Agenda Hl PER-KWALITEIT; I ALKMAARSCHE COURANT Weec&ecicht 10CT. Uitvoerige raadsverslogen en daarnaast prettig geschreven raadsoverzichten houden U op de hoogte met alles, wat de Alkmaarsche politiek betreft. Welke Alkmaarder zou dat willen missen is de eenige krant, die U uitvoerig en objectief op de hoogte houdt. Nieuwe kwartaal-abonné's ontvangen alle num mers tot 1 October gratis Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar. Maandag. LIJK AANGESPOELD. Zondagmorgen is op Texel bü 't Horntje aangespoeld het lijk van een onbekenden man, van middelbaren leeftijd. Hij was ge kleed in colbertcostuum met gestreepte pantalon en eenigszins versleten regenjas. De lengte was 1.70 m., het postuur gezet Daar het lijk reeds in verren staat van ontbinding verkeerde, is het hier ter aarde besteld. De kleeren droegen merken van Rotter- damsche firma's. ERNSTIGE DIERENMISHANDELING. Naar wij vernemen heeft een veehou der te Oudorp van de uier van zijn koe de tepels afgesneden. Onder hevige pijnen is het arme dier dood gebloed. De koe is naar elders vervoerd, vermoedelijk om aan de controle te ontkomen. Van deze mishandeling is door den in specteur van dierenbescherming aangiften gedaan bij de rijkspolitie, die. naar aanlei ding van deze klacht, een ernstig onderzoek heeft ingesteld naar vernemen is proces verbaal opgemaakt. EEN DRONKEN MAN OPGEBRACHT. Door de politie is in den nacht van Za terdag op Zondag een beschonken persoon vanaf het Verdronkenoord naar het bureau van politie overgebracht, alwaar hij zijn roes heeft uitgeslapen. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. HET ALKMAARSCH STRIJKORKEST. Het verleden jaar tot stand gekomen Alk- maarsch strijkorkest onder leiding van den heer Alb. Sluyter te Bergen, dat reeds eenige malen medewerking verleende, o.a. op het ooncert ten bate van het restauratiefonds der Groote Kerk, zal in het komende sei zoen werken van solisten met orkest in studie nemen. Enkele goede krachten kunnen nog, zoo als elders in dat blad is vermeld, als lid worden aangenomen. NAZORGCOLLECTE. Men schrijft ons: Talrijk is het aantal, wat lijdende is aan de zoo zeer gevreesde ziekte de tuberculose. Terwijl nog jaarlijks ongeveer 6000 men- schenlevens te betreuren zijn, wordt ernstig gevreesd, dat, wanneer niet alles in het werk zal worden gesteld te helpen, het aan tal slachtoffers nog belangrijk zal toenemen. De Stichting „Steunfonds van de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van tuberculose-patiënten in Nederland", die zich het lot van al dezen aantrekt en reeds zegenrijk werk heeft verricht, zou gaarne haar werk willen voortzetten. Zij heeft tot Uw gemeentebestuur het ver zoek gericht een collecte te mogen houden. Dank zij medewerking zal op Zaterdag 25 September een inzameling worden gehou den. Thans is het woord aan U! Toont Uw medeleven en geeft wat gij kunt, wanneer men met bus en speldje bij U komt. Mede door Uw gift kan wellicht een menschenleven worden gered. Het comité voor deze collecte bestaat uit Zuster M. E. de Groot Varnebroek 26 en de heeren H. C. Stoutjesdijk, F. H. van Dijk, J. H. Raat en K. J. van den Brink. DE PLANNEN TOT HET VESTIGEN VAN EEN MILITAIR VLIEGVELD. Door een aantal raadsleden van Bergen, de heeren E. J. Voüte, dr. J. Hemelrijk, Jb. Swaag, M. C. Dingerdis, C. W. Ellis, J. N. de Koning, L. den Das, C. Brak en P. Vrije is aan den burgemeester van Bergen het vol gend verzoek gericht: Ondergeteekenden, leden van den Raad der gemeente Bergen, verzoeken u een spoedvergadering van den Raad te beleggen in verband met de plannen tot vestiging van een militair vliegveld in de naaste omgeving van Bergen. De leden hebben Donderdag avond vrijgehouden voor de raadszitting. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. De commissie voor het t. b. c.-fonds D. E. L. afd. Chr. Nat. Vakverbond, die een bloempjesdag hield, deelt mede dat de collecte 184.35 K heeft opgebracht. BREIEN VOOR SPANJE. Men schrijft ons: Een oproep aan de Nederlandsche vrouwen. Toen de commissie „Hulp aan Spanje" een jaar geleden in September 1936 een beroep deed op de Nederlandsche vrouwen om warme kleeding te breien voor de slacht offers van Spanje, die daarvan geheel ver stoken waren, had zij niet kunnen denken, dat zij zich een jaar later opnieuw tot de vrouwen zou moeten wenden om haar nog maals te vragen om dit menschlievende werk deel te nemen. Het tweede jaar bur geroorlog is ingezet. Opnieuw staat een lange koude winter voor de deur, opnieuw vragen de Spaansche vrouwen aan alle vrouwen, die begaan zijn met het zware lot van het Spaansche volk, haar krachten te geven aan de steuncampagne die in alle democratische landen gevoerd wordt, tot leniging van de nood van haar land. Nu de winter weer aanvangt, wordt ons speciaal gevraagd om warme gebreide kleeding, zooals truien, sokken, dassen en gebreide kinderkleeding. De commissie heeft onmiddellijk de organisatie van dit werk ter hand genomen en reeds zijn groote par tijen wol ingeslagen. Aan de distributie daarvan kan worden begonnen. Wij vragen alle vrouwen, zich voor het breien van warme kleeding op te geven aan ons secre tariaat: Keizersgracht 495a, tel. 36370. De wol zal haar dan gratis worden toegezonden, benevens goede patronen. Wij hopen dat de Nederlandsche vrouwen, evenals het vorige jaar, weer in grooten getale zich voor dit werk beschikbaar zullen stellen, opdat wij spoedig een groote lading warme kleeding naar Spanje kunnen ver zenden. Zij, die voor dit doel een bijdrage willen storten, kunnen dit doen op de post giro-rekening van de commissie nr. 204040. Teneinde de slachtoffers van dezen ver- schrikkelijken burgeroorlog zooveel moge lijk, ook op medisch gebied, bij te staan, zijn in verschillende gemeenten van ons land sub-commissies gevormd, waardoor het mogelijk is aan deze hulpverieening plaat selijk leiding te geven. De sub-commissie voor Alkmaar en om streken is samengesteld uit een comité van aanbeveling, bestaande uit de heeren: M. J. Roggeveen, dr. J. Hemelrijk, ds. F. Kuiper en W. J. Bulens en een voorloopig werk comité, waarin zitting hebben de heeren C. F. D. Kohnert, E. Harder, A. Singeling, J. Meyer en P. van Lienep. Het secretariaat is gevestigd ten huize van den heer Singeling, K. van 't Veer- straat 86 waar alle gewenschte inlichtin gen kunnen worden verstrekt. De penningmeester, de heer E. Harder, Regulierslaan 16, is gaarne bereid eventueele geldelijke bijdragen in ontvangst te nemen en aan de hoofdcommissie te Amsterdam af te dragen. De commissie houdt a.s. Dinsdag 21 dezer n.m. 8 uur een openbare vergadering in het gebouw van de Vrijzinnig hervormden aan de Heul, waar door den voorzitter, den heer Kohnert, doel en streven nader zullen wor den uiteengezet. BELANGRIJKE AANBESTEDING TE HEILOO. Hedenmiddag is door B. en W. van Heiloo aanbesteed het maken van een zuiveringsinrichting aan den Kanaalweg aldaar, ten behoeve van de rioleering. Ingekomen waren 21 biljetten. Hoogste inschijver aannemingsbedrijf Oost te Aven- horn met 107.000, laagste was J. N. Schuit te Alkmaar met 65.200. Deze twee hadden geen verschil in hun prijs of er al dan niet werkloozen zouden worden te werk gesteld. EEN GOUDENREGEN IN BLOEI. Men deelt ons mede, dat in den tuin van perceel Emmastraat 103, bewoond door mevr. Bakker, een goudenregen in bloei staat. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vrijdagavond reden op Texel eenige werklieden, die bij een dorschmachine werkzaam waren geweest, op een vrachtauto naar huis. Een der werklieden, Muskee van Oosterend, bleef op de auto staan en sloeg, toen deze zich in beweging zette, achterover op den grond. De ongelukkige, die bewusteloos een nabij zijnde woning werd binnenge dragen, werd per ziekenauto naar Den Burg vervoerd, waar hij in het Gesticht van Wel dadigheid werd opgenomen. Zaterdagmor- ge nis Muskee, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aldaar overleden. De man, die 34 jaren oud is, laat een weduwe en 2 jonge kinderen achter. EEN VERRASSING VOOR ALKMAARSCHE KRAAMVROUWEN. Aan de Alkmaarsche Vrouwen. Het comité, dat met St. Nicolaas een woluitdeeling hield, stelt zich voor dezen keer de Alkmaarsche kraamvrouwen te verrassen en wel de eerste 10, die zich aanmelden- na de geboorte van een jonge prins of prinses. Hiermede zijn bedoeld de meest behoeftige kraamvrouwen van alle gezindten. Voor dit doel is natuurlijk geld noodig, want het uitzet zal bestaan uit een wiegje (op 2 stoelen te plaatsen) met toebehooren en tevens een complete luiermand. Bovendien ligt het in de be doeling alle 10 baby's een klein aandenken te geven, betrekking hebbende op ons vorstenhuis. „Nazorg" zorgt voor 't maken van de wiegjes en wij, dames, voor den inhoud! Het mooiste is zooveel mogelijk alles zelf te maken. 4 Dames t.w. mevr. Cohen Stuart, Wil- helminalaan 28, tel. 2856 (in de ochtend uren); mevr. Kraakman, Verdronkenoord 104, tel. 2604 (in de ochtenduren); mej. van der Feen de Lille, Langestraat 104, tel. 3284 (tusschen 122); mevr. Van Kinschot, Nieuwlandersingel 55, tel. 2020 (tusschen 122) hebben allen een lijst van hetgeen er noodig is. Alle dames, die aan dit mooie doel willen medewerken, worden vriendelijk verzocht, 't zij schrif telijk, telefonisch of mondeling zich met één dezer 4 dames in verbinding te stellen op de uren, vermeld achter de resp. namen. U kunt dan opgeven wat u 't liefst wilt maken en wij van onzen kant weten dan waar we ongeveer op rekenen kunnen. Zij, die geen tijd hebben, zouden ons kunnen steunen door 't zenden van een gift aan één der dames van onderstaand comité. Geld is o.a. noodig voor 't laten maken der wiegen en voor wat er verder noodig is ter completeering der luier manden. Moge dit plan in Alkmaar ten volle slagen en wij zoodoende onze warme sympathie uitdragen voor het jonge ge lukkige vorstenpaar. Het Comité: Mevr. Van Kinschot. Mevr. Cohen Stuart. Mevr. Dorbeck. Mevr. Dun. Mej. Van der Feen de Lille. Mevr. Flugi van Aspermont. Mevr. Kraakman. Mevr. Prins. Bioscopen. Citv-theater, 8 uur, hoofdnummer Lloyds of London (rom.-sens.); hoofdrollen Fred die Bartholomew, Madeleine Carroll, Sir Guy Standing. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater 7.45 uur, hoofdnummer De humane bruut (sens.); hoofdrollen Victor Mc. Laglen en Binnie Barnes. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Madame' Bovary (hist.-rom.)hoofdrol Pola Negri. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De getemde draak (hum.); hoofdrollen Adèle Sandrock, Lucie Englisch, Greti Theimer en Joe Stöckel. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 20 September. Kermis te Koedijk. Dinsdag 21 September. Kermis te Koedijk. Woensdag 22 September. 8 uur, Gulden Vlies, ledenvergadering Vereen, voor kindervoeding. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT ROODE KRUISOEFENING TE BERGEN. Het was Zaterdagmiddag in de omgeving van den Franschman te Bergen eene on gewone drukte. Een aantal luxe auto's, meerendeels voorzien van het bekende „doktersembleem", autobussen en vracht wagens waren langs den weg geparkeerd. Tientallen Roode Kruis-uniformen en Roode Kruisvlaggen duidden aan, dat er iets bijzonders gaande was. En inderdaad, dit Was juist. De trans- pcrtcolonnes van de afd. Alkmaar, Heiloo en Castricum-Limmen van het Ned. Roode Kruis waren dezen middag opgeroepen voor het houden van groote oefeningen. Als oefenterrein was uitgekozen de z.g. Verbrande Pan." Talrijke autoriteiten en belangstellenden hebben de oefeningen met groote aandacht gevolgd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kin schot, kringcommissaris van Noordhol land-Noord, mr. H. D. A. v. Reenen, bur gemeester van Bergen, burgemeester J. J. Nieuwenhuijsen van Limmen, mr. A. M. Ledeboer, oud-kringcommissaris, de heer v. Heeckeren, econoom van Duin en Bosch, Zr. Driendijk, oud-directrice van het Stadsziekenhuis en voorts de heeren doc toren F. J. Frederikse, J. Maats, N. Louis, W. Steensma. I Verschillende autoriteiten waren van hun dames vergezeld. Nadat de colonnes door burgemeester van Kinschot waren geinspecteerd, werd een aanvang gemaakt met de oefeningen. Verondersteld werd dat in de omgeving van de Verbrande Pan twee vliegtuigen met elkaar in botsing varen geweest. De slachtoffers lagen verspreid tegen de duin hellingen. Ieder pseudo-slachtoffer werd behan deld door een ploeg van leden der trans portcolonne. Nadat de verwondingen waren vastge steld, werden de verbanden gelegd en werd ieder slachtoffer per draagbaar vervoerd. Op deze wijze werden 12 gevallen behan deld steeds door nieuwe ploegen, die op hun beurt weer andere verwondingen te behandelen kregen. Vooral het vervoer der gewonden vanaf de hooge duintoppen trok zeer de aan dacht. Nadat alle gewonden gereed waren, werden deze per draagbaar naar de boer derij bij den Franschman vervoerd en werd ieder geval op zichzelf breedvoerig besproken. Na afloop dankte dr. Frederikse namens de afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis de Transportcolonnes voor de wijze waarop zij hadden medegewerkt om dezen dag te doen slagen. In 't bijzonder richtte spre ker zich tot dokter Steensma en den heer H. C. Stoutjesdijk, de organisatoren van dezen middag, voor de keurige regeling. Spreker dankte de autoriteiten en be langstellenden voor hunne aanwezigheid, in het bijzonder zuster Driendijk, voor deze gelegenheid speciaal overgekomen uit Voorburg. Met groote waardeering memoreerde spreker het werk van zuster Driendijk vcor de Transportcolonne Alkmaar, daar zij de oudere leden hiervoor heeft opgeleid. Hierna werden een 12-tal nieuwe leden van de afd. Alkmaar, die hun examen met goed gevolg hebben afgelegd, geïnstal leerd. Spreker spoorde hen aan toch vooral voorzichtig en accuraat te werk te gaan, indien hun hulp wordt vereischt. Spreker ALKM. CRT., VOORDANI, ALKMAAR. drong er bij hen op. aan vooral de periodie ke oefeningen bij te wonen om meerdere routine te verkrijgen. Als voorbeeld stelde spreker de oudere leden die steeds vastbe sloten, kalm en rustig te werk gaan. Vervolgens reikte spreker hen de ver bandmiddelen en insignes uit. Na nog gewezen te hebben op de samenwerking met de colonnes uit de gemeenten in de omgeving, die zeer groot nut heeft, indien hulp moet worden ver leend, als er een groot aantal gewonden verzorgd moeten worden, besloot spreker dezen zeer leerzamen, nuttigen en pretti- gen middag met een „Tot weerziens." De afd. Alkmaar stond onder leiding van den heer H. C. Stoutjesdijk met assistentie van de ploegcommandanten en de afd. Heiloo onder den heer N. Meilink met zijn ploegcommandant. Tevens waren aanwezig eenige dames leden van' beide afdeelingen. WATERSCHAP DE SCHERMEER. In de heden alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden van het waterschap de Schermeer deelde de dijkgraaf, de heer C. Kramer Glijnis, mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot aan koop van een of meer schuldbrieven ter nominiale waarde van 1000. Voor de benoeming van een dijkgraaf werd de volgende aanbevelingslijst opge maakt: 1. C. Kramer Glijnis, 2. F. Posch, 3. S. de Jongh. KASGELDLEENINGEN. De mogelijkheid bestaat, dat in 1938 tij delijke geldleeningen zullen moeten worden gesloten ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Met het oog hierop verzoeken B. en W. den raad in bijlage no. 127 hun evenals in vorige jaren te machtigen deze kasgeldlee- ningen ten laste van het dienstjaar 1938 te sluiten tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000. In het ontwerp der gemeentebegrooting voor dat jaar zijn de voor het ontvangen en aflossen van deze leeningen noodige posten opgenomen. JAZZ LIGA-AVOND GEEN SUCCES. Lezing van mr. C. Poustochkine een volkomen mislukking. Het is den initiatief-nemers om hier ter stede te geraken tot de oprichting van een afdeeling van de Ned. Jazz Liga Zaterdag avond in ,'t Gulden Vlies" niet meegeloo- pen. En dat, terwijl er oogenschijnlijk fac toren aanwezig waren, welke in den aan vang van dezen avond de verwachting van een succes wettigden. De zaal was geheel bezet, velen moesten zelfs met een staan plaats genoegen nemen en begrijpelijker wijs sprak de eerste woordvoerder, de heer Molenaar, hierover zijn vreugde uit. Deze leidde den heer E. C. Crommelin in, den voorzitter van de liga, die op zijn beurt in het kort doel en streven van de vereeniging uiteen zette en het woord gaf aan mr. C. Poustochkine, lid van de artistieke leiding der N.J.L. Mr. C. Poustochkine begon zijn op vele vellen papier opgestelde rede met clementie te vragen voor zijn stem, daar een keelaan doening hem verhinderde op „volle" sterkte te spreken. Was dit dus eenerzij ds een excuus, ander zijds had het voor mr Poustochkine toch aanleiding moeten zijn om een lezing van circa drie uur wat in te korten. En tot over maat van ramp sprak hij zeer geagiteerd, volkomen opgaande in zijn eigen denk wijze, daarbij heftig gesticuleerend, zoodat zijn rede niet alleen voor het meerendeel der toeschouwers onverstaanbaar, doch bo vendien en hier ligt m.i. de grondfout absoluut onbegrijpelijk werd opgelezen. Spr.'s lezing bevatte in ruime mate een reeks van exclusieve jazz-termen, een ter minologie, gespeend van begrijpelijk zins verband en daardoor voor hen, die inder daad met belangstelling wilden luisteren (en die waren er zeer zeker!) meer ver velend dan interessant.. Iemand, die het heeft over „psychisch- dynamische bezieling van historisch-muzi- kale waarde gebaseerd op een harmonisch schema" is nu eenmaal niet gelukkig in zijn woordkeus hoe deskundig ook en ver veelt zijn auditorium op pijnlijk-wanhopige wijze. Verder stond er bij de voortreffelijke ge luidsinstallatie (ten behoeve van de gramo- foon-platen) een meneer, die naarmate het rumoer in de zaal heviger werd de muziek daarmee in evenredigheid bracht en op zijn wijze ertoe bijdroeg het geheel nog triester te maken dan het al was. Daartegenover staat, dat het Alkmaarsche Meest matige westelijke tot noordelijke wind; aanvankelijk zwaar bewolkt tot be trokken met nog kans op regenbuien; later opklarend; weinig verandering in tempera tuur. Later opklarend. Het depressiegebied dat zich Zaterdag over vrijwel het geheele waarnemingsge bied uitstrekte, verplaatste zich oostwaarts. Hedenmorgen lagen depressiekernen over noord-Scandinavië en over de Oostzee. In het westen op den oceaan ligt een rug van hooge drukking, ver in het westen nadert een nieuwe zeer diepe depressie. De wind waait matig tot krachtig rond de depressie- kernen. In het geheele oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. Alleen op het westen van de Brit- sche eilanden en in zuid-Frankrijk is de lucht opgeklaard. In Scandinavië en in het Oostzeegebied is de temperatuur boven normaal, overigens is zij overal daar bene den. Verwacht wordt, dat in onze omge ving de wind naar noordwest zal loo- pen met meest matige kracht. Aanvan kelijk wordt zwaar bewolkte tot be trokken lucht verwacht met nog kans op regenbuien, vermoedelijk zal het later opklaren. De temperatuur zal wei nig veranderen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.35 uur tot 6.11 uur licht op. CORRESPONDENTIE. W. M., alhier. Naar wij bij informatie ver nemen, heeft de kwestie zich wel e enigszins anders voorgedaan dan door u gemeld wordt. Mocht ons nader blijken, dat uwe lezing de juiste is, dan komen wij daarop terug. Red. Alkm. Crt publiek zich van zijn kant wel zeer onbe leefd toonde, er werd op meer dan hinder- uji-o rïarm^.'e. ce uren verstreken, nam dit den omvang aan van een tumult. Wij kunnen niet ander* zeggen, dan dat we in den vervolge gaarne van een dergelijken avond gevrijwaard wen- schen te zijn. Het bal onder leiding van de Haagsche „Lumirex Mike Serenaders" was als een pleister op de wonde en maakte ge lukkig veel goed. Van een oprichting van een Jazz-club hier ter stede is in deze omstandigheden weinig gekomen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS, DOELENSTRAAT 30, TEL. 4395. De wnd. directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan inge schreven: Groep bouwvakken: 2 waterbouwkundi gen, 4 glas in loodzetters, 2 glazenwas schers, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, stratenmakers, 2 stratenm. opperlieden, stuc. opperlieden, 1 tegelzetter, 1 graniet werker, 13 betonwerkers, 17 voegers, 31- opperlieden, 27 stucadoors, 43 schilders, 126 grondwerkers, 53 metselaars, 92 timmer lieden. Groep metaalindustrie: 6 bankwerkers, 8 blikslagers, 1 carosseriebouwer, 1 con structiewerker, 9 electriciens, 2 fitters, 1 in- strumentm., 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 15 loodgieters, 2 lijnwerkers, 5 machinisten, 2 machineteekenaars, 5 me taaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper» 12 monteurs, 1 orgelmaker, 3 plaatwer kers, 2 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 pianostemmer, 1 pianoreperateur, 1 ponser, 2 scheepswerktuigkundigen, 8 smeden, stokers, 1 tandtechniker, 3 vuurwerkers, wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandberei- der. Groep verkeerswezen: 59 chauffeurs, koetsiers, 10 schippers, 1 kapitein en 1 tn®" chinist binnenvaart, 1 exped i—21 5 2 t- 38 6 knecht,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2