NA PRINSJESDAG Nieuwe kwartaal a bon nés JkovmciaaC 1lieum heerhugowaard enkhuizen heiloo De algemeene toestand. HANDIGE TACTIEK VAN DE CHINEESCHE VERDEDIGERS. Het bombardement op Nanking vrijwel mislukt. DE BLOKKADE. De blokkade. Engeland en de Italiaansche eischen. gaat het parlement een drukken tijd tegemoet. Onze parlementaire medewerker houdt U dagelijks op de hoogte met alles, wat er in de Kamers gebeurt die zich thans laten inschrijven en tot 1 October alle nog verschijnende nummers GRATIS ontvangen, kunnen dus volledig op de hoogte blijven. Nieuws in 't kort. lw"u perso"en »<**- Alkmaar, 21 September. De „slag bij Tannenberg" is uitgebleven! Wat een enorme tegenvaller is voor de Ja panners, die reeds gedroomd hadden van de algeheele vernietiging van een groot Chi- neesch leger, dat zij omsingeld hadden. De „slag bij Tannenberg", zoo genoemd door Japanners, die zich een brok geschie denis uit den wereldoorlog herinnerden. Had niet de groote Hindenburg in den wereldoorlog een groot Russisch leger om singeld en daarna dit leger zonder al te veel moeite veroverd? Dat was de echte slag bij Tannenberg. Nu zaten minstens 50.000 Chineesche sol daten in een klem en de Japansche leger aanvoerders zouden doen, wat ruim 20 jaar geleden Hindenburg gedaan had: ze zouden dit Chineesche leger vernietigen! Het is niet gelukt. Of Hindenburg was een bekwamer strateeg dan de Japansche legerleiders, èf de Chineezen waren sneller en sluwer dan de Russen in 1916. En zoo is de „slag bij Tannenberg" uitge bleven. Japan wacht nu op een nieuwe gelegen heid, om een Tannenberger slag te leveren. En met deze goedkoope gedachte is het op het oogenblik tevreden. Het moet ook wel tevreden zijn, want in feite heeft zij het veel moeilijker dan ver wacht werd. De Chineesche legers blijken meer en meer over grootere bewegingssnel heid te beschikken dan vroeger. Die snelheid heeft de Chineezen voorloopig gered en van een werkelijke omsingeling kwam juist niets, omdat de Japanners een klein, maaT belangrijk gaatje hadden opengelaten, waardoor de Chineezen vluchtten. Ook elders, waar gevochten wordt, is de tegenstand der Chineezen, die wel over een grootere menschenmassa beschikken, maar wat de bewapening betreft, in de minder heid zijn, grooter dan verwacht mocht wor den. Hoe is dat mogelijk? Deze vraag zou beantwoord kunnen wor den met wat de Neue Züricher Zeitung weet te vertellen. Dit blad heeft uit een particu lieren brief van iemand, die te Sjanghai woont, gedeelten mogen overnemen en het is verrassend, wat we daarin lezen. Alvorens het gedeelte uit den brief, waar het om gaat, over te nemen, moeten we even wijzen op de rol, die Duitschers zouden spelen in China. Algemeen toch wordt aangenomen, - dat juist Japan (in elk geval moreelen) steun van Duitschland krijgt en dat China heele- maal niet op Duitschen steun kan rekenen, maar veel meer kan verwachten van Rus land. En nu zou uit het volgende blijken, dat Duitschers toch een belangrijke rol spe len in China, een rol, die Japan in zijn plan nen ten zeerste belemmert. Men leze dus het volgende met de noo- dige reserve. Wij Duitschers kunnen met trots gadeslaan, wat zich nu voor Sjanghai af speelt, want de grootsche tegenstand van de Chineezen is in feite het werk van onze militaire adviseurs het zijn er 60 a 70 die eigenlijk den oorlog tegen de Japanners voeren. De Duitsche algemeene adviseur, generaal von Falkenhausen, bevindt zich al veertien dagen in het hoofdkwartier van Sjanghai. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft hem verstrekkende volmachten gegeven, die hij reeds heeft gebruikt door generaal Tsjang Tsji-tsjoen, die de Noordelijke troe pen voor Sjanghai commandeerde, af te zetten, omdat deze officier een prachtige gelegenheid verzuimd heeft de Japanners uit Sjanghai te verdrijven. De Chineesche soldaat vecht prachtig, dat kan men hier (in de stad) vaststellen, doch dat bevestigen ook de Duitsche officieren. De Chineezen verklaren openlijk, dat zij na sluiting van het non-agressie-pact met de bolsjewieken er op rekenen, dat de Russen hen nu tegen Japan te hulp zullen komen, nadat verder het geheele buitenland hen bij den verschrikkelijksten aanval, die ooit tegen het Chineesche land is uitgevoerd, in den steek heeft gelaten. De stemming in de goede Chineesche kringen richt zich in het bijzonder tegen Duitschland, ten deele omdat onze pers de laatste jaren positie heeft genomen voor Japan, onder voorwendsel, dat Japan in Azië het communisme bestrijdt. Dit is non sens, want het grootste gevaar van de Ja pansche actie is juist, dat, wanneer de Chi neezen een zware nederlaag lijden, het communisme zich in dit land angstig snel zal uitbreiden. Dat weten hier alle Duit schers, die met den toestand vertrouwd zijn en het valt ons dikwijls zeer moeilijk de politiek van onze regeering te begrijpen. Het is een gril van de historie, dat wij eenerzijds door de anti-communistische overeenkomst aan Japan gebonden zijn, doch anderzijds de eenige wapenleveran ciers van beteekenis van de Chineezen zijn of tenminste waren. Want Krupp en Rhein- metall hebben de laatste jaren het grootste deel van de bestellingen van de Chinee sche legers verzorgd en Russische leveran ties waren tot dusver niet aan te toonen. „Ik vrees", aldus besluit deze Duitscher. „dat de oude kwesties van prestige de blan ken hier in een situatie brengen, die hun allen binnen korten tijd heel ernstig zal be rouw©", Het belangrijkste bericht van de laatste dagen is ongetwijfeld, dat de Chineezen bij Tsjotsjou, die volgens Reuter voor de keus stonden van ver nietiging of overgave, er toch nog in geslaagd zijn uit den greep der Japan ners te ontsnappen. De Japanners, die zich van hun omtrekkende beweging op den linkervleugel der Chineezen de ver nietiging van een groot deel van de Chineesche legermacht, een tweede Tannenberg, hadden voorgesteld, troos ten zich nu maar met de verzekering, dat de vernietiging is uitgesteld tot bij den volgenden slag, die vermoedelijk op de linie Paoting-Tsjangtsjou zal wor den geleverd. Zij haasten zich verder Zuidwaarts langs den spoorweg van Peiping naar Hankou, klaarblijkelijk in de hoop tegelijk of voor de terugtrek kende Chineezen bij Paoting aan te komen. Wel zullen zij daar op Chinee sche versterkingen stuiten, maar hun doel zal vergemakkelijkt worden, wan neer den terugtrekkenden Chineeschen troepen geen tijd wordt gelaten zich daar te reorganiseeren. Klaarblijkelijk hopen de Japanners op een dusdanige verwarring in de Chineesche gelederen, dat het front geen stand zal kunnen houden. Zij spreken al van een op geven van Paoting door de Chineezen en van den aanleg van een verdedigingslinie verder naar het Zuiden. Dit laatste zal wel juist zijn, doch behoeft nog niet het op geven van Paoting in te sluiten. Het is nu eenmaal de Chineesche tactiek de Japan ners zoolang mogelijk tegen te houden, doch een waarachtigen veldslag, waarin zij van wege hun mindere technische uitrusting het onderspit zouden delven, te ontwijken. Zoo lokken zij de Japanners steeds verder van hun bases, dwingen hen hun verbindings lijnen te verlengen, die zij dan weer van achteren bestoken, omdat de Japanners nu eenmaal niet in een aaneengesloten front oprukken. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt dan ook, dat zich een bijzondere stra tegische situatie heeft voorgedaan achter het front der Japansche troepen, n.L bij hun opmarsch in de richting van Paoting hebben deze troepen alle Chineesche linies door- stooten en achter zich Chineesche troepen- elementen gelaten, die thans hardnekkig de Japansche achterhoede aanvallen. De Chi neesche troepen, die aldus in het achter land der Japanners zijn gebleven, worden geraamd op 25 tot 50.000 man, zoodat hun aantal grooter is dan de troepenmacht der Japanners, die naar het Chineesche binnen land oprukken. Wanneer deze Chineesche troepen behoorlijk zouden zijn uitgerust, zouden zij de Japansche eenheden kunnen omsingelen en hun verbindingslijnen met de kern van het leger afsnijden. De Japan sche militaire deskundigen verklaren echter, dat de beweging der Japansche troepen ver gemakkelijkt wordt doordat luchtstrijd krachten aan Chineesche zijde ontbreken, hetgeen een nauwkeurige waarneming der Japansche bewegingen onmogelijk maakt, terwijl de Japansche vliegtuigen de op den grond opereerende Japansche strijdkrach ten iedere beweging van den tegenstander kunnen melden en met bommen en mitrail- leurvuur de Chineesche concentraties uit een kunnen drijven. De Japanners zijn gevorderd tot Tingsing, dat gelegen is bezuiden de zijlijn van den spoorweg van Peiping naar Paoting in de richting van de Westelijke grafsteenen. Zij zijn al tot 24 K.M. bezuiden Tsjotsjou voort- gerukt en hebben de Chineezen verdreven uit Kaopeiting, de plaats waar de ge noemde spoorweg de hoofdlijn verlaat. Ook bij Singtsjeng zouden zij de Chineezen tot den terugtocht hebben gedwongen. Langs den spoorweg Tientsin—Poekou hebben de Chineezen Zaterdag en Zondag hun tegen aanval voortgezet. De strijd schijnt hier on beslist te zijn. Een deel der Chineesche troepen uit Kao peiting is afgetrokken in Westelijke rich ting en wordt in die richting door de Ja panners achtervolgd. Te Tokio verzekert men, naar Reuter meldt, dat Engeland officieel heeft goed gevonden, dat de Japanners Britsche schepen op de Chineesche kust aanhouden, om hun nationaliteit na te gaan. Volgens den woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio acht Japan de blokkade en het aangekondigde onder zoek te liggen binnen de grenzen van ge wettigde zelfverdediging. Reuter meent intusschen te weten, dat de ware toestand als volgt is. Op de Japan sche verklaring van 25 Augustus, nopens de blokkade en het onderzoek van schepen heeft Engeland verklaard, dat het deze handelwijze onwettig achtte, maar niet voornemens was, zijn wettige rechten met gev/eld te handhaven op de volgende voor waarden: 1. dat een Japansch oorlogsschip, indien er een Britsch oorlogsschip in de nabijheid was, geen onderzoek aan boord van een Britsch koopvaardijschip zou instellen, al vorens aan het Engelsche oorlogsschip per missie te hebben gevraagd; 2. indien er geen Britsch oorlogsschip in de nabijheid is, zou het Japansche oorlogs schip onmiddellijk aan de Britsche autori teiten bericht van de aanhouding moeten geven. Engeland heeft er voorts op aangedrongen dat het onderzoek zich zou beperken tot het nagaan van de identiteit van het schip en behield zich het recht voor, schadever goeding te vragen voor verliezen of be schadigingen, door de Japansche actie ontstaan. t Engeland heeft nimmer de Japansche houding aanvaard. In welingelichte kringen te Tokio ver klaart men, volgens een bericht van Havas, dat een Japansch hulpeskader wordt ge vormd, bestaande uit twee kruisers, een vliegtuigmoederschip en verscheidene tor- pedobootjagers, onder bevel van vice-admi- raal Noritake Tojoda, leider der vlootope- raties van den generalen staf der marine. Dit eskader zou tot taak hebben de blokka de van de Zuid-Chineesche kust effectief te maken en eventueel Sainan en de eilan den in de nabijheid van Hongkong te bezetten. Vernomen wordt, dat de Japanneezen het eiland Raffles op 50 mijl buiten Woe- soeng krachtig versterkt hebben en aldus de Noordelijke en Zuidelijke vaargeulen, die naar de Jangtse leiden controleeren. Er zijn zesduims kanonnen geplaatst op ver sterkte emplacementen, terwijl ook nog andere permanente verdedigingswerken worden aangelegd. Sedert verscheidene weken lossen alle schepen, die voor Sjanghai bestemde goe deren vervoeren, deze te Manilla of Hong kong. Nu de opslagplaatsen in deze havens vol raken, begint men ook met lossingen in kleine havens op de Philippijnen, zooals Caboe en Iloile. Geringe schade te Nanking. Volgens de jongste berichten is de scha de, aan waterwerken, vliegveld en ge meentegebouwen tijdens de beide bombar dementen van Nanking gisteren aangericht, slechts gering. De Japanners beweren vier Chineesche en de Chineezen drie Japansche vliegtuigen te hebben neergeschoten. Voor vandaag zijn overeenkomstig de Japansche waarschuwing aan de buitenlandsche ver tegenwoordigingen nieuwe ernstige bom bardementen van Nanking aangekondigd. Alle buitenlandsche ambassades en lega ties hebben geweigerd aan het Japansche verzoek te voldoen, voor den middag de stad te verlaten. Slechts de staf van de Ameri- kaansche ambassade is aan boord van de kanonneerboot „Luzon" gegaan. De Fran- schen, Engelschen en Amerikanen hebben ook geweigerd hun oorlogsschepen voor Nanking weg te halen. De Britsche ambassade treft de noodige voorbereidingen voor de bescherming der Engelsche onderdanen. Twintig van hen zijn in de gebouwen der ambassade onder gebracht maar in Nanking wonen in totaal 30 Engelschen. De daken der legatie gebouwen zijn beschilderd met de Engelsche kleuren. De Britsche ambassadeur, Graigie, heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan den Chineeschen onderminister van bui tenlandsche zaken, Horihoetsji, teneinde te vernemen wat de ware bedoelingen der Japansche regeering zijn ten aanzien van de aangekondigde luchtaanvallen op Nan king. Horinoetsji zou daarop den ambassa deur de verzekering hebben gegeven, dat het, zooals vice-admiraal Hasegawa reeds heeft verklaard, uitsluitend de bedoeling der Japansche regeering is, de Chineesche troepen en militaire gebouwen te bombar deeren, teneinde de militaire operaties der Chineezen te belemmeren. China verontwaardigd. De Chineesche autoriteiten zijn zeer verontwaardigd over het feit, dat de Ame- rikaansche ambassade de stad wel verlaten heeft. Zij doen opmerken, dat de andere ambassades in Nanking blijven. Zij wijzen erop, dat de Vereenigde Staten tot dusver alle Chineesche verzoeken heeft verworpen en iedere gelegenheid aangrijpen om te voldoen aan de Japansche wenschen. De Chineesche autoriteiten beschouwen dit, zoowel als het gedeeltelijk wapenembargo, door Roosevelt afgekondigd, als een ver raad aan de Chineesch-Amerikaansche vriendschap. Men verklaart, dat représaille maatregelen mogelijk zijn. Van de 230 Amerikanen in Nanking zul len slechts elf in de stad blijven. Het Ame- rikaansche staatsdepartement verklaart overigens, dat het aan boord gaan van den Amerikaanschen ambassadeur slechts een tijdelijke maatregel vormt en niet het op geven beteekent van de Amerikaansche ambassade in Nanking, voor zoover het de diplomatieke betrekkingen met China be treft. Reuter verneemt, dat de Britsche regee ring als partij bij de overeenkomst van Nyon oprecht wenscht de deur open te houden voor deelneming van Italië, indien dat land zich werkelijk bereid toont aan den patrouilledienst mede te werken. Men is overigens in Britsche kringen van mee ning, dat de Italiaansche eisch tot gelijk heid geen verband met de kwestie houdt, omdat er tusschen Engeland en Frankrijk geen gelijkheid bestaat ten aanzien van het aandeel, waarvoor men m den pa trouilledienst medewerkt. Wat de conferen" tie betreft: de gelijkheid bestaat slechts hierin, dat alle leden geleidelijk besloten e*nde. a*n de zeerooverjj te maken. Italië heeft niet getoond, van den aanvang af dien wensch te hebben en derhalve moet het naar Britsche meening concrete voor stellen doen om er de an 'erê mogendheden van te overtuigen, dat het bereid is aan den patrouilledienst deel te nemen. ALKM. CRT., VOORDAM, ALKMAAR. Zwarte pest in Mandsjoekwo. - Uit Mandsjoekwo wordt gemeld over het op treden van de zwarte pest. Tot dusver zou den ruim 200 gevallen zijn bespeurd. Om uitbreiding te voorkomen zijn talrijke quarantainestations langs de Zuid- Mandsjoerijsche spoorlijn en rondom Hsinking ingericht. De autoriteiten hopen de gevaarlijke epidemie spoedig te kun nen bedwingen. Uit het gebied van den Chaco. - Het blad „La Razon" heeft gisteren een waar schuwing te kennen gegeven, dat de oor log in het gebied van den Gran Chaco op nieuw zou kunnen losbranden, indien de regeering van Paraguay niet nadrukkelijk door de vresdesconferentie van Buenos Aires gewezen wordt op haar verplichting om alle daar genomen besluiten volledig na te komen. Trein AngoulemeParijs ontspoord. - De personentrein AngoulemeParijs is vannacht ontspoord in de nabijheid van La Prada Vars, in het departement Cha- rente. Er zouden acht dooden en een groot aantal gewonden zijn. Het spoorwegongeluk heeft zich voor gedaan vlak bij Vara, op 15 K.M. van het station van Angouleme. Het waren twee sneltreinen, die er met elkander in botsing kwamen. Beide treinen waren op weg naar Parijs. De eerste kwam om 10 uur 07 's avonds uit Bordeaux te Angouleme aan en ver trok zes minuten later vandaar. De tweede vertrok om 10 uur 26 van Angouleme. Door onbekende oorzaak is deze laatste trein tegen den eerste opgereden. Vijf wa gens liepen dientengevolge uit de rails. Tegen vier uur vanochtend waren acht dooden en vijftig gewonden te betreuren. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. De lijken der slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd. Wel staat vast, dat drie der om het leven gekomen passagiers tot de zelfde familie behoorden. Van de vijftien ernstig gewonden verkee- ren eenige in levensgevaar. De arrestaties in Rusland. - Van 4 Augustus tot 4 September j.1. zijn vol gens de bladen in Sovjet Rusland 193 per sonen gefusilleerd wegens verraad, spion- nage, terroristische aanslagen op spoorwe gen, in fabrieken of inrichtingen voor de landsverdediging. Er zijn nu op zijn minst 10 voorzitters van een raad van volkscommissarissen, vijf presidenten van federale of autonome republieken sinds 1936 uit hun functie ontheven. Tot nu toe zijn de afgezette personen en hun vrienden voornamelijk trotskisten, boekarinisten, terroristen, saboteurs en rechtsche contra-revolutionnairen ge noemd. Men gebruikt nu ook de benaming nationalistische bourgeois. De brand in de Rotonde. - Het ver moeden, dat de brand in de Rotonde te Weenen is aangestoken, wint meer veld. Het is gebleken, dat zich op het oogenblik van het uitbreken van den brand veel meer personen in het gebouw bevonden dan aanvankelijk werd aangenomen. De politie tracht thans al deze menschen op te sporen om hen te verhooren. Volgens de bladen zouden eenige reeds in voorloopige hechtenis zijn genomen. Opnieuw traangasbommen in bios cooptheaters. - Voor de derde maal zijn traangasbommen in verscheiden bioscoop theaters te New-York geworpen. Eenige bezoekers werden gewond. De politie schrijft deze aanslagen toe aan een geschil tusschen twee groepen cinema-operateurs. Incident met zeelieden. - Zondag avond om zes uur heeft een vijftigtal leden der bemanning van de Italiaansche oplei dingsschepen „Americo", „Vespucci" en „Colombo", die sinds eenige dagen in de haven van Tunis voor anker liggen, een inval gedaan in het lokaal van de Itali aansche liga voor menschenrechten, waar ook de redactie van het anti-fascistische blad „Italiano di Tunis" is gevestigd. Zij vernielden het meubilair. Joseph Miceli, de secretaris van de Liga, die zich met een pistool probeerde te verdedigen, werd door een kogel in het hart getroffen. De aanvallers verspreidden zich daarop. Tien hunner werden nog door de politie verrast, toen zij naar het balcon van een belendend huis wilden overstappen. Zij konden ontsnappen. Wnht ^atr00!> kwam op het trottoir terecht en werd ernstig gewond. Een an- SrJSiï 1°°^" revolverschot gewond. Muiterij in een gevangenis. - In de staatsgevangenis te Folson in Californië, waar 2800 veroordeelden zyn gedetineerd, is het tot een bloedige muiterij gekomen. Zeven tot levenslang veroordeelde gevange nen hebben den directeur met lange mes sen bedreigd en de ontwapening geëischt van alle bewakers, alsmede de uitlevering der wapens. Toen de directeur weigerde op deze eischen in te gaan, kwam het tot een bloe dig gevecht. De gedetineerden probeerden de uitgangen te bestormen. In dit gevecht, dat een half uur duurde, werd een bewaker doodgestoken en twee gedetineerden werden doodgeschoten. Twee bewakers en vijf gedetineerden werden ge wond. Tenslotte kon de orde worden hersteld. Door een haai op sleeptouw genomen. Drie mannen in een kleine jol, die Zater dag waren uitgevaren ter bestrijding van de haaien-kolonies, die zich sinds eenige weken aan de Westkust van Schotland, en vooral in de monding van de Clyde ophou den, harpoeneerden een haai die tien me ter lang bleek en een gewicht van ten minste 900 kilo bezat. Zoodra het dier de harpen in zyn lichaam voelde, zwom het met razende snelheid weg, de jol achter zich aan sleepend. Het moeder schip, een voormalig admiraliteitsjacht volg de op eenigen afstand. De visch zette met zyn sleep koers naar het eiland Arran. Den ge- heelen dag rukte en sjorde de haaide de jol door het water tusschen Arran en Kin- tyre. De mannen in de jol werden van tijd tot tijd afgelost door hun collega's van he moederschip. Juist toen er weer een aflossing zou ge schieden brak aan boord van het moe er- schip brand uit, zoodat de bemanning al haar krachten moest inspannen om het vuur meester te worden. Hiermede ging ge ruime tijd gepaard en toen de brand ge- bluscht was, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de jol in dien tusschentijd verdwenen was. Verscheidene uren zocht men tevergeefs naar de jol. Ten einde raad keerde de Campeltown terug. De kapitein liet via een in de nabijheid gelegen radiostation alle schepen, die zich in de omgeving be vonden verzoeken, naar de vermiste jol uit te kijken. Voorts werden drie vliegtuigen uitgezonden om eveneens aan 't opsporings werk deel te nemen. Nadat geruimen tijd verloopen was, slaagde een reddingboot er in de jol te vinden, waarna de uitgeputte bemanning van het bootje veilig en wel aan land werd gebracht. De reddingboot was niet krachtig genoeg om het eindeljjk overleden zeemonster naar den kant te sleepen. De plaats waar het lag is door boeien afgezet en vandaag zal het door een sterke sleepboot weggehaald worden. Naar we vernamen, hebben de pogin gen, die eenigen tijd geleden werden aan gevangen om in O. L. School II (hoofd de heer C. Hartog) een cursus vervolgondef" wijs te geven, een gunstig resultaat gehai Een reuzenkarper. De heer A. Smit, ving in het vischwatef „de Put" een karper van 23 pond. Het dier was 86 c.M. lang en 65 c.M. breed. Het is de zwaarste karper, die dit seizoen door een Enkhuizer hengelaar is gevangen. Volkshuisvesting- De vereeniging „Volkshuisvesting" hifi* Zaterdagavond een aandeelhouders-jaarver gadering in „De Onderneming". De voorzitter, de heer C. Zeeman, opende en memoreerde het overlijden van den op richter, wijlen ds. D. Eilerts de Haan. Ook betreurde spr., dat de oud-voorzitter, de heer K. Veldkamp, nog altijd ongesteld is. Spr. wenschte hem beterschap en alge* heel herstel. De secretaris, de heer P. A. Holtes, bracht het jaarverslag uit. De huizen worden goed bewoond en de huur werd regelmatig be taald. De heer Wilbrink (bestuur) vroeg, wie de huur a 4.10 vaststelt. Geantwoord werd, dat alles in Den Haag wordt geregeld- OP de aandeelen werd 4 rente uitgekeerd. ue balans vermeldt als waarde der gebouwen 29533,22%, met een verliessaldo va" 377,84%, Afgeschreven is een bedrag v

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6