DOUWE EGI (Dud-iïo De athletiekdag van den Turnkring Alkmaar en omstreken. Ds. Van Duyl verlaat de N.S. B. Verkeersongelukken. ÓÓK SCHOwT /n COOPVAERT ANNO 1753 SPORT Mej. J. Blaauw en de heer N. Barsingerhorn blinken uit. Naar het hoofdkwartier der natioeaal- socialistische beweging ons mededeelt, heeft ds. G. van Duyl aan ir. A. A. Mus sert bericht, dat hij ilch genoodzaakt ziet xieh uit de N.S.B. terug te trekken. Nadere motiveering. „Het Nationale Dagblad' bevat het vol gende bericht; Men deelt ons mede, dat ds. G. van Duyl den volgenden brief heeft gericht aan den leider van de nationaal-socialistische bewe ging: Utrecht, 18 September 1937. Den heer ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., Utrecht Leider, Hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt zie mij terug te trek ken uit de nationaal-socialistische beweging, hoezeer ik haar beginselen, haar strijd en haar leider ben toegedaan. De reden van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met de beweging in geen enkel verband. Ik verzoek u dus hierbij ontslag uit mijne functies en tevens als lid der beweging. w.g. G. G. van DuyL Tevens werd ons medegedeeld, dat da van Duyl den voorzitter van het Centraal stem bureau heeft medegedeeld, dat hij zijn be roeming tot lid van de Eerste Kamer niet aanneemt. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, ligt de reden van dit uittreden, zooals uit het bovenstaande reeds bleek, in zuiver particuliere aangelegenheden van ds. van Duyl. Wij hebben dus hieraan dan ook verder niets toe te voegen. Het Kamerlidmaatschap. Het blad meldt verder; Tot opvolger van ds. van Duyl in de Eerste Kamer is aangewezen mr. W. de Rijke uit Haarlem. Mr. D. F. Pont verlaat ook de N. S. B. Mr. D. F, Pont, lid der Eerste Kamer, verzocht ons mede te deelen, dat hij het volgende telegram heef verzonden aan ir. A. A. Mussert, leider der nationaal socialistische beweging in Nederland: „Kan wegens geschokt vertrouwen in uw leiding niet langer deel uitmaken der N. S. B. Stel mijn kamerzetel ter beschikking". OUD-MINISTER P. J. OUD. Partij- en fractie-voorzitter? Naar de „Avondpost" van welingelichte zijde verneemt, ligt het in de bedoeling op de eerstvolgende jaarvergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond mr. P. J. Oud te verkiezen tot lid van het dage- lijksch bestuur der partij, om hem daarna te benoemen tot voorzitter van den Bond. Daarmede zal het leiderschap van de Kamerfractie en dat van de partij in één hand worden gelegd. Tot dusver waren beide functies gescheiden. De voorzitter van de V.-D. Kamerfractie was alleen lid van het hoofdbestuur zonder meer. De heer Oud heeft zich reeds bereid verklaard een benoeming tot lid van het dagelijksch bestuur aan te nemen. JAMBOREE 1937 IN KENNEMERLAND. Slotvergadering van het comité van ingezetenen. Dezer dagen is in hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal de slotvergadering van het comité voor ingezetenen „Jamboree 1937 in Kennemerland" gehouden. Geconstateerd werd, dat het door de medewerking, zoowel van particulieren als van instellingen uit alle deelen van ons land, mogelijk was den buitenlandschen deelnemers namens ons volk verscheidene blijken van gastvrijheid te geven. Voor de padvinders werden onder lei ding van den heer van der Ven folkloris tische demonstraties gegeven. Door financiëelen steun ten behoeve van het waterkamp en den Kaag-dag kon ook voor de zeeverkenners deze Jamboree een succes worden, terwijl het comité voor hen bovendien een fraaie zilveren wissel beker beschikbaar gesteld heeft. Een der hoogtepunten daarvan was stel lig de avondontvangst der binnen- en bui- tenlandsche leiders in hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal op Donderdag 5 Augustus. Dat het hoofddoel: den buitenlanders een voortreffelijken blij venden indruk van ons land en volk mede te geven, ten volle bereikt is, bleek wel uit de te dien aanzien eenparige meeningen van alle gasten. Uit waardeering voor het werk van het comité heeft de voorzitter der Algemeene Nederlandsche vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, baron C. R. T. Krayenhoff, aan de vereeniging „Bloemendaals bloei", welke het initiatief nam en zoozeer voor het totstandkomen en welslagen der Jam boree geijverd had, de Baden-Powell- plaquette uitgereikt en aan voorzitter, secretaris en penningmeester een zilveren, resp. bronzen plaquette der A. N. V. V. En niet het minst acht het comité zich voldaan door hetgeen lord Baden Powell zelf aan den voorzitter o. m. schreef: „we all heartily reciprocate the senti- ments, to which you gave expression, and shall always remember Bloemendaal with very affectionate admiration and regards". POSTVERZENDING NAAR SPANJE. Alleen op risico van de afzenders. Er wordt nogmaals op gewezen, dat alle postverzendingen bestemd voor Spanje en de Spaansche bezittingen, onverschillig of het gebied zich in handen bevindt van de regee- rings- dan wel van de Franco-partij, alleen op risico van de afzenders ter ver zending worden aangenomen. Voor verlies, beschadiging, in beslag ne ming e.d. op Spaansch gebied, van de zen dingen of den geheelen of gedeeltelijken in houd daarvan, aanvaardt de Nederlandsche postadministratie geenerlei verantwoorde lijkheid. DOOR VALLENDE KIPKAR GETROFFEN. Arbeider ernstig gewond. Op het terrein van de gemeentelijke vuilverbranding aan de Brielsche laan te Rotterdam was men gistermiddag bezig met het voortbewegen over een spoor van eenige kipkarren door middel van een trac tor. In een bocht is één van de kipkarren uit de rails geloopen en van ongeveer twee en een halve meter hoogte neergestort op het in de Maashaven liggend aakje „Op Hoop van Zegen", dat geladen was met asch. De schipper, de vijftigjarige C. Vuyk uit Krimpen aan den IJssel, kwam onder de vallende kar terecht, Met een groote wonde boven het rechteroog en een hersen schudding is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. ERNSTIG ONGELUK BIJ DRAVERIJEN. Twee paarden gedood, pikeur zwaar gewond. Gistermiddag zijn voor het begin van de kortebaandraverijen te Luinjeberd bij Heerenveen twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in botsing ge komen. De paarden vlogen met de koppen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Nijehaske, die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd, waar operatief moest worden in gegrepen. Zijn toestand is hoogst ernstig. KISTEN EN STELLAGES IN BESLAG GENOMEN. Men wilde er tribunes van bouwen, maar de toestemming daarvoor ontbrak. Zooals elk jaar op Prinsjesdag worden langs de route, die de koninklijke stoet zal volgen, tribunes gebouwd. Dit jaar voor het eerst maakte de bur gemeester bekend, dat de exploitanten van de stellages aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, alvorens zij hun tribunes gaan opstellen. Dat de politie aan deze bepalingen streng de hand houdt, moge blijken uit het feit, dat zij in den af geloopen nacht 12 groote vrachten kisten en stellages in beslag nam, welke heimelijk waren opgeborgen in sousterrains in de nabijheid van de route, die de koninklijke stoet zou volgen. De eigenaars, die tot nu toe onbekend zijn ge bleven, hadden klaarblijkelijk de bedoeling de stellages op het laatste moment op te bouwen. Deze kans is hun dus ontnomen. Voorts nam de politie in beslag een bakkerskar met stoven. De eigenaar van deze vracht is eveneens onbekend. DE KWESTIE-KIES IN DE S.D.A.P. Commissie benoemd. De Partijraad van de S.D.A.P. heeft zich, naar het „Volk" meldt, bezig gehouden met de moeilijkheden, die in Friesland zijn gerezen rond de candidaatstelling van P. Kiès voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Met zeer groote meerderheid nam de Partijraad een voorstel aan van 't Partij bestuur om een commissie te benoemen van drie personen die tot taak heeft een oordeel te geven inzake het conflict^ in Friesland en de kwestie-Kiès en wel in een vorm, welke voor publicatie geschikt is. De vier tegenstemmers deden nadrukke lijk uitkomen, dat hun standpunt uitslui tend bepaald werd door technisch-organi- satorische overwegingen. Tot leden dezer commissie zijn aangezocht prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, mr. M. J. A. Moltzer en B. J. Weykamp. Aan prof; J. van Gelderen en mr. L. A. Donker is gevraagd om als plaatsvervan ger op te treden. TWEEDE-KAMERLID MEJ. MR. FRIDA KATZ. Treedt in het huwelijk met C. baron Mackay. Naar wij vernemen hoopt het Tweede- Kamerlid mej. mr. C. Frida Katz te Am sterdam eerlang in het huwelijk te treden met den heer C. W. F. baron Mackay, burgemeester van Ermelo, wonende te Nunspeet. Daar mej. Katz bij haar huwelijk de hoofdstad zal verlaten, zal zij ook ontslag nemen als lid van den gemeenteraad van Amsterdam, waarin zij reeds sedert 1921 zitting heeft voor de Christelijk Histori sche Partij. Mej. Katz zal in den raad worden opge volgd door den heer J. van Meerveld, die daarmede voor de tweede maal zijn intre de in den hoofdstedelijken gemeenteraad doet. LIJK VAN BELG IN BESLAG GENOMEN. Bij een smokkelaffaire door kogel gedood. De marechaussee te Hulst heeft gisteren in het r.k. Liefdehuis het lijk in beslag ge nomen van een 36-jarigen Belg uit St. Nico- laas. Zaterdag werd deze man in genoemd ziekenhuis opgenomen met een schotwond in het bovenbeen. In den daarop volgenden nacht is hij overleden. Vermoed wordt, dat de Belg bij een achtervolging van een smokkelauto door douanebeambten nabij Sinaai (België) door een kogel geraakt was. De smokkelauto is ontkomen. WERKGROEP „DE LIBERALE VERGADERING". „De partij van den ondergang te redden". In hotel „des Pays-Bas" te Utrecht is een algemeene vergadering van de werkgroep „de liberale vergadering" gehouden. In zijn openingswoord legde de voorzitter er nogmaals den nadruk op, dat in dezen groep niemand persoonlijke bijoogmerken of ambities heeft. Slechts het doel: „de partij van den ondergang te redden en daarin weer de mogelijkheid te scheppen tot terug keer in het partijverband van hen, die hoewel liberaal zich daarin niet meer op hun plaats gevoelden" bracht de groep bij een. Na een rede van prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden kwam men tot besluiten ten aan zien van de houding, welke de met de groep sympathiseerende leden van de liberale staatsparty „De Vrüheidsbond" zullen aan nemen op de algemeene ledenvergadering van die partij op 16 en 17 October a.s. De heer Eerdmans sprak over „De liberale beginselen en het politiek vertrouwen", daarbü vier stellingen toelichtende. Hij betoogde: 1. De liberale staatsparty is meer dan an dere politieke partijen aangewezen op het vertrouwen der niet georganiseerde kiezers, die maatschappelijke en staatkundige orde en vrede wenschen. By haar ontbraken de achtergrond van godsdienstig geloof, of de verwachting van persooniyke stoffeiyke ver- betering, die by rechts en uiterst-links bind middel zijn. 2. De liberale beginselen, die den grond voor dit vertrouwen vormen, hebben in de laatste 30 jaar veel aan praktische beteekenis verloren, deels door de schuld van liberale politici, deels door den democratischen wed loop en de daarmee samenhangende omstan digheden, die na den grooten oorlog intra den. Als voorbeelden van het eerste noemde spreker de slapheid op gebied van defensie (nacht van Staal 22 Dec. 1906) en de onder- wüs-politiek van 1916. Het laatste werd ver oorzaakt door het geloof aan een nieuwen tyd. Dit voerde tot groote sociale eischen, een dure staatshuishouding, met de weersla gen daarvan. Door de internationale verhou dingen kwam de vry handel en door de na tionale toestanden de vrijheid in bedryf en handel in het gedrang. Het gezagsbegrip werd door anderen dan de liberalen gehand haafd, die buiten de regeering bleven. By iedere verkiezing verloor de Vrijheidsbond, in plaats van te winnen. 3. By de laatste verkiezing heeft de partij leiding blijk gegeven de teekenen der tyden niet te verstaan. De aantrekkingskracht van het vrijheidsbeginsel verloor aan kracht, daar alle party en voor de vryheid waren, al was dit ook geheel in stryd met haar wezen. Doordat de leiding blyk gegeven heeft de teekenen des tijds niet te verstaan, heeft dit vele tienduizenden kiezers met wantrouwen vervuld ten aanzien van de toekomstige libe rale politiek. Zij plaatsten derhalve hun af fecties elders. De leiding is nu verbaasd, dat het liberale stemmental werd gehalveerd. Anderen verbazen zich er over, dat er (bui ten de aangesloten partijleden) nog een ton kiezers voor de liberalen te vinden was. De kiezers, die op Colijn of Mussert stem den, waren geen menschen, die hunkerden naar zoogenaamd democratische klanken. In die richting behoeft dus het herstel van ver trouwen niet te worden gezocht. 4. Het is vroeger reeds bij herhaling ge bleken, dat reorganisatie van de partij geen geschikt middel is om daardoor alleen te komen tot versterking van de staatkundige positie der liberalen. Verkiezingsreclame kan dit evenmin bewerken, noch kan dit ver wacht worden van ouderwetsche partij-actie, zooals die gevoerd werd tijdens het distric ten-stelsel, toen er geen stemplicht was. De publiek opinie kan slechts worden be ïnvloed door het optreden van onze gekozen vertegenwoordigers in het parlement en be stuurslichamen. Daaruit moet blijken: „wat wy zyn". De liberale party is van ouds een vooruitstrevende party. Haar vertegenwoor digers hebben thans te toonen, dat vooruit strevend zyn in zich sluit front maken tegen demagogische leuzen en tegen alle ondermij nende politiek. TWEE VISSCHERS OP ZEE GERED. Hun vlet een prooi der golven. Gister vertrok uit IJmuiden de motorgar- nalenvlet Sch. 105, met aan boord twee Sche- veningers, de 30-jarige W. Spaans en de 31- jarige P. Spaans. Gedurende de vaart had de bemanning voortdurend met ruw weer te kampen en on- ophoudelyk moest water worden gehoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Scheve- ningen was gekomen, was de toestand hache lijk geworden, en moest de reddingsboot „Zeemanshoop" ter assistentie uitvaren. Deze boot was bemand met den monteur Huisman, den schipper M. J. Bruin en de havenbedien den A. Dijkhuizen en J. Harteveld. Het was ongeveer kwart over vyf des mid dags, toen het aan de reddingsploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende garnalenvis- schers aan boord van de reddingsboot over te brengen, juist op tyd, want vrywel on middellijk daarna sloeg de garnalenvlet op ongeveer 150 meter bezuiden het Zuiderha venhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. ONDER STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer half vyf is de ruim vijftigjarige groentehandelaar C. de Vos uit Knijpe te Heerenveen by het spoorwegemplacement door een stoom tram, die op weg was naar Gorredijk, overreden en vrywel op slag gedood. ERNSTIG ONGELUK TE VEGHEL (N.-BR.) Vanmorgen omstreeks acht uur heeft op de gevaarlijke kruising bij sluis IV te Veghel nabij Den Bosch, een ernstig onge luk plaats gehad, waarby de heer P. J. van der Linden, hoofd van de school te St. Oedenrode, ernstig werd gewond. De heer van der Linden, die een boodschap te 1 eghel had gedaan, keerde op de motor fiets naar zijn woning te St. Oedenrode terug. Ter hoogte van de kruising is hy door een vrachtauto uit Papendrecht aan gereden. Het uitzicht is ter plaatse beperkt, tenge volge waarvan vrachtauto, bestuurder en motorryder elkander niet tijdig hebben op gemerkt. Met een ernstige verwonding aan het achterhoofd en een beenbreuk is van der Linden, naar het r. k. ziekenhuis te Veghel vervoei d. Zijn toestand is zorgwekkend. 15 per ons w tO e*. DOODELIJK VERKEERSONGE LUK IN DE RESIDENTIE. Gistermiddag te circa half zes heeft aan de Schenkkade, hoek Adelheid- straat te Den Haag, een ernstig ver keersongeluk plaats gehad', waarbij één persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Jp genoemd tijdstip reed aan de Schenkkade een tramwagen van de z.g. blauwe-tram, bestuurd door den 37-jari gen. A. B. te Voorburg in de richting den Haag. By de Adelheidstraat gaan de rails dwars over den weg en juist toen de tram den rijweg overstak, kwam uit de richting den Haag een bestelauto, bestuurd door den 21-jarigen chauffeur J. B. te 's-Gra- venhage. Naast hem zat de 33-jarige F. B., eveneens te den Haag. Of de chauffeur den tramwagen niet opmerkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, is moeilijk na te gaan, doch het noodlot wilde, dat de auto door de tram werd ge grepen. De wagen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel vernield. De chauffeur B. was vrywel op slag dood, zijn medepassagier werd met ernsti ge verwondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. WILLY FRITSCH VOOR DE A.V.R.O.- MICROFOON. Zondagavond omstreeks kwart over negen zal Willy Fritsch voor de A.V.R.O.-micro- foon liedjes uit oude en nieuwe films voor dragen. Het is noodzakelijk, dat een ieder zijn lichaam behoorlijk ontwikkelt en op peil houdt. H. L. O.-diploma.' Athletiek Overstroomd door nazomersche zonne- weeldealdus vangt ergens een ver slag aan van de athletiekkampioenschap- pen K.N.G.V., die op 5 Sept. in Wage- ningen gehouden zyn. Doch, helaas, deze factoren, zon en zomersche warmte, die by athletiekwedstrijden van zulk een een groot belang zyn, waren by de kam pioenschappen van den Alkmaarschen Turnkring, waarvan de datum, ter wille van de H.L.O.-examens verzet was, zoek, hoewel we gelukkig niet kunnen zeggen dat deze dag door herfstregens over stroomd werd, want die kwamen eerst, toen de eigenlijke wedstrijden beëin digd waren. Niettemin is deze sportdag, dien wy reeds in het Vrydagavondblad aankondigden, goed geslaagd te noemen, wat voor een niet gering deel te danken is aan de groote me dewerking van- en de sportieve geest onder de deelnemers(sters), zooals de voorzitter, de heer H. J. Reurslag, by zyn afloop-speech terecht opmerkte. Een paar opmerkingen. Toch moeten ons een paar opmerkingen van het hart. Want, hoewel het toe te jui chen is, dat zich meer en meer turners en turnsters op de athletiek gaan toeleggen, is het toch te betreuren, dat wy bij de athle- tiekwedstryden steeds meer deelnemers zien, die door hun prestaties en bewegingsuitvoe ring blijk geven, niet of onvoldoende ge traind te hebben. Wel is in de athletiek de beoefening van de natuurlijke bewegings vormen, doch waar juist deze natuurlykheid en het aanvoelen van de economische soepel heid bij velen verloren is gegaan, en by di- veise athletieknummers behalve een verfy- ning en perfectionneering van eigen styl, ook nog een zekere techniek (zoo u wilt technische vaardigheid) gevraagd wordt, 'jt serieuze oefening, liefst onder bevoegde lei ding, ten zeerste aan te bevelen. Bovendien bleken diverse deelnemers niet °,P de h°0gte te V" met gel dende bepalingen, wat natulfrlijk voor de voWnT mATSUe zeer teleurstellende ge- an ebben. Zoo moesten wij zelfs als jury een paar maal by kogelstooten een worp ongeldig verklaren, waarbij de ovartre- der zich van geen kwaad bewust bleek te zyn. Gaarne maken wy van deze gelegen heid gebruik, de vereenigingsleiders er op te wijzen, dat zy zich by athletiektraining grondig van de wedstrydbepalingen op de hoogte stellen en deze ook by de training toepassen, opdat bykomstigheden, die toch van groot belang zyn, zooals het verlaten van den ring by kogelstooten en discuswer pen, het overschryden van de lat bij speer werpen en verspringen, het verlaten van den bak by verspringen, het baanhouden by es tafette-wisselen, etc. by een wedstryd auto matisch goed uitgevoerd worden. Wat trouwens de wedstrydbepalingen treft, de juryleden zelf dienen in de eerste plaats deze te kennen en zich eraan te hou den, hoewel we toegeven, dat de eischen, die b.v. aan een starter gesteld worden, niet ge ring zijn. De estafette is een geliefkoosd nummer, èn van publiek en èn van deelnemers. Maar...» een estafetteploeg is nog niet gevormd door de vier leden, die van een vereeniging de 100 meter het snelst loopen, bij elkaar te plakken. Estafette-loopen heeft zyn eigen techniek en eischt een speciale en ernstige training! Een estafette-ploeg moet één geheel zyn, volkomen op elkaar afgestemd, terwijl het overgeven en verpakken van het stokje „gesmeerd" moet gaan. Welk een ge notvol gezicht is het een ploeg langs de baan te zien loopen, waarby het stokje als van" zelf overgenomen wordt en geen momen' vaart verminderd wordt en hoe stuitend 's het, als we een snelle ploeg zien sneuvele11 door een gebrekkige wisseltechniek! Wat het publiek betreft, dat, gezien buiige weer, talryk te noemen was, di moest toch beseffen, dat de keurige afzet ting rond het terrein er niet voor niets >s< °P het middenterrein hooren de menschel die er niet als jury, of momenteel deel nemerschap iets te maken hebben, aie' thuis, en het is slechts te betreuren, hoe we wij hun interesse apprecieeren moeten, dat zU op vriendelyk en dringende verzoeken, zoo weinig reageerden; begrepen zy maar) zij door hun overbodige aanwezigheid. het uitzicht van 't behoorlyke publiek bele meren, 2e. het afwerken van „gevaarlU nummers (discus- en speerwerpen) I?Tnrnonl 3e. het terrein voor de wedstrydleiding overzichteiyk maken, 4e. de deelnemers so irriteeren, dan zouden zy op het midden rein niet te vinden zyn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10