BETOVERDE BOS JiT GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 Hedenmiddag om 1 uur kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. Bir. F. H. van Kinschot. Afwezig waren bij de opening de heeren Hoytink, Woldendorp, Keysper, Bulens en Vogelaar, allen met kennisgeving, de twee laatstgenoemden wegens ziekte. De ^voorzitter opende de vergade ring met een woord van eerbiedige herin nering aan wijlen dr. van Dam. Hij sprak als volgt: Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen zou ik gaarne in ge dachten willen teruggaan naar den dag van gisteren, waarop zoovelen te Alkmaar afscheid moesten nemen van één onzer meest gewaardeerde en verdienstelijke burgers, dr. v. Dam. Degenen onder U, die met mij ge tuige waren van de stille hulde, ge bracht aan de baar in huize Augusti- nus en 's middags op de begraafplaats, zullen ongetwijfeld nog diep onder den indruk zijn van het verscheiden van deze hoogstaande figuur. Met groote dankbaarheid kunnen wor den herdacht de belangrijke diensten aan onze gemeente bewezen door dr. van Dam in zijn kwaliteit van ge meente-chirurg aan het voormalige stadsziekenhuis en als lid van het comité van advies voor oprichting van het centraal ziekenhuis. Daarnaast heeft hij in een lange reeks van jaren op medisch gebied onze stad verrijkt met zijn uitgebreide kennis en erva ring en medegewerkt om den naam van de beide ziekenhuizen hier ter stede hoog te houden. Zijn groote gaven van hoofd en hart heeft hij ten volle gegeven aan de lijdende mensch- heid en zoodoende de gemeenschap van Alkmaar en omgeving gediend in den besten zin des woords. Ook aan het maatschappelijk leven nam hij een werkzaam deel en nimmer werd tevergeefs een beroep gedaan op zijn groote stuwkracht; met hart en ziel gaf hy zijn gansche persoonlijkheid op verschillend terrein en veel succes bij belangrijke aangelegenheden is aan zijn onbaatzuchtig en bescheiden optreden te danken. In eerbiedige herinnering en op rechten dank zal in breeden kring worden herdacht de persoon van dr. van Dam, wiens leven was gezegend met het bijzondere voorrecht, anderen tot zegen te zijn geweest. Deze woorden werder. door de vergade ring staande aangehoord. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 21 Juli j.L, nr. 209, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 8, tot verkoop van een perceel bouwterrein ge legen aan de Rembrandtstraat, aan J. Glas te Heiloo. ■Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 21 Juli j.1., nr. 209, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 4, tot verhuur van perceelen grond, aangekocht voor den aanleg van den verbindingsweg ten N. O. van Alk maar en gelegen in de gemeente Oudorp. Als voren. c. Een brief dd. 21 Juli j.1., nr. 205, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen voor zooveel noodig goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 2, tot ver huur van het perceel tuingrond, voorheen verhuurd aan de Vereeniging Proef- en Schooltuin „Kennemerland", gelegen aan den Helderscheweg. Als voren. d. Een brief dd. 21 Juli j.L, nr. 189, van hetzelfde College, ten geleide van hft door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 28, tot het treffen van een overeenkomst met het Bestuur der Rijks verzekeringsbank, strekkende tot verla ging der rente eener geldleening. Als voren. e. Een brief dd. 21 Juli jl., nr. 160, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 24, tot wijziging van het Regle ment voor de gemeentelijke instelling voor ^Matschappelijk hulpbetoon. Als voren. t. Een brief dd. 28 Juli j.L, nr. 180, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 15, tot wijziging van de bouwver ordening der gemeente Alkmaar. Als voren. Een brief dd. 28 Juli j.L, nr. 197, van hetzelfde College, mededeelende, dat, blijkens een daarbij overgelegd afschrift van den brief van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zijne Excellentie geen vrijheid heeft kunnen vinden eene grens wijziging tusschen deze gemeente, Heiloo ®n Oudorp te bevorderen. Als voren. h. Een brief dd. 28 Juli jl., nr. 125, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Juli 1937, nr. 9, tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1936. Als voren. L Een kantbeschikking dd. 30 Jurn 1937, nr. 32a/6473 van den Voorzitter van deputeerde Staten dezer provincie, ver zoekende in het ter goedkeuring gezonden raadsbesluit van 18 Maart 1937, nr. 24, tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1937, de daarin» met potlood aangegeven wijzigingen aan te brengen. B. en W. stelden voor om het raadsbe sluit van 18 Maart j.L, tot wijziging van de gemeentebegrooting 1937, in te trekken en een nieuw wijzigingsbesluit vast te stellen, overeenkomstig bijgaand ontwerp. Aldus werd besloten, j. Een brief dd. 13 Augustus 1937, nr. 109831, afd. V. H. M. O., van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, houdende goedkeuring van de bij raadsbesluit van 8 Juli J937, nr. 12, vast gestelde verordening tot wijziging van de verordening voor de Har.delsschooL Aangenomen voor kennisgeving, k. Een brief dd. 3 Augustus 1937, nr. 7372, afd. L.O., van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, ten geleide van een afschrift van het Kon. be sluit van 16 Juli jl., nr. 67, inhoudende, dat voor vergoeding ex-artikel 101 der L. O. wet-1920 niet in aanmerking komt een bedrag van 82.80, wegens kosten van een vakonderwijzeres in machineschrijven en stenografie, door het Bestuur der R. K. Meisjesscholen gemaakt in 1933, ten be hoeve van de Juliaschool (u.l.o.) Als voren. 1. Een brief dd. 2 Augustus 1937 van den heer P. Ooijkaas, onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool, verzoekende hem ontslag te willen verleenen met ingang van een nader door Burgemeester en Wet houders te bepalen datum. Het gevraagde ontslag eervol verleend, m. Een brief dd. 13 Augustus 1937 van den heer M. Langhorst, alhier, daarbij ont slag verzoekende als onderwijzer aan de Vondelschool, zoo mogelijk met ingang van 1 September j.1. Het gevraagde ontslag werd eervol ver leend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. n. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, van df opneming van kas en boeken op resp. 19 Juli, 10 en 24 Augustus j.L van het Centraal Ziekenhuis, het Plantsoenbe- drijf en den Gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving, o. Een brief dd. 26 Augustus 1937, nr. 2.07.351, van Burgemeester en Wethou ders, ten geleide van een overzicht van de door het grondbedrijf verkochte hoeveel heid grond over de laatste 5 jaren. Als voren. p. Voorstellen dd. 13 Augustus 1937 van Burgemeester en Wethouders, om de verslagen over 1936 van het gemeentelijk pensioenfonds en ongevallenfonds voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. q. Een adres dd. 20 Juli 1937 van den heer J. H. Elfring, met bijlage, betreffen de handelingen van den heer D. Govers Jz. Aangenomen voor kennisgeving, r. Een adres dd. Juli 1937 van het be stuur van de Stichting „Het Noordhol- landsch Landschap" te Amsterdam, hou dende het verzoek de stichting te willen steunen met een jaarlijksche bijdrage. Te behandelen bij de begrooting voor 1938. s. Een adres dd. 31 Juli 1937 van be woners van de Westzijde van „Huize Wes- terlicht", verzoekende de aan die zijde van „Westerlicht" staande boomen gedeeltelijk te laten verwijderen. In handen van B. en W. gesteld ter afdoening. t. Een brief dd. 20 Augustus 1937 van het Bestuur der Centrale esperanto propa- ganda-commissie, daarbij in overweging gevende, te onderzoeken, of ook in deze gemeente van gemeentewege de gelegen heid tot het deelnemen aan esperantocur- sussen kan worden opengesteld, of dat althans van gemeentewege hiertoe mede werking kan worden verleend. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. u. Een brief d.d. 3 Sept. 1937 van C. Kir- kenier, houdende dankbetuiging voor het besluit, waarbij wijziging is gebracht in de regeling van zijn positie. Voor kennisgeving aangenomen, v. Een brief d.d. 30 Aug. 1937 van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, verzoekende verlaging van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen. Te behandelen bij de begrooting. i w. Een adres d.d. 6 Sept. 1937 van het Bestuur der vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, verzoekende de mede werking van de gemeente voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de St. Josephschool voor Ulo aan den Nieuw- landersingel. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. x. Een brief d.d. 6 Sept. 1937 van den heer L. H. M. Muris, alhier, daarbij mede deelende zijn sollicitatie naar de betrekking van tijdelijk leeraar in Nederlandsch aan de Handelsavondschool in te trekken. Aangenomen voor kennisgeving, ij. Een brief d.d. 1 Sept. 1937, nr. 123, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waar bij wordt verzocht de suppletoire begrooting 1937 van het slachthuis te wijzigen. Aldus besloten. z. Een brief d.d. 8 Sept. 1937, nr. 22, van Regenten van het Centraal Ziekenhuis, hou dende aanbieding, ter vaststelling, van de rekening en nota van af- en overschrijving van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar over het jaar 1936. In handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. aa. Een brief d.d. 9 Sept. 1937 van den heer J. H. Elfring, houdende een vervolg op diens adres van 20 Juli j.1. (zie sub q.) Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat hem door het bestuur der chr. school was verzocht den dank van dat college over te brengen voor de wijze waarop medewer king is verleend bij de verbetering van de school. Benoeming ambtenaren burgerlijke stand. In de vacature-Berkenvelder werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd de heer C. Sc hoor 1, commies 2e klasse ter secretarie; tot derden plaatsvervangend ambtenaar werd benoemd de heer F. K. M. Kruse, adj.-commies ter secretarie, beiden met algemeene stemmen. Hierop ging de raad in comité. Na heropening der vergadering de geheime zitting duurde ongeveer 20 mi nuten stelde de voorzitter aan de orde: Benoeming leeraren avondschool lager nijverheidsonderwijs. Voor de benoeming tot leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs werden door B. en W. voor den cursus 1937/1938 de volgende voordrachten aangeboden: 1. voor bouwkundig teekenen de heeren A. Rauwerda en R. Rauwerda, beiden leeraren aan de ambachtsschool, en C. D. van Reijendam, alhier, allen reeds den vorigen cursus werkzaam; 2. voor werktuigkundig- en smidsteeke nen de heer J. Jongens, leeraar aan de am bachtsschool, die ook den vorigen cursus reeds als zoodanig werkzaam was, en de heer A. Windhorst alhier; 3. voor electrotechniek en electro-tech- nisch teekenen, benevens voor materialen- en gereedschapskennis, verband houdende met electro-techniek, de heer G. Visschers, leeraar aan de ambachtsschool, die ook den vorigen cursus reeds in deze functie werk zaam was; 4. voor natuurkunde, stoomwerktuig kunde en motorenkennis de heer D. W. Abelskamp alhier, die reeds als vast leeraar aan deze school is verbonden; 5. voor wiskunde de heer W. A. Barten, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was, alsmede de heer J. G. de Winter. Benoemd werden de voorgedragenen met algemeene stemmen. Tijdelijk conrector aan het gymnasium. Voor de benoeming tot conrector van het Murmellius-gymnasium voor het schooljaar 1937/1938 werd door curatoren dier onder wijsinrichting aanbevolen de heer drs. P. Brommer, leeraar in de oude talen. De heer Grondsma had er bezwaar tegen, dat ook de conrector buiten de stad zal wonen. Nu het hier slechts voor één jaar geldt, zou spr. noch de heer Vogelaar, wiens afwezigheid spr. betreurde, zich niet tegen de voordracht verzetten, maar bij een vol genden keer zou hij liever iemand zien aan bevolen, die in de stad woont, nu toch ook de rector buiten Alkmaar woont. De voorzitter zeide, dat de heer Brommer buiten de stad woont om gezond heidsredenen. Hierna werd de voorgedragene benoemd; er was één stem blanco uitgebracht. Benoeming tijdelijke leeraren handelsavondschool. Ter benoeming tot leeraar in de handels wetenschappen aan de handelsavondschool voor den cursus 1937/1938 werd door B. en W. aanbevolen de heer C. van Riel alhier, die sinds October 1936 als zoodanig werk zaam is. Voor de vervulling van de functie van tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan dezelfde school, eveneens voor den cursus 1937/1938, gaven B. en W. de vol gende voordracht: 1. J. I. du Burck, leeraar aan de rijkskweekschool; 2. L. H. M. Muris, leeraar aan het lyceum; 3. Th. P. H. Wortel, klerk aan het gemeente-archief, allen alhier. (Van deze voordracht verviel op zijn verzoek de heer Muris.) De heer van Riel werd benoemd met alge meene stemmen. Tot leeraar Ned. taal werd benoemd de heer du Burck met 12 stemmen; de heer Wortel kreeg 4 stemmen. Overname gemeenschappelijk gasbedrijf van Winkel en Nieuwe-Niedorp. B. en W. stelden voor, vast te stellen een ontwerp-besluit tot overneming van het ge meenschappelijk gasbedrijf der gemeenten Winkel en Nieuwe-Niedorp door de ge meente Alkmaar en de levering van gas in die gemeenten, onder voorbehoud, dat tijdig aan de gemeente Alkmaar de noodige con cessies worden verleend voor het leggen van gasleidingen buiten het gebied van die twee genoemde gemeenten. Volgens dit voorstel zal de gemeente Alkmaar voor 85.000 koopen alle roerende en onroerende bezit tingen, behoorende tot het gemeenschappe lijk gasbedrijf van Wnkel en Nieuwe- Niedorp, met inbegrip van de fabriek en J - - j' T 4* V MMtoi Gistermiddag had zooals uitvoerig in ons vorig nummer is gemeld op de algemeene begraafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Dr. J. M. van Dam. Een overzicht van de enorme belangstelling, tijdens de rede van Dr. Schröder. het terrein met gashouder en de vier wo ningen, echter met uitzondering van de in het bedrijf aanwezige geldmiddelen en de uitstaande opeischbare vorderingen van het bedrijf op debiteuren. Daar de gemeenteraden van Winkel en Nieuwe-Niedorp dezen verkoop van het gas bedrijf reeds hebben goedgekeurd en wij bij die gelegenheid de voorwaarden uitvoeriger hebben vermeld, meenen wij met het bo venstaande te kunnen volstaan. De heer Grondsma vroeg zich af of de deskundigen zich wel hebben afgevraagd hoe het staat met de toekomst van het gas. Zal het niet gaan zooals met de petroleum? Zal men niet straks alles met electriciteit gaan doen, wat nu met gas gebeurt? De heer Stoutjesdijk vroeg hoe de levering van gasbuizen enz. zal geschieden. Het liefst zou hij openbare aanbesteding zien; hij was er niet voor om de levering zoo-maar op te dragen aan een paar uitge kozen firma's. Mr. De Groot voelde zijn positie als raadslid in het gedrang komen, als hij zoo maar vóór het voorstel stemde. Hij keurde af, dat de leden uit de kranten hadden vernomen van de plannen voor overname en had liever gezien, dat daarvan eerder mededeeling was gedaan. De heer van de Vall had waardee ring voor het voorstel, dat hij noemde een goede uitwerking van de concentratie gedachte ten aanzien van de gasvoorziening in deze streek, waar verschillende kleine gasfabrieken zijn. Wat nu is gebeurd, kan een voorbeeld zijn voor andere gemeenten. De heer S i e t s m a sloot zich hierbij aan. Wat betreft de overname tegen boekwaar de, vroeg hij of een onderzoek is ingesteld naar de reëele waarde. Behoeven de pijp leidingen enz. in de eerste jaren geen voorziening en wat zal er met de woningen gebeuren? Weth. B o n s e m a antwoordde mr. de Groot, te meenen, dat er voldoende over de onderhandelingen was medegedeeld. Er was wel wat haast bij, ook in verband met het feit, dat de kwestie met Warmenhuizen nog bij Ged. Staten in onderzoek is. Ruim 22 dagen geleden zijn alle voorstel len aan de raadsleden medegedeeld. Het bedrijf van Winkel c.s. stond geboekt voor 85000 en dat mag ook wel zoo onge veer de reëele waarde heeten, behalve dan de fabriek, want deze heeft Alkmaar niet noodig. Voor het krijgen van de concessie voor het leggen van buizen en dit werk zelf, zal nog wel eenige maanden tijd vragen; het is zelfs de vraag of alles klaar kan komen tegen 1 Januari. Aangaande de vraag van den heer Stout jesdijk zei spr., dat men zich zal moeten houden aan de leveranciers der gasbedrij ven. Een aanbesteding in te schakelen zal de zaak allicht duurder maken. Over de vraag naar de toekomst der gas levering zei spr., dat men daarvoor een ga rantie van 10 jaar heeft verkregen. De te in- vesteeren kapitalen zullen over 25 jaren zijn afgelost, zoodat, als daartoe de gasafname wat zou terugloopen er bestaat gegronde hoop dat zij zal toenemen, ook al door het vervallen van meterhuur dan zal men niet meer zitten met groote aflossingen. De heer Grondsma vroeg of de elec- triciteitsprijzen in de toekomst niet zoodanig zullen worden, dat het gas wordt overvleu geld. De heer d e G r o o t wees op de groote propaganda van het P.E.N. voor gebruik van electrischen stroom voor alle doelein den. Spr. bleef zijn bezwaar handhaven tegen het feit, dat niemand iets wist van onder handelingen voor de overname in kwestie. De heer Stoutjesdijk was het niet eens met het antwoord van weth. Bonsema. De concurrentie inzake buizen enz. is heel wat sterker dan de wethouder denkt. Er bestaan meerdere fabrieken, welke ze maken, zoodat men niet aan een enkelen concurrent is overgeleverd. Spr. wilde deze fabrieken bij de levering niet uitsluiten. Hij keurde af, dat men de gewone leveranciers slechts zal toestaan onze tekorten aan mate rialen aan te vullen en zou, als hij in hun plaats was, bedanken voor de eer. De heer Grondsma handhaafde zijn twijfel aan een goede toekomst voor het gas. De heer Bonsema geloofde, dat het wel zal meevallen, al kan men daarvan geen ze kerheid geven. Spr. merkte op, dat vele in gezetenen van Alkmaar zijn teruggekomen op het gasgebruik na eenigen tijd petroleum- vergassers te hebben gebezigd. Overigens merkte spr. nog op, dat er gevaar zou kunnen bestaan, dat t e velen zich met de onderhandelingen zouden hebben bemoeid, als deze zoo ver van te voren bekend was gemaakt. De geschiede nis van Warmenhuizen heeft dit geleerd. Spr. hield vol, dat de leverantie van buizen, in de hoeveelheid als thans noodig, het goedkoopst zal geschieden door de fabrikanten zelf, met uitschakeling van den handel. De heer S t o u t j e s d ij k vroeg om hiermee eens de proef te nemen en vroeg voorts óf Alkmaar straks ook gas-cokes zal moeten leveren aan Winkel en N.- Niedorp, hoewel wij voor Alkmaar reeds te kort hebben. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Gaslevering in de gemeente Heerhugowaard. Door B. en W. werd voorgesteld de goed keuring van een overeenkomst met de ge meente Heerhugowaard tot gaslevering in die gemeente, ten behoeve waarvan een gasleiding zal moeten worden aangelegd, welker kosten zijn geraamd op ongeveer 30.000. Door den gemeenteraad van Heer hugowaard is het voorstel reeds goed gekeurd, zooals wij gemeld hebben. Conform besloten. Gemeenterekening, dienst 1936. Door B. en W. werd ter voorloopige vast stelling aangeboden de rekening van in komsten en uitgaven der gemeente en der afzonderlijk beheerde takken van dienst over 1936. De rekening sluit voor den gewonen dienst op een bedrag van f 3.715.255,36 aan uit gaven en 3.698.993,43 aan inkomsten, na- deelig slot dus 16.261,93; kapitaaldienst: uitg. 1.284.183,09, inkomsten 715.158,75, nadeelig saldo 569.024,34. In handen gesteld van de commissie. Gemeentebegrooting 1938. B. en W. boden aan de gemeentebegroo ting voor het jaar 1938. (Den aanbiedings brief hebben wij dezer dagen gepubliceerd). Te behandelen in de vergadering van 21 October. Hulpverleening bij brand in de gemeente Broek op Langendijk. B. en W. stelden voor om met de ge meente Broek op Langendijk voor hulpver leening bij brand een regeling aan te gaan, zooals reeds eerder met verschillende an dere gemeenten in den omtrek is gesloten. Conform besloten. Gemeenschappelijke regeling inzake gebruik destructor. Ten behoeve van een gemeenschappelijke regeling van het gebruik van den destruc tor te Schagen door de gemeenten in den 183. Dat was eenig! Anneke bukte zich om wat te drinken. Ze was toch wel een beetje bang, dat ze er in zou vallen. Maar Eenzaam hield haar stevig vast en o, wat smaakte dat water heerlijk. Poes zat vol bewondering aan de kant toe te kijken. Die hield niet van dat natte water] 184. Opeens wat was dat? Geritsel van bladerenViel er wat uit de boom tussen de planten en het hooge gras? Wat was dat zachte gepiep? Verwonderd keken Anneke en Een zaam elkaar aanwat zou dat zijn?

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9