BETOVERDE BOS. Jlcovwciaal Tlieuws broek op langendijk beemster oude niedorp Giimiachje Verkeersonge'ukken. Branden. Papier, het zorgenkind van elke krant. Onrustbarende stijging van de prijzen. De dagbladen voor groote moeilijk heden bij de opleving der welvaart DE KONINGIN OP DE „PIET HEIN.'' Een tocht op het IJselmeer. Gistermiddag om half één is het jacht „Piet Hein" met aan boord H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard van Muiden uitgevaren voor een korten tocht over het IJselmeer. Omstreeks half drie keerde het jacht naar de haven terug. Enkele mi nuten later begaf H. M. de koningin, die om één uur van het Loo naar Muiden was vertrokken, zich aan boord, waarna de „Piet Hein" tegen drie uur ten tweeden male uitvoer naar het IJselmeer. Om kwart voor acht is de „Piet Hein" te Muiden teruggekeerd, waarna de ko ninklijke familie zich een kwartier later van boord begaf. De vorstelijke personen zijn per auto naar Soestdijk vertrokken. Wij vernamen nog, dat de prins tijdens den tocht is overgestapt in de raceboot, waarmede hij een tocht rondom Marken heeft gemaakt. EEN „DRUK-BEKLANTE" KAPPERSZAAK. Handige oplichters. Een Hilversummer, die een kapperszaak wilde beginnen, is de dupe geworden van een handig staaltje van oplichting, meldt de Gooi- en Eemlander. De gedupeerde N., wonende aan de Bos boom Touissantlaan te Hilversum, kwam bij de politie met het verhaal, dat, toen hij een kapperszaak wilde beginnen, hij een aanbod kreeg van den 24-jarigen G. Z., en van den 42-jarigen F. van E. Dit tweetal had een zeer druk beklante kapperszaak ter overneming, welke een bedrag van ruim 25 per week aan verdiensten ople verde. N. voelde wel iets voor dat zaakje en zou een paar dagen op proef komen werken om eens een onderzoek in te stel len, of de zaak inderdaad goed beklant was. Het was die paar dagen zéér druk in de zaak en vele mannen kwamen om zich te laten knippen en scheren. Maar nauwelijks was de 800 voldaan, of er kwam bijna niemand meer Bij het onderzoek, door de politie inge steld, kwam vast te staan, dat Z. en v. E. verschillende mannen geld hadden gege ven om zich in de bedoelde zaak te laten knippen en scheren. Behalve dat zij het geld kregen om den adspirant-eigenaar van de kapperszaak te betalen, verdienden zij ook nog wel wat extra! Het tweetal is daarop door de politie gearresteerd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens oplichting, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. DE BEVOLKING IN DE GEVANGENISSEN IN 1936. Volgens de voorloopige gegevens betref fende de bevolking der strafgevangenissen, huizen van bewaring en Rijkswerkinrich tingen in 1936, welke door de afdeeling voor gerechtelijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor Statistiek werden verzameld, duurde de stijging der bevolking, die de laatste jaren viel op te merken, niet voort. Op 31 December van het jaar 1936 hiel den in totaal 5.132 personen in de strafge- stichten verblijf tegen 5.220 op denzelfden datum van 1935. De zij het ook geringe daling werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de vrij belangrijke vermindering van de bevolking in de huizen van bewaring (31 December 1935 1.508, 1936 1.361). Naast de cijfers van de bevolking op één datum worden ook verzameld die van de totale bevolking in den loop des jaars in de strafgestichten aanwezig geweest. In alle gestichten tezamen zijn in het jaar 1932 27.885 personen aanwezig geweest; in 1935 was dit cijfer gestegen tot 48.545. Voor 1936 liep het overeenkomstige cijfer terug tot 45.124 (3.421 minder dan in 1935). De buitengewoon groote toeneming der laatste jaren was vooral toe te schrijven aan de belangrijke vermeerdering van de bevol king in de huizen van bewaring. In 1932 waren in genoemde gestichten 18 891 per sonen aanwezig, in 1935 37.222; in 1937 verminderde dit aantal tot 33.719. Er werd reeds vroeger op gewezen, dat de toeneming der bevolking in de strafge stichten slechts ten deele verband hield met de toegenomen criminaliteit. De enorme stijging der bevolking in de huizen van bewaring was grootendeels veroorzaakt door het feit, dat tengevolge van de ongun stige economische omstandigheden in steeds sterker mate vervangende hechtenisstraffen door het niet betalen van opgelegde boete werden geëxecuteerd. Het aantal personen. Zie je wel, dat we wel onder het viaduct door kondenI die in den loop des jaars in de huizen van bewaring werden opgenomen, bedroeg voor 1932 18.025, voor 1935 en 1936 resp. 36.103 en 32.314; hiervan werden er 10.638, 26.693 en 21.343 opgenomen tot het onder gaan van vervangenden hechtenis (in 1936 dus 5.350 minder). De bevolking der bijzondere en gewone strafgevangenissen in den loop des jaars aanwezig geweest, bleef nagenoeg even hoog: 1935 8.312, 1936 8.306 (1932 6.341). De bevolking der Rijkswerkinrichtingen ver meerderde nog een weinig, n.L van 3.011 tot 3.099 (1932 2.653). In het aantal verpleeg den in deze inrichtingen (bedelaars, land- loopers, dronkaards en souteneurs) kwam bijna gean verandering (1935 2.027, 1936 2.031). DE INBRAAK IN DE DINTELSTRAAT. De Zondag voor een week in de Dintel- straat te Amsterdam-Zuid gepleegde in braak is vermoedelijk opgehelderd. Tegen de béide mannen, die in den loop van de week gearesteerd zijn wegens diefstal van radio-toestellen uit een radiohandel aan den Nieuwen Heerengracht te Amsterdam, is ernstige verdenking gerezen, dat zij zich eveneens schuldig hebben gemaakt aan den inbraak in de Dintelstraat. MR. ROEBROECK t Zaterdag is in het St. Ignatius zieken huis te Breda overleden mr. Ch. J. M. H. Roebroeck, vicepresident van de arrondis- sements-rechtbank aldaar. De heer Roebroeck werd op 30 April 1883 te Maastricht geboren. Den 30sten Maart 1911 werd hij benoemd tot substi tuut-griffier bij de Arrondissemtensrecht- bank te Maastricht. Den 30sten October 1918 volgde zijn benoeming tot rechter in de Arrondissements-rechtbank te Breda en 23 Juni 1933 de benoeming tot vice-presi- dent van dat college. DE SCHORSING VAN DEN IJMUIDER VISCHLOSSER VAN S. De raadsman van den heer K. van S., te IJmuiden deelt ons mede, dat de schorsing van den heer van S., als vischlosser en sorteerder op 3 dezer door de IJmuider reedersvereeniging is opgeheven en dat hij nu weer als tevoren in de vischhal werk zaam is. Tevens deelt de raadsman ons mede, dat hij gisteren voor zijn cliënt tegen een aantal dagbladen een klacht wegens smaadschrift heeft ingediend bij de betref fende officieren vari justitie. AUTO IN DE FLANK AANGE REDEN. Eén zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks zes uur reed een personenauto, bestuurd door den heer A. B. uit Groningen over den Heerenweg aldaar. Toen de auto plotseling links uit haalde om een zijstraat in te slaan, werd 't voertuig in de flank aangereden door een tai. De 25-jar. H. P. ten Have, wonende te Groningen, die achter in de personenauto zat, werd ernstig gewond. Met een zware hersenschudding is de man naar het r. k. ziekenhuis vervoerd. LANDBOUWSCHUUR UITGE BRAND. Zaterdagnacht om half drie is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den heer F. Koster, in het gehucht de Hey, vroeger behoorend tot de gemeente Pernis, thans gemeente Rotterdam. Hoewel de Rotterdamsche brandweer spoedig ter plaatse was, is de schuur met den geheelen landbouwvoorraad, waaron- dtr de geheele oogst 1937 en alle landbouw machines, tot den grond toe afgebrand. De omliggende huizen konden behouden blij ven. Brandstichting de oorzaak? De politie stelt naar dezen brand een onderzoek in, daar zij de overtuiging heeft, dat hier kwaadwilligheid is. In een paar weken tijd zijn in deze buurt reeds tot driemaai toe hooischelven in vlammen op gegaan en steeds waren de omstandigheden vrij verdacht. Zaterdagnacht nog heeft de politie een man aangehouden. Hij is aan een langdurig <rerhoor onderworpen, maar in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld BRAND IN EEN BIERBROUWERIJ. Gisteravond om elf uur is brand ontstaan In de bierbrouwerij „De Sleutel", gelegen in de Raadhuisstraat te Gilze (N.-Br.), eige naar de heer Jos. Brouwers. De fabriek, welke voor een groot gedeel te uit hout was opgetrokken en slechts uit een gelijkvloersch gedeelte bestond, brand de geheel uit Drie auto's zijn door het vuur vernield. Het kantoorgedeelte en het woon huis bleven gespaard. De brandweer van Gilze, welke spoedig ter plaatse was, kon de belendende panden behouden. Na een half uur was het groote gevaar geweken. De brandweer van Tilburg, die eveneens ge alarmeerd was, behoefde niet in te grijpen. De oorzaak van den brand is nog niet vast gesteld. De eigenaar was slechts laag ver zekerd. De brouwerij dateert reeds van ouden da tum, doch is in den loop der jaren gemo derniseerd. Het is mogelijk, dat de schade, welke aan de ketels, die in de muren zijn gemetseld, is ontstaan, meevalt. In dat ge val zou de brouwerij, waarin tien arbeiders werken, binnen enkele weken weer in ge bruik kunnen worden gesteld. Bestuurslid banne. In de plaats van wijlen burgemeester P. Slot is tot lid van het bestuur der banne Broek op Langendijk gekozen de heer C. Timmerman. CriaiM-publicalie. PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 13 September 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 2 cent per kg. geslacht gewicht. De prijzen zullen dus tot wederopzeg ging zijn als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. kwaliteit beneden van van van van van 50 kg. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg. kg. kg. kg. kg. IA naar 74 77 79 77 75 IB IIA kwali- 72 75 77 75 73 IC IIB UIA teit 70 73 75 73 71 IIC IIIB max. 68 71 73 71 69 IIIC 63 66 69 71 69 67 CC ct. 64 67 69 67 65 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d. i. het warme gewicht verminderd met 2 De voorwaarden waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April j.1. zijn ongewijzigd gebleven. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat baconvarkens, welke niet als zoodanig worden geleverd, ingevolge de beslissing van den Minist >r van Economi sche Zaken in geen geval later door de Nederlandsche Veehouderiicentrale voor ir.vriezing zullen worde? afgenomen. 's-Gravenhage, 11 September 1937. Congres van boerinnen en platte landsvrouwen. Vrijdagmorgen verwelkomde de pre sidente der afd. Beemster van den bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen de volle zaal met afgevaardigden uit geheel N. Holland. Mevr. Kikkert gaf vervolgens in 't kort het ontstaan van den bloeienden polder weer en roemde het voorgeslacht. Daarna kreeg mevr. Waiboer (Wierin- gerwaard), voorzitster van het Prov. Ver bond, het woord. Zij roemde den moed van de bevolking om in dezen tijd feest te vieren, zag daarin niet alleen dankbaarheid voor het grootsche verleden, doch ook de hoop op een betere toekomst. Spr. consta teerde dat dit de eerste keer was bij de gewichtige gebeurtenissen welke zich in den Beemster in den loop der tijden had den voorgedaan, dat de vrouwen daaraan vereenigd deelnamen, waarover zij haar vreugde uitsprak, daar de bond streeft naar verrijking van geest en gemoed en zij drong er op aan te blijven ijveren voor zijn bloei. De financieele commissie welke rapport uitbracht, liet opgewekte klanken hooren. Ei was een saldo van 23.38, zoodat con- tributieverhooging niet behoeft plaats te hebben. Vervolgens gaf mevr. Waiboer een kos telijk verslag zoowel van het Internatio nale Landbouwcongres in Juni gehouden, als van de tweedaagsche vergadering van den bond te Goes. Het vraagstuk over een consulente zal, naar uit den beschrijvingsbrief van de algem. vergadering welke te Utrecht ge houden zal worden, bleek, daar wederom ter tafel komen. Spr. hield een vurig pleidooi voor het zenden van afgevaardig den naar deze leerrijke bijeenkomsten en deelde nog mede, dat de voorjaarsvergade ring hoosrstwaarscbijnliik in'Groningen of in Noordholland gehouden zal worden. Tenslotte dankte zij allen voor de groote belangstelling en sloot het congres. Floraliatentoons telling. De jaarlijksche floraliaten toonstelling, welke zich in Oude Niedorp nog steeds in de groote belangstelling van het publiek mag verheugen, werd Zondagmiddag in de zaal van den heer A. W. Feijs geopend. De heer F. Leek, voorzitter van de flora- liavereeniging, zeide, dat hij gaarne grooter belangstelling van het publiek had gezien en gaf hierna het woord aan den burge meester. Ook deze betreurde de geringe opkomst en hoopte, dat de toeloop in den loop van den dag grooter mocht zijn. Spr. kon met genoegen constateeren, dat de donkere wol ken, die het vorig jaar aan den hemel sche nen te zijn, thans weer zijn verdwenen, zoo dat het -feest wederom doorgang kan vinden. Deze tentoonstelling is de eerste, die na de crisis wordt gehouden. Ofschoon spr. de ten toonstelling nog niet had gezien, wist hij, dat met volharding veel valt te bereiken. Daarom moet vooral het nuttig gedeelte van de tentoonstelling nog grooter worden ge maakt. Spr. is er van overtuigd, dat langs Onder deze opschriften publiceerde de „Gelderlander" het volgende artikel: Door de zware wolken van de wereld crisis is een zonnetje van welvaart heen gebroken, dat met zijn zwakke stralen nog slechts weinig warmte vermag te brengen, maar dat alleen reeds door zijn onweer sprekelijke aanwezigheid de menschheid vervult met 'n lente van hoop en vertrou wen. De zeven magere jaren schijnen voorbij te zijn, en in blijde verwachting bereidt men zich voor op een reeks vette jaren, die naar iedereen hoopt, een veelvoud van zeven zal bedragen Merkwaardig geval. Het spreekt van zelf, dat ook het kran- tenbedrijf, die g..voelige reagens op het wereldgebeuren, er op mag rekenen, dat het zijn deel zal krijgen van een opbloei in het economisch leven, maar nu doet het merkwaardige geval zich voor, dat de kranten van de heele wereld in de naaste toekomst met groote moeilijkheden van zeer specialen aard zullen te kampen krij gen. Voor 'n groot deel zijn die moeilijkhe den juist aan de opstuwing der welvaart toe te schrijven. Het is namelijk een algemeene en beang stigende styging van de papierprijzen, die in de naaste toekomst alle dagbladen en periodieken voor zware problemen zal plaatsen. Reeds nu nemen de kranten- bedrijven maatregelen om dezen schok op te vangen, maar het staat al bij voorbaat vast, dat velen niet bestand zullen blijken dit papieren zwaard van Damocles af te wenden. De oorzaken van de ongehoorde stijging der papierprijzen zijn niet lastig te achter halen, en in de hier volgende uiteenzetting zullen wij een overzichtelijken indruk ge ven van de factoren, die de opwaartsche beweging van de papierkosten beïnvloeden. Vraag en aanbod. Op den voorgrond zij voor leeken gesteld, dat ook voor den prijs van het papier „vraag en aanbod" de alles beheerschende overwegingen zijn. Ten gevolge van de in 1929 begonnen algemeene crisis daalde de vraag naar krantenpapier, en volgde de prijs van dit product dus ook een neer- waartsche richting. Na verloop van eenige jaren crisis waren de groote leveranciers van krantenpapier zóó murw geslagen, dat zij aan de afnemers wilden leveren tot eiken prijs. Elkaar scherp beconcurreerend, om toch maar hun bedrijf op'gang te hou den, lieten zij een toestand groeien, waarin de afnemers hun feitelijk de baas speelden. Zoo vormde de uiterst lage papierprijs voor de uitgevers van dagbladen een hulp middel om staande te blijven in het crisis- geweld, maar daar de aan wisseling onder hevige papier-kosten een belangrijk ge deelte vormen van een krantenbudget, vormde die lage papierprijs tevens een zeer kwetsbaar punt. Daarbij komt nog, dat de omvang van vrijwel alle kranten ter wereld grooter werd tengevolge van den lagen papier prijs, zoodat een lichte stijging van dien prijs direct voelbare gevolgen voor de kranten had. Toen de eerste duidelijke teekenen van opleving zich vertoonden, werd de vraag naar artikelen, die uit dezelfde grondstof dezen weg grooter geluk wordt verkregen dan door diegenen, die meenen dat deze wordt behaald met: „Zeg het met bommen" Gelukkig zegt men het hier nog met bloe men. Spr. hoopte ook, dat dit feest finan cieel zal slagen, opdat deze tentoonstelling ook het volgen 1 jaar weer zal kunnen worden gehouden. De heer Leek zegde dank aan den burge meester. Dat deze bij de opening tegenwoor dig heeft willen zijn, stemt tot vreugde, om dat hij hiermede blijk geeft van medeleven met alles wat in de gemeente voorvalt. Hier na gaf spr. het woord aan den waarnemend secretaris, den heer J. van Zoonen, tot het voorlezen van de behaalde prijzen. De heer Leek feliciteerde hierna de prijs winnaars en verzocht de commissieleden de verschillende stands te openen. We hebben een rondgang gemaakt over de tentoonstelling en konden met genoegen constateeren, dst wederom de uiterste zorg is besteed om de verschillende producten en werkei. zoo overzichtelijk mogelijk te "laatsen. Het was inderdaad een lust voor als kranten worden vervaardigd, zeer spoe dig grooter. In de wetenschap heeft namelijk een crisis geheerscht en in de laboratoria heeft meri allerlei vindingen gedaan voor pro ducten, die uit hout kunnen worden ver vaardigd. Het was de crisis, die de fabricage op groote schaal van deze producten tegen hield, maar zoodra de opleving doorbrak, ontstond er groote vraag naar. Zoo wordt thans voor materialen in de kleeding-industrie in toenemende mate ge bruik gemaakt van pulp, d.i. houtpap waar uit men ook krantenpapier vervaardigt. De kunstzijde-industrie maakt steeds meer ge bruik van pulp en in millioenen dames kousen heeft men reeds hout verwerkt. Ook ter vervanging van wollen en katoe nen bestanddeelen in bepaalde kleeding- stukken wordt van pulp gebruik gemaakt. Voor deze doeleinden is het laatste jaar over de heele wereld reeds 250.000 ton pulp verwerkt waarbij men echter moet bedenken, dat deze fabricage-methoden om zoo te zeggen nog in de kinderschoenen staan en reeds in de naaste toekomst veel grootere verbreiding zullen vinden. Een ander belangrijk industriëel terrein, waar hout zijn intrede als grondstof heeft gedaan, betreft allerlei artikelen van plas- tischen vorm. Hierbij hebben wij indus trieën op het oog, die geperste en bewerkte houtpulp gebruiken bij de vervaardiging van artikelen als schalen, aschbakken, tele foontoestellen, radiotoestellen, hoeden, ga lanterieën, enz. Men ziet het: dit terrein is zeer uitge strekt en ook in dit opzicht zal men in de naaste toekomst in versneld tempo gebruik maken van hout als grondstof. Tenslotte moet nog in aanmerking wor den genomen, dat de oorlogsindustrie, die den laatsten tijd een ongekende activiteit vertoont, groote hoeveelheden hout noodig heeft in verband met de cellulose, die in tal van springstoffen verwerkt wordt. Nu spreekt het wel van zelf, dat tenge volge van de grootere vraag ook de pro ductie van hout is vermeerderd, maar het tempo van de vraagtoeneming is grooter dan dat van de productie, en het is dus on vermijdelijk, dat de houtprijzen aanmerke lijk stijgen. Tekort aan productie. Daarbij komt nog een factor, die den prijs van het krantenpapier nadeelig beïn vloedt. De mensohen, die pulp verkoopen, doen dit het liefst aan de zoo even genoem de nieuwe industrieën, omdat deze een soort pulp noodig hebben, waar meer aan te verdienen valt dan aan de soort pulp, die voor krantenpapier geschikt moet wor den geacht. Er komt slechts een extra kleine hoeveel heid pulp voor krantenpapier vrij, en dat nog wel tegen sterk oploopende prijzen. Dientengevolge werkt langzaam maar zeker de toestand door, dat vele uitgevers van kranten niet de hoeveelheid papier kunnen krijgen, die zij eigenlijk noodig hebben, en dat de hoeveelheid, welke zij zich nog kunnen verschaffen, exorbitant duur moet betaald worden. Nu is het een lichtpunt bü deze voor de kranten ongunstige ontwikkelingsgang, dat vele papiercontracten op langen termijn loopen (in Nederland is dit echter slechts tot 31 December a.s. het geval. Red.) zoodat men zich voorloopig nog redden kan, en maatregelen beramen om de papieren schadepost zoo goed mogelijk te verwerken. Moeilijkheden die niet te overzien zijn. Dat de krantenwereld als geheel door de hiervoor geschetste omstandigheden ongun stig beinvloed wordt, zal wel voldoende duidelijk zyn. Terwijl voor vele bedrijfs takken het lentezonnetje der welvaart reeds is doorgebroken of op opkomen staat, binden de uitgevers van kranten, tijdschrif ten en boeken den Jtrijd aan met nieuwe moeilijkheden, waarvan men de grootte thans zelfs nog niet kan overzien. de oogen. De fruitafdeeling was onderge bracht in den stal van den heer Feijs; de bloemen in een aparte tent welke de ver- eeniging daarvoor heeft aangekocht. In de raadszaal, welke door het gemeentebestuur welwillend werd afgestaan, waren diverse stukken van huisvlijt, welke tevens waren opgesteld in de voorzaal van den heer Feijs. Ook was er gelegenheid tot dansen. De band was wederom Jo v. d. Brink and his Ramblers. Bij den ingang van de danszaal waren verschillende attracties opgesteld, zooals ringwerpen, vlotbrug, sjoelbak, kegel spel enz. Het is nu maar te wenschen, dat de tentoonstelling druk zal worden bezocht. Het is werkelijk de moeite waard om er eens een kijkje te nemen. Maandag is de laatste dag. Ieder mensch, mits gezond van lijf en leden, kan het examen afleggen en in het bezit komen van het H. L. O.-diploma. 189. Daar wees Eenzaam naar omhoog in de boom. En daar zag Anneke een snoezig vogelnestje vol met piepende jongen. Dus was het vogeltje natuurlijk uit dat nest gevallen. 190. De kluizenaar wist alweer raad. Vlug nam hij zijn mutsje al, zette de kleine vogel op zijn hoofd enzette zijn muts weer op. Stom verbaasd keek Anneke den kabouter aan. Wat ging hij nu doen?

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7