DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Japansche inval in China. Het bezoek vari Mussolini aan Duitschland. Ho. 227 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur» C. KRAK. Dinsdag 28 September 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand. Het zwaar geteisterde Hankau. DE BOMBARDEMENTEN. Grootsche ontvangst in Berlijn. DE LEIDERS SPREKEN. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 28 September. In de politieke commissie der assemblee van den Volkenbond zijn gisteren de reeds aangekondigde debatten over Spanje begon nen en het is vooral Del Vayo, die in een scherpe rede een aanval ondernam op het stelsel der non-interventie. Del Vayo (men moet bedenken, dat dit de Spaansche minister van buitenlandsche za ken is) herinnerde er aan, dat de Spaansche regeering herhaaldelijk de daden van agres sie van Duitschland en Italië heeft bekend gemaakt en hij herhaalde de mededeeling van Negrin, dat Italië zich nog deze dagen gereed maakt om meer effectieven naar Spanje te sturen. Wat zal de Volkenbond doen? riep Del Vayo uit. Zal hij zich vergenoegen met de feiten te betreuren? Enzal hij deze aan de non-interventie-commissie voorleggen? Del Vayo was scherp, toen hij deze vragen stelde en toen hij de Londensche commissie haar zeer trage werkwijze verweet. En hij werd nog scherper, toen hij redevoeringen citeerde van Hitier en Mussolini ten gunste van Franco. De vrije volkeren, aldus Del Vayo, wach ten met ongeduld op het tijdstip, dat de ter reur der dictaturen, veroorzaakt door de zwakheid van de democratische landen, zal ophouden. Indien men de dingen hun loop laat gaan, zal de meening der democratieën zich keeren tegen hen die hebben toegege ven aan de chantage der dreiging van een algemeenen oorlog. Vandaag is Spanje het slachtoffer, morgen zal het een andere staat zijn, die lijdt onder een oorlogschantage en is overgeleverd aan agressies van bepaalde staten. Een politiek van berusting leidt tot onmacht en verlies voor den Volkenbond. De assemblee dient een eind te maken aan de openlijke agressies. Men mag Spanje niet de middelen tot zelfverdediging onthouden. Dat zou gelijk staan met een premie op de agressie. 11 In de commissie van 23, die belast is met de behandeling van het Japansch-Chinee- sche conflict, heeft Wellington Koo, de Chi- neesche gedelegeerde, scherpe kritiek gele verd op den Japanschen aanval in China. Hij herinnerde aan de onmenschelijke wijze van bombardeeren door de luchtmacht en noemde dit een duidelijk geval van agressie. Wellington Koo vroeg zich af, wat de Vol kenbond kan doen tegenover de schending van het Handvest, het Briand-Kellogg-pact en het negen mogendheden-verdrag. Als de Volkenbond den aanvaller niet kan bedwin gen, kan hij in ieder geval hem aanwijzen en bekend maken, wat hij denkt van de Ja- pansche wijze van oorlogvoeren. Het is in het belang van den bond, dat hij de schen ding van recht en menschelijkheidsbeginse- len veroordeelt. Dat Japan tot een dergelijke strijdwijze zijn toevlucht neemt, is een uit daging aan de beschaving. Als men dit geval toelaat, bestaat er geen enkele waarborg, dat het zich niet in het Westen zal herhalen. De Chineesche regeering is van meening, dat de bond, ongeacht de ervaringen van het verleden, den regeeringen maatregelen kan aanbevelen en dat de commissie zonder ver wijl moet nagaan, welke maatregelen China het best kunnen helpen. Zij vraagt in het bij zonder, dat zooveel mogelijk bemoediging en steun zullen worden verleend. Ik hnpp aldus Wellington Koo dat de commissie zich niet zal verliezen in den doolhof der procedure, doch snel en krachtig zal han delen. Na het bewogen expose van den Chinee- schen vertegenwoordiger verklaarde Cran- borne, dat de commissie zich zonder omwe gen moest uitspreken over de luchtbombar dementen in China. De Engelsche vertegen woordiger zeide: „Ik kan geen woorden vin den om uitdrukking te geven aan mijn af schuw van de luchtaanvallen op de non combattanten in China. De Britsche regee ring heeft reeds geprotesteerd en de desbe treffende regeering verantwoordelijk gesteld. De bombardementen in China beteekenen een bedreiging voor de beschaafde wereld. De Britsche regeering geeft hier uiting aan haar afschuw van de luchtbombardementen in China en hoopt, dat de commissie die plechtig zal veroordeelen. De openbare mee ning is een factor, waarmede de verantwoor delijke regeering goed zou doen rekening te houden". Uit bovenstaande ziet men, hoe scherp de luchtaanvallen veroordeeld zijn en het was dan ook geen wonder, dat de volgende reso lutie met algemeene stemmen werd aange nomen: „De consultatieve commissie, met spoed de" kwestie van het bombardeeren van open steden in China door de Japansche lucht macht besprekend, geeft uitdrukking aan haar diepe droefheid, welke wordt veroor zaakt door deze bombardementen, welke den dood van onschuldige burgers, waaronder Alle protesten van vreemde mogendheden ten spijt, gaan de Japanners voort met Chi neesche centra buiten de eigenlijke ge vechtsfronten te bombardeeren. Officieel wordt van Chineesche zijde medegedeeld, dat tengevolge van de vijf Japansche luchtaanvallen van Zaterdag te Nanking ten minste 300 menschen om het leven zijn gekomen en 400 gewond. Een Chineesch ambtenaar zeide, dat 96 toestel len aan de aanvallen hebben deelgenomen en dat 200 bommen zijn geworpen. De Japanners houden officieel vol, dat tijdens het luchtbombardement van Zater dag van Nanking het Chineesche ministerie van oorlog geheel is vernield. De sterke wind en de hevige regenval hadden Zondag Nanking eenige verade ming gegeven van de Japansche bombarde menten. De voorziening met water en elec- trischen stroom is 's ochtends hervat. Of schoon het radiostation der regeering en van het Chineesche Central News gisteren werd vernield, heeft het agentschap eenige uren later de verspreiding der berichten hervat en werd een andere zender in gebruik ge nomen. Ernstiger zijn de aanvallen geweest, waaraan Kanton gisteren weer bloot heeft gestaan. De aanvallen schenen vooral ge richt op de spoorlijn Kanton-Hankou en het station. Het schijnt dat het station niet ge troffen is, daar men uit andere wijken meent te hebben waargenomen, dat de bom men vielen op de naburige huizen. Het valt echter, naar Reuters correspondent meldt, moeilijk betrouwbare inlichtingen te krij gen, daar de Chineezen dit deel van de stad streng bewaken. Intusschen werden alle be schikbare Roode Kruis-eenheden naar het tooneel van den aanval ontboden en zag men verscheidene omgekomen vrouwen wegdragen. Volgens een officieuze meedeeling zijn, naar raming, tachtig menschen gedood en gewond. De stad wacht in angstige spanning op een nieuwen luchtaanvaL De meesten vonden den dood in hun woning rondom het station. Een bom schijnt ontploft te zijn in een spoorwegwerkplaats, waarbij eenige werklieden omkwamen en een brand ont stond. Men heeft nog geen inlichtingen over de aan de spoorlijn toegebrachte schade. 's Nachts had een Japansch vliegtuig ook nog twee bommen laten vallen bij het vlieg veld der stad, maar blijkbaar het doel ge mist. De projectielen kwamen neer in het open veld. Overdreven verhalen? Van Japansche zijde worden de verhalen over de duizenden dooden te Kanton bij de aanvallen van Woensdag en Donderdag overdreven genoemd. De woordvoerder van bet ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft gisterochtend verklaard, dat bij nauwgezet onderzoek gebleken is dat het grootste aantal getroffenen bij welken Ja panschen luchtaanval op Kanton ook, niet meer dan 20 heeft bedragen. Dit hoogste ge tal van twintig werd geteld in een nood hospitaal, dat door een Japansche bom werd getroffen. De Japanners hebben het niet op non-combattanten gemunt en de waarschuwing van vice-admiraal Hasegawa, voordat de bombardementen begonnen, had juist ten doel te zorgen, dat non-combat tanten gespaard zouden blijven. De moei lijkheid is, dat de militaire inrichtingen midden tusschen de woonwijken in liggen. De woordvoerder merkte ook op, dat het internationale recht rog niets nopens lucht aanvallen regelt. Op de Haagsche conferen tie van 1922 hebben de Japansche, Italiaan- sche en andere delegaties erop aangedron gen, dat de doeleinden voor luchtbombarde menten zouden worden beperkt en duide lijk worden aangegeven, maar de Engelsche en Fransche gedelegeerden hielden vol, dat alle inrichtingen, die als militaire inrichtin gen mochten worden beschouwd, gebom bardeerd moesten mogen worden. Intusschen meldt Reuters correspondent te Kanton, dat hij gelegenheid heeft gehad de getroffen wijken te bezoeken, nadat het grootste gedeelte van den puinhoop was op geruimd. Daarbij is hem gebleken, dat geen belangrijke militaire inrichtingen zijn ge troffen. Wel zijn er verscheidene gaten ge slagen in het vliegveld waar verscheidene vele vrouwen en kinderen, ten gevolge heb ben. De commissie verklaart, dat geen ver ontschuldiging bestaat voor dergelijke da den, welke in de geheele wereld een gevoel van afgrijzen en verontwaardiging hebben gewekt en zij veroordeelt deze daden op plechtige wijze", loodsen oppervlakkig beschadigd werden. Ook de gedenkhal voor Soen Jat-sen heeft eenige schade gelden, doordat tengevolge van de kracht van een ontploffing in de na bijheid enkele pannen van het dak werden gerukt. Bommen, gemikt op de luchtvaart club te Toengsjan, hebben drie huizen in de nabijheid vernield en bommen, gericht op het arsenaal te Sjektseng, misten eveneens hun doel en vernielden een slaapgelegen heid van de werklieden, waar eenige doo den en gewonden vielen. Het grootste „militaire" verlies viel in een tijdelijk militair hospitaal te Kamloengfong in het Noordelijk deel van de stad, waar gelijk hierboven gemeld, twintig menschen den dood vonden. Verschrikkelijke tooneelen. Een andere correspondent van Reuter meldt uit Hankou, dat men daar dezelfde verschrikkelijke tooneelen heeft waargeno men als Woensdag en Donderdag te Kanton. Woetsjingmiou, de armenwijk van Hankou, is zwaar geteisterd. Duizenden dakloozen loopen ontdaan rond, terwijl gisterochtend zelfs nog vermoeide reddingsbrigades bezig waren slachtoffers uit het puin te graven, van wie de een dood was, maar de ander nog teekenen van leven vertoonde. Onder de laatsten zijn er enkelen zoo verminkt, dat de dood een verlossing voor hen zou zijn. „Ik keek een hut binnen en zag drie ge- doode mannen, die nog zaten in een natuur lijke houding; een hunner hield een dood kind in zijn armen.Elders kwam ik in een kamer, waar een héele stapel lijken lag, ter wijl in het aangrenzende vertrek een Chi neesche vrouw alweer bezig was een maal te bereiden. „De moraal van het volk" zegt deze correspondent, „is uitstekend en de reddingsbrigades gaan maar onvermoeid door met hun werk in de hoop nog eenige levens te kunnen behouden". De aanvallers vlogen op een hoogte van circa 600 M„ zoodat zij volgens de vreemde lingen in de stad heel goed moeten hebben kunnen zien, dat zij zich boven een dichtbe volkte wijk bevonden, waarin geen mili taire doeleinden te vinden waren. Admiraal Hondo, de Japansche vloot- attaché te Sjanghai, heeft aan buitenland sche journalisten verklaard dat de actie van de Japansche luchtmacht ten doel heeft de Chineesche militaire opjecten systematisch te vernielen. Aangezien de Chineezen ook ziekenhuizen en andere cultureele instel lingen als militaire opjecten gebruiken, kunnen deze niet gespaard worden. Toen men den admiraal opmerkzaam er op maakte, dat ook de bureaux van Havas, van een Duitsch en een Amerikaansch nieuwsbureau werden beschadigd, toonde de admiraal zich verbaasd en beloofde dat de Japansche regeering deze kwestie nauw keurig zal bestudeeren. Spionnen te Kanton. De correspondent van de Times te Hong kong meldde Zaterdag aan zijn blad: De buitenlanders te Kanton, die belang hebben bij de situatie in China, zijn van meening, dat het effect van de Japansche luchtbombardementen steeds ernstiger zal worden. De Chineezen beschikken over Russische vliegtuigen, die langzamer zijn dan de Japansche en Italiaansche machines van den vijand. Men is zeer verwonderd over de merkwaardige werkzaamheid van spionnen, die de Japansche bombardements vliegtuigen aanwijzingen geven van de da ken van de huizen van Kanton af. In den beginne geloofde men niet aan de spionnen- verhalen, die de ronde deden, maar thans neemt men toch wel de waarheid er van aan. Uit vertrouwde bron wordt ver nomen, dat in de afgeloopen week meer dan honderd spionnen ter dood zijn gebracht. Op groote schaal worden arrestaties ver richt, ook onder niet-Chineezen en onder de bedienden van buitenlanders, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot het totaal on juiste gerucht, dat huiszoekingen zouden zijn verricht in consulaten en woningen van buitenlanders. De buitenlanders bier schatten het aantal dooden en gewonden te Kanton tijdens de afloopen week op ongeveer 500. Leden van het roode kruis, die uit Kanton naar Hong kong zijn teruggekeerd, melden dat er een nijpend tekort is aan verbandstoffen, zelfs aan het gewone verbandgaas, zoodat er pa pier moest worden gebruikt voor het aan leggen van verbanden. Er is thans te Hong kong een internationaal roode kruiscomité opgericht, dat zorg draagt voor het zenden van verbandmiddelen voor Kanton. Volgens berichten uil Chineesche bron zyn de Japansche vliegtuigen thans naar Formosa teruggekeerd om benzine te laden en in dien tusschentijd heeft Kanton rust gehad. Een enkel Japansch vliegtuig heeft hier en daar bommen laten vallen, maar het schijnt, dat er sinds Vrijdag nergens belang rijke schade is aangericht. Geblindeerde trein in den aanval. De bladen melden uit Peiping, dat een Japansche geblindeerde trein aanvallen on derneemt op het station van Hsinlo aan de spoorlijn PeipingHankou. Voorts hebben de Japanneezen Feng-Stjiakau Ingenomen, op 30 mijl van de grens van Sjantoeng. Zij hebben de Chineesche linies langs de rivier Tseya doorboord ten Noordwesten van Tsingtsien. Men verneemt verder, dat de missiepost der Britsche methodisten geen slachtoffers telt als gevolg van den lucht aanval van Vrijdag, maar dat de kerk en het instituut zware schade leden. Amerika volgt de gebeurtenissen nauwlettend. In antwoord op een door journalisten ge stelde vraag, of de Amerikaansche regeering niet voornemens was nieuwe maatregelen te treffen wegens de bombardementen op Nanking en Kanton, antwoordde minister Huil, dat de regeering de gebeurtenissen nauwlettend bleef volgen, maar dat hij hier aan verder niets had toe te voegen. Voorts zeide hij, dat de regeering van Tokio nog niet geantwoord had op de pro testen van Washington. Gisteravond te 17.39 uur reden de beide speciale treinen, waarmede de duce en de Führer met hun gevolg reisden, het station Heerstrasse te Ber lijn binnen. Op het perron werden de beide staatslieden ontvangen door ge neraal Goering en andere Duitsche staatslieden, alsmede de leden van de Italiaansche legatie te Berlijn, de Itali aansche consuls uit het geheele Rijk en leden van de fiascio en vertegenwoor digers van de Italiaansche kolonies. De eerewacht voor het station was be trokken door een compagnie van de S.S. lijfwacht van Hitier, twee compagnieën van het leger, een compagnie van de lucht- luchtmacht en een compagnie van de marine. Terwijl de muziek de volksliederen van Duitschland en Italië speelde, inspecteer den de beide staatslieden de eerewacht. Vervolgens reden beiden per auto naar het paleis van den rijkspresident. Langs den geheelen weg werden de staatshoofden luide toegejuicht. Behalve de reeds genoemden waren op het station Heerstrasse ook de leden van het diplomatieke corps en de militaire atta- che's aanwezig ter begroeting van den duce en den Führer. Geheime besprekingen. Volgens een eigen bericht van het D. N. B. zijn alle berichten in de buitenlandsche pers met nadere bijzonderheden over den inhoud van de besprekingen tusschen Be- nito Mussolini en Adolf Hitier, alsmede over een uitnoodiging van Mussolini aan Hitier om een bezoek te brengen aan Italië of over een aanstaand beroep van beide staatslieden op de westelijke mogendheden voortijdige voorspellingen, welke op zuiver fantasie berusten. De besprekingen tusschen den Führer en zijn gast worden streng ge heim gehouden. Ook staat nog niet vast of na afloop van het bezoek van den duce een officieel communiqué over den inhoud van de besprekingen zal worden gepubliceerd. Tafelreden van Hitier en Mussolini. Aan het diner, dat gisteren den duce werd aangeboden hielden de Führer en de duce tafelreden. „Als leider en kanselier van het Duitsche volk, heb ik de groote eer en vreugde Uwe excellentie heden in de hoofdstad van het Rijk van harte welkom te heeten", aldus begon Hitier. „Met mij begroet de Duitsche natie op dit feestelijk uur in U den genia- len schepper van het fascistische Italië, den vormer van het nieuwe imperium". De Führer verklaarde verder, dat Mussolini uit de begeestering van het volk langs den weg, welken hij heeft gevolgd, heeft kunnen opmaken, dat dit bezoek voor het Duitsche volk meer is dan een gewoon diplomatiek gebeuren. Duitschland en Italië hebben elkaar in dezen tijd vol verwarring gevon den omdat zij van gelijke politieke opvat ting zijn en gelijke belangen hebben. Dit hebben de besprekingen, welke beide staatslieden de laatste dagen hebben ge voerd wederom bewezen. Deze samenwer king moet niet worden opgevat als een blok, dat gevormd wordt tegen andere Europee- sche staten. „Ik hef derhalve mijn glas op", zoo be sloot Adolf Hitier zijn rede, „op het welzijn van den koning van Italië, keizer van Ethiopië, Uw hooge souverein, alsmede op het persoonlijk welzijn van Uwe excellentie zelf en op het groeien en bloeien van de fascistische Italiaansche natie". Mussolini antwoordde: „Sedert ik Duit- schen bodem betrad, heb ik overal de geestelijke atmosfeer van een groot be vriend volk van Duitschland in het bruine hemd, van Duitschland van Adolf Hitier om mij gevoeld. In den leider en kanselier van het Duitsche volk begroet ik den strij der, die het Duitsche volk het bewustzijn van zijn grootheid heeft teruggegeven. Ik be groet ik hem den man, die het land, waar mede Italië door zoovele banden van geest en arbeid is verbonden, opnieuw heeft ge schapen. De fascistische en de nationaal- socialistische revolutie waren en zijn schep pende revoluties. Duitschland en Italië heb ben op hun grond groote werken van cul tuur en vooruit gsm g geschapen, nieuwe en niet minder groote werken zullen in de toekomst ontstaan". De duce verklaarde de kracht en het ge loof van het Duitsche volk te bewonderen. De DuitschItaliaansche solidariteit is leven en werkdadig, het is geen gevolg van berekening op diploipatieke spitsvondig heid, doch van gemeenschappelijke belan gen en richt zich niet tegen de overige we reld. Italië en Duitschland willen met alle overige volken samenwerken, wanneer zij van goeden wil zijn. Zij verlangen alleen begrijpen voor hun behoeften en gerechtvaardigde verlangens. De besprekingen van de laatste dagen heb ben de vriendschap versterkt, Mussolini neemt de herinneringen aan de krachtige Duitsche troepen met zich mee en hij dankte voor de goede ontvangst, welke hem was bereid. De duce hief vervolgens zijn glas op en dronk op het groeien en bloeien van het nationaal-socialistische Duitschland en het welzijn van Adolf Hitier. De hoofdstad in feesttooi. Ter gelegenheid van het bezoek van den duce zal vandaag in Berlijn alle arbeid rusten. Vanochtend zou de duce een bezoek brengen aan de Italiaansche ambassade en aan het huis der Fascio. Hedenmiddag zal hij de gast zijn van generaal Goering in diens buitenverblijf Karinhall. Vanavond zal de groote betooging op het Maifeld worden gehouden, welke zal wor den bijgewoond door den Führer en den duce, die beiden het woord zullen voeren. Deze betooging zal het hoogtepunt zijn van het bezoek van Mussolini aan Duitschland. Te 18.30 uur zal minister dr. Göbbels de vergadering openen, waarna de duce en de Führer zullen spreken. Hiema zullen zij zich naar de regeeringsloge bevinden en te 19.40 zal het concert beginnen, waaraan 4000 militaire muzikanten zullen mede werken. Omstreeks 20 uur zal de Führer met den duce en de overige gasten naar Wilhelm- strasse terugkeeren. De verdwijning van de Miller. - Vice- admiraal Kedroff, de onder-voorzitter van den Bond van Russische oud-strijders, heeft tegenover een correspondent van Havas ver klaard, dat de bond er van overtuigd is, dat generaal de Miller „het slachtoffer der bolsjewisten is geworden, evenals generaal Koetjepof zeven jaar geleden". Hij voegde er aan toe, dat generaal Abramof, de in Bulgarije wonende eerste plaatsvervangende voorzitter, thans het voorzitterschap van den Bond had aanvaard. Gespannen toestand te Nazareth. - Onder de Arabieren te Nazareth heerscht groote bezorgdheid over de maatregelen, die de regeering zou kunnen nemen in ver band met den gisteren gepleegden moord op twee Britten. Reeds zijn 108 personen gearresteerd, waaronder talrijke Arabische notabelen. De meeste winkels te Nazareth zijn in verband met den gespannen toestand gesloten en in de stad is een afdeeling Brit sche troepen aangekomen. Russische vonnissen. - De „Toerkmens- kaia Iskra" meldt, dat het hooggerechtshof van Turkmenistan zes technici wegens sa botage bij den bouw van een groep che mische fabrieken tot den dood door den kogel veroordeeld heeft. Vier personen zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1