De Middellandsche zee-confereritie geopend AMSTERDAMSCHE BEURS Reeds overeenstemming op belangrijke punten bereikt. DELBOS VOORZITTER. Waarom ging Nederland-België naar Rotterdam Gistermiddag is te Nyon de Middel- landsche Zee-conferentie geopend. De opening geschiedde door den burge meester van Nyon, den heer Schrani. Met algemeene stemmen werd de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, tot voorzitter gekozen. Behalve door Delbos werd door Eden en Litwinov het woord gevoerd. In het midden der Raadszaal, zoo meldt Havas, stond de traditioneele hoefijzervor mige tafel. Eromheen waren zes stoelen ge schikt en een fauteuil voor den president. In strijd met de verwachtingen was de openbare bijeenkomst voor de pers toegan kelijk. Onder de aanwezige ministers be vonden zich Delbos, Eden, Litwinov, Rusdu, Arran en Antonescu. Zes staten nemen aan de conferentie deel, Engeland en Frankrijk, die de uitnoodiging tot de conferentie ver zonden hebben en voorts Bulgarije, Roe menië, Sowjet-Rusland en Joegoslavië. Na de opening stelde Eden voor, den eersten gedelegeerde van Frankrijk tot voor zitter te kiezen, daar Frankrijk het initiatief tot de conferentie heeft genomen. Met al gemeene stemmen werd Delbos daarop tot voorzitter aangewezen. Rede van Delbos. Delbos nam den voorzitterszetel in en hield een rede, waarin hij het doel der con ferentie uiteenzette. Het gaat erom aldus Delbos een einde te maken aan een toe stand, die ondragelijk is geworden, voorts de noodige maatregelen te nemen en de be palingen van het internationale recht met betrekking tot de scheepvaart in de Mid- dellandsche Zee te versterken. De scheep vaart kan niet overgeleverd blijven aan de genade van zeeroovers, die geen enkele vlag ontzien en vrachtschepen torpedeeren zon- Yvon Delbos der waarschuwing, zonder onderscheid van van lading of plaats van bestemming, vol gens methoden, welke lijnrecht in strijd zijn met het protocol van 1936 over de humani seering van den duikbootoorlog. Wij betreuren het zoo vervolgde Del bos dat twee mogendheden hebben ge meend de uitnoodiging te moeten afslaan met de toevoeging, dat volgens haar het vraagstuk in een ander kader zou kunnen worden behandeld. Het lijkt ons noodzake lijk dat voor de periode, waarin het gevaar blijft bestaan, speciale maatregelen worden genomen, die de vrije doorvaart der koop vaardijschepen verzekeren. De Middelland- sche Zee is een van de grootste verkeers wegen der wereld. Zij speelt een beslissen de rol in het leven der hier vertegenwoor digde landen. Niemand heeft dus het recht zich daar speciale vrijheden te veroorloven ten nadeele van de gemeenschap. De regee ringen van Frankrijk en Engeland zoeken door haar initiatief een dubbel resultaat te bereiken. Wij verwachten van een snel tot stand gekomen overeenkomst een onmiddel lijke vermindering van de ondraaglijke spanning, die thans in de Middellandsche Zee heerscht en die nieuwe gevaren in houdt Maar bovendien wenschen wij dat de atmosfeer, die sedert eenige weken door ons als te dreigend wordt gevoeld, door het suc ces van onze samenwerking gezuiverd wordt, zoodat wij in een gunstige sfeer aan nieuwe Europeesche taken kunnen begin nen. Ik twijfel niet, aldus besloot Delbos, of de conferentie zal door haar geest van beslist heid en door het weren van elke onnoodige discussie gemakkelijk tot haar doel komen. Bedekte aanval van Litwinov op Italië. Litwinov, die na Delbos het woord nam, zeide, dat de Russische regeering de confe rentie nuttig acht, niet alleen omdat haar eigen schepen het slachtoffer zijn gewor den van een zeerooverij zonder voorbeeld, maar omdat de Russische kust bespoeld wordt door een zee, welke in verbinding staat met de Middellandsche Zee. Sovjet-Rusland heeft belang bij de handhaving der interna tionale orde en wenscht te strijden tegen eiken vorm van schending van een interna tionaal verdrag. Eenige staten, aldus Lit winov, weigeren aan onzen arbeid deel te nemen. Het zijn die, welke, hoewel zij koop vaardijvloten bezitten, de zeerooverij niet vreezen, hetzij omdat zij die zelf organisee- ren, hetzij omdat zij met de zeeroovers be trekkingen onderhouden, die intiem genoeg zijn voor een goede verstandhouding. Ik betreur de afwezigheid van den staat, die het meest van deze zeerooverij te lijden heeft, het republikeinsche Spanje. Het is nog niet te laat om deze lacune aan te vullen; de aanwezigheid van Spanje zal bijdragen tot de pacificatie in de Middellandsche Zee. Onmiskenbare daden van zeerooverij zijn gepleegd en wel door duikbooten, die haar naam en vlag verborgen houden. Het zijn typische gevallen van „regeerings-zeeroo- verij". Ieder van ons hier kent het doel dezer zeerooverij en den staat, die er voor ver antwoordelijk is, doch de naam van dezen staat mag hier niet worden uitgesproken, behalve door de mogendheden, die het slachtoffer van den zeeroof zijn geworden. Humoristen beweren dat zekere staten hun eigen schepen getorpeteerd hebben om- zich te kunnen beklagen, maar deze bewering is onlogisch en belachelijk. Onder zeerooverij moet niet alleen verstaan worden de actie van duikbooten in de Middellandsche Zee, maar ook die van andere schepen en van vliegtuigen. Twee Russische schepen zijn door vliegtuigen tot zinken gebracht. De Sovjet-regeering kan de vernieling van haar goed niet toestaan: zij zal zelf de noodige maatregelen nemen om zich te verdedigen. De ondervinding met de internationale overeenkomsten der laatste jaren bewijst dat men zich geen illusies moet maken over de doelmatigheid eener internationale actie. Niettemin is Rusland bereid zijn deel bij te dragen in de uitvoering der gemeenschap pelijke maatregelen, waartoe hier besloten wordt. Eden beperkte er zich toe zijn leedwezen te uiten over de afwezigheid van bepaalde staten. De conferentie, aldus zeide hij, zal hen zeker op de hoogte van den arbeid wil len houden. De Engelsche minister ver klaarde niet te wanhopen aan de medewer king dezer staten. De arbeid der conferen tie is dringend en moet snel ten uitvoer worden gelegd. Eden stelde dan ook voor dat de conferentie onmiddellijk zou bijeen komen als permanente technische commis sie. Aldus werd besloten. De openbare zit ting werd te 5 uur 30 gesloten. Omtrent de Britsche voorstellen, welke aan de technische commissie zijn voorge legd, meldt Havas, dat deze aanvankelijk sterk geïnspireerd waren op een gecombi neerd stelsel van convooi- en patrouille- dienst, waaraan de vertegenwoordigde mo gendheden in zoo ruim mogelijke mate zou den moeten medewerken. Deelneming van Duitschland en Italië aan dit stelsel zou niet bij voorbaat uitgesloten zijn, omdat de be sluiten der conferentie dezen mogendheden langs den gewonen weg zullen worden medegedeeld. De oorspronkelijke voorstellen beoogden een maximum samenwerking tusschen de ter conferentie aanwezige mogendheden te verkrijgen. Zij strekten tot handhaving van bepaalde scheepvaartwegen in de Middel landsche Zee, waarlangs gepatrouilleerd zou worden door torpedobootjagers van alle mogendheden, die ter conferentie vertegen woordigd zijn. Een duikboot,' welke een koopvaarder op een dezer wegen zou trach ten te molesteeren, zou volgens de voorstel len onmiddellijk worden aangevallen. Uit hetgeen omtrent de beraadslagingen der technische commissie bekend is gewor den, blijkt dat deze het convooistelsel heeft laten vallen. Zij hield zich uitsluitend bezig met het voorstel, volgens hetwelk de Mid dellandsche Zee zou worden verdeeld in twee zones een zone ten westen van Malta, die bewaakt zou worden door de Fransche en Engelsche vloten, en een zone ten oosten van Malta, die bewaakt zou worden door de vloten der andere vertegenwoordigde mo gendheden. Accoord in groote trekken bereikt. In den loop van den avond van giste ren werd gemeld, was de technische commissie in haar besloten zitting op de volgende vier punten tot overeenstem ming gekomen: 1. Organisatie van patrouilles in af gebakende zones; 2. Aanbieding van een zone aan Italië; 3. Een gebied in het westelijk deel der Middellandsche Zee met welks con trole Groot Brittannië en Frankrijk zich zullen belasten; 4. Zones waarmede de andere Mid dellandsche Zee-mogendheden zullen worden belast. Na de vergadering met gesloten deuren, die duurde van 5.30 tot 8 uur werd de con ferentie tot morgenochtend verdaagd. Het secretariaat heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „De conferentie, in commissie bijeen, heeft een onderzoek ingesteld naar de beginselen van een actie, die ondernomen moet worden om een einde te maken aan de daden van zeerooverij, welke in de Middellandsche Zee door duikbooten tegen koopvaardij schepen worden begaan. Verder is de wijze bestudeerd, waarop gebruik zou moeten worden gemaakt van de verschillende vlo ten, welke te dien einde beschikbaar zijn. Uit de besprekingen bleek dat op zekere punten een aanvullende bestudeering noo- dig is Verschillende bijeenkomsten zullen daarvoor worden gehouden. De conferentie zal vanmiddag te 16 uur opnieuw in com missie bijeen komen. {Binnenland DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Een 50-jarige vrouw, die in haar woning aan den Adm. de Ruyterweg te Amsterdam met een schroevendraaier een stofzuiger trachtte te repareeren, werd door den electrischen stroom getroffen en gedood. DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De toepassing ten aanzien van het slagers bedrijf. Ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van den minister van economische zaken en in aansluiting aan zijn circulaire d.d. 23 Augustus 1937 heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebe sturen geschreven: Het is genoemden minister gebleken, dat hier en daar de meening heeft postgevat, dat artikel 2 van de vestigingswet klein bedrijf ook van toepassing is op het bepaal de in artikel 1, vijfde lid, van genoemde wet en dat derhalve voor een verplaatsing van een inrichting, waarin het slagersbe- drijf wordt uitgeoefend, naar een ander perceel, binnen dezelfde gemeente, de toestemming van dien minister (zie zijne beschikking van 18 Augustus jj.1. no. 33997 m., directie van handel en nijverheid) niet wordt vereischt. Deze opvatting is niet juist. Artikel 2 van de vestigingswet kleinbedrijf toch luidt: Geen vergunning, als in het eerste lid van artikel 1 bedoeld, is vereischt: a. Ingeval van verplaatsing van een in richting, als in artikel 1 bedoeld, naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelegen perceel. Hieruit blijkt, dat alleen de in het eerste lid van artikel 1 bedoelde vergunning (i.c. die der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, indien eenmaal vestigingseischen zijn gesteld) niet wordt vereischt bij verplaat sing binnen de gemeente. Het is derhalve noodzakelijk, dat voor een verplaatsing van een inrichting, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, naar een ander perceel, binnen dezelfdé gemeen te, eveneens de toestemming van genoem den minister wordt gevraagd. FEDERATIE MANUFACTURENBREVET. Ten aanzien van de bestaande eischen inzake algemeene kennis, der artikelen (practische warenkennis) uit den manu- facturenhandel, werd op de jongste be stuursvergadering der Federatie tot uitrei king van het bedienden- en chefsbrevet van den Nederl. Manufacturenhandel be sloten voor dit examen de vrije keuze te laten tusschen een of meer der volgende groepen: A. textielstukgoederen; B. da mesmodeartikelen en garneeringen; C.: heerenmodeartikelen; D. heerenconfectie; E. damesconfectie; F. tricotages en onder goederen voor dames en heeren; G. be- drijfskleeding; H. artikelen behoorende tot het kleinvak: L. artikelen behoorende tot het gordijn-, bedden- en tapijtvak. De overige eischen zullen in wezen blijven zooals tot heden het geval was; het Federatiebestuur zal echter binnenkort deze eischen nader omschrijven, teneinde voor leeraren en leerlingen het inzicht in de exameneischen zoo duidelijk mogelijk te maken. Het brevet zal ook na bovenstaande wij ziging van de eischen voor practische vakbekwaamheid zijn karakter als alge meen bewijs van bekwaamheid voor den manufacturenhandel behouden; een spe ciale aanteekening zal dan vermelden in welk onderdeel van het vak de bezitter hiervan zich meer in het bijzonder practi sche bekwaamheden heeft eigen gemaakt; hierdoor zal vooral voor velen werkzaam in het grootwinkelbedrijf of in speciaal zaken, de studie voor het brevet grootere aantrekkelijkheid krijgen. Nog kan worden medegedeeld, dat zich dezer dagen de katholieke organisatie voor het grootwinkelbedrijf bij bovengenoemde federatie heeft aangesloten. Spoct HET DREIGEND CONFLICT TE VLAARDINGEN. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta, heeft partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het kuipers- en haringpakkersbedrijf te Vlaardingen bij eengeroepen tot een bespreking in het de partement van sociale zaken op Woensdag a.s. Zwemmen. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE KOPENHAGEN. Nieuw Nederlandsch record. Te Kopenhagen zijn gisteren internationale zwemwedstrijden gehouden, waaraan van Nederlandsche zijde werd deelgenomen door de A. D. Z.-zwemsters Nida Senff en Jopie Waalberg en door den D. J K.'er Scheffer. Het is een prachtige avond geworden voor onze landgenooten: op alle nummers, waar op zij uitkwamen, werden zij eerste. Het zwembad was tot op de laatste plaats bezet. Het bassin, dat met zout water ge vuld is en een lengte heeft van 33'/a M., was ingekort tot 25 M., waarbij voor be hoorlijke keerpunten was gezorgd. Het Deensche publiek heeft op dezen avond twee teleurstellingen beleefd. Ten eerste slaagde Ragnhild Hveger er niet in het wereldrecord op de 200 M. borst- crawl, dat op naam staat van onze landge- noote Willy den Ouden, te verbeteren en ten tweede werd het op de 400 M. school slag een Nederlandsche overwinning na een buitengewoon spannende en fraaie race tus schen Jopie Waalberg en de kleine Inge Soerensen, waarbij onze landgenoote een nieuw Nederlandsch record wist te ves tigen. Deze aanval van Ragnhild Hveger op het wereldrecord van Willy den Ouden is dus, zij het misschien voorloopig, mislukt. De tienvoudige wereldrecordhoudster maakte een tijd van 2 min. 26 sec., dit is 0,7 sec. minder snel dan Willy den Ouden. De mooiste strijd van den avond werd wel gevoerd op de 400 meter schoolslag tus schen Jopie Waalberg en Inge Soerensen. Reeds van het begin af aan was er geen verschil in afstand. Tot op de laatste baan bleef het een felle race en tot op enkele meters voor het einde was de uitslag on zeker. Maar toen bleek Jopie Waalberg nog een kleine reserve te hebben. Met alle energie schoot zij op de finish toe, om ten slotte met zeer gering verschil als eerste aan te tikken in den nieuwen Nederlandschen recordtijd van 6 min. 20,1 sec. Zij bleef hier mede slechts 0,9 seconde boven het wereld record op dezen afstand, dat met een tijd van 6 min. 19,2 sec. op naam staat van de Duitsche zwemster mevr. Martha Engfeldt— JUMicaties INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDER WIJS MET VOORTGEZETTE KLASSEN TE ALKMAAR. De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van MAAND AC 13 tot en met ZATERDAG 18 SEPTEMBER, des voorm. van 912, 's nam. van 24 en 's avonds van 6^—9 uur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten om tot de le klasse te worden toegelaten, bij den aanvang van den cursus: a. ten minste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoende lager onder wijs hebben genoten, of b. indien zij 12 jaar, doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen dat zij het zevende leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloopen. Leerlingen die een dagschool bezoeken worden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school kunnen tot de 5e klasse worden totgelaten. Leerlingen met einddiploma Gem. Avondschool voor lager Nijverheids onderwijs kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar, voor den typogra- fencursus 4 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar financieele draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is laag gesteld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De CURSUS vangt aan VRIJDAG 1 OCTOBER, 's avonds 6'A uur. Inlichtingen bij den directeur A. FLEDDERUS. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. BEKENDMAKING. In verband met het voorkomen van besmettelijke ziekten bij het rundvee, herinnert de ondergeteekende alle vrachtrijders en vee-vervoerders aan het verbod van vervoer van aan eene besmet telijke ziekte lijdend vee. Van het zich op de markt bevindende stroo mag niets meer worden mede genomen. Vrachtwagens welke vee vervoeren dat lijdende is aan eene besmettelijke ziekte, zullen op kosten van den eigenaar worden gereinigd en ontsmet. De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUIJSEN. Genenger. Het oude Nederlandsche record stond eveneens op naam van Jopie Waal berg met een tijd van 6 min. 24,4 sec. Nida Senff verrichtte een uitstekende prestatie door de 100 M. rugslag in 1 min. 14,3 sec. af te leggen, ondanks het feit, dat zij te laat was gestart en dat zij bij het eerste keerpunt uitdreef. Zij maakte dit echter goed door er een geweldige eindspurt in te zetten. Bijna had deze avond een tweede nieuw Nederlandsch record opgeleverd. Scheffer ging op de 10Ó M. rugslag zeer goed, hij liet zijn Deensche tegenstanders al spoedig achter zich, maar het was wel zeer jammer, dat hij het derde keerpunt zoo slecht nam. Ongetwijfeld had hij anders zijn eigen record van 1 min. 10,6 sec. verbeterd. Nu bleef hij er nog 0,1 sec. boven. Ook op de 200 M. borstcrawl wist Scheffer de eerste plaats te bezetten, al zag het er aanvankelijk niet erg naar uit. De Deen Petersen nam de leiding, gevolgd door den Zweed Olsson. terwijl Scheffer op de derde plaats lag. Petersen bleef voort durend de leiding behouden, Scheffer bleef steeds als derde zwemmen. Tot op de zesde baan de D. J. K.'er er een schepje oplegde en den Zweed passeerde en ten slotte wist onze landgenoot er een dergelijke eindspurt in te zetten, dat hii ook Petersen achter zich liet om in den uitstekenden tijd van 2 min. 19 sec. als eerste aan te tikken. Kolven. NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN. Te Oudkarspel zijn gisteravond de na tionale kolfwedstrijden begonnen. De uit slapen waren: „De vier Eenen" te Soanbroek 96 en 112 pnt.: „De schoone Twaalven" te Sint Maar tensbrug 92 en 109 pnt.; „Op Maat" te Zuidscharwoude 131 en 129 pnt. Topscorer was C. Berkhout te Zuid scharwoude met 103 pnt. De wedstrijden duren voort. Dammen. D. O. S. TE SINT-PANCRAS. De damclub D. O. S. te St. Pancras ver gaderde Vrijdag in het clublokaal onder leiding van den heer Hoogland. Uit het jaarverslag bleek, dat behalve de competitie zijn gespeeld de volgende wed strijden: DOSDamlust (om den Bouman-b.) 44-20 DOS—DVTO (nederl. wedstrijd) 20-20 DOSWDO (massakamp) 26-14 DOSDamlust (massakamp) 36-24 DOSWDO (massakamp) 25-19 De heeren A. Hoogland en P. Peereboom werden bij acclamatie herkozen. Voetbal. A LCMARIAG. V. A. V. Alcmaria speelt morgenmiddag haar laatsten oefenwedstrijd vóór den aanvang der competitie en voor dezen wedstrijd is het Gromngsche G. V. A. V. uitgenoodigd, dat met een zéér sterk elftal zal verschij- nen' L ex"Velocitas-spelers zijn mede opgesteld en waar ook G. V. A. V. deze ontmoeting als 'n laatste serieuze oefening van Zaterdag 11 September 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 101 4 Ned -Indië 1934 100% 5>4 Duitscbl. '30 m. verkL 30u4» BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank154'/s Handel Mik Cert e. 250 185 Koloniale Bank 155 Ned. lnd. Handelsbank 160 INDUSTR. OND. B1NNENL. Ata Kunstzijde Unie Cafvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service t Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. s Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50 x) ex-coupon ttxclaim *E»dividend. Prolongatie vorige koers y,, heden X pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 68'/» 891/4 261 369'/, 161'/» 61 37% 63V« 2l/j» 41% 23'Vis 8% 73% 68/4 512'/, 2151/, 156V, 55 26.00 124'/. 174'/, 3911/, 405V, 102 38% 17% 13% 2825/4 228'/, 236'/, 111 165 4% 1503/4 1433/4 2431/4 309 312 471/4 271/, 167» 83 8 laatst» t. 22.30-4. 101 100S/-. 30'/. 1531/, I8I74 157 667,-66 88 264 361-2 160'/, 58'/, 36V*-f 60% 40'/,-V, 221/,../; 69J-70J 6 501-4 213 155 53i/s 124'/4 174(4 3851/4 399-f/, 971/,-8 37»/, 17.1/,. 13-Vw 278 220-1 230 1101/, 160 47, 148-»/. 1421-34 238-9 307 306 431/4 24'/g 14V«*7a 79 7% Vorige koers: Heden: New-York 1.81»/» 1-81*»/». Londen Berlijn 8.997, 73.— 8.99»/. 72.95 Parijs 6.47 6.47fc Brussel (Belga) 30.62 y 60.— Zürich 41.80 41.76 Kopenhagen 40.15 40.15 Stockholm 46.37 36.35 Oslo 45.20 45.17 Italië 9.57 y Praag 6.36)4 beschouwt, kan men een goeden wedstrijd verwachten. G. V. A. V. komt uit met de volgende ploeg: Haan Taapgen Top Barelds Janssen Dikker v. Meurs T. Hazeveld v. Dijken Bonsema W. Hazeveld Financieele motieven kunnen geen rol hebben gespeeld, zegt de heer J. J. van den Berg. NederlandBelgië wordt wederom in het Feijenoordstadion te Rotterdam ge speeld. Algemeen heerschte de meening, dat, nu ook het Olympisch stadion bijna 60.000 tceschouwers zou kunnen bergen, ditmaal NederlandBelgië weer te Amsterdam zcu worden gespeeld. Het heeft dan ook opzien gebaard, toen onlangs de beslissing van het K.N.V.B.- bestuur werd bekend gemaakt, dat ook dit seizoen NederlandBelgië te Rotterdam zou worden gespeeld. Welke motieven hebben bij deze beslis sing een rol gespeeld? Officieel heeft het K. N. V. B.-bestuur nimmer commentaar op dit besluit gege' ven, doch wanneer men het oor te luiste ren legde bij voetbalinstanties, die het we ten kunnen, kon men vernemen, dat het financieele motieven waren, welke den doorslag hebben moeten geven, toen het K B.-bestuur zijn beslissing nam. Tijdens een bespreking, welke wij met den directeur van het Olympisch» stadion, den heeft Jan J. van den Berg hebben ge- had, heeft deze met de cijfers in de hand willen aantoonen, dat de financiën in het geheel geen rol hebben kunnen spelen, immers, berekeningen van de inkomsten welke worden verkregen bij het spelen van den wedstrijd te Amsterdam en te Rotter dam, wijzen uit, dat 't voor den K. N. V. B. slechts iets voordeeliger is den wedstrijd te Rotterdam te doen houden, indien de in komsten van het Olympisch stadion zoo ongunstig mogelijk worden gecalculeerd. De heer van den Berg deelde ona mede. dat eenigen tijd geleden het bestuur van den K. N. V. B. aan de directie van het Olympisch stadion verzocht had condities te willen opgeven voor: a. NederlandFrankrijk op 31 October. b. NederlandLuxemburg op 28 Novem ber en NederlandBelgië op een nader te beoalen dag in 1938. De K. N. V. B. had voorts verzocht er rekening med te willen houden, dat de ge-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6