DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hechte verdediging der Chineezen te Sjanghai. ft No. 231 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 2 October 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand. Het Japansche offensief geen noemenswaardig succes. Japansche meeningsverschillen. SpaanscheCortes geopend. Redevoeringen van Barrio en Negrin, Nieuws in 't kort. De zomertijd voorbij! De zomertijd zal dit jaar hedennacht eindigen. De klokken zullen dan om 3 uur worden teruggezet op 2 uur. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 2 October. In Frankrijk naderen de Kantonnale verkiezingen en in verband daarmee heeft de radicale en socialistische radicale partij een manifest uitgevaardigd, waarin ver schillende onderdeelen de moeite van publicatie waard zijn. Door arbeid "n door te produceeren aldus het manifest is de commercieele balans van Frankrijk te herstellen, wat een voorwaarde is voor de handhaving van den vrede. Wij willen echter niet, zoo vervolgt het manifest, dat de arbeid door enkelen wordt geëxploiteerd. Ieder moet door den arbeid een waardig en gelukkig bestaan kunnen vinden. Daarom sluiten wij ons aan bij het onderzoek, dat de regeering in over eenstemming met C. G. T. instelt naar Frankrijk's productie. De arbeid moet ook in staat stellen te sparen, zoodoende de vorming van eigendom mogelijk makend. De eigendom heeft echter voor ons be perkingen. Wij willen voor een zoo groot mogelijk aantal burgers eigendom moge lijk maken, zijn echter van meening, dat de ophooping van eigendom in machtige naamlooze vennootschappen een gevaar vormt voor den staat. Daarom dient de staat controle uit te oefenen, omdat hij de eenige bewaker is van het nationale belang en opdat de vrijheid van handel voor allen veilig zij. Op het platteland heerscht een malaise, welke een vlucht naar de steden ten ge volge heeft, welke ongunstig kan werken op den economischen toestand. De boer profiteert bovendien ndet van de regeling betreffende betaalde vacanties. Voor hem bestaat geen 40-uren week. Er moet voor worden gezorgd, dat de boer niet het ge voel moet hebben achtergesteld te worden. Met blijdschap constateeren de radicalen het financieele herstel, dat hervormingen mogelijk maakt ook voor de boeren, b.v. pensioen voor oude boeren, kleine spaar ders, een juiste verdeeling van bijslagen voor groote gezinnen ten behoeve van landbouwers, verzekering tegen natuur rampen, ontwikkeling van coöperatieve instellingen, kortom verbetering van de arbeid en levensvoorwaarden ten platte- lande. Behalve met de moeilijkheden der boe ren houdt het radicale manifest zich ook bezig met den middenstand. De overeen komsten, die de staat heeft kunnen tot stand brengen tusschen werkgevers en C.G.T., hebben onvoldoende rekening ge houden met de behoeften der midden standers. Alle burgers, die een vast inv- komen hebben, zijn getroffen door de duurte en hebben hun koopkracht zien af nemen. Voor de ambtenaren moeten maat regelen worden genomen, winkeliers en kleine industrieelem moeten worden ge steund door organisatie van credietverlee- ning te hunnen behoeve. Hun vertegen woordiging in den nationalen economischen raad dient te worden versterkt en zij moe ten worden beveiligd tegen de groote trusts, warenhuizen, enz. Men ziet, het manifest is zeer, zeer veel belovend en inderdaad zal elk weldenkend mensch het met de meeste, zoo niet alle opmerkingen en ideeën geheel eens zijn. Echter, het is een verkiezingsmanifest en al speelt het spel zich dezen keer ook af in het buitenland, verkiezingsmanifesten zijn er uitsluitend om stemmen te winnen. Als het dan eindelijk zoover is, dat er gewerkt kan worden, dan komt de praktijk. En zoo zal ook hier de praktijk wel weer zijn, dat het manifest een leuze is, maar dat de millioenen ontbreken, om idealen te verwezenlijken. Dat is zeer zeker in Frankrijk, waar de schatkist leeg is, het geval. In de binnenlandsche politiek van Zuid- Slavië dreigt een crisis als resultaat van een overeenkomst, welke naar alle waar schijnlijkheid vandaag te Zagreb tusschen de belangrijkste oppositiepartijen getee- kend zal worden. Deze overeenkomst tusschen de radica len, democraten en boerenpartij is in be ginsel reeds aanvaard door dr. Matsjek den leider van de Kroatische oppositie en voorzitter van het democratische boeren- blok. De overeenkomst is gericht op dras tische hervormingen van het huidige con stitutioneel regime, langs de volgende lijnen: de onmiddellijke schorsing van de huidige constitutie en de vorming van een regeering, bestaande uit de leiders van de partijen, die den steun der natie genieten, welke regeering bij decreet een aantal „fundamenteele wetten" zou moeten uit vaardigen ter vervanging van de huidige constitutie, zoolang nog geen nieuwe is opgesteld en door een constitutioneele ver gadering aanvaard. Deze wetten zouden de monarchie, de eenheid van den staat en de vrijheden van alle deelen van het volk Japansche berichten bevestigen, dat bij het offensief aan het front van Sjanghai slechts geringe vorderingen worden ge maakt. De Japansche marine-attaché heeft toegegeven, dat de troepen giste ren zware verliezen hebben geleden. Ook in den sector LioehangLo-tjen stuiten de Japanners nog steeds op krachtigen tegenstand. Daar de tank- en infanterie-aanvallen van gisteren geen succes hebben gehad, boren de Japan ners lange mijngangen, om de met beton versterkte stellingen op te blazen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japan ners langs den weg Lo-tjenKiating, den hardnekkigen tegenstand der Chineezen ten spijt, vijfhonderd meter ten westen van Lo-tjen zijn opgerukt. Lioehang is geheel door Japansche troepen bezet. In het Chineesche hoofdkwartier wordt echter verklaard, dat Lioehang nog steeds in handen der Chineezen is. De Chineesche strijdkrachten, die in den sector Kiangwan tot den aanval overgingen, bemerkten tot hun verbazing, dat het terrein door de Japanners ontruimd was. De Japansche troepen schijnen zich terug te trekken op Woesoeng en Jangtsepoe. De Chineesche troepen vorderen langzaam, daar zij de grootste omzichtigheid in acht nemen. Twaalf Japansche vliegtuigen zijn gister middag over Hankau naar het zuiden ge vlogen, waar zij Nantsjang hebben gebom bardeerd. Hierbij werden verscheidene bur gers gedood. De Japansche troepen hebben gisteren drie belangrijke stellingen in de provincie Sjansi bezet bij hun opmarsch in de richting van de hoofdstad der provincie, Taijoean. De Japansche troepen rukken langs drie wegen op naar de stad. Na de verovering van den Jementsjau-pas rukken de afdeelingen van het Kwantoen- leger snel op. Zij bedreigen Taijoeanfoe, dat zij tot op 100 K.M. afstand genaderd zijn. De Japansche Arbeidersfederatie die 100.000 leden telt, heeft besloten, van 10 October a.s. af, alle stakingen in Japan te verbieden, zoolang het conflict met China duurt. Het Japansche blad „Kokoemin" publi ceert een artikel, waarin verklaard wordt, dat Japan zijn doel in China niet zal be reiken, indien de overheerschende invloed van Engeland in China niet te niet wordt gedaan. garandeeren. De regeering zou dan nieuwe kieswetten opstellen en invoeren en bin nen enkele maanden nieuwe verkiezingen laten houden. Daarna zou het n/ieuwe en vrij gekozen parlement een commissie benoemen om een nieuwe grondwet op te stellen. Als deze de goedkeuring had van de meerderheid van de Kroaten, Serven en Slowenen, zou een constitutioneele ver gadering gekozen worden om de nieuwe grondwet tot wet te verheffen. Een pro gramma, dat alles bij elkaar verscheidene jaren zou vereischen. Men houdt er in oppositiekringen reke ning mee, dat de regeering wel eens zou kunnen trachten de macht door geweld te handhaven of door het instellen van een soort van fascistische organisatie. Er wordt beweerd, dat er reeds manschappen aange worven en uniformen voor dit doeleinde besteld zijn. Daartegenover maakt de oppositie toespelingen op de „boerengar- de" van Matsjek, die eenige honderddui zenden sterk is en evenals andere boe- renformaties gereed zou staan voor een „marsch naar Belgrado" Stojadinowitsj en zijn mede-ministers schijnen overigens niet onder den indruk van de gebeurtenissen en optimistisch te staan tegenover de komende dingen. Zij beweren, dat de overeenkomst van de op positie alleen maar op papier staat en de beproeving van den politieken strijd ndet zal kunnen doorstaan. Toegevend, dat dr. Matsjek de meerderheid van het Kroati sche volk vertegenwoordigt, ontkennen zij, dat van de Servische oppositiepartijen het zelfde gezegd kan worden. Alle pogingen van den kant van de oppositie om met ge weld naar de macht te grijpen zullen ver ijdeld worden, aldus de regeering en alle krachten van den staat. Dolitie en leger, zullen hiertoe worden gebruikt. Chineesche vliegtuigen in actie. Voor het eerst sinds 26 September hebben Chineesche vliegtuigen vannacht vier maal een nachtelijken aanval ondernomen op de Japansche stellingen te Sjanghai en ondanks het hevige luchtdoelgeschut wisten zij te ontkomen. De Japanneezen beweren, dat zij Lioe hang, een der voornaamste posities in den Chineezen „ijzeren gordel" hebben ver overd, maar de Chineezen spreken dit tegen. Volgens een officieele Japansche mede- deeling, bedraagt het aantal slachtoffers aan hun zijde sinds het begin der vijandelijk heden 1893 dooden en 5637 gewonden. Zij ramen het aantal Chineesche slachtoffers op 20.000 dooden en 35.000 gewonden. Groot Japansch offensief voorbereid. De zegsman van het Japansche leger meldt, dat de Japansche troepen van den terugkeer van het fraaie weder profiteeren, om een groot offensief voor te bereiden, dat waarschijnlijk aan het geheele front te land en ter zee zal worien ontketend. Volgen1! het Chineesche agentschap Central News hebben de Chineezen een tegenaan val ondernomen op de spoorlijn Tientsin- Poekau en de Japanneezen teruggedreven naar het noorden, zij zouden verscheidene plaatsen hebben heroverd en den opmarsch voortzetten. Meeningsverschillen in het Japansche kabinet. De Japansche minister van landbouw, graaf Yori-Yasoe Arima, die een der meest vooraanstaande leden van het hoogerhuis is, heeft gisteren een opmerking gemaakt, welke een bevestiging vormt van de ge ruchten die voortdurend de ronde doen over meeningsverschillen tusschen de leden van het kabinet en over het drijven van de voorstanders eener algeheele wijziging van het kabinet-Konoje en van hen, die een sterke regeering wenschen. Arima ver klaarde: „Wij zouden beter doen, moedig de moeilijkheden van den huidigen toestand onder de oogen te zien en ons nauwer aan een te sluiten in plaats van ons te laten beinvloeden door de actie van buiten af ten aanzien van de organismen, die er op ge richt zijn, de regeering te versterken". Deze waarschuwing van Arima verbergt naar het schijnt dieper gaande geschilpun ten, en o.a. deze: moet het kabinet een Braintrustregeering met een politieken tint vormen of een consultatieven ministerraad, of eenvoudig trachten een krachtiger con trole uit te oefenen op het economische le ven des lands in den meer uitgebreiden zin des woords? Tot deze laatste conclusie is men gekomen tijdens een bespreking, waarbij besloten werd verschillende eco nomische controle-organen te reorganisee- ren door ze samen te voegen en de activi teit er van te vergrooten door er een bu reau tot controle der staatszaken van te maken onder voorzitterschap van den eer sten minister. Deze resolutie zal nog van daag worden voorgelegd aan den kabinets raad, die een definitieve beslissing zal moeten nemen. Japan wenscht geen inmenging. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gisteren tegenover journalisten verklaard, dat Japan geen bemiddeling in den huidi gen oestand wenscht en vastbesloten is te strijden tot het einde en totdat China zijn anti-Japansche politiek volkomen gewij zigd heeft. Om te beginnen volkomen rekenschap dienen te geven van de oprechtheid onzer aspiraties en van ons doel. Indien een mo gendheid de zaak van China wil steunen, zal zij op haar hoede dienen te zijn voor de leugenachtigde Chineesche propaganda. Op het oogenblik achten wij de instelling van een non-interventie-commissie niet oppor tuun. Betooging voor boycot van Japansche goederen. In Madison Square Garden te New York is gisteravond een groote betooging gehou den voor de boycot van Japansche goede ren georganiseerd door de Amerikaansche Liga tegen oorlog en fascisme en door de Liga van vrienden van het Chineesche volk. Het boycotplan behelst o.a. de American Federatie of Labor te steunen opdat zij el ke medewerking kan weigeren bij het ver voer van Japansche goederen. Voorts het instellen van een embargo op oorlogsma teriaal bestemd voor Japan en het uitoefe nen van druk op de Amerikaansche regee ring opdat zij volkomen haar verplichtingen nakomt vervat in het negenmoeendheden- verdrag en het pact Briand-Kellogg. Gistermorgen is in een bijzondere plechtige atmosfeer en onder groote be langstelling de zitting van de Cortes ge opend. De voorzitter, Martinez Barrio, zeide in zijn openingsrede o.a.: Spanje is hier. De meeningsverschillen, die ons zouden kunnen scheiden, verdwijnen voor de historische oogenblikken, waarin wij leven, en het is in dit teeken dat het parlement weder bijeen komt. Zooals wij hier vereenigd zijn, verte genwoordigen wij Spanje, ofschoon enkele der politieke partijen in het parlement nu meriek niet vertegenwoordigd zijn op een wijze, die met haar beteekenis in overeen stemming is. Dit laatste gezegde van den voorzitter werd in de wandelgangen druk besproken. Velen meenen, dat het een nauwelijks ver holen toespeling is op de C.N.T.; anderen ge- looven echter, dat de voorzitter op de repu blikeinen doelde. Na de rede van Barrio werden verschillen de wetsontwerpen goedgekeurd, waaronder een tot verlenging van den staat van alarm in het geheele door de linksche troepen be- heerschte gebied. Largo Caballero woonde de zitting niet bij. Minister-president Negrin nam vervol gens het woord. Hij zeide dat het Italiaan- sche offensief in Noord-Spanje, het linksche offensief in Aragon en de verschillende werkzaamheden te Geneve het niet moge lijk maken zooveel tijd aan de beschouwing der parlementaire werkzaamheden te wij den als men wel had gewild. De regeering wenscht een vrede, die de rechtsorde en de onafhankelijkheid waarborgt en die het volk in staat stelt, zichzelf door middel der de mocratische instellingen het economische en sociale regime te geven, dat het wenscht. De individueele veiligheid wordt voortaan door de regeering voleldig gegarandeerd. Er is een rechtscollege ingesteld aldus Negrin dat moet oordeelen in gevallen' van hoogverraad en spionnage: de activiteit van dit college strekt zich op het oogenblik uit tot zekere ambassades, die tot asyl die nen. Dit sluit voor de regeering een ernstige verantwoordelijkheid in. Zij zal niet toelaten, dat zij van haar onvervreemdbare rechten beroofd wordt. Het aantal personen, dat in deze ambassades een toevlucht heeft gezocht, is zóó groot, dat bepaalde ambassades heb ben moeten uitbreiden en aangrenzende ge bouwen in gebruik hebben genomen. De re geering heeft aan deze lokalen dezelfde rech ten van exterritorialiteit toegekend als de ambassadegebouwen genieten. Het gevolg daarvan is, dat er achter het front een waar vijandelijk leger bestaat. Dit vraagstuk kost de regeering enorm veel hoofdbrekens, doch zij is voornemens het geheel alleen tot op lossing te brengen. Het heeft ook de aan dacht van Geneve getrokken. De Spaansche regeering zal echter den vluchtelingen, die de Spaansche wetten niet overtreden heb ben, alle faciliteiten toestaan. Negrin zeide verder er van overtuigd te zijn, dat de oorlog langdurig zeil zijn. De regeering zal echter zulk een mach tig leger op de been kunnen brengen, dat zij van het defensief in het offensief zal kunnen overgaan. De regeering onderhoudt hartelijke be trekkingen met alle staten, behalve met die, welke Franco erkend hebben. Negrin getuigde van zijn dankbaarheid jegens Rus land en Mexico, en besloot zijn rede met de woorden: „Wij strijden voor een groot Span je, dat alleen door en voor Spanjaarden be staat". De woorden van den minister-president werden geestdriftig toegejuicht. Met 177 van de 185 stemmen werd het re- geeringsontwerp tot wijziging van het regle ment van orde voor het parlement aangeno men. Volgens dit onwerp kunnen maatregelen worden genomen tegen afgevaardigden, die de vergaderingen niet bijwonen. Zij kunnen de aan hun mandaat verbonden rechten ver liezen. Beroemde gangsters! - In alle Duit- sche bladen wordt met diepe verontwaar diging melding gemaakt van het feit dat de Labour-afgevaardigde Barnes in het Lagerhuis Hitier en Mussolini als gang sters heeft betiteld. Aanslag op den spoorweg Toulouse— Auch. - De veldwachter van Tournefeuille heeft nabij een overweg op een meter afstand van de rails van den spoorweg ToulouseAuch een helsche machine ontdekt. De bom is door de militaire auto riteiten verwijderd. De staat van oorlog in Brazilië. - De president van Brazilië heeft de volksver tegenwoordiging verzocht den staat van oorlog te willen invoeren in verband met het ontdekken van een communistisch compiot. Vermoedelijk zal nog heden ge stemd worden. Op het oogenblik is het in het geheele land rustig. De gebeurtenissen in Palestina. - De autoriteiten hebben aan de Palestijnsche bladen verboden ander dan officieel nieuws over de arrestatie van de onwettig verklaarde Arabische organisaties te pu- bliceeren of commentaar op de besluiten der autoriteiten te leveren. Chalidi, de burgemeester van Jeruzalem, is met 5 andere leden van het Arabische comité aan boord van den kruiser Sussex gebracht, waarna zij gedeporteerd zullen worden zoodra de zich nog in vrijheid be vindende leden gearresteerd zullen zijn. Hoesseini, voorzitter van den hoogen Mohammedaanschen raad, is te Beersjeba gearresteerd. Er zijn gistermorgen tal van huiszoekingen en arrestaties verricht, doch, nu het publiek van de gebeurtenis sen op de hoogte is, neemt de ongerustheid af. De Groot-Moefti wordt in de moskee van Oman verdedigd door zijn lijfwacht van 200 zwaargewapende Arabieren. Of hij gearresteerd zal worden in de moskee is nog niet beslist. Een Arabier, die in een der straten van Jeruzalem op een sommatie om te blijven staan, toch doorliep, is door een Engelsch soldaat op bevel van zijn patrouilleleider doodgeschoten. Hugo Black spreekt. - Hugo Black, de veelbesproken nieuwe rechter in het Amerikaansche Hooggerechsthof, heeft in een radiotoespraak het stilzwijgen verbro ken en ronduit toegegeven, dat hij vroeger lid van den Ku Klux Klan is geweest. Terstond daarop liet hij er echter op vol gen, dat hij niet vooringenomen is tegen joden, katholieken of negers. „Ik geloof, zoo zeide hij, dat mijn record als senator reeds elke onverdraagzaam heid op gebied van ras en godsdienst weerlegt. De ten aanzien van mij gedane zinspelingen zijn gegrond op het feit, dat ik ongeveer 15 jaar geleden mij bij den Ku Klux Klan heb aangesloten. Later heb ik mij daaruit teruggetrokken, en nooit ben ik opnieuw toegetreden". Hij voegde er aan toe geen sympathie te koesteren voor welke organisatie ook, die zich zelf de on-Amerikaanschhe bevoegd heid toekent, de volledige vrijheid van godsdienst te belemmeren. Zeven personen omgekomen bij auto ongeval. - In de buurt van het stadje Salo bij Helsingfors is een auto in een stroom gereden. Zeven personen verdron ken, en twee anderen werden ernstig ge wond. De roode vlootvoogd afgezet. - De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph meldt: Admiraal Orlof is ontheven van het op perbevel over de roode vloot. Hij bekleed de dit sinds 1926. Zijn opvolger, admiraal Viktorof, is uit Wladiwostok ontboden, waar hij het bevel voerde over de roode vloot in het Verre Oosten. Admiraal Orlof heeft de Sowjet-regee- ring vertegenwoordigd bij de kronings plechtigheden als plaatsvervanger voor wijlen maarschalk Toechatsjewski, die zich 24 uur voordat hij naar Londen had moeten vertrekken, liet verontschuldigen vanwege een plotselinge verkoudheid. De afzetting van admiraal Orlof, die sinds eenigen tijd verdacht was, zal wel een mysterie blijven, gelijk zoovele an dere mutaties van den laatsten tijd. Ik ben er vandaag bij toeval achtergekomen door een klein berichtje uit Leningrad over een parade van pas bevorderde zee-officieren. Daarbij werd gewag gemaakt van de tegenwoordigheid van admiraal Viktorof, die als opperbevelhebber van de roode strijdkrachten ter zee werd aangeduid. Niet alleen ontslagen van hooge offi cieren, maar zelfs nieuwe benoemingen op hooge posten worden thans gemeenlijk buiten de Sovjet-pers gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1