Agenda IDeec&eckht JUtk ÓL School NASSAU-TAX. Tel. 3545 Zeven Alkmaarders gewond bij auto-botsing. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht Alkmaar, Maandag. Auto tegen boom gereden nabij Hoorn. Hedennacht is een Ford-auto met ze ven inzittenden in een bocht van den Hulkerweg, nabij Hoorn, tegen een boom gereden. In dezen kleinen wagen zaten zeven Alkmaarsche jongens, die de Beemsterfeesten met meisjes uit Hoorn gevierd hadden. De jongelui hadden de meisjes juist thuisgebracht, toen het ongeluk ge beurde. De wagen werd geheel vernield. De inzittenden werden allen gewond. Per auto zijn zij naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar dokter Ro mein geneeskundige hulp verleende. Vijf jongens konden na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd, de twee anderen zijn in het ziekenhuis opgeno men: hun toestand is echter niet levens gevaarlijk. Nadere bijzonderheden. Het ongeluk is hedennacht om 4 uur ge beurd en zooals gemeld bevonden zich in de vier persoons-auto niet minder dan 7 inzittenden, waarvan drie voor-in en vier achter-in. De jongens, die allen ongeveer 20 jaar waren, hadden flink feest gevierd in den Beemster, daar kennis gemaakt met Hoorn- sche meisjes en nadat zij deze om drie uur naar huis gebracht hadden, begonnen zy in vroolijke stemming den terugtocht. De chauffeur J. W. zette er een flink vaartje in en wilde nabij de Hulk (gemeente Avenhorn) de vrij gevaarlijke bocht ne men, hetgeen aanvankelijk wel scheen te gelukken. Doch vermoedelijk doordat hij niet voldoende bewegingsvrijheid had en zeer waarschijnlijk ook, omdat hij vermoeid was van het vele feesten, nam hij de bocht te krap en reed in volle vaart tegen een boom. De kleine auto werd als een sardines blikje in elkaar gedrukt, alle ruiten werden verbrijzeld en omwonenden, die op den ge weldigen slag naar buiten vlogen, vreesden het ergste. Het liet zich^an ook in den aan vang ernstig aanzien. Alle jongens, waren bloedend gewond en men besloot na korten tijd hen naar het ziekenhuis te Hoorn te ver voeren. Aldaar bleek al spoedig, dat het met de verwondingen wonderwel meeviel, want het waren alleen wat snij wonden aan hoofd en handen, welke de inzittenden hadden opge- loopen. Nadat men hen verbonden had, kon het meerendeel weer naar huis terugkeeren. Het bleek echter noodzakelijk de jongens G. M. en H. R. in het ziekenhuis op te nemen ter verdere behandeling. Deze twee hebben n.L ernstige verwondingen waarschijnlijk heeft H. R. een schouderfractuur doch, zooals de waarnemende directrice van het ziekenhuis ons telefonisch mededeelde, is er in het geheel geen sprake van levensgevaar. Wel voelden alle jongens zich onprettig, on passelijk ook in de meeste gevallen, doch P. P. en C. H. zijn vanmorgen alweer aan hun werk getogen. Wanneer men de auto aanschouwt, waarbij de naam „ruïne" uitstekend past, is het nog verwonderlijk, dat de gevolgen niet ernstiger geweest zyn. En omdat het ongeval eigenlijk in den prillen ochtend plaats greep en er met 't ver voer naar Hoorn, 't verbinden aldaar en den tocht naar huis nogal veel tijd gemoeid ging. Duitschland heeft weinig vertrouwen. De besluiten van Nyon zijn te Berlijn uiterst koel ontvangen. In officieuze krin gen verklaart men, dat het op de conferentie tot stand gekomen accoord uitstekende re sultaten zou kunnen afwerpen, indien alle deelnemers te goeder trouw waren. Doch, zoo zegt men, er is een valsche speler onder. Duitschland heeft met de Sovjet-Unie vol doende ervaringen opgedaan om te weten, waaraan het zich op dit punt te houden heeft. Verder acht men de maatregelen tot ver scherping van het toezicht onvoldoende. De eerste de beste zee-officier, aldus redeneert men, weet, dat een duikboot een torpedee ring kan verrichten en verdwijnen zonder nauwkeurig verkend te worden. Duitsche persstemmen over Nyon. Het resultaat is ook door de Duitsche pers met gereserveerdheid ontvangen. De bladen leggen er den nadruk op, dat Sovjet-Rusland niet aan de bewaking zal deelnemen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Men zou bij het begin der conferentie niet geloofd hebben, dat Rusland van de controle zou worden uitgesloten. Het is zeker niet gemakkelijk geweest Rus land er buiten te houden, nadat men het op de conferentie van Montreux dwaas genoeg de Dardanellen had geopend". Volgens de „Berliner Boersenzeitung" is de uitsluiting van Rusland wellicht te danken aan Enge land, dat de beinden met Berlijn en Rome niet wenscht te verbreken. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat de oplossing een geweldige concentratie van vlootkrachten in de Middellandsche Zee me debrengt, een situatie, die een vorige keer tot ernstige spanning heeft geleid. Portugal verwonderd. De „Diaro de Noticias" meldt, dat de Por- tugeesche regeering er bij het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken haar ver wondering over heeft uitgesproken, dat men vergeten heeft Portugal uit te noodigen tot deelneming aan de Middellandsche-zeecon- ferentie. werden ook eenige der ouders van de jonge lieden hoogst ongerust Men wendde zich in een paar gevallen tot de Alkmaarsche politie, die echter van niets wist en alles in 't werk zette om inlichtingen te verschaffen. Geruchten over ronselarjj naar Spanje wa ren al spoedig in circulatie, kortom de ouders hebben minstens zulk een paar angstige uren meegemaakt als hun resp. zoons. Toen de jongens de meesten in verband het ouderlijk huis betraden, ging een zucht van verlichting op, waarna een flinke schrobbeering zeker niet uitgebleven zal zijn. KINDJE TE WATER. Gisteravond omstreeks half zeven is de ongeveer 6-jarige T. K. spelenderwijs op het Kwakelpad te water geraakt. Een paar passeerende wandelaars wisten door handtoereiken het meisje op het droge te helpen. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING. Wij vernemen dat èn H. M. de koningin èn prinses Juliana medailles beschikbaar hebben gesteld voor de landbouwtentoon stelling van Woensdag 22 dezer. De in schrijvingen voor deze tentoonstelling sluiten Zaterdag a.s. GESLAAGD. Voor het te Rotterdam vanwege de Ned. Chemische Vereeniging gehouden examen voor analyst slaagde voor het tweede ge deelte mej. A. Rem, volontair aan den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar. VOOR DE RESTAURATIE DER GROOTE KERK. De volgende bijdragen voor de restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk zijn nog ontvangen: Mr. A. K., Alkmaar 5. C. G. S., Alkmaar 1. Wed. Mr. v. R. A., Bergen 10. Mw. M. J. T. V.-M. P., Den Haag 50.— Mw. G. J. S.-W., Alkmaar 5. J. D. P., Parijs 2.50 Vorige verantwoording 73.50 1442.95 1516.45 Het gironummer van den penningmeester, den heer Ringers, is 61341, HET CONCERT VOOR DE STEENEN, HOEKSTEENEN EN STEUN-BEEREN. Men schrijft ons: In aansluiting op de mededeelingen over dit concert ten bate van het restauratie fonds der Groote Kerk, willen wij er al lereerst aan herinneren, dat dit concert zal plaats vinden a.s. Donderdag in den Stedelij ken Muziektuin, welke voor dit doel fantastisch verlicht wordt. Behalve het groot Vrijzinnig Zangkoor onder leiding van den heer Corn. Jonker, zullen tevens een paar stadgenooten me dewerken en wij noemen in de eerste plaats de sopraan mevr. W. J. Langeveld Holleman, die eenige liederen in deze mooie omgeving ten gehoore zal brengen. Het zal ongetwijfeld een groot genoegen zijn naar deze zangeres te luisteren. En zeker kunnen wij hetzelfde zeggen van onzen Alkmaarschen bariton, den heer J. Rotgans, voor velen geen onbekende. Voorts werkt mede het Alkmaarsch Strijkorkest onder leiding van den heer Albert Sluyter, wiens naam reeds bij voor baat de zekerheid geeft, dat hier iets extra's gebracht zal worden. De heer P. Brommer, de bekende organist te Heiloo, zal de solisten op de piano begeleiden en wij weten ook, dat dit in goede handen is. Het koor zal eenige mooie werken zin gen en wij willen niet onvermeld laten, dat o. a. uitgevoerd zal worden het prachtige lied „Der Sturm" van Haydn, hetzelfde werk waarmede Schoorl's Gemengd Koor dezen zomer zoo buitengewoon veel succes heeft gehad bij de A. V. R. O.-radio- uitzending. De piano-partij in dit nummer zal weer door den heer D. Stam uit Zuid- scharwoude worden voorgedragen. Al met al een programma, dat niet zal nalaten bij de te verwachten groote schare luisteraars een bij zonderen indruk te wekken. Men zal aan den eenen kant door het mooie programma volop genieten en aan den anderen kant zal men met het vol dane gevoel huiswaarts keeren een steen tje te hebben bijgedragen tot het behoud van één van Alkmaar's mooiste monu menten. Men verzoekt ons er op te willen wij zen, dat de diverse verkochte „steenen" recht van toegang tot het concert geven. ZUIVELPROPAGANDA. Het officieel orgaan van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond van 8 September 1937 schryft: In het historische, op tallooze foto's en films vastgelegde Alkmaarsche Waagge bouw, is door de zorgen van de Kern Noordholland van het Zuivelbureau te 's Gravenhage een smaakvolle stand inge richt, die evenals het vorige jaar op de wekelijksche kaasmarktdagen veel be langstelling heeft ondervonden. In een passende omgeving worden daar door dames in Noordhollandsch costuum proef jes van een onzer bekende kaassoorten, de bolronde Edammer 40 plus, verkrijgbaar gesteld. Dit geschiedt zoowel in den vorm van hompjes, als verwerkt in een smake lijk kaasgerechtje (kaascroquetten), welke tegen geringe vergoeding beschikbaar worden gesteld. Dat deze in den smaak vallen kan blijken uit het feit, dat op d*n druks ten Vrijdag ruim 7000 hompjes kaas Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ein Walzer aus Wien (rom.); hoofdrollen Magda Schneider en Wolf Albach-Retty. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Groote dwaasheden (rom.); hoofdrollen Paula Wessely en Rudolf Forster. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Snelheidsduivel (sens.); hoofdrollen Flo rence Rice en Norman Forster; extra: Plicht vóór alles (sens., Wild-West film). Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De Jantjes (HolL film); hoofdrollen Louis Davids en Margie Morris. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Groote ritten apeciale tarieven. en 300 croquetten werden gebruikt; ge durende dit seizoen beliepen deze cijfers omstreeks half Aug. resp 40.000 en 2231. Het lokaal, dat door het gemeentebe stuur voor dit doel gratis werd afgestaan, is op toepasselijke wijze versierd door af beeldingen op de wanden, welke de voor naamste landen aanduiden, waarheen onze kaas geëxporteerd wordt en waarbij tevens de grootte van dezen uitvoer is vermeld. De gevel van een zuivelfabriek symboliseert de beteekenis van de melkveehouderij en de zuivelbereiding voor ons land. De bezoekers uit binnen- en buitenland worden opmerkzaam gemaakt op leerrijke excursies, welke men va:. Alkmaar uit kan maken naar een moderne zuivelfabriek en een kaasboerderij. Van deze gelegenheid wordt regelmatig gebruik gemaakt, o.a. deden dit een aantal buitenlandsche pad vinders, afkomstig van de Jamboree, zoo dat men mag aannemen, dat van een en ander een beter begrip en, kunnen wij de uitlatingen van het nubliek gelooven, ook meer waardeering voor onze uitstekende producten kan worden verwacht. BURGEMEESTER VAN KOEDIJK MAG BUITEN DE GEMEENTE WONEN. Vermoedelijk vestiging te Bergen. Naar wij vernemen is bij Kon. besluit 16 Augustus 1937 aan den heer W. C. Ninaber, burgemeester der gemeente Koedijk, vergunning verleend om tot 1 September 1939 in de gemeenten Alkmaar of Bergen te wonen. Het ligt naar wij verder uit be voegde bron vernemen in de bedoe ling van den burgemeester om zich eerstdaags te Bergen te vestigen. INBRAAK TE AKERSLOOT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het café en winkelbedrijf van J. Kaandorp aan de Zuidervaart te Akersloot. Door verbreking van een ruitje in het pakhuis, is door de spanjolet van de deur los te maken de toegang mogelijk gemaakt. Ontvreemd is een damesrijwiel, bevevens uit de toonbanklade van het café ongeveer 7 en uit de lade van den winkel 5 aan centen. De politie onderzoekt de zaak. INBRAAK TE LIMMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken, bij den smid Vermolen. Vermist wordt een bankbiljet van 10 en een paar gouden ringen. Voor eenige weken is ingebroken bij den smid P. Dam, waar een aanzienlijk bedrag aan geld is gestolen. Van de daders daar van is nog niets bekend. Men schijnt het in Limmen wel op de smeden te hebben begrepen. Dr. C. DROSSAART VAN DUSSELDORP. T Op een vacantiereis in het Schwarzwald vertoevende, is aldaar Zondagmorgen plotseling overleden dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West- Friesland, gevestigd te Hoorn. De heer Drossaart van Dusseldorp werd den 17en December 1902 geboren te Vlaardingen en werd den len October 1934 te Hoorn tot secretaris der Kamer van Koophandel be noemd. Voor dien tijd was hij ambtenaar bij de crisisdiensten in den Haag. In tal van vereenigingen en corporaties had hij een leidende functie en wist hij zich in het openbare leven in korten tijd populair te maken. Zoo was hij ook secretaris van de groote Coenfeesten, in Juni en Juli j.L te Hoorn gehouden. Bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen werd hij voor de liberale staatsparty de Vrijheidsbond gekozen tot lid van den gemeenteraad. te ARCHIEF, MUSEUM EN BIBLIOTHEEK Verschenen is het verslag betreffende het archief, het museum en de bibliotheek Alkmaar over het jaar 1936. Wij ontleenen daaraan het volgende: In het vorig jaarverslag werd reeds mel ding gemaakt van de opheffing der functie van adjunct-archivaris. Voor den dienst van archief, museum, bibliotheek en prentverzameling is het hui dige personeel thans veel te beperkt. Het is dan ook te hopen, dat in dit tekort spoe digst zal worden voorzien. Het is bekend, dat reeds sinds jaren de zerzijds is aangedrongen op uitbreiding van de localiteiten ten dienste van archief museum c.a. De omstandigheid, dat aan museum- en archiefgebouw onderscheidene vertrekken grenzen, die bij den Politie dienst in gebruik waren en die na de ver plaatsing der politie op 16 October naar een nieuw gebouw aan het Kerkplein vrijkwa men, gaf hoop dat eindelij k eens op doel treffende wijze in dit nijpend ruimtegebrek zou worden voorzien. Met klem, aldus de archivaris, heb ik bij B. en W. aangedrongen om deze goede ge legenheid nu eens te benutten en voor be trekkelijk weinig kosten aan den archief- en museumdienst een betere huisvesting te verschaffen. Het schijnt, dat de besprekingen over deze aangelegenheid een gunstig verloop zullen hebben. Het herstel van archivalia uit het rech terlijk- en notarieel archief vond ook in 1936 plaats. Een oogenblik dreigde in deze zeer nood zakelijke herstellingen stagnatie te komen, doch het gelukte tenslotte het Rijk te bewe gen voorshands de benoodigde gelden voor het werk beschikbaar te blijven stellen. De beperking van het personeel is oor zaak van het feit, dat allerlei werkzaam heden niet zoo vlot vorderen als wensche- lyk is. De gelden, welke voor het Archief c.a. op de gemeentebegrooting worden uitgetrok ken, zijn zeer beperkt, zoodat van het drukken van Inventarissen e.d. voorloopig niets zal komen. De uitgaven van in de Archief bewaarplaats berustende bescheiden. De heer P. A. de Lange gaf in 't licht een artikel „De mislukte aanslag op mr. Barde- sius, heer van Ypesteyn, te Heiloo. (Maand schrift „Historia"). In verschillende andere tijdschriften en couranten verschenen artikelen, w.o. vele met illustraties, waarvoor gegevens aan onze verzamelingen ontleend waren. De heer P. Bossen stelde een beknopte kroniek van de dorpen Aartswoud en Hoog woud samen, waarvan hy voor onze verza melingen een exemplaar ten geschenke gaf. Aanwinsten en verliezen. Aanwinsten. 1. Gedeelte van het archief der opgehe ven Gezondheidscommissie (van den secr.) 2. Eenige dubbelen uit de archivalia van het Wildemanshofje werden aan het Ge meente-archief ten geschenke aangeboden. Verliezen. Aan de Ev. Luth. gemeente, alhier, werd op haar verzoek het notulenboek 1875 1913 uit het hier gedeponeerde archief te ruggegeven. In verband met het „Besluit Bevolkings boekhouding" (St.bL 1936 No. 342) heeft het Archief aan de afd. Bevolking ten stad- huize uit het archiefdepót moeten afstaan: Bevolkingsregister: 1849 met "2 indices. 7 dln. 1859 3 11 dln. 1879 3 12 dln. Register bewoners hofjes, 1859, 1880. 2 dln. D. B. registers. 4 dln. Register gevestigde en vertrokken ^««0- nen, 18601902. 7 dln. Totaal 43 deelen. Hoewel ik, aldus de archivaris, ernstig bezwaar maakte om al die deelen uit het archiefdepöt naar de secretarie ten stad- huize te doen verhuizen, heeft zulks niet mogen baten. In het jaarverslag over 1923 kan men lezen in welken toestand een deel der ge noemde registers destijds zijn aangetroffen en hoe deze voor ondergang zijn behoed Het is in hooge mate te betreuren, dat de nieuwe voorschriften voor de bevolkings boekhouding het mogelijk hebben gemaakt om die registers aan de zorg der beheerders van de archiefdepóts te onttrekken. Het aantal bezoekers Het aantal bezoekers aan het archief be droeg in het afgeloopen jaar 551, tegen 526 in 1935. Over een groote verscheidenheid van onderwerpen strekten de onderzoekin gen of de gevraagde inlichtingen zich uit. Ten behoeve van den gemeentedienst werden afschriften vervaardigd van con tracten betr. het onderhoud van bruggen in de Egmondermeer, 1663 en 1803, en van het contract van Alkmaar met den polder Schermeer over den straatweg langs de Noordervaart, 1855. Over een schilderij door P. Saenredam, voorstellende een gedeelte der Groote Kerk, in 1661, hetwelk aanvankelijk aan het Mu seum te koop was aangeboden, doch wegens gebrek aan middelen niet kon worden ver kregen, werden inlichtingen verstrekt. Dit schilderij is intusschen in het bezit van het Museum Boymans te Rotterdam ge komen. Stukken uit het archief werden naar ver schillende archiefbewaarplaatsen in ons land ter raadpleging gezonden, terwijl van elders op ruime schaal archivalia te Alk maar werden ontvangen. Museum. Het bezoek aan het Stedelijk Museum is, wegens het nog altijd zeer beperkt vreem delingenverkeer, ir 1936 niet toegenomen. Een gunstig teeken evenwel was, dat ver schillende tentoonstellingen, die in locali teiten van het museum werden gehouden, zeer druk werden bezocht. De kunstschilder, D. Smorenberg, te Oud- Loosdrecht, een rud-Alkmaarder, hield een expositie van zijn werk, waarvan vooral zyn waterlelies zeer de aandacht trokken. „Alcmaria" organiseerde een foto-ten toonstelling, die veel succes had. De tentoonstelling, georganiseerd in ver band met het 71-jarig bestaan van d Alk maarsche Ontzetvereeniging, trok een zeer groot aantal bezoekers en slaagde alleszins. Een tentoonsteliin- van werk van den kunstschilder de Wolf, te Alkmaar, werd ook zeer gewaardeerd. Aanwinsten. Van de familie de Lange, ontving het Museum een pot van zwart aardewerk ten geschenke, welke in 1934 was opgegraven in het terrein van perceel Langestraat 66, ter gelegenheid van de afbraak van dit huis Aangezien deze pot behoort tot het oudste aardewerk, dat ln deze stad en omgeving gevonden Is, werd zij gevoegd bij de col lectie van dergelijk aardewerk, die het Museum reeds bezat. Mevrouw E. H. AbreschLuchtmans, te s Gravenhage, schonk een 18de-eeuwsch hoog wijnglas, waarop gegraveerd de woor den: ,,'t Welvare van Alkmaar". Het Museum verwierf voorts het vaandel van het vjn. Stedelijk Muziekcorps. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk regen; wei nig verandering in temperatuur. Voorloopig nog regenachtig. Het strookvormige gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag van zuid tot noord over den oceaan lag, splitste zich in twee deelen. Het noordelijkste trok oostwaarts en ligt thans over Lapland, het zuidelijkste deel ligt thans in het westen op den oceaan. Een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk strekt zich thans van IJsland over de Brit sche eilanden naar oost-Europa uit. Het centrum van dit lagedrukgebied ligt over de Randstaten. In het geheele lagedrukgebied heerscht somber regenachtig weer met zwakken tot matigen wind rond de depres siekern. In zuid-Frankrijk en midden- Scandinavië is de lucht opgeklaard. De tem peratuur is in vrijwel het geheele waarne mingsgebied onder normaal. Voor onze omgeving wordt voorloo pig nog regenachtig weer verwacht met zwakken tot matigen zuidwestelijken tot noordwestelijken wind. De tempera tuur zal vermoedelijk weinig verande ren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrytui gen en andere voertuigen van 19.52 uur tot 6.uur licht op. Verder mocht het museum van verschil lende personen tal van kleinere voorwerpen ten geschenke ontvangjn. Aan het onderhoud der schilderyen werd voortdurend veel zorg besteed. Voor allerlei doeleinden werden in den loop van het jaar tal van foto's van schil derijen e.d. vervaardigd. Het Rijksbureau voor kunsthistorische en ikonografische documentatie maakte een groote serie foto's waan an ons afdrukken werden toegezegd. Prentverzameling. Aanwinsten. Teekening van de Schermerpoort door C. Prcnk. (Aangekocht). 2 Portretten, voor stellende Johannes van der Haagen en Isa- bella Smit, foto's in lijst. (Legaat mej. M. van der Haagen, overl. 31 Dec. 1935 te Alk maar). Van der Haagen, eigenaar van „De Toe last", was Oprichter van den diligencedienst op Haarlem. Hij overleed alhier, 1848; zijn vrouw in 1850. Luchtfoto van Alkmaar. (Geschenk). Diverse foto's betreffende het v.m. Rijks opvoedingsgesticht aan de Gasthuisstraat. (Geschenk). Kaartje van Alkmaar, omstr. 1560 (reconstructie), vervaardigd op aan wijzingen van het Raadslid den heer H. van Drunen. (Geschenk). Bibliotheek. De uitleening van boekwerken steeg ook in 1936 wederom. Uit andere bibliotheken werden in het afgeloopen jaar daarentegen minder boeken uitgeleend. CATECHISATIES DS. WARNERS. Ds. Warners verzoekt ons mede te deelen, dat al zijn catechisaties (zie adv. in het vorig nr.) zullen worden gehouden in het catechisatielokaal bij de Groote Kerk. MANIFESTATIE VAN EERHERSTEL DOOR KATHOLIEK 'S-GRAVENHAGE. Op het Houtrust-terrein te Den Haag heeft gistermiddag een manifestatie van eerher stel voor de geloofsvervolgingen plaats ge had, welke demonstratie was georganiseerd door het comité „Katholiek 's-Gravenhage" en die gezien de minder gunstige weers omstandigheden zeker geslaagd mag worden genoemd. Nadat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, onder gezang der aanwezigen het terrein betreden had, opende de heer H. Borghols, voorzitter van het comité „Katho liek 's-Gravenhage" de bijeenkomst. Hierna was het woord aan pater Borro- meus de Greeve O.F.M. Wy zijn hier bijeen gekomen aldus spr. om gezamenlijk te getuigen van on zen trouw aan Christus-koning, om hem eereherstel te bieden voor de beleedigingen, hem in de kerk, zijn mystiek lichaam, aan gedaan. Er is iets gekomen in ons hart, méér dan heilige verontwaardiging. Want wat het verschrikkelijkste is, wat het chris tenhart het meest ontroert, is de Gods- onteering, de ontheiliging van Zijn naam. Van deze heiligste ontroering willen wy thans getuigenis afleggen. Christelijke gemeenschapszin dringt ons, mede te leven met onze vervolgde geloofs- genooten, hulde te brengen aan den vervolg" den Christus. De kerke Gods wordt schrik" barend vervolgd, niet meer door indivi" duën, neen thans publiek, stelselmatig va" boven af, onder instemming en bescherming door wapenen van de overheid. De vervolging uit zich in broodroof, ker- ker, verbanning, dood, zoowel in en Spanje als Duitschland en Mexico. bewijze hiervan haalde spr. tal van voo beelden aan. r In zulk een wereld zoo vervolgde P® de Greeve willen wy hedenmiddag

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2