DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japarisch offensief ten Z.W. van Peiping No. 218 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Jirecteur: C. KRAK. Donderdag 16 September 1937 139e Jaargong De algemeene toestand Linkervleugel der Chineezen langs de spoorlijn naar hankau tot wijken gebracht. Hevige strijd om Matsjang. De Volkenbond en de oorlog Redevoering van generaal Smuts. De aanslagen te Parijs. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 16 September. Er is vandaag geen bijzonder nieuws, dat speciaal de aandacht kan trekken. Om in enkele woorden het wereldgebeuren even na te gaan: in China hebben de Japanners eenige successen kunnen boeken; in Genève heeft de Chineesche gedelegeerde zijn hart kunnen luchten voor de leden van den Vol kenbond; in Parijs meent men een der da ders van de jongste aanslagen te pakken te hebben (natuurlijk een anarchist!) en in Rome knobbelt men uit, of Italië toch nog misschien aan de controle in de Middelland- sche Zee kan deelnemen. En Hitier is uitgesproken. Die zit thans achter zijn bureau, om zijn speeches voor Mussolini in het hoofd te krijgen. Weinig nieuws dus voor ons gewone men schen. Misschien veel en moeilijk nieuws voor de heeren diplomaten. Gelukkig behoeft deze kolom niet onbe drukt te blijven, want er is nog steeds de Volkenbond, die zoo nu en dan wel eens ge noemd mag wordeij. Die vandaag zeer zeker genoemd mag worden, nu de Times de vraag bespreekt, wat die Volkenbond kan doen, nu hij machteloos gebleken is, om verschillende oorlogen te verhinderen en er weinig hoop bestaat, dat hij aan de be staande oorlogen een einde kan maken. Beteekent dit, dat de Volkenbond aan het aftakelen is en op zijn eind loopt? Kijk, dat is aardig. En de meening van de Times is interessant. Zij zegt, dat de eene groep wil vasthouden aan wat de Volken bond beloofde te zullen wezen. Zij eischen van den Bond, dat hij de letter van het Handvest volgt en met geweld optreedt tegen eiken aanvaller. Wel heeft hij minder leden, maar daarom moet hij juist des te krachtiger optreden, is hun leer. Een andere groep, van het tegenoverge stelde uiterste, is van oordeel, dat men na de ervaringen der laatste jaren maar moet ophouden met internationale samenwerking op een gemeenschappelijk program en on der vastgestelde regels. Men moet den loop van 's werelds zaken maar overlaten aan de wapenen en het opportunisme en het even wicht der allianties, meenen zij. De Times verwerpt beide uitersten en in het vertrouwen, dat velen het met haar op vatting eens zijn, al verschillen ze ook on derling in het bepalen van de taak van den Volkenbond onder de gegeven omstandig heden, doet het blad een poging om de taak van Genève te omschrijven. Daarom stelt het blad eerst enkele feiten vast: de Volkenbond is onvoltallig, vele machtige staten staan er buiten. Daaruit volgt, dat men wijziging van het Handvest of andere toepassing moet overwegen. Daar uit volgt ook, dat de Volkenbond zijn poli tieke werkzaamheid beperken moet. Wan neer er kwesties zijn, die heelemaal binnen zijn competentie liggen, zooals b.v. de Pa- lestijnsche kwestie, dan moet de Volkenbond die aanpakken. In andere kwesties laat de Volkenbond de stem van een overwegend deel der beschaafde wereld hooren, hij stelt bepaalde beginselen voor de verhoudingen der volken en men mag de beteekenis daar van niet onderschatten. Overigens blijft het waar, dat de bond ernstig belemmerd wordt in het regelen of voorkomen van con flicten. Maar daar volgt alweer niet uit, dat hij machteloos is. Men heeft den Bond te veel gezien als een Bond van dwang en preventie, te weinig als een Bond van ver zoening. Men moet nu een nieuwen weg bewandelen. De Times ziet dan in de eerste plaats een taak van den Volkenbond op economisch gebied. Voorbereidend werk is reeds gedaan om tot economische pacificatie te komen. De huidige Assemblée moet daaraan verder werken, zoodat de handel wordt uitgebreid, de levensstandaard stijgt en de weg gebaand wordt voor politiek vergelijk door het ver- minderen der economische spanning. In dit verband wijst de Times op het werk van de commissie voor de grondstoffen, op de opdracht aan Van Zeeland (tariefsver laging, valutaregeling). Hiermee kan men verder gaan en verschillende andere moge lijkheden, die tot economische ontspanning kunnen leiden, overwegen. De Japanners verklaren sinds het be gin van hun offensief ten zuid-westen van Peiping tien K.M. te zijn opgerukt over een front van 125 K.M., dat zich uitstrekt van de bergen ten westen van de spoorlijn PeipingHankau tot een punt op 50 K.M. ten westen van Tientsin. In de nabijheid van Koean hebben de Chineezen de Japansche linies doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde, werden zij tenslotte weer terug geslagen. Van Japansche zijde wordt ge meld, dat Koean, dat in de Chineesche ver dedigingslinie een rol van groote beteekenis speelt, door de Japansche troepen is ver overd. Naar verluidt zijn verscheidene troepen- afdeelingen der Chineezen op de vlucht ge slagen. Tsjantsjan aan den spoorweg Pei ping.Hankau is door deJapanners om singeld. De Japansche troepen zijn de Joen- tirgrivier overgestoken. Het schijnt den Japanschen troepen te zijn gelukt, den lin kervleugel der Chineezen, langs de rechter zijde van de Joenting, tot den terugtocht te dwingen. Tafangsjan, 50 K.M. ten zuid-westen van Peiping, dat hardnekkig door de Chineezen werd verdedigd, is in handen van de Ja pansche strijdkrachten gevallen. Ten wes ten van Matsjang hebben de Japanners Tantjao-Fusjen bezet. Van Chineesche zijde wordt evenwel ge meld, dat de Chineesche troepen Hsingtsji hebben heroverd en thans naar Matsjang oprukken. Japansche vliegtuigen hebben Taijoean, de hoofdstad van Sjansi, gebombardeerd. Gisteren heeft boven Loyang het eerste luchtduel tusschen Chineesche en Japansche vliegtuigen plaats gehad. Japansche vlieg tuigen, die in formatie een luchtaanval op Loyang, de hoofdstad van de provincie Honan, ondernamen, werden op hun beurt aangevallen door acht Chineesche vliegtui gen. Deze werden echter op de vlucht ge dreven. De Japansche vlootautoriteiten melden, dat Japansche oorlogsschepen gisteren twee Chineesche kruisers ter hoogte van Kan ton tot zinken hebben gebracht. Britsche ambassadeur bezoekt Hirota. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Hirota, en met hem van gedachten gewisseld over den toestand in China. Naar vernomen wordt, worden vriendschappelijke bespre kingen gehouden tusschen het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken en de Britsche ambassade over het incident met den Britschen ambassadeur in China en zou het Japansche antwoord aan de Britsche regeering spoedig verwacht kunnen wor den. Japansche beraadslagingen. Gistermiddag hebben de leden van den geheimen raad tezamen met de leiders der Japansche regeering gedurende drie uren beraadslaagd over den Chineeschen toe stand, waarbij volledige overeenstemming bereikt werd. Nota aan Japan en China. De commandanten van de Britsche, Ame- rikaansche, Fransche, Italiaansche en N e- derlandsche oorlogsschepen te Sjang hai hebben gistermiddag een gemeenschap pelijke nota aan de Chineesche en Japan sche autoriteiten gezonden met het ver zoek, hun vliegtuigen niet toe te staan over de Fransche- en Internationale concessie te vliegen en tevens te verhinderen, dat gra naten uit het luchtafweergeschut in de nederzettingen terecht komen. Communistische troepen. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, zijn de Japansche troepen in den loop van de zware gevechten van gisteren voor de eerste maal gestuit op deelen van het Chi neesche communistische leger. Ook aan het Ajansifront, waar de Chineesche troepen zich op den bergpas Jenmenkoean terugtrok ken, is de aanwezigheid van communisti sche troepen geconstateerd. Koeanglin werd ook door twee divisies van het communis tische leger verdedigd. Bij het bombarde ment van Taijoean is de grootste kruitfa briek van China vernield. De gevechten van gister hebben volgens het oordeel van Japansche militaire deskundigen den grootsten slag gevormd, die sinds den Rus sischJapansche oorlog in het Verre Oos ten is geleverd. Wellington Koo over de Japansche agressie. In de gisteren gehouden zitting van de Assemblée heeft de Chineesche gedele geerde Wellington Koo het woord ge voerd om de agressie te veroordeelen „waarvan zijn land sedert twee maan den opnieuw het voorwerp is van de zijde van Japan zoowel in Noord-China als te Sjanghai. In weerwil van alle na- deelen waaronder het lijdt heeft China zich verplicht gezien weerstand te bie den aan de nieuwe gewapende invasie" De vertegenwoordiger van China legde den nadruk op de stelselmatige vernietiging van menschenlevens en eigendommen door de Japansche indringers en keurde het ge bruik door de Japanners af van de inter nationale concessie als basis voor militaire operaties om de Chineezen te Sjanghai aan te vallen alsmede de ernstige verliezen door de buitenlanders geleden. De toestand in het Verre Oosten is op het oogenblik bijzonder ernstig, aldus Wel lington Koo. Ten prooi aan een niets-ont- ziende militaire partij, is Japan openlijk tot geweld overgegaan als instrument van zijn politiek en heeft het zijn reusachtige en machtige oorlogsmachine in beweging ge steld om China op het Aziatische continent te veroveren en te overheerschen. De Chineesche gedelegeerde keerde zich tegen de door Japan aangevoerde argumen ten om zijn optreden te rechtvaardigen overbevolking en behoefte aan grondstof fen. Hij herinnerde er aan, dat zijn land zich meer dan eens bereid had getoond om eco nomisch met Japan samen te werken, maar dat de goede bedoelingen steeds werden afge wezen door de Japansche politiek van „de gepantserde vuist". Deze politiek beoogt niet alleen de overheersching en verovering van China, maar ook de uitschakeling van de buitenlandsche belangen overal waar het Japansche zwaard heerscht en de definitieve verdrijving van Europa en Amerika uit hun territoriale bezittingen in Azië. Het is duidelijk, aldus Wellington Koo verder, dat China, door krachtig weerstand te bieden aan de gewapende agressie van Japan, niet alleen zijn grondgebied ver dedigt maar ook de rechten en de belangen waarborgt welke de buitenlandsche mo gendheden binnen zijn grenzen hebben. Als de pogingen van China zouden mislukken bij gebrek aan steun, hetzij van de groote instelling gewijd aan de zaak van vrede en veiligheid, hetzij van de buitenlandsche mogendheden, wier speciale en algemeene belangen in dit geval dezelfde zijn als die van China, zou de bedreiging der Japan sche agressie wellicht over die mogend heden komen en zouden zij zelf voor haar verdediging moeten zorgen. Het moreele aspect van den toestand on derstrepend verklaarde Wellington Koo, dat de onderteekende verklaringen moeten wor den geëerbiedigd evenals het pact, „dat wij ons plechtig verbonden hebben te steunen. Om te beginnen moet men beslist deze voortdurende politiek van gewapende agressie afkeuren welke zich ontwikkelt onder flagrante schending van het interna tionale recht en van de in verdragen opge nomen verplichtingen. Vervolgens moet men uitdrukkelijk de onwettige blokkade van de Chineesche kust afkeuren, die in breuk maakt op de gevestigde rechten van scheepvaart en handel. Dit is de eerste slag toegebracht aan de vrijheid der zeeën". Spr. hoopte, dat men eveneens de ver schrikkingen zal kunnen veroordeelen van de luchtbombardementen opzettelijk en zonder onderscheid door Japansche vlieg tuigen gericht op Chineesche en buiten landsche non-combattanten zonder eerbied voor het leven der burgers. Vervolgens verklaarde Wellington Koo, dat de huidige toestand in Europa niet zon- c.er verband is met den toestand in het Verre Oosten. Deze vloeit vanzelf voort uit het feit dat men de verplichtingen van het pact niet heeft doen eerbiedigen toen de crisis in Mandsjoerije aan den Volkenbond werd voorgelegd. De vrede is ondeelbaar en zijn handhaving is een kwestie van algemeen belang. Zooals do minister van buitenlandsche zaken der V.S. nog zeer onlangs verklaarde (aldus Wellington Koo) is iedere toestand waarin vijandelijkheden dreigen uit te bre ken of gaande zijn, een toestand, waarbij de rechten en belangen van alle naties betrok ken zijn of kunnen worden. Indien het probleem van het Verre Oos ten, geschapen door de herhaalde agressie van Japan, op bevredigende wijze wordt opgelost dank zij de toepassing der begin selen van het pact, zou deze oplossing niet nalaten een buitengewoon heilzamen in vloed te hebben op Europa en den weg banen voor een eveneens bevredigende op lossing van het Europeesche probleem. De Chineesche gedelegeerde eindigde al dus: De toestand in het Verre Oosten eischt wegens zijn buitengewoon ernstig karakter urgente maatregelen van de zijde van den Volkenbond. De Chineesche regeering doet een formeel beroep op den raad op grond van de artikelen 10, 11 en 17 van het pact. Het staat aan den raad om óf zelf de noodige maatregelen te nemen, óf de zaak aanhangig te maken bij de Assem blée, of wel haar te verwijzen naar het consultatief comité op 24 Februari 1933 door de Assemblée in het leven geroe pen om zich met het Chineesch-Japan sche conflict bezig te houden. Na de rede van Wellington Koo, welke warm werd toegejuicht, deelde de voorzit ter, de Aga Khan mede, dat hedenmiddag verschillende commissies zouden bijeen komen. Onzekerheid en vrees even gevaar lijk als oorlog. Generaal Smuts heeft Woensdag te Stan- derton een redevoering uitgesproken, waar in hij ojn. te spreken kwam over de oorlogsgevaren en de bewapeningen. Hij maakte echter geen melding van de ver klaringen van den hoogen commissaris Te Water. Ofschoon de toestanden ter wereld rus teloosheid en ongerustheid wekken, aldus verklaarde Smuts, verwacht ik toch geen oorlog, omdat ieder jaar elk land daarvoor meer bevreesd wordt. De bewapeningswedloop is meer een maatregel tot zelfverdediging dan het ge volg van oorlogszucht. Bijgevolg stelt spr. geen geloof in al de geruchten omtrent oorlog. De onzekerheid en de vrees kunnen echter even slecht en gevaarlijk zijn als oorlog, want zij ondermijnen de economi sche veiligheid. Zuid-Afrika moet wapenen, maar niet met eenigen wensch Zuid-Afrika in een oorlog te verwikkelen. Strenger toezicht op vreemdelingen aangekondigd. Toen men hem vroeg naar den stand van het onderzoek naar de aanslagen te Parijs, heeft Chautemps verklaard, dat de arbeid actief wordt voortgezet, hoewel in geheim zinnige kringen naar de daders moet worden gezocht. De regeering, aldus de minister-president kan zich niet tevreden stellen met opsporing en bestraffing der schuldigen. Chautemps verklaarde getroffen te zijn door het feit, dat men bepaalde politieke bewegingen, uit het buitenland afkomstig, moet volgen. Onder de millioenen vreemdelingen in Frankrijk zijn er volmaakt eerlijken, dien men gaarne gastvrijheid verleent, maar er zijn er ook te veel, die zich aan politieke drijverij wijden of wier gedrag te wenschen laat. Sedert eenigen tyd zijn daden van ge weld gepleegd, men heeft bommen gelegd op vliegvelden en in treinen, tegen vreenv delingen gepleegde misdaden zijn ongestraft gebleven. Wij moeten dan-ook, aldus Chau temps, onze politiek ten aanzien der onge- wenschte vreemdelingen wijzigen. Na over leg met mij heeft de minister van buiten landsche zaken het initiatief genomen tot de uitwerking van een nieuwe wetgeving, omdat onder de bestaande regeling te veel vreemdelingen zich aan ernstig toezicht konden onttrekken. De regeering wil een statuut vaststellen, dat den eerzamen vreem delingen goede waarb.rgen biedt en streng is tegenover hen, die van onze gastvrijheid misfiruik maken. Er is een commissie inge steld, die zoo spoedig mogelijk teksten zal ontwerpen, die daarna de regeering zullen worden voorgelegd. Italiaansch anarchist gearresteerd. Gistermiddag laat werd vernomen, dat in het departement Ariège een Italiaansche anarchist, Tamburini geheeten, in arrest is gesteld. De man was uit Toulouse verdwe nen, toen hij vernam, dat een onderzoek in anarchistische kringen zou worden ingesteld in verband met den aanslag te Parijs. De gearresteerde verhoord. Uit Pamiers wordt gemeld, dat de justitie is overgegaan tot een verhoor van den anar chist TamburinL Vastgesteld is, dat hij in Juni j.1. naar Parijs is geweest. Morgen zal hij verhoord worden om uit te maken wat hij weet omtrent den aanslag in Parijs, reeds thans echter is vastgesteld, dat hij Vrijdag 10 September Toulouse verlaten heeft, ter wijl de aanslag den volgenden dag te Parijs gepleegd is. Vervolgens heeft men het spoor van Tam burini eerst op den 14 September terugge vonden te Carcassone. Hij zal dus inlichtin gen moeten geven omtrent den tijd van 10 tot 14 September, waarbij hem vooral ver klaringen zullen worden gevraagd van de woorden die hij uitgesproken heeft, eeni gen tijd geleden te Toulouse, toen hij zeide: „Mijn vertrek zal gerucht maken". Cholera onder de Japanneezen. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat 200 Japansche soldaten in Sjanghai door cholera zijn aangetast, van wie er 65 zijn bezweken. De epidemie bleef beperkt tot de streek van Pausjan. Ongeluk met een autobus. - Te Blo- senberg is een autobus, die van Neurenberg kwam, over den kop geslagen. Een der inzittenden is om het leven gekomen, twee passagiers werden ernstig, elf licht gewond. Anarchistische onlusten in Asturië? - De Voz de Espana verneemt uit Santander, dat de anarchisten in Asturië verschillende gemeentebesturen hebben afgezet en tal rijke gemeentelijke functionarissen gefusil leerd hebben. De Republikeinsche besturen werden door anarchistische commissies ver vangen. De „Endeavour" op de thuisreis los geslagen.- Het radiostation Mackay "heeft een bericht van het jacht „Philante" opge vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Endeavour" die, teruggekeerd van den strijd om den Amerika-beker, door het jacht „Viva 11" naar Engeland werd ge sleept, op vijfhonderd mijlen ten oosten van New York drijft, tengevolge van het breken van den sleepkabel. De „Endeavour" heeft een bemanning van achttien koppen. De PoolschDantzigsche wrijving. - De politieke politie te Dantzig heeft vier Poolsche dagbladen in beslag genomen we gens publicaties over de PoolschDantzig sche wrijving. Economische Poolsche krin gen, die belang hebben bij de Dantzigsche haven, hebben de besprekingen hervat met de vertegenwoordigers van de Vrije Stad over de vrijheid van arbeid en den toestand van de Poolsche ondernemingen in de Vrije Stad. De aanstaande Duitsche manoeuvres. Dit jaar zullen in Duitschland buiten gewone maatregelen worden getroffen, ten einde bij de aanstaande manoeuvres spion- nage te voorkomen. In een officieel com muniqué wordt verklaard, dat klaarblijke lijk de buitenlandsche spionnage zal trach ten de doelmatigheid der oorlogsuitrusting, waarover Duitschland beschikt, te leeren kennen. „Alle noodzakelijke maatregelen zijn genomen" zoo zegt het communiqué, om verraad te verhinderen en ons leger te beschermen. Verraders kunnen verwachten het hoofd onder den bijl van den beul te verliezen. Ieder die verdachte dingen be merkt, moet deze ter kennis van de politie brengen. Katholieke inlichtingendienst verbo den. - Op bevel van Heinrich Himmler, den chef van de Duitsche politie, die dit besluit in overeenstemming met het ministerie van buitenlandsche zaken heeft genomen, is de inlichtingendienst „C.I.C." centrum voor katholieke inlichtingen die te Parijs ver schijnt, in Duitschland verboden. Even eens is verboden de „Elsaessischer Kurier". die te Colmar verschijnt. Aardschokken geregistreerd. - Het Car- negie Seismologisch Instituut in Californië heeft twee krachtige aardschokken gere gistreerd op een afstand van ongeveer 220 mijL Strijd tegen het communisme. - De „Military Patriot Guard", een Amerikaan- sche organisatie van oud-strijders en reserve-officieren, welke 32.000 leden telt, heeft in New-York een actie ontketend voor het aanwerven van meer leden, teneinde den strijd aan te binden tegen het communisme. Hevige brand in boerderij. - Tien Ieren, die een boerderij bewoonden te Kirin- tilloch in de omgeving van Glasgow zijn levend verbrand, toen hun woning heden in de vroegte in brand geraakte. Het huis was verdeeld in verschillende vertrekken, welke bewoond werden door gezinnen, die op de aardappelvelden werk ten. Verscheidene wisten de boerderij tij dig te verlaten, maar alle pogingen om de tien anderen te redden, mislukten wegens de geweldige vlammenzee. Fabriek door brand vernield. - Naar uit Weehawken in New Yersey gemeld wordt, is in een chemische fabriek aldaar een ontploffing ontstaan, waarop een brand volgde. De fabriek werd volkomen ver woest. Veertig arbeiders en arbeidsters kre gen deels levensgevaarlijke brandwonden. Het vuur tastte ook vier woonhuizen aan, die eveneens in de asch gelegd werden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1