duur steeds stijgende is (de laatste 60 jaar is de gemiddelde levensduur der Neder- lansche bevolking met ongeveer 20 jaar toegenomen) zal hieraan niet vreemd zijn. Bovendien zijn de laatste jaren zeer leerzaam geweest en hebben velen onder vonden hoe moeilijk het vaak is, ondanks spaarzaamheid, op hun ouden dag een be hoorlijk en rustig inkomen te krijgen. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van B. Kuipers, alhier, om een verlof B verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Laat nr. 146. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 8 September 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. GEMEENTEBEGRAAFPLAATS ALKMAAR. De begraafplaats is alléén toegankelijk door den hoofdingang en wel als volgt: op werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur; op Zon- en algemeen erkende feestdagen: van 1 Mei30 September: van 912 uur des voormiddags en van 36 uur des namiddags; van 1 October30 April: van 1012 uur des voormiddags en van 24 uur des namiddags. De Directeur, B. HOEK. Alkmaar, 8 September 1937. UITSLAG VERLOTING BURGERWACHT. Gisteravond heeft in het oefenlokaal voor de Burgerwacht afd. Alkmaar de verloting ten bate van het Kleedingfonds plaats gehad. Hiertoe was voor eenige maanden een gouden horloge opgewonden, waarna dit horloge was verzegeld en gedeponeerd in de safe van ,,'t Hooge Huis" onder toezicht en verantwoordelijkheid van Dr. H. J. M. Hofstee en kapitein G. J. Haremaker. De houder van het lot, waarop het tijd stip van het horloge stilstond, staat ver meld, zal de winnaar hiervan zijn. In tegenwoordigheid van talrijke bur gerwachters heeft kapitein G. J. Hare maker toegevoegd a. d. I. d. B. waarbij tevens aanwezig was de commandant der B. W. de heer R. P. Goettsch, het verze gelde horloge geopend en is geconstateerd dat het is blijven stilstaan op 4.32.16 uur. De houder van het lot 4.32 uur is dus de gelukkige winnaar, die zich kan ver voegen bij den penningmeester der B. W., den heer H. v. Galen, Drebbelstraat 3, Alkmaar, om het horloge in ontvangst te nemen. AUTO-ZEGENING TE ALKMAAR. Op Zondag 12 September a.s. zal te Alk maar op initiatief der Katholieke handels reizigers, een autozegening plaats hebben. Te één uur is het verzamelen op de Paardenmarkt. Corr.-adresLaan van Meerdervoort 407, Den Haag, telefoon 394582. Vervolg le pagina. Nachtzitting van de Kamer. In de nachtzitting der Kamer eischte de communist Relecom, dat een enquête-com missie van het parlement zou worden inge steld voor de incidenten van de Nationale Bank en de betrekkingen van deze bank met particuliere banken. De vergadering werd nog voor midder nacht gesloten en zal hedenmiddag weer ge opend worden. Er zijn nog veertien sprekers aangemeld. Kort voor het sluiten der ver gadering werd een rexistisch afgevaardigde nog ernstig aangevallen door de meerder heid omdat hij de achtbaarheid van den premier in twijfel had getrokken. Toen hij gesommeerd werd, zich nader te verklaren, zeide hij zich te verbazen over „de gevoe ligheid van de Kamer". De voorzitter Huys- mans sloot het incident door te verklaren, dat minister van Zeeland een achtbaar man is. DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn aantroffen: een licht cy- persch, een zwart en een wit poesje. Deze dieren, pl.m. 2)4 maand oud, zijn in zeer goede conditie. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich ver voegen tusschen 6)47)4 uur bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Alleen gezonde dieren worden in bewa ring genomen. MODESHOW. Wij vestigen er ook hier ter plaatse de aandacht op, dat op 16 September a.s. door het modemagazijn Lienesch een herfst- modeshow zal worden gehouden. Des middags en des avonds zal de dames dan weer getoond worden wat ir het komende seizoen zal worden gedragen. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 31 AUG.—7 SEPT. 1937. Nieuwe zaken: Alkmaar: N. Jonker, Rembrandtstraat 9, brood- en banketbakkerij. Castricum: J. Koomen, Dorpsstraat 53, heerenkapper. Heerhugowaard-Zuid: Th. Slendebroek, Middenweg G159, winkel in galanterieën, kantoor- en tabaksartikelen. Heiloo: N.V. Bouw- en Handelmaatschap pij „Docent", Kennemerstraatweg A481; (af komstig uit Haarlem). Den Helder: K. F. Oortgijsen, Westgracht 80, makelaar in onroerende goederen. Texel: S. C. Eelman, Weverstraat 17, den Burg, commissionnair in stroo, hooi en vlas. Wijzigingen: Alkmaar: Th. W. Veer, Lindengracht 39, brandstoffenhandel en expeditiebedrijf; om gezet in een vennootschap onder firma. W. Hartog, Spoorstraat 41, drogisterij; overgegaan aan M. van de Pavert. Anna Paulowna: C. Wit, Zandvaart 59, rij wielhandel en -hersteller; overgegaan aan C. Wit Jr.; Stalenhuis, Meerweg 63 B, Breezand, win kel in manufacturen en dameskleeding naar maat; overgegaan aan H. J. Straathof. Harenkarspel: P. Bekker, Waarland D 31, manufacturen; overgegaan aan mevr. de wed. W. Bekker—-Burger. Heerhugowaard: C. Langedijk, Midden weg D 53, metselaars- en aannemersbedrijf; omgezet in een vennootschap onder firma. P. Beers, Middenweg D 66, timmerman; overgegaan aan H. J. Beers. Texel: N.V. E.T.A. Eerste Texelsche Advo- caatfabriek v.h. Gebrs. Dros, Steenenplaats 3; bestuurswijziging. Zijpe: Dekker's Veevoeder- en Kunst mesthandel N.V., Grootesloot; benoeming procuratiehouder. Opheffingen: Den Helder: Cla:. Goes, Oostslootstraat 22, slagerij en grossier in yleesch. Het was heden de droeve dag, dat een onzer meest populaire stadgenooten ten grave zou worden gedragen. Rouw was er in de harten van zoo talloos velen, van zijn vrienden en oud-patiënten, die nimmer kunnen vergeten wat Dr. van Dam, de bijzonder knappe chirurg en de noogstaande, sympathieke figuur in het openbare leven, voor hen allen geweest is. Zoo velen zijn in moeilijke uren vol ver trouwen naar den bekwamen geneesheer ge togen, duizenden en nog eens duizenden heeft hij de gezondheid en het levensgeluk hergeven en toen de tijding, dat de dokter zelf door een doodelijke ziekte was gegre pen alom bekend was geworden, moet de overheerschende gedachte bij al die oud patiënten wel zijn geweest: konden wij met ons allen nu ook maar het lijden verzachten van den man, die ons in moeilijke uren troostend en bemoedigend heeft toegespro ken en aan wiens groot talent wij het leven hebben te danken. Helaas, tegen deze ziekte was geen kruid gewassen en in den vroegen morgen van he den is het stoffelijk overschot van Dr. van Dam naar zijn woonplaats overgebracht. Hier, waar hij geleefd en gewerkt heeft, hier waar hij zoovele gelukkige oogenblik ken heeft gekend, zoowel in zijn gezinsleven als daarbuiten in den breeden kring van zoo velen, die hem waardeerden, hier wilde hij temidden van zijn vrienden begraven wor den. Heel Alkmaar heeft de beteekenis van dit besluit begrepen en heel Alkmaar zal eens bij zijn graf toeven met de gedachte, dat een edel en oprecht mensch hier ter ruste ge legd is. In Huize Augustinus, In Huize Augustinus, waar Dr. van Dam voor meer dan 25 jaren zijn practijk te Alk maar is begonnen, was het stoffelijk over schot heden opgebaard en hebben ruim 900 vrienden en kennissen alsmede oud-patiën ten van de gelegenheid gebruik gemaakt, de familie te condoleeren en langs de kist te gaan, waaromheen een schat van bloemstuk ken was opgesteld. In de gangen en zijgangen en zelfs op de trappen van het tehuis zijn de bloemstukken opgesteld. Er waren er zoovele, dat de cha- pelle ardente ze lang niet alle kon bevat ten, groote kransen van vereenigingsbestu ren, maar ook takjes van enkele bloemen, het geschenk van den dankbare arme, die op dezen dag niet had willen achterblijven. Bij den ingang was een condoleantie-regis ter ter teekening gelegd en van elf tot één uur hebben afgevaardigden van diverse or ganisaties en zeer vele particulieren hier den overledene een laatsten groet gebracht. Mevrouw van Dam en de beide zoons thans na jaren van spanning gelukkig geheel hersteld van een ernstige ziekte ontvan gen de bezoekers in een zijvertrek en met vele hartelijke woorden, soms ook alleen met een stillen handdruk hebben hier tal- loozen die van hun medeleven wilden getui gen aan hun gevoelens uiting gegeven. Terzijde van dit vertrek staan enkele zus ters, in het gewaad der Katholieke verpleeg sters en wijzen den bezoeker zwijgend den weg naar de chapelle ardente. Hier staat de kist in een bed van bloe men, een eenvoudige houten kist, geheel gesloten, zoodat geen blik meer op het ge laat van den te vroeg gestorven vriend en dokter kan worden geworpen. Op de kist ligt een bloemstuk van de familie en eenige losse bloemen, die uit den tuin van den overledene geplukt zijn, Deze vreeselijke weken van strijd tegen den dood, deze tijd van volkomen uitput ting, hebben den eertijds zoo krachtigen man waarschijnlijk te veel aangegrepen, zoodat men zijn vrienden den aanblik daarvan wil besparen en hun de herinne ring wil laten aan den levenden mensch Op de kist, die gesloten uit Den Haag is gekomen, is een zilveren plaat aange bracht waarop slechts de naam, het be roep en de data van geboorte en over lijden vermeld staan. En verder is deze chapelle een hof van bloemen, bloemen, die in kransen van leliën en chryysanten, van rozen en tallooze andere bloemsoorten om de kist gelegd zijn. Groote linten met opschriften hangen ter weerszijden naar beneden en met zwart crepe omfloerste lampen hebben de in bloemkleuren gevatte kist in een zacht geel schijnsel gezet. Dik zijn de kleeden, die den vloer be dekken en onhoorbaar zijn de voetstappen van allen die een bedevaart naar dit ver trek hebben gemaakt en langzaam rond de kist met den geliefden doode gaan. Armen en rijken, mannen en vrouwen van elk maatschappelijk milieu en ook vele verpleegsters, zoo velen van hen, die met den overledene hebben samenge werkt, staren in de weinige minuten, die 2Ü i*1 dit vertrekje kunnen verblijven met ontroering en betraande oogen naar de plaats waar hun aller vriend deze laatste zwijgende hulde gelaten ondergaan zal. Nimmer heeft deze bescheiden werker de aandacht op zichzelf willen vestigen, altijd waren er anderen wier beteekenis hy in het licht wilde stellen. Nu ligt hy daar zelf en in dit kleine vertrekje, waar dood en rust een onuitwischbaren indruk maken, klinkt slechts een zacht gefluisterd woord, een onderdrukte snik en wordt een traan weggepinkt door zoo talloos met deze bolken van mensche- lijkheid den overledene het beste gaven wat zij hem konden schenken. Kinderen vergezellen vaak hun ouders, het zün oud-patientjes, kleine menschjes, aan wier bedjes de dokter eens gestaan heeft en wier radelooze ouders hij met een bemoe digend woord en zijn groote medische kennis gerust neeft kunnen stellen. Zoo nu en dan wordt een invalide bin nen gedragen, een man of vrouw, die niet loopen kan, maar de gelegenheid niet heeft willen missen bij de kist van den dierbaren doode nog eenmaal te getuigen, wat hij in hun leven heeft beteekend. zij komen en gaan de talloos velen, die dezen sympathieken Alkmaarder een laat sten groet wilden brengen. Om één uur is het bezoek nog zoo groot, dat de deuren nog niet gesloten kunnen worden, hoewel het tijdstip is aangebroken, dat de familie zich even kan terugtrekken en de laatste voorbereidingen voor de begrafenis kun nen worden getroffen. In huize Augustinus waren de kransen en bloemstukken neergelegd. Rondom de baar bevonden zich tientallen kransen en in de chapelle ardente stonden zeer vele bloem stukken opgesteld. Bloemstukken of kransen waren er o.a. van het Gemeentebestuur van Alkmaar, burgemeester van Kinschot, familie van Woerdenvan Dam, Kegelclub „De Club", Raad van Arbeid, Mij. tot bev. der Genees kunst, afd. Alkmaar, hoofdbestuur Kon. Ned. Voetbalbond, Kennemer Sportclub, familie Kusters, fam. Groenman, dr. Beeker te Uitgeest, dr. Müller, dr. Schut, dr. Mol], familie Hartong van Ark, hoofdbestuur Witte Kruis, fam. Edel, fam. Kostervan Twisk, fam. Vaz Dias, apotheekhouder v. d. genees kundigen kring, afdeeling Alkmaar, dr. Groenhart, dr. Maats, dr. v. d. Wilk, dr. Belonje, mr. Belonje, fam. Belonje te Schoorl, mr. Ledeboer, dr. Staverman te Vlissingen, broers en zuster van dr. van Dam, mevr. StoelGouwe, fam. de Vries en van Gulik, fam. van Stij geren te Heiloo, mej. Annie G. C. Noorduin te Velp, fam. Spierings te Heerhugowaard, fam. dr. Dege naar, fam. dr. v. d. Sluys te Schagen, mej. E. M. Buys te Zaandam, de heer Kruyff te Gorichem, fam. dr. Voorthuyzen, fam. SchoutenOele, mej. Riet Schadd te Laren, fam. Walbeek te Heiloo, fam. dr. van Hool- werff te Heiloo, fam. dr. Fischer te Egmond aan Zee, fam. Kluitman te Alkmaar, fam. Kluitman te Bergen, Comité voor Tooneel- uitvoeringen, regenten Centraal Ziekenhuis, directrice en zusters Centraal Ziekenhuis, Turnkring Alkmaar en Omstreken, A. A. Z.Ak en omstreken, personeel Prov. Zieken huis „Duin en Bosch", Specialistenvereeni- ging, H. L. O.-comité, Gymn. Vereen. Turn- lust, bestuur en eerste elftalspelers Alcmaria Victrix, Voetbalvereen. Alcmaria Victrix, fam. C. de LangeSmit, fam. Adema, fam. JansenRis, fam. Koel, fam. Kool. Onder hen, die de condoleance-register» in Huize Augustinus kwamen teekenen, waren burgemeester en wethouders van Alkmaar, benevens de gemeentesecretaris, mr. Koelma, alle hoofden van takken van dienst, vrijwel alle doktoren, apothekers, zeer vele onderwijzers en schoolhoofden. Het vertrek uit Huize Augustinus. Tegen den tijd dat men aanstalten gaat ma ken den geliefden doode naar zijn laatste rustplaats te brengen, wordt het zeer druk in de Emmastraat en bij Huize Augustinus verdringen tientallen zich reeds om half twee voor den uitgang. De motorpolitie zorgt evenwel zonder veel moeite voor een goede afzetting. Rustig wacht de steeds grooter wordende menigte op het oogenblik dat Dr. van Dam uitgedra gen zal worden. Inmiddels gaan ook honder den en honderden naar het kerkhof, dat daar thans ligt in den vrede van de middag-zon. De auto's, die de familieleden van het sta tion hebben gehaald, rijden voor en nog maar weinige oogenblikken en Dr. van Dam zal zijn laatsten gang gaan maken. De vlag van Huize Augustinus wappert halfstok in een zoel windje en als dan eindelijk de deu ren open gaan, treden een 40-tal zusters naar buiten, zij vormen een eerewacht voor hem, van wien zij zoo moeilijk konden scheiden. Het is precies twee uur, als in het torentje van Augustinus de klokken gaan klingelen, ten teeken, dat een laatst en onverbiddelijk afscheid gaat beginnen. En eindelijk dan verschijnt de kist, met slechts de kransen van de familie en wat losse bloemen uit zijn eigen tuin, in de deuropening. Eerbiedig neemt men de hoeden af en velen wordt het te machtig en zij laten hun tranen den vrijen loop. Op zulke oogenblikken komt men tot de ontroerende'ontdekking, dat Dr. van Dam geleefd heeft in de harten van alle lagen der bevolking. Arm en rijk, oud en jong, zij allen staan nu buiten en in ieder is maar een ge dachte. „Konden wij nu maar eens wat voor hem doen". Het duurt geruimen tijd voor de bijna honderd kransen bevestigd zijn aan de achter de lijkauto volgende auto's, doch om kwart over twee, als ook de familie en naaste kennissen hebben plaats genomen, vertrekt de stoet. Dr. van Dam is zijn laatsten gang begon nen In de eerste volgauto hebben mevr. van Dam en de beide zoons plaats genomen. Daarachter vier auto's, waarin familieleden en naaste vrienden. De Kennemerstraatweg is door de politie geheel afgezet. Aan beide zijden van den weg staan vrienden en ken nissen van den overledene rijen dik. Lang zaam gaat men nu den weg naar het kerkhof op. Velen hebben zich opgesteld op het kruispunt KennemerstraatwegPrinses Ju- lianalaan, waarschijnlijk in de meening, dat voor het huis van de familie van Dam nog een oogenblik halt gehouden zou worden. Zulks is niet het geval, statig rijdt men nu de Prinses Julianalaan in, waar eveneens honderden en honderden zich hebben opge steld, om den dokter een laatsten groet te brengen. De politie heeft voor den ingang van de begraafplaats uitgebreide ordemaat regelen genomen en eerbiedig wachten nu de honderden vrienden van dr. van Dam om hem op vrij grooten afstand voorbij te zien gaan. Het is ruim half drie als de stoet voor den ingang van het kgrkhof rijdt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2