DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De „Specht" te Palembang verongelukt. Roosevelt over den internationalen toestand. No. 234 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 October 1937 139e Jaargong De algemeene toestand. De eerbied voor de verdragen worde hersteld. Geen isolatie-politiek. Drie leden der bemanning en één passagier gedood. Hedenmorgen Is het K. L. M.- toestel de Specht, dat in de vroegte van Bandoeng was ver trokken voor de retourvlucht naar Nederland, op het vliegveld te Palembang verongelukt. Drie leden der bemanning en een passagier werden gedood, terwijl een der passagiers zwaar gewond werd. De dooden zijn: de gezagvoerder Stork, de werktuigkundige Ruben, de marconist Stodieck en de pas sagier Steenbergen. De ernstig gewonde is de heer Schoch, ver tegenwoordiger van de British American Tobacco Company. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 6 October. Bij de behandeling van het Chineesch- Japansche conflict in de Volkenbondsver gadering zijn gisteren ernstige moeilijk heden gerezen, waardoor de sluiting van de achttiende Volkenbondszitting ver traagd werd. Na een zware nachtelijke zitting schijnt de redactiecommissie in de „commissie van 23" tot overeenstemming te zijn ge komen over de conclusies, die getrokken moeten worden uit het onderzoek inzake het conflict, zijn oorsprong en zijn ontwik keling. De Chineesche delegatie heeft ech ter reeds aanstonds reserves geformuleerd ten aanzien van het Britsche voorstel, om een conferentie te beleggen tusschen de negen mogendheden, die het verdrag van Washington hebben onderteekend. China stond er echter op, dat de kwestie niet buiten den Volkenbond om wordt behan deld en drong er bovendien op aan, dat de „commissie van 23" en ook de assemblee niet uiteen gaan, voordat in wei-om schreven woorden de schuld vani Japan is vastgesteld. Het gevolg was, dat de bijeenroeping van de „ondercommissie van 13" en van de „commissie van 23" en dus ook van de assemblee vertraagd werd. Een nader bericht meldt, dat de redac tiecommissie uiteen is gegaan zonder weliswaar tot volkomen overeenstemming te zijn gekomen, doch nadat ini elk geval belangrijke vorderingen waren geboekt. Men is een belangrijken stap voorwaarts gekomen, aangezien China zich accoord heeft verklaard met het plan tot bijeen roeping van een Zuidzeeconferentie zonder een uitgesproken veroordeeling van de agressie en een welomschreven verwij zing naar de artikelen 10 en 11 van het pact. Het stelt echter als voorwaarde, dat de bewoordingen van de redactie uiterst krachtig moeten zijn en dat in geen geval buiten den Volkenbond om wordt gehan deld. Het secretariaat var den Volkenbond heeft het is mede in verband met bo venstaande van belang het verslag van de „commissie van 23" gepubliceerd en dit verslag besluit als volgt: „Het is duidelijk, dat Japan en China zeer van meening verschillen ten aanzien van de diepere oorzaken der oneenigheid en van het incident, dat tot de eerste vijandelijkheden geleid heeft. Het is even wel niet tegen te spreken, dat de machtige Japansche legers het Chineesche gebied zijn binnengevallen en militaire controle uitoefenen op groote uitgestrektheden met inbegrip van Peiping, dat de Japan sche regeering vlootmr.atregelen ter ver hindering van de Chineesche scheepvaart aan de Chineesche kust heeft getroffen en dat de Japansche luchtmacht ver van elkander liggende plaatsen bombardeert. Na onderzoek van de ter tafel gebrachte feiten kan de commissie slechts vaststellen, dat de Japansche militaire operaties te land, ter zee en in de lucht volkomen on evenredig zijn aan het incident, dat het conflict heeft veroorzaakt. Dat deze daden zeker niet de vriendschappelijke samenwerking tusschen de beide landen, waarnaar de Japansche staatslieden ver klaren te streven, kunnen vergemakke lijken of bevorderen: dat die daden niet gerechtvaardigd kunnen worden en in strijd zijn met de Japansche verplichtin gen zooals die in het negenmogendheden- verdrag en in het verdrag van Parijs zijn vastgelegd." De Chineesche delegatie is voldaan over de in de commissie van dertien verkregen resultaten. In aanmerking genomen de onmogelijkheid van het verkrijgen eener formeele veroordeeling van den aanvaller, aldus verklaarde men in Chineesche krin gen, is het resultaat der Volkenbondswerk- zaamheden beter dan wij hadden kunnen hopen. Wij blijven aan één punt vasthou den: het eventueele bijeen komen van een conferentie voor den Stillen Oceaan mag den Volkenbond niet bevrijden. De orga nen van den bond zullen de ontwikkeling blijven volgen en zoo noodig nieuwe maat regelen moeten nemen. Wij zijn van mee ning, dat wij een moreele en politieke overwinning behaald hebben." Op zijn reis door de Vereenigde Staten heeft president Roosevelt te Chicago een rede over den internationalen toestand ge houden. Hij zeide. dat de politieke situatie ernstige ongerustheid werkt bij alle volken, die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Er heerscht thans een terreur en de minachting voor het interna tionale recht is zoo groot geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor be dreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, aldus Roose velt, zonder waarschuwing of rechtvaar diging van eenigen aard worden non-cam- battanten, ook vrouwen en kinderen, mee- doogenloos vermoord door de bommen der vliegtuigen. In zoogenaamden vredestijd worden schepen door duikbooten aangeval len en vernield, zonder reden en zonder waarschuwing. Volken, die voor zichzelf vrijheid eischen, weigeren anderen die vrij heid. Onschuldige volken worden wreede- lijk opgeofferd aan de begeerte naar macht en hegemonie, die ieder gezond verstand mist. Indien wij een wereld, waarin wij vrij mogen ademen en zonder vrees in vriend schap kunnen leven, willen behouden, moeten de vredelievende naties met ge meenschappelijke krachtsinspanning de wetten en beginselen, waarop de ware vrede steunt, verdedigen. Het is noodzakelijk dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van het verdrag weerkeert en dat men erkent, dat de moraal van volken even belangrijk is als die van het individu. In technisch en moreel opzicht bestaat er een onderlinge afhankelijkheid, waardoor geen enkele natie zich geheel kan afslui ten voor een economische of politieke be roering elders in de wereld. De internatio nale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van iederen staat, klein of groot, in gevaar. Het is dus voor de Vereenigde Staten van het grootste belang dat het heilig karakter der internationale verdragen en de inter nationale moraal hersteld worden. Na een zinspeling te hebben gemaakt op het hooge percentage der begrootingen, dat voor bewapeningsdoeleinden bestemd is, zeide Roosevelt, dat dit voor de Vereenigde Staten veel lager is 11 of 12 procent. Wij zijn vast besloten, aldus vervolgde de Pre sident, buiten den oorlog te blijven. Toch kunnen wij ons niet beveiligen tegen de heillooze gevolgen van den oorlog en tegen de kans, dat wij erin worden medegesleept Wij treffen maatregelen, die deze kans tot een minimum terug brengen, maar wij kunnen niet volledig beschermd zijn in een wereld van wanorde, waar vertrouwen en veiligheid ver te zoeken zijn. Indien de be schaving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. Amerika haat den oorlog en streeft dus met toewijding naar het herstel van den vrede. Roosevelt zeide nog, dat bepaalde landen een burgeroorlog aanstoken, door er aan deel te nemen en dat tegenover naties, die hen nooit eenig kwaad hebben gedaan. Het schijnt ongelukkigerwijze waar te zijn, dat de epidemie van de illegaliteit voortschrijdt. Wanneer een epidemie eener menschelijke ziekte zich uitbreidt, dan neemt de ge meenschap maatregelen om de zieken af te zonderen ten einde de publieke gezondheid te beschermen. De indruk te Washington. Welingeliche kringen zijn van meening, dat de door president Roosevelt te Chicago uitgesproken redevoering een van de be langrijkste is, welke hij over de buiten- landsche aangelegenheden heeft gehouden. Men legt deze redevoering uit als een aan wijzing, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn zonder voorbehoud iedere ge meenschappelijke poging te steunen, welke beoogt den wereldvrede te herstellen en te handhaven. Men is voorts van meening, dat de redevoering beoogde den Volkenbond aan te moedigen krachtiger en practischer maatregelen tegen de aanvallers te nemen, welke maatregelen volledig door de Ver eenigde Staten zouden worden gesteund. De Engelsche perscommentaren. De redevoering van Roosevelt te Chicago neemt een eerste plaats in de Engelsche bladen van hedenmorgen in, waarbij in het bijzonder de nadruk valt op de opmerking, dat de vredelievende landen, die de ziekte der internationale anarchie verspreiden „in quarantaine moesten worden opgenomen". De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: „Hoe stelt Roosevelt zich voor dat de Vereenigde Staten in gezamenlijk optre den met de andere mogendheden de be ginselen zullen verdedigen waarop de vrede en de rechtvaardigheid gegrondvest zijn, wanneer hij, zooals hij zegt, aan 't hoofd staat van een volk, dat vastbesloten is bui ten den oorlog te blijven? De „Daily He rald" schrijft: „In Engeland zeggen offi- cieele kringen: Wij zullen niets kunnen doen zonder Amerika, en Amerika wil niets doen. Nu is het klaarblijkelijk mogelijk, dat de redevoering van Chicago in de eer ste plaats ten doel heeft de Amerikaansche opinie te polsen, maar zij bewijst toch, dat Roosevelt niet geneigd zou zijn a priori het aanbod te verwerpen, dat hem zou kunnen worden gedaan, om gezamenlijk druk uit te oefenen op Japan. Fransche persstemmen. In een commentaar op de redevoering van Roosevelt schrijft de „Jour": „De rede is een plechtige waarschuwing, gericht aan de mogendheden, die den vrede trachten te verstoren. De rede breekt met de integrale neutraliteitspolitiek, die tot dusverre de ge dragslijn van alle Amerikaansche regee ringen sedert 1919 heeft gevormd. De „Epoque" schrijft: „Pessimisme begon de vredelievende naties van Europa aan te tasten. Zij vroegen zich af of het laatste woord niet zou zijn aan de mogendheden, die het geweld als eenige wet erkennen. En daar komt nu van het nieuwe vasteland 'n gezaghebbend woord haar eenige hoop brengen. De Vereenigde Staten, die zoo langen tijd geweigerd hebben zich te be moeien met de Europeesche zaken, bekennen bij monde van president Roosevelt, dat zij op den verkeerden weg waren en dat, wan neer zij aan den oorlog willen ontkomen, zij moeten deelnemen aan het collectieve vredeswerk". De „Ondre" schrijft: „De redevoering is 'n waarschuwing, die niet alleen gericht kan zijn tot Japan en die beteekent, dat de Vereenigde Staten uit overwegingen van practische politiek wel eens zouden kunnen ophouden geen belang te stellen in wat zich buiten het Amerikaansche vaste land afspeelt. De woordenvloed, de roerig heid en de ambities der totalitaire staten zullen tenslotte zonder twijfel een samen werking tusschen de drie groote democra- tiën met zich mede brengen. Amerikaansche persstemmen. De „New York Times'" schrijft: Roose velt heeft gesproken voor een Ameri- kaansch gehoor, maar wat hij gezegd heeft zal worden gelezen, gewogen en bestudeerd door een internationaal auditorium en na geplozen worden tot het uiterste om na te gaan wat in zijn woorden zou kunnen lig gen opgesloten. De „Herald Tribune" beschuldigt den president van een oproep, die dubbelzinnig is en volkomen sentimenteel en emotio neel, ondanks de talrijke belemmeringen van het Volkenbondshandvest ald. gaat 't blad verder, heeft de consultatieve commissie den moed gevonden voor te stellen Japan te beschuldigen van schending van het ne- genmogendhedenverdrag. Niets zoo be paalds kan, ondanks al zijn welsprekend heid, worden toegeschreven aan Roosevelt. Japan's commentaar. De zegsman van het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken, heeft com mentaar geleverd op de redevoering van president Roosevelt en daarbij het volgen de verklaard: De wereld is geschapen voor de geheele menschheid en de vrede zal moeilijk ge handhaafd kunnen blijven, zoolang geen einde is gekomen aan de ongelijke verdee ling van goederen onder de volken. Japan eischt de gelijkheid niet op als een recht, maar voor zijn teveel aan bevolking. In het bijzonder die welke de Vereenig de Staten n 1924 hebben aangenomen, ver hinderen die Japansche emigratie. Eeveneens wenscht Japan de vrijheid voor een vreedzame uitbreiding van zijn bevolking in China. De laatste vijftig jaar is de bevolking van Japan meer dan verdubbeld. Het voor nemen van Japan om het Aziatische conti nent een vreedzame ontwikkeling te be werkstelligen, is niet alleen ten voordeele der Japanneezen, maar ook ten voordeele der Chineezen, Wij vertrouwen, dat het Chineesche volk de ware bedoelingen van Japan zal gaan inzen en aan den vrede in Oost-Azië en in de geheele wereld zal wil len medewerken. - VfT. <t" 'J& - '5 - De Specht start van Schiphol, waarheen zij niét zal terug k'eeren! Opnieuw is de K.L.M. getroffen door een ramp en helaas nog wel op het oogenblik, dat onze koninklijke luchtvaartmaatschap pij een nieuw hoogtepunt had bereikt: de invoering van een driemaal-weekschen dienst AmsterdamBandoeng v.v. De Specht, die hedenmorgen vroeg van Bandoeng naar Schiphol vertrok, is reeds bij het eerste tusschenstation verongelukt en daarbij zijn weer vier dooden te betreu ren. Drie trouwe K.L.M.ers zijn slachtoffer geworden van hun beroep. Hun namen moeten toegevoegd worden op de langer, steeds langer wordende doodenlijst van K.L.M.ers, die hun maatschappij hebben groot gebracht. De eerste berichten. De berichten, die ons hedenmorgen vroeg uit Indië bereikten, waren zeer sober ge steld en gaven eerst nog hop. Want wel iswaar luidden het eerste telegram, dat het toestel de Specht verongelukt was, maar tevens, dat de inzittenden gewond zouden zijn. Er was dus een kleine hoop, dat hier geen levens te betreuren zouden zijn. Helaas, al spoedig bleek, dat deze hoop ij del was. Want weldra kwam het ontstel lende bericht, dat drie leden der beman ning om het leven waren gekomen, terwijl een passagier zwaar gewond was. De tweede bestuurder Groenveld en de zes overige passagiers kwamen er zonder noemens waardige verwondingen af. Uit de telegrammen viel verder op te ma ken, dat de Specht bij de landing veronge lukt moet zijn. Tijdens de landing moet een der beide motoren afgeslagen zijn, tenge volge waarvan het toestel naar beneden stortte en verongelukte. Onmiddellijk was hulp ter plaatse, ter wijl de K.N.I.L.M. direct een speciaal vlieg tuig naar Palembang zond, aan boord waar van zich o.m. de hoofdinspecteur van de K. L.M„ de heer Moes, bevond. De post werd geheel gered en zal morgen met de Valk, die door Smirnof besttiurd wordt, naar Ne derland worden verzonden. Beroemde passagiers. Naar aanleiding van de eerste berich ten over het verongelukken van de Specht bevestigt Aneta, dat hierbij zijn omgekomen de gezagvoerder Stork, de mecanicien Ruben en de marconist Stodiek, en dat een der passagiers, de heer Schoch, van de British American Tobacco Company, zwaar gewond werd. De andere passagiers, t.w. de heer Monroe uit Singapore, de heer van Steenbergen uit Bandoeng, de beroem de violist Bronislav Hubermann en zijn secretaresse miss Ibbeken, zoomede de heer Bouman van de B.P.M. en freule Smissaert zijn ongedeerd. De oorzaak van de ramp is vermoe delijk gelegen in het terugloopen van een der motoren. Een vierde doode. In een hedenochtend op het hoofdkan toor van de K.L.M. te Den Haag gehouden persconferentie deelde de heer Plesman na dere bijzonderheden mede omtrent de ramp, welke de Specht op het vliegveld te Palembang is overkomen. Omtrent de toedracht van het ongeluk kon de directeur nog geen bijzonderheden meedeelen, omdat de berichten daaromtrent nog niet waren binnengekomen. Niettemin kon hij wel zeggen, dat de Specht kort na den start omlaag kwam. Helaas, is nog een vierde slachtoffer te betreuren. Het is de heer Steenber gen van het Marsman Concern, die in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Palembang moest worden vervoerd, waar hij korten tijd later aan een long bloeding overleed. De passagier Schoch, wiens toestand aan vankelijk zeer ernstig leek, is volgens de laatste berichten buiten levensgevaar. Om half elf had een telefoongesprek plaats tusschen het hoofdkantoor der K.L.M. met dat van de K.N.I.L.M. te Batavia, waarbij de door den heer Plesman meege deelde feiten werden verteld. Ten aanzien van de verwondingen der passagiers behalve den heer Schoch, kon de heer Plesman meedeelen, dat deze bestaan uit schrammen, verstuikingen en in het al gemeen letsel van onbeduidenden aard. Het vliegtuig zwaar beschadigd. Om 11 uur had nog een kort tele foongesprek met Palembang plaats, waarin werd medegedeeld, dat het ver ongelukte vliegtuig op enkele honder den meters van het vliegveld is omlaag gekomen. Het is heel zwaar beschadigd. Ofschoon het telefoongesprek met Palem bang zeer onduidelijk was, heeft de heer Plesman uit de mededeelipgen van den heer

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1