DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 15918 L gvraevn» tMstand. Engeland bereid, bemiddelend op te treden. Ho. 229 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Donderdag 30 September 1937 139e Jaargang Chineesche heldenmoed met den dood bekocht. DE PROTESTEN TEGEN JAPAN. De 100.000 viel heden op Nieuws in 't kort. Mislukte Luchtraid op Barcelona. Tweedracht in de U. G. T. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2,—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA Ben ito Mussolini is gistermiddag om kwart over drie weer vertrokken en zal vandaag te Rome terugkeeren. Daar wacht hem he denmiddag een grandioze ontvangst. Alle partij formaties zijn opgeroepen en zij zuilen langs den weg staan, die de Duce zal volgen van het station naar de Plazza Venezia, waar het volk zich zal verzamelen, om Mussolini zijn vreugde, aanhankelijkheid en vertrou wen te betuigen. En daar zal Mussolini een rede houden, welke naar men gelooft van eenige beteekenis zal zijn, daar Musso lini zou kunnen profiteeren van het uitbren gen van het verslag van zijn reis om bepaal de punten der politieke ontwikkeling uiteen te zetten. Dat zou dus een belangrijke en in elk ge val belangwekkende rede kunnen worden, maar.... zal de Duce werkelijk nieuws ver tellen? Voorloopig betwijfelen we dat, ook al, om dat er in Berlijn geen enkel officieel commu niqué over Mussolini's bezoek gepubliceerd zal worden. Waar de Duitsche regeering dus blijkbaar weinig voelt voor openbaarma king van de gehouden besprekingen, laar zal Mussolini al even weinig gesteld zijn op me- dedeelingen van te internen aard. Intusschen verklaart de „Giornale d! Italia", dat het bezoek van Mussolini aan Duitschland bevestigd heeft, dat er op het oogenblik twee Europa's bestaan: het nieuwe Europa van fascisme en nationaal-socialisme en het oude Europa van de liberaal-democra tische traditie. Is het mogelijk aldus vraagt het blad het jonge en het oude Europa te verzoenen? Te Berlijn heeft men eens te meer verzekerd, dat verzoening mo gelijk is. Fascisme en nationaal-socialisme hebben als partij geen programma van ver breiding en als staat geen agressief program ma. Als in de toekomst Europa fascistisch zal zijn, zal dat geschieden door de natuurlijke evolutie der nationale, binnenlandsche krachten. In afwachting daarvan kunnen de beide Europa's naast elkaar leven in een geest van samenwerking. Maar het nieuwe Europa vraagt van het liberaal-democrati sche goeden wil en begrip voor zijn nieuwe levenswijze. De verschillen moeten terzijde gesteld worden: men moet de solidariteit voor de gemeenschappelijke vredestaak te rugvinden. Dezen oproep hebben Hitier en Mussolini tot Europa gericht, thans moeten de andere landen spreken en handelen. Het plotselinge vertrek van den Russischen ambassadeur te Nanking, Bogomolof, naar Moskou (men zie ook het nieuws over den oorlog in China) heeft zooals men weet te Sjanghai veel commentaar uitgelokt. Zooals we reeds melden in de kolommen hiernaast, is men van meening, dat de regeering te Moskou haar ambassadeur in China wil raadplegen over de rol van Sovjet-Rusland in het huidige conflict en men gelooft daar ook, dat het gevolg van deze raadpleging wel eens een toenadering tusschen China en de Sovjet-Unie kon zijn. De politieke betrekkin gen tusschen Moskou en Nanking zijn niet veranderd, doch de meeningsverschillen tus schen de beide regeeringen hebben betrek- Reuter meent te weten, dat in de ka binetszitting van het Britsche kabinet gisteren in de eerste plaats den toe stand in het Verre Oosten en die in de Middellandsche Zee besproken zijn. Ten aanzien van het eerste vraagstuk verwacht men niet, dat het voorstel tot boycot van Japansche goederen, dat door zekere kringen naar voren is ge bracht, in eenig opzicht de goedkeuring der regeering zal verwerven. Niettemin wordt vernomen, dat En geland zoo noodig bereid zal zijn als bemiddelaar tusschen de strijdende partijen op te treden. Naar voorts uit Genève wordt gemeld, heeft Lord Cranborne in de commissie van 25 verklaard, dat Engeland bereid is deel te nemen aan een conferentie der meest belanghebbende mogendheden om het con flict in het Verre Oosten op de een of an dere wijze te regelen, mits bedoelde mo gendheden eveneens bereid waren aan zulk een conferentie, zooals Bruce (Australië) die heeft voorgesteld, deel te nemen Oorlogsschepen bombardeeren Poetoeng. De Japansche oorlogsschepen zijn gister middag om kwart voor vijf begonnen den rivieroever van Poetoeng (de tegenover het oude Sjanghai aan de Wangpoe liggende stadswijk) krachtig te bombardeeren. De granaten floten over de buitenlandsche schepen, die op Wangpoe voor anker la gen. Het vuur was gericht op de electrische centrale van Poetoeng. De woordvoerders der Japansche marine heeft de pers medegedeeld, dat het Japan sche landingscorps bij Sjanghai ten zuiden van het park van Hongkioe een halven kilo meter in de richting van Tsjapei is opgerukt en den spoorweg SjanghaiWoesoeng heeft bereikt De woordvoerder van het Japansche le ger verklaarde, dat de frontlijn te Sjanghai geen verandering heeft ondergaan. In bui tenlandsche kringen gelooft men, dat de hardnekkige tegenstand der Chineezen het Japansche aanvalsplan heeft verijdeld. Volgens een bericht uit Japansche bron moesten de Chineezen bij een mislukten aanval 250 dooden op het slagveld achter laten. Hieronder vond men de lijken van drie Chineesche meisjes-studenten. Chineesche heldenmoed. Chineesche soldaten hebben een staaltje van heldenmoed gedemonstreerd met hun poging, om het bij Sjanghai liggende Ja pansche vlaggeschip „Idzoemo" in de lucht king op het gebied van de binnenlandsche I te *aten vliegen, politiek; deze geschilpunten zullen tegen- Onder begunstiging van de duisternis ver over de bedreiging van China en van de trokken, naar Reuter meldt, ruim twintig Sovjet-Unie gemakkelijk vergeten kunnen Chineesche soldaten sommigen aan boorc worden. Hoewel de Sovjet-Unie in het hui- van sampans de anderen zwemmend, uit dige conflict geen rol speelt, is de houding Poetoeng omb ij de „Idzoemo een mijn te vï de regeering te Moskou een factor Van I plaatsen. Nadat zij het stalen net hadden de allergrootste beteekenis voor de plannen I bereikt, dat rond de „Idzoemo is aange van Nanking zoowel als van Tokio. Men weet in politieke kringen te Sjanghai wel, dat de kringen van het Japansche leger en de Japansche marine het als hun voornaam ste taak zien de communistische bedreiging te bestrijden en daarmede de Sovjet-Unie en velen te Sjanghai gelooven dan ook, dat Idzoemo'" is bracht, begonnen zij dat door te knippen, doch in het icht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de „Idzoemo" opgemerkt. Ziende, dat de Chi neesche soldaten in elk geval verloren zou den zijn, lieten hun kameraden op den oever de mijn door middel van een kabel sprin gen. Bij de ontploffing werden alle Chinee- de strijd van dit oogenblik sle i zgn gedoo<j) terwijl een regen van scherven bereiding van een grooter conf 1C op het Japansche schip neerdaalde. De ont- Japansche militaire kringen on was zoo hevig, dat talrijke officie- achten. Men weet te Sjanghai dat te Tokio groote vrees bestaat voor de Russische plannen en dat men de overtuiging heeft dat de Sovjet- Russische regeering slechts wacht op het oogenblik, dat Japan zich in een strijd tegen China geheel heeft uitgeput om Japan aan te vallen. De veronderstelling, dat de regee ring te Tokio een dergelijken aanval tot iederen prijs wil voorkomen, lijkt dus aanne melijk. Men ziet een aanwijzing van deze toenemende Russisch-Japansche spanning in de steeds grooter wordende troepenzendin gen naar Mantsjoekwo. Te Sjanghai houdt men zich volgens een correspondent van Ha ren en manschappen aan boord van den op bijna een kilometer afstand gelegen Ame- rikanschen kruiser „Augusta" uit hun bed den werden geworpen. Van de fronten. Aan het front langs de spoorlijnen Pei- ping—Hankau en TientsinPoekau zijn de Japanners verder opgerukt. Generaal Teraoetsji, de Japansche opperbevelhebber kwam 's middags te Paoting (Paotingfoe) aan. Volgens tot dusver niet bevestigde ge ruchten, zal het Japansche hoofdkwartier naar deze plaats (op 146 K.M. van Peiping) worden overgebracht. De Japansche troepen vas eveneens bezig met de mogelijkheid dat I thans ongeveer 80 K.M. ten zuiden Japan als het door tegenslag in China m de knel komt, alles zal doen om een grootqp conflict uit te lokken, dat zich met name ook over Europa uit zou moeten breiden, waardoor dan een gedeelte van de Sovjet- Russische troepen in Europa bezig zou zijn nauwe samenwerking tusschen Rusland en China zelfs binnen korten tijd niet uit zal kunnen blijven, welke samenwerking dan meer positief zou moeten zijn dan die van en dat tevens te groot krachtsvertoon van de het verdrag van non-agressie tusschen de Westersche mogendheden in den Stillen beide landen en men gelooft, dat de reis van Oceaan onmogelijk zou maken. In verband Bogomolof naar Moskou de gebeurtenissen, met deze mogelijkheden en gevaren acht welke in dit verband te verwachten zijn, zal men het te Sjanghai dan ook zeker dat een verhaasten. 'van Paoting. In dezen sector hebben eer gisteren voor het eerst Chineesche vlieg tuigen aan den strijd deelgenomen. Wat den strijd ter zee betreft, verneemt het Japansche agentschap Domei uit Hong kong dat Japansche marinevliegtuigen bij Macao het Chineesche patrouillevaartuig „Woe-feng" (200 ton) tot zinken hebben ge bracht. De oude Chineesche 2600-tons-krui ser ,Tsjauho" zou bij Kanton door Japan sche vliegtuigen ernstig zijn beschadigd. Voorts heeft de douane te Sjanghai vol gens Havas een telegram uit Pakhoi ont vangen, waarin gezegd wordt, dat verschei dene jonken door een Japansche kruiser in brand zijn geschoten. Wanneer de Japansche operaties ge ëindigd en met succes bekroond zullen zijn, zal, naar de correspondent te Pao ting van de Tokio-sche „Nitsji Nitsji Simboen" voorspelt, een autonome fede ratie der vijf provincies van Noord China worden gesticht. Voorts zouden deze provincies dan worden gedemili tariseerd. Dit alles zou volgens den correspondent het voordeel hebben, dat deze provincies het geld, dat zij thans aan de generaals be talen, zelf zouden kunnen uitgeven. Japan antwoordt op protesten der mogendheden. De Japansche regeering heeft de diploma tieke vertegenwoordigers van Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Rusland te Tokio haar antwoord overhandigd op de protesten dezer mogendheden tegen het bombardeeren van Chineesche non-combat tanten. Over den aard van dit antwoord is niets bekend geworden. Volgens een Domei-bericht uit Sjanghai heeft de Fransche ambassadeur Naggiar 27 dezer bij den Japanschen ambassadeur Kawagoe geprotesteerd tegen het werpen van een bom op de bureaux van Havas tij dens den luchtaanval op Nanking van 25 September j.1. Naar verluidt, heeft de Fran sche ambassadeur zich het recht voorbehou den schadevergoeding te eischen. Naar het Britsche departement van bui- tenlandschen zaken heeft medegedeeld, stelt de Britsche regeering zich voor het Parle ment te verzoeken Sir Hughe Knatchbull- Hugessen, den Britschen ambassadeur in China, in verband met de ernstige verwon dingen, welke deze heeft opgeloopen, 5000 toe te kennen. Verontwaardiging in Japan. De Japansche pers geeft uiting aan haar verontwaardiging op de resolutie, welke door de volkenbondscommissie is aange nomen. De Hocho Racboen schrijft, dat een ver haal dat slechts door een persoon wordt verteld, geen bewijs heeft en dat derhalve Japan zich niets heeft aan te trekken van deze resolutie, welke gegrond is op een zijdige rapporten. De overige bladen nemen een gelijke houding aan. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Chineesche berichten over aanvallen op niet strijders, hospitalen en scholen door de Japansche troepen en lucht macht onjuist zijn. De Chineezen volgen deze methode, om dat zij geen hoop hebben op een overwin ning. Verder beschuldigde hij Chineesche censoren te Sjanghai er van in de perstele- grammen over een luchtaanval op Sjanghai de woorden „Chineesche vliegtuigen" te hebben vervangen door „Japansche vlieg tuigen". Verder sprak de woordvoerder nogmaals het bericht tegen, dat een Japansche onder zeeër een aantal Chineesche jonken in den grond zou hebben geboord waarbij driehon derd opvarenden om het leven zouden zijn gekomen. Volgens den woordvoerder hebben de Japansche oorlogsbodems opdracht geen jonken lastig te vallen. Plotseling vertrek van Russischen ambassadeur. De Russische ambassadeur te Nanking, Bogomolov, is plotseling naar Moskou terug geroepen en dit haastig vertrek heeft in Japan de meening gewekt, dat de ambassa deur een belangrijke rol heeft te spelen in een Chineesch-Russische toenadering. Hoewel de Sovjet-Unie niet bij het tegen woordige conflict is betrokken, is haar hou ding toch de belangrijkste factor bij alle politieke en strategische plannen van Ja panners en Chineezen. Daar Japan's leger en marine het als hun eerste taak beschou wen een einde te maken aan de dreiging van het communisme en van de Sovjet-Unie, zijn in politieke kringen velen van mee- ning, dat de tegenwoordige strijd slechts de voorbereiding vormt van een Russisch- Japansch conflict, dat Tokio onvermijdelijk acht. Men legt er in dit verband den nadruk op, dat de Japansche operaties van thans niet dienen om bepaalde economische oog merken te verwezenlijken, maar dat Japan den strijd tegen China pas is begonnen na de mislukking der diplomatieke pogingen om Nanking tot „samenwerking tegen het communisme" te brengen. Met dit laatste bedoelde Japan volgens Chineesche poli tici, dat Nanking het mogelijk zou maken dat het Japansche leger bij een conflict met Rusland van het Chineesche grondgebied zou mogen gebruik maken en dat China in dat geval neutraal zou blijven tegenover Japan. Men doet in dit verband opmerken, dat de Japansche veldtocht in de half-woestijn' achtige gebieden van Tsjahar geen ander belang heeft dan de verdediging van Mandsjoekwo's westgrens te verzekeren en de verbindingen tusschen China als men- schenreservoir en Rusland als wapenreser voir te verbreken. In het onophoudelijk zenden van troepen naar Mandsjoekwo ziet men een aanwijzing voor de zeer ernstige Russisch-Japansche spanning. De dagelijksche doodvonnissen. - Lenin gradskaja Prawda meldt, dat de militaire rechtbank te Leningrad tien ambtenaren van de electriciteitsvoorziening ter dood heeft veroordeeld, daar zij „op instructie van de Gestapo" zich schuldig maakten aan spionnage en terrorisme. Zij hadden o.a. sabotage gepleegd, tengevolge waarvan Leningrad op 19 September in duisternis gehuld was. Onlusten in Britsch-Indië. - In Wazirl stan (Br.-Indië) zijn weer schermutselingen met opstandige stammen voorgevallen, waarbij een Indisch officier en vijf Indische soldaten zijn gedood en 24 Indische soldaten zijn gewond. De tegenstanders leden zware verliezen; de troepen vonden zeven dooden op het slagveld. Norman Ebbutt ziek. - De voormalige Berlijnsche correspondent van de „Times", Norman Ebbutt, heeft volgens de „Daily Herald" tijdens een vacantie in Kent een inzinking gehad. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Arabische notabelen naar concentratie kamp. - Talrijke Arabieren, w.o. verschil lende notabelen en leiders, die in verband met den moord op den Engelschman An drews zjjn gearresteerd, zijn veroordeeld tot drie maanden opsluiting in een concentra tiekamp. Men spreekt zelfs van ruim 200 geconcentreerden. Scheepsbotsing bij Brest. - In dichten mist zijn op 45 mijl afstand van Quessant de stoomschepen „Norma" uit Bergen en Catilina" uit Oporto met elkaar in botsing gekomen. De bemanning van het Portu- geesche schip is door het Noorsche aan boord genomen. De „Catilina" wordt naar Le Conquet gesleept. Muiterij aan boord van een Britsch schip. - Volgens berichten in de Poolsche pers is muiterij uitgebroken aan boord van het schip „Jaron", dat onder Engelsche vlag vaart. Vier matrozen, die de muiterij leid den, zyn, nadat de opstand was onder drukt, aan land gezet. Naar verluidt bestaat de lading van het schip uit oorlogsmateriaal, dat in een Oostzeehaven is geladen. Nadat de muiterij onderdrukt was, is de eerste officier met den cargadoor aan land gegaan om de reeders in kennis te stellen met de incidenten. Het schip was bevracht door een Fransche maatschappij. Tijdens dit verblijf aan land is de eerste officier gevlucht en heeft het schip het ruime sop gekozen. Naar verder wordt vernomen, heeft de „Jaron" reeds eenige malen van naam gewisseld en het schip komt niet voor in het scheeps register als varende onder Britsche vlag. Een late veroordeeling. - Eén der leiders van den Februari-opstand in 1934 in Weenen, die tijdens de gevechten met de regeeringstroepen met een aantal sociaal democratische arbeiders de gasfabriek Leo- poldau bezet had en die later naar Rusland was uitgeweken, is thans tot vijf jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Opstand in Abessinië? - De „Paris Soir" publiceert een bericht van zijn cor respondent te Djiboeti, waarin deze mede deelt, dat Dessie dezer dagen werd bedreigd door een opstand der inboorlingen. De Italianen hebben volgens de correspondent alle beschikbare vrachtauto's gerequireerd om versterkingen te zenden. Verwoede ge vechten zouden zijn geleverd, waarbij zware verliezen zouden zijn geleden. Verder zou den 50.000 Abessiniërs, gewapend met ge weren en mitrailleurs, de Italianen ge dwongen hebben enkele gebieden in het Zuidwesten te ontruimen. De inboorlingen zouden zelfs de beschikking hebben over enkele tanks. Vierhonderd gewonde Italianen zijn via Djiboeti naar Italië vertrokken. Buikloop-epidemie in Japan. - In de Japansche provincie Foekoeoka is een buik loop-epidemie uitgebroken. Van de vijf honderd zieken zijn reeds ongeveer drie honderd overleden. Twee driemotorige vliegtuigen der recht- schen hebben gister gepoogd naar Barcelona te vliegen. Zij werden daarin echter ver hinderd door het afweergeschut. Tegen het middaguur vlogen drie recht- sche toestellen boven verscheidene dorpen aan de Catalaansche kust. Ze wierpen bom-" men neer, waarbij onder de burgerbevol king drie personen werden gedood en vijf gewond. Blijkens een bericht uit Valencia heeft het bestuur van de Algemeene Arbeiders Unie (de U. G. T.), waarvan Largo Cabal- lero secretaris-generaal is, een in krachtige termen gestelden brief ontvangen van 29 gedelegeerden van tot de U. G. T. behoo- rende bonden. Deze brief wijst er op, dat er oneenigheid bestaat tusschen het bestuur en den nationalen raad der U. G. T. De 29 bon den, waarvan er 13 onlangs uit de U. G. T. werden gezet (in het geheel maken 42 syn dicaten deel uit van de U. G. T.), vragen een dringende bijeenroeping van den natio nalen raad opdat deze de omstandigheden zal onderzoeken, waaronder de uitzetting der 13 bonden is geschied. In een door de 29 gedelegeerden onder teekend manifest wordt o.a. gezegd: „Wij willen den oorlog winnen, wij richten ons tot het proletariaat. De nog overgeblevenen in het bestuur willen zich verzetten tegen de bijeenkomst van den nationalen raad. Tijdens de jongste ministerieele crisis pu bliceerde het bestuur van de U. G. T. een mededeeling, waarin het zijn steun weiger de aan elke regeering, welke Largo Cabal- lero niet tot minister-president zou hebben. Onmiddellijk na de samenstelling van het kabinet-Negrin keurde de nationale raad de houding van het bestuur af en bood zijn onvoorwaardelijken steun aan de regeering aan." Het manifest toont aan, dat het bestuur zich niet aan zijn beginselen heeft gehou den en dringt aan op syndicalistische en politieke eenheid in het republikeinsche Spanje. De contra-spionnage. De Madrileensche politie deelt mede dat er een aantal individuen zijn gearresteerd, die tot een Phalangistische organisatie be- hooren en in verbinding stonden met de onlangs door de contra-spionnagediensten ontdekte organisatie. Senorita Rosario de Llano, een zuster van den rechtschen generaal Queipo de Llano, die tezamen met zeven andere gij zelaars door de regeering te Valencia is uitgewisseld, is aan boord van den Brit schen destroyer „Vanoe" uit Valencia te La Linea aangekomen. Meer dan 600 vrouwen uit Madrid zijn gisteren naar de Fransche grens gediri geerd. De 30 personen, die in de legatie van Uruguay te Madrid een onderdak hadden gevonden, zijn Woensdagnacht aan boord van het Britsche s.s. „Gibelzedjon" met be stemming naar Marseille vertrokken. Van de fronten. Omtrent de krijgsverrichtingen meldt Havas uit Saragossa dat de linksche troe pen gisteren hun aanvallen in den sector van Fuentes de Ebro hebben gestaakt: zij waren daar ges .uit op krachtige verdedi gingslinies, welke slechts met die bij Madrid vergeleken kunnen worden. De strijd ver plaatst zich naar het noorden, naar het front voor Java en naar dat tusschen Huesca en Saragossa. Bij Java versterken de linkschen hun druk, terwijl ten zuiden van Huesca de rechtsche troepen het initia tief hebben. Ten noordoosten van Saragossa zijn de linksche troepen verdreven uit de laatste stellingen, waaruit zij nog den weg naar Huesca en den spoorweg, die daar mede tot Almudevar evenwijdig loopt, kon den bedreigen. De rechtschen trekken in dit gebied langzaam maar zeker op. In den sector van Orna was de strijd veel heviger. De linksche troepen deden op een dag drie aanvallen, doch zonder resultaat.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1