ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 13 SEPTEMBER 193? SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal ALCMARIAG.V.A.V. 2—6. Het valt werkelijk niet mee, om veel goeds te schrijven van den laatsten oefenwedstrijd, dien Alcmaria heeft gespeeld voordat de competitie begint. Het was een zwak elftal, dat binnen de krijtlijnen verscheen, zoo zwak, dat de tegenpartij, het Groningsche G.V.A.V., niet de minste moeite had met de withemden. De gasten wonnen met 62 en deze cijfers zijn eerder nog geflatteerd te noemen voor de thuisclub, die op enkele mo menten na een poveren indruk maakte. Men had bij Alcmaria het nog eens weer geprobeerd met een paar oudjes: Homan en Burger. Want ook deze laatste behoort zoo langzamerhand al tot de ouderen. We willen er niet veel van zeggen, maar geen der twee was voldoende. Misschien, dat het met Bur ger nog net kon, maar Homan kan het tempo niet meer volgen en daar kan zijn technische vaardigheid geen vergoeding voor brengen. Zouden we den wedstrijd in onderdeelen moeten uiteenrafelen, dan zouden we moeten schrijven, dat het in geen der linies klopte. Er zat geen eenheid in de linies en er was geen verband tusschen de linies. En wat was het plaatsen slecht verzorgd. Bijna elke bal en zelfs de ballen uit een vrijen trap kwa men bij de tegenpartij terecht, die er m den regel wel raad mee wist. Wij weten, dat Alcmaria met moeilijkhe den te kampen heeft en dat zij een zwaar Beizoen tegemoet gaat. Maar nu de feiten er zoo liggen, hadden wij toch liever gezien dat men met een geheel verjongd elftal te voorschijn was gekomen. Dat kan nirnatuur- lijk niet meer, want de volgende week be gint de competitie, maar het had gekimd, als men de voorwedstrijden werkelijk als oefen wedstrijden had beschouwd. Wij hebben vroeger wel eens geschreven over een systeem, dat Alcmaria toepaste. Deze keer hebben we geen systeem kunnen ontdekken, behalve dat van den achteruit geschoven spiL Maar.,., is het niet merk waardig, dat toen Gerritse mee naar voren ging, er kans op doelpunten kwamen? Geef Gerritse een taak als opstuwende spil en er is kans dat de voorhoede doelpunt. Wat moet een van Wieringen, die geïsoleerd staat? Hij heeft een hopelooze taak. Enfin, we doen er verder het zwijgen aan toe. De Groningers speelden een vlot partijtje, dat zij in de eerste helft wat al te kalm op namen. Wel ging de rust met 21 voor hen in nadat van Wieringen de score geopend had, maar het was duidelijk, dat de G.V.A.V.- ers heel wat meer in hun mars hadden. Hoe duidelijk kwam dat uit in de tweede helft, toen de stand geleidelijk werd opgevoerd tot 6—1. Het waren allen doelpunten, die ge maakt konden worden door fouten bij Alc maria. En pas even voor tijd maakte van Wieringen nog een tweede doelpunt. G.VA.V. heeft een goeden indruk achter gelaten. Het bleek een uitstekend getrainde ploeg te zijn, die behoorlijk blijk gaf van een gezonde techniek en van een even gezonde taktiek: doelpunten maken en meer dan de tegenpartij. Moge de repetitie, die voor Alcmaria slecht was, gevolgd worden door een serie verras send goede uitvoeringen. Misschien, dat we over een week van een goede uitvoering kunnen spreken. We hopen het. OM DEN ZILVEREN VOETBAL. SpartaFeijenoord 13. Dat de beslissingswedstrijd om den Zilve ren Voetbal te Rotterdam ruime belangstel ling zou trekken lag voor de hand, nu de beide stedelijke rivalen Sparta en Feijenoord tegenover elkaar kwamen te staan en wijl deze finale nog een sensationeel tintje had. daar de winnende club den kostbaren prijs voor goed mee naar huis zou nemen. Immers Sparta en Feijenoord hadden tot vóór dezen dag ieder vier maal den bal gewonnen, zoo dat het voor een dezer clubs ditmaal de vijf de keer zou worden; en daarmede was vol daan aan de bepaling, dat de bal definitief eigendom wordt van die vereen iging, die den prijs vijf maal heeft gewonnen. Er waren ongeveer 17000 toeschouwers, toen scheidsrechter van Moorsel het sein tot den aanvang gaf. Sparta verscheen met dezelfde ploeg van Se vorige weken, terwijl Feijenoord daar ge het nog zonder Vrauwdeunt moest stel len met een andere voorhoede verscheen, die er van rechts naar links aldus uitzag: Linssen-Kantebeen-Vente-van Heel-Burg. Ih de middenlinie speelde de Vos op de linkshalf plaats. Het spel had over het alge meen niet veel te beteekenen en het waren vooral de verdedigingen, die veel fouten maakten. Aan beide kanten was de voorhoe de echter niet doortastend genoeg om die fouten af te straffen. Eerst na verloop van •en half uur nam Feijenoord de leiding, maar op zeer goedkoope wijze, want Wilson trapte den bal in eigen doel. De verdediging van Sparta was toen zoo de kluts kwijt, dat van Heel binnen twee minuten kans zag van grove fouten te profiteeren en den stand op 0—3 te brengen. Sparta probeerde toen den achterstand in te loopen, doch haar voorhoe de was zoo onproductief, dat van Male niets moeilijks te behandelen kreeg. Tot de rust bleef de stand onveranderd. Direct na de hervatting raakte Seton bij Sparta geblesseerd, zoodat hij vervangen Werd door Oostlander. Voordat deze in het veld kwam, had Sparta kans gezien een te- genpunt te maken door toedoen van den Boer, die een voorzet van Knape benutte. (1—3). Voormolen nam nog op den rand van het beruchte gebied een vrijen schop. Daarbij werd den Boer gehaakt, hetgeen Feijenoord op een strafschop te staan kwam. Van Male keerde echter het schot van Voormolen. Kort voor het einde kreeg ook Feijenoord een strafschop te nemen, dien Ven te nam, maar ook hier voorkwam Pil oen doelpunt. Het einde kwam met een 31-zege voor Feijen oord. Na afloop heeft de heer C. W. van Has selt den Zilveren Bal aan aanvoerder van Heel overhandigd, waarbij hij mededeelde, dat nog niet vaststaat of de bal-wedstrijden zullen worden vervolgd. Maar de kans erop zoo zei hij, is toch wel heel groot. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdag in de En- gelsche league gespeelde voetbalwedstrijden luidden: Eerste afdeeling. Charlton A.West Bromwich A. 31 ChelseaBirmingham 20 EvertonBrentford 30 Grimsby TownLeeds United 11 Huddersfield TownBolton Wanderers 10 Leicester CityArsenal 11 PortsmouthMiddlesbrough 02 Preston North EndLiverpool 41 Stoke CityDerby County 81 SunderlandManchester City 3 Wolverhampton W.Blackpool 10 Tweede afdeeling. Aston VillaBlackburn Rovers 21 BradfordSouthampton 20 BumleyNottingham Forest 00 Bury-Coventry City o2 ChesterfieldPlymouth Argyle 20 Manchester UnitedBarnsley 41 Norwich CitySheffield W. 3_i Sheffield UnitedLuton Town 20 Stockport CountyWestham United 00 Swansea Town—Fulham 2—0 Tottenham H.Newcastle U. 22 DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN N. H. V. B. IN DE UNIE. Gisteren hield dus ook thans, evenals het vorige jaar, niet op den traditionee- len kermis-Zondag, de Noordhollandsche Voetbalbond zijn jaarlijksche vergadering, op de wel zeer bekend staande plaats: de Unie aan de Koorstraat. Waarom deze vergadering zoo verlaat was geworden? Dat zouden de diverse afgevaardigden aan het slot van deze bijeenkomst pas be merken. Op 14 September as. toch zou de bond het feit herdenken, dat hij 35 jaar ge leden werd opgericht en het bondsbestuur nu had gemeend, deze vergadering zooveel mogelijk met den jubileum-datum te laten samenvallen, opdat dit feit niet geheel aan de vergetelheid zou worden prijsgegeven. Zooals gewoonlijk, was de opkomst ook thans weer vanzelfsprekend groot, terwijl het onderling contact en de bekende cause rie tusschen de diverse vereenigings-afge- vaardigden ook nu de vergadering weer vooraf ging. Tegen half twaalf opende voorzitter Del- vaux, hij heette allen hartelijk welom in het bijzonder de aanwezig zijnde eere-le- den waaronder we den heer Lutterot bemerkten memoreerde de diverse ver richtingen over het afgeloopen jaar. De ontvallenen van den kleinen adspirant der vereeniging K. F, C. tot de groote per soonlijkheid van dr. van Dam werden allen staande en onder treffende bewoor dingen van den voorzitter herdacht. Wat de verrichtingen in den bond betreft, stemde de degradatie van de eerste klasser benoorden 't IJ Z. F. C. tot groote droefenis en spreker hoopte, dat het de groote Zaansche gelukken zou, zoo spoedig mogelijk het verloren terrein te her winnen. Dit zelfde betrof de vereeniging „Alkmaar", al was hier nog de promotie van een andere Noordhollander Texel een pleister op de wonde. Ook Alcmaria's tweede elftal werd aangezet tot herwinning van verloren terrein. De vereeniging Zaandijk werd hulde ge bracht voor het behaalde kampioenschap, al speet het spreker, dat de Zaandijkers de promotie niet tot een feit konden maken. Z. F. C. IV werd gelukgewenscht met het algemeene kampioenschap, terwijl vervol gens bleek, dat de vereeniging „Helder" dit jaar den Rauchbeker in de wacht had gesleept en Alcmaria als beker-houdster een herinnerings-medaille had te incas- seeren. Bergen had beslag kunnen leggen op 't Gouden Kruis, doch zou dit voor werp in verband met haar K. N. V. B.- erschap niet meer mogen verdedigen. De vorige houdster de vereeniging Petten kreeg eveneens een herinnerings-me daille. Vervolgens werd dank gebracht aan alle maar dan ook alle functionarissen voor het juist functioneeren van de bonds- werkzaamheden en spreker bracht hulde aan het Bonds-bureau en z'n „staf", waar alles op de meest correcte wijze in uitvoe ring wordt gebracht. De voorzitter gaf nog te kennen, dat be richt van verhindering was gekomen van de heeren Katoen en Teer, terwijl het be stuurslid Schregardus vermoedelijk tijdelijk afwezig zou zijn. Een „volmachten-vergis sing" van den afgevaardigde van Vrone den heer Hoogland bracht nog eenige hilariteit. Punt 2 van de agenda: Notulen vorige jaarlijksche algemeene vergadering, ging zonder bemerking onder den hamer door, doch Punt 3 Jaarverslagen gaf de noo- dige bemerking. De afgevaardigde van R. C. Z. gaf een bemerking op het verslag van den compe titie-leider en de controle-commissie. De voorzitter lichtte het één en ander toe. Bij het verslag van de school-voetbal-commis- sie werd met vreugde geconstateerd, dat onder de eminente leiding van den heer Lutterot, Noordholland op dit gebied de tweede plaats inneemt. Vrone maakte een bemerking bij het ver slag elftal-commissie tot samenstelling van het N. H. V. B.-elftal en meende te hebben gezien, dat niet altijd de juiste lijn wordt gevolgd. Na eenige wederzijdsche discus sies gaf de voorzitter te kennen, dat dit slechts een kwestie van inzicht is Bij het verslag van de strafcommissie, voerden de vereenigingen Bergen, Uitgeest en Purmersteijn het woord over het al of niet hooren van een gestraften speler en over de strafmaat zelf. Ook hier volgden de noodige besprekingen, die echter voor de betrokkenen niet veel licht in de zaak brachten. Bij het verslag van de medische commissie kwam Z. F. C. nog even aan het woord. Punt 4: Vaststelling plaats volgende Algemeene Vergadering. Ook thans werd opnieuw Alkmaar aangewezen. Punt 5: Verkiezing voorzitter, wegens periodieke aftreding. Waar geen candidaten gesteld werden, is de heer Delvaux herkozen, die in treffen de bewoordingen zijn herbenoeming aan vaardde en de vergadering dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen. Punt 6: Bestuurs-verkiezing; bij acclama tie werden herkozen de heeren J. Hoorn, D. K. Jongejans en L. van Wagtendonk, terwijl voor de vacature Sougé de heeren K. Winter uit de Zaan en ten Bruggencate uit Bergen candidaat werden gesteld. De stemming viel met 128 tegen 94 en 2 blan co stemmen ten gunste van den heer Winter, die dus gekozen is. De voorzitter heette het nieuwe bestuurs lid welkom en memoreerde tevens de ver diensten van het vorige bestuurslid Sougé en wenschte hem een spoedig beterschap toe. De afgevaardigde van Alcmaria Victrix de heer Bonsema verkreeg het woord en memoreerde in korte trekken het 35-ja- rig bestaan van den bond. Verzocht werd aan alle vereenigingen een bedrag het zij groot of klein te storten, waarvoor een blijvend aandenken gekocht zal worden en dat door een commissie bestaande uit 5 vereenigings-afgevaardigden a.s. Za terdagavond op de bestuursvergadering aan geboden zal worden. Spreker hoopte daar nog slechts weinige vereenigingen aan het verzoek hadden voldaan dat een ieder aan de uitnoodiging gehoor zou geven, opdat een blijvend geschenk aangeboden zou kunnen worden. Punt 7: Verkiezing protestcommissie; werd voor het komende jaar als volgt sa mengesteld: W. Katoen, J. W. Thijssen en W- W. Baas. De plaatsvervangende leden werden: M. Hoogendijk, A. Amons en Vreeken. Punt 8: Verkiezing financiëele com missie liet de volgende formatie zien: D. Yff, W. Stelling Jbz. en J. A. J. Schregar dus. Plaatsvervangende leden werden J. J. Contelaar, D. K. Jongejans en Moerbeek. Punt 9: Vaststelling contributie leden, ging zonder meer-onder den hamer door evenals Punt 10: Leeftijdsgrens der junioren weer te stellen op 18 jaar, welke bepaling de K. N. V. B., den Noordhollandschen bond had opgelegd. (Wordt vervolgd). Schaken liet schaaktornooi op den Semmering. Dr. M. Euwe schrijft ons: Drie ronden zijn voorbij en van de twaalf gespeelde partijen kwamen er slechts drie tot een beslissing, terwijl de overige negen remise werden. Vijf en zeventig procent remise. Van de acht spelers zijn er vier, die uitsluitend remisepartijen leverden. Slechts twee spelers hebben het genoegen van een winstpartij mogen smaken (Reshevsky tweemaal en Flohr eenmaal) en daartegen over hebben ook slechts twee spelers ver- liespartijen geboekt (Petrov tweemaal en Eliskases eenmaal). Ik kan mij voorstellen, dat de sportieve belangstelling voor een tornooi, dat zooveel remisepartijen oplevert, gevaar loopt ver loren te gaan. En toch is dit niet de schuld van de spelers, die met groote onderne mingslust strijden en in elke partij opnieuw zeer veel initiatief en durf aan den dag leggen. Zelfs in de twee kortste remisepartijen FineFlohr en PetrovCapablanca, die elk slechts 25 zetten telden, werd verbitterd gevochten en de slotstellingen boden dan ook inderdaad geen enkele mogelijkheid meer. Dit laatste is trouwens vanzelfspre kend, want remise voor den 30sten zet is slechts met toestemming van den tornooi- leider Spielmann geoorloofd en deze treedt in dit opzicht bijzonder streng op. Het gemiddeld aantal zetten van de ge speelde partijen bedraagt bijna 50 en de ge middelde duur is ongeveer zes uur, waaruit nog eens blijkt, dat de spelers het elkaar werkelijk niet gemakkelijk maken. Het groote percentage remisepartijen is dan ook alleen te verklaren door de gelijk waardigheid der deelnemers. Capablanca, Fine, Flohr, Keres en Reshevsky behooren allen tot de z.g. extra-klasse, terwijl Elis kases, Petrov en Ragosin onmiddellijk op hen volgen. Het is intusschen wel merkwaardig, dat reeds dit geringe aantal aantal ronden het kleine verschil tusschen de „papieren" sterkte der deelnemers aanwijst. Immers van de drie spelers, die niet tot de extra-klasse behooren, zijn er twee, die beneden de vijf tig procent staan: de extra-klasse heeft ge middeld bijna twee punten en de anderen hebben gemiddeld slechts één punt. Zoo bekeken mag men de resultaten der eerste drie ronden als volkomen normaal beschou wen. Gaat men echter het verloop en de kwaliteit der partijen na, dan komt men tot geheel andere conclusies en de speler, die bier roet in het aten gooit, is Reshevsky. De Amerikaansche kampioen heeft ditmaal wel een zeer merkwaardigen start geleverd. In alle drie partijen zijn er oogenblikken aan te wijzen, waarop Reshevsky verloren stond en niettemin scoorde hij 2 y, uit 3. Men pleegt dit „geluk" te noemen en als ik Reshevs- ky's partijen naast die van Capablanca leg en bedenk, dat Reshevsky op het oogenblik een vol punt meer heeft, moet ik wel toegeven, dat hier iets niet in den haak is. Tegen Petrov stond Reshevsky reeds in de opening critiek, maar Petrov profiteerde niet voldoende van zijn kansen, zoodat de partij remise scheen te worden. De Let gaf echter in tijdnood een pion weg en verloor. Tegen Eliskases was het voor Reshevsky nog veel ernstiger. De Oostenrijker had een duidelijke winststelling verkregen en ver loor in tijdnood, doordat hij schaak Koning en Koningin over het hoofd zag. Ook Ragosin kon het tegen Reshevsky verkregen voordeel in tijdnood niet reali- seeren, zoodat de partij remise werd. Curieus is echter, dat Reshevsky in deze drie par tijen eveneens in tijdnood verkeerde en nog wel veel heviger dan zijn tegenstanders. Maar de Amerikaan is bijzonder bekwaam in het snel-spelen en hij miste in deze moei lijke periodes dan ook slechts zelden de sterkste voortzetting. Het feit echter, dat het spel in tijdnood het beeld van den wed strijd eenigszins vertroebelt blijft bestaan en als dit zoo verder gaat, krijgen we een weinig bevredigenden uitslag van dit tor nooi. Want hoewel iedereen Reshevsky gaarne een hooge plaats gunt, ziet men toch niet gaarne, dat de eerste prijs van een tornooi op zoo onregelmatige wijze behaald wordt. Zoover is het intusschen nog lang niet. li- de resteerende elf ronden kan nog heel wat gebeuren en het is wel meer voorgekomen, dat een fortuinlijk begin later door tegen vallers werd gecompenseerd. Capablanca en Flohr bevinden zich blij kens de kwaliteit van hun partijen in zeer goeden vorm. Beiden zetten hun partijen degelijk op en lieten reeds verschillende staaltjes van voortreffelijk positiespel zien. Capablanca speelde uitstekend tegen Fine, maar kon ten slotte het verkregen voordeel van een pion niet in winst omzetten. Ook in zijn twee andere remisepartijen was het Capablanca, die de leiding had. Flohr won een eindspel van vier Torens tegen Petrov na zorgvuldig manoeuvreeren, dat oogenschijnlijk met groot risico verbon den was. De Rus Ragosin voldoet uitstekend. Zoo wel tegen Keres als tegen Reshevsky wist hij door vindingrijk spel voordeel te be halen. Als hij zoo verder speelt, eindigt hij beslist in de bovenste helft. Fine en Keres moeten er nog wat inko men. Beiden verkeerden enkele malen in verliesgevaar. Eliskases speelde goed, maar was ongelukkig tegen Reshevsky. Petrov vertoonde een voor een speler van zijn klasse ontstellende onzekerheid in het eindspel, welke zich in het bij zonder demonstreerde door een onge motiveerd op winst spelen in volkomen gelijke stellingen. De ondervonden tegenslagen zullen echter hun gunstige uitwerking niet missen en in dat geval zal misschien Petrov van alle spelers het meeste profijt van dezen wed strijd trekken. Hieronder de van het begin tot het einde belangwekkende partij CapablancaFine uit de eerste ronde: Wit: J. R. Capablanca. Zwart: R. Fine. Slavische partij. 1. d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. Pblc3, d5xc4; 5. a2— a4, Lc8—f5; 6. e2—e3, e7—e6; 7. Lflxc4, Lf8b4; 8. 0—0, 0—0; 9. Ddl—e2, Lf5—g4; 10. Tfl—dl, Dd8e7; 11. h2—h3, Lg4—h5; 12. e3e4, Pb8d7; 13. e4e5 (vrijwel ge dwongen, omdat zwart anders met e5 een bevredigende stelling verkrijgt). 13. Pf6—d5; 14. Pc3—e4, f7—f6 (tot hier heeft de partij een dergelijk verloop als de partij BogoljubovEuwe uit Not tingham, met het voor wit gunstige verschil, dat de zetten h2h3, Lg4h5 ingelascht zijn), 15. e5xf6, g7xf6, (15P7f6: had bezwaren wegens 16. Pg3, Lf7; 17. Pe5); 16. Pe4g4, Lh5—f7; 17. Lel—h6, Tf8—e8; 18. Pf3el! (In deze zeer moeilijke stelling ziet Capablanca onmiddellijk in, dat veld f4 strategisch het meest belangrijke is), 18. Kg8h8; 19. Pel—d3, Lb4—d6; 20. De2—f3, Te8g8; 21. Pd3—f4, Pd5xf4; 22. Lh6xf4, Ld6xf4; 23. Df3xf4, Pd7—b6; 24. Lc4—b3, Ta8d8; 25. Tdlel (wit heeft door zorg vuldig manoeuvreeren een klein voordeel weten te behouden: zwart's pionnen e6 en f6 zijn zeer zwak, terwijl wit's pion d4 maar weinig gevaar loopt); 25. Pb6 d5; 26. Df4h4! (een geweldige zet, waarmee onmiddellijke beslissing dreigt: 27. Pf5, ge volgd door 28. Ld5: en 29. Df6+); 26 Lf7g6; 27. Pg3e4, f6f5 (zwart is tot een voor hem ongunstige afwikkeling gedwon gen, omdat na 27. Le4:; 28. Te4: pion e6 spoedig onhoudbaar zou zijn); 28. Dd4xe7, Pd5xe7; 29. Pe4—c5, Td8xd4; 30. Telxeö, Pe7d5 (de nu volgende tien zetten werden vrijwel a tempo gespeeld, omdat beide tegenstanders in hevigen tijdnood verkeer den); 31. Pc5xb7, (het materieele resultaat van degelijk positiespel); 31. Lg6—h5; 32. Lb3dxd5, Td4xd5; 33. Pb7—d6 (niet 33. Tc6: wegens Lf3); 33Tg8—b8 (op 33.Lf3 zou 34. Pf7-j- en 35. Pg5 volgen); 34. Tal—cl, Td5—dl+; 35. Tclxdxl, Lh5x dl; 36. Te6e7, Ldlxa4; 37. Te7xa7, La4— c2; 38. Ta7—c7» Tb8xb2; 39. Tc7xc6 (de algemeene slachting is voorbij, wit heeft zijn phispion gehandhaafd); 39Kh8 g7; 40. Pd6c4, Tb2—a2; 41. Pc4—e3, Lc2— e4; 42. Tc6—e6, Kg7—f7; 43. Te6—e5, Kf7— f6; 44. Te5b5 (hier werd de partij voor het eerst afgebroken. Wit heeft een voor de winst voldoende overwicht); 44. Ta2 a6; 45. Kgl—h2, Ta6—a2; 46. Kh2—g3? (met dezen voor de hand liggende voortzetting geeft wit de winst uit handen. Juist was 46. f3!, Ld3; 47. Tc5, Ta4; 48. Pd5+ en dan pas 49. Kg3); 46. Ta2a4! (dreigt F4+, zoodat de witte Koning ge dwongen wordt terug te keeren; 47. Kg3 h2, Ta4d4; 48. f2—f3, Le4—d3; 49. Tb5—a5, Kf6e6 (wit komt nu niet meer tot de gewenschte opstelling); 50. g2g3, Ld3e2; 51. f3—f4, Le2d3; 52. Ta5—e5+, Ke6—f6; 53. Pe3—d5+, Kf6—f7; 54. g3—g4, f5xg4; 55. h3axg4, Ld3—c4; 56. Te5—f5+, Kf7—g7; 57. Pd5e3, Td4e4 (hier werd de partij voor de tweede maal afgebroken, het re mise is reeds een voldongen feit), 58. Tf5 g5+, Kg7—f6; 59. Tg5—f5+, Kf6—g7; 60. Pe3—g2, (het Toreneindspel na 60. Pc4: Tc4: geeft evenmin kansen); 60. Te4d4; 61. Pg2el, (als de Toren gespeeld had, zou zeer sterk Lfl gevolgd zijn); 61. Td4 d5 (dwingt tot ruil der Torens); 62. Tf5xd5, Lc4xd5; 63. Kh2—g3, Kg7—f6; 64. Pel—f3, Ld5e4; 65. Pf3—e5, Le4—c2; 66. Kg3—h4, h.7h6; 67. Pe5—d7+, Kf6—g7; 68. f4—f5, Lc2a4; 69. Pd7—c5, La4—dl; 70. Kh4—g3, Kg7—f7; 71. Kg3—f4, Ldl—e2; 72. Pc5—e4, Le2—dl; 73. Pe4—c3, Ldl—b3; 74. Kf4—e5, voor de derde maal afgebroken en zonder verder spelen remise gegeven. Fine's afge geven zet was 74Lc4. (Copyright Alkm. Crt.) De partij FlohrPetrov. Men schrijft d.d. 10 dezer aan het A.N.P.: „Holland ist das schachfuehrende land Europas" (Holland is thans het leidende land op schaakgebied in Europa), schreef één dezer dagen het beroemde Weensche schaakblad „Die Wiener Schachzeitung". De juistheid van deze beoordeeling is natuur lijk moeilijk vast te stellen, maar een feit is het, dat men bij een tornooi, als op het oogenblik te Semmering plaats vindt, dui delijk bemerkt, hoe er met Holland reke ning wordt gehouden. Vanzelfsprekend is de wereldkampioen dr. Euwe hierbij het mid delpunt. Zijn revanche-match tegen Aljechin en de daarna eventueel te spelen tweekamp met Capablanca worden druk besproken. Nederland mag zich gelukkig prijzen een speler te bezitten, die niet alleen over een enorm speeltalent, een geweldige werkkracht en bijzondere paedagogische talenten beschikt, doch die zich bovendien verheugt in de oprechte sympathie van alle buitenlandsche schakers. Zijn persoonlijk heid is het, die alle groote meesters naar Nederland doet trekken, waardoor het Ne- derlandsche schaakleven gestimuleerd wordt. De Weensche meester Hans Kmoch heeft zich reeds blijvend in Nederland ge vestigd en de Amerikaansche ster Fine heeft zelfs de thans hier aanwezige char mante Amsterdamsche mej. Emmy Keesing tot vrouw uitverkoren. En vanmorgen zei de sympathieke Insbrücker Eliskases plots tot ons in zeer goed Nederlandsch: „Ik heb mijn vacantie dit jaar gebruikt om Hol- landsch te leeren, omdat ik in October se condant van Aljechin zal zijn." Dit kleine voorval is stellig een teekenend argument voor de bewering van het Weensche schaak tijdschrift. Overigens speelt de aanstaande secondant van Aljechin tot dusver niet zeer gelukkig. In de eerste ronde kon hij het tegen Rago sin slechts tot remise brengen, hoewel hij voortdurend beter stond, in de tweede ronde had hij tegen Reshevsky een duide lijke winststelling, doch verloor hij onver wacht in tijdnood. En in de heden ge speelde derde ronde had hij met zwart de grootste moeite tegen Capablanca. Het was een overbekende variant uit het geweigerde damegambiet, waarin zwart e6e5 en later e5—e4 speelde en Capa door het inlasschen van den zet a2a3 eigenlijk met een tempo minder speelde dan in de boekjesvariant. Desondanks behield Capa het beste spel en wist hij tot een beterstaand eindspel met dame en pionnen te komen, daar zwart een zwakke d-pion bezat, die voortdurend dek king behoefde. In iets betere stand voor Capa werd het dame-eindspel op den 62sten zet afgebroken. Inmiddels was de party KeresFine remise geworden. Keres is een merkwaar dige speler. Hij schijnt er een gewoonte van te maken. Eerst materieel achter te komen, om dan door taai spel nog remise te maken. In de eerste ronde had hij tegen Flohr Toren plus pion tegen twee stukken. In de tweede ronde speelde hij tegen Ragosin de geheele partij met een pion minder en heden kwam hij tegen Fine in een toreneindspel met drie tegen vier pionnen, dat echter voor Fine niet te winnen was. Keres opende deze partij met het Reti-systeem, waaruit een moeilijke loopgravenoorlog van torens, loopers en pionnen ontstond, met bovenvermeld resul taat. De opwindendste party van de derde ronde was stellig die tusschen Reshevsky en Ra gosin. Wederom glipte de listige Amerikaan door de mazen van het net Het was een dame-pionopening, waarin wit zijn d-pion naar d5 doordrukte, terwijl zijn pion op e4 zwak werd. Hierdoor was hij al spoedig ge noodzaakt, na een zwarten aanval langs de a-lijn, twee torens voor de dame te geven. Ragosin hield het initiatief krachtig in han den en toen beide spelers in hoogsten tijd nood onder groote belangstelling a tempo moesten spelen, meende ieder, dat de Rus zou winnen, totdat een .vrijpion van Res-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9