I QE JOUDEN i'Bitwetdand Jludi&pcogcaiiiitw t J, ieuUlelon Verkeersongelukken. Branden. TWEEDE FLAD 2 GASTEN OP HET LOO. Hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg Schwerin, broeder van wijlen prins Hendrik, en de heer von Bülow Stolle gewezen Haus- marschall véin wijlen prins Hendrik, vertoe ven thans als gasten van H.M. de koningin op het paleis Het Loo, en gaan dagelijks op jacht in het uitgestrekte gebied, dat bij dit paleis behoort. Binnenkort worden meer gasten op het Loo verwacht om op uitnoodiging van H.M. de koningin in de omgeving te jagen. Prins Bernhard zal dan ook aanwezig zijn. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. Het Hoofdbestuur van den K.N.M.B. adresseert. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, uitvoe ring gevende aan een opdracht van het 34e Nationaal Middenstandscongres, gehouden op 6 en 7 Juli j.L te Zwolle, heeft zich onder verwijzing naar zijn reeds dd. 16 Juni 1937 ingezonden adres, alsnog de aandacht van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gevraagd voor beschouwingen ten aanzien van het weldra in openbare behandeling komende ontwerp van wet, houdende alge- meene regelen ter zake van de electriciteits- voorziening. Genoemd hoofdbestuur had reeds in het eerder verzonden adres zijn instemming met het doel van het wets-ontwerp na melijk om aan den bestaanden chaotischen toestand op het gebied van de electriciteits- voorziening een einde te maken betuigd. Ten aanzien van enkele punten wordt nog maals op aanvulling aangedrongen. In het adres wordt betoogd, dat de elec- triciteitstarieven dusdanig verworden zyn, dat herziening een gebiedende eisch gewor den is. Als basis voor de vaststelling van de tarieven dient de kostprijs van het product te worden genomen, terwijl de winst cp de electriciteitsbedrijven beperkt moet blijven tot een bedrag, noodig voor rente, afschrij ving en vernieuwing; voorts dient de over winst voor versnelde afschrijving der be- legde gelden te worden gebezigd. De buitengewone winstonttrekkingen door de gemeenten, welke dikwijls 80 pCt. en meer bedragen van de totale zelfkosten incL rente en afschrijving, drukken vooral op de bedrijven der middenstanders en de kleinverbruikers, die voor een groot deel m deze indirecte belasting bijdragen. Daar door wordt een versnelde afschrijving der geïnvesteerde kapitalen verhinderd. Naar het inzicht van adressant mogen de winst- uitkeeringen dezer bedrijven niet langer gebezigd worden om de tekorten op pro vinciale en gemeentelijke begrootingen te dekken. Gezien de huidige tariefpolitiek is het hoofdbestuur van meening, dat het uit oefenen van toezicht van Rijkswege hierop dringend noodzakelijk is. In het onder havige wetsontwerp dient daarom een be paling te worden opgenomen, waarbij een centraal Rijkstoezicht worde geschapen, waarin naast onpartijdige en onafhankelijke vertegenwoordigers van het algemeen be lang, ook het bedrijfsleven rechtstreeks invloed dient te kunnen uitoefenen, zulks in het belang van het economisch leven van ons land. Dit standpunt wordt o.m. in genomen door den electro-technisch hoofd ingenieur van den Rijksnijverheidsdienst. Het congres te Zwolle heeft mede het Hoofdbestuur opgedragen om nogmaals de aandacht van de Tweede Kamer te vesti gen op de noodzaak om den handel in elec- trische apparaten en toestellen met be houd van overheidscontrole met betrekking tot veiligheid en deugdelijkheid terug te brengen aan den particulieren ondernemer. Zulks zou bereikt kunnen worden door het wetsontwerp in dien zin aan te vullen dat bij het verleenen van een concessie re gelen worden gesteld, houdende voorwaar den, waaronder deze handel uitsluitend door als bonafide erkende particuliere onderne mingen mag worden uitgeoefend. De huidige toestand schakelt in feite den vrijen handel uit en maakt dezen afhanke lijk van de electriciteitsbedrijven, welke den handel in apparaten en toestellen be neden hun zelfkosten kunnen voeren met het doel door meerderen stroomverkoop groote winsten te behalen. Ten bewijze dat door de hooge winstont* trekkingen de toename van het electrici- teitsverbruik sterk geleden heeft, zij hierbij verwezen naar de wetenschappelijke on derzoekingen van het Centraal Bureau van Statistiek, hetwelk in „De Nederlandsche Conjunctuur" van Augustus 1937 een gedo cumenteerde studie heeft gepubliceerd en naar de tabel op blz. 47 van „Gestaltungs- krafte der Energiewirtsschaft" van Günter Hünecke, waarin vermeld wordt, dat in 1934 de opwekking per inwoner in Neder land 275 kWh. heeft bedragen tegen in België 526 kWh. of bijna het dubbele. Het hoofdbestuur van den K.N.M.B dringt er met klem van redenen bij de Tweede Kamer op aan, met bovenstaande wenschen, welke zonder twijfel in het ge organiseerde middenstandsbedrijfsleven weerklank zullen vinden, rekening te willen houden. NAAR HET SPAANSCHE FRONT. Naar wij vernemen, zijn de arbeiders B., M. en R., laatstelijk wonende te Hoens- broek, die eenige weken geleden plotseling verdwenen, als vrijwilligers vertrokken naar het Spaansche front. Blijkens een aan hun familie gericht schrijven (B. en S. zijn beiden gehuwd en vader) hebben zij de reis naar Spanje door Frankrijk ge maakt en zouden zij zich thans op het Iberisch schiereiland moeten bevinden. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Het oordeel der centrale commissie voor georganiseerd overleg. In de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van Dinsdag 5 October kwam in bespreking de financieele positie van het rijkspersoneel, welke aangelegen heid in d6 vorige vergadering der com missie was aangehouden. De sindsdien in de Millioenennota door de regeering gedane mededeeling na der door den voorzitter ter vergadering toegelicht dat de budgetaire toestand voorshands geen verhooging van de amb tenarensalarissen toelaat, werd algemeen ernstig betreurd. Zoowel tegen het feit, dat aan deze publieke mededeeling geen overleg voorafging, als tegen haren in houd, werden door de organisatievertegen woordigers bezwaren aangevoerd. Zoowel op grond van feitelijke gege vens, als op overwegingen van psycholo- 1 gischen aard, achtten de organisatiever tegenwoordigers verhooging van de zoo belangrijk verlaagde salarissen van het rijkspersoneel noodzakelijk. Intrekking van het koninklijk besluit van 4 December 1935, betreffende de laatste 5 pet. salaris verlaging, werd algemeen het daartoe aangewezen middel geoordeeld. De regeeringsdelegatie zegde toe, het door de organisatievertegenwoordigers aangevoerde ter kennis van de regeering te brengen en haar in overweging te geven de centrale commissie omtrent de onderwerpelijke aangelegenheden nadere inlichtingen en motiveering van haar standpunt te willen doen toekomen, zoo mogelijk vóór dat de behandeling in hoofd stuk I der staatsbegrooting plaats vindt. Voorts behandelde de commissie nog eenige regeeringsvoorstellen tot inciden- teele wijzigingen en aanvullingen van het bezoldigingsbesluit, waaronder die be treffende personeel bij het rijks tucht- en opvoedingswezen. Zij vereenigde zich met het regeerings- voorstel tot wijziging en aanvulling van de artikelen 31 en 63 van het arbeidsover- eenkomstenbesluit, daartoe strekkende dat de arbeidscontractant, wiens con- tracttijd, door het treden of herplaatst worden in vrij willigen militairen dienst, pensioengerechtigde diensttijd wordt, zijn aanspraak op de in artikel 63, tweede lid bedoelde „bijslag" verliest, evenals geldt ten aanzien van den contracttijd. welke door den burgerambtenaar is of kan worden ingekocht. MAN DOOR STROP GEGREPEN. Tien meter voortgesleurd. Op de terreinen van den voormaligen Kon. Hollandschen Lloyd aan de Handels kade te Amsterdam is gistermiddag een havenwerker door een strop van een hijschkraan gegrepen en over een afstand van circa tien meter voortgesleurd. Geluk kig bemerkte de machinist van de kraan het ongeluk en zette hij onmiddellijk de hijschirstallatie stop. Met een gebroken been is het slachtoffer door den G. G. D. per ambulance-auto naar het Binnengast huis vervoerd. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Het hoofdbestuur van het nationaal jongeren verbond heeft candidaat gesteld voor de functie van algemeen voorzitter van het nationaal jongeren verbond, in de plaats van mr. W. de Vries, die daartoe door drukke werkzaamheden genoodzaakt, aftreedt, mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, thans ondervoorzitter van het hoofdbestuur van het nat. jong. verbond, en tot voor korten tijd voorzitter van de afdeeling Amsterdam van het verbond. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van het nationaal jongeren ver bond op Zaterdag 9 Oct-'-er a.s. te Apel doorn, organiseert de e :eling Apeldoorn van het nat. jong. verbond op 9 October 'n nationalen avond in de groote zaal van den Tivoli-schouwburg te Apeldoorn. Daar zullen het woord voeren, jh. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, majoor b. d. W. G. de Bas, en mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier. Het muziekcorps van het 4e halfregiment huzaren uit Deventer verleent muzikale medewerking. STORM OVER DE N.S.B. Het geval-van Duyl voor velen slechts een aanleiding om uit te treden. Ook te Rotterdam heeft de N.S.B. in de laatste veertien dagen vele vooraanstaande leden verloren, o.a. den bekenden Rotter- damschen reeder A. P. Hoey Smith en den oud-rector van de Vorming Zuid-Holland- Zuid, mr. C. Vermaas. Bij informatie in deze kringen, wees men er de „Maasbode" nadrukkelijk op, dat het geval-van Duyl wel als de aanleiding, doch niet als de oorzaak van dit uittreden mag worden beschouwd. Reeds anderhalf jaar lang heeft een geest en een systeem de bovenhand gekregen, welke de beste krach ten, welke tot de N. S. B. waren toegetre den, van de beweging reeds innerlijk heb ben vervreemd. Velen hebben toen al dade lijk daaruit de consequenties getrokken, an deren hebben een, naar zij thans inzien, ho- peloozen strijd gevoerd om aan het opdrin gen van bepaalde, minderwaardige elemen ten paal en perk te stellen. Maar steun heb ben zij bij de hoogste leiding der partij in dezen strijd niet gevonden. Steeds duide lijker werd het, dat zy op den duur toch het onderspit moesten delven. Het systeem, waarvan de heer van Duyl thans het slachtoffer werd, heeft al lang in de lagere regionen van ce beweging er toe geleid, dat de intellectueele leiders of zelf terug traden of kortweg aan kant werden gezet. Uit een gevoel van kameraadschap bleven velen nog lid, doch nu door het ge val-van Duyl ook naar buiten overduidelijk is gebleken, dat de geheele N.S.B. van laag tot hoog door deze kwaal is aangetast, en er toch geen redden meer aan is, hebben zij hun lidmaatschap definitief opgezegd. In deze kringen heerscht thans een groote gisting en men denkt dan ook aan publi caties teneinde hierdoor de nog volgzame, goedbedoelende leden alsook de publieke opinie te waarschuwen, welke een gevaar de N.S.B. in haar tegenwoordige richting voor ons Nederlandsche volk is geworden. INBRAAK IN 'T GROOT. Gisternacht is te Warmond op niet minder dan zeven plaatsen ingebroken. De dieven hebben eerst een bezoek gebracht aan een viertal aan de Meren staande woningen, om daarna een bezoek te brengen aan een drie tal woningen in het dorp. Bij het onderzoek is gebleken, dat behalve een bedrag aan geld ook gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. De politie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Gouden en juweelen sieraden verdwenen. Tusschen 4 en 6 October is in een wo ning aan de Beethovenstraat te Amster dam een geheimzinnige diefstal gepleegd. Uit een linnenkast, welke afgesloten was, werd een blikken trommeltje gestolen, waarin zich bevonden een platina ring met briljanten en twee parels, een gouden heerenhorloge met dubbele kast, een gou den heerenhorloge met enkele kast, een gouden damespolshorloge, alsmede een lange gouden halsketting met dubbele schakelt. De waarde van he t gestolere bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. Bij de politie van het bureau Leidscheplein is aangifte van den diefstal gedaan. In de woning werden geen sporen van inbraak ontdekt. Vrijdag 8 October. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.— Verv. deel. 11.20 Orgelspel. 12.Rep. en concert uit Alkmaar. 12.30 De Palladians. 1.30 Gr.pl. 2.De tuin in October, causerie. 2.30 Viool en piano. 3.15 Avro-dansorkest. 4.05 Gr.pL 5. Kinderuurtje. 5.30 Gr.pL 6.The Lucky Birds. 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Gr.pL 7.Rassen theorie en erfelijkheid, causerie. 7.20 Gr.pl. 7.30 Ber. 7.35 De cathe- chisaties beginnen weer, causerie. 8.Viool en piano. 8.30 Literaire causerie. 9.Fragment uit de opera Mignon. 10.Fantasia. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-a vond wij ding. 11.Gr.pl. 11,15 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.45—12— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medi tatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Pianovoordracht. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 1.Ensemble v. d Horst. 2.30 Christ. lectuur. 3. Het Haagsche Trio. 4.15 Ber., gr.pl. 4.45 Het All Round Sextet. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-orkest. (9.Deel. en om 10.Ber. 10.45 Sportpr. 11.12. Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianospel. 12.10 Cello en orgel. 12.50 H. Hall's Band. 1.35—2.20 Het McNaghten Strijkkwartet. 4.20 Cau serie over Jazzmuziek. 4.50 Rep. 5.20 Louis Preil's Ensemble. 5.50 Het Parkington kwintet. 6.20 Ber. 6 40 Landbouwinieuws. 6.45 Duit- sche dialoog. 7.05 Populair concert. 7.30 Muz. causerie. 7.50 Hoorn, viool en piano. 8.20 Jack Hylton's Band en solisten. 9.20 Ber. 9.40 Programmabespr. 9.55 BBC-orkest en solist. 11.05 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 er 10.35 Gr.pl. 12.50 Stafmuziek van de Garde Républicaine en zang. 2.50 Radiotconeel. 4.20 Parijs' Artistiek kwintet. 5.50 Pianovoor dracht. 6.05 en 7.20 Zang. 7.50 Gr.pl. 8.05 Harpconcert. 8.50 Zang. 9.20 Variété-progr. 11.20—12.50 Orkest- concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Schupo- orkest. 7.50 Omroep-Am.-orkest en saxofoonkwinet. 11.20 Landessym- phonie-orkest Saarpalts. 1.35 Gev. concert. 3.35 Alt en piano. 4.20 Gr. pl. 4.35 Omroep-Am.-orkest en so liste. 6.30 Keulsche Orkestver., solist en pianoduo. 8.30 Het Peter kwartet. 9.5011.20 Theo Heldt's orkest en pianoduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest 6.50 en 7.20 Salonorkest. 8.23 Om- roepsymph.-orkest en solisten. 10.30 11.20 Studentenuurtje. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.en 6.35 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Gr.pl. 8.50 Symph.-orkest en solisten. 10.30 II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Berlynsch Philh. orkest. 8.20 Ber. 8.35 Gev. progr. 9.20 Ber. 9.50 11.20 Th. Heldt's orkest en het Pianoduo Hans Bund. (10.05 Weer bericht). GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Hilversum. Hilversum. Keulen 8.10.35, Lijn 1: Lijn 2 Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—12.35, Brussel VI. 12.35— 14.20, D.sender 14.20—16.20, Keulen 16.20—17.50, Parys R. 17.50—18.20, Keulen 18.2019.50, Lond. Reg. 19.50—22.20, Brussel (VI.) 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.30—23.20, Pa rys R. 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.50, Droitwich 12.50—13.35, Lond. Reg. 13.3517.20, Droitwich 17.20—18.20, D.sender 18.20—19.05, Droitwich 19.0521.40, D.sender 21.4021.55, Droitwich 21.5524. Lijn 5: Diversen. VEERTIENJARIGE BRANDSTICHTER. Steekt boerderij van zijn patroon in brand. Naar wij vernemen, is thans de oorzaak opgehelderd van den brand die de vorige week de boerderij van den landbouwer B. te Vaals (L.) een prooi van het vuur deed worden. Reeds by het eerste onderzoek, dat ter plaatse door de marechaussee werd ingesteld, bleken verschillende aanwijzfh- gen te bestaan die op brandstichting duid den. De marechaussee heeft inmiddels haar onderzoek voortgezet en achtte als resultaat daarvan voldoenden grond aanwezig om over te gaan tot de aanhouding van een 14-jarigen knaap, D. genaamd. Deze was bij den landbouwer B. in dienst en het scheen tusschen hem en zijn patroon r.iet al te best te boteren. Toch zou wellicht niemand den jongen, die overigens niet ongunstig bekend staat, hebben aangezien voor den stichter van dezen brand als niet eenige onvoor zichtige uitingen van zijn kant de aandacht der marechaussee op hem gevestigd hadden. De jongen is inmiddels reeds ter beschik king gesteld van den officier van Justitie te Maastricht. IN KOKENDE VLOEISTOF GEVALLEN. Arbeider aan zijn wonden bezweken. In de textielfabriek Schuttersveld van de N.V. gebr. Van Heek te Enschedé wilde de 70-jarige arbeider G. J. Lubberink een kraan afsluiten. Hij deed dit werk voor een mede-arbeider, die even afwezig was. Daar de man klein vsn stuk is, klom hij op den rand van een ketel, waarin zich een koken de oplossing bevond. Hij gleed uit en kwam in de kokende oplossing terecht. Met hevige brandwonden werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hy, naar het Hbld. meldt, spoedig aan de gevolgen is overleden. LIJK OPGEHAALD. Gisteravond is uit het Noord-Willemska- naal te Eelde het lijk opgehaald van zekeren H. uit Groningen. Nader vernemen wij, dat de verdronkene ,is de 56-jarige onderwijzer H. H. uit Gro ningen, die langs den dyk had gefietst. Omstreeks half zes gisteravond zag een visscher de fiets met de wielen naar boven in het water drijven. Bijgestaan door twee andere hengelaars heeft hij met een snoek- hengel gedregd, waarna spoedig het lijk van H. werd opgehaald. BIJ HET OVERSTEKEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Wielrijder op slag gedood. Woensdag is op den Hoevenweg te Dalf- sen een ernstig ongeluk gebeurd. De zestienjarige landbouwer W. Pessink kwam uit een zijweg fietsen en wilde den Hoevenweg oversteken, toen uit de rich ting Ankum een auto kwam aanrijden. Pessink werd door de auto gegrepen en *n den grond geworpen. Met bloeden de hoofdwonden werd hij opgenomen. Dr. van Rooijen uit Dalfsen, die direct werd gewaarschuwd, kon slechts den dood con- stateeren. De auto was aan de voorzijde ernstig beschadigd. BRAND TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen is gisteren brand uitgebro ken in een perceel naast café De Doelen, waarin een bioscoop en vergaderzalen wa ren gevestigd. Ondanks het optreden van de brandweer is het pand totaal uitgebrand. Oorziaak onbekend. Naar het Engelsch I A "T* van PAUL TRENT LJ I door J. SCHOUTEN l\ m 55) „Ik hoop dat je winnen zult, want je kunt niet al te best tegen je verlies", ant woordde de prinses droogjes; toen lachte zij weer. „Ik zou wel eens willen weten, wat er nu op dit oogenblik tusschen Des- brook en het meisje voorvalt", zei zij, met een blik op Grafton om te zien welk effect haar woorden hadden. Ralph had Jane bij den arm de hut uit geleid en trok haar mee naar den uitersten hoek van de salon. De groothertog en Bill bleven in de gang staan en keken hen na „Ik geloof, dat wij voor onze gezondheid maar een wandelingetje op het dek moes ten gaan maken", zei de eerste en Bill was het er onmiddellijk mee eens. Jane huilde nu zachtjes en Ralph nam haar, vol teederheid, in zijn armen. „Huil maar niet, lieveling, we zullen er wel wat op vinden" fluisterde hij. „Ik weet niet hoe. Het is alles zoo hope loos. Die man heeft ons volkomen in zijn macht. Oh! Ralph, lieveling, je mag niet sterven en Bill hij is nog zoo jong. Ik moet hem redden", zei ze met gebroken stem. „Vertel me eens precies wat Grafton tegen je gezegd heeft. Je moet niets achter houden. Als ik alles weet, kan ik misschien nog eer uitweg vinden". „Hij wil met mij trouwen. Dat is alles. Hij vertelde mij precies wat er met jou en Bill en den .groothertog zou gebeuren, als ik weiger. Het ergste van alles is, dat ik niet mag weigeren". „Wil jij je aan hem geven?" vroeg Ralph gespannen. „Ik kan mij zelf niet aan hem geven, want ik ben immers van jou lieveling, maar ik moet je redden", riep zy treurig. „Natuurlijk heeft de ellendeling het in die richting gestuurd. Het is een handige duivel, om je zoo in je zwakke zijde te tasten. Luister eens Jane, liefste. Wat er ook gebeuren mag, je moet weigeren". „Dat kan ik niet. Onmogelijk. Probeer het van den besten kant te bekijken. Zelfs al beloof ik het hem, dan kan er nog wel iets gebeuren, waardoor wij gered worden. Denk je ook niet?" vroeg zij smeekend. „Ik heb een groot vertrouwen in Graves. Hij is onze eenige kans. Als zij het schip niet vermomd hadden, zouden we alle re den tot hoop hebben. Wat zul je tegen Grafton zeggen om zes uur?" vroeg hij kortaf. „Ik kan slechts één ding zeggen dat ik het met zyn voorwaarden eens ben. Als ik weiger maar ik durf niet te weige ren. Hy heeft zooeven openlijk gedreigd je onmiddellijk te zullen dooden en Bill ook. En hy is er best toe in staat. Hy is er de man niet naar om ijdele bedreigingen te uiten. Oh! Wat moet ik toch doen?" riep zij huilend. „Zeg hem, dat hy naar den duivel kan loopen. Het is het eenige wat je doen kunt en laat hem dan maar doen wat hij niet laten kan. Ik ga Bill halen. Het gaat hem. ten slotte, net zoo goed aan als mij. Blijf hier wachten. Ik ben dadelijk terug", riep Ralph en rende de salon door, de trap op en riep om Bill. Terwijl zij naar beneden liepen, vertelde Ralph hem in het kort. hoe de zaken ston den en legde hem uit dat Jane van plan was om toe te stemmen in Grafton's con dities. „Wij moeten ons best doen, haar er toe over te halen, om te weigeren. Zij is zoo door en door eerlijk, dat als zij hem eens haar woord gegeven heeft, ze het niet weer zal willen breken". Fraser knikte en zijn gezicht werd zeer ernstig. „Ja, zoo is Jane en het maakt den toe stand nog moeilijker. Ik ben het met je eens, dat we haar geen enkele belofte mogen laten doen en ik zal je daarbij steu nen". Jane kwam hen tegemoet, toen zy de salon binnen kwamen en Bill liep snel op haar toe, nam haar in zijn armen en gaf haar een hartelijken zoen. „Hoor eens even, jonge dame, ik ben het absoluut met Ralph eens. Je moet gewoon weg dien vent weigeren. Je begrijpt toch wel, dat Ralph en ik je ronduit verbieden, je nog verder met dien bruut in te laten". „Wat moet ik doen?" vroeg zy, verslagen. „Doe wat je gezegd wordt. Wy kunnen den toestand het beste beoordeelen. En voor zoover het jou betreft, ben ik er ze ker van, dat de man probeert je te over bluffen. Als het hem om nog meer geld te doen is, wil ik hem best nog wat meer ge ven, op voorwaarde dat hij jou met rust laat. Ik zal nog eens met hem gaan pra ten", zei Bill op norschen toon. „Je kunt het probeeren, maar ik geloof eigenlijk, dat je je de moeite kunt bespa ren. Hij vindt geld wel heel belangrijk, maar ik geloof werkelijk, dat hij op Jane verliefd geworden is. Ik heb van mijn le ven nog niet zoo'n vreemde mengeling, als hij is, ontmoet. Hij heeft wel degelijk zijn goede eigenschappen". „Ik wou voor den duivel, dat wij ze kon den vinden", viel Fraser hem in de rede. „Ik zal naar hem toe gaan; probeer het kind een beetje te troosten, terwijl ik weg ben: ik heb haar nog niet vaak in tranen gezien". Toen Fraser Grafton's hut bereikte, ver liet de prinses deze juist, in zich zelf lachend, alsof zij net een goede grap ge hoord had. „Nu is het jouw beurt, Bill. Volg in 's hemelsnaam niet het voorbeeld van je vriend en gedraag je niet als een holbe woner. Ik had werkelijk gedacht, dat Des- brook verstandiger Was. Waar moet je Grafton over spreken? Mag ik eens ra den?" vroeg zij, op luchtigen toon. Voor Fraser antwoord kon geven, ver scheen Grafton in de deur en beval haar kortaf om weg te gaan. Toen vroeg hij Bill om binnen te komen en bood hem een borrel aan die deze echter onmiddellijk weigerde. „In de salon drink je myn borrels toch wel. Waarom weiger je er dan hier een?" vroeg Grafton met een glimlach. „Hoor eens even. Ik ben hier gekomen om over mijn zuster te praten. Dat is alle maal onzin dat geklets, dat ze met jou zou moeten trouwen" begon hij zonder omwegen. „Ik wist niet, dat ik over trouwen ge sproken had. Natuurlijk is dat ten slotte mijn bedoelng, maar ik heb het woord nog niet tegen je zuster genoemd". „Ploert, die je bent", riep Fraser woe dend en balde zyn vuisten. „Wees niet zoo kinderachtig. Een dwaas is ruim voldoende. Ik ben niet van plan mij vandaag nog meer beleedigingen te laten aanleunen. Ga zitten en wees verstandig- Kom er mee voor den dag wat heb je te zeggen?" „Ik heb van Desbrook gehoord, dat je 't met hem eens geworden bent over den prijs, die door den groothertog en mij voor het schip betaald zal worden. Dat is toch zoo, niet waar?" „Dat is inderdaad waar", merkte Graf ton op, „en wat zou dat?" „Hoeveel meer wil je hebben, op voor waarde dat je mijn zuster met rust laat? „Grafton's gezicht werd wit van woede en ditmaal was het zyn beurt om een drei gende beweging te maken. Jj „Dwaas, die je bent. Wat begrijp jij mannen. Hoe durf je een prijs op be hoofd van je zuster te zetten", riep h" woedend uit. (Wordt vervólgd-.'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6