NationaIe BETOVERDE BOS JUovinciaal 1lieuws tweede blad Steunverlening aan kleine boeren, Glimlachje minister VAN boeijen. De uitkomst geeft U het bedrag, waar« rv van Uw gezin, na Uw «verlijden, per UEEl uw m maand zal moeten rondkomen, indien VERMOCjE!\ 9'J niet verzekerd z'i! ^dooR 5JtOi LEVENSVERZEkERINq -BANk ROTTERdAM Verkeersongelukken. Branden. WIERINGERWAARD Be ministers van Sociale Zaken en van Eeonemisehe Zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waar* in er aan wordt herinnerd, dat «enige jaren achtereen door medewerking van het departement van Sociale Zaken de mogelykbaid heeft bestaan onder bepaalde voorwaarden kleine boeren op eigen be drijf tewerk te stellen. De regeering heeft thans besloten, aldus de circulaire, deze mogelijkheid uit te breiden. In aanmerking komen nu de kleine grondgebruikers, die volgens de in de regeling opgenomen theoretische bereke ning uit het bedrijfje meer dan 4.™, geeh minder dan 7.per week aan netto inkomsten ontvangen en de kleine grond- Ebruikers, die volgens die berekening uit t bedrijfje 7.^ of meer per week aan artto inkomsten ontvangen, doeh voor wie hulp noodig is, om het eigen bedrijf eco nomisch weerbaar te maken. PE MOEILIJKHEDEN IN DE N. 6. B. De aanwezigheid van een microfoon in het nat.-soe. Hoofdkwartier wordt ontkend. ff et Nationale Dagblad der N. S. B. pu bliceert nu eindelijk een verklaring om trent het uittreden of royeeren van de meest vooraanstaande leden der N. S. B„ 4ie deze partij hebben verlaten of hebben moeten verlaten. In hoofdzaak wordt daar mede slechts bevestigd wat in ons blad daarover is gemeld of aan het Utreehtseh Dagblad werd ontleend. Het blad ontkent echter, dat de gesprekken van den heer van Buyl in het hoofdkwartier zouden zijn opgevangen door een microfoon, die, vol gens het U D., door den secretaris van den heer van Buyl, den heer Valckenier Kip* Jr., zou zijn ontdekt. Hieromtrent wordt verklaard! „De waarheid is, dat nimmer één ge sprek met een microfoon is afgeluisterd, poch van ds. van Duyl, nóch van mr. v, d. Gees van Naters, noch van Valckenier Kips, noch van wie dan ook. Het hoofd kwartier verheugt zich niet in het bezit van microfoons. De euveldaden zijn aan het licht gekomen door verklaringen, monde ling zoowel als schriftelijk, van te goeder naam en faam bekend staande leden, die de leiding der Beweging hebben gewaar schuwd". RADIO-INTERVIEW MET EDO J. BERGSMA. De A.V.R.O. zal morgenavond in afwijking van het programma te 10.30 uur een vraag gesprek uitzenden met den heer Edo J. Bergsma, ter gelegenheid van zijn a.s. aftre den als voorzitter van den A.N.W.B, EEN FILM OVER HET CHRISTELIJK BLINDENTEHUIS „SONNEHEERDT". In opdracht van de Vereeniging voor Christelijk Hulpbetoon aan Blinden hebben de heeren van den Enae en Kannegieter van de cultureele en bedrijfsfilm te Hilver sum, een smalfilm in twee deelen ver vaardigd van het leven en werken in het Tehuis van bovengenoemde vereeniging, het blindentehuis „Sonneheerdt". In een persconferentie heeft men de werk wijze van het tehuis, waar momenteel 32 blinden te werk zijn gesteld, toegelicht. De blinde heeft niets aan medelijden, doch heeft werk noodig, waardoor hij het bewustzijn krijgt dat ook hij een nuttig lid der maat schappij is en voor zichzef kan zorgen. De film is een uitwerking van dit denkbeeld. Men ziet een blinden bedelaar uit een slop in Amsterdam, die een gift krijgt van een milden gever, doch deze gever zegt hem tegelijkertijd, dat het niet noodig is te be delen, omdat er ook voor blinden werk Is. Een bezoek aan „Sonneheerdt" te Ermelo volgt nu en-geeft een beeld van den velen arbeid, die in de verschillende werkplaatsen door blinden wordén verricht. We zien er de rietvlechterij, die zoowel grove als heeft fijne manden vervaardigt, de stoelen- matterij, de weverij, de mattenmakerij en de braille-drukkerij, terwijl de film tevens een denkbeeld geeft van het leven der in het tehuis wonende blinden. Het geheel is een uitmuntend propaganda- filmpje, dat hopelijk zijn uitwerking niet zal missen. EEN „WONDERBIG" GEBOREN. Met 8 pooten, 4 ooren en 2 staarten. Gisteren is op de boerderij van den heer J. A. Growijn aan den Zandweg te Sasseri- heim bij Leiden een „wonderbig" geboren. Het dier heeft niet minder dan 8 pooten, 4 ooren en 2 staarten, doch slechts één kop. Het varkentje verheugt zich met dit al in een uitstekende gezondheid! MET BRANDWONDEN OVERDEKT. Ongeluk op motorlogger te Schevenlngen. Gisteren was een 24-Jerige motordrijver aan boord van den logger Sch. 132, liggen de in de Nieuwe Binnenhaven te Scheve- ningen. bezig den motor op gang te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd door twee collega's. Op een gegeven moment sloeg uit den motor een groote steekvlam. Deze had op het met vet en olie doordrenk te pak van den motordrijver onmiddellijk vat; in een oogenblik stond de jongeman in lichter laaie. Zijn vrienden durfden hun collega niet te hulp komen aangezien ook hun kleeren met vet en olie waren be smeurd. De ongelukkige rende naar het dek en sprong zonder zieh te bedenken in het water tusschen het schip en den wal. Twee Scheveningers die er getuige van wa ren, haalden hem op het droge. De man bleek er leelijk aan toe te zijn. Over het geheele lichaam had hij brandwonden gekregen. De Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het Roode-Kruisziekenhuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. DE NED. SPOORWEGEN EN DE LEGEROEFENINGEN. In totaal 152 extra-treinen. Nu da legeroefeningen tot het verleden behoeran, is het wel aardig na te gaan wat de Spoorwegen gepresteerd hebben in de dagen van 16 tot en met 25 dezer: In het geheel zijn vervoerd (heen en terug te zamen genomen) 992 officieren, 18.768 onderofficieren en minderen, ruim 3000 paarden en 70 vuurmonden; verder 36 caissons, rond 44.000 K.g. bagage, 4752 rij wielen en ruim 900 2- en 4-raderige voer tuigen. Voor de goederen, paarden, rijtuigen, enz. waren 1026 spoorwagons noodig. Voor dit militair vervoer zijn moeten worden inge legd 43 beleden extratreinen en nog 7 beladen treinen moesten loopen om de le vensmiddelen voor militairen en paarden te vervoeren. Verder was voor dit vervoer noodig de loop van 102 ledige treinen en losse machines, zoodat het geheele militaire vervoer het inleggen van 152 extratreinen heeft geëischt. PRINSES JULIANA NAAR RECKENWALDE. Prinses Juliana heeft zieh gisteravond in gezelschap ven heer hofdame, jonkvrouwe A. M. de Brauw, per trein naar Duitschland begeven. Het doel van de reis welke niet i3 ondernomen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren, is het brengen van een familiebezoek aan Reckenwalde. Prins Bernhard zal zich, uit Parijs komende, te Berlijn bij Hare Koninklijke Hoogheid voegen. VERDUISTERING. Ten nadeele van een diamantbewerker te Amsterdam zijn twee partijtjes diamant ter waarde vn 600 ontvreemd. /j r Ja, het gezicht lijkt wel, maar zulke lange beenen heeft hij niet gehad! PROF. R. CASIMIR 60 JAAR. Prof. R. Casimir, bijzonder hoogleeraar in de opvoedkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, en oud-rector van het Neder- landsch lyceum te 's-Gravenhage, is van daag 60 jaar geworden. OP RIJDENDE TRAM GLarüONGEN. Deerlijk gewond. Gisternacht is de 23-jarige J. Voogd, wo nende in de van der Takstraat te Rotter dam, op den Coolsingel te Rotterdam op een in volle vaart rijdenden motorwagen van lijn 2 gesprongen. Daarbij kwam hij in botsing met de op het kruispunt Cool singelvan Oldenbarneveldstraat staande verkeerslantaarn, waardoor hij van den wagen afsloeg en onder de baanschuiver van den bijwagen verdween. Nadat men hem onder de tram vandaan had gehaald, bleek dat hij een ernstige gghedelfractuur had opgeloopen, terwijl zijn linkerbeen op verschillende plaatsen was gebroken. Bo vendien had hij nog tal van verwondin gen gekregen. In zorgwekkenden toestand is V. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. HIJ WILDE DIENST NEMEN IN SPANJE. De 26-jarige J. van der V. te 's-Graven hage voelde zeer veel sympathie voor een der strijdende partijen in Spanje. Het ent housiasme bleek zoo groot te zijn, dat hfj besloot dienst te nemen in haar gelederen. Op alle mogelijke manieren trachtten zijn moeder en zijn verloofde hem van dit voornemen af te brengen maar hoe zij ook redeneerden, de jongeman bleef bij zijn voorgenomen plannen. Hij stelde zich in verbinding met een buitenlandsch wer vingsbureau, dat hem wel op de een of andere wijde de middelen zou verschaffen om in Spanje te komen, doch voor hij daar toe de gelegenheid kreeg, grepen moeder en meisje resoluut in. Ten einde raad waarschuwden zij de politie, die den jonge man thans heeft aangehouden wegens overtreding van artikel 2 van het Ken. besluit van 11 Juni 1937, waarbij het ver boden is eenige handeling te verrichten, welke op dienstneming bij één der strijden de partijen in Spanje gericht is. WORDEN DE SCHIPPERS ONRECHT MATIG BEHANDELD? De heer Kersten heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van economi sche zaken: Is het den minister bekend, dat schippers die zich door Gods wet gebonden achten des Zondags niet te varen, uitgesloten zijn van het varen van bieten, niettegenstaande des ministers voorganger heeft toegezegd, dat met gewetensbezwaren rekening zal gehouden worden? Is de minister bereid, alsnog met het oog op het reeds vergevorderd jaargetijde ten spoedigste maatregelen te treffen, op dat schippers om hun gehoorzaamheid aan Gods wet niet uitgesloten noch by anderen achtergesteld worden? Vandaag uit het ziekenhuis. De toestand van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer H van Boeijen, die eenigen tijd geleden een ope ratie heeft endergaan, is Zoo verbeterd, dat de minister vandaag het ziekenhuis Bro- novo in Den Haag zal mogen verlaten om verder te zijnen huize een rustkuur te doen, welke thans nog noodig wordt geacht voor algeheel herstel. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar PielkenroodPielkenrood te Koog a. d. Zaan zal op 30 September de dag herdenken, waarop het voor 60 jaar in het huwelijk trad. ALS DE VLIEGEN GAAN 8TEKEN De onschuldig verdachte kamervlieg. Vrij algemeen Is de meening verspreid, dat in het najaar de vliegen gaan steken. In derdaad is het een feit, dat wij in dezen tijd wel eens zeer gevoelig worden geprikt door een vlieg, die zich ongemerkt heeft neerge zet op een lichaamsdeel, dat zelfs bedekt kan zijn door een kous of een ander niet te dik kleedingstuk. Het is verklaarbaar, dat de geplaagde in de veronderstelling verkeert, dat de alge' meen voorkomende kamervlieg de plaag geest is. Deze toch was den geheelen zomer door aanwezig en het dier, dat ons zoojuist plaagde, gelijkt er uiterlijk wel eenigs- zins op. Er is evenwel geen sprake van, dat de kamervlieg kan steken of bijten. We hebben daarom in het najaar te maken met een an dere vllegensoort, n.1. de steekvlieg, die be kend is onder den naam Stomoxys caicitrans. Van de kamervlieg verschijnen in den loop van den zomer enkele generaties, van de steekvlieg slechts twee. De eerste gene ratie vliegt in Mei, de tweede verschijnt in AugustusSeptember en van deze trekken in den herfst vele exemplaren in de huizen waar zij evenals de kamervlieg, overwinte ren. Vooraf trachten zij nog zich te voeden met bloed, haar normale voedsel, dat zij vin den bij menschen en dieren, in het voorjaar in het bijzonder bij paarden en rundvee. Steekvliegen komen het talrijkst voor in huizen op niet te grooten afstand van be waarplaatsen van mest. De larven van de kamervlieg ontwikkelen zich ook wel hier in, maar bovendien in allerlei anderen mest en afval. De steekvlieg is iets kleiner dan de ka mervlieger grijzer van kleur, met zwarte vlekjes op het achterlijf. Bovendien is zij ge- teekend met vier overlangsche, zwarte stre pen op de rugzijde van het borststuk. Zij is beweeglijker dan de kamervlieg en laat zich niet zoo "gemakkelijk vangen. Het voedsel. Op een vliegenvanger gaat zij niet gauw af, want deze biedt haar niets. Zij zoekt vooral zitplaats op menschen en dieren en als zij honger heeft, volgt haar steek zeer vlug. Suikerkorrels en andere lekkernij voor kamervliegen oefenen op de steekvliegen geen aantrekkingskracht uit. Men kan dus uit haar gedragingen de steekvlieg vrij zeker onderscheiden, maai absolute zekerheid geeft haar lange, spitse en hoornachtige zuiger, die in rust horizon taal naar voren is gericht. Deze is geheel en al ingericht op steken en bloed zuigen. Als men hierop let en eenmaal een vergelijking heeft gemaakt met den sterk verdikten zui ger van de kamervlieg, dan beweert men nooit weer, dat deze vlieg in het najaar gaat" steken. MET HET HAAR TUSSCHEN DE MACHINE. Ernstig arbeidsongeval te Wormerveer. Gister had de zeventienjarige fabrieks arbeidster M. W. uit Amsterdam, werkzaam in de cacao- en Chocoladefabriek van de Erve* H. de Jong te Wormerveer, het onge luk met haar hoofdhaar in aanraking te ko men met de kamwielen van een chocolaterie machine, waardoor het hoofdhaar en een groot gedeelte van de hoofdhuid werden af gerukt. In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam overgebracht. auto, thuisbehoorende in Friesland. Door tot nu toe onbekende oorzaak week de auto plotseling naar links. Eerst reed zij den melkwagen aan en vervolgens botste zij te gen de wielrijdster. Deze kwam onder de auto terecht, waarna zjj met ernstige ver wondingen op den weg bleef liggen. Spoe dig waren eenige geneesheeren ter plaatse om de eerste help te verleenen. De vrouw werd naar het ziekenhuis te Nij kerk over gebracht. Bij aankomst aldaar bleek zij ech ter reeds ovgrleden te zijn. ERNSTIG MOTORONGELUK. De 30-jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K., woonachtig te Koewacht bij Klooster- zande, is met zijn motor te Leochristy bij Gent met een auto in botsing gekomen. Hij kreeg ernstige kwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Men vreest ernstig voor zijn leven. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vanmorgen Is op den Amersfoortschen straatweg te Nijkerk een ernstig ongeval voorgekomen. De 46-jarige echtgenoote van den heer R. van D., wonende aan de Weldammersteeg te Hoevelaken kwam met haar fiets uit de richting Nijkerk. Voor haar uit reed een wagen beladen met melkbussen. Van den kant van Amersfoort naderde een personen- RENSTAL TE ROTTERDAM VER BRAND. Door tot nog toe onbekende oorzaak is gisternamiddag brand uitgebroken in d renstal van den heer W. v. d. Vorm aan den Schulpweg 534, Klein 1 te Rotterdam. Hoe wel de brandweer direct met veel materiaal ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de renstal, die voor een groot gedeelte geheel uit hout was opgetrokken, een prooi der vlammen werd. Vier renpaarden kon den bijtijds in veiligheid worden gebracht. Ook het aangebouwde woonhuis van den pikeur is behouden gebleven. NOG EEN BRAND TE ROTTERDAM. Omstreeks negen uur gisteravond is tij dens afwezigheid van de bewoners brand ontstaan op de eerste verdieping van pand 41b aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam, een vrij bovenhuis, in gebruik bij den heer A. Ocke, die daarin een pension houdt. De vlammen grepen snel om zich heen en in korten tijd was de verdieping zoo goed als uitgebrand. De onderliggende leegstaande winkel kreeg veel waterschade. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan in de achter kamer. De familie zelf was niet thuis, maar drie van de vier kostgangers, die apparte menten op de zolderverdieping bewonen, waren er wel, deze bemerkten een sterke brandlucht en spoedig bleek, dat er op de eerste verdieping iets niet in orde was. Om wonenden waarschuwden de politie en de brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen. Een deel van de Jonker Fransstraat werd^ afgezet, waarop de brandweer met vijf stralen het blusschingswerk ter hand nam. Eenige slangen werden via de trap naar boven geleid. Hoewel er geen direct levens gevaar bestond, zijn vier kinderen van den slager P. v. d. Ende, die het naast gelegen pand bewoont en die juist zijn woning wilde verlaten, door de bewoner zelf en een lid van de brandweer in veiligheid gebracht, omdat men in ieder geval nog voor rook verstikking vreesde. De inwonenden hebben tijdig het pand kunnen verlaten. Personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen, dat met opzichter de Keyzer aanwezig was, heeft met rookmas- kers nog een onderzoek op de voorkamer ingesteld, op vermoeden dat zich daar men schen zouden bevinden. Zulks bleek even wel niet het geval te zijn. In ruim drie kwartier had de brandweer den brand onder de knie. Het tramverkeer heeft tengevolge van den brand een half uur vertraging. UITGIFTE VAN BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Men meldt aan de N. R. Crt.: De uitgifte van boerderijen in pacht, in den Wieringermeerpolder heeft dezer dagen ook voor dit jaar zyn beslag gekregen. Voor verpachting kwamen in aanmerking 57 be drijven, waarvan 10 akkerbouwbedryven werden toegewezen aan bedrijfsleiders, die reeds sedert 1932 de Landbouwcultuur-Mij. de Wieringermeer hebben gediend en thans van het bedryf i:i het groot voor rekening van den staat wensehten over te stappen naar een boerderij van beperkter opper vlakte, om die thans voor eigen rekening te exploiteeren- Als belooning voor hun pres taties werd hun voorkeurrecht op een der beschikbare bedrijven toegekend. Voor de overige 4?, waarvan 29 voor ak kerbouw, 12 voor gemengd bedrijf en 6 voor weidebedryf zijn bestemd, was meer algemeene mededinging toegelaten. Niet minder dan 709 gegadigden meldden zich aan, uit alle streken van ons land, zoodat er meer dan 600 candidaten teleurgesteld moesten worden. Ook dit jaar levert de provincie Groningen weer het grootste con tingent, n.1. 11 pachters, gevolgd door Noordholland met 10, Friesland met 7, Zee land met 8, Gelderland en Noordbrabant elk met 4, Zuidholland met 2 en Utrecht, Overijsel en Limburg elk met 1 pachter. Met deze uitgifte zal ruim de helft van den Wieringermeer in partiouliere exploi tatie zijn overgegaan. Ruim 9000 H.A. is thans aan den man gebracht; ongev. een gelijk oppervlak blijft nog beschikbaar en zal met uitzondering van 1000 H.A., welke In staatsexploitatie blijven, in de eerst volgende drie of vier jaren worden ver pacht. Degenen die thans moesten worden te leurgesteld, hopen den volgenden keer ge lukkiger te zijn. Daar het aantal gegadigden dit jaar reeds meer dan dubbel zoo groot was als het aantal bedrijven, dat in de toe komst nog voor verpachting beschikbaar komt, blijft de kans om een pachtbedrijf in de Wieringermeer te bemachtigen ook in de komende jaren slechts gering. Alleen de Noordoostpolder, aan de indij king waarvan met voortvarendheid wordt gewerkt en die 2 maal zoo groot is als de Wieringermeer, zal eerst in staat zijn in hooge mate in de behoefte aan boerderijen te voorzien. Nutsvergadering1, Maandagavond werd vergadering gehou den van het Departement van de Mij. tot Nut van het Algemeen in het lokaal van den heer R. Breed. Voorzitter was de heer H. K. Koster. Bij de opening waren slechts 7 leden aan wezig. Een schrijven was ingekomen van dr. de Vries, waarbij deze bedankte als bestuurs lid. Uit het jaarverslag noteerden we, dat het leden 46 bedroeg en dat er 1400 boeken uit de bibliotheek waren gelezen. De heeren P. Visser Az. en Nic. Kaan Kz. werden aangewezen tot het nazien der reke ning. De ontvangsten hadden bedragen 242.53, de uitgaven 188.94, het batig saldo 53.59, In de plaats van de aftredende bestuursle den, de heeren H. K. Koster, P. J. Visscher (niet herkiesbaar) en dr. de Vries wegens bedanken, werden gekozen de heeren P. Visser Azn., C. Haringhuizen en K. Koster. De winteravonden. De heeren H. Koster en Sieswerda, die een v/eek naar Duitschland zyn geweest, ver klaarden zich bereid om den eersten avond het een en ander daarover te vertellen, n.L over instellingen enz., waarbij de heer Sies werda meer van zijn reiservaring zal vertel len. Dit aanbod werd dankbaar* aanvaard. Voor den tweeden avond in December zal getracht worden den heer dr. v. d. Sleen van het hoofdbestuur hier te krijgen. De derde avond, in Januari, zal Gerard Pilger een lezing houden met als onderwerp „China" en de laatste avond in Februari zal gevuld worden met eigen krachten. Bij de rondvraag vroeg burgemeester Kaan inlichtingen over een fruittentoonstet- ling, waarover in de notulen werd gespro ken. Voorgesteld werd een commissie te be noemen van 2 personen uit deze vergade ring en 2 uit den Bond van Boerinnen, die met elkander dit zullen uitwerken. Na eenige discussie werd besloten om den heer v. d. Laan te vragen eenige toelichtin gen te willen geven aangaande fruitteelt; dit zal dan gebeuren op den eersten avond. De vergadering werd hierna gesloten, waarna werd overgegaan tot verkoop van boeken. Aangezien besloten werd, dat alleen de leden van den leeskring mochten bieden, hebben de boeken minder opgebracht dan vorige jaren. 217. Anneke hoorde dit alles heel bedremmeld aan. „Goed begrepen alles, Anneke? Tot over een uurtje dan En... waar net nog de heks stond, was nu niets meer te zien. Daar zat Anneke nu heel alleen in de keuken bij de haard. Wat moest ze toch doen? Zij kon toch helemaal niet kokenl 218. Droomde ze soms? Neen hoor! Het was allemaal heel echt waar. Daar liep Hansje al de hele keuken door te snuf felen Het leek wel of hij erg graag in die kast wilde kruipen. Hij was er zelfs voor boven op de gootsteen geklommen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7