schagerbrug petten hensbroek warmenhuizen Sport bergen heerhugowaard 3Codk ÓL Sxhoxxl QemeeMtecadeH Onze Jiolottiën als rendierherder in lapland. WINKEL Diphterie-epidemie op Nieuw-Guinea. De aardbeving op Java. Nog steeds lichte trillinqen waargenomen. PIRAK, DE EIGENAAR VAN 7000 RENDIEREN. Voor kleine tuinen. TWEEDE BLAD Verdronken De 76-jarige Cornelis Marees. verpleeg de in Huize Buitenzorg alhier, is in een sloot geraakt en verdronken. Oprichting zangvereeniging Alhier is opgericht een zangvereeniging met aanvankelijk een 20-tal damesleden, i- recteur van deze nieuwe vereeniging is de heer A. van Diepen uit Bergen. Werkverschaffing. Met ingang van Maandag 27 September is alhier de werkverschaffing weer aange vangen met ongeveer 10 man. Evenals andere jaren bestaan de werkzaamheden weer uit baggeren bij de tuinders en boe ren, die hiervoor een derde moeten bijbe talen. Opening R.K. Middenstands- Handelscursus. Dinsdagavond had in de school te Warmenhuizen opening plaats van de r. k. Handelscursus. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Jac. Mooij opende deze cursusavond met het gebed, en heette de cursisten van harte welkom en sprak de wensch uit dat onder Gods zegen deze cursus mag slagen in het belang van de cursisten en in het belang van den Middenstand in het alge-» meen. De directeur van deze cursus, de heer W. Koot besprak vervolgens enkele tech nische punten van deze cursus en hoopte, dat door eendrachtige samenwerking, van cursisten, leeraren en schoolbestuur, het succes niet zal uitblijven. Nadat door den geestelijken adviseur van de Hanze, kapelaan Burcksen, het woord nog gevoerd was, werd met de eer ste les begonnen. r. k. jongens- de officieele Middenstands Klachten over het B. A. Van eenige gesteunden van het Burger lijk Armbestuur ontvingen wij een uitvoerig in heftige bewoordingen gesteld ingezonden stuk, waaraan wij de daarin voorkomende uitdrukkingen geen plaatsruimte kunnen trerleenen. De kern van het schrijven is een protest tegen het feit, dat de gesteunden steeds weer genoodzaakt worden, hun huise lijke ellende uiteen te zetten, ook ten aan- hoore van een daartoe niet bevoegde dame, die zich er niet van onthoudt, opmerkingen te maken. De wensch wordt geuit, dat het gemeentebestuur hieraan een einde maakt. Het B. A. is wettelijk een zelfstandig Jichaam, zoodat het gemeentebestuur, wan neer het protest juist is, slechts een verzoek tot het B. A. kan richten. De gesteundet. zullen dan ook verstandig doen, zich rechtstreeks tot het B. A. te richten. Boerderij verkocht. Naar we vernemen is de behuizing tienevens ongeveer 3 H. A. land in eigen dom en gebruik bij den heer A. Trappel, liggende nabij den Molenweg, in onder- handschen verkoop overgegaan aan den heer Jb. Goudsbloem te Broek op Langen- dijk. Het bedrijf, thans hoofdzakelijk boer derij zal ingericht worden tot kippenfok kerij. Voor het te Den Haag gehouden exa men voor de akte voor voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs) is o.a. ge slaagd mej. E. de Jongh te Ursem. Tot kweekeling met akte aan de chr. school te Heerhugowaard is benoemd, ingaande 27 Sept. de heer K. Kramer, wo nende te Urk. Voetbal DE A.P.S.V. JUBILEERDE. Onze Alkmaarsche politiesportvereeniging, de A.P.S.V., herdacht Zaterdag haar 12 y, jarig bestaan en naar aanleiding daarvan werden gisteren eenige voetbalwedstrijden gespeeld tusschen Alkmaar, Velzen, Haarlem en Amersfoort. Des morgens werden de eerste ontmoetin gen gespeeld, waarbij Velzen het sterke Haarlem elemineerde, door deze club te klop pen met 10. Alkmaar moest in Amersfoort met 41 haar meerdere erkennen, zoodat middags Alkmaar en Haarlem om de 3e plaats streden en Velzen en Amersfoort om de twee hoofdprijzen. AlkmaarHaarlem werd door de gasten met 42 gewonnen; niet door beter spel, maar door onverstandige verdedigingstaktiek der Alkmaarders, die steeds op het doel te rugtrokken inplaats van aan te vallen. Min stens twee doelpunten waren daar het gevolg van. De wedstrijd AmersfoortVelzen was er een van zeer goede kwaliteit. Beide ploegen speelden nog het ouderwetsche spel met vijf man in de voorhoede. De strijS verliep on der wisselende kansen en toen het einde ge floten werd, stond het 11. In de verlen ging scoorde Amersfoort nogmaals en het won verdiend met 21, mede dank zij een grooter uithoudingsvermogen. De wedstrijden kenmerkten zich door een zeer sportieve sfeer, zoodat dit kleine tor nooi in alle opzichten geslaagd genoemd kon worden. Na afloop heeft inspecteur Stienstra de prijzen uitgereikt. In een beknopt, maar vlot speechje heeft hij de aanvoerders der elftal len gecomplimenteerd en in de algemeene hulde terecht ook de scheidsrechters, de hee- ren Hoek en van Oeffeit, laten deelen. Diverse Alkmaarsche kaasjes werden over handigd en de twee koperen leden, de heeren ter Horst en Staats, werden door den secre taris, den heer Webster, in de bloemetjes gezet. In den loop van den dag werd de A.P.S.V. gehuldigd door de bezoekende vereeniging, die natuurlijk ook bloemen hadden meege' nomen. Het was voor de A.P.S.V. een zeer ge slaagde dag. 1. Edzand. eig. D Pronk Rotterdam; 2. Pinkerton, eig. rn«VI*' Jacobs, Amsterdam, 3. Anzola, eig. 3 de Vlieger, Nw. Vennep. De uitsla* van den middagwedstrijd was; 1. Mo- Gregor, eig. K. Makkem, Gro ningen; 2. Our Dream, eig. K. Wijk. Haren (Gr.3. Weidlooper, eig. J- de Vliegen. Nw. Vennep. Paarden. KENNEMER SPORTCLUB. De inschrijvingen voor de draverijen, te houden op de baan te Alkmaar, op Zondag 10 October luiden: Octoberprijs. Prij zendraverij 4e klasse. Afstand 1700 Meter: Y Zelda Peter, Y Ker nei, Bonni Scott, Zoeklicht, Zwaluw E, Bell Anvil, Buziau K. W., Aida, Amezone G, Akron B, Yledizoon, Zoon van Silladar, Bonni Norton, Weeskind S. W. en Zilver Scott. Kennemerprijs. Handicapdraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2000 M.: Achilles, Wladimir, Vita Lieda, Willy Quetteville, Astra Scott, Xerxes, Woudduifje G, Abdullah Scott, X Smiling, Welkom van Aduard, Yankee Scott, X Doorlooper en Xilandria G. Tot weerziensprijs. Handicapdraverij le klasse. Afstand 3200 M.: Ulpia H, Senator Boga, Xenia G, Anselor, Nelly Duffy, Sint Bernhard, Xaisine Scott, Willy Belwin, Zilver Queen, Druy, Wanda Scott en Whim. Sluitingsprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2000 M.: Vrijbuiter, Bonni Norton, Zoeklicht, Bonni Scott, Zwaluw E, Y Y, Zampa N.Z., Amalia, Abdullah Scott, Anna Mc. Klyo, Yledizoon, Breakaway Scott en Xenon. Kortebaanprijs. Kortebaandraverij handi cap voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Aangespannen. Te rijden in series. Min. afstand 700 Meter. Max. afstand 800 Meter: Vrijbuiter, Catabora T, Dreamer's Star, Achilles, Bonni Scott, Wladimir, Nelly Duffy, Y Y, Vita Lieda, Yack, T Akista, Loblied, X Smiling, Xerxes, Welkom, Flora Mc. Elwin, Quita, Woudduifje G, Akron B, Abdullah Scott, Yledizoon, Zoon van Silla dar, Anna Bradford's Guy, Fatima, Robert E Lee, Bonni Norton, Otelha, X Doorlooper, Y Zelda Peter, Lillian W. Axworthy, Ed- zard, Konora. Weidlooper en Determination. DRAVERIJEN TE SCHAGEN. Dinsdag hield de harddraverijvereeniging te Schagen twee draverijen. Des morgens waren 12 paarden opgekomen. De uitslag was: De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond ten raadhuize onder voor zitterschap van den heer J. Zwart, burge meester tevens secretaris. Afwezig waren de heeren De Heer en van Zoonen en de heer Veen- met bericht van verhindering. Onder de ingekomen stukken was een be richt van Ged. Staten, dat de beslissing op het raadsbesluit tot overdracht van de Leekerbrug is verdaagd. Voorts een brief van de centrale Esperan- to-commissie om samenwerking. Alle ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In verband met een brief van Ged. Sta ten stelden B. en W. voor, het bedrag voor werkloosheidsuitgaven 1936 nader te ramen op 12562,38. Aldus besloten. Aangeboden werd de rekening van het gasbedrijf over 1936, waaruit bleek, dat deze sloot in ontvangsten en u itgaven op 40.004,06 voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst op f 24.174,74. Hierna volgde de aanbieding van de reke ning 1936 van het Burg. Armbestuur. De ontvangsten waren 16928,05 geweest, de uitgaven 15975,37, batig saldo alzoo 952.68. De gemeenterekening werd aangeboden met de volgende cijfers: gewone dienst: ontvangen 112.013.181/^, uitgegeven 113.114.43 H, nadeelig saldo 1101.25. Kapitaaldienst: ontvangsten f 24600.81, uit gaven 18519.batig saldo 6081.81. Tot leden van de commissie van onder zoek werden alle raadsleden aangewezen, behalve de wethouders. Een legaat. Mevr. de wed. Beumkers heeft de ge meente een bedrag van 150 vrij van rechten en kosten gelegateerd, onder ver plichting dat uit de rente van dit geld het voortdurend onderhoud van het graf van haar overleden echtgenoot en van haar zelf op de begraafplaats te Winkel te be kostigen. B. en W. stelden den raad voor, dit legaat onder de gestelde voorwaarden te aanvaarden. Aangenomen. Rondvraag. De heer Kamp vroeg naar den weg on der Lutjewinkel van den smid tot aan den dijk, welke onder het hoogheemraadschap ressorteert. Die is in zeer slechten staat. Ook de beide andere wegen dienen te wor den verbeterd. De voorzitter antwoordde, dat morgen (Woensdag) met de verbetering van den weg van Lutjewinkel naar den dijk zal worden begonnen. Ook over de andere wegen is men in bespreking met het hoog heemraadschap. De heer Engel vond dei toestand bij het Leekerbruggetje angstwekkend. Is daar al in voorzien? De voorzitter antwoordde, dat de stuk ken voor de overdracht van de brug aan het hoogheemraadschap op het gemeente huis ter inzage hebben gelegen. Er was geen enkel bezwaar tegen ingediend. Als de stukken Haarlem zijn gepasseerd (Ged. Staten) zal men wel spoedig met de werkzaamheden aan de brug beginnen, verwachtte de voorzitter. In den gevaar lijken toestand is inmiddels voorzien. Daarna sluiting. Vernieuwing toren. uurwerk Raadhuis- Het uurwerk in den raadhuistoren is de fect en het herstel zal een belangrijk be drag vorderen. Waar er de laatste jaren tel kens min of meer belangrijke bedragen aan onderhoud zijn besteed, stelden B. en W. voor een nieuw electrisch uurwerk aan te schaffen, waarvan de kostprijs niet hooger dan 250 zal zijn. Het bestaande slagwerk blijft gehandhaafd. Men krijgt 10 jaar ga rantie op het uurwerk. B, en W. stelden voor, hiervoor een geld- leening aan te gaan af te lossen in 10 jaar. (De heer van Zoonen kwam ter vergade ring). De heer Dekker vroeg nadere inlichtin gen over de firma, welke de prijsopgave heeft gedaan. De voorz. antwoordde, dat een en ander over den heer Boonstra gaat. Men wil er een minuutwijzer bij hebben. Tot nu toe Mad men slechts één wijzer. Het voorstel werd hierna z.h.st. aange nomen. Van de Kon. Ned. Automobielclub was een verzoek ontvangen de personeele belasting voor motorrijtuigen te willen verlagen. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien hier geen hoogere belasting wordt geheven dan wettelijk is voorgesch reven Zonder eenige bespreking werd dit voor stel aangenomen. Verwarming kleuterschool. Het bestuur van de kleuterschool verzocht het lokaal, dat de kleuterschool in gebruik heeft, op kosten van de gemeente te ver warmen. B. en W. stelden voor, dit verzoek in te willigen. De kosten worden op pl.m. 150 geraamd. De heer Kamp vond de kosten wel wat hoog. De voorzitter dacht, dat daar een postje verlichting bij was. Dat zal er af gaan. Het zal misschien 100 of nog minder worden. Na nog eenige bespreking werd het voor stel van B. en W. aangenomen met ver laging van het bedrag tot f 100. In kustkampongs tusschen Demta en de nederzetting Hollandia op Nieuw- Guinea is een diphterie-epidemie gecon stateerd. Het eerste geval moet reeds in Augustus zijn voorgekomen. Op 22 Sept. waren er reeds acht dooden en tien zie ken. In een van de kampongs boven dien nog vier dooden en twaalf zieken. Thans verneemt men, dat in totaal der- tig sterfgevallen hebben plaats gehad. Dat deze epidemie vrij lang na het uitbre ken is geconstateerd, is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dadelijk door de be volking is gerapporteerd. De controleur van Hollandia vernam hiervan vrijwel toevallig op zijn laatste tournee, waarna hij onmiddel lijk den gouvernements Indisch arts te Hol landia waarschuwde, die diphterie consta teerde. Op 22 September is telegrafisch aan den gewestelijk gouvernements arts te Am- bon gevraagd serum te zenden, dat op den 24en per vliegtuig te Hollandia werd aan gebracht. Men meldt heden uit Djocja: Gedurende den geheelen Dinsdag heeft men te Djocja lichte trillingen waargeno men. In de onderdistricten buiten Djocja zijn in totaal ruim 300 huizen ingestort. In Wedi (Klaten) zijn 100 huizen ingestort en 191 ernstig beschadigd, terwijl op andere plaat sen in de buurt van Klaten totaal 60 huizen zijn vernield. De muren van het fort te Kla ten, waarin de vrouwengevangenis is geves tigd, zijn ernstig beschadigd, waarom men veiligheidshalve de gevangenen heeft over gebracht naar het gebouw van den land raad. In verschillende sawah's in de buurt van Prambanan is de grond opengespleten; uit deze spleten sgpot het water tot een meter hoogte. Op verscheidene plaatsen, ook bij Wedi, ontstonden zandfonteinen, waaruit een substantie opspoot, welke een gelijkenis vertoont met vulkanische asch. Op sommige plaatsen komt deze substantie droog, en op andere plaatsen als modder te voorschijn. De regent van Poerworedjo meldt, dat door de aardbeving van 27 September in Stockholm. Als bloedhonden renden onze dieren achter de rendierkudde aan. Een van de honden, die anders alleen maar voor de jacht op elanden gebruikt werd, was op den witten stier aan het hoofd van de troep gesprongen. Door eenige beten in zijn poo- ten was het rendier gevalien. Daarna rukte de wilde hond het dier, dat nog leefde en krankzmnig van pijn om zich heen sloeg, de bloederige stukken vleesch uit het lichaam. De beide andere honden joegen achter de kudde aan over de sneeuwvelden, waarop de galoppeerende dieren zich als een zwarte streep afteekenden. Vuella Pirak, Amoel en ik gleden zoo vlug mogelijk achter de vluchtende dieren aan op onze breede skieën, maar alles was tevergeefs. Den grijzen hond, die den aanvoerder van de rendieren dood gebeten had, had ik neergeschoten. Nog twee schoten weer klonken er. De beide Lappen hadden de twee andere honden ingehaald, die op de harde sneeuw hun pooten kapot geloopen hadden, en nu niet meer verder konden. Stuiptrekkend lagen de dieren in de sneeuw. Een van de wijfjesrendieren had te vroeg gekalfd en was bijna dood gegaan. Een ander dier was in een van de gaten, die ook 's winters niet dichtvriezen, terecht gekomen en had zich niet meer kunnen be vrijden. Vuolla Pirak moest het dier op de plaats zelf slachten. De Lappen dooden de dieren met één dolksteek achter in de nek. Pirak gaf Amoel opdracht, de vluchtende dieren verder achterna te gaan, terwijl wij beide in de richting van de tent gingen. Sinds 24 uur waren wij niet uit de kleeren gekomen. Het was eind April en aan den Zuidkant van de bergen was de sneeuw al gesmolten. Hier en daar kwam het moeras al door het sneeuwdek te voorschijn, de beken begonnen reeds aan het ijs te kna gen en de bruine stammen van de denne- boomen glansden in de eerste zonnestralen. De laatste week had het gedooid. De ren dieren stonden tot aan hun buik in de losse, waterige sneeuw en konden zich ternauwer nood bewegen. Met hun kleine hoeven groeven zij in de sneeuw, zoodat zij juist het noodige voedsel vonden, om niet te verhongeren. Bijna een week lang hadden wij ons niet om de rendierkudde bekom merd en de dieren geheel aan zich zelf overgelaten. Deze ochtend was het echter weer wat kouder geworden. De sneeuw was hard als een steen en de dieren liepen er over als over den besten weg. Ofschoon de zon reeds scheen, was alleen de bovenste sneeuwlaag pas ontdooid. Maar toen wij 's morgens de vluchtende rendierkudde achterna gingen, zag de sneeuw er weer zoo hard en koud uit als ijs. Indien het noodig geweest was, had men zelfs met paarden en sleden over de metersdikke laag sneeuw kunnen gaan, zonder er door te zakken. Het was de tijd, dat de boeren hun houtvoorraden uit de bosschen haalden, zonder dat zij hun paar den sneeuwschoenen behoefden aan te doen. Onze skieën krasten over de hard ge worden sneeuw. In snelle vaart gingen wij naar beneden, zoodat de ijzige lucht als met duizenden spelden in onze huid prikte. Nog één bocht en we stonden voor de deur van onze tent. Inka, het 18-jarige Lappenmeisje, dat onze huishouding deed, begroette ons en reeds aan onze gezichten kon zij zien, dat er met de troep iets niet in orde was. Tever geefs wachtte Inka deze keer op een pluimpje, dat zij zoo vlijtig gewerkt had, want zij zou het verdiend hebben! Rondom de tent had het meisje alles op geruimd. Onder de smeltende sneeuw was alle afval te voorschijn gekomen, dat zich daar tydens den winter veizameld had. Al het vuil had men eenvoudig voor de tent gegooid, waarover de winter steeds weer een schitterend wit dek uitgespreid had. Stil zaten wij op onze huiden, want eer wij geen koffie gekregen hadden, vertelde Pirak niets, gaf ook geen nieuwe instructies, eerst het zwarte brouwsel kon zijn tong losmaken. Inka rakelde het vuur wat op, dat op een groote steen midden in de tent brandde en blies in de gloed. Tusschen twee steenen maalde zij de koffieboonen en schudde de gemalen koffie in de buikige koffiekan. Vuolla Pirak was de broer van Inka's overleden vader, bij wien ik vroeger als rendierherder gewerkt had. Het meisje had haar ouders den vprigen winter verloren, toen zij er op uit getrokken waren, om een afgedwaalde kudde te zoeken. Zij kwamen niet meer terug. Vier dagen zochten wij hen, Inka, haar broer Amoel en ik, maar wij konden hen .niet vinden. Waarschijnlijk waren zij door het zwakke ijs van een berg meer gezakt en hadden in de stille een zaamheid hun graf gevonden, zooals dui zenden van hun stamgenooten vóór hen. Het was een zwaar werk om met ons drieën de kudde bij elkaar te houden, maar toch was het ons gelukt, de kudde met die van Pirak te vereenigen. Deze nam toen ons en de rendieren op. De Laplander Pirak was één van de rijkste Nomaden. Hij bekleedde een betrekking, die eenigszins op die van politie-agent gelijkt. Hij en zijn vrouw Maja bezaten niet minder dan 7000 ren dieren, die door drie herders bewaakt wer den en daar hij en zijn vronw ook mee- holpen, waren er in het geheel vijf per sonen, die dit trekkende vermogen van Pirak behoedden. Toen wij met onze dieren kwamen, ontsloeg Pirak de drie herders en de twee kinderen en ik kwamen toen in hun plaats, daar het er eigenlijk weinig toe doet, of men een paar duizend dieren meer of minder in de kudde heeft. De koffie was klaar, Inka deed er wat zout op, stak een dennetakje in de tuit, dat als zeef dienst moest doen en goot het bruine vocht in de kommen, die wy gereed hielden. Nu eerst kon Pirak alles aan Inka vertellen en verdere instructies geven. Het speet het meisje erg, dat de stier verscheurd was, want zij en haar broer hadden hem van irak ten geschenke gekregen. Maar lang \vanf0Ip' Tdurietig te zljn' had Inka niet, eeliiw 'ra besliste, dat wij zoo gauw mo- helnpn °^i Weg moesten gaan. °m Amoel te drifven h renudierkoelen naar de tent te kudde vernar tege" 060 avond met de ken P,ril het Noorden wilde trek- t 'n Ml) da" d« stieren let- bij «SLT ™°"w' aie dichtst m J ««TooSP 8tSn J»- volladen. sneeuwbooten Er wes geen ,M verü„en Zuid-Koetoardjo 90 inlandsche w0ninger, geheel vernield zijn en ruim 200 zyn bescha digd. De assistent-resident en de regent heb ben gistermorgen een bezoek gebracht aan de geteisterde streek. De getroffen bevolking wordt gesteund uit het weerstandsfonds var het regentschap. Uit het noordelijk deel var het regentschap zijn geen berichten omtrent beschadiging binnen gekomen. KLEINE BOL- EN KNOLGEWASJES PLANTEN. Als in het vroege voorjaar de boomen nog kaal zijn en de grond er dor en doodsch uitziet, is het een genot, hier en daar een groepje bolgewasjes te ontdekken, die een waas van lente over onze tuinen brengen. Naast de overbekende Sneeuwklokjes! Crocussen, Druifjes, Scilla's, e.d. zijn er nog ettelijke aantrekkelijke vroege bol gewasjes te ontdekken. Daar is allereerst de Bulbocodium, een der vroegste lente boden, slechts 10 c.M. hoog, met Crocus- achtige paarsrose bloeme... In September October geplant, kunnen zij jaren op het zelfde plekje blijven staan. Ook de grap pige gele Eranthis of Winteraconiet is een vroege bloeier, in Februari reeds zullen we de ranonkelachtige bloemen zien ver schijnen, de Eranthis hiemalis met helder gele, de Eranthis cilica met botergele bloemen tegen fijn verdeeld bruin gekleurd blad. Ter zelfder tijd komt de vollegronds- Cyclamen in bloei, die evenals de groote potplanten keurige pollen vormen met het zelfde donkergroene, leerachtige blad. Eén nadeel hebben zij echter, dat zij eenigen tijd noodig hebben om zich van het ver planten te herstellen, zoodat wij het eerste jaar niet te hooge verwachtingen moeten koesteren, doch later is een aantal van 25 bloemen per plant geen zeldzaamheid. Het beste gedijen zij in kleiachtigen, vocht opgevenden grond, vermengd met wat bladaarde, turfmolm en fijn gemaakte kalk. In te lossen grond kunnen de knollen gemakkelijk uitdrogen. Van de Anemonen is Anemone blanda de meest vroeg bloeiende, in Maart is Anemone blanda coerulea reeds met blauwe stervormige bloemen bedekt, ter wijl ter zelfder tijd de Anemone bl. rosea zich met helder rose bloemen tooit. Zjj verlangen een koelen bodem en vooral geen verschen mest, dan kunnen ze jaren achter een op dezelfde plaats blijven staan. A. C. MULLER—IDZERDA. Courantenreclame dient gemeenschappelijke belangen. De collectieve campagne voor zalm im Amerika is vorig jaar een groot succes geworden; men verkocht 144.900.000 pond meer dan in 1935. Courantenreclame heeft een grooien rol gespeeld bij deze campagne. Dit is slechts één voorbeeld uit de vele collectieve campagnes, die thans in de Vereenigde Staten worden ge lanceerd. Sla-kweekers uit Californdë vergroot ten het verbruik van sla met een campagne, vnl. in couranten gevoerd, met een reclame-budget van 250.000; andere kweekers uit dezelf de staat reserveerden 150.000' voor het stimuleeren van den omzet van meloenen. Appelkweekers uit Washington beleg den 150.000 in hun gemeenschappe lijke actie. De kweekers van veen bessen beginnen deze herfst hun 21ste campagne en ook zy concentreeren hun reclame in couranten. Wie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). een stuk bevroren rendiervleesch te voor schijn en wierp het in een ijzeren pan, want voor w(j op weg gingen, moesten wij eerst nog eten. Onder het koken kleedde het Lap penmeisje zich aan, haalde uit de lederen zak de lange broek van rendierleer te voor schijn, en stopte nieuw zeegras in haar moc- cassins. De Lappen bewaren alles in zak ken; iets anders hebben zij niet, dat neem' te veel plaats in. Onze skieën smeerden wü met vet in, opdat zij niet te veel van de harde sneeuw te lijden hadden. Als wij nu maar tegen den avond konden terug zyn! We moesten op minstens zes ki lometer rekenen, eer wij de rendierkoeien bereikt zouden hebben. In het voorjaar was de kudde steeds in twee deelen verdeeld. De stieren vormden een kudde en de wijfjes en jonge dieren de andere. Wanneer alle dieren bij elkaar waren, kon men er heelemaal geen orde over houden, want de koeien en de jonge dieren vochten voortdurend met de groote stieren! En steeds waren het de oude dieren, die aan het kortste eind trokken, al «waren z« nog zoo sterkZoodra een van degroó e stieren in de sneeuw een kuil gegraven had om rendiermos te zoeken en op te e'®n' kwam er ook al een koe of een jong stiert) aan. Dit ging dan met zijn gewei °nin lijk tot den aanval over en verdrong stier, die er gedwee van door gin* krachtige stieren hadden namelijk ree s gewei afgestooten, terwijl de koeien en )ong stieren het hunne nog hadden. _e_ Inka was met haar voorbereidselen reed. Wij hadden nog een drukken dag v de borst, maar één troost hadden s avonds zouden wij naar het geberg e trekken, de komende lente tegemoet. i

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8