KAMER VAN KOOPHANDEL. Gemeenteraad Castricum. Omzetbelasting, uitverkc kalverteeltbeperking, wet, Tegen centralisatie van uitvoer. SdCSn. De Het historische diorama als leermiddel. overeenkomst met Alkmaar voor bouw- en woning toezicht opgezegd. Een eigen dienst ingesteld. Voor ongewenschten bouw het hek van den dam. Een overladen agenda. drijven. De regeering doet, alsof de toe- het onderwijs, omdat het erom gaat een zoo stand zal blijven zooals die nu is, en dat duidelijk mogelijk beeld van de werkelijk- is fout. I heid te krijgen. Bij een diorama benadert Het slot van de besprekingen was, dat I men dit het beste, omdat men daarbij het met twee stemmen tegen besloten werd I beeld van alle kanten kan zien, wat bij een De gistermiddag ten Stadhuize gehouden ledenvergadering van de K. v. K. en F, voor Hollands orderkwartier werd bijgewoond door 10 leden. Afwezig waren de heeren Schmalz, Coltof, Nobel, Grunwald, Ringers en Bon net met en Leber zonder kennisgeving. De voorzitter, de heer S. W. Arntz, sprak bij de opening der vergadering eend- ge hartelijke woorden ter nagedachtenis van wijlen den heer dr. Drossaert van Dusseldorf, in leven secretaris der K. v. K. te Hoorn, dien hij een man noemde van groote gaven van hart en verstand. Deze woorden werden staande aangehoord. Verder memoreerde spr. de vergadering van de V.V.V te Bergen tegen de oprich ting van een militair vliegveld, welke bij eenkomst namens de K. v. K. was bijge woond door de heeren Kluitman en Moens. In een te houden huishoudelijke vergade ring der Kamer wilde spr. de gelegenheid openen om uit te maken of de Kamer zich al dan niet bij de te voeren actie zal aan sluiten. Voorts deelde spr. mede, dat het Bureau der Kamer een vergadering heeft gehou den te Schagen met de besturen van mid- denstandsvereenigingen in haar district, op den dag dat aldaar de middenstands tentoonstelling en de winkelweek werden geopend. Met deze beide bewijzen van leven feliciteerde spr. den Schager mid denstand. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de vereeniging van secretarissen van K. v. K. een vergadering heeft ge houden, waarbij vanweg het ministerie van economische zaken aanwezig was mr. A. Schmall. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van Het bestuur der ge meente Alkmaar inzake de samenstelling en den werkkring van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Hierbij werd medegedeeld, dat, evenals de K. v. K. had gedaan, de heeren Holsmuller en Bosscher, leden van de genoemde com missie, gerekend zullen worden de K. v. K. te vertegenwoordigen. Zij zullen moeten aftreden eind Dec., resp. in 1938 en 1943. b. Adres van de vereen. Oostgrens expediteurs te Nijmegen met afschrift van een door haar aan de Kamerleden gezon den adres, waarin erop werd aangedron gen, dat de omzetbelasting, welker hef fingstermijn op 31 Dec. 1939 afloopt, niet bestendigd zal blijven. Het Bureau der Kamer merkte hierbij op, dat het reeds heeft aangedrongen op het niet-verlengen dezer wet. De heer Grondsma wees op de stij ging der prijzen van ta van artikelen waarmee ook de omzetbelasting stijgt en vroeg of er iets bekend is van plannen tot halveering dier heffing. Mr. Moens zou dit wel een goede op lossing vinden. De totale opbrengst zou dan niet zoo erg veel dalen. Tot beëindi ging der heffing zal stellig niet worden overgegaan; er zou misschien een kans zijn tot halveering, waarna later de sprong tot algeheele intrekking minder groot zou zijn. Besloten werd de zaak aanhangig te maken bij de vereeniging van K. v. K. c. Adres van de K. v. K. te Tilburg, met afschrift van een aan den minister van economische zaken gezonden verzoek om ook tijdens den spertijd voor de slagerijen de aanvragen om vergunning voor vesti ging door de Kamers van Kooph. te doen onderzoeken en haar de gelegenheid te bieden den minister daarover van advies te dienen (thans is bepaald, dat dit on derzoek tijdens den bedoelden termijn ge schiedt door ambtenaren van het departe ment, zulks in tegenstelling met de oor spronkelijk vastgestelde regeling.) De minister had op dit schrijven geant woord, dat de opdracht aan bedoelde ambtenaren geschiedde op grond van de noodzakelijkheid om het onderzoek op uniforme wijze te doen plaats vinden. De criteria voor het verleenen van een toe- Stemming tot vestiging van een slagerij gedurende den spertijd zijn andere dan die, welke zullen gelden, indien de vesti- gingseischen (bedoeld in art. 3 lid 1 van de vestigingswet kleinbedrijf) van kracht zullen zijn. Op advies van den heer Blaauboer werd besloten zich bij de zaak neer te leggen, omdat er veel vóór te zeggen is dat èn de K. v. K. èn de regeeringsamb- tenaren zich inwerken in deze materie. d. Afschrift van een door de K.N.A.C. aan den Raad van Ministers gezonden adres, waarin wordt gevraagd te willen bevorderen, dat een verlichting van de financiëele lasten op het motorwegver- keer op zeer korten termijn zal worden bewerkstelligd. Voor kennisgeving aangenomen. e. Afschrift van een door de K.N.A.C. aan de gemeentebesturen verzonden adres, waarin verzocht wordt om in de plaatselijke verkeersverordening een zoodanige bepaling op te nemen, dat het aan wielrijders verboden is zich langs en tuaschen het reeds wachtende verkeer waar het het adres te steunen. Tegen waren de heeren Blaauboer en Endel. Vliegende winkels. Aan de hand van een bericht uit Eg- mon aan Zee in de Alkm. Crt. van 17 Sept. j.1. wees de secretaris op de moge lijkheid om het houden van vliegende winkels tegen te gaan in verband met bepalingen ❖an de drankwet. Rondvraag. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer K o 1 s t e r besloten tot de regee ring het verzoek te richten om het inge trokken extra-uitvoercontingent van ansjovis naar Duitschlarl weder toe te staan, nu blijkt dat aan dat artikel bij onze oostelijke buren behoefte bestaat en de prijs door Duitschland ook nog verhoogd is, waardoor het wel als zeker is aan te schilderij nooit mogelijk is, ook al omdat niet ieder een schilderij „ruimtelijk" kan zien. Aan de hand van teekeningen van kubussen ging spr. hierop uitvoerig in. Hij toonde daarbij aan, dat bij teekeningen de kleuren kunnen meehelpen een ruimte te zien, die er in werkelijkheid niet is. Bij bet vervaardigen van diorama's als 1 illustratief leermiddel zal men er naar moe ten streven deze niet te groot te maken, ten eerste omdat zij anders te veel ruimte zou den innemen en ten tweede met het oog op de kosten. Bovendien hebben de verkleinde afbeeldingen in vele gevallen meer aantrek kelijkheid dan groote poppen, zooals men ze b.v. in historische afdeelingen van wassen beelden-tentoonstellingen wel ziet. Daarom zou spr. de tinnen figuren willen propagee- ren voor de scholen. De uiteenzettingen van dr. Wieringa, met enkele humoristische noten gekruid, vonden luiden bijval, waarna de aanwezigen met groote belangstelling het geëxposeerde be zichtigden. naar voren te dringen op punten v Voor kennisgeving aangenomen. Wet op "itverkoopen en op. x. Adres van de K. v. K. te Amsterdam nemen. dat ook dit extra-contingent ge gericht aan den Minister van H. N en S 11661 zal wor<Jen bereikt, inzake de wet op het uitverkoopen en Hierna werd de openbare vergadering opruimen in het winkelbedrijf, welk adres gesloten ÏLtfJ01??,! !^enYergadering was aange- houden. (In dit adres worden, zooals wij toen aangaven, eenige wijzigingen der wet bepleit, die adressante uit de wenschelijk zijn gebleken.) Mr. M o e n svoorzitter van de Uitver koopcommissie der Kamer, stelde voor aan het adres der Amsterdamsche Kamer van de Een interessante expositie in handelsschool. Inderdaad is het een interessante ten- Toen wij gistermiddag naar Castricum Koophandel adhaesie te betuigen met dien toonstelling' weUce 8'steravond in de bios- togen, ter bijwoning van de raadsvergade^ a.i o lilt-L Qien I ennnza 01 /lor Vion/lolccnViArtl ie ffOAnorui- I _i ijL.^.1 verstande, dat hij artikel 2 lid 2 der wet al? y°.lgt Seredigeerd zou willen zien: „Het is, behoudens het bepaalde in het vorig lid, verboden in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk kan worder verkregen dat men^ ook zonder dat het woord „uitver koop" of „opruiming" is gebezigd, toch met een soortgelijke aanbieding te doen heeft als met dezulke welke onder de benaming „uitverkoop" dan wel „oprui ming" plegen te worden aangekondigd." De heer Kluitman noemde deze re dactie van het wetsartikel scherpzinnig, omdat zij alles oryvat wat men kan ver langen en de heer L i n d prees haar even eens, aangezien elke omschrijving ont breekt, die toch maar weer aanleiding zou zijn om door de mazen der wet heen te kruipen. Het voorstel werd goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. g. Diverse adressen van Kamers van Koophandel met bezwaren tegen de hui dige regeling van de heffingen voor de warenwet, welke adressen in de vorige ledenvergadering waren aangehouden. De voorzitter deelde mede, dat in de vergadering van de gezamenlijke K. v. K. een bespreking over dit punt zal wor den gehouden. De heer Grondsma betoogde, dat het publiek, dat door de warenwet be schermd wordt, wel mag meebetalen aan de kosten daarvan, zoodat die niet alleen op de winkeliers drukken. h. Adres van den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij inzake de actie tegen de bestaande kalverteeltregeling. De heer Blaauboer ging uitvoerig na hoe de toename van vee in ons land in 1933 tengevolge van exportbelemmering abnormaal groot was, reden waarom in 1934 tot afslachting en teeltbeperking werd overgegaan, om te komen tot een mindere melkopbrengst met dus een meer redelij ken melkprijs. Dit is evenwel niet bereikt, maar spr. zag hierin nog geen aanleiding om nu maar te betoogen, dat van de kal- verbeperking moet worden afgezien. Im mers, zou dit geschieden, dan zou er spoe dig, naar spr. vreesde, weer een groot overschot van vee bestaan. Ook in de stijging der vleeschprijzen zag spr. een aanleiding om de teeltbeperking nog te laten voortbestaan. Hij was het dus niet eens met het in het adres gedane verzoek om opheffing dier beperking. Wel kon hij ermee accoord gaan, dat enkele „plooien in de regeling werden gladgestreken", m. a. w.: waar noodig zou eenige verrui ming van kalvertoe wij zing kunnen plaats vinden. Uitvoerig werd over dit punt nog ge discussieerd. De heer Kramer bleek daarbij voorstander van opheffing der teelt beperking; de veehouders zullen, als er dan weer een teveel zou komen, zelf we1 vrijwillig beperken. De heer Blaauboer betoogde( dat 't beter is de beperking te houden; wie ver antwoordelijkheid voelt, zal de genomen maatregelen niet dwarsboomen. Beter het gewisse te hebben dan iets, dat misschien zal komen. Het slot van de bespreking waarbij de heer Blaauboer nog zei, dat een top- organisatie zooals de H. M. v. L. vóór ge leidelijke opheffing der kalverbeperking is Was, dat besloten werd de kwestie voorloopig nog aan te houden. Tegen centralisatie van uitvoer. i. Adres van de Nederlandsche expor teurs van vleesch- en vleeschproducten, te Nijmegen, waarin de grieven dezer exporteurs zijn vervat tegen de crisis maatregelen. De heer Blaauboer bestreed deze grieven, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat we tegenover Duitschland, dat een in'voercentrale vormde, verplicht zijn een uitvoercentrale in te stellen, om daar mee te kunnen manipuleeren. De gebon denheid in Nederland is noodig zoolang het buitenland den vrijen handel belet. De voorzitter verklaarde zich te genstander van den gecentraliseerden uit voer, omdat het persoonlijk contact met den kooper er door verloren gaat. Het kwam spr. voor, alsof de regeerng zich wapent tegen iets wat er nog niet is en daardoor werkt zij nog meer de centrali satie in het buitenland in de hand. De heer Grondsma keurde de cen tralisatie af, want zij zal bewerken, dat het ten slotte de ambtenaren zyn, die handel coopzaal der handelsschool is geopend: historische diorama's, die een uitstekend middel zullen zijn om het begrip der scho lieren over toestanden van eeuwen her te verruimen. Dr. W. G. L. Wieringa, leeraar in de wiskunde te Haarlem, de vervaardiger van deze diorama's, heeft daarmee in ver schillende steden van ons land uitermate veel belangstelling getrokken en zal zeer zeker ook in Alkmaar eenzelfde succes heb ben. Wij hebben reeds een en ander over deze tentoonstelling mededegedeeld in ons no. van Dinsdag en kunnen daarom thans kort zijn, temeer omdat men er weinig aan heeft, als er over geschreven wordt, men moet die dingen zien om ze op de juiste waarde te kunnen schatten. In een aantal van deze diorama's ruim te-beelden zou men ze kunnen noemen worden verschillende tijdperken der histo rie aanschouwelijk voorgesteld. We zien er beelden van den tijd van 1000 jaar vóór Christus in Azië, uit den tijd der Batavie ren, uit de middeleeuwen, enz., tot den nieuweren tijd, die inmiddels voor de thans levenden ook al weer zoo ongeveer tot de oudheid begint te behooren. En alles door bijschriften duidelijk gemaakt, terwijl elk diorama een aparte verlichting heeft, die alles even helder maakt. De er in voorko mende menschelijke figuren (en dat zijn er heel wat) zijn alle van tin vervaardigd, terwijl er overigens met vaardige hand zeer veel bij geteekend en gekleurd en ge plakt is. Een bezoek in een der eerstvolgende da gen aan de handelsschool kunnen we aan ieder ook aan hen die de schoolbanken reeds lang hebben verlaten van harte aanbevelen. De tentoonstelling duurt tot en met 9 Oct. en is eiken dag te bezichtigen van 25 en 79 uur n.m. De opening. De opening gisteravond droeg een eenigs- zins officieel karakter. Daartoe was in de handelsschool een select gezelschap bijeen, grootendeels menschen uit de onderwijs wereld, wat begrijpelijk is, als men weet, dat het de afdeeling van het N.O.G. was, die de tentoonstelling organiseerde. Van de aanwezigen noemen we den burgemeeester en mevr. van Kinschot, den heer Dresch archivaris en den heer en mevr. Feringa insp. l.o. te Den Helder. De heer M. J. Lutterot heette na mens het bestuur der afd. Alkmaar van het N.O.G. allen welkom en bracht dan woor den van dank aan den burgemeester als hoofd van het gemeentebestuur voor de be toonde tegemoetkoming, aan de inspecteurs l.o. Dun en Feringa voor de medewerking om deze expositie hier te krijgen, aan Licht- bedrijven en Gemeentewerken en de Cen trale Werkplaats voor jeugdige werkloozen voor de hulp by de inrichting en voorts aan den stads-archivaris, de rectoren, directeu ren en hoofden van onderwijsinrichtingen hier ter stede, de vereen, v. huisvrouwen en de volksuniversiteit, die allen het hunne er toe hadden bijgedragen om de tentoonstel ling hier te krijgen. Bijzonderen dank bracht spr. aan dr. Wie ringa voor de welwillendheid om zijn koste lijke en kostbare verzameling voor eenige dagen af te staan en een uiteenzetting te willen geven van de wijze van totstandko ming ervan. Naast hem bracht spr. hulde aan den heer H. J. v. d. Winden, hoofd van de Linden- school, voor het door hem genomen initia tief en zyn bemoeiingen voor de inrichting dezer tentoonstelling. Spr. was overtuigd, dat zij er toe zal by ring, viel het ons op, hoe, door het verbree- den van den verkeersweg, het aardige dorps centrum in de omgeving van het raadhuis geheel verloren was gegaan en het ziellooze karakter had gekregen van zoovele gemeen ten in België. Voorstanders van snelverkeers- wegen door de gemeenten kunnen hier van deze voorliefde genezen worden. Wij waren ook wel ietwat nieuwsgierig, hoe de nieuwe burgemeester het er, in deze snelgroeiende gemeente, met den raad, die nog alles behalve het beeld geeft van de te genwoordige bevolking, het in den raad zou bolwerken. Van twee uur tot half zes is de raad bezig geweest met de behandeling van een acht tiental agenda-punten, om daarna nog een interpellatie over de werkverschaffing in behandeling te nemen. Wij vonden het toen welletjes en zelfs de uitnoodiging van een der raadsleden om toch vooral te blijven, omdat het mooi begon te worden, aangezien het college op zyn kop zou krijgen, kon ons er niet van weerhouden, de aardige raads zaal te verlaten, waar o.i. de raadsleden nog onvoldoende kennis nemen van de aan den schouw aangebrachte spreuk: „Vraeg niet wat de wereldt seght, Doe, wat edel is en reght". Veel is er gediscussieerd over voorstellen, die tenslotte toch met algemeene stemmen werden aangenomen. Blijkbaar houden de Castricummer raadsleden zich meer aan de uit Vondel's Lucifer aangebrachte spreuk: „Hoe arm is Eenigheit". Geen der leden behoort tot die persoonlijk heden, die met dokter Stokman uit Ibsen's „Een vijand des Volks" kunnen verklaren: „Sterk is hij, die alleen staat". Allen tasten zy zorgvuldig naar den steun van hun me deleden en laten al heel gauw hun denk beelden varen, wanneer zij aanvoelen, dat j die bij de anderen geen weerklank vinden. De burgemeester, die wel het bewijs lever de, de zaken spoedig te willen afhandelen en begrip toonde, dat het gemeentebelang vordert om ook in persoonlijke aangelegen heden eens neen te moeten zeggen, gebruikte o.i. nog te weinig de hamer, om tot een. snelle afhandeling te komen. Vermoedelijk vindt hij het voorloopig nog wenschelijker om het reglement van orde wat soepel te hanteeren. Castricum's raad is er echter een. die binnen de perken van het reglement ge houden moet worden, om te voorkomen, dat allerlei overbodige uitstapjes worden ge maakt. De mededeeling, dat bij het opmaken van de begrooting gebleken was, dat de kosten voor den politiepost volgens het oorspronke lyke plan het dubbele van de schatting zou vorderen, zoodat een eenvoudiger plan werd uitgevoerd, dat waarschijnlijk ook nog een hooger bedrag dan de genoemde 4000 zou vorderen, gaf reeds onmiddellijk aanleiding tot eenige discussie. De voorzitter en de heer H e 11 i n g a wisselden uitvoerig van gedachten over het verschil tusschen een schatting en een be grooting, terwijl de heer B e r 1 e e het denk beeld opperde om op den hoek van den Hee- renweg en den Zeeweg een nieuwe politie- wening te bouwen. De voorzitter zegde toe, de mogelijk heid daarvan met de heeren van de Provincie te zullen bespreken. Voor het geval dat dit niet gelukt, dan verkregen B. en W. mach tiging om het verbouwingsplan uit te voe ren. De mededeeling van B. en W., dat zij ar niets voor gevoelden om een schoollokaal voor een cursus in Esperanto beschikbaar te stellen, bracht de meer idealistisch aangeleg- dragen om het inzicht in het maatschappe- "e mevr- B a k k e rP ieters in 't geweer, lijk bestel bij de jongeren te verhelderen die voor Esperanto een hoogere waardeering aan de hand van de beelden uit lang vervlo gen jaren. De burgemeester sprak vérvolgens het officieele openings woord. Met het grootste genoegen had hy zijn medewerking toegezegd aan de heeren Lutterot en v. d. Winden, toen zy hem met hun plannen op de hoogte hadden gebracht. Hij zag in de historische diorama's een uit stekend leermiddel, omdat zij de kennis van het verleden ten zeerste Verrijken, aardrijks kundig en geschiedkundig beide. Hy noemde het een voorrecht, dat de won dervolle collectie van den heer Wieringa eenige dagen in Alkmaar te zien zal zijn en hij twijfelde er niet aan, dat zij in aller be langstelling zal staan. Dr. Wieringa dankte voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en weidde dan uit over wat diora ma's eigenlijk zijn: schilderyen met ruimte en diepte, waardoor zij beter dein vlak-tee- keningen zijn te gebruiken als illustratie bij vorderde en aangezien zij steun kreeg van meerdere leden, zegde de voorz. toe, dat B. en W. de zaak nog eens zullen bekijken wanneer blijkt, dat er voor een cursus vol doende belangstelling bestaat. Een bemerking over het verslag van den Keuringsdienst voor waren gaf den heer H e 11 in ga aanleiding, met het oog op de blijkens dit verslag heerschende uier-ziekte bij het vee in Castricum, aan te dringen op een publicatie, waarin het koken van de melk wordt gepropageerd. De heer de Wi 1 d t, die als veehouder van deze zaken wat meer weet, betoogde, dat melk van koeien met zieke uiers niet voor consumptiemelk wordt gebruikt en hy wees erop, dat het verslag loopt over 1936. Met het oog op het heerschende mond- en klauw zeer oordeelde hij de waarschuwing thans echter dringend noodig. Ingevolge een voorstel van den heer H e 1- 1 i n g a, zal aan Maatschappelijk Hulpbetoon verzocht worden, inplaats van geld, weer bonnen voor waren te verstrekken. De leges-verordening. Het voorstel, tot vaststelling van een hef- fings- en invorderings-verordening, betref fende leges ter secretarie, gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking. Verschillende leden verklaarden zich vóór aanhouding, omdat voor hen de tijd, waarin zij van het voorstel kennis hadden genomen, te kort was geweest. Aangezien de voorzitter vreesde, dat het verkrygen van de koninklijke goedkeu ring veel tijd zou vorderen, bleef deze op behandeling aandringen. Met 7 tegen 4 stemmen, die van mevr. Bakker en de heeren Berlee, Hellinga, en Brouwer, werd hiertoe besloten. De heer Hellinga verheugde zich er over, dat door deze verordening het kam peeren in de gemeente weer mogelijk wordt, Zijn vreugde werd wat bekoeld door de zienswijze van mevr. Bakker, die van oordeel was, dat het daarvoor gestelde ta rief voor inwoners van 15 cent per dag, 60 cent per week, 1.50 per maand en 3 per jaar te hoog was. Voor niet-inwoners be draagt dit 25 cent, 1.00, 2.50 en 5. Wie de tenten dag en nacht wil laten staan, is het dubbele verschuldigd. De voorzitter oordeelde dit geld noo dig, aangezien hij er dag en nacht wilde la ten surveilleeren, hetgeen geld kost. Dezen zomer had spr. veel klachten ontvangen en wanneer hy geen scherpe maatregelen kan nemen, dan zou hij er niets kunnen toela ten. Spr. verdedigde de verordening, erop wij zende, dat de leges voor verschillende stuk ken waren verlaagd. Met 6 tegen 5 stemmen werd de verorde ning tenslotte aangenomen. Tegen stemden mevr. Bakker en de heeren Berlee, Hellin ga, Brouwer en de Nijs. Verhaalsverordening voor Handels scholen. Vastgesteld werd een heffings- en invor deringsverordening voor verhaal van bijdra gen voor handelsscholen. Op voorstel van den heer Berlee werd besloten ouders met een inkomen tot 1500, van deze verhaalskosten vrij te stel len. Dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Res, Borst, G. Res en de Wildt. Het voorstel om voor trottoirs gewasschen graniet-trottoirbanden voor te schrijven, werd z.h.st. aangenomen. De Raad prefereert een wegdek van dubbele klinkers. Bij het voorstel om aan B. en W. voor het maken van een geruischloos wegdek op de Dorpsstraat, bij de R.K. scholen, een crediet van 576 te verschaffen, kwam naar voren, dat de Raad, die dit oorspronkelijk had ge wild, met het oog op het mindere gevaar, thans aan een wegdek van dubbele klinkers de voorkeur gaf. Aangezien de kosten, die, wanneer het di rect was gebeurd, lager zouden zyn geweest, thans hooger waren, werd desondanks aan B. en W. het gevraagde crediet voor het ge- ruischlooze wegdek verstrekt. De heer B. Res werd geacht, te hebben te gengestemd. De verhuring van gemeente weilanden. B. en W. stelden openbare verhuring voor, omdat zy een hoogere opbrengst verwachten. Verschillende leden vonden dit niet het gewenschte systeem. De heer de Wildt betoogde, dat het nog lang geen bruiloft in den boerenstand is en hij bepleitte overleg met de tegenwoordige huurders. De heer B. R e s achtte dit ook in het be lang van het landgebruik en tenslotte werd op voorstel van den heer Hellinga beslo ten om aan de tegenwoordige huurders voor een jaar de voorkeur te geven, als zij meer willen betalen, om dein het volgend jaar re kening te houden met wat de pachtwet voor schrijft De strandverhuur. Met algemeene stemmen werd, op voorstel van B. en W. besloten, van het Rijk te trachten een 400 M. strand ten Noorden van den Zeeweg te huren en dit in exploitatie te geven aan den exploitant voor het Zuide lijk deel voor de tenten, die dit thans onge bruikt laat en die daarover dan de beschik king geeft aan de gemeente. Aan de firma Kortekaas en Turkstra werd vergunning verleend voor den aanleg van straten. Een gelijk verzoek van Gebr. Die naar werd eveneens ingewilligd, nadat weth. H e 1 m e r had medegedeeld, dat deze zich moet verstaan met de eigenaren van den Stetweg om tot n gezamenljjken aanleg van den weg te komen. Als dit niet gelukt, dan zullen andere voorwaarden gesteld worden, omdat het noodig is, dat de Tweede Groene- laan geheel begaanbaar wordt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9