DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fransche regeering doet beroep op de notie. Maandag 4 October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Handhaving openbare orde en bestrijding sociale onrust. KRACHTIGER POLITIEK. Nog steeds verwoede strijd. De koningin heeft lichte griep. Nieuws in rt kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Ho 232 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 October. Hoewel Engeland zeker geen bolwerk van het fascisme genoemd kan worden, zijn er ook daar natuurlijk nog wel groepen men- schen, die in het fascisme hun ideaal mee- nen te kunnen vinden. En zoo nu en dan la ten deze Engelsche fascisten van zich spre ken, zooals gisteren, toen de Britsche unie van fascisten haar 5-jarig bestaan herdacht. Dat feest is oorzaak geweest van roerige uren in Londen. Bij een optocht van de fas cisten is het tot botsingen gekomen, zooals we hieronder zullen trachten te schetsen. Omstreeks 5000 zwarthemden zijn met sir Oswald Mosley, hun leider, aan het hoofd, te midden van een tumult en gejoel zonder weerga, van Milbank naar de Zuidoostelijke wijk Bermondsey gemarcheerd, omstuwd door een politiemacht van 2500 man, en tel kens weer bestookt met een hagel van pro jectielen, zooals eieren, citroenen, sinaasap pelen, oude schoenen, dakpannen, steenen en stokken. Herhaaldelijk werd het politiecordon door de menigte doorbroken en slechts met de grootste moeite kon de politie verhinderen, dat sir Oswald zelf in handen van zijn tegen standers viel. Ondanks het dringende verzoek der auto riteiten, niet door nieuwsgierigheid de taak der politie te bemoeilijken, waren tiendui zenden Londenaars op dezen Zondagnamid dag naar de Zuidoostelijke wijken getrok ken. Een onafzienbare menigte golfde door de straten, die de stoet zou volgen en een uur, voordat Mosley en zijn medestanders zich op marsch begeven, kwam het reeds tot botsingen tusschen de politie en het publiek. Deze botsingen namen tenslotte een zooda- nigen omvang asm, dat de politie zich ge noodzaakt zag een wijziging in de route te bevelen. Bij het passeeren van den stoet werden zoowel „Internationale" als „Rule Britania" gehoord. Er werd een groot aantal arrestaties verricht en tijdens een charge in Jamaica-street werden twee agenten ge wond. Aldaar had zich een stoet van anti fascisten gevormd, die zich in rijen van zes voortbewoog naast den stoet der aanhangers van Mosley, daarvan gescheiden door een dikke haag van politie-agenten, den wapen stok in de hand. Bij Southwardpark Road verbrak een stoet anti-fascisten de afzetting en trachtte uit een zijstraat komend, met de roode vlag aan het hoofd, door te dringen tot den stoet. Bereden politie joeg hen ech ter uiteen. Dank zij het dikke politie-cordon, dat hen van elkander scheidde, konden de politieke tegenstanders echter niet met el kander slaags raken. Zoo heeft Londen dus een middag gehad, die tot de meest-rumoerige behoorde. Een politieke rel is daar de oorzaak van geweest. Engeland is niet gediend van het fascisme en de anti-fascisten hebben dat op al te dui delijke wijze gedemonstreerd. Duitschland heeft zijn dankdag gehad voor de oogst De boeren van het geheele rijk wa ren opgeroepen naar Büchenberg en daar heeft Hitier hen toegesproken op zijn beken de wijze. Hij heeft nog eens weer gewezen op de noodzakelijkheid van koloniën en nog eens weer gezegd, wat er in Duitschland tij dens zijn rrgjime bereikt werd. In het kort komt dat 1/ier op neer volgens Hitier zelf: le. Aan den onderlingen strijd is een einde gemaakt. 2. Er is een autoriteit geschapen, die aan niemand anders dan aan het Duitsche volk ondergeschikt is. 3e. In Duitschland is een enkele wil in het leven geroepen. 4e. In Duitschland is arbeid alles. Niet het geld geeft doorslag, doch de arbeidskracht van het geheele volk. Dit is het geheim en de oplossing van alle problemen in Duitschland, het land is weer een bloeiende tuin geworden en men zal zorgen, dat het zoo zal blijven. Niemand moet zich inbeelden nog in dezen tuin te kunnen inbreken. Duitschland zal zijn vrij heid en zijn onafhankelijkheid, zijn veilig heid en hiermede zijn cultuur en leven be waren. Deze woorden hebben bij de massa hun uitwerking niet gemist en Hitier heeft daar mee dus bereikt, dat de boerenbevolking op hem blijft vertrouwen. Na het militarisme de vorige week gehul digd te hebben, heeft hij thans de platte landsbevolking hulde gebracht Zoo zorgt de Leider er voor, dat alle klassen een beurt krijgen. Het is een der beste manieren, om de rust in het land te bevorderen. De met spanning verwachte bijeenkomst van den Franschen ministerraad heeft Za terdagmiddag plaats gevonden. Naar uit het communiqué, dat met zooveel spanning ver wacht werd, dat met de voorlezing begon nen werd nog voordat de ministerraad geëindigd was, blijkt, is een volledige over eenstemming tusschen de ministers bereikt. Chautemps heeft met alle macht een eens gezindheid weten te bewerken en hij heeft daardoor het gevaar van een kabinetscrisis verderaf geplaatst. De socialistische minis ters hebben gevolg gegeven aan het beroep dat Blum op hen gedaan heeft om den pré- cairen financieelen toestand van het land beslissend te laten zijn, boven partijbelan gen. Zij hebben thans maatregelen, die niet op alle punten in overeenstemming zijn met de verlangens van de party zooals hand having van de niet-inmenging, financieele aanpassing in plaats van wisselcontrole en veranderingen op de bepalingen nopens de veertig-urige werkweek goedgekeurd. De aangenomen resoluties hebben verder betrekking op strikte handhaving van den socialen vrede, waartoe een dringend be roep op de geheele natie wordt gedaan, zü stellen voorts maatregelen tegen onge- wenschte vreemdelingen voor. De politiek, zooals die Zaterdag door den ministerraad is vastgesteld, zal niet in het geding ge bracht mogen worden by de kantonnale ver kiezingen. Het communiqué. Hoewel de Fransche ministerraad op dat oogenblik nog niet was geëindigd, heeft de onderstaatssecretaris, Bertrand, gistermid dag even voor één uur het volgende com muniqué nopens het in den ministerraad behandelde voorgelezen: Nadat de minister van financiën een uiteenzetting had gege ven van den financieelen toestand en in het bijzonder van den toestand der wisselmarkt, heeft de ministerraad met algemeene stem men de volgende verklaring aangenomen: De ministerraad stelt vast, dat er geen enkele technische reden is, die den specula tieven druk, welke den laatsten tyd op de Fransche munteenheid wordt uitgeoefend, rechtvaardigt. De begrooting werd in even wicht gebracht, de positie van de schatkist verbeterd en voor de nakoming van de op 1 October vervallende termijnen werd ge zorgd, zonder dat de staat een beroep heeft moeten doen op de by de bank te zijner be schikking staande middelen. De financieele toestand van Frankryk is dus gezond. De economisch gebied moet nog het te kort op de handelsbalans worden wegge werkt door een toenemende productie. In dit verband heeft de regeering een onder zoek ingesteld; de resultaten van dit onder zoek moeten spoedig een vastberaden toe passing vinden. De financieele en economische situatie kan dus geen verklaring vormen voor'de gedrukte stemming op de wisselmarkt. Deze wordt ernstig geïnfluenceerd door psycho logische en politieke oorzaken. De geruch ten die hiervoor worden gebruikt en die tot wantrouwen onder de bezitters van kapi taal leiden, hebben voornamelijk betrek king op de ninternationalen toestand en op een vrees voor een herleving der sociale onrust De twijfel wordt gewekt, of de regeering er wel in zal slagen, de mede werking van werkgevers en arbeiders te krijgen bij de organisatie van den arbeid. Verder hebben de geruchten betrekking op de aanslagen, welke buitenlanders op ons grondgebied hebben gepleegd en ten slotte tracht men den indruk te wekken, dat de stabiliteit van de regeering bedreigd zou worden door den uitslag van de kantonale verkiezingen. Geen wisselcontrole. De ministerraad is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is door snelle en energieke maatregelen verbetering te brengen in de huidige monetaire crisis. Hij verwerpt daar bij geheel en al het denkbeeld van een wis selcontrole en meent, dat de munteenheid alleen beschermd kan worden door den eensgezinden wil van het land om de wel vaart te verdedigen door ongespannen ar beid, discipline en eenheid. Resoluties. Vervuld van dit gevoel van nationale eenheid heeft de ministerraad de volgende resoluties goedgekeurd: 1. De regeering verklaart uitdrukkelijk tegenstander te zyn van eUftn maatregel van wisselcontrole, dwang of autarkie. Zy is vastbesloten trouw te blijven aan de mo netaire vrijheid in de politiek, zooals die uiteengezet is in het monetair accoord van drie, dat in September van het vorige jaar gesloten is tusschen de Fransche, Engelsche en Amerikaansche democrateën. 2. De regeering is vastbesloten haar vredespolitiek voort te zetten, wélke gedu rende vijftien maanden door den minister van buitenlandsche zaken Yvon "ielbos ge voerd is, zoowel namens het l met Blum als namens de tegenwoordige regeering. Zy is er op uit in samenwerking met Groot Brittannië van de andere landen te verkrij gen, dat die evenals Frankryk, in de Spaan- sche aangelegenheid de niet-inmenging eerbiedigen. Zy zal met kracht de belangen van Frankryk blyven verdedigen en er daarbij op uit zyn de vreedzame betrekkin gen met andere landen te handhaven en uit te breiden. 3. De ministerraad keurt de verklarin gen, welke de minister-president voor de commissie van onderzoek naar de productie heeft afgelegd, goed, en zy geeft hem en den minister van arbeid opdracht, haar de noodige besluiten voor te leggen, strekken de tot de toepassing van de resultaten van het onderzoek van de commissie nopens een vergroote productie, hetzij door rationalisa tie der ondernemingen, hetzy door nadere uitwerking van de arbeidsregeling overeen komstig de voorwaarden, neergelegd in de wet van 21 Juni 1936 nopens de 40-urige werkweek. 4. De regeering herinnert alle burgers aan de noodzakelijkheid van handhaving van de openbare orde en der sociale dis cipline. Zy doet in het byzonder een beroep op werkgevers en arbeiders, opdat deze door gebruikmaking van rechtvaardige arbi trage van hun conflicten, zooals de overheid die heeft georganiseerd, definitief afzien van alle manoeuvres- en onwettige daden, als schending van de collectieve overeen- kosten of van de vrijheid van vakvereeni- ging, bezetting van fabrieken en lokalen etc., waartegen het openbaar gezag zich met vastberadenheid zal verzetten. 5. De regeering heeft besloten een einde te maken aan de agitatie van bepaalde vreemdelingen op haar grondgebied. De mi nisterraad keurt de voorstellen inzake de controle op alle buitenlandsche agitators, wie zij ook zyn mogen, welke voorstellen door den minister van binnenlandsche zaken nader worden uitgewerkt, goed. 6. Aangezien de regeering er van over tuigd is, dat, wil zy slagen, een onophoude lijke actie noodig is, stelt zy vast, dat de politiek, welke in deze verklaring is uiteen gezet, niet in het geding gebracht kan wor den by de a.s. kantonnale verkiezingen. De toestand in Noord-Afrika. Naar verluidt, heeft de ministerraad in zyn zitting van Zaterdagmorgen zich ook bezig gehouden met den poitieken, economi- schen en socialen toestand van Algerië, Tu nis en Marokko. Hoewel zy geneigd is reke ning te houden met de wenschen der bevol king zal in geen geval geduld kunnen wor den dat inbreuken op de openbare orde en het gezag van Frankryk voorkomen. Naar Havas verneemt, heeft de regeering met het doel een nauwere samenwerking te verkrijgen tusschen den gouverneur-gene raal en den resident-generaal en ten einde vlug en doeltreffend alle maatregelen die op Noord-Afrika betrekking hebben te kun nen nemen, en op voorstel van de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, be sloten den minister van staat Alber Sarraut te belasten controle uit te oefenen op de coördinatie van het bewind in Noord-Afrika. Om half twee heeft Bertrand het slot van het communiqué voorgelezen. Dit luidt als volgt: Yvon Delbo$, de minister van buiten landsche zaken heeft verslag uitgebracht over de resultaten van de conferentie van Nyon, de werkzaamheden van den Volken bond, de verdere besprekingen welke te Genève gevoerd zijn en de onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Engeland strek kende tot beëindiging van de buitenland sche interventies in den Spaanschen bur geroorlog. Minister-president Chautemps heeft hierna Delbos gelukgewenscht met zyn gelukkige pogingen in het belang van het behoud van den vrede. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierna nog eenige verklaringen afgelegd over de repa- trieering van Spanjaarden en de verwyde- ring van ongewenschte vreemdelingen. De politie werd hulde gebracht voor haar op treden by de verschillende aanslagen. Na afloop van den ministerraad waren de ministers de gasten van den heer en me vrouw Lebrun. Incident tusschen Italiaansche en Fransche matrozen te Sjanghai. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Chineesche troepen, die den spoorweg Sjanghai-Woesoeng bezet ten, zijn teruggedreven. De Japansche troepen aan het front ten noorden van Sjanghai hebben Lioetsjahang en Koetsjiatse bezet. Reeds 48 uur wordt wanhopig ge streden om het bezit van den hoofd weg van Lo-tjen naar Lioehang. Vol gens den woordvoeder der Chineezen is er in de stellingen geen verandering gekomen. Nader wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen langzaam terugwy- ken in westelijke richting. De Japanners hebben driemaal Kanton gebombardeerd. Te Sjanghai is tusschen Italiaansche en Fransche matrozen, die op de steigers aan de kade langs de Fransche concessie ston den te wachten op de barkassen, die hen naar hun oorlogsschepen zouden vervoe ren, een vechtpartij ontstaan. Annamietische troepen scheidden de vechtenden. De aandacht werd tenslotte van het incident afgeleid door een lucht aanval van de Chineezen. Tijdens een der luchtaanvallen van de Chineesche luchtmacht op Jantsjepoe zijn enkele bommen in de Internationale ne derzetting terecht gekomen. Een Ameri kaan werd ernstig gewond. Naar aanleiding van de berichten over het optreden van Japansche oorlogssche pen tegen Chineesche jonken, heeft de woordvoerder van de Japansche admirali teit verklaard, dat er twee categorieën van Chineesche jonken bestaan. Een die vreedzame doeleinden nastreeft, en een andere, bestaande uit gewapende scheep jes, waarvan sommige 500 ton groot zyn. Hy zeide, dat de Japansche oorlogssche pen maatregelen nemen, wanneer Chinee sche jonken weigeren, zich te onderwerpen aan inspectie door de Japanners. De vereeniging van vooraanstaande za kenlieden en publicisten te Tokio, heeft een telegram gezonden aan den secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, waarin de beschuldigingen van den Bond tegen Japan van de hand worden gewezen. Verklaard wordt, dat de conclusie van den Bond gebaseerd is op onjuiste informaties. Japansche blokkade der Chineesche kust. Men meldt uit Sjanghai: De Japansche militaire- en vloot- autoriteiten in China toonen zich zeer verontrust over de zeer talrijke wa penzendingen, die China binnenko men, vooral in de zuidelijke havens. Zooals bekend laat de Japansche vloot, die de blokkade aan de Chinee sche kust uitoefent, buitenlandsche schepen vrij varen, van welken aard hun lading ook is. Volgens zekere gezaghebbende Japansche kringen zou het nu niet onmogelijk zijn, dat in deze houding verandering zou komen. DE ZAAK-BLACK. Proces aangekondigd. Naar uit presidenteele kringen verno men wordt, zal de nieuwe rechter in het Amerikaansche hooggerechtshof, Hugo L. Black, vandaag zijn nieuwe ambt aanvaar den, zonder dat president Roosevelt zich op eenige wijze zal uitspreken over diens veelbesproken lidmaatschap van de Ku Klux Klan, waarover Black zelf Vrijdag onthullingen heeft gedaan. Inmiddels wordt van andere rijde ver nomen, dat wanneer Black vandaag voor het eerst in het hooggerechtshof ritting zal nemen, de vroegere assistent attorney general, Al bert Lewitt, het hof om toe stemming zal verzoeken in de zaak Black een proces aan te gaan, waarin de grond wettigheid van Black's benoeming wordt betwist, en wel op grond van het feit, dat hy: 1. als lid van den senaat destijds ge stemd heeft voor de verhooging van in komsten van het ambt dat hy thans be kleedt; 2. dat er ten tijde van zyn benoe ming eigenlijk geen vacature in het hoog gerechtshof bestond. WAT HITLER EN MUSSOLINI HEBBEN AFGESPROKEN. De „Manchester Guardian" zegt het te weten. Volgens inlichtingen uit even betrouwbare als onafhankelijke bronnen, zoo schrijft de „Manchester Guardian", zyn Hitier en Mus- solini het volgende overeengekomen: In Spanje zal een groot offensief worden ontketend, wellicht niet om den rebellen ter- Men meldt ons heden van het Loo: Naar wy vernemen, is H. M. de koningin ten gevolge van een lichten aanval van griep op advies van den geneesheer verplicht, eenige dagen binnen het paleis te blijven. stond de overwinning te verzekeren, maar om hun zoodanige successen te verschaffen, dat hun uiteindelijke overwinning nog slechts beschouwd moet worden als een kwestie van tijd. Madrid zal het hoofddoel- wit van het offensief zijn. In de komende weken zal de Spaansche hoofdstad bloot staan aan luchtbombardementen door Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen, van zulk een hevigheid, dat zy volgens de berekening van Rome en Berlijn, schijnen te gelijken op die van Tokio ten aanzien van China en waardoor de bevolking zoo verzwakt en ge demoraliseerd wordt, dat de Italiaansche vrijwilligers, die 'n aanzienlijke superioriteit vertoonen in oorlogsmateriaal, de stad stor menderhand kunnen innemen. De Duitsche bijdrage tot 't offensief zou bijna uitsluitend beperkt blyven tot de luchtmacht. In Eerlijn en Rome rekent men er op, dat Madrid bin nen twee maanden zal vallen. De val zou niet het einde van den burgeroorlog behoe ven te beteekenen, maar zou, vooral in Ita lië en Duitschland, worden voorgesteld als gelijkstaande met een zege van Franco. Schip in nood. - Het Amerikaansche vrachtschip „Maschaba", dat uit San Fran- cisco komt, heeft noodseinen uitgezonden, aangezien het in den mist op een rots is ge- loopen op twee mijl ten Noorden van Kaap Levi (Fr.) Vier sleepbooten zyn onmiddellijk ter assistentie uitgevaren, welk werk zij den geheelen nacht voortzetten. "Geen enkel persoonlijk ongeluk heeft zich, voor zoover tot dusverre gemeld is, voorgedaan. „De Maschaba" meet 6000 ton. Geheimzinnige misdaad op klaarlichten dag. - Op klaarlichten dag is een geheim zinnige misdaad gepleegd op de Boulevard Springfield, één der drukste verkeersaders van Long Island te New-York. Men vond hier n.L in een langs den weg staande auto de lijken van een jongen man en een meisje, wier hoofden door kogels waren doorboord. De dader heeft zyn misdaad „gesigneerd", hy heeft zyn slachtoffers n.L een zeer klein rood cirkeltje op het voor hoofd geteekend. Men vraagt zich af of men hier niet staat voor het werk van een waan zinnige iviussolini en Franco wisselen telegram men. - Voor den zender Radio Nacional (Spanje) is gisteravond een telegram voor gelezen, dat Mussolini aan Franco heeft ge richt ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is, dat Franco benoemd werd tot hoofd van het rechtsche Spanje. In zijn telegram wenscht Mussolini Franco ge luk met „de resultaten, die verkregen zijn in den strijd tegen de beschaving-vernie lende krachten" en spreekt den wensch uit, dat de nationale Spaansche zaak moge triomfeeren. Generaal Franco heeft op 2 October dit telegram beantwoord uit naam van het nationale Spanje en Mussolini geluk gewenscht met „den onmetelijken triomf van de reis naar Berlijn, die in staat heeft gesteld de vriendschap te vieren der beide groote volkeren en de volledige overeen stemming van de beide geniale leiders". Poolsche blad over ontmoeting Hitler- Mussolini. - De Poolsche Gazeta Polska vat de resultaten van de ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini als volgt samen: De Duitschers en Italianen hebben plech tig betoogd, dat de as RomeBerlijn een blijvend instrument vormt, waarover beide staten het eens zijn. Het nationaal-socialisme en het fascisme hebben duidelijk hun ge meenschappelijke punten en gemeenschap pelijke doeleinden getoond, en hun gemeen- schappelijken vijand aangewezen, waarmede de solidariteit der beide staatsopvattingen is gekenmerkt. Mussolini en Hitier hebben een persoonlijke vriendschap bezegeld en zich aan hun volkeren voorgesteld als de voor naamste waarborgen voor de blijvende Duitsch-Italiaansche samenwerking. De maatregelen tegen de Arabieren. - Van een bepaalde reactie der Arabieren op de maatregelen, die de Engelsche regeering genomen heeft, is tot dusver nog niets ge bleken, Een vooraanstaande Arabische per soonlijkheid heeft tegenover den Reuter- correspondent verklaard, dat de regeering door het verwijderen van de erkende leiders tot op zekere hoogte de controle over de extremistische elementen weggenomen heeft, it Jaffa meldt Reuter, dat in deze stad een algemeene staking der Arabieren dreigt uit te breken. Drie notabelen zijn te Jaffa gearresteerd en de gemoederen zijn tot het uiterste verhit.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1