Spoct Credietbeperkirig door den middenstand. «=ud»'r- hr Tiw KJÏS mik i» ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 16 SEPTEMBER 193? Stad en Omgeving Red« op een vergadering van de K. v. K. met besturen van middenstandsorganisaties. Moeilijk, maar niet onmogelijk. middenstandstentoonstelling te schagen. 11. De vergadering, zooals het Bureau der K. v. K. en F. voor Hollands Noorder kwartier die telken jare houdt met de besturen der middenstandsvereenigingen in haar district, heeft gistermiddag plaats gehad in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, zulks met het oog ook op de middenstandstentoonstelling, waarvan de opening op gistermiddag na afloop van ge noemde vergadering was bepaald. Als regel worden deze vergaderingen nogal goed door de middenstandsvereeni gingen bezocht, en zoo was het ook gister. Er waren afgevaardigden van een twin tigtal dezer organisaties aanwezig, samen een zeventigtal personer. Mede was aan wezig de voorzitter van den Kon. Ned Middenstandsbond, de heer E. G. Schür- mann, die in Schagen was in verband met de te openen tentoonstelling. Opening door den voorzitter der X. v. K. De voorzitter van de K. v. K., de heer S. W. Arntz, noemdo het een voor recht de aanwezigen welkom te heeten, Het verheugde hem bijzonder dat in zoo ruime mate aan den oproep voor deze twaalfde bijeenkomst gehoor hadden ge geven, waaruit hij opmaakte, dat ook de besturen der middenstandsorganisaties evenals de Kamer, het belang inzien van een jaarlijksch treffen van den midden stand in al zijn schakeeringen. Voor de Kamer zijn deze bijeenkomsten daarom van interesse, omdat zij daarin de nooden en de wenschen van de midden- standsbedrijven kan beluisteren en zij de door haar uit te brengen adviezen hiernaar kan richten. Van niet minder belang acht zij deze bijeenkomsten voor de midden standsvereenigingen zelf, die hier openlijk naar voren kunnen brengen hetgeen zij meenen dat aan de Kamer moet worden voorgelegd, teneinde haar medewerking te verkrijgen tot het verbeteren van be staande misstanden en dergelijke. Daarenboven meent de Kamer dat het goed is de besturen der middenstandsver eenigingen in haar district, door middel van een door een bekwaam inleider te houden voordracht, de aandacht te vestigen op bepaalde vraagstukken die voor het middenstandsbedrijf van belang zijn, en die genoemde besturen dan later in eigen kring kunnen uitwerken. Tenslotte grijpt de Kamer deze bijeen komsten steeds aan, zei spr., om U, ter stimuleering van Uw eigen arbeid, iets te toonen dat getuigt van den noesten werk ijver van den middenstand in dit district Zoo verheugt het mij, dat wij na afloop van deze vergadering aanwezig zullen zijn bij de opening van de door de Schager Middenstandsvereenigingen georganiseerde „Almiha"-tentoonstelling. Het getuigt van de energie van de Schager middenstan ders, dat zij het in dezen tijd hebben aan gedurfd een tentoonstelling van dezen omvang te organiseeren en voor de initia tiefnemers ervan heb ik dan ook groote bewondering. Spr. memoreerde dat enkele maanden geleden de Vestigingswet Kleinbedrijf is afgekondigd en het derhalve eerlang te verwachten is dat in bepaalde bedrijfstak ken geen nieuwe zaken zonder vergunning der Kamer van Koophandel gevestigd zullen mogen worden. Thans kan nog niet voorspeld worden welke uitwerking deze wet op den vaak ernstigen noodtoestand in de middenstandsbedrijven zal hebben. Wel was hij ervan overtuigd, dat door de eischen van handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid, die straks aan de nieuwe zakenlieden zullen worden ge steld, de zekerheid bestaat, dat de rugge- graat van den middenstand veel steviger zal worden, waardoor nog beter zal kun nen worden aangetoond, welke onmisbare schakel deze in onze gemeenschap inneemt. Bij de uitvoering van deze wet zal onze Kamer zich, vervolgde spr., zooals steeds, laten leiden door de belangen van den middenstand in zijn geheel, terwijl zij hoopt de medewerking van uw besturen te mogen ontvangen indien zij bij de uit voering der wet een beroep op u zou moe ten doen. Credietbeperkmg door den middenstand. Het voornaamste agendapunt was wel de aangekondigde causerie van den heer dr. G. J. Otten, secretaris der K. v. K. ie Leeuwarden, over het onderwerp: >£re- dietbeperking door den middenstand. Spr. begon met erop te wijzen, dat vele middenstanders op zwart zaad zitten, ter wijl zij volgens hun boekhouding nog wel flinke bedragen te vorderen hebben, welke ten durven opvorderen, omdat het nueen maal gewoonte is, dat een vrij lang crediet wordt, soms zelfs wel tot een jaar loopende. Er wordt niet voldoende bij ge dacht, dat dit voor bijna ane winke iers fzii werken immers veelal met kapitaal ra een of andere bank) vrij groote be- langdurige credieten ligt voor een deel by tot «un om reod. w» .„der mmakkeltik £ndt niet direct om geld te gemakkelyk v zelf van de rente s.™ deel van den leverancier steeds grooter worden, omdat hy immers gedurende een vrij langen tijd nog maar weer nieuwe be stellingen uitvoert, zonder om het hem toe komende geld te durven vragen. Spr. zette uiteen, dat eenzelfde bedrijf bij het geven van een korter crediet gedre ven kan worden met een kleiner kapitaal, omdat dit dan vaker en spoediger wordt omgezet. Bovendien zal de controle beter kunnen geschieden naarmate er minder lange credieten worden gegeven. Verschillende winkeliers verdedigen hun laksheid in het vlugger zenden van rekenin gen met te zeggen, dat hun bedrijf hun niet toelaat om telkens maar een tijd te besteden aan dien arbeid. Zij hebben hun zaak nu eenmaal zóó geregeld, dat de rekeningen per drie maand, per half jaar of soms wel pas per jaar worden verzonden. Met klem drong spr. erop aan, om dan een andere ge woonte in te voeren. Hebt ge zelf geen tijd, neem er dan een andere kracht voor om uw boekingen steeds „bij" te hebben, de kosten hiervan komen ruimschoots terug. Uit eigen werkzaamheid als secretaris van het crisis comité te Leeuwarden vertelde spr. voor beelden van spoedige betaling ook door menschen die anders van lange credieten genoten, maar direct met geld kwamen, als de rekeningen eerder gepresenteerd werden. In verband hiermede bestaat onder den middenstand te Leeuwarden de overtuiging dat de invoering van een sterk verkort cre diet mischien moeilijk zal zijn, maar geens zins onmogelijk. Echter, zei spr., de stoot daartoe moet van den middenstand zelf uitgaan; voor de orga nisaties is hier een mooie taak weggelegd. Individueel zal het uiterst moeilijk zijn om tot het beoogde doel te komen, omdat dan de vrees voor verlies van klanten niet onge grond is, wijl deze in zoo'n geval zullen den ken niet voldoende credietwaardig meer ge acht te worden. Heeft de leverancier echter zijn organisatie achter zich en wordt deze op haar beurt weer gesteund door andere cor poraties, dan is er niets vreemds aan het verkorten van het crediet. In dit verband herinnerde spr. eraan, dat thans reeds ver schillende middenstanders hun rekeningen vergezeld doen gaan van een in één of ande ren vorm gegoten verzoek, waarin op spoe dige betaling wordt aangedrongen. Hij zou hieraan willen toevoegen: maak het den menschen gemakkelijk en sluit u allen min stens aan bij de postgiro. In de practijk zal blijken, dat men geen klanten verliest door het verkorten van crediet, tenzij dan hen, die toch niet van plan waren te betalen en dezulken kan men wel missen. Een vasten regel meende spr. niet te kun nen aangeven voor het sturen van de reke ningen, de tijd daarvoor loopt voor de ver schillende branches wel uiteen, maar wen- schelijk zou wel zijn, dat een nota bij elke leverantie werd gevoegd, dan zou men ook kunnen voorkomen, dat later reclames wor- den gemaakt over de rekening; men zou dan geen betwiste vorderingen meer behoeven te hebben, want de menschen hadden dan zelf kunnen controleeren, of de nota klopte met hetgeen geleverd is. Maar daarvoor is noodzakelijk dat de boekhouding steeds in orde zij. Spr. was overtuigd, dat de kwestie van het verkorte crediet tot oplossing is te bren gen, mits men dit ernstig wil en de organi saties meewerken, opdat voor de verschil lende branches de noodige regelingen wor den verkregen. Gedachtenwisseling. Een vry uitvoerige gedachtenwisseling had met den spr. plaats over diens inleiding, waarbij de debaters zich wel voorstanders van verkorting van crediet betoonden, maar vreesden voor moeilijkheden bij de door voering. De voorzitter gaf een staaltje, waaruit bleek, dat een middenstander zijn zoo goed als verloren zaak weer tot nieuw leven had kunnen brengen, alleen door minder lange credieten toe te staan. Een ander spreker merkte op, dat de overheid vaak een slecht voorbeeld geeft, doordat zij dikwijls zoo lang talmt met te betalen. Deze en andere bemerkingen werden ge maakt, waarop dr. O t t e n uitvoerig van antwoord diende. Dat de overheid dikwijls niet spoedig betaalt ligt voor een groot deel aan het uitblijven van bewijs van goedkeu ring van het geleverde door de betrokken ambtenaren. Als de leveranciers hierop aan dringen zal er heusch wel verbetering ko men. Spr. legde er nog den nadruk op, dat de Kamers van Koophandel de verkorting van het crediet moreel dienen te steunen en te propageeren. In de pers zag spr. een mach tig hulpmiddel. Hij zou het zeer toejuichen, als de K.N.M.B. zich voor de zaak zou wil len spannen. Indien dit gebeurt op aandrang van de kleinere organisaties, zal de kracht der beweging nog des te grooter zijn. Mededeelingen Bureau van advies. Als steeds op vergaderingen als deze, deelde de secretaris, de heer D. J. Scheffel, een en ander mede over het Bu reau van Advies en zijn werking. Onge veer de helft van de in dit district bestaan de middenstandsorganisaties is daarbij aan gesloten, waardoor aan de leden gratis juri dische adviezen worden verstrekt. In het afgeloopen jaar waren dit er 135. Per lid en per jaar bedragen de kosten ongeveer 10 cent. Elk lid kan twee maal per jaar gratis een rechtskundig advies inwinnen, waartoe het Buva (gevestigd ten kantore van de K.V.K.) een bewijs afgeeft. Indien de organisatie van den betrokkene hiertegen geen bezwaar heeft, kan nog vaker van het Buva gebruik worden gemaakt. In verschil lende plaatsen zijn advocaten erbij aange sloten. Spr. wekte de nog afzijdig staande vereenigingen om op toe te treden, welke uitnoodiging nog door den voorzitter werd onderschreven; deze merkte nog op, dat de K.v.K. een subsidie geeft aan het Bureau van Advies. Rondvraag. Bij de rondvraag werd gezegd, dat aan den Langendijk werd geklaagd over zeer streng optreden van de waterleiding, waarop een ander zei, dat men daar in Alkmaar geen klagen over heeft, integendeel, als men be zwaren heeft, wordt steeds de grootst moge lijke soepelheid betoond. Men moet echter die bezwaren kenbaar maken en niet maar zonder meer met betaling traineeren. Een ander bracht de oude kwestie van betaling voor het Handelsregister ter spra ke, waarop de secretaris opmerkte, dat er voor elke zaak moet worden betaald, waarbij de Kamers v. Koophandel soepel heid kunnen betrachten. Weer een ander bracht de vraag ter tafel of een slagerij, die onlangs verkocht werd aan iemand die geen slager is, nu door dezen nieuwen kooper aan een ander ter uitoefe ning van het siagersbedrijf mag worden verhuurd. Het geldt hier dus niet het vesti gen van een nieuw bedrijf. Maar het is in den spertijd voor de slage rijen, werd erop geantwoord, en de zaak zal dus moeten worden onderzocht alvorens voorzetting kan plaats hebben. De organisa tie ter plaatse kan den minister het beste voorlichten. Hierop volgde sluiting. DE Officieel geopend ten raadhuize Zooals reeds eerder gemeld, hebben de middenstandsvereenigingen Algemeen Be lang en Hanze te Schagen het initiatief ge nomen tot het inrichten van een tentoonstel- lig, die zij de „Almiha" noemden. Gistermid dag heeft de officieele opening ervan plaats gehad in de raadszaal door den burgemees ter, den heer J. Cornelissen. Onder de vele aanwezigen de raadszaal was geheel ge vuld bevonden zich de voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond de heer E. G, Schiirmann, het dagelij ksch bestuur der K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier, dat gistermiddag in Schagen een vergadering had met de besturen van middenstandsver eenigingen in het district der Kamer, en voorts alle raadsleden en het tentoonstel lingscomité. De burgemeester herinnerde zich dankbaar de vorige middenstandstentoonstelling in Schagen en meende, dat gunstige gevolgen daarvan niet zouden zijn uitgebleven, ware het niet dat toen de ineenzinking van tal van bedrijven al te spoedig was gevolgd. Thans, nu er eenige opleving is te bespeuren, had dé plaatselijke middenstand gemeend, we derom een dergelijke expositie te mogen or ganiseeren, opdat Schagen toont te willen blijven het centrum van een uitgestrekte omgeving. Spr. bracht het comité daarvoor alle hulde en hoopte van harte dat het suc ces zal hebben op zijn streven, dat dan van nut zal zijn voor heel de streek. Tot het wel slagen zullen ook meewerken de festiviteiten en de winkelweek, voor welke onderdeelen der tentoonstelling aparte comité's werk zaam waren. Spr. hoopte op mooi weer ge durende een en ander, dan zal het publiek niet uitblijven, en dan zal bereikt worden wat men wenscht. De heer C. Blaauboer, voorzitter van de winkelweekcommissie, sprak hierop een woord van dank aan het gemeentebestuur en aan zoovele anderen, die hadden meege werkt aan het tot stand komen der feest week, welke georganiseerd is om het weder zij dsch belang aan te toonen, dat zoowel middenstanders als consumenten hebben bi een goede samenwerking tusschen beide groepen. Deze samenwerking moet bewij zen, dat Schagen een centrum-gemeen te is en wil blijven. Over de noodzaak van samen werking tusschen bewoners van een plaats en van dezelfde streek, zoowel als van de landen onderling, weidde spr. nog uit, waar aan h(j de opwekking vastknoopte om niet te zeer te letten op wat verdeelt, maar wel acht te slaan op wat vereenigt. Om ongeveer half zes werd op de tentoon stelling, welke is ingericht in de garage Boon, nog een hartelijk woord gesproken door den heer Schürmann, waarna om 6 uur het publiek toegang had en al aanstonds in grooten getale kwam opdagen. Voetbal. ALEX JAMES IN ONS LAND. Een voetbalpool in Nederland? Het was ons reed eenige dagen bekend, dat Alex James, een van de meest beroem de voetballers, die Engeland en het conti nent van Europa ooit heeft zien spelen, naar Amsterdam zou komen. Voor zaken, was er bij gezegd. Men weet, aan het eind van het vorig seizoen heeft James nog te Rotterdam tegen Feyenoord met de Arsenal meegespeeld. Enkele weken geleden heeft hij zijn voet balschoenen voorgoed aan de wilgen ge hangen. De bijna 40-jarige James trad in dienst bij The Ring (Blackfriars) Pool Ltd. te Londen, een z.g. voetbalpool, waarbij ge wed wordt op uitslagen der wedstrijden van de Engelsche en Schotsche league. Deze maatschappij wil ook een pool in Nederland oprichten en te dien einde zijn de directeuren de heeren O'Callaghan en Alex James en verder de vertegenwoordi ger voor het vasteland van Europa, de Engelschman D. van Gessel, naar Neder land gekomen. Men staat op het standpunt, zoo verna men wij heden tijdens een bespreking met deze belanghebbenden, dat deze pool in Nederland voor de wet zal worden toege laten. Zeer waarschijnlijk zal de heer Fr. Pagnam, de bekende Engelsche trainer van „Haarlem" de pool ia Nederland leiden. Men verzekerde ons, dat binnen zeer korten tijd, waarschijnlijk over twee we ken, de pool reeds in werking zou treden, terwijl agenten over het geheele land zul len worden aangesteld. De bekende Nederlandsche voetballer Kick Smit was ook bij deze besprekingen in het Amstelhotel aanwezig. James had zeer veel belangstelling in de voetbalcapa citeiten van den Haarlemmer. Gisteravond is hij dan ook een kijkje gaan nemen bij de training op het Haarlemveld. James denkt er echter niet aan om te fungeeren als bemiddelaar ten einde Smit als prof in een Engelsche club te laten uit komen. Buitenlanders kunnen immers niet naar Engeland komen als beroepsvoetballer Vrijdag a.s. zal James weer naar Londen per vliegmachine terugkeeren. ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Woensdag gespeelde leaguewedstrijden luiden: Eerste afdeeling: Birmingham—Leicester City 41 Bolton Wanderers—Arsenal 10 ChelseaGrimsby Town 1—0 Derby County—Everton i— 1 Leeds United—Portsmouth 31 LiverpoolStoke City 30 Manchester City—Huddersfield Town 3—2 Wolverhampton W.—Sunderland 4—0 Tweede afdeeling: Newcastle UnitedLuton Town 1S Nottingham ForestBarnsley 21 Southampton—Plymouth Argyle 0—0 Dammen. OM HET ALKMAARSCH KAMPIOENSCHAP. Na eenig oponthoud door de kermïs e.d. werd Dinsdagavond de strijd om den Alkm. damtitel voortgezet. Door een hem overkomen ongeval was Smolenaars verhinderd te spelen, terwijl Burgert wegens werkzaamheden verstek liet gaan. Zoo kon alleen de party G. Woonyk (Wit)D. Marees (zwart) doorgang vin den. Deze party vergoedde echter veel, daar zy zeer spannend was en beide spelers zich ten volle gaven .Van eenig voordeel was dan ook geen sprake en de stand was na den 45sten zet van zwart als volgt: Wit: 25, 27, 28, 32, 35, 38, 42 en 43. Zwart: 14, 16, 17, 19, 21/23 en 29. Na nog eenigen tyd verder gespeeld te hebben besloten beiden tot remise. Wielrennen. DE ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Als het weer ons nu maar niet in den steek laat! Want de wielerwedstrijden van hedenavond beloven zeer goed te worden en het zou jammer zijn, als ze uitgesteld moesten worden. Aan de voor hedenavond vastgestelde trainingswedstrijden wordt niet alleen deel genomen door de houders van train in gs- kaarten van de Alkmaarsche wielerbaan, maar de directie heeft bovendien verschil lende Haarlemsche renners uitgenoodigd, o.a. de Best, Drost en Schaper van de „Kam pioen" en verder Burger, Jansen, Korthals en Matsen. Ook by de nieuwelingen zullen verschillende Haarlemmers aan den start komen, die zich zullen meten met de Alk- maarders. Men ziet dus, dat er gelegenheid te over is voor vinnigen strijd. Als het weer nu maar meewerkt! Schaken. ALKMAARSCHE SCHAAKCLUB V. V. V. E. de Waal kampioen van V. V. V. De heeren P. J. Ros en E. de Waal, die in den afgeloopen win terwedstrijd van V. V. V. in de le afdeeling met een gelijk aantal punten (8H uit 11) waren ge ëindigd, hebben in de afgeloopen zomer maanden een match van 6 partijen met elkaar gespeeld om uit te maken, wie van hen zich kampioen-1937 van V. V. V. zou mogen noemen. Deze match is in het voordeel van De Waal beslist: door in de 6e en laatste partij remise af te dwingen, behaalde hy daar mede 3 y* matchpunt (3 gewonnen, 1 gelijk en 2 verloren) tegen Ros ïlA pnt. Onze felicitaties aan den nieuwen kam pioen van V. V. V.! Over de laatste partij nog het volgende: Reeds vroegtijdig offerde Ros, die met zwart speelde, een stuk tegen twee pionnen, wat hem goede aanvalskansen verschafte. Toen de Waal (wit) iets te vroeg op het eindspel afstuurde, kwam hij daardoor in een welhaast verloren stelling. De party werd afgebroken in een toreneindspel met Ros toren en 4, de Waal toren en 3 pionnen. De situatie leek hopeloos voor wit, maar door nog een tweede pion te offeren, ver schafte hy zich een vrijpion, die het remise afdwong. Een fraai staaltje van verdedi gingskunst, waarmede De Waal door zijn tegenstander na afloop der party ridderlijk werd gecomplimenteerd. Hieronder volgt nog het verloop van de 5e matchpartij, welke het naspelen over waard is. Wit: P. J. Ros. Zwart: E. D. de Waal. d2d4 c2c4 Pgl—f3 Pblc3 Lel—g5 e7e6 Pg8—f6 b7b6 Lc8b7 Lf8—e7 e4. 9. 10. 12. 13. Anders volgt 6. e4! Ddlc2 Interessant ware 6. Lf6: Lf6: 7, c7c5! Juist op tyd, anders komt 7. e4 en 8. 15 e2e3 00 Lfl—e2 h7—h6? Onnoodig, beter direct 8. Pc6 Lg5h4 Pb8c6 Tal—dl c5xd4 e3xd4 d7d5! Want de diagonaal voor Lb7 kan toch niet sluiten. 0—0 d5xc4 Le2xc4 wit Herman Robbers, de groote letterkundige, die gister te Amsterdam overleed. Nu heeft wit een geïsoleerde pion en zwart volgt het bekende systeemt stukken ruilen en het veld vóór de pkm (d5) in bezit houden. 13. Pc6b4 14. Dc2—e2 Pb4—d5 15. Pc3xd5 Pf6xd5 16. Lh4g3 Pd5—f6 17. Pf3e5 Wit krygt nu een sterke aanval, die niet dan met de grootste moeite wordt afgeslagen. 17. Pf6e4 18. f2—f4 Pe4xg3! 19. h2xg3 Lb7d5 20. f4—f5 Ld5xc4 21. De2xc4? Waarom niet Pc4:? 21. Dd8—d5 22. Dc4d3 Onjuist, afruil was het beste. 22Lc7—f6 23. Pe5g4 Lf6g5! 24. f5—f6 g7g6 25. Pg4e5 Kg8h7 Het klopt op een haar! 26. TflfS Ta8c8 27. g3g4 Wit, in razenden tydnood, overziet de sterke zet 27. Dd3a8. 27. Tc8cT 28. 173—413 Tf8c8 29. Dd3—f3 Wit ziet geen verdere aanvalsmogeljjk- heden, maar nu komt de beslissende tegenaanval. 29To7—oi 30. Pe5xf7? Op Tel: volgt Dd4:f Er is geen reddtog meer. 30. Tclxdlt 31. Df3xdl Tc8—cl Wint de dame! 32. Pf7xg5f Dd5Xg5 33. Ddl X cl Dg5xclf 34. Kgl—f2 Del—f4t 35. Th3—f3 Df4xd4f 36. Kf2g3 Kh7g8 Want pion f6 moet gestopt! 37. Tf3c3 Dd4xf6 38. Tc3—c8f Kg8—f7 39. Tc8—c7f Df6e7! Bespoedigt het einde. 40. Tc7xe7t Kf7xe7 41. Kg3—f3 Afgebroken en bij de hervatting door wit zonder verder spelen opgegeven. Analyse van E. D. de W. Voorts wordt nog de aandacht van scha kers en belangstellenden in het schaakspel er op gevestigd, dat op Maandag 27 Sep tember a.s. de nieuwe winter wedstrijden van V. V. V. wederom zullen aanvangen, zoodat het voor hen, die van plan zijn om als lid tot de schaakvereeniging V. V. V. toe te treden, nu de meest daarvoor aangewezen tyd is, daar eventueel nieuwe leden dan ook nog in de nieuwe vastgestelde wintercom petitie kunnen medespelen. De schaakclub speelt en oefent in den Sted. Muziektuin. HET SCHAAKTORNOOI TE BADEN. De vijfde ronde van den achtkamp. Men schrijft d.d. 14 dezer uit Baden aan het A.N.P.: Groote schaakmeesters zyn verstrooide lie den. De wedstrijdleider van het groote Oos- tenryksche schaaktornooi, Rudolf Spielmann, vertelde ons het volgende staaltje: Bij het opschrijven der partyen wordt door middel van een z.g. „blauwtje" een af schrift gemaakt, bestemd voor de tornooi- leiding. Na 40 zetten, het einde der eerste tydcontrole, is de voorkant van het notitie papier vol, zoodat het moet worden omge draaid. By deze manipulatie, zoo verzekerde ons Spielmann, heeft tot dusverre nog geen enkele deelnemer er aan gedacht, dat het blauwtje niet moet worden omgekeerd, daar het immers slechts aan één zijde afdrukt. Steeds moest ik, aldus Spielmann, ingrijpen, hoewel er nu toch al minstens een twintig maal „gedraaid" is. Hetzelfde ssyteem van doorslagjes maken wordt in Weenen toege past in amateurtornooien, maar daar is er niemand, die het verkeerd doet, besloot Spielmann lachend. Natuurlyk zyn de zenuwen debet aan der gelijke verstrooidheden. Dezelfde zenuwen veroorzaken echter ook minder amusante dingen. Zoo wond Flohr zich hedenmorgen ten zeerste op over het feit, dat de partij CapablancaRagozin, die vandaag had moe ten worden gespeeld, pas morgen zal plaats vinden op den voor de hangpartijen bestem den dag. Capa had n.L om prive-redenen reeds een week geleden verzocht, hedenmor gen vry te mogen zyn en het comité stond dit toe, daar de belanghebbende tegenstan der Ragozin geen bezwaren maakte en het voor de overige spelers »h geep enkel opzicht

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9