QE GOUDEN VzaaQ eti Aan&od ^BiHHeuiand ÜeuilleloH ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 Verkeersongelukken. Hoest- Griep -Bronchitis -Asthma y Ministerie van algemeene zaken. Ingediend is een begrooting voor 1937 (van 8 Juli af) voor het nieuw ingestelde departement van algemeene zaken tot een totaal bedrag van 81.482. OEFENINGEN LICHTE BRIGADE. En de legeroefeningen. Zooals reeds is gemeld zullen van 16 tot en met 20 September a.s., onder leiding van den commandant der lichte brigade, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, eigen oefeningen worden gehouden van deze brigade. Aan deze oefeningen nemen deel 4000 man en 1000 paarden. Van 21 tot en met 23 September worden de legeroefeningen gehouden, onder leiding van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De lichte brigade zal tijdens de leger oefeningen versterkt worden met het 25e regiment infanterie. Er zal in tegenstelling met verleden jaar geen bataljon infanterie op auto's aan de manoeuvres deelnemen. Aan de legeroefeningen nemen 15 a 16.000 man en 2000 paarden deel. Zoowel tijdens de oefeningen der lichte brigade als tijdens de legermanoeuvres zul len de navolgende buitenlandsche militaire attaché's aanwezig zijn: luitenant-kolonel P. J. Diepenrijkx (België), generaal-majoor L. D. Freiherr Geyr von Schweppenburg en majoor Kitschmann (Duitschland), luite nant-kolonel D. K. Paris (Engeland), luite nant-kolonel C. E. H. Lespinasse Fonsegrive en kapitein R. A. M. Trutat (Frankrijk) en luitenant-kolonel G. Duca (Italië). Aan de buitenlandsche militaire attaché's is toegevoegd kapitein van den generalen staf, J. G. M. van der Plassche. DE DIEFSTALLEN TE ALPHEN AAN DE RIJN. Een arrestatie. Het door de politie ingestelde onderzoek naar de onregelmatigheden, welke bij het opruimen van de voormalige Haarlemmer meerspoorlijn te Alphen aan de Rijn aan het licht gekomen zijn, heeft geleid tot de arrestatie van den expediteur K. te Aar- landerveen, die bekend heeft zich aan ver schillende diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Voorloopig is komen vast te staan, dat ongeveer duizend dwarsliggers, alsmede groote partijen steenen, zand en ijzer, af komstig van de langs de'lijn gelegen per rons, zijn ontvreemd, alles schijnt inmid dels echter reeds te zijn verkocht. Aangezien waarschijnlijk nog meer per sonen bij de zaak betrokken zijn zet de po litie het onderzoek voort. DE NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL VAN DEFENSIE. Naar wij uit goede bron vernemen is zooals reeds gemeld dezer dagen een koninklijk besluit te verwachten, waarbij benoemd wordt tot secretaris-generaal van het departement van defensie, de heer C. Ringeling, administrateur, hoofd van de afdeeling comptabiliteit van dat depar tement. Zijn levensloop. De nieuw te benoemen secretaris-gene raal werd geboren 8 Mei 1875, doorliep de H. B. S. te Hoorn en werd op 1 October 1892 toegelaten tot den toenmaligen artil leriecursus te Delft, en op 4 October 1895 tot tweede-luitenant bij het 2e regiment Vestingartillerie benoemd. Na van 1900 tot 1905 gedetacheerd te zijn geweest bij het wapen der artillerie in Nederlandsch Oost-Indië, werd hij in 1906 werkzaam gesteld bij de munitiefabriek aan de Hembrug, waar hij ook na zijn be vordering op 1 November 1912 tot kapi tein, werkzaam bleef tot 1 November 1913, toen hij tot het verrichten van troepen- dienst bij het 3e regiment Vesting Artille rie werd overgeplaatst. Op 1 Mei 1914 werd hij tot kapitein van speciale diensten bij dat regiment benoemd, om op 1 Ja nuari 1916 bij het in den mobilisatietijd opgerichte munitiebureau te worden ge plaatst. Daar bleef hij werkzaam tot Juli 1919, toen hij belast werd met de afwikke ling van het spaarfonds der vreemde geïn terneerde militairen. Juli 1921 werd hij na liquidatie van dit Eén der hoogtepunten van de Beemster-feesten was de Historisch-Allegorische optocht. Men ziet op bovenstaande foto de aankomst van de Prinsen Maurits en Frederik Hendrik, die daarna voor het stadhuis worden toegesproken door Burge meester P. Kikkert. spaarfonds weder als kapitein van speci ale diensten bij zijn regiment terugge plaatst. In de in dien tijd door den minis ter van Oorlog benoemde commissie tot reorganisatie van de afdeelingen VIII (mi litaire administratie) en IX (comptabili teit) werd hij als lid opgenomen. Het door deze commissie ingediende rapport gaf in overweging beide afdeelin gen samen te voegen, met welk voorstel de minister van Oorlog zich vereenigde. Op 1 Februari 1923 werd kapitein Ringe ling benoemd als waarnemend-hoofd der gecombineerde afdeeling, waarna hij op 1 Mei, na zijn ontslag als kapitein en be noeming tot reserve-kapitein, benoemd werd tot referendaris, hoofd der afdeeling. 1 Mei 1924 werd hij benoemd tot reser ve-majoor, 1 October 1926 tot reserve luitenant-kolonel en als zoodanig met in gang van 8 Mei 1930 eervol ontslagen. Na samenvoeging van de afdeelingen comptabiliteit van de toenmalige departe menten van Oorlog en Marine werd hij op 1 Januari 1930 tot administrateur be vorderd. PSYCHOPAATH BREEKT IN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in een garage, behoorende aan de Rek- kensche inrichtingen te Rekken, door ver breking van een deur, ingebroken. Een zespersoons auto is gestolen benevens 35 liter benzine uit een tank. Uit de kleerma kerij heeft de inbreker zeven heerencos- tuums ontvreemd. Men vermoedt, dat de diefstal gepleegd is door een oud-verpleegde van de psycho- pateninrichting te Oldenkotte, die in de omgeving werd aangetroffen. INBRAAK IN RADIO-WINKEL. Dader loopt in den val. Twee agenten van de Amsterdamsche motorbrigade, die in de omgeving van de Nieuwe Heerengracht aldaar surveilleerden, hielden een auto aan, teneinde een onder zoek in te stellen naar de papieren van den bestuurder. Deze gaf te kennen, dat hij deze niet b(j zich had, doch hij verzocht ze even te mogen halen, daar hij dicht in de buurt woonde. Hij zou dan de wagen zoo lang on der de hoede van de agenten laten. Dit werd hem toegestaan, doch toen de man na eenigen tijd niet teruggekeerd was, kreeg de politie achterdocht en diefstal van den auto vermoedende, namen zij den wa gen mede naar het hoofdbureau. Bij onder zoek bleek, dat zich drie radiotoestellen in den wagen bevonden en nu wilde het toeval, dat juist even te voren bij het bureau aan het Johan Daniël Meijerplein aangifte van diefstal van radio-toestellen uit een winkel gevestigd aan de Nieuwe Heerengracht was gedaan. De politie toog daarop uit om de daders van deze diefstal op te sporen en het mocht haar gelukken in den loop van den avond een tweetal bewoners van den Jordaan aan te houden, waaronder de bestuurder van de auto. De aangehoudenen beweerden even wel niets van dezen diefstal af te weten. In afwachting van het verder onderzoek zijn beide mannen in bewaring gesteld. VAN EEN PAAR HONDERD GULDEN BEROOFD. Gistermiddag heeft iemand, die een be zoek had gebracht aan een vrouw van verdachte zeden in het pengeel Houtmarkt 32a te Den Haag, bij de politie aangifte gedaan, dat hij daar van een paar honderd gulden was beroofd. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld, dat leidde tot de aanhouding van een daar inwonende vrouw, die na verhoor in verzekerde bewaring is gesteld. BEWAPENING VAN LOODSBOOTEN MET GESCHUT. De put wordt gedempt nu het kalf verdronken is. Wij vernemen, dat in verband met de noodzakelijkheid, voor den Nieu wen Waterweg bij Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschik ken, de loodsbooten, die voor den Waterweg den loodsdienst doen, van kanonnen zullen worden voorzien. Door midel van draadlooze tele fonie zal de buitengaats zijnde boot dan worden gewaarschuwd, wanneer daadwerkelijk ingrijpen tegen een schip, dat zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt, noodig is. ERNSTIGE AANRIJDING TE VEENDAM. Gisteravond reed een vrachtauto over de Langeleegte te Veendam naar Borgercom- pagnie. Plotseling sprong een meisje, de achttienjarige M. Achting, die achter op het voertuig zat, van den wagen. Zij viel en bleef op den weg liggen. Een uit tegenover gestelde richting komende personenauto heeft toen het meisje geraakt. De automobi list, die na de aanrijding doorreed, is later op den avond door de politie opgespoord. Het bleek, dat hij van de aanrijding niets had bemerkt. Het meisje is met een kaakfractuur en verscheidene ernstige hoofdwonden naar één der ziekenhuizen te Groningen ver voerd. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bq vooruit betaling. Te koop een bascule met gewichten. OUDEGRACHT 4. Heerenrijwiel met 3 versnellingsnaaf en terugtraprem, nieuwe banden en geheel gereviseerd, voor spotprijs te koop. HEERENSTRAAT 3, Alkmaar. Te koop massief koperen rookstandaard. Fraai bewerkt. KUNSTARBEID DJOCJA, Van Houten kade 9. Te koop een pracht bontkraag met manchetten, sjaalmodel, gekost 22.50, nu 11. Te bevr. MAGDALENENSTRAAT 6. Prima Handnaaimachine met garantie 9.50, Singer trapmachine 15, prachtige hand-, trap- en inzinkbare naaimachines z. g. a. n. (koopjes). Zie étalage. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop zoo goed als nieuw: verlovings ringen, fantasieringetjes, gouden heeren en dameshorloges. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Beste piano (orkestrion) voor slechts 55, eenige eerste klas piano's o.a. August, Förster, Bechstein, Steek pianola, enz. z. g. a. n., voor weinig geld. DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima brandkasten o.a. Lips voor weinig geld (zie étalage). Tevens nog te koop eenige closetstoelen, sofa en eenige prima veeren bedden, z. g. a. n. (koopjes). DEKKER, Nieuwesloot 89. Koopje. Singer naaimachine nog prima werkend voor 6.00, 2 electr. schuifpen- dellampen voor aannemelijk bod. KERKLA^N 13 H, Heiloo. Gebruikte kachels in alle soorten vanaf 5.00, kachelpijpen, ellebogen, kachel platen, vulemmers, prima Heerenrijwiel 10. Alle soorten meubelen enz. J. L. Sostman Jr., Verk.lok. Ridderstr. 10. Te koop aangeboden Philips Radio- ontvangtoestel. Type No. 630 A., in zeer goeden staat. KAAS DIK, Ritsevoort 17. Aangeboden z. g. a .n. minister ^bureau. METIUSGRACHT 5. Te koop een z. g. a. n. haardkachel merk Olga 8, met pijp en mantelplaat. Te bezichtigen van 47 uur. CORFSTRAAT 2. TWEEDE KAMERSTUKKEN. Contingenteering van rijwielen enz. Ingediend is een wetsontwerp tot wette lijke regeling van het Kon. besluit van 30 Juli 1937, waarbij de contingenteering van rijwielen, rijwielframes, electrische rijwiel lantaarns en rijwielonderdeelen met ingang van 1 Augustus 1937 voor het tijdvak van 12 maanden is verlengd. De minister is op grond van de ervaring in de afgeloopen contingenteeringsperiode van oordeel, dat het gevaar van een over- matigen invoer uit het buitenland nog aan wezig moet worden geacht. De onderhavige maatregel ten behoeve van de nog steeds in moeilijke omstandigheden verkeerende Nederlandsche industrie van rijwielen en rijwielonderdeelen kan dan ook z.i. nog niet worden gemist. Het kwam den minister gewenscht voor dr electrische rijwiel-achterlantaarns uit de groep „andere onderdeelen" te lichten en In een afzonderlijke contingenteeringsgroep onder te brengen. Contingenteering van papier. Ingediend is een wetsontwerp, waar bij wettelijke regeling wordt gegeven aan het Kon. besluit van 26 Juni 1937, waarbij de contingenteering van papier en papierwaren met ingang van 1 Juli 1937 voor het tijdvak van een jaar is verlengd. 's Ministers ambtsvoorganger heeft in de Memorie van Antwoord van 14 Mei 1937 uitvoerig uiteengezet hoe de ontwikkeling van de Nederlandsche papierindustrie in het afgeloopen jaar is geweest. Ofschoon de daarin uitgesproken verwachting, als zou binnen afzienbaren tijd in de destijds be staande zeer groote vraag naar papier een kentering optreden, door de feiten is beves tigd, kan evenwel worden geconstateerd, dat de toestand der papierindustrie over het algemeen bevredigend is. Dat de minister van meening is, dat het aanbeveling verdient dezen invoer-beper- kenden maatregel opnieuw voor den duur van een jaar te verlengen, vindt dan ook niet in de eerste plaats zijn oorzaak in een bij opheffing te verwachten overmatigen invoer, doch in de aan een voortzetting ver bonden handelspolitieke belangen. De arti kelen, vallende onder deze contingentee ring, behooren tot die, voor welke op grond van de Oslo-conventie voor bepaalde lan den alle gevraagde invoervergunningen worden verleend. Daar tot deze landen en kele behooren, welke tot de voornaamste leveranciers van papier op de Nederland sche markt zijn te rekenen, bestaat er een ruime gelegenheid tot invoer. Derhalve zal de importhandel van de voortzetting dezer contingenteering weinig belemmering on dervinden. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Naar het Engelsch A T van PAUL TRENT L/ I ,doo* J. SCHOUTEN I* 33) Het gezelschap brak langzamerhand op en Desbrook en Fraser zochten zich een plaatsje vlak bij de hut van Grafton. De groothertog gaf de prinses een teeken om naast hem plaats te nemen, aan het andere einde van de salon, waar zij ongestoord zouden kunnen praten. Zij kromp ineen voor den strengen blik, waarmee hij haar aankeek. „Ik heb getracht uw houding te begrijpen, madame. Uw echtgenoot behoorde tot een geslacht, dat mijn huis eeuwenlang goede diensten bewezen heeft. Toen ik u eenigen tijd geleden in Londen ontmoette, dacht ik natuurlijk, dat u een waardig lid van dat geslacht waart. Ik had begrepen, dat uw echtgenoot gedurende de revolutie gedood W3s" „Dat is ook zoo", antwoordde de prinses zenuwachtig. „En zooals zoovele ongelukkige aristo craten bleef u zonder eenig geld achter „Ja". „Ik ga u nu een vraag stellen, die mis schien heel grof en ongevoelig lijkt. Bent u lid van de O.G.P.U.? Bent u in dienst van de Sovjetregeering? Wij zijn slechts kort geleden met elkaar bevriend geraakt en ik heb u vertrouwd. Nu ik terug zie op wat er gebeurd is, moet ik wel vermoeden, dat u verantwoordelijk bent voor mijn ge vangenneming. Is dit waar?" De prinses 'kleurde onder zijn koude blik ken en gaf geen antwoord, want zij wist wel, dat het volkomen nutteloos zou zijn om tegen dezen man te liegen, of te trach ten hem om den tuin te leiden. „Ik wil aannemen, dat u er toe overge gaan bent om voor hen te werken om het geld en niet omdat u iets voelde voor den nieuwen regeeringsvorm in Rusland. Wel, madame, ik verkeer in een zeer gevaarlijke, wellicht hopelooze positie. Ik geloof, dat u in staat zoudt zyn om mij te helpen. En ik wil u ruim betalen voor uw diensten". „Maar ik bezit in het geheel geen macht Hoe kan ik u helpen?" „Mogelijk zijn er vele manieren, waarop u zoudt kunnen helpen, maar eerst wil ik de verzekering van u hebben, dat u inder daad helpen wilt en dat u ons trouw zult zijn. Tenslotte bent u toch een Russin Hij brak plotseling af. Zij hadden in het Engelsch gesproken en nu barstte hij op eens in zijn moedertaal los. Tot zijn grgote verlichting verstond zy hem en antwoord de hem even vloeiend, als hy gesproken had. De prinses wist niet wat zy op zyn voor stel moest antwoorden. Er bestond geen enkele reden om trouw te blijven aan Grafton, behalve dan uit vrees voor de straf, die zy zeker niet zou ontloopen, als zy hem in den steek liet. Haar natuurlijke instinct deed haar party kiezen voor de klasse, waartoe haar echtgenoot behoord had. Het was waar, het was niet haar eigen klasse, maar zij had er min of meer toe behoord, sedert zy als jong meisje het leven van een avonturierster was gaan leiden. Eindelijk besloot zij, dat het het ver standigste zou zijn om in schijn zijn voor stel aan te nemen en zich later door de omstandigheden te laten leiden. Wel zou haar positie buitengewoon moeilijk wor den en zou zij zeer tactvol moeten han delen, maar zy had het grootste vertrou wen in haar eigen kunnen. Bovendien wil de zy liever niet naar Rusland terug, want er waren gedurende haar laatste bezoek aan dit land dingen gebeurd, waardoor de autoriteiten haar waarschijnlijk eenigszins koel zouden ontvangen. Gelukkig behoefde zij nu niet in de eerste plaats aan geld te denken, nu de obligaties veilig opgeborgen waren in de Londensche bank. „Wel, wat heeft u hier op te antwoor den?" vroeg de groothertog kortaf. „Ik ben de nederige en toegewijde die nares van Uwe Hoogheid. U kunt in ieder opzicht op mij rekenen. Het is waar, dat ik voor de O. G. P. U. gewerkt heb, maar het was uit noodzaak, niet uit overtuiging". De memier van optreden van den groot hertog veranderde en werd dictatoriaal. „Heeft Grafton u zijn vertrouwen ge schonken?" vroeg hij. „Voor zoover hij dat iemand doet. Ik waarschuw u dat hij duivelsch slim is en dat u iederen zet met zorg zult moeten voorbereiden". „Wat is hij van plan met ons te doen? Weet u dat ook?" „Ik geloof, dat u naar Leningrad ge bracht zult worden „U bedoelt Petrograd", verbeterde de groothertog haar scherp. „Vergeef me naar Petrograd en dan zult u aan de Sovjet-autoriteiten uitge leverd worden. Ik denk niet, dat uw komst bekend gemaakt zal worden en dan zult u wel verdwijnen. Wat uw lot zal zijn, moet ik aan de verbeelding van Uwe Hoogheid over laten", besloot zij grimmig. „Dat is wel zoo ongeveer wat ik ver wachtte. Dus kan ik in de toekomst op u rekenen. Wellicht hebben wij spoedig uw hulp noodig. Laat het mij weten als het u lukt nadere inlichtingen van Grafton los te krijgen". De groothertog beduidde haar met een hoofdbeweging, dat zy kon heengaan en zij slenterde langzaam de salon door naar haar hut. Toevallig stond de deur van Desbrook's hut open en zij zag, dat hij zat te schrijven. Zij bleef staan en sloeg hem eenige oogen- blikken gade en lachte toen. Ralph keerde zich snel om en fronste de wenkbrauwen. „Kijk niet zoo boos, Ralph. Ik heb zoo juist een ernstig gesprek met den groot hertog gehad en heb besloten me aan jullie zijde te scharen", verkondigde ze opgewekt, ging binnen en maakte het zich gemak kelijk op de rustbank. „Geef me een sigaret, een Turksche alsje blieft". Desbrook gehoorzaamde haar en streek een lucifer voor haar aan. Misschien was het wel het verstandigste om haar bewe ring te gelooven en aan te nemen, dat zij loyaal zou zijn. In elk geval zou het geen nut hebben om ruzie met haar te maken, dus nam hij weer plaats en wachtte op wat zy nog verder te zeggen mocht hebben. „Ik weet natuurlijk wel, dat je me niet gelooft, Ralph en dat is misschien niet te verwonderen, maar ik heb werkelijk be sloten mijn, laten we zeggen avontuurlijk leven op te geven. Ik heb geld genoeg en ben niet zoo jong meer als ik geweest ben. Het wordt tijd, dat ik een rustig leventje ga leiden. Wat jammer, dat je Jane geno men hebt in plaats van mij. Wij hadden samen zoo mooi een boerderij kunnen koo- pen, met kippen en koeien en zoo". Juist op dat oogenblik stak Bill zijn hoofd om het hoekje van de deur. „Ralph, ik heb behoefte aan een beetje frissche lucht. Laten we probeeren aan dek te gaan", riep hij Ralph toe, die het hoofd schudde. „Het lukt je toch niet, Taylor houdt streng de wacht. Ik heb het geprobeerd, toen ik zooeven bij je vandaan ging". De prinses sprong op en voegde zich bij Fraser in de gang. „Laten wy het samen maar probeeren, Bill. Misschien heb ik meer invloed op Taylor dan Ralph". Fraser keek haar aar zelend aan. Zij wierp snel een blik om zich heen, trok hem een paar meter mee, wierp toen haar armen om zijn hals en kuste hem! „Doe niet zoo dwaas, Bill. Kom ga mee! Wat scheelt jou toch? Ik begrijp niet waar om je me zoo koel behandelt", zei ze kla gelijk. „Begrijp je dat niet, nadat jij mij zoo behandeld hebt? Voor zoo ver het dat geld betreft kan het mij niet veel schelen, maar ik vind het een gemeene streek van je, om mij te laten oplichten en hier aan boord gevangen te houden". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9