DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chineezen blijven hardnekkig stand houden. Vrijdag i October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Japansche beschuldiging aan het adres van Engeland. Luchtaanvallen op Sjantoeng. Mussolini weer thuis 1 Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Üf PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N© 230 Dit nununer bestaat uit drie bladen. Jirecteur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA Alkmaar, 1 October. Mussolini heeft zijn vriend Hitier uitge- noodigd voor een bezoek aan Rome. Dat is natuurlijk een gewone kwestie van fat soen. Als de een bij den ander op visite geweest is, dan mag de gastheer natuur lijk een uitnoodiging ontvangen, om ook een dagje te komen. Gewone menschen gaart beurtelings bij elkaar bridgen, bui tengewone menschen gaan beurtelings bij elkaar logeeren in paleizen en bridgen niet, maar vervullen vaderlandsche plichten. Gewone menschen reizen met den dienst-sneltrein, buitengewone men schen hebben aparte trainen. Maar daar voor zijn het ook leiders van volken. Gewone menschen schrijven na een logeerpartij elkaar een vriendelijk briefje, waarin melding wordt gemaakt van „we zijn goed overgekomen, hadden een pret tige reis en denken nog vaak aan de ge zellige dager bij jullie doorgebracht", buitengewone menschen doen dat tele grafisch en hun stijl is altijd iets apart, evenals de inhoud van zoo'n telegram (dat op rijkskosten verzonden wordt, zoodat het aantal woordeni onbeperkt kan blij ven). En dus kabelde Mussolini langs de lijn naar Hitier het volgende bedankje: „Bij het overschrijden van de grens gaan mijn gedachten nog eenmaal terug naar Uwe Excellentie in de herinnering aan de onvergetelijke dagen, die ik met U en temidden van Uw voortreffelijk volk heb doorgebracht, in dankbaarheid voor de ontvangst, welke gij en het Duitsche volk mij bereid hebben. Mijn hart is vol van het schouwspel van pracht, arbeid en ge loof, dat uw land in zijn machtige weder geboorte biedt. Deze dagen hebben de geestelijke solidariteit welke het natio- naal-socialistische Duitschland en het fas cistische Italië verbindt, de hechtheid en de eenheid van hun streven en de onwan kelbaarheid van hun vriendschap beze geld. Zij hebben mijn bewondering voor uw werk en mijn vriendschap voor uw persoon nog vergroot. Wilt met mijn her haalden dank mijn oprechte en hartelijke wenschen voor U en Uw groot land aan vaarden. In de verwachting, U in Italië te kunnen begroeten, Mussolini". In ernst: Mussolini heeft in Duitschland veel gezien en veel bewonderd en hij kan tevreden zijn. Duitschland heeft een machtig leger en wordt geregeerd, zooals Italië geregeerd wordt. En Duitschland is een mogendheid, waarop Italië kan steu nen. Tenminste in zeer vele opzichten. De actie tot boycotten van Japansche goederen wordt in Engeland steeds feller. De bladen wijzen op de mogelijkheid dat de Lagerhuisleden uit de arbeiderspartij een vervroegde bijeenroeping van het La gerhuis aanvragen om de houding van Engeland ten aanzien van den oorlog tus- schen China en Japan te bespreken. De parlementaire redacteur van de Times schrijft: Men meent te weten dat de ministers diep onder den indruk zijn van de toenemende verontwaardiging der Engelsche openbare meendng ten aanzien van de Japansche middelen in het Chi- neesche avontuur. Zij erkennen dat de be weging voor een economische boycot met den dag meer steuni krijgt. Voorts publi ceert de Times een brief, waarin aan de regeering verzocht wordt, den ambassa deur uit Tokio terug te trekken en tot een handelsembargo tegen Japan over te gaan. De News Chronicle publiceert op de eerste pagina in vette letters het volgende: „Uit naam der oppositie zal Attlee de volgende week verzoeken het Parlement bijeen te roepen, teneinde de ernstige te kortkomingen in overweging te nemen van Japan ten aanzien van de verplichtin gen, voortspruitende uit de door dit land geteekende verdragen." Tevens kondigt het blad aan, dat op 5 October een verga dering zal worden gehouden in de Albert- Hall. Japan boycotten! Een lezer van de Times, iemand die jarenlang in China heeft gewoond en juist deze dagen Sjang hai met verlof heeft verlaten, schrijft (en hij als zakenman kan er een goeden kijk op hebben), dat het juist is, dat een econo mische boycot van Japan door Engeland, De Chineesche stellingen bij Sjanghai worden sedert drie dagen door de Ja pansche artillerie en door meer dan twintig Japansche oorlogsschepen op de Wangpoe onder vuur genomen. Bo vendien doen de Japanners voortdu rend aanvallen met hun vliegtuigen. Niettemin houden de Chineezen stand. Zoowel bij het Noorder-station te Sjanghai als tusschen Lioehang en Lo-tjen zijn Ja pansche aanvallen afgeslagen. Twee Japan sche tanks werden buiten gevecht gesteld. Weliswaar werden hier en daar versterkte Chineesche stellingen vernield, doch zij werden onmiddellijk hersteld. De „Hinden burg-linie" werd op geen enkele plaats doorbroken. De Chineezen zijn er overigens niet alleen in geslaagd alle aanvallen af te slaan, doch zij hebben de Japanners bjj de wijken Tsjapei en Hongkioe zelfs teruggedreven. By een tocht langs de Noordelijke grens der Internationale Nederzetting constateer de de correspondent van Havas namelijk, dat de Japanners in den nacht van Woens dag op Donderdag tengevolge van een Chi- neeschen tegenaanval 150 M. in Oostelijke richting hadden moeten terugtrekken. De Britsche soldaten, die belast zijn met de bewaking van de Internationale Neder zetting en die ooggetuigen waren van dit treffen, verklaarden, dat de Chineesche tirailleurs de Japanners uit de ramen der omliggende huizen bestookten. De Japan ners werden gedwongen hun aldus onhoud baar geworden stellingen, die zij dien dag en den vorigen dag ten koste van aanzien lijke verliezen hadden veroverd, te ontrui men en niettegenstaande hun betere bewa pening moesten zijn terugtrekken. De gistermorgen ondernomen pogingen om do Chineezen weer te verdrijven, mis lukten, ondanks het feit, dat de Japanners werden gesteund door artillerie. De Japan sche luchtmacht kan hier niet ingrijpen, aangezien dit te gevaarlijk zou zijn voor de internationale nederzetting. De aanval op de „Idzoemo". Beu^xonde de mislukte poging om de „Idzoemo", het Japansche vlaggeschip te Sjanghai, door middel van een mijn op te blazen, heeft het Japansche departement van buitenlandsche zaken nog medegedeeld, dat men heeft kunnen constateeren, dat de electrische kabel, welke diende om de mijn tot ontploffing te brengen, naar de haven de Vereenigde Staten en Nederland dat land zou ruïneeren. Het is echter een ern stige fout Japan's weerstand tegen econo mische moeilijkheden, hoe ernstig ook, te onderschatten. De boycotters zouden eerst een overweldigende vlootmacht naar het Verre Oosten moeten zenden, omdat Japan onder de heerschende omstandigheden zou sintwoorden met een aanval en vernieti ging van den handel en van de bezitting van die mogendheden in het Verre Oosten. Het resultaat van den oorlog, welke daaruit zou voortvloeien, zou niet twijfel achtig zijn, maar de regeeringen van de betrokken landen zouden niet lichtvaardig hun volken en de geheele wereld kunnen blootstellen aan een dergelijken oorlog, in het bijzonder niet wegens den huidigen stand van zaken in Europa. Zelfs de be trekkelijk redelijke stap om de Britsche vloot in Chineesche wateren veel te ver sterken, zou maatregelen var zelfverdedi ging" van de zijde van Japan kunnen uit lokken, al zou dat alleen al zijn omdat het dan een sterkere positie zou hebben als het tenslotte om vrede zou moeten ver zoeken. De nationale raad van den arbeid in Engeland, d.w.z. de vereeniging van aan voerders van de vakbeweging en leiders van de arbeiderspartij heeft zijn aanhan gers en den werkenden stsmd in Engeland opgeroepen tot een actie tegen Japan. De raad heeft gisteren een verklaring aange nomen, waarin hij uitdrukking geeft aan den afschuw van zijn leden voor de Japan sche bombardementen tegen de burger bevolking van China en de regeering ver zoekt, den verkoop van oorlogstuig en het leenen van geld door Engelsche onderda nen aan Japansche belangen te verbieden. De raad verzoekt tevens allen leden van den Volkenbond om soortgelijke maatre gelen te nemen en een algemeen verbod van invoer uit Japan te organiseeren. loodsen van een Britsche firma liep. Toen deze firma protesteerde tegen het feit, dat Japansche soldaten cp haar terreinen een onderzoek instelden, werd haar volgens. Havas geantwoord, dat de veiligheid der Japansche strijdkrachten dit onderzoek vol komen rechtvaardigde. Blijkbaar met het doel de Japansche scheepvaart op de Jangtse onmogelijk te maken, waartoe reeds mijnen in de rivier waren gelegd, latende Chineesche autori teiten thans de betq^ning in het mondings- gebied vernielen. Een Japansch patrouille schip heeft een jonk, welke hiermede bezig was, tot zinken gebracht. De opmarsch langs de spoorlijn. Bij hun opmarsch langs de spoorlijnen TientsinPoekau en PeipingHankau heb ben de Japansche troepen Toengkwan (of Toengkwan-sjen) aan eerstgenoemde lijn bezet. De stad ligt halverwege tusschen Tsjangtsjau en Te-tsjau, dus ongeveer 30 K.M. van de grens der provincie Sjantoeng. Marine vliegtuigen hebben reeds militaire objecten in deze provincie gebombardeerd. In Japansche kringen te Tientsin neemt men volgens het D. N. B. aan, dat generaal Tan Foe-tsjoe, de gouverneur van Sjan toeng, zich onder den druk der naar het noorden gezonden troepen der centrale regeering vóór Nanking en tegen de Japan sche autonomie-plannen heeft verklaard. Hierdoor ziet de Japansche legerleiding zich thans gedwongen militaire operaties te be ginnen tegen Sjantoeng, welke provincie aanvankelijk niet tot het oorlogsterrein WC •«xf'gerekend. Wat de beweerde troepenzendingen naar Mandsjoekwo betreft, heeft het Japansche departement van oorlog tegengesproken, dat 120.000 man daarheen zouden zijn ge zonden. Naar aanleiding van het bericht, dat een Japansche onderzeeboot nabij Hongkong een aantal Chineesche jonken tot zinken zou hebben gebracht, hetgeen door het Duit sche s.s. „Scharnhorst" zou zijn waargeno men, wordt van Duitsche zijde gemeld, dat een onderzoek heef uitgewezen, dat ge noemd schip pas 23 September uit Kobe naar Sjanghai vertrokken is, en dat het zich dus, zelfs als het direct was doorge varen, ook gister nog niet bij Hongkong zou kunnen bevinden. Japanners zullen Chineesche steden blijven bombardeeren. De Japansche woordvoerder te Genève heeft gistermiddag verklaard: „De Ja pansche luchtmacht zal de Chineesche steden blijven bombardeeren, wanneer dit noodzakelijk is". Voorts heeft het te Genève gevestigde pansche bureau voor internationale confe renties een verklaring van de Japansche regeering gepubliceerd inzake de resolutie van 28 September van de Volkenbondsver gadering, waarin het bombardeeren van Chineesche open steden wordt veroordeeld. In deze verklaring wordt nogmaals ge zegd, dat de Japansche luchtmacht bij het vliegen over versterkte steden in China steeds haar actie richt tegen militaire objec ten. Nanking en Kanton zijn nooit open steden geweest, zij zijn aanzienlijk ver sterkt. De Japansche strijdkrachten hande len met de grootste omzichtigheid. De Japansche regeering vraagt zich daar om af, waarop de commissie van 23 haar veroordeeling van de operaties der Japan sche luchtmacht kan baseeren. Scheepvaart HongkongKanton gestremd. De „Canton Steamship Company" heeft bericht ontvangen, dat tot nader order geen schepen meer de monding van de Sikiang mogen passeeren. De geheele scheepvaart tusschen Hongkong en Kanton ligt stil. Uit Kanton wordt vernomen, dat de Sikiang door de Chineezen volkomen is geblokkeerd. Chineesche vliegtuigen in actie. De Chineesche pers meldt, dat de zich terugtrekkende Chineesche troepen langs de spoorlijn Tientsin-Poekau zich ver schanst hebben te San Yoean aan de grens van Hopei en Sjantoeng, op 25 kilometer ten noorden van van de belangrijke stad Tehsien. Het Chineesche persagentschap Central News meldt voorts, dat gisteren dertig Chineesche vliegtuigen hebben deelgeno men aan de krijgsverrichtingen van Pianghsing, en zware verliezen hebben toe gebracht aan de Japanneezen. Gistermorgen ondernamen. Japansche vliegtuigen een aan val op Hantsjau, waar zij tevergeefs tracht ten een over de rivier Tsienttang geslagen brug te vernielen. De aangerichte schade was echter van weinig beteeken is. Scherpe toon van Japansche pers. De Japansche bladen slaan een toenemend scherpen toon aan ten aanzien van wat zij noemen de bevooroordeelde houding van den Volkenbond, van Engeland en Amerika. Zij schrijven deze houding toe aan de Chi neesche gewoonte om leugens te versprei den. De pers doet een beroep op de regee ring haar pogingen te verdubbelen om snel de waarheid in het buitenland ingang te doen vinden. Hevig gevecht in Lotien. In den sector Lotien woedt een zoo hevig gevecht als zich sinds het begin der vijan delijkheden nog niet heeft voorgedaan. De Japansche troepen, gesteund door artillerie en tanks, trachten door de Chineesche linie te breken teneinde de groote Chineesche troepenconcentraties te isoleeren. Aan bei de zijden zouden duizenden slachtoffers vallen. De Chineezen geven het verlies van eenige voorposten toe, maar zeggen, dat hun voornaamste linies in tact zijn geble ven. Inmiddels trachten de Chineezen zich een doorgang te verschaffen door de muren, magazijnen en huizen in den sector van het Noorderstation, teneinde de Japanneezen te bestoken. De Chineezen beweren op deze wijze reeds het theater Pantheon bij het Noorderstation te hebben veroverd. Geestdriftig te Rome begroet Mussolini is gistermiddag om 18 u. 30 van zijn reis naar Duitschland te Rome te ruggekeerd. Deze reis is, voor zoover het 't Italiaansche traject betrof, een nieuwe zegetocht geworden. Aan elk station, waar de trein stopte, stonden de autoriteiten en de leden der fascistische corporaties opge steld om den Duce hun hulde te betuigen. Te Florence, waar de trein om kwart voor twee passeerde, verliet MUssolini zijn coupé en inspecteerde de afdeelingen Balilla en Zwarthemden op het perron. Daarna ver volgde de trein de reis. Te Rome waren groote toebereidselen ge maakt om den Duce te ontvangen. De stad was versierd met Italiaansche en Duitsche vlaggen en op de Piazza Venezia waren schijnwerpers aangebracht om het Palazo te verlichten. Op het perron van het Termini-station bevonden zich de leden van het Directorium der Fascistische Partij en de secretarissen der federaties uit geheel Italië, alsmede een détachement van het 2e regiment grenadiers met vaandel en muziekkapel. Voorts waren alle leden der regeering en de hooge func tionarissen verschenen. Een afdeeling van 36 karabiniers te paard in groot tenue wachtte buiten het station om de auto van den Duce te escorteeren. Langs den weg, dien de stoet zou volgen, stond reeds uren te voren een dichte menigte geschaard. Precies om 18 u. 30 zoo meldt het Stef. Ag. kondigden het eerste kanonschot als mede het loeien der sirenes en het luiden der klokken de nadering van den trein aan. Toen deze het station binnenreed, wer den de trompetten gestoken en de troepen brachten de eerbewijzen. Mussolini stapte uit, gevolgd door Ciano en Starace en de overige leden van zijn gevolg. Hij inspecteerde de compagnie „musketiers", die zijn persoonlijke garde vormen, alsmede een formatie van jeug dige fascisten en militie. In de Koninklijke wachtkamer werd hij begroet door leden van het diplomatieke corps, onder wie zich de Duitsche zaakgelastigde, de Spaansche ambassadeur (van Franco's regeer ing), de gezanten van Oostenrijk, Hongarije en an dere landen bevonden. Toen hij het station verliet, werd hij met uitbundig gejuich door de menigte begroet. Hij stapte met Ciano in een open auto en nam staande de ovaties der toeschouwers en de eerbewijzen der troepen in ontvangst. Langs den geheelen weg naar de Piazza Venezia werd de stoet, die door een peloton karabiniers werd geopend en gesloten en uit een groot aantal auto's bestond, met ge juich begroet. In het Palazzo Venezia aangekomen, be trad Mussolini het balkon onder het gejubel der menigte van honderdduizenden. De Duce sprak daarop de volgende woorden: „Ik heb van Duitschland en van mijn ge sprekken met den Führer een diepen indruk en een onuitwischbare herinnering meege nomen. De Italiaansch-Duitsche vriend schap, welke in de politiek der as Rome Berlijn is bezegeld, is deze dagen doorge drongen tot in de harten der beide naties en zij zal daarin blijven. De doeleinden dezer vriendschap zijn de nauwe solidariteit tus schen de beide revoluties, de wederge boorte van Europa en de vrede tusschen de volken, die dezen naam waardig zijn". Een grootsche betooging, welke ver scheidene minuten duurde, begroette deze woorden van den Duce, die genoopt werd verscheidene malen op het balkon te ver schijnen. Een gezin van 23 kinderen. - Te Wee- nen is op 79-jarigen leeftijd Thomas Hittin- ger overleden, een gepensionneerd arbeider van een papierfabriek, die bovendien be kendheid genoot als harmonicavirtuoos èn om het feit, dat uit zijn echtverbintenis 22 zoons en een dochter waren gesproten. In den grooten oorlog zijn in één jaar tijds dertien van zijn zoons gevallen, wat zijn vrouw het harte brak, zoodat zij in 1917 is overleden. Thans zijn nog zes zoons en de dochter in leven. Van de 22 zoons waren 21 net als hun vader arbeiders op papier fabrieken. Eén zoon is variété-artist ge worden, doch is op het oogenblik ziek. Keizer Frans Jozef heeft in zijn tijd het echtpaar, dat zoo rijk met kinderen geze gend was, herhaaldelijk onderscheiden. National Zeitung in beslag genomen. - De politie te Weenen heeft gister de „Natio nal Zeitung" uit Essen in beslag genomen. In een artikel in dit blad werden de Oos- tenrijksche autoriteiten verantwoordelijk gesteld voor den zelfmoord van den Oos- tenrijkschen nationaal-socialist Kluge, die zich onlangs in de gevangenis te Weenen van het leven heeft beroofd. De Edeavour weer thuis. - Aan den veel bewogen zeiltocht van het Engelsche jacht „Endeavoud I" over den Atlantischen oceaan is een einde gekomen. Hedenmor gen heeft het vaartuig het anker laten vallen in de haven van Gosport bij Southampton, waar het door een juichen de menigte ontvangen werd. Gorport had een feestelijk aanzien en was geheel met vlaggen getooid. Muziek verhoogde de blijde stemming over den terugkeer van het verloren gewaande jacht. - i l. 7 'i 7 Communistisch plan ontdekt? - Het gerucht gaat, dat de politie te Rio de Janeiro een communistisch complot op het spoor is gekomen en dat de regeering het voornemen koester*, voor zestig dagen den oorlogstoestand af te kondigen. De Kamer is in geheime zitting bijeengekomen om den toestand onder de oogen te zien. Ernstig vliegongeluk. - Gisteren is te Spezzia (It.) een marine-watervliegtuig bij het dalen in aanraking gekomen met 't dak van een loods en temidden van een groep matrozen neergestort, waarvan er zeven werden gedood. Overstroomingen in Algerije. - Als ge volg van de voortdurende regenbuien, is de rivier Oued Toui, die meer naar het Noor den den naam krijgt van Le Chelif, over een groote oppervlakte in het gebied van Reisel buiten haar oevers getreden. Het water heeft op zijn doortocht alles meege sleept. Verscheidene menschen zijn ver dronken,en ook zijn vele kudden vee om gekomen. Daar de verbindingen verbroken zijn, is het niet mogelijk de schade te ramen. Sport veredelt. - Gisteren hebben zich na afloop van een voetbalwedstrijd te Kolomea (Oost Galicie) ernstige vecht partijen voorgedaan. Toen bekend gemaakt werd, dat de wedstrijd onbeslist was ge ëindigd, raakten de beide voetbalploegen met elkaar slaags, daarbij geholpen door het punbliek, dat zich eveneens in twee kampen verdeelde. Voordat de politie het terrein kon ontruimen, waren reeds ver scheidene personen, van een aantal ern stig, gewond. Burgemeester van Jeruzalem gearres teerd. - Twee vooraanstaande Arabieren zijn te Jeruzalem vandaag in hechtenis ge steld, T. W. Kualidi, de burgemeester van Jeruzalem, die lid is van het Hooge Arabi sche Comité en Foead Saba, de secretaris van dit comité. Deze arrestatie zou gevolgd zijn nadat een met een ultimatum gelijk staand ver zoek der Arabieren tot bevrijding van 200 personen, die gearresteerd waren in ver band met den moord op Andrews, door de Britsche autoriteiten was afgewezen. De autoriteiten zouden besloten hebben alle leden van het Hooge Arabische Comité in te sluiten, maar de groot-mufti van Jeru zalem, die de leider van het comité is, zou zich reeds in de Moskee van Omar een schuilplaats hebben verschaft. Alle tele foonverbindingen in Palestina zouden zijn gestaakt. Er valt een zeer actief optreden van de politie en van de troepen waar te nemen. Zware slag voor de belijdende kerk. - Himmler's decreet, waarbij de Duitsche theologische scholen, waar de studenten les kregen van hoogleeraren der belijdende kerk, worden ontbonden, beteekent den zwaarsten slag, die de belijdende kerk ooit is toegebracht. Het decreet belemmert het geestelijk leven dezer kerk op zeer ernstige wijze.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1