Ouö-iiollanbBcfie Pyptabak öuö-fiol(ani)$che Pyptabak HET BETOVERDE BOS. Spoet Prins Bernhard te Parijs. Verkeersongelukken. Branden. De Achtkamp in Oostenrijk. TWEEDE BLAD 3 naar Spanje. Onder leiding van den beken den Amerikaanschen physioloog Cannon richtte het Amerikaansche medische comité vier hospitalen in. Engeland richtte er twee in en stuurde drie mobiele hospitaalinrich tingen. Scandinavië zorgde voor een modern hos pitaal met 600 bedden. Uit ons land vertrokken twee artsen (drs. Voet en van Reenst) naar Spanje, verder 20 verplegers of verpleegsters, 2 masseur* en levensmiddelen, medicamenten en zeep. In de hospitalen bestond groot gebrek aan zeep en de Spaansche regeering vroeg de „Centrale" in Parijs om hulp. Door de actie van het Nederlaifdsche medische co mité werd een week of twee geleden voor 10.000 K.G. zeep naar Spanje gezonden. Ook het Internationale Roode Kruis helpt mee. Het stelde ter beschikking een bedrag van een half millioen Zwitsersche francs, gelij kelijk *e verdeelen onder de beide strijden de partijen. Aan het Spanje, waarover dr. Sajet vertelde, kwam dus een bedrag van een kwart millioen ten goede. „0e hulpverleening van hét Roode Kruis verzinkt in het niet vergeleken bij die van Centrale Sanitaire Internationale", aldus dr. Sajet. In het regeeringsgezinde Spanje is de hulpverleening gecentraliseerd in den „Secours Rouge International" en er zijn natuurlijk ook links georiënteerde buiten- landsche organisaties, welke de regeering der republiek steunen. Dr. Sajet waarschuwde tegen dè opvat ting, dat de medische hulpverleening nu wel in orde zou zijn. Er is nog veel te ver beteren en de uitgaven gaan voort zoolang de strijd duurt. Regelmatigen financieelen steun heeft het comité „Hulp aan Spanje" dus wel noodig. En Spanje heeft meer art sen en vooral ook specialisten en verple gend personeel noodig. Ook bestaat daar te lande een tekort aan medische litteratuur en daarom is de Centrale Sanitaire Interna tionale begonnen met de uitgave van een medisch tijdschrift, dat onder leiding van dr. Sajet staat. Dit blad wordt in het Spaansch gedrukt en het eerste nummer bevat bijdragen van Nederlandsche medici, Hét is de bedoeling, dat ook buitenlandsche doktoren bijdragen zullen schrijven Door de verspreiding van dit blad worden de Spaansche doktoren op de hoogte gesteld van de verandering in hun vak. Over hét Nederlandsche verplegend per soneel hoorde dr. Sajet niets dan lof en herhaaldelijk drong men er bij hem op aan nieuwe krachten te sturen. De Spaansche gezant, de heer Semprur, Y Guerrea, die dr. Sajet met enkele hoffe lijke woorden had ingeleid, dankte hem na zijn relaas voor hetgeen deze Nederland sche medicus met daad en woord voor Spanje gedaan heeft. TWEE DUITSCHE KAPPERS WILDEN SMOKKELEN. De douanebeambten van het douanekan toor Beek (gemeente Ubbergen) hebben gistermiddag een personenauto in beslag genomen. De heeren, die in dit voertuig zaten, trachtten frauduleus een hoeveel heid eau de cologne en een huishoudma- chine van Duitschland naar Nederland in te voeren. De inzittenden waren twee kapper3 van Duitsche nationaliteit, woonachtig te Haarlem, die op de vraag der beambten of er iets viel aan te geven, ontkennend ant woordden. Toen de douaniers evenwel achter in de auto keken, zagen zij een nieuwe onderdeel van de huishoudmachine, hetgeen argwaan wekte. Zjj lieten een in de auto liggend hondje opstaan en toen kwam dê heele machine te voorschijn. De ambtenaren stelden nu een verder grondig onderzoek in, met het ge volg, dat er 35 kleine en zes groote fles- schen eau de cologne werden gevonden. Alles werd in beslag genomen. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, konden de heeren vertrekken. Bezoek aan het Nederlandsch paviljoen. Z. K. H. prins Bernhard, die incognito te Parijs verblijft, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Ned. tentoonstellings paviljoen te Parijs. Even half vijf arriveerde prins Bern hard, vergezeld door onzen gezant dr. Loudon en baron Dedel. Het tentoonstel lingscomité en de commissaris-generaal waren aanwezig. De prins werd ontvangen door den voor zitter van het tentoonstellingscomité den heer Crena de Iongh, den commissaris- generaal de Bie Leuvelink Tjeenk, den adj.-commissaris jhr. v. d. Bergh van Heemstede en door den voorzitter van het Parijsche comité van ontvangst den heer A. E. Labouchere. Terwijl het orgel het ",'ilhelmus speelde begaf de prins zich naar de zaal der reli- gieuse kunst, waar verschillende personen aan hem werden voorgesteld, met wie de prins zich eenigen tijd zeer geanimeerd onderhield. Aanwezig waren hier verte genwoordigers van het Parijsche tentoon stellingscomité en de commissaris-gene raal van Duitschland, België, Zwitserland, Denemarken en Portugal. Nog werden op gemerkt mevr. Loudon, verschillende leden van het gezantschap, de consul- generaal, de heer Droogleever Fortuyn, de heer Korthals Altes, secretaris van het tentoonstellingscomité en leden van te beide tentoonstellingscomité's prof. Cos- quino de Bussy, jhr. Sandbergh, H. v. d. Eerenbeemt, mej. Erna van Osselen; de secretaris van het Parijsche comité van ontvangst jhr. mr. de Graeff en verschil lende leden v'' de kolonie. Daar vandaag de zittingen van de inter nationale jury zullen aanvangen waren reeds Nederlandsche leden van de jury te Parijs, en bij de receptie tegenwoordig. Het waren behalve de heeren de Bie Leuve link Tjeenk en jhr. v. d. Bergh van Heem stede, de hoogleeraren Wolter, Bronner v. d. Pluym en Lansdorp en de heeren Carel Begeer, Joep Nicolas, Hannema Sandbergh en Polones. In den middag had het Parijsche comité v^n ontvangst namens de Ned. Kolonie een ruiker bloemen aan prinses Juliana doen aanbieden. Toen prins Bernhard dit ver nam toonde hij zich daardoor zeer ge- troffèn. Vandaag vertrekt de prins naar Berlijn waar hij prinses Juliana zal ontmoeten voor de reis naar Reckenwalde. Het paviljoen was den geheelen dag, met het oog op het bezoek van den prins, ge sloten. De honderder die zich voor het paviljoen hadden geschaard, juichten den prins bij zijn komst en vertrek hartelijk toe. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Gistermorgen ongeveer half elf had de monteur Verstegen bij het verrichten van werkzaamheden voor de rolluikenfabriek Tesser uit Nijmegen het ongeluk bij een in aanbouw zijnd gebouw in de Rechtstraat te Eindhoven, de Hema, op een stelling een misstap te doen, tengevolge waarvan de man van een aanzienlijke hoogte kwam te vallen. Hij werd met polsfractuur, een ernstige Ivifdlf onde en inwendige kneuzingen opge komen en naar het r.k. ziekenhuis overge bracht. HELERS VAN GESTOLEN TAFELZILVER OPGEPAKT. In verband met een op 12 September j.1. gepleegde inbraak in het pand Bilderstraat 13 in den Haag, heeft de Haagsche politie in beslag genomen 'n partij tafelzilver, van genoemde inbraak afkomstig, terwijl werden aangehouden, als verdacht van heling var. deze goederen, S. H., 41 jaar, van berdep koopman, N. G. van R., 48 jaar, van beroep slager, en W. H. L. van der S., 31 jaar, van beroep loodgieter, allen woonachtig in den Haag. Zij zijn op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. EEN WESPENNEST UIT DEN GROND GEHAALD. De heer de K. te Kruiningen heeft zich de moeite getroost, enkele wespennesten gaaf uit den grond te halen, waaronder er een was van bijzondere grootte. Het had een middellijn van niet minder dan 31 c.M., 11 lagen met raten en naar schatting ruim 10.000 cellen. Het nest zat ongeveer 30 c.M. onder de aardoppervlakte. LOOZE VISSCHERTJES TE OVERSCHIE. Snoeken via een tuimelraam. Een waakzame waker. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben twee mannen te Overschie kans gezien uit de etalage van een drankwinkel een aan tal flesschen met advocaat, boerenjongens enz. te bemachtigen. Zij zijn daartoe tegen de pui opgeklommen, waarna zij door een openstaand tuimelraam een touw, met een lus aan het eind lieten zakken. Met veel ge duld en groote voorzichtigheid slaagden Zij er in af en toe het touw precies om den hals van een der tentoongestelde flesschen te werpen, waarna zij de lus dicht trokken en den buit behoedzaam naar boven haalden. Een waker van den gecontroleerden parti culieren achtveiligheidsdienst te Rotterdam, die den volgenden morgen van den diefstal hoorde, had in den nacht te Overschie een paar verdacht uitziende personen zien loo- pen en hij had voor alle zekerheid hun sig nalement maar eens opgeschreven. Dit heeft hij, zoodra hij van den diefstal hoorde, aan de politie ter hand gesteld en aan de hand van die beschrijving is de politie er in ge slaagd twee mannen op te sporen, die beken den den diefstal te hebben gepleegd. Zij zijn opgesloten. HOUDER VAN EEN NACHTVEILIG HEIDSDIENST EN OPLICHTER. Twee Betuwenaars ieder voor 500 beetgenomen. L j houder van een nachtveiligheidsdienst te Rotterdam, de 47-jarige L. van J., is in het hoofdbureau van politie te Rotterdam opge sloten wegens oplichting van een tweetal in de Betuwe wonende personen, die hem, door mooie voorspiegelingen te beloven, elk 500 hebben afgestaan, maar daarvoor slechts waardelooze effecten in de plaats hebben gekregen. L. van J. was op het eind van het vorig jaar door middel van een advertentie in een plaatselijk blad in contact gekomen met een Betuwenaar en begin 1937 nog met een twee den. De man gaf voor directeur te zijn van een groote naamlooze vénnootscnap, die werkte op het gebied van den nachtveilig heidsdienst. Alles zag er nogal safe uit, want hij legde de beide belangstellenden mooie prospectussen voor, waarin foto's voorkwa men van zijn personeel en waarin prachtige rapporten prijkten. Het personeel was evenwel al lang niet meer in zijn dienst en de rapporten waren voor het grootste deel gefantaseerd. In ieder geval schenen de werkzaamheden van zijn dienst niet mis en toen er nog bijkwam, dat van J. de beide Betuwenaars vertelde dat er geld als water te verdienen was, waren de zen al spoedig overgehaald de transactie, die Van J. voorstelde, mee te maken. Later kre gen de slachtoffers echter alleen maar waar delooze aandeelen. Daarenboven kreeg hij het nog voor elkaar om het tweetal te inte resseeren voor het filiaal, dat hij in de pro vincie had opgericht. Zij namen dit filiaal inderdaad over, maar de abonnementsgelden waren intusschen reeds verdwenen in den zak van van J. Het is heel goed mogelijk, dat van J. nog meerdere slachtoffers heeft ge maakt. Dienaangaande wordt een onderzoek ingesteld. Een en ander is aan het licht gekomen, omdat een der opgelichten, die tengevolge van v. J.'s praktijken straatarm is gewor den, zich tot den hoofdcommissaris van poli tie te Rotterdam heeft gewend met een klacht. NOODLOTTIG GEVOLG VAN ROEKELOOSHEID. Jongeman verdror.. Gisternacht te ongeveer kwart over één werd de politie van het bureau Singel te Amsterdam gewaarschuwd, dat een jonge man op de Heerengracht, tusschen de Reguliersgracht en de Utrechtsche straat, te water was geraakt. Zij toog er op ïit met dreggen en slaag de er na twintig minuten in het lichaam van een ongeveer 24-jarigen jongeman uit het water te halen. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om de levens geesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten, waarna het stoffelijk over schot naar het Binnengasthuis werd ver voerd. De toedracht van dit ongeval is, naar verluidt het gevolg van verregaande roe keloosheid van het slachtoffer. De jonge man liep in gezelschap van een vriend langs het water op de Heerengracht. Bei den warén weliswaar niet onder den in vloed, doch blijkbaar toch verre van nor maal. Zonder dat er eenige aanleiding toe was zei de 24-jarige J. L., wonende in Amsterdam-Oost ,tot zijn kameraad: „Wat wed je dat ik in het water spring?" en zonder dat zijn metgezel ook maar eenigs zins kon vermoeden wat er zou gebeuren, sprong L., de daad bij het woord voegend, in de gracht. Stom verbaasd bleef de vriend een oogenblik op den kant staan, maar toen hij L. niet zag boven komen, sprong hij eveneens in het water om zijn vriend te redden, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. DE ROTTERDAMSCHE BEGROOTING. Verschenen is de geleidebrief van B. en W. van Rotterdam voor de begrooting voor 1937. Het ontwerp toont een nadeelig saldo van 1.400.000, wat 400.000 minder is dan voor het loopende dienstjaar kon ge raamd worden. OPLICHTER IN ARREST GESTELD. In de Hofstad. In het hoofdbureau van politie te Rotter dam is opgesloten de 47-jarige L. van J. wegens oplichting van twee Betuwenaren. Onder mooie voorspiegelingen had hij dezen elk 500 afhandig weten te maken en daar voor waardelooze effecten in ruil gegeven. Door middel van advertenties in plaatselijke bladen was van J., die zich uitgaf als hou der van een nachtveiligheidsdienst te Rot terdam met zijn slachtoffers in contact ge komen. Bovendien had hij hen weten te be wegen een filiaal, dat hij in de provincie had opgericht, over te nemen. Zelf had hij echter de abonnementsgelden reeds geïnd. De zaak kwam aan het licht doordat een der opgelichte personen zich tot den hoofd commissaris van politie te Rotterdam wend de. Het is mogelijk, dat er nog meer slacht offers zijn. Dienaangaande wordt een on derzoek ingesteld. DOODELIJK ONGELUK. Gistermiddag was de ongeveer 28-jarige gehuwde E. J. van L. tusschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bij het aantrekken van de staaldraad schoot de pal los, waardoor van L. een slag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aankwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. van de schuim-appaxaten, zoodat men na anderhalf uur het vuur grootendeels meester werd en door nathouden van de belende perceelen uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De schade bleef tot den teervoorraad be perkt. Gedurende eenigen tijd was er ook nog gevaar aanwezig, daar in de nabijheid een stoomketel onder spanning stond. ACETYLEENGAS IN BRAND TE ROTTERDAM. Gister was de 27-jarige bankwerker M. A. Peyn uit Utrecht op de binnenplaats van de Steenkolen Handelsvereeniging aan de Westerkade te Rotterdam bezig met las- schen. Hij had daartoe in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar hij werkte een zuurstofflesch, waarin zich toen 4000 liter geperste zuurstof bevond en een flesch acetyleen opgesteld. Door het losschieten van de gummislang raakte het acetyleengas in brand en sloot er een groote vlam uit. P., die besefte, dat wanneer de zuurstof in brand geraakte, de gevolgen van een ont ploffing van ernstigen aard zouden kunnen zijn, heeft direct de zuurstof buiten het be reik van de vlammen gebracht, waarbij hij evenwel brandwonden opliep aan onderar men en gelaat. Door de groofe hitte, welke de acetyleen- vlam ontwikkelde zijn tal van ruiten van de omliggende kantoorgebouwen gesprongen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Op den Kudelstaartschenweg onder de ge meente Aalsmeer is gisteravond de ruim 70- jarige wielrijder P. de Hertog, die het erf van een boerderij wilde oprijden, van achte ren aangereden door een motorfiets, welke werd bestuurd door zekeren S. uit Haarlem. De oude man sloeg met het hoofd tegen den grond. In hopeloozen toestand werd hij de boerderij binnengedragen, waar hij na en kele oogenblikken is overleden. TRAGISCH ONGEVAL. Gistermiddag was de ongeveer 28-jarige gehuwde E. J. van L. tusschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bü het aantrekken van de staaldraad schoot de pal los, waardoor van L. een slag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aan kwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter KOKEND VET OVER HET LICHAAM. Gisteravond trok in een woning in de Binnen-Visscherstraat te Amsterdam een één-jarig kind een pot met kokend vet om. Het kreeg de inhoud gedeeltelijk over het lichaam. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het Binnengasthuis vervoerd. FELLE BRAND TE HOOGKERK. Gisteravond omstreeks elf uur ontdekte een der employees der asphaltfabriek Smid en Hollander te Hoogkerk een begin van brand in een der loodsen. Terwijl direct personeel en brandweer werden gewaarschuwd, breidde het vuur zich uit, zoodat spoedig de teerzolder in lichter laaie stond. Het vuur vond hierin een gretig voedsel en veroorzaakte een enorme rookontwikkeling. De brandweer van Hoogkerk kon weinig uitrichten, daar er geen water op de teer- massa mocht worden gespoten. Men bepaal de zich ertoe het gebouw aan de buiten zijde nat te spuiten. Men trachtte daarop met brandbluschapparaten en zand het vuur te dooven, doch dit was een zeer moeilijk werk, daar de verstikkende rook steeds heviger werd. Inmiddels verscheen de Gro- ningsche brandweer, welke gebruik maakte Schaken. Was de partij tusschen Capablanca en Keres in de laatste ronde van den acht kamp reeds spoedig beslist na 21 zetten remise ook de andere partijen konden na vrij korten tijd beëindigd worden. De partij RagozinFlohr werd na 69 zetten remise. Het was een toreneindspel, waarbij Flohr nog trachtte iets te berei ken, doch er niet in slaagde de overwin ning te behalen, ReshevskyFine was een spannende partij. De Amerikaansche kampioen won een pion, doch kon in tijdnood niet de aller beste zetten vinden. In het daarop volgende Toreneindspel bleek de pluspion waardeloos te zijn, zoodat na 57 zetten tot remise be sloten werd. Ook EliskasesPetrov werd remise, in een Hollandsche partij. De Oostenrijker had een pion meer, doch dit bleek niet voldoende te zijn om te winnen. De partij PetrovRagozin uit de der tiende ronde werd remise na 82 zetten. In het Toreneindspel wist Petrov zijn iets betere stelling niet in winst om te zetten. De eindstand van den achtkamp luidt: 1. Keres 9 punten. 2. Fine 8 punten. 3. en 4. Reshevsky en Capablanca ieder 7 punt. 5. Flohr 7 punten. 6. en 7. Eliskases en Ragozin ieder 6 punten. 8. Petrov 5 punten. In de dertiende ronde is wel gebleken, dat Keres nog een eigenschap mist, n.1. het vermogen een partij tegen een gelijkwaar- digen tegenstander in remise-vaarwater te brengen. Hier ontbreekt hem de routine, zijn spel is nog te onbevangen voor remise- geschuif. Tegen Reshevsky had hij het heel wat eenvoudiger kunnen doen, vooral, om dat hij wit had. Het was een aangenomen dame-gambiet, waarin Keres omstreeks den twintigsten zet geheel overbodig een pion gaf, van welk aanbod zwart natuurlijk een dankbaar gebruik maakte. Reshevsky rook plotseling den tweeden prijs en speelde als een leeuw. Hij rukte, onder opoffering van zijn a-pion met zijn b-pion op naar b2, waardoor hij het witte spel geheel vast legde, hoewel er behalve Torens en Dame, aan weerszijden, ongelijke raadsheeren op het bord waren, tevens won hij door een aardig schijnoffer van zijn looper den ge- offerden pion terug, terwijl Keres zeer ge handicapt was door den zwarten b-pion, die als een angel in zijn spel stak Wit kon zijn stukken niet gunstig opstellen en verloor daardoor nog twee pionnen. Keres gaf op, toen de tijdcontrole voorbij was. Het viel op, dat hij zich ditm tal ook V* zooals Tromp en De Witt en De Ruyter ze rookten, geurig, mild en lang van sneê. Zulke lekkere, frissche tabak, met de uiterste zorg gemêleerd, ge kerfd en geroosterd, kunt U nog altijd krijgen. Douwe Egberts maakt ze zool ANNO 1753 SCHOUT 15c». COOPVAERT lOct.p. '/ion» uiterlijk zeer inspande. Hij streefr zich door de haren, schoof op zijn stoel heen en weer en verkeerde daarbij in hoogen ttjdnood. Een onderhoud met Keres. Na afloop van zijn remisepartij met Ca pablanca, toen Keres van alle kanten geluk- gewenscht werd, hebben wij nog gelegen heid gevonden een onderhoud te hebben met den winnaar van den achtkamp Semme- ring-Baden, den 21-jarigen Esthlandschen jongeling. Het is een merkwaardig stille figuur tus schen deze groote schaakmeesters. Hij vindt zijn succes heelemaal niet belangrijk en weet zich uit zijn schaakloopbaan ook niets te herinneren, dat de moeite van het ver teilen waard is. Maar dan vernemen wjj toch, dat hij het spel reeds op vijfjarigen leeftijd van zijn vader leerde, maar het duurde tot zijn der tiende jaar, voor hij in het openbaar uit kwam. Dat was te Parnu, een Estlandsch stadje met 20.000 inwoners, waar hij deelnam aan een tienkamp om het z.g. stedelijk kam pioenschap, in welken tienkamp hij tweede werd. „Bestudeerd heb ik het schaakspel eigen lijk niet", merkte Keres op, „maar wel speelde ik vele meesterpartijen na en daar ik een goed geheugen heb, stak ik er nogal wat van op. In 1935 won ik het kampioen schap van Estland, maar ik heb een gevaar lijker. concurrent in Schmidt. Dezen zomer speelde ik behoorlijk te Kemeri, slechts een halve punt achter nr. 1, maar met het resul taat hier in den achtkamp ben ik toch wel heel tevreden. Het is het beste wat ik ooit boekte en werd door mij geen oogenblik verwacht. Mijn voornaamste toekomstplan is, dat ik géer> beroepsschaakmeester zal worden. Ik reis via Zwitserland en Parijs naar Nederland om wat te zien van de match EuweEljechin, maar ik blijf niet langer dan een paar dagen, wat ik moet spoedig terug naar Est land, waar ik in Tartu, een universi teitsplaats van 60.000 iewoners, wis kunde ga studeeren. „Het vak van dr. Euwe", voegde hij er aan toe. Een merkwaardig staaltje van zijn rust moge hier ten slotte nog volgen. Toen hij tegen Eliskases in de twaalfde ronde zijn eerste nederlaag leed, wat toch stellig voor hem na zijn schitterende score een groote teleurstelling moest zijn. Toch liet zijn goede humeur hem geen oogenblik in de steek. Een of twee minuten na het slot der partij kwam Reshevsky op hem af en vroeg: „Wel, heeft hij je mat gezet?" en Keres antwoordde lachend: „Geen sprake van, ik gaf hem geen kans, want ik gaf het tijdig op". Een dergelijke opmerking op zulk een voor hem onaangenaam moment typeert den jongen Esthlander volkomen. 215. Aarzelend stapte Anneke met de poes achter de heks aan naar binnen. Wat zou haar nu weer te wachten staan? Eerst liepen ze door een lange kille gang. Toen weer een deur door en daar kwamen ze in een grote oude keuken. 216. „Ziezo", zei de heks! „Jij komt me prachtig van pas. Je zult hier van alles vinden. Ga jij nu maar eens een lekker maaltje voor mij koken. En breng het maar vlug, als je het hebt klaar gemaakt. Ik ben in de kamer hierboven. Je hebt alleen maar dat laddertje op t: '.l.tai. i.;l luik open te duwen en je ziet mij".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5