DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fransch-Engelsche contröle in de Middellandsche Zee. China doet een beroep op den Volkenbond. Ho. 215 Dit aumnier bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 13 September 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand De Japanners krijgen grooteren tegenstand dan verwacht werd. Chineesche verklaring te Genève. Ongewijzigde toestand. Vo'^dige overeenstemming te Nyon bereikt. Duikbooten gaan patrouilleeren. KMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTDEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 13 September. Hitier sprak op het congres te Neuren berg niet over het communisme, niet over het koloniale vraagstuk, niet over den kerk strijd. En dat wekte eenige verwondering. Maar Göbbels „redde de situatie" en heeft men zie ons nummer van Zaterdag het communisme onder de loupe genomen. En Hitier heeft in een (naar hij zeide) onge dwongen onderhoud met buitenlandsche journalisten zijn meening over het kolo' niale vraagstuk duidelijk naar voren ge bracht. Op deze manier komt toch alles te recht en misschien is het zóó nog wel zoo handig, want nu krijgt de wereld niet alles ineens te slikken, maar kan ze het zware ontbijt stukje voor stukje ongehaast ver orberen. Hitier over het koloniale vraagstuk! Hij heeft nog eens weer verteld, dat Duitsch land koloniën moet hebben, om te kunnen leven. Ze zijn even noodig als brood. En alleen daarom eischt Duitschland koloniën Alleen daarom, want op een vraag van een Engelschen journalist, of de eventueel gekregen koloniën militaire steunpunten zouden worden, antwoordde de Führer glim lachend: Om dat te doen, zouden wij eerst een vloot moeten hebben. Vóór den oorlog exploiteerde Duitschland zijn koloniën commerciëel, zonder strategisch belang. Een leger, dat onderhouden zou moeten worden voor de verdediging van verafgelegen kolo niën, zou ruineus zijn. Alle koloniale mo gendheden moeten samenwerken. Op de tegenwerping, dat Duitschland een oplossing zou kunnen vinden in den ruil handel, antwoordde Hitier, dat de koloniale kwestie voor Duitschland niet alleen een commerciëele aangelegenheid, maar ook een eerezaak is: „Wij vragen onze vroegere koloniën en geen andere". Het zijn schoone woorden, die Hitier heeft gesproken Maar de werkelijkheid zou toch wel eens anders kunnen zijn. Geen militaire steunpunten? Och kom, wij gelooven, dat het aanleg gen van militaire steunpunten een der eer ste maatregelen van Duitschland zou zijn, al ware het alleen maar onder den mom van „noodzakelijk voor vlagvertoon" of „noodig voor de binnenlandsche toestanden" of „wenschelijk voor de eer van het groote Derde Rijk". Er zijn motieven ge noeg te vinden, als men maar vindingrijk genoeg is. En daar ontbreekt het in Duitsch land niet aan. tl Er is te Nyon overeenstemming bereikt. Dat konden we Zaterdag ook al schrijven, maar sindsdien zijn de oorspronkelijke plan nen weer veranderd. Het denkbeeld, dat de Middellandsche Zee ten aanzien van de scheepvaart in volle zee in vier zones zou worden verdeeld, die resp. onder toezicht gesteld zouden worden van patrouilleeren- de oorlogsschepen van Engeland, Frankrijk, Italië (indien dit land hiertoe bereid zou zijn) en van de andere met Engeland en Frankrijk ter conferentie vertegenwoor digde staten gemeenschappelijk, is opge geven. Zooals niet anders te verwachten was, was bij Italië groote ontstemming ver wekt door de gedachte, dat ook Rusland s oorlogsschepen een deel van het politietoe zicht in het Middellandsche Zee-gebied zou worden toevertrouwd. Aangezien Litwincf echter beslist weigerde in een regeling toe te stemmen, waarin Sovjet-Rusland alleen van deelneming aan het patrouilleeren zou worden uitgesloten, is men tenslotte in de voorbereidende besprekingen tot het besluit gekomen van de verdeeling van de zee m vier zones af te zien en de politie daar uit sluitend aan de Britsche en Fransche vlo ten toe te vertrouwen. De maatregelen, te Nyon genomen, zullen zoo spoedig mogelijk van kracht worden, waarschijnlijk nog in de eerste helft van deze week. Om ten slotte nog een goed denkbeeld te krijgen van het acoord van Nyon, volgt hier nog een duidelijke uiteenzetting. Indien een Spaansche duikboot, hetzij van de regeering of van de opstandelingen, koopvaardijschepen van andeTe landen aan valt, zal de positie als volgt zijn: Indien de duikboot boven water komt, zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aange vallen vaartuig bevinden, de gelegenheid geeft zich in veiligheid te stellen zooals voorzien in de bepalingen van het protocol van Londen en het schip vervolgens tot zinken brengt, zal het optreden van de duikboot nationale, doch ge e n in ternationale gevolgen hebben. Het zal een oorlogsdaad zijn tegen het land, waartoe het tot zinken gebrachte schip be hoort, doch de patrouilleerende torpedo boot jagers zullen niet optreden. Indien de duikboot daarentegen de hiervoor genoem de regels niet in acht neemt, zal haar daa internationale gevolgen medebrengen en tal de duikboot als een zeeroover behandeld en tot zinken gebracht kunnen worden. De Chineesche regeering heeft Zondag een schriftelijk beroep op den Volkenbond gedaan, gegrond op arti kel 17 van het Volkenbondshandvest, dat betrekking heeft op conflicten tusschen een lid en een niet-lid van den bond. De Chineesche delegatie te Genève heeft in verband met het beroep van China op den Volkenbond een verklaring uitgege ven, waarin gewezen wordt op den ernst van den toestand in het Verre Oosten, waar Japan het bestaan van China als onafhan kelijke staat bedreigt en de veiligheid van de Chineesche territoriale bezittingen, de uit de verdragen voortvloeiende rechten en de belangen der b'.itenlandsche mo gendheden in gevaar brengt. De Chineesche delegatie stelt daarbij in het licht, dat de veroveringspolitiek van Japan in China aan den dag is getreden door onophoudelijke provocaties en in vallen in China door de gewapende strijd krachten van Japan sedert 1931. Zij stelt de Japansche troepenzendingen, zoowel in Noord-China als in Sjanghai aan de kaak, de luchtbombardementen van open steden, met volstrekte miskenning van het inter nationale recht, de concentratie van oor logsschepen, de blokkade der Chineesche kusten en besluit: „De crisis in het Verre Oosten is thans definitief veranderd in een wereldcrisis. De Japansche agressie be dreigt niet alleen de onafhankelijkheid en territoriale onaantastbaarheid van China, maar bedreigt tevens den algemeenen we reldvrede. Daarom gelooven de Chineesche regeering en het Chineesche volk, dat de Volkenbond, die een groote instelling is, welke vreedzame staten groepeert, on middellijke, doeltreffende maatregelen zou moeten overwegen en zou moeten nemen om een einde te maken aan de onduldbare voortzetting van het agressieve optreden en de wreedheden van Japan in China en om de heiligheid der internationale ver dragen te beveiligen." De delegatie hoopt voorts, dat de Ver- eenigde Staten en de andere landen, die geen lid zijn van den Volkenbond en die belangen hebben in het Verre-Oosten, zul len deelnemen aan een algemeen streven tot het herstel van den vrede in het Verre Oosten. Reeds meer dan een maand duren thans de vijandelijkheden in de buurt van Sjanghai en Japan heeft tot nu toe betrekkelijk weinig vorderingen gemaakt. Het heeft tevergeefs gepro beerd, om een bres te slaan in de Chineesche linies, maar het kwam tot Wij laten hier den inhoud van het proto col tot regeling van den duikbootoorlog voi- gen, gelijk dit indertijd te Londen is on derteekend: Het stuk zelf bestaat uit slechts 2 para- graphen: 1. De duikbooten zijn onderworpen aan dezelfde bepalingen van het internationale recht, als de aan de oppervlakte varende schepen, voor zoover hun betrekkingen met de koopvaardijschepen betreft. 2. In het bijzonder en met uitzonde ring van het geval, waarin het koopvaardij schip na behoorlijk bevel om by te draaien hardnekkig zou hebben geweigerd te stop pen of actief verzet zou hebben geboden aan een bezoek aan boord of een doorzoe king van het schip heeft ieder aan de oppervlakte varend oorlogsschip of iedere duikboot niet het recht koopvaardijschepen tot zinken te brengen of ongeschikt voor vigatie te maken, zonder van tevoren de passagiers, de bemanning en de scheeps papieren in veiligheid te hebben gebracht. In dit opzicht zullen reddingbooten niet kunnen worden geacht voldoende de veilig heid te verzekeren, tenzij de toestand van de zee en het weer evenals de nabijheid van de kust of van een ander schip, dat de pas sagiers, de bemanning en de scheepspapie ren aan boord kan nemen, voldoende zeker heid geven. Het protocol is geteekend door de ver tegenwoordiger van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten, Italië, Japan en de Britsche dominions en Britsch-Indië. Later is ook Duitschland toegetreden. de ontdekking - en de Japanners geven dit toe! dat de Chineesche soldaten van thans heel wat beter zijn dan die van 1932. Zij hebben meer energie en .metten eer tegenaanval op, als ze verslagen worden. Strijd bij Woesoeng. Zaterdag lag het zwaartepunt van den strijd in den sector Woesoeng-Paosjan- Lotjen. De Japanners hebben na verbitter den strijd het op ongeveer zeven K.M. ten westen van Woesoeng gelegen Janghong bezet. Bij het invallen van de duisternis zijn de Chineezen tot een tegenaanval overgegaan, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Volgens berichten van het front zijn de Chineesche troepen na den val van Matsjang ten zuiden van Peiping, op de vlucht geslagen. Japansche vliegers hebben een vlucht gemaakt boven Matsjang en boven de Chineesche stellingen ten zuiden van deze plaats. Zij lieten pamfletten vallen, waar in zij de Chineesche troepen aanspoorden zich over te geven. Nader wordt gemeld, dat de Japanners verder zijn opgerukt en Tsjinghsien halverwege tusschen Matsjang en Tsjangkow hebben veroverd. Mislukte Japansche aanval bij het Noorderstation te Sjanghai. Zaterdag tegen middernacht hebben de Japansche troepen voorafgegaan door tanks, de Chineesche linies bij het noorder station te Sjanghai stormenderhand trach ten te veroveren. De aanval werd echter afgeslagen. De Japansche oorlogsschepen hebben vergeefs getracht een escadrille Chineesche vliegtuigen neer te halen, die tegen mid dernacht bij het Japansche vlaggeschip „Idzoemo" drie bommen hebben laten vallen. De Japansche minister-president Konoje heeft wederom een redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat eerst de anti-Japan- sche elementen in China vernietigd moe ten worden, voordat dit land de mogelijk heid zal krijgen met Japan samen te wer ken. Het oogenblik is gekomen om het Japansch-Chineesche probleem grondig op te lossen. De strategische toestand bg Sjanghai. De gedeeltelijke handhaving der Chi neesche troepen op verscheidene fronten in het gebied van Sjanghai maakt den toestand van strategisch standpunt gezien paradoxaal. De militaire deskundigen zijn van oordeel, dat de weerstand binnenkort gevestigd zal worden op een front, dat voorbereid is op de lijn Taitsang-Kiating- Nantsiang. Het schijnt echter, dat het Chineesche hoofdkwartier geen vrees ge voelt voor het gevaar, dat gelegen zou zijn in een voortduren van den tegenwoordigen toestand. Het is vastbesloten de ontplooi ing van de Japansche strijdkrachten te be lemmeren en haar plaatselijk tot het laat ste oogenblik verliezen toe te brengen. 200.000 man Japanners. Met het oog op den Japanschen inval in Sjansi hebben de buitenlandsche zendelin gen den raad gekregen zich naar Hankau te begeven. De Japansche effectieven in Noord- China worden thans op 200.000 man ge schat, waarbij dan niet het Kwantoeng- leger wordt gerekend. De Chineesche effectieven zouden, met inbegrip van de jongste toevoeging der ÏOÖ.OOO communisten-, bijna 500.000 man sterk zijn. De communistische troepen concentree- ren zich in Noord-Sjensi en Soei Yoean. Universiteiten verwoest De Centrale rijksuniversiteit en andere hoogescholen te Nanking hebben in een telegram aan den Volkenbond medege deeld, dat tengevolge van de Japansche bombardementen vijf universiteiten ver woest zijn. De strijd langs de kust. Volgens mededeelingen uit marinekrin gen is de Chineesche Zuidkust opnieuw door Japansche oorlogsschepen beschoten. De Chineesche scheepvaart tusschen Hongkong en Kanton is onmogelijk ge maakt. De Japanneezen hebben verder luchtaanvallen gedaan or den spoorweg Kanton-Hankau en op de Kauloenglijn. Volgens zekere berichten, is een ernstige benadeeling der Britsche economische be langen tengevolge van al deze krijgsver richtingen onvermijdelijk. De Chineezen trekken terug. De Chineesche troepen zijn hedenmor gen, zoowel aan het noordelijk als aan het oostelijk front van Sjanghai begonnen te rug te trekken. De Japanneezen, die alle punten van beteekenis aan het noordelijke front bezet hebben, wisten de 50.060 man Chineesche troepen over een oppervlakte vr.n 36 vierk. K.M. bijna te omsingelen. De Chineezen trokken toen af in westelijke richting. Aan het oostelijke front wisten de Japanneezen, in samenwerking met de mariniers, de Chineezen uit hun stellingen te verdrijven. Uit het oosten en het noor den doen de Japanneezen thans gecombi neerde aanvallen op de Chineesche stel lingen. De Chineezen willen thans blijk baar de tweede verdedigingslinie hand haven van Lioeho naar Nansiang via Kiating, waar reeds 100.000 Chineezen geconcentreerd zijn. Het Britsch-Japansche incident. De „Nitsji-Nitsji" meldt, dat de Japan sche vlootautoriteiten te Sjanghai haar onderzoek naar het incident waarbij de Britsche ambassadeur, Knatchbull Huges- sen, gewond werd, hebben voltooid. Het verslag der autoriteiten wordt thans bestu deerd door de ministeriën van marine en buitenlandsche zaken, die een gemeen schappelijke vergadering hebben gehouden ter voorbereiding van het antwoord aan, Engeland. Het resultaat dezer conferentie, die drie uur duurde, is niet bekend ge worden. De „Nitsji-Nitsji" verneemt ech ter, dat het onderzoek te Sjanghai geen verantwoordelijkheid der Japansche vlie gers aan het licht heeft gebracht. Het blad verwacht dus, dat aan de aanbieding van het Japansche antwoord diplomatieke en politieke besprekingen zullen vooraf gaan, omdat Japan het incident zeker vriend schappelijk wenscht te regelen. Na twee uur te hebben beraadslaagd, zijn de gedelegeerden ter Middelland- sche-Zee-conferentie te Nyon Zaterdag middag tot algeheele overeenstemming gekomen op de volgende grondslagen: Ieder land zal voor toezicht in zijn eigen territoriale wateren zorgdragen. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen in de geheele Middellandsche Zee toezicht uitoefenen. Iedere duikboot, die zich niet zal ge dragen naar de regels, welke vastgelegd zijn in de Verklaring van Londen van 1936, zal als zeeroover behandeld wor den. Het accoord zal vandaag worden on derteekend. De schepen der beide partijen in Spanje vallen buiten de bepalingen van het te Nyon bereikte accoord, en hun zal geen be scherming worden verleend. Krachtens het accoord zal geen Russisch oorlogsschip naar de Middellandsche Zee be hoeven te komen, daar de Sovjet-Unie uit sluitend verantwoordelijk zal zijn voor haar eigen territoriale wateren in de Zwarte Zee. Indien een Spaansche duikboot, hetzij van de regeering of van de rechtschen, koopvaar dijschepen van andere landen aanvalt, zal de positie als volgt zijn: Indien de duikboot bo ven water komt: zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aangevallen vaartuig bevinden, de gelegenheid geeft zich in vei ligheid te stellen zooals voorzien in de be palingen van de maritieme conventie van Londen en het schip vervolgens tot zin ken brengt, zal het optreden van de duik boot nationale, doch geen internationale ge volgen hebben. Het zal een oorlogsdaad zijn tegen het land, waartoe het tot zinken ge brachte schip behoort, doch de patrouillee rende torpedojagers zullen niet optreden. In dien de duikboot daarentegen de hiervoor genoemde regels niet in acht neemt, zal haar daad internationale gevolgen medebrengen en zal de duikboot als een zeeroover behan deld en tot zinken gebracht kunnen worden. In een aanhangsel aan het accoord zullen de scheepvaartroutes worden vastgesteld, die de koopvaardijschepen moeten volgen om op internationale bescherming aanspraak te kunnen maken. Het door de conferentie opgestelde plan zal Dinsdag a.s. van kracht worden. Vijftig Britsche en Fransche torpedobootjagers zul len voor de uitvoering er van gebruikt wor den. Langdurige besprekingen. Aan de overeenstemming zijn langdurige besprekingen voorafgegaan tusschen Eden en Delbos, waarbij tevens aanwezig waren Vansittart, de chef van het Londensche Fo- reign Office, en Massigli, de directeur voor politieke aangelegenheden van de Quai d' Orsay. De besprekingen toonde de zeer nau we samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk in het streven om op de conferen tie van Nyon geschikte maatregelen te vin den tot herstel van de vrije scheepvaart in de Middellandsche Zee. Het onderhoud duurde ruim anderhalf uur. Daarna hadden Eden en Delbos een bespreking met Litwi- nov. De marine-deskundigen der beide lan den werkten inmiddels tezamen met de rechtskundigen aan de voltooiing van het Fransch-Engelsche ontwerp, dat tot grond slag der bespreking diende in de Zaterdag middag gehouden jrergadering. Uit 0e telegramflfen omtrent den loop der debatten in de conferentie blijkt dat de kwestie in welken vorm Ruslands medewer king zou worden vervat, tot veel overleg aanleiding heeft gegeven. De eventualiteit van de voortdurende tegenwoordigheid van Sovjet-patrouilles in het oostelijk deel der Middellandsche Zee deed de „waarnemers" ter conferentie, die officieus de werkzaam heden volgen, opmerken: „Wij bevinden ons tegenover hetzelfde probleem, dat Italië des tijds verhinderde tot de Conventie der Zee engten toe te treden. De aanwezigheid der Russen in deze wateren beteekent vroeg of laat oorlog". Om andere redenen en op een anderen toon opperden de vertegenwoordigers der kleinere staten, die aan de conferentie deel nemen vooral Turkije en de nauw met Engeland gelieerde mogendheden dezelf de bezwaren. „Voor ons", zeggen zij, „moet het voornaamste voordeel der conferentie zijn de wederzijdsche hulpverleening te doen herleven onder het gemeenschappelijk patro naat van Engeland en Frankrijk. Edoch, wan neer wij verschijnen in dezelfde patrouilles en in dezelfde zone als de Sovjet-vloot, ter wijl de Fransche en Britsche vloten aan een andere zone zijn gebonden, zal het resultaat geheel verschillend zijn. Wij loopen de kans onvrijwillig partij te kiezen in het ideolo gisch conflict, dat Europa verdeelt. De on derdrukking der zeerooveren mag niet tot deze kwade consequentie leiden". Twee mogelijkheden om deze moeilijkheid te overwinnen werden ter conferentie be sproken: ófwel de zóne der Sovjet-controle tot de Zwarte Zee te beperken, óf wel het recht erkennen van de Sovjet-Unie aan de controle deel te nemen, doch haar er toe brengen te verklaren dat zij bij den huidi- gen stand harer vlootmacht aan torpedoboot- agers niet in staat is de controle effectief te doen zijn. (Zooals men heeft gelezen heeft de confe rentie tot het eerste besloten. Red.) Intusschen bleek ter conferentie, dat de Russen voornamelijk op de algemeene con sequenties der regeling acht sloegen. Zij toonden zich hoogelijk ongerust bg het denk beeld, dat er bg het instituut zelf der con trole-zones bepaalde belligerente rechten aan de regeering van Salamanca buiten die zones zouden worden toegekend. Anderzijds vroe gen en verkrege» zg de verzekering dat in geen geval indien Italië de kwestie der Duitsche medewerking aan de controle zou opperen dit voorstel zou worden bespro ken. Italië wordt tot toetreding accoord uitgenoodigd. Italië zal officieel worden uitgenoodigd zich bg het accoord aan te sluiten. Aan Ita lië zou dan eventueel de bewakingsdienst in de Adriatische Zee worden toegewezen. Duitschland zal van de bereikte resulta ten op de hoogte worden gesteld. De onderteekening van de conventie zal niet voor Dinsdag kunnen geschieden, daar de delegaties den tijd moeten hebben zich in verbinding te stellen met haar regeerin gen om de noodige volmachten te verkrij gen. Italië stelt voorwaarde. Na een grondige bestudeering van het te Nyon tot stand gekomen accoord zal Italië, naar men gelooft, het voorstel tot deelne ming aan het overeengekomen plan in gun stige overweging nemen, mits de uitnoodi- ging daartoe uitgaat van de commissie van niet-inmenging en niet van de conferentie te Nyon.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1