DANSINSTITUUT C. WILLEMS Het Leven van Beroemde Europeesche Mannen. Stad en Omgeving, i Nu de lange avonden naderen ALKMAARSCME COURANT. £aatste Aeeichte*i De Groote Kerk is ingekrat. Het instortingsgevaar thans verdwenen. Waar blijft de restauratie? Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. en met hen de leesavonden, zullen wij onze abonné's weer verrassen met een artikelen-serie, waarmee we vroeger reeds zoo'n groot succes hadden. Reeds gaven wij interessante beschouwingen over Masaryk, Mussolini, Lloyd George en andere staatslieden. Een geheel nieuwe serie ligt gereed voor het herfst- en winterseizoen. Voor nieuwe kwartaal-abonné's is dit misschien wel de doorslaande factor! En bovendien vanaf heden tot I October alle nog ver schijnende nummers gratis I (alleen gegoeden stand). INSCHRIJVING te ALKMAAR in de UNIE iederen VRIJDAG van 4 tot 8.30 uur n.m. Alkmaarders opgelicht. Steunverleening in werk verschaffing. Alkmaar, Donderdag. De dag, waarop we bericht kregen van de onheilspellende mededeeling, dat de Groote Kerk dreigde in te storten, zoo dat onmiddellijk alle kerkdiensten wer den stopgezet, ligt al weer eenigen tijd achter ons. Er was onmiddellijk gevaar van in storting, en het kerkbestuur, dit begrij pende, aarzelde niet, om direct de eerst-noodige maatregelen te nemen. Het begon met de groote steunbeer, die voor een gedeelte als het ware was afgebrok keld, voorloopig en op afdoende wijze te herstellen en de openingen op den trans dicht te metselen, zulks tot versteviging van het bovenschip. Bovendien bracht men schoren aan onder het dak en bo ven de gewelven en toen kon men zeg gen, dat het directe gevaar voor instor ting voorloopig verdwenen was. Dit waren natuurlijk de eerste, voorloo- pige maatregelen, welke genomen konden worden, maar afdoende was dat nog lang niet Er moest veel meer gebeuren, zonder dat men nog mocht spreken van een restau ratie. En als we dan ook hier verder spre ken van restauratie, dan bedoelen we daar mee slechts de werkzaamheden, welke ver richt moesten worden, om het instortings gevaar definitief te laten verdwijnen. Want... van restauratie is nog geen sprake. Na de voorloopige beschermingsmaatrege len kwam dus het eigenlijke groote schoor- werk aan de beurt. En de werkzaamheden daaraan zijn thans zoover gevorderd, dat men bijna kan zeggen: we zijn klaar. Nog een week misschien en de werklieden zullen de kerk weer hebben verlaten; nog een week, en het steigerwerk kan weer worden afgebroken, om misschien later bij de eigen lijke restauratie weer te worden opge bouwd Dat dit extra-kosten beteekent, kunnen wij slechts betreuren maar het schijnt, dat de officieele instanties wat lang zaam werken en dat extra-kosten minder zwaar wegen dan het opzij zetten van de trage werking van den ambtelijken mo len De heer F. H. Ringers en opzichter H. v. d. Linden hebben ons gistermiddag rondge leid door het bouwwerk in de Groote Kerk en zij hebben ons verteld, wat er allemaal gebeurd is in de weken, die achter ons lig gen. Het groote schoorwerk Wij zullen trachten een globaal overzicht te geven van het omvangrijke werk, dat door de firma Woudenberg uit Utrecht wordt uitgevoerd. En als we dan beginnen met het middenschip, dan zien wij als leek eigenlijk niets anders dan steigers en nog eens stei gers, het geheele schip door. Maar cr is op die steigers heel wat arbeid verricht door de werklieden, die nog steeds bezig zijn en nog overal timmeren en spijkeren. De deskundi gen wisten na een secuur onderzoek dat dit middenschip neiging had, om naar buiten over te hellen in de richting van het Kerkplein. Om nu te voorkomen, dat die „drang naar buiten" fatale afmetingen zou aannemen, werden de muren als het waren naar binnen getrokken door middel van zware houten spanten bij elke travé. Ter- zelf dertyd werden aan den buitenkant hori zontale leggers aangebracht en deze werden weer door middel van ijzeren stangen ver bonden aan het binnenschoorwerk. Zoo werd het geheele middenschip als het ware in een krat gestoken, als we een meer algemeene uitdrukking mogen bezigen, die voor den lezer meer begrijpelijk is. De stangen, die dwars door de muren loopen zijn „gewar- teld", waardoor men bereikt heeft, dat ze steeds gespannen gehouden kunnen wor den. Dit werk is wel het grootste geweest, dat men in de kerk heeft uitgevoerd. Maar met dit werk alleen was men er niet. Daar was bijvoorbeeld de Westgevel van het gebouw. Het was bekend, dat deze gevel slecht was, maar bij de jongste werkzaamheden kwam men tot de ontdekking, dat men gerust van een deplorabelen toestand had kunnen spre ken. Misschien is hier het instortingsgevaar grooter geweest, dan men ooit heeft ver moed. Welnu, deze gevel werd ook onder handen genomen. Op ongeveer dezelfde wijze is men hier te werk gegaan. Van buiten bracht men steigerwerk aan tot een hoogte van 36 me ter. Waar ook hier de top neigingen ver toonde, om naar buiten uit te wijken, bracht men aan de binnenzijde weer schoorwerk aan en beide onderdeelen werden weer met elkaar verbonden. Daardoor is deze West gevel als het ware geheel klem gekomen en hij kan dus niet meer instorten. Weliswaar blijft nog altijd de mogelijk heid bestaan, dat stukken steenen uit den ge vel kunnen vallen, maar dit kan geen ernsti ge gevolgen meer hebben, omdat en daar komt tenslotte alles hier op neer de con- structiedeelen der kerk volkomen beschermd zijn. Dan is er nog een derde gedeelte, dat on der handen is genomen, n.L het koor. Dit is het gedeelte, dat aan de zijde der Langestraat ligt. Hier heeft men andere maatregelen ge nomen. Het koor. Terwijl aan den buitenkant van het koor dat een gelijkzijdigen veelhoek vormt stalen kabels bevestigd zullen worden, die dus de muren als het ware in een ijzeren ring zetten, worden de spantpooten en de muurbeeren stuk voor stuk verankerd door ijzeren stangen, die straalsgewijze naar bin nen loopen en aan een zwaren ring bevestigd worden. Hiervoor zijn vijf stangen noodig, terwijl de ring nog wordt vastgehouden door twee stangen, die naar bet vroeger ge restaureerde gedeelte van het koor loopen en daar aan de hoofdpijlers worden verbon den. Waar ook hier alle stangen gewarteld zijn, worden deze stijf aangeschroefd en wordt op die manier het spatten uitbre ken naar buiten voorkomen. Kroonen en banken. We hebben reeds gezegd, dat het schip ge heel is volgebouwd met steigers. Voordat men met dit steigerwerk kon beginnen, moest men allereerst ruimte maken. De ban ken moesten dus verwijderd worden, behal ve dan de z.g. heerenbanken en de preek stoel. En verder moesten de kroonluchters worden afgenomen en opgeborgen. Deze laat ste heeft men in een ongebruikten grafkel der een plaatsje gegeven en de banken heeft men overgebracht naar de zijbeuk. Deze zij beuk is door enorm hooge schotten van het schip afgescheiden, evenals van het koor en hier zal straks weer kerkdienst worden ge houden. Het is een vrij groote ruimte, plaats bie dende aan ongeveer 850 menschen, die thans als kerk wordt ingericht en die geheel ge vaarloos is. Er moet echter nog van alles ge daan worden en bijvoorbeeld moet er nog een nieuwe tijdelijke preekstoel gebouwd worden, maar zooals de zaken thans staan, zal dit gedeelte van de kerk Zondag over een week, dus 26 September a.s., weer in ge bruik kunnen worden genomen. En de heerenbanken en de preekstoel? Zij zijn of worden want men is nog niet ge heel klaar met dit werk zorgvuldig inge pakt en beschermd, zoodat zij geen enkel gevaar loopen van vernieling of beschadi ging. Het orgel zal spelen. En als straks weer de godsdienstoefenin gen gehouden zullen worden in de zijbeuk, zal de kerkganger kunnen zingen, begeleid door het orgel. Het orgel zelf is natuurlijk ook geheel be schermd, maar dank zij de overbrengings installatie van Philips zal de muziek geheel gaaf tot de gemeente doordringen. Deze in stallatie wordt n.L van het orgel naar het in gebruik te nemen gedeelte van de kerk geleid en al zal de organist onzichtbaar zijn, de orgeltonen zullen klinken als weleer. Zoo is er gewerkt in de afgeloopen weken. Meer dan 71 kubieke meter hout, wegende ongeveer 40 ton, is gebruikt. En nog kunnen we helaas niet zeggen, dat de restauratiewerkzaamheden aan de Groote Kerk begonnen zijn. Laten wij hopen, dat met die restauratie begonnen kan worden, voordat al het stei gerwerk weer wordt afgebroken. Het zou al weer kosten uitsparen Gisteravond toen de motortram welke om 7.20 uur uit Warmenhuizen naar Alkmaar vertrekt, den overweg bij het station Schoorl zou passeeren kwam een luxe auto uit de richting Schoorl met vrij groote vaart aangereden. De wagenvoerder van de tram, het gevaar van een botsing vreezende remde zoo krachtig mogelijk maar kon niet meer voorkomen, dat tram en auto met elkaar in botsing kwamen. De linkerzijde van de auto kwam in aanraking met de tramwagenl en de auto werd deerlijk gehavend. De bestuurder, de heer Van Riessen, een vertegenwoordiger van Telefunken uit Overveen en de mede inzittende dame, mevr. De WaalMalefijt werden beiden gewond en moesten met zaag en breekgereedschap uit de tot wrak geworden auto bevrijd worden. Vooral de toestand van den bestuur der liet zich ernstig aanzien en door dokter Heringa, die dadelijk ter plaatse was, werd onmiddellijk de allernood zakelijkste medische hulp verleend. Per ziekenauto werden beide gewon den daarna naar het Centraal zieken huis te Alkmaar vervoerd. De toestand waarin de vrouwelijke patiënt verkeerde zij had een bloe dende hoofdwonde bekomen werd redelijk geacht, doch de bestuurder van de auto schijnt inwendige kneu zingen en een hersenschudding te heb ben opgeloopen. Naar wij hedenmorgen vernamen behoeft niet van 'n levensgevaarlijken toestand te worden gesproken. De tram had, naar te begrijpen valt, geruimen tijd vertraging. verhandeld worden ver boven de werkelijke waarde. En waar deze menschen zeer welbe spraakt zijn, honderd-en een voordeelen op sommen en als 't ware hun slachtoffers vrij wel geen gelegenheid laten om na te den ken, daar is het duidelijk en begrijpelijk, dat er slachtoffers vallen. Voor de zooveelste maal geldt de waar schuwing: Doe geen effecten zaken aan de deur met on bekenden af, doch vraag [vooraf inlichtingen ter be- [voegder plaatse, d. i. aan het bureau van politie. MERKWAARDIG ONGELUK. Een merkwaardig verkeersongeluk is vanmorgen om ongeveer 9 uur op den Ken- nemerstraatweg ter hoogte van het Hoog heemraadschap gebeurd. De heer S. uit Heiloo, die met zijn lichten motorrijwiel naar Alkmaar reed kreeg plotseling een ijzer draadje in de spaken van het voorwiel. Het losse draadje greep de voorrem, waardoor het wiel geblokkeerd werd en meteen sloeg de rijder voorover en kwam op de straat terecht. Met een lichte hersenschudding werd de heer S. per taxi naar zyn woning vervoerd. Het motorrijwiel werd beschadigd. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen op den Rijks straatweg een mooi licht cypersch poesje. Voor een mooie, doel. zenuwachtige herdershond wordt een goed tehuis ge zocht. Dierenvrienden, die tact en lust be zitten dezen hond op te voeden kunnen zich vervoegen bij den heer Verwer, in specteur dierenbeschermin, Baanstraat al hier. HET ZEVENHUIZEN OP 8 OCTOBER. De 8 Octobercommissie Zevenhuizen heeft in hare vergadering besloten ook wederom dit jaar deel te nemen aan de algemeene feestviering door het Zeven huizen te doen versieren en verlichten op 8 October a.s. Bij de gisteren gehouden vergadering is besloten de Zaadmarkt op de a.s. 8 Octo- berfeesten te versieren. De Hekelstraat zal op 8 October weer versierd en verlicht worden. De Lindelaan zal dit goede voorbeeld volgen. KOOKT DE MELK GOED! Wegens het heerschen van mond en klauwzeer. In verband met het heerschen eener mond- en klauwzeer epidemie, ook in Alk maar en omgeving, vestigen wij er de aan dacht op, dat het aan te bevelen is de melk goed te koken. By gepasteuriseerde of ge steriliseerde melk in flesschen behoeft dit niet te geschieden. Daarin is alle eventueel aanwezige smetstof gedood. Gepasteuri seerde melk wordt verwarmd tot een tem peratuur van 80 graden, waarbij zeker alle ziektekiemen gedood zijn en gesteriliseerde zelfs tot over de 100 gr. Het is echter zaak om aan de rauwe melk, welke geen extra bewerking heeft ondergaan bij den melk handelaar of in de fabriek, speciale aan dacht te besteden en deze vóór het gebruik goed te koken. Bovendien is het wenschelijk om in dezen tijd voor alle zekerheid ge pasteuriseerde losse melk ook te koken. VOORDAM, IR. waarin ieder, die daartoe in staat was, zijn bijdrage kon storten. Deze poging heeft niet aan de verwach ting beantwoord, terwijl het tekort in kas ieder jaar grooter wordt. Voor dit jaar is nu de volgende regeling getroffen: Evenals altijd is het geëxpo seerde op de markt en omgeving vrij te bezichtigen. In de Korenbeurs is de toegang tot 1 uur nam. vrij; de bus zal evenwel op haar oude plaats te vinden zijn voor het geven van een vrijwillige bijdrage. Geen gift is te groot; maar ook, geen gift is te klein. Na 1 uur zal 10 ct. entrée worden geheven. Kinderen onder geleide hebben vrijen toegang. Het bestuur hoopt dat deze regeling èn voor het publiek, èn voor d< kas, gunstige resultaten zal afwerpen. Steunt het bestuur in zijn streven, dezen voor Alkmaar zoo belangrijken dag in stand te houden. VERNIEUWDE WINKEL. Zaterdagmiddag a.s. om drie uur hoopt de heer J. Oudes, Payglop 4 zijn geheel verbouwden winkel te heropenen. We zijn er vanmorgen eens een kijkje gaan nemen, en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het een keurig geheel geworden is. De winkel is geheel in eikenhout uitgevoerd; bijzondere vermelding verdient de origi- neele bank in den winkel, welke tevens als vitrine dient. De heer Oudes is van plan zich in het bijzonder te specialiseeren op de betere soorten uurwerken. Verder heeft hij en groote sorteering briljanten, dia manten, ringen en Wellner-zilver. Een bezoek aan den winkel loont zeker de moeite. Corr.-adresLaan van Meerdervoort 407, Den Haag, telefoon 394582. Premieloten verkocht met al te groote winst. Er zijn nog altijd Alkmaarders, die blijk baar niet weten, dat wij in onze stad goede en betrouwbare bankinstellingen en loterij kantoren hebben. Zij wagen het liever in zee te gaan met onbekenden en slaan alle waarschuwingen, welke van de zijde der politie komen, getrouw in den wind, met het gevolg, dat hun portemonnaie dunner wordt. Zoo schreven wij in ons no. van 8 Mei 1936 en thans, nu ook na dien herhaaldelijk tegen allerlei oplichterspractijken werd ge waarschuwd, bereiken ons nog weer mede- deelingen van oplichting met premieloten, welke gepleegd is op dezelfde wijze als waarop wij het vorige jaar waarschuwden. Wij meenen dus goed te doen het zwendel- bericht van 8 Mei 1936 nog eens op te nemen. Het luidt als volgt: Ondanks tal van waarschuwingen, welke regelmatig in de krant gepubliceerd wor den, en waarbij herhaaldelijk van „zwen- delondernemingen" sprake is, blijken er nog altijd in onze gemeente menschen te opereeren, die kans zien, om de Alkmaar ders te verlossen van een min of meer be langrijk bedrag aan geld, zulks dan in ruil voor loten of obligaties, die natuurlijk! LANDBOUWTENTOONSTELLING AFD. ALKMAAR HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Men schrijft ons: Zooals men in deze courant heeft kunnen lezen, hebben H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana aan het bestuur van bovengenoemde afdeeling een medaille doen toekomen, het zooveelste bewijs van hun belangstelling in alles wat kan strekken om de welvaart van hun onderdanen te verhoogen. Ook van andere zijde mocht het bestuur reeds blijken van medeleven ondervinden. Ver schillende organisaties en particulieren zegden eereprjjzen toe. Wie volgt? Ook met de inzendingen gaat het naar wensch; wie nog denkt mee te doen, haas- te zich, daar Zaterdag a.s. de aangifte wordt gesloten. Dit geldt vooral voor de pluimveehouders, die alleen bij tijdige aangifte nog kans op een plaatsje in de Korenbeurs hebben. De directie van den Wieringermeerpol- der zal in de Korenbeurs eens laten zien, wat er alzoo in den loop der jaren in onzen nieuwen polder n gebeurd. Niet iedereen is in de gelegenheid, een excursie naar den polder te maken. Hy is nu in de gelegenheid zich een denkbeeld te vormen van de enorme resultaten, die daar in een luttel aantal jaren zijn bereikt! Het financieele gedeelte van de tentoon stelling baart de meeste zorg. De op brengst van de verloting is door regee- ringsvoorschriften zoodanig ingekort, dat deze niet meer int staat is, de belangrijke uitgaven, aan de tentoonstelling verbon den, te dekken. Ook het gemeentebestuur, ofschoon het doet, wat het kan, is genood zaakt, de bijdrage zooveel mogelijk te be snoeien. Het is daarom, dat het bestuur, hoewel noode, de laatste twee jaar een poging heeft gewaagd, in de Korenbeurs het publiek, dat daar in duizendtallen opkomt, in de gelegenheid te stellen, door een grootere of kleinere vrijwillige bijdrage het bestuur in zijn pogen, om de tentoon stelling in stand te houden, te steunen. Bij den uitgang was een bus geplaatst, FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken werden de faillissementen van: 1*. KL Otter, vroeger caféhouder, thans I te Hoorn, met benoeming van mr. Ledeboer tot rechter-commissaris en van mr. v. d. Loos tot curator; 2.' E. Molema, schilder en behanger te Den Helder, met benoeming van mr. Fruin tot rechter-commissaris en van mr. Veld man tot curator; 3°. A. Appelman, v.h. brandstoffenhan- delaar te Oudkarspel, thans arbeider te Koegras, met benoeming van mr. Ubbens tot rechter-commissaris en van mr. v. Gulik tot curator. AANBESTEDING RIJKSTELEFOONGEBOUW TE SCHAGEN. De rijksgebouwendienst heeft gister aan besteed het bouwen van een telefoonge bouw te Schagen. Laagste inschrijver was de heer Y. Kronenburg te Heiloo voor 15.875. EEN UITZENDING NAAR INDIE. Dat de radio-uitzendingen van de Phohi naar Ned.-Indië door de luisteraars in Insu- linde op hoogen prijs worden gesteld, bleek ons heden nog eens weer, toen de moeder van een oud-stadgenoote, thans wonende te Soerabaja, ons kwam vertellen van een brief, welken zij van haar dochter had ont vangen. Daarin werd opgetogen mededee ling gedaan van het enthousiasme, waarmee onlangs de uitzending „Alkmaar-Kaasstad" was beluisterd. Zooals men weet, gold het hier een propaganda voor onze kaasmarkt, waaraan o.a. werd meegewerkt door Nico Snels kinderkoor. Wla op de pat Ingestelde voorrangt- wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van r«nts komende verkeer (dat aan "n driehoek met punt "n ,n Hen kan, dat het n voorrangsweg nadert). De drie vakcentralen, de R.K., de Mo derne en de Chr., hebben reeds kort na het optreden van het nieuwe kabinet een aantal wenschen terzake van de werkloozenzorg ter kennis van de re geering gebracht. De regeeringspersdienst deelt thans hier omtrent het volgende mede: Alle drie vakcentralen betoogden in hun brieven in verband met de stijging van de .kosten van levensonderhoud sedert Septem ber 1936 de wenschelijkheid van een alge meene verhooging van de steunnormen en werkverschaffingsloonen, met dien verstan de, dat het N.V.V. bepleitte deze verhooging in den vorm van een duurtetoeslag toe te kennen. Aan dit verlangen heeft de minister van sociale zaken, prof. Romme, niet kunnen vol doen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging der steunnormen in het algemeen alleen die gezinnen zouden profiteeren, die daaraan, althans relatief ge nomen, het minst behoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, t.w. de groote gezinnen, reeds veelal de door het loon begrensde maximum-uitkeering ont vangen. Deze personen, die het relatief juist het meest noodig hebben, zouden dus van een algemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profijt hebben. Wat de stijging van de kosten van het le vensonderhoud betreft, is voorts op te mer ken, aan de hand der dienaangaande gepu bliceerde cijfers, dat het kostenpeil iets ligt beneden Juli 1934, den datum, waarop de geldende steunnormen (ongeacht de daarna in de regeling successievelijk aangebrachte verbeteringen) zijn ingevoerd. De minister heeft verder besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de by ondersteunden inwonende werkloos gewor den kinderen van 21 jaar en ouder, die voor heen zelf reeds zooveel loon verdiend heb ben, dat hun inkomsten van eenigszins be hoorlijke beteekenis voor het gezin zijn ge weest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen drukken van zelfsprekend relatief het zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leefden van geza menlijk gezinsloon, by werkloosheid, door dat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten terug val hebben. Voorts heeft de regeering, in de overwe ging, dat door den langen duur der werk loosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, be sloten zulks in aansluiting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, althans voor zooveel de grootere gezinnen betreft, den z.g.n. b-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van verstrekking van kleeding, dek king en schoeisel. Tot dusverre geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige financieele opoffering van de zyde der be trokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daarnaast wordt nu de gelegenheid geopend voor een extra b-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de overheid dat bedrag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezin nen van 5 en meer kinderen. Het aldus ge spaarde bedrag mag uitsluitend voor de ver krijging van kleeding, schoeisel en dekking worden aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenigen tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling eenige meer dere extra hulp zullen bekomen, zal de re geling voor hen eerst in het begin van het volgende jaar practisch nut kunnen afwer pen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste wintermaan den de regeling effectief zijn, dan is nog noo dig de medewerking van een derde, met na me van het geheele Nederlandsche volk- Wanneer ook van die zijde wordt bijgedra gen, zal door samenwerking van de over heid, volk en werklooze met een gezin van twee of meer kinderen t y d i g het noodig® beddegoed, schoeisel en kleeding ontvangt- De minister van sociale zaken is voorn®v mens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2