Hevige gevechten bij Peiping. £uchUuxact QemeetUecaden Ou zeJCoIohüm TEXEL WARM EN HUIZEN EGMOND BINNEN OUDORP ZIJPE SCHAGERBRUG OUDKARSPEL SCHAGEN Buitenland Verliezen voor de Japanners. Enge and en Japan. Hitler's proclamatie. Nieuws in 't kort. Groot* schapenfokveedag. De jaarlijksche schapenfokveedag staat op Texel, wat het weder aangaat, in geen al te besten reuk, schapenfokveedag-regendag wordt dikwijls gezegd en gewoonlijk is dit maar al te waar en valt de regen bij stroo men neder. Dit jaar was de schapenfokvee dag op Texel in alle opzichten een succes, en nu werkte zelfs het weder mede, dat bij uitstek mooi genoemd mocht worden. De be langstelling was dan ook bijzonder groot. Nog nooit waren er zooveel inzendingen als dit jaar. Niet minder dan 242 inzendingen geregistreerd wol vee en nog 44 van onge registreerd vee. De voorzitter van de afdee- ling Texel van de HolL Mij. v. Landbouw, de heer A. Keyser, betuigde bij de opening in hotel „De Oranjeboom" dan ook zijn groote ingenomendheid met de groote deel name. Het deed spr. veel vreugde, dat zoo velen van belangstelling hadden doen blij ken, spr. heette allen hartelijk welkom, bij zonder den landbouwconsulent ir. de Vries, den heer Govers, vertegenwoordiger van de H. M. v. Landbouw, het dag. bestuur der gemeente Texel en de keurmeesters van elders, aan wie weer een zware taak wach- te. Met vreugde constateerde de heer Key ser, dat zijn vorig jaar bij de opening ge uite wensch, dat het den schapenhouders beter moge gaan, reeds in vervulling is ge gaan en dat dit jaar voor de veehouders veel beter is eweest. Met den wensch, dat deze voortgang moge blijven voortduren en dat alles een gunstig verloop moge heb ben, opende de heer Keyser dezen fokvee- dag. De zilveren wisselbeker van T.E.S.O., die in handen was van den heer M. Witte Jzn. te Eierland, kwam dit jaar in handen van den heer J. Eelman Gz. te Oosterend. Gedurende den dag werden reeds vele exemplaren voor zeer hooge prijzen van den hand gedaan. Voor uitvoer naar Frank rijk werden verschillende rammen verkocht voor prijzen van omstreeks 50. De heer J. Kikkert Nz. verkocht een geregistreerdeft ram aan de heeren gebrs. Koi ing voor niet njinder dan 107 en Jb. Lap verkocht aan den heer Dekker te Beemster een ram voor 100. Uitslag openbare verkooping. Dinsdagavond had in het lokaal van den heer H. Slikker ten overstaan van notaris Pinxter de verkooping plaats van een woonhuis, slagerswinkel, slachtplaats met schuurtje en erf, samen groot 3 A. 57 c.A. in eigendom van den heer S. Mans, alhier. Bij opbod waren de hoogste bieders de heeren Jac. Smit en Joh. Reinders met 2275. Bij afslag werd het niet gemijnd. Mond- en klauwzeer. Zaterdagmiddag werd bij een koe van J. van Duin, Zomerdijkje 262 alhier, mond en klauwzeer geconstateerd. De inspecteur van den Veeartsenijkundi- gen dienst werd terstond telefonisch hier mede in kenriis gesteld en de vereischte maatregelen werden genomen. De veestapel van J. van Duin (in eigen dom toebehoorende aan de wed. Huige- waard te Egmond aan Zee) is groot 14 koeien, een kalf en een paard. Ingekomen personen. B. P. van Kooten, r.k., timmerman, van Weesp. H. van Duin, r.k., dienstbode, van Obdam. H. E. M. de Boer (geh. met A. J. Dekker), r.k., zonder, van Alkmaar. P. Bleeker, r.k., grondwerker, van Koe dijk. J. Timmerman en gezin, geen, ko renmolenaar, van Sint Pancras. L. Krijgsman, N.H., zonder, van Rotterdam. F. J. M. Nuiiens en gezin, r.k., hoofdonder wijzer, van Assendelft. M. M. Huisman, r.k., religieuse. van Bergen (N.-H.) J. G. de Wit en gezin, r.k., chauffeur, van Koe dijk. Vertrokken personen. C. A. Viset en gezin, r.k., chauffeur, naar Hoorn. O. Führ en gezin, Ev. L., mon teur, naar Alkmaar. H. Valk. geen. wegarb., naar Alkmaar. H. A. Dekker (geh. met J. F. Huiberts), r.k., zonder, naar Alkmaar. Vergadering boerinnen en andere plattelandsvrouwen. In café Homan te St. Maartensvlotbrug in deze gemeente hield de afd. Zijpe van den Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen haar jaarvergadering. Uit het financieel verslag der afdeeling bleek, dat een flink batig saldo was geboekt. Uit het jaarverslag 1936 stippen wij aan, dat er 2 excursies en 2 lezingen zijn gehou den; bovendien zijn 2 cursussen van den Zuivelkern gegeven en in samenwerking met het Roode Kruis te Schagen een twee tal cursussen voor eerste hulp bij ongeluk ken. Het ledental was gestegen van 66 tot 95. Bij acclamatie werden herkozen de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de dames A. de Boervan der Sluys (voor zitster) en J. JongejansKraak (penning- meesteresse). Hierna hield de heer J. Leeuwen, hoofd der o.L school te St. Maartensbrug, een in teressante en leerzame lezing over kamer planten. Melkcursus. Op de boerderij van den heer P. Vries te Schagerbrug had het eindexamen plaats van den melkcursus, uitgaande van de afd. Zijpe en omstreken van de Hollandsche Mij. van Landbouw. Het diploma werd behaald door de heeren C. Koster te Schagerbrug, D. Struijf te Bur- gerbrug, J. Jonkman te St. Maartensbrug, H. de Haan te Schagerbrug en mej. G. Eriks te Pettemerkluft. Eén candidaat werd afge wezen. Het pakje met den Piloot Geweerpatroon sprong uit elkaar. Gister is een ernstig ongeval gebeurd. Pe 77-jarige timmerman P. Rezelman was in zijn werkplaats bezig een hengel te ver stevigen door middel van buisjes. Hij ge bruikte daarvoor een oude koperen ge weerpatroon, die hij met een ijzeren zaag voor dit doel geschikt wilde maken. Plot seling is de patroon uit elkaar gesprongen, waardoor van de linkerhand de duim, de wijs- en middelvinger werden verbrijzeld. De Wit verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Centrale zie kenhuis in Alkmaar vervoeren, waar de gekwetste vingers moesten worden geam puteerd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De positie der postvliegtuigen is: Valk (uitr.) te Rangoon en de Nandoe (thuisr.) te Bagdad. Vanochtend om 5.57 uur is het K. L. M.-toestel „Torenvalk" met acht passa giers aan boord, resp. één voor Rangoon, één voor Jodhpur, vier voor Karachi en twee voor Batavia, van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezagvoerder is de heer Scholte. Het toestel heeft 169.30 kg. vracht, 511.08 kg. briefpost en 16.59 kg. pakket- post meegenomen. DE VLIEGENDE FIETS. In één minuut 14®/b sec. 862 meter afgelegd. De Italiaan Emillio Casco heeft met een nieuw soort zweefvliegtuig, dat voorzien is van twee schroeven welke door pedalen met ketting-overbrenging in beweging worden gebracht bij Vizzola, in Tessir.o opmerkelijke resultaten bereikt. Bij de eerste proefvlucht kon de machine op een hoogte van vier meter een afstand van 342 meter in 33!/s seconden afleggen. Bij de tweede vlucht bereikte het vlieg tuig een hoogte van tien meter en legde in één minuut 143/5 seconden een afstand van 862 meter af. De ontwerper van het vliegtuig, Bonomi, zal zich, nadat aan het toestel nog eenige verbeteringen zijn aangebracht, naar Duitschland begeven, om demonstraties te geven. Zooals men weet, zijn ook in Duitschland reeds bij proeven met een „vliegende fiets" merkwaardige resultaten bereikt. Naar aanleiding van het verslag der woningbouwvereeniging „Schagen" wees de heer de Vries op de vele leegstaande wo ningen. Per 31 Decembei 1936 stonden 12 woningen onverhuurd, welke wekelijks samen een huurderving gaven van 59.45. Thans is dit veel meer. Er staat in het ver slag een verliespost van 2700 rond uitge drukt, welke ten laste van de openbare kas zal komen. Spr. gaf B. en W. in overweging bij 't Rijk te trachten van de schuldenlast eenigszins af te komen. In den tijd van wo ningnood en schaarste van materiaal werden de gemeenten gedwongen voor huisvesting woningen te zetten. Thans nu het voor par ticulieren weer rendabel is, blijven de wo- ningbouwvereenigingen met onverhuurde woningen zitten. Spr. verzocht B. en W. stappen bij de regeering te doen. De voorzitter beaamde den noodtoestand. Reeds werden pogingen in de bedoelde richting gedaan. Wethouder Schoorl deelde mede, dat huurverlagingen reeds een feit zÜn ge worden. Wethouder Buiskool zeide dat van den minister reeds een vraag was bin nengekomen of de prijs van nieuw te bouwen woningen een huurprijs zouden vorderen, welke ook voor de bestaande woningen bestaan. Men ziet dus, dat hierin al iets ligt opgesloten. Over de voorloopige vaststelling gemeen terekening en bedrijfsrekeningen, dienst 1936 ging de raad in comité. Na heropening werd deze zonder verdere uiteenzetting vastgesteld. Bij de rondvraag verzocht de heer Dekker B. en W. uit te zien naar nieuwe werk- objecten voor den komenden winter. De voorzitter deelde mede, dat dit de aandacht van B en W. heeft. Reeds doet zich iets voor. waarvan hij in openbare vergadering nog geen mededeeling kan doen. Hierna sluiting. HET ONGEVAL OP HET MEER VAN TJIGOMBONG. Thans is ook het lijk van het tweede slachtoffer, dat van den heer Klein, die met zijn echtgenoote bij het kanovaren op het meer van Tjigombong om het leven kwam, bij het dreggen gevonden nabij de plaats waar het lijk van zijn echtgenoote werd opgehaald. DE BRAND OP DE „KOTA AGOENG". Een interview met den kapitein. De kapitein van het m.s. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd, aan boord van welk schip, zooals eerder gemeld, ter hoogte van Colombo brand heeft gewoed, ver klaarde na aankomst te Belawan, dat de vuurhaard hoofdzakelijk beperkt bleef tot de mailkamer. Van de 1.200 postzakken zijn er 230 verbrand. Het blusschingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door de aanwezigheid van eenige zakken met flesschen ammo niak, die door de hitte gesprongen waren. De passagiers waren door het ge beurde zeer geschrokken, doch er ontstond geen pandek. De passagiers waren spoedig gerust gesteld, vooral nadat de „Iaertes" was verschenen. De verbrande post bestaat hoofd zakelijk uit voor Java bestemde mail. Alle poststukken voor Sumatra s oostkust zijn nagenoeg onbeschadigd. De oorzaak van den brand is een volslagen mysterie. Men kan de krijgsberichten uit China aldus kort samenvatten: in het Noorden handhaven de Japanners hun stellingen ondanks aanzienlijke verliezen, bij Sjang hai trachtten zij dooi* zware luchtbombar dementen de Chineesche troepen te demo- raliseeren, in Zuid-China is omtrent de be doelingen cler Japanners nog weinig zekers te zeggen. Het staat nog te bezien of zij ook daar troepen aan land zullen zetten. Voorloopig beperken zij zich tot het bom bardeeren van kustplaatsen en het bezet ten van enkele eilanden. Het gerucht doet de ronde, dat Japan nu ook Haiman, het groote eiland ten Oosten van Tonkin en Annam, bezet zou hebben. Dit bericht zal echter wel ten minste overdreven zijn, want het eiland is 34.000 K.M.2 groot en heeft 2 millioen inwoners. Zulk een eiland in korten tijd werkelijk in bezit nemen, lijkt wat al te vlot. De Japanners geven toe dat zij vijftig K.M. ten Westen van Peiping aanzienlijke verliezen geleden hebben. Talrijke gewon den zijn per trein naar Peiping vervoerd. Het Japansche front in Noord-China strekt zich thans uit over een afstand van 350 K.M. en het is te begrijpen dat zich aan zulk een lang front wel eens zwakke plaat sen voordoen. Bovendien hebben de Japan ners te kampen met oproerige bewegingen in Mantsjoerije. Het is thans wel duidelijk dat de onlusten aldaar maar niet een toe vallig verschijnsel waren, doch dat de Chi- neezen gebruik maken van het feit, dat Japan niet met de gewone zorgvuldigheid kan toezien op de orde in dit gebied. Van Japansche zijde wordt gemeld dat een bende van zeventig communistische ban dieten eerst na een gevecht van twee uur door Japansche troepen is onderdrukt. Voorts is een trein met oorlogsmateriaal, komende uit Mantsjoerije en onderweg naar Tientsin, tot ontsporing gebracht. Van het front by Sjanghai melden de Japanners dat hun troepen zich in bewe ging gezet hebben, nadat gedurende den geheelen dag luchtbombardementen op de Chineesche stelling waren uitgevoerd. De samenvoeging van de Japansche strijd krachten van Woesoeng en Jangtsepoe zou nog slechts een kwestie van uren zijn. Zoo als men weet is deze samenvoeging het voorloopig doel van den strijd bij Sjanghai. Eerst wanneer de Japanners de wig van Chineesche troepen hebben verwijderd, kunnen zij hun opmarsch tegen Sjanghai voortzetten. Reeds herhaaldelijk is de be zetting van den geheelen oever der Wang- poe gemeld; eenige scepsis ten opzichte van de Japansche vorderingen is daarom wei noodzakelijk. Ten aanzien van het antwoord van Japan op de Britsche nota onthoudt men zich in Britsche kringen van commentaar, zoolang het definitieve antwoord nog niet is bin nengekomen. Men verklaart echter, dat het gisteren ontvangen antwoord, indien het door geen ander wordt gevolgd, te Londen niet bevredigend geacht zou worden. Naar Reuter meldt, is de kwestie van de blokkade der Chineesche kusten te Londen grondig bestudeerd, en de Britsche regee ring heeft thans de overtuiging, dat Japan niet van plan is de Britsche scheepvaart iets in den weg te leggen. Men vertrouwt dan ook, dat zich geen enkel incident zal voordoen, waarbij de Britsche scheepvaart betrokken is, evenmin als kwesties, welke een gevolg zijn van den hoogst aanvecht baren juridischen grondslag der blokkade. Japansche zeelieden uit de inter nationale transportarbeiders federatie. De bond van Japansche zeelieden heeft gistermorgen in een buitengewone verga dering besloten uit de internationale trans port federatie te treden. Men meent te weten, dat dit besluit een gevolg is van den huidigen toestand in Ja pan in verband met het ChineeschJapan sche conflict, die het voor de Japansche zeeliedenbonden moeilijk maakt, met de I.T.F. normale betrekkingen te onderhou den. Het besluit is telegrafisch ter kennis ge bracht van het hoofdbestuur der I.T.F. te Amsterdam. Evacuatie van Japansche vrouwen. De correspondent van de Asahi Sjimboen te Hongkong meldt, dat de anti-Japansche stemming onder de Chineesche bevolking toeneemt in verband met de blokkade der Chineesche kust door de Japansche oorlogs schepen en de bombardementen door de Japanneezen van Chineesche strategische punten in de provincie Kanton. De corres pondent meldt verder, dat in verband met de verergering van den toestand alle Ja pansche vrouwen en kinderen geëvacueerd zullen worden. Wat de mannelijke Japan sche ingezetenen betreft, deze zullen ver- eenigd worden op vijf daartoe aangewezen plaatsen. De correspondent vreest, dat het noodig zal worden, alle Japanneezen uit Hongkong te evacueeren. Amerikaansche geestelijken in conflict met Japan. Vier Amerikaansche geestelijken die in Korea presbyteriaansche scholen leiden, zijn in conflict gekomen met de Japansche regeering. Deze heeft hun scholen gesloten, omdat de geestelijken hun leerlingen ver hinderd hadden op den vaderlandschen dag de nationale tempels te bezoeken. Japansche aanval op het eiland Hainan gevreesd. De vrees bestaat, dat een aanval op het eiland Hainan de volgende stap zal zijn bij de bezetting van Zuid-China door Japan. Volgens een uit Chineesche bron ontvan gen bericht hebben niet-officiëele kringen verklaard, dat drie Japansche oorlogssche pen zijn waargenomen in de zee-engte van Hainan, terwijl een vliegtuig zes Japansche oorlogsschepen buiten de Fransche territo riale wateren bij Kwang Sjo Wan heeftop- gemerkt. Het Chineesche garnizoen op het eiland wordt met grooten spoed versterkt in de verwachting van een Japanschen aanval. Japansch vaartuig door Russische schepen opgebracht. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie meldt uit Chabarofsk, dat Sovjet-Russische patrouillevaartuigen op 5 September een klein Japansch vaartuig, Osaka Maru, dat in Sovjet-Russische wateren op 21/4 mijl van den oever tusschen het eiland Furu- guelm en de monding van de rivier Tume- noela, voor anker lag, hebben opgebracht. Aan boord van de Osaka Maru, welker bemanning bestaat uit 13 Japanneezen, 3 Ko- reanen en een Russische tolk, werden aan getroffen een machmegeweer, geweren, re volvers en verder oorlogsmateriaal. De kapitein verklaarde, dat hij de activi teit van Japansche visschersschepen had gecontroleerd en deze verboden had de Russische wateren binnen te gaan Deze verklaring aldus Tass, is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Men merkt op, dat dit jaar was geconsta teerd, dat de onwettige aanwezigheid in de Sovjet-Russische wateren van Japansche visschersvaartuigen uit een oogpunt van visscherij van geen enkele waarde was. Verscheiden dezer booten werden door de Sovjet-autoriteiten vastgehouden. De kapi teins zullen voor den rechter moeten ver schijnen. Japansch offensief hervat. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Ja panneezen hedenmorgen het offensief heb ben hervat en de Chineesche stellingen beschoten. Den geheelen nacht hebben de gevechten, waarbij meerendeels van ma chinegeweren gebruik werd gemaakt en ook man tegen man gestreden werd. voort geduurd. De Japanneezen melden, dat het offensief op bevredigende wijze voortgang vindt. Britsch schip aangehouden. Uit Hongkong wordt gemeld, dat het Britsche stoomschip Taishan vanochtend om drie uur 40 bij Macao, aan de grens der Britsche territoriale wateren, door een Ja panschen torpedajager werd aangehouden. Het oorlogsschip loste een waarschuwings schot, ten teeken dat de Taishan moest stoppen, waarna een Japansche officier en eenige mariniers zich aan boord begaven van de Taishan. Na de scheepspaj ieren te hebben nage zien, gaf de officier toestemming, dat de Taishan haar reis zou voortzetten. De taifoen heeft ook Macao geteisterd. Uit Macao wordt naar Lissabon geseind, dat de taifoen, welke op 2 September Hongkong heeeft geteisterd, ook enorme schade heeft aangericht aan de Postugee- sche kolonie. Er zijn vijftien dooden en zeventien ge wonden. De nieuwe haveninrichtingen te Rapraia zijn vernield, terwijl verscheidene gebou wen verwoest zijn. Een groot aantal sche pen is gezonken. Reedo 61 Japansche vliegtuigen neergeschoten in de tweede helft Augustus. Naar de Chineesche nationale commissie voor luchtvaartaangelegenheden mededeelt, heeft de Chineesche luchtmacht tusschen 14 en 31 Augustus 61 Japansche vliegtui gen (53 bommenwerpers, vijf jagers en drie watervliegtuigen) omlaag geschoten. Zij voegt hier aan toe, dat de Chineesche lucht macht en artillerie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden resp. 48 en 60 toe stellen van de Japansche luchtbasis op Formosa hebben neergeschoten. De com mandant van deze luchtbasis zou harakiri hebben gepleegd. Japansche versterkingen in Noord Tsjahar aangekomen. Het Chineesche Nieuwsagentschap Cen- News meldt uit Sjanghai, dat een Ja pansch detachement, bestaande uit twintig S£L-«Ï vlie8tuigen, bij Tsjang Hyi T ^at Chineezen onlangs op de Japanneezen hebben veroverd, zijn aangekomen. Er zouden nieuwe vijandelijk heden te verwachten zijn. In aansluiting op het gister onder Laatste Berichten reeds gepubliceerde, volgt hier onder nog een en ander van den inhoud der proclamatie van Hitier, op den rijkspartij, dag te Neurenberg voorgelezen door den gouwleider Wagner. Dat Duitschland in dit drama van den waanzin rustig toeschouwer is, dankt het aan de nationaal-socialistische beweging, die altijd krachtig heeft vastgehouden aan het beginsel, dat vcor het leven van den in dividu niet beslissend is de banknoot, die hij krijgt, maar datgene, wat hij daarvoor kan koopen. Omdat niet meer gekocht dan ge- produceerd kan worden, is de grootte der nationale productie beslissend voor den levensstandaard van het geheele volk. Het is een feit, dat Duitschland zijn moeilijkste sociale probleem geheel opgelost heeft: er zijn geen werkelijke werkloozen meer. In tegendeel: in ontelbare bedrijven heerscht weer gebrek aan arbeidskrachten, vooral ge schoolde. Overgaande op het vraagstuk der alge- meene economie, zegt Hitier jarenlang ge waarschuwd te hebben tegen de opvatting, dat de internationale economische crisis door een internationaal ingrijpen zou kun nen worden opgeheven, en steeds met na druk verklaard te hebben, dat het econo mische leven der afzonderlijke staten op orde gebracht moest worden. Een volksgemeenschap, die er in geslaagd is een geweldig leger te vormen, een reus- achtigen arbeidsdienst te organiseeren enz., zal er ook in slagen bijvoorbeeld de Duitsche staal- en ijzerindustrie op de vereischte hoogte te brengen. De arbeid van het vier jarige plan verloopt juist in het voorgeschre ven tempo onder leiding van partijgenoot Göring. De koloniale kwestie. Overigens aldus de proclamatie be staat er op economisch gebied slechts één vraagstuk, dat ons sedert jaren veel zorg geeft: de moeilijkheid onzer levensmidde lenvoorziening. Het Duitsche gebied is zon der koloniale aanvulling te klein om een on gestoorde, veilige en duurzame voeding te waarborgen. Het is een op den duur ondra gelijke gedachte van jaar tot jaar afhanke lijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst. De eisch, een tot het rijk behoorend koloniaal bezit te hebben, vindt daarom zijn motiveering in den economischen nood, en de houding der andere mogend heden ten aanzien van dezen eisch is een voudig onbegrijpelijk. Ik wil zoo besluit Hitier als slot van een hoofdstuk der Duitsche geschiedenis drie feiten'vaststellen: 1. het verdrag van Versailles is dood; 2. Duitschland is vrij; 3. de garant onzer vrijheid is onze eigen weermacht. In het vijfde jaar na de nationaal-socialis tische revolutie aldus Hitier kunnen wij geen schooner feit vaststellen dan ditr het is weer schoon een Duitscher te zijn en een gelijk in Duitschland te leven. Mijngasontploffing in Italië. - Gister morgen zijn ten gevolge van een mijngas ontploffing in een schacht van de steen koolmijn Arsa in Pola negentien arbeiders bedolven. Negen hunner zijn, ondanks de onmiddellijk in het werk gestelde reddings pogingen, omgekomen ten gevolge van be komen brandwonden of door verstikking. De ontploffing deed zich voor na de ex plosie van een electrisch ontstoken mijn. Twee vrachtschepen gestrand. - Twee vrachtschepen der Spaansche regeering, de Aldecoa en de Antonio de Satrustegui die gister uit Algiers naar Valencia vertrokken waren, zijn tegen twee uur in den middag gestrand bij Cherchell. De bemanningen verklaarden, dat zij achtervolgd waren door den rechtschen kruiser Canarias. Poolsch blad verboden. - Het te Gdynia verschijnende Poolsche blad „Koerjer Bal- tycki" is wegens het richten van aanvallen tegen Danzig voor vier maanden ver boden Het spoorwegongeluk bij Neuss. Het aantal dooden van het spoorwegongeluk bij Neuss is tot negentien gestegen, doordat heden nog drie zwaargewonden overleden zijn. Anti-semietische campagne in Poolsche stad. - Te Grodno, in Noord-Polen, is een maand begonnen van anti-semietische pro paganda en boycot, georganiseerd door de nationalistische partij. Door de stad rijden auto's met aanplakbiljetten, waarin de christelijke bevolking wordt aangeraden, niets bij Israëlieten te koopen. Jeugdige nationalisten in uniform houden de wacht voor de Joodsche winkels en fotografeeren de Polen, die daar inkoopen doen, om ver volgens een zwarte lijst van de „verraders" te publiceeren. De bevolking van Grodno bestaat voor bijna 80 oCt. uit joden. Opstandige beweging in Paraguay. - De troepen van Asuncion hebben majoor Mar- tinich met steun der oud-strijders van zijn commando ontheven. Zij eischen den terug" keer van kolonel Franco, den oud-president en willen, dat deze met de kolonels Ay»1® en Smith een militair driemanschap vormen. Oorlogsschepen steunen de °P* standige beweging, die geleid wordt door majoor -Jara. Het ministerie van Marine en een regiment cavalerie bereiden zich voor op het bieden van tegenstand. Britsch petroleumtankschip. - Eenig® Londensche bladen publiceeren een door den vertegenwoordiger van Lloyd's te Tunis gezonden telegram, volgens hetwelk een Britsch handelsschip het slachtoffer van een aanval zou zijn geweest. Het telegram luidt- Het Britsche petroleumtankschip „Harpa komende van Port Said, dat op weg wa® naar La Goulette, werd door een onbekend gebleven oorlogsschip aangevallen, dat een torpedo afschoot. Het tankschip werd ni® getroffen. De „Harpa" meet 3000 ton, is te Londen geergistreerd en behoort toe aan de Anglo Saxon Petroleum Cy.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8