Rechtszaken JCeck 6L School ^eHtccfUccudcHl Voor de Muisvrouw. Financieel Overzicht, de toestand van het lager ond rwijs in alkmaar. Olimlachje OTERLEEK Slaven van den kolenbrandersoven. Houtarbeiders in Lapland. Een wormenregen. BAKKERSKWESTtE VOOR DEN KANTONRECHTER. Oftgetoiide toestand in bakkersbedrijf? Vóór den Amstêrdamsehen kanton* rèehtér mr. y. d. Krone, vonden dè plèidööièn plaats, ift éeh dêr próêê* durés, aanhangig gemaakt dóór dè Fêdêfatié van hèt Bakkerij béd rijf tegen eèn bakkér, dié zich niét aan hèt zoo* gètiaamde pfijzencohtraet zóu hêfebefl gehóuden, In deze procédure vórdert de Féderatié een bedrag als séhadêVérfbe* ding. Zooals békend, hééft dé prèsideht vih dê rechtbank tê Anistérdant ihdértyd aan de Federatie geweigerd êtn dezen bakker bij vonnis té verbieden aan èën slijter brood té leveren. Als gevolg van dèzè weigering tracht dê Federatie thans dóór middêl van deze schadevergoedingsactie den bakker tè dwingen dêh vêrköóp te stakêh. Mr. van Rij lichtte het standpunt van de Federatie tóé. Het pryZêncêhtract, géslotên tusschên ongeveer 98 p6t. van de Atnster* damschè bakkers, heeft têh dóêl dé chaos in het bakkersbedrijf te beëindigen. Het contract was aangegaan. Zijdelings op ad» vies van minister ÖelisSëH, nadat dê réféê* ring de verbindvêrklatihg van de Onder* hCmersovérkomst voor hét bakkerijbedrijf té Amsterdam" had geweigerd. Hét prij» zêncontract is een privaatrechtelijke rége ling waaraan ook de gedaagde gebonden is, Pleiter bestréed de talrijke door dén gé» daagde opgeworpen juridische argumenten, die tót afwijzing van de eiseh zouden moe* ten leiden. Dat de gedaagde in dwaling zou hébben verkeerd, ten aanzien van de margé tusschen bezorgprijs en winkelprijs van hét brood, bestreed pleiter. In één uitvoerig pleidooi belichtte mr. H. Parfumeur, het standpunt van dén gedaag de. Hij wees er op, dat een ordening in het bakkerijbedrijf niet mogelijk is zonder de mëdewérking van dé slijters. Het is dê fun- damentéelé fOUt Van het prijZéncörttfact, dat dê Wihhélbakkérs mét dê slijters géén ïêkêiiing hebben gehouden. Uit het oog la Vëflóréh, dat van dè 500 Amstêrdamschê bakkers er zeker 300 aan slijters levéren. Nagaande de historié van hét prijzen con tract, kwam pleiter tot dè conclusie, dat het gericht is Op de vernietiging van de slijters, zónder dat deze partij zijn by het prijzen* contract. Reeds op dezén grond irtöèt het prijzéncóntract vernietigd Wbrden, Op tallooze andere gronden concludeerde plêitér tót afwijzing Van dê schadêVérgöe- dingsvordering. Alléén doör samenwerking tüsschén bak* kérs en slijtérs Zal hét mógelijk zijn een gé- zonde toestand té scheppen. Pleiter vér* zócht den kantonrechter spoedig vonnis te willen wijzen. Na re* ên dupliek bepaalde de kanton* réchter het vonnis op Dinsdag 14 Septem ber a.s. iö uur. Verschénen is het vérslag over dén toe stand van Het L. O. over hel iaar 1936. Wij óntleenen daaraan ó.a. het vólgende: Door verschillende sub-commissies zijn in 1936 weer een aantal scholen bezocht. Mét belangstelling hebben dê leden kennis genomen van dé wijze, waarop door de leerkrachten aan die schoten Wórdt ge wérkt. Meerdere malen kon gerapporteerd worden, dat men bij die bezoeken een gunstigen indruk had ontvangen. Naar aanleiding van éen bezoek aah dé Openb. Ü,L.Ö. school maakten de dames leden de opmerking, dat er aan dié school alleen fraaie handwerken werden onder wezen .Zij waren van meening dat U.L.O. meisjes ook op het gebied der nuttige handwerken nog heel veel dingen kunnen leeren, die haar in het latere leven beslist te pas zullen komen. De inrichting der gebouwen was over hét algemeen zeer voldoende. Op dê Wilhelminaschoól werd opge merkt, dat van de lokaliteit bestemd voor de les in handenarbeid, de verlichting on voldoende was, terwijl waterleiding ont brak. De cómmissiê gaf hét hóófd in over weging bij zijn bestuur maairegéler tér verbetering voor té stellén. Tót haór ge noegen zijn onverwijld de noodige voor zieningen getroffen. Öp verzoek Van eénige ouders werd in de commissie de vraag gesteld of er aan dé Tèssel. "hadeschóol bij brandgevaar Wel voldóêndé trappen aanwezig warén. Naar aahlêiding hiérvan wérd éen onderzoek ingesteld. Waarbij bleek, dat ér geen ijze ren buitentrap aanwezig was. Wél was er eên bihnêntrap, maar hiervan waren de toegangsdeüreh door bahken geblokkeerd. Öp instignatie dêr commissie zijn de ban ken Zóó geplaatst, dat dé trap êvéhtuêél aan haar doêl kan bèantwöórden. GaaZnê hébben meerdere lêdên gevolg gégeVêh akn een uitnoodiging tót het bij wonen èenér fèéstVêrgadering Vart dè af- deeling Alkmaar Van hêt N. G, waaróp de héér Drêsóh, gemeente-archivaris, één intéressante lezing met lichtbeelden hield OVèr Oud-Alkmaar. Dit jaar werd Wederom door hét Cölïègè van B. en W. adviezen gevraagd welke Werden Uitgebracht. tóéstand dêr geldmiddelen dwong ook in 1936 het gêmêêfttébéstuut* tot hêt dóen van rêOrganisatievóorstèllêh voor het L. De raad ging met de voorstellen accóórd én machiigdêh B. én W. OVèr té gaan: L Tót êêh wijziging in dê reorganisatie dér gewóné lagèrê schölèh als ófn- sChréVéh in bijlage 67 tot het verslag der handelingéh van den Gemeente raad, waarin begrepen een geleidelijke opheffing Van dê Bosboóm-Toussaint» schóól en dê verandering van de Hof* dijkschöOl in een driefnansschoöl. eèn ên ander mêt ingang Van 1 Aug. 1936. 2. Tót een tijdelijke voorziening in de be hoefte aan schoolruimte voor de Tes* selschadéschóol en hun college het daarvoor beröodigde crediet te ver- leenen. (Deze maatregel was noodig door het opvoeren der leerlingenaan tallen per klasse). Na 1 Augustus is er dus aan de Bos» boom-Toussantschool geen eerste klas, terwijl klassen 2 en 3 gecombineerd zijn. Dé Hofdijkschool is een zèsklassige schóól gebieven met combinatie der klas gen 1 en 2, 3 en 4, 5 en "6. Dézê reorganisatie had geen ontslag of opwachtgeldstelling van vaste leerkrach ten ten gevolge. Wel hebben verschuivin-' gen plaats gevohden. Tér uitvoering van hêt tweede besluit hééft het gemeentebestuur dê Tèssëlscha- deschool en de schóól voor het centraal 7dê en 8ste leerjaar van gebouw doch ver wisselen. De commissie acht de practische waarde van handenarbeid van zooveel belang, dat ze het zou toejuichen, wanneer het aan alle scholen onderwezen Wérd. Dé gevallen van willekeurig schoolver zuim vormden sléchts een zêêr kléin per centage van het totaal aantal verzuimen. Uit de rapporten der hoofden blijkt, dat ér op de meeste scholen gespaard wordt. Over het algemeen vöhd men het resultaat voldoende. Door een aantal scholen kon in 1936 een schoolreisje georganiseerd worden, aan dé Rochdaleschool ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der schööl zelfs een reis mèt alle klassen. Grooter dan anders was ech ter het aantal scholen, waar hét school reisje achterwege bleef. Als oorzaak werd meestal opgegeven; de geringe financieele draagkracht der ouders. De commissie be treurt dit ten zeerste en hoopt, dat haar het volgend jaar ih dit opzicht gunstiger rapporten mogen bereiken. Dit jaar ontving de commissie van een aantal hoofden dezelfde klacht: „Hoe moe ten we met het toegestane crediet dé bi bliotheek op peil houden?" Voor allé open bare scholen (waaronder b.v. de openbare U L.O. school met ongeveer 280 leerlin gen) werd over 1936 een bedrag van 12.50 beschikbaar gesteld. Hiermede is natuurlijk weinig te beginnen. Misschien kan het gemeentebestuur den hoofden in dit opzicht tegemoet komen, door te be palen, dat zij een eventueel overschot van hun gewore crediet ten behoeve van het onderhoud der bibliotheek mogen beste den. Naar de commissie werd medege deeld, zou. dit den hoofden bij het bijzon der onde -wljs geoorloofd zijn. Vele gegevens het L. O. betreffende zijn in staatwerk bijgevoegd. f-; Dat is gemakkelijk genoeg'., dat is natuurlijk ortB lief Öompjè! TOMATEN ZIJN NU NOG GOEDKOOP. Uit de voedingsleer is het nu langzamer hand wel tot de keuken doorgedrongen, dat de tomaat groöte waarde voor ons heeft, en dat we verstandig doen mêt ervan tê profi- teeren zoolang ze er is. De kinderen leeren er tegenwoordig rfeeds vfoèg den smaak van kennen: immers, de zuigeling begint na eenigè maanden al met zijn lepeltje tomatensap en de kleuter eêt mét plezier zijn boterhammetje mét plakjes tomaatéén tractatie, die hoe langer hoe meer ook door den volwassene wordt gewaardeerd. Peper en zout Worden er dart gewoonlijk ovér gestrooid „ter verhooging van den smaak"; maar wist u wel dat êen paar drup pels Maggis Aroma over zoo'n boterham mêt tomaten ook een bizonder geschikte toevoeging vormen? Datzélfde geldt voor de tomatensla. waar vóór het gebruikelijke „sausje" van olie en azijn aanmerkelijk verbeterd wordt döor slechts enkele druppels Maggi's Aroma. Zonder het gerecht scherp te maken zoo als van peper te verwachten is brengt Maggi's Aroma de smaakvërbetering aan, die gewenscht wordt door menigeen, die dè tomaat „op zichzelf" minder aantrekkelijk vindt. Trouwens, ook voor de gekookte tomaten mag dezelfde raad worden aanvaard: toma- tenpurée a. een smakelijk bijgerecht bij sloboonén, snijbóonén, witte- en bruine boonen, linzen, enz. wint er door in smake lijkheid, tomatensaus (over bloemkool, sla» boonen, gestoofde komkommer, enz.) is daardoor beter in staa,t, om den eenigszins flauwen smaak, der groente op te halen. Tomatenpurée (4 personen). 1'4 K.G. tomaten, 1 theelepel zout, 1 uitje (niét bepaald noodig), 1 a 2 thee lepels Maggi's Aroma, 20 gram (1 afge streken èetlêpèl) boter. Wasch de tomaten, snijd ze doormidden en breng ze met het gesnipperde uitje in een breede, platte pan aan de kook, zonder toe» oeging van water. Laat ze tot moes koken, af en toe roerende om aanbranden te voor komen. Wrijf het dikke moes doör een haar» zeef (of een vergiet), zoodat alleen de vel letjes én de pitten achterblijven; breng dê purée opnieuw aan de kook en maak te ten slotte op smaak af met het zout, de beter en de Maggi's Aroma. Presenteer de purée bij een maaltijd, waarin als groente slaboontéjs voorkomen (ook wel witte boonen, bruine boonen,, lin zen, snijboonen of spruitjes). Gekruide tomatensaus (4 personen). 1 K.G. tomaten, 1 theelepel zout, 1 uitje (niet bepaald noodig), 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 1 laurier blaadje, 4 kruidnagelen, snuifje peper, 1 a 2 theelepels Maggi's Aroma, onge- eer 1 afgestreken eetlepel Maïzena. Wasch de tomaten, snijd ze doormidden en breng ze met het gesnipperde uitje, hot zout, de kruiden en een klein bodempje water aan de kook. Laat ze op een zacht vuur gaar worden, en dan roerende. Zeef het nOg betrekkelijk dunne móés, zoodat alleen schil len, pitten en kruiden achterblijven; breng het moes weer aan de kook, voeg er de bo ter bij en bind het met de aangemengde maïzena tot eet) saus. Maak die Op smaak af met de Maggi's Aroma. Giet de saus b.v, over bloemkool of slaboontjes; presenteer ze Ook wel bij klein vleesch (biefstukjes, lapjes of bij hardgekookte eieren. De raad dezer gemeente kwam Don derdagvoormiddag om 9.30 uur ih open bare vergadering bijéén. Na het verstrijken van het gebruikelijke kwartier opende dê voorzitter, de heer D. Huyser van Reenen, de openbare vergade ring mét een woord van welkom. Afwezig waren de heeren P. Dekker, Jb. de Bore en R. Witteveen, de eerstè mét kennis geving. De heer dé Boer kwam later ter vergadering. Van dén héér M. Langhorst te Alkmaar was ingekomen een schrijven, waarbij hij zijn benoeming tot hoofd der school te Stompeteten aannam. Dé heer Zwaan vroeg wanneer de .heer Langhorst in functie kan treden. De voorzitter antwoordde, dat daarom trent van het gemeentebestuur van Alk maar een schrijven is ontvangen, waarin alle medewerking wordt toegezegd een spoedige indiensttreding mogelijk te ma ken. Waarschijnlijk kan dit reeds medio September plaats vinden. Van den Rijksinspecteur voor de werk verschaffing Was bericht iingekomen, dat in déze gemeente thans 10 arbeiders „in zorg" mogen worden gehouden, totdat dè werkverschaffing geheel opengesteld wordt. Van den minister van Sociale Zaken was er de toezegging om, op de vastge stelde njifèlèn, met de verschillende wérk- verschaffingsobjecten ih deze gemeente tot 1 Januari 1938 door te gaan. Het bestuur van dén polder HeerhUgo- waard zond bericht, dat in het onderhoud van den brug over de ringvaart te Oter- leek zal worden voorzien. Tenslotte deed de voorzitter mededee- ling, dat bericht is ingekomen van den commissaris der koningin in deze provin cie over zijh bezoek ten raadhuize op 24 September a.s. Alle stukken wérden VoOT kennisgeving aangenomen. Aan dé Orde kwam thans de vaststelling va., de beuöepsverördening ingevolge het regiement autovervoer van personen. De voorzitter zette de beteekènis van deze verordening uiteen. Hierna werd deze verordening zondef hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Zwaan vroeg nog wie of de keuring in deze gemeente zal verrichten. Dit zal door de Rijksverkeersinspectie Worden gedaan. De door B. en W. aangeboden ontwerp verordeningen op dè heffing en invorde ring van vergoedingen voor hêt vérstrek ken van inlichtingen of Opgaven uit het bevolkingsregister wordèn ongewijzigd vastgesteld. Als laatste punt der agenda volgde de voórloopige vaststelling Van de gemeente rekening. De voorzitter verzocht den heer Herin ga. als rapporteur van de commissie tot het nazien der uekening, verslag uit te brengen omtrent het gehouden onderzoek. De heer Heringa zeide hieraan gaarne te voldoen en ditmaal heel kort te kunnen zijn. De commissie had gaarne eenige in lichtingen omtrent den post bezoldiging van den plaatselijken deurwaarder. De voorzitter besprak dezen post, waarop de leden zich mèt het bedrag kon den vereehigen. Verder heeft de Commissie geen op- of aanmerkingen, zoodat zij voorstelde de gemeenterekening dienst 1936 in ongewij- zigden vorm voörloopig vast te stellen. Evenzoo adviseert de commissie ten aan zien van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Aldus werd besloten. De totale ontvangsten van den gewonen dienst bedragen 44.695.10, de uitgaven 42.457.51, saldo 2.237,59. Het batig slot van den kapitaaldienst bedraagt 150. De rekening van het B. A. luidt als volgt; ontvangsten f 3914.38. uitgaven 3752.97, saldo 181.31. Bij de rondvraag drong de heer Spgan er op aan. toch vooral goed toe te zien dat een grondige reparatie van 6e brug over de ringvaart te Oterleek plaats vindt De heer Ëaltus vroeg nog of het niet noodig is, dat het raadhuis eens geschil derd wordt, waarop dè voorzitter ant woordde dat B. eh W. daartoe reeds beslo ten hebben en dat spoedig een aanvang zaj worden gemaakt. Hierna sloot dê Voorzitter binneh een uur na de opening de vergadering. Hernieuwde koersdaling: te Nêw- York. gevolgd door eenê Op vrijwel alle internationale beurzen. Uit gifte van de 912 millioen grootc Indische convérsielêesning 1937A, Menigeen, die Woensdagmorgen één blik in zijn krant sloeg en het koersverloop op de New-Yorksche beürs bèstudèerdê, zal ongetwijfeld de schrik om het hart Zijn ge slagen. omdat daaruit bleek dat de New- Yorksche beurs des Dinsdag een koersda ling had te zien gegeven, welke inderdaad een geweldigen omvang had genomen. Vooraan in de rij der koersdalingen ging Chrysler, genoemd fonds kwam van 107 op 97, terwijl het meerêndeel der overige fond- sèn het èene sterker dan hèt andere, een overeenkomstig verloop te zien gaven. Ook onze beurs volgde het voorbeeld van New- York, zij het dan ook dat men zich niét in die mate van de wijs liet brengen als jn New-pork. Wat de New-Yorksche beurs be treft, wreekte zich de drastische controle welke de regeering destijds gemeénd hééft op de beurstransacties in het leven té roe pen en welke er o.m. op waren gericht de omzetten zoo klein mogelijk te houden. Bij een plotseling oplaaiende verkóopdrang moet zulks leiden tot een enormè daling van de koersen. Overigens kan men niét zeggen dat deze koersdaling van vandaag ot gisteren dateerde, want wanneer mén de bekende Dow-Jones-index voor de gemid delde aandeelkoersen van 20 Amerikaah- sche sporen, 20 public Utilities en 60 in- dustrieele ondernemingen. sedert halt Augustus beschouwt, toen de koersèn hun hoogtepunt sedert de opleving in de con junctuur hadden bereikt, dan blijkt dat deze daling vrijwel onafgebroken aan dén gang is. Onderstaand staatje toónt Zulks aan. Datum Spoorwegen Public Util. Industr. 19 Aug. 52.38 27.99 185.28 26 Aug. 50.37 27.45 175.52 7 Sept. 44.37 25.37 164.39 Duidelijk spréékt hieruit dat spéciaal de sporen in de dalihg de leiding hebben, het geen Ook niét behoeft te verwonderen, want hèt is juist deze categorie van bedrijf, welke het meest gebukt gaat onder deh druk van de dwingende maatregelen óp hèt gebied der arbeidswetgeving. Ook op onze beurs vond een belangrijke daling plaats, hoewel gelijk reeds werd óp- gemerkt de markt niet zulk een hopèloOzen aanblik opleverde als in New-York. Dit maal hebbèn we ons echter niet in die mate aan de door de politiek in het léven geroe pen verwikkelingen kunnen ontrekken ge lijk wij de laatste maanden gewend waren te doen. Meestal toch lagen de Amerikaan- sche fondsen hier boven New-Yorksche pa riteit, terwijl voor de specifiek Nederland- sche aandeelen een uitgesproken hausse stemming viel waar te nemen. Men zou zich zelfs kunnen afvragen of men ten dezen niet wat heeft overdreven. Men denke b.v. eens aan onze scheepvaartwaarden, een categorie welke de laatste maanden wel heel sterk in het middelpunt der belangstel ling heeft gestaan, doch die bij het draaien der koersen ook de scherpste daling te zien gaf. In deze kolommen hebben wij er meer dan eens de aandacht op gevestigd, dat de excessief lage geld- en kapitaalrente een der oorzaken is geweest waarom het beleg gende publiek zich naar de aandeelen heeft gekeerd. In deze beweging schóól een ge vaar en moest tot ernstige gevolgen leiden op een moment dat het vertrouwen in de duurzame stijging werd geschokt. En in zoo verre zou men misschien kunnen zeggen dat de jongste koersval een heilzame werking op de geheele marktpositie heeft geoefend, ook al om dat door de jongste gebeurtenis sen een grootere groep van baissiers in de markt is gekomen en het was juist dit vrij- Stockholm. Met de auto waren wij tot aan het einde van den straatweg gereden; daar laadden wij onze rugzakken, de draagrekken met de daaraan vastgebonden proviandkisten en de werktuigen in de booten. Krachtige armen roeiden de acht schuiten over het spiegel gladde meer, 32 mannen, vergezeld door mijn herdershond Wolf, gaan naar hun zomerwerk in het boschdistrict. Een staal blauwe lucht strekt zich boven ons uit, zweet druipt van onze gezichten, onze armen worden moe, acht paar riemen slaan regel matig in het water. Ieder half uur lossen wij elkaar af, want het roeien is lang niet ge makkelijk, wanneer het vlug moet gaan en de booten zwaar beladen zijn. Eerst laat in den avond bereiken wij het einde van het meer; daar houden wij halt, koken en maken ons nachtverblijf in orde. De booten worden op het land getrokken en wij gaan er, zoo goed als het gaat, onder liggen. Alleen ons hoofd vindt er slechts een plaatsje. Mocht het gaan regenen, dan blijven tenminste onze baardige gezichten droog. Onze kleeren zijn bovendien water dicht en het zou al heel hard en lang moeten regenen, voor het vocht door onze met teer en vet besmeerde kleediogstukken heen zou kunnen dringen. Het is 11 uur 's avonds en nog is het helder licht, een eend probeert een liefdeslied aan te heffen, de mannen zijn vermoeid en reeds na korten tijd lig gen zij luid in de lichte zomernacht te snorken. Door een eigenaardig geluid op de boot beven mijn hoofd, word ik wakker. Het regent wormen. Wij springen overeind; kleine witte, ongeveer 3 centimeter lange wormen kruipen over den grond en steeds komen er nieuwe in het roode licht van de middernachtszon naar beneden een ware wormenregen. Dikwijls kan men dit natuur verschijnsel niet waarnemen, maar toch komt het soms voor, dat het in het voor jaar in Lapland wormen regent. Waar deze dieren zoo plotseling vandaan komen, is tot nu toe nog niet wetenschappelijk vastge steld, maar het feit op zich zelf staat vast. dat het echte, levende wormen regent. Men zou kunnen aannemen, dat de wind heh van de bergen meevoert en in de lucht tot wormenwolken verzamelt, maar aan de andere kant is dit toch niet goed mogelijk, want dan zou men ze op één plaats bij elkaar moeten vinden en zulk een wormenparadijs bestaat er niet. Hoe het ook zijn mag, de wetenschap zal dit raadsel wel oplossen. Lang duurde deze ongewone regen niet, want reeds na eenigen tijd ging het regenen over in druppelen en hield tenslotte geheel op. Maar met de nachtrust was het uit en daarom maakten wij het vuur aan. om ons ontbijt gereed te maken. Vervolgens gingen we weer op weg. Vier aan vier droegen wij de booten op onze schouders, want de wilde beek, die de beide meren met elkaar ver bond, geleek meer op één enkele waterval. Een goed half uur moesten wij onze booten dragen, tot dat wij het andere meer bereik ten. Toen moesten wij weer terug, om onze rugzakken, werktuigen en draagrekken te halen. Hoe hooger wij in het gebergte komen, des te bezwaarlijker wordt de tcht, en des te win terachtiger wordt het landschap, of schoon wij toch nog maar een paar weken van den langsten dag verwijderd zijn. De beken voeren groote brokken ijs met zich mee, die zich in het meer verzamelen en ons daar voortdurend hinderen. Omgeven door hooge bergen ligt daar het meer; de zon knaagt nog steeds aan het ijs. Wij moe ten de booten over het zwakke ijs trekken, heel voorzichtig en langzaam. Aan iedere kant van de boot houden twee mannen zich vast en schuiven hem verder. Ieder oogenblik dreigt één van ons door het ijs te zakken en springt dan nog juist op het laatste oogenblik in de boot. De man, die tegenover hem staat, moet dan precies het zelfde doen, daar anders de boot om slaat en de geheele lading verloren zou kunnen gaan, iets, wat in het Hooge Noor den een ontzettend verlies beteekent. Maar ondanks alle voorzichtigheid en de water dichte kleeding, zijn wij tot op de huid doorweekt; niet eens onze mutsen zijn droog, want ieder op zijn beurt maakt met het water kennis. Slechts heel langzaam gaat het voorwaarts. Wolf ligt in een boot en verveelt zich, want ik heb hem streng ver boden, er uit te gaan. Zakt een hond door het ijs, dan is hij verloren, want hij kan niet op het ijs komen, en verdrinkt meestal, voor men te hulp kan komen. Net keek ik liefdevol naar hem, toen het ijs plotseling onder mijn voeten wegzakte;, voor ik wist, wat er gebeurd was, lag ik in het water en hield mij krampachtig aan de rand van de boot vast. Voorzichtig trok ik mij omhoog en keek over de rand heen. Tegelijkertijd verschijnen er nog drie hoofden en plotse ling weerklinkt een vierstemmig gelach, waarmee Wolf vroolijk instemt. De boot en wy vieren waren tegelijkertijd door het ijs gezakt en tegelijk kwamen wij ook weer boven de rand te voorschijn. Voorzichtig om niet om te slaan, klimmen we in de boot en steken een pijp aan. Dan wordt de schuit met veel moeite weer op het ijs getrokken en verder gaat het weer. Na drie dagen hadden wij eindelijk de plaats van bestemming bereikt en sloegen onze tent op, een 32 deelige, groote tent, waarin wij allemaal plaats hadden. Op den grond worden van mos en dennenhout de eenvoudige slaapplaatsen gemaakt en de in richting is klaar. Rondom de tent wordt dus nog een soort sloot gegraven, opdat het in de tent droger wordt. Gekookt wordt er natuurlijk in de vrije natuur ,voor zoover er van koken sprake kan zijn, want de spijskaart is meer dan eenvoudig. Visch s morgens, 's middags en 's avonds en bij de drie tusschenmaaltijden want bij het werk eet men veel spek en brood. Na dit vette, overvloedige eten wordt koffie ge dronken. die in blikken bussen klaar ge maakt wordt, heel sterke koffie zonder sur rogaten er door. Dan moet er nog een beetje zout door, voor de juiste smaak Bü iedere maaltijd worden minstens vier kop pen gedronken en toch kennen de hout arbeiders geen zenuwen. Ik ga met twee mannen door het bosch en laat berken en populieren merken, die geschikt zijn voor het maken van lucifers. Achter ons komen de arbeiders om de boomen te vellen. Tot de herfst blijven de gevelde boomstammen liggen, om te drogen. Niet eens de takken mogen er af gehakt worden, daar dan het water lang zamer verdampt. In September moet ook houtskool gebrand worden en een deel van de mannen maken het hout daartoe al in orde. Den vorigen winter is het naaldbosch omgehakt en nu wordt al het afval, verrot hout en de boomkruinen opgeruimd. Zagen en bijlen zingen door het bosch en de man nen werken, dat de zweetdruppels in stroomen over hun gezicht loopen en witte strepen achterlaten in het gelaat, dat zij met teerolie in gesmeerd hebben tegen de mil- lioenen muggen, die om hen heen zwerven. Ais paddestoelen schieten de kleine pyr*" miden uit den grond, waar het hout opge stapeld wordt. lederen Zaterdag tel en meet ik de pyramiden, want in het bosch bestaat alleen stukwerk. Geen stuk hout mag langer dan drie meter zijn, anders kan het in den oven niet opgestapeld worden. Soms komt er bij het verrekenen nog wel eens ff2'* voor, maar over het algemeen leven hier, aangewezen op elkaar, als één groote familie. (Slot volgt)-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10