Hoe de „Specht" verongelukte. Amerikaansche regeeringskringen voldaan over Roosevelt's rede. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 De algemeerie toestand. Reacties in verschillende landen. Pacifistische organisaties protesteeren Italië antwoordt nog niet. Nieuws in 't kort. Een der motoren is waarschijnlijk afgeslagen, DROEVIGE AANBLIK. DERDE BLAD Alkmaar, 7 October. Uit Italië komen een paar belangwekken de berichten, die wij in deze rubriek zeker moeten vermelden. Daar is allereerst het wel zeer sensationeele bericht, dat Italië bezig zou zijn met een gedeeltelijke mobi lisatie van zijn weermacht. Het bericht verluidt n.L, dat sedert eenige dagen in Italië de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapens worden geroepen. Dit ge schiede echter niet openlijk door middel van een algemeenen oproep of langs de ge bruikelijke wegen, maar de gedeeltelijke mobilisatie voltrekt zich veeleer op de minst-geruchtmakende wijze: de dienst- plichtingen met groot verlof krijgen n.L allen een briefkaart thuis met het hooge bevel, zich te melden bij hun regimenten. De vraag is, wat Italië met deze gedeelte lijke mobilisatie bedoelt. Juist het feit, dat oude lichtingen (in dit geval mannen van 87 en 28 jaar) worden opgeroepen, is niet bepaald geruststellend. Het is niet aan te nemen, dat deze opgeroepenen bestemd zijn voor Spanje. Veeleer is het waarschijnlijk, 'dat men in Rome verwacht, dat binnenkort de regeeringen van Frankrijk en Engeland een sterke pressie zullen oefenen op Italië. Voor dat geval wil de Italiaansche regee ring blijkbaar in staat zijn, om onmiddel lijk op de meest energieke wijze te reagee- ren, door groote troepenmachten naar de grenzen te kunnen samentrekken. Dat Italië niet gauw genoeg krijgt van bet wapengekletter, moge ook nog blijken uit het bericht, als zouden in de laatste da gen van de vorige week vier divisies Ita liaansche troepen zijn scheep gegaan naar Spanje. Ook dat is een belangwekkend bericht, want mocht het waar zijn, dat Italië nieuwe troepen naar Spanje heeft gezonden, dan rijn er twee mogelijkheden: le. mag men dan zeer binnenkort groote activiteit van Franco's troepen verwachten en 2e. moet men zich afvragen, wat Engeland en Frank rijk dan zullen doen. In elk geval vermogen dergelijke berichten niet het vertrouwen, dat thans meer dan ooit noodig is, te ver sterken. Dan heeft Mussolini, zooals ons uit Vati caanstad gemeld wordt, in de „Popoio d'Italia" een artikel gepubliceerd onder het opschrift „Europa en het fascisme". In dit artikel schrijft de duce volgens een Italiaan sche correspondentie van het Hbld, dat de uitspraak in zijn rede te Berlijn, dat bin nenkort geheel Europa fascistisch zou zijn, aanleiding heeft gegeven tot veel commen taar in het buitenland. „Het is duidelijk",, zoo gaat hij voort, „dat al diegenen, die op het oogenblik de conservatieve krachten en de reactie vertegenwoordigen kapitalisme, parlementaire democratie, socialisme, com munisme, liberalisme, een zeker halfslachtig katholicisme, waarmede wij op een goeden dag ook wel zullen afrekenen volgens onzen stijl tegen ons zijn, daar wij de twintig ste eeuw vertegenwoordigen, terwijl zij de negentiende zijn". Het artikel zegt, dat er feiten genoeg zijn, die er op wijzen, dat het fascisme steeds meer verbreiding vindt en dat niet alleen in Europa maar ook daar buiten. „Zoo is er bijna geen twijfel mogelijk, dat Japan bezig is zich van het parlementaire omhulsel te bevrijden waarin dit land zich eenige tien tallen jaren geleden had gehuld en die nu hinderen zouden bij zijn verder levens krachtig leven. Het gekrijsch van enkele oude wijven en de preeken van zekere aartsbisschoppen brengen ons aan het lachen of doen ons walgen, al naar gelang. Het spreekt vanzelf, dat in geval van nood, Engeland evenmin een minuut zou aarzelen om vijandelijke stellingen te bombardeeren zooals het dit gedaan heeft in Waziristan en zooals het telkens weer doen zal wanneer het weet dat dit goed is voor gezondheid van het Britsche wereldrijk. Japan is nog niet naar den vorm fascistisch, maar de anti-bolsjewistische houding van dat land de richting van zijn politiek en vooral de stijl van zijn volk maken dat het een land is dat onder de fascistische staten moet wor den gerekend". Het artikel wijst er verder op, dat Bra zilië eveneens de wapenen heeft opge nomen tegen het bolsjewisme en bezig is zich te bevrijden van de overblijfselen van 1789. Vele Europeesche staten zijn ook op den weg van het fascisme, ook al beweren zij het tegendeel. Daarna volgt een uiteenzetting dat ieder land zijn eigen fascisme zal krijgen en dat er geen een heidsvorm van het fascisme bestaat, die voor export bedoeld zou zijn. Er is echter wel een geheel van doctrinen, me thoden en ervaringen die langzamerhand in alle Europeesche staten doordringen. Wie nog in de waan verkeert dat het fascisme in Italië efl Duitschland weldra tot het verleden zal behooren, vergeet dat beide landen de vuurproef hebben door staan. Italië door den oorlog met Abessi- nië en den Volkenbond waaraan 52 staten hebben deelgenomen, Duitschland door de bijna algeheele liquidatie van het verdrag van Versailles met als hoofdpunt de be zetting van het Rijngebied. Zooals de vorige eeuw democratisch- liberaal is geweest, zegt het artikel ver der, zoo zal deze eeuw fascistisch zijn. De twee volkeren, die de nieuwe beschaving dragen, zijn zeker niet de minste op het gebied van wetenschap en geestelijk leven. De dwaze bewering, dat fascisme een regeeringsvorm zou zijn, die alleen ge schikt is voor volkeren van lageren rang, valt weg tegenover volkeren gis het Itali aansche en het Duitsche, wier aandeel in de beschaving van het menschdom formi dabel is geweest en nog altijd is. Evenmin is het waar, dat fascistische staten geneigd zouden zijn tot oorlog. De geschiedenis der laatste jaren leert het tegendeel. Duitsch land heeft immers een verdrag gesloten met Polen, een vlootovereenkomst met Engeland. De heroïsche levenshouding van het fascisme behoeft niet onvermijdelijk met oorlog verbonden te zijn, maar kan ook tot uiting komen in werken des vred«6. In Amerikaansche regeeringskringen toont men zich zeer voldaan over de rede van president Roosevelt en ook over de reactie in de binnenlandsche bladen. Deze redevoering zoo zegt men had met name ten doel, de openbare meening voor te bereiden op een poli tiek van effectieve samenwerking, waarop Huil vaak heeft gezinspeeld, o.m. in zijn nota van 16 Juli van dit jaar. In gezaghebbende Amerikaansche krin gen laat men doorschemeren, dat zekere Europeesche bladen, die direct wenschen te weten, wat Amerika denkt te doen om van woorden tot daden over te gaan, den Ame- rikaanschen toestand slecht beoordeelen. De redevoering te Chicago, aldus deze gezag hebbende kringen, is een beroep op het land. Zij is ook een positieve daad. Zij brengt een band tot stand tusschen de vredelievende naties, die een oplossing door middel van den Volkenbond of door in menging der negen mogendheden zoeken. Deze redevoering is vooral de uitdrukking van een meening, doch zij leidt een nieuw tijdvak in. Voortaan is een gezamenlijke actie mogelijk geworden. Nog meer verwachtingen! Volgens gezaghebbende personen kan uit Roosevelt's rede met vrijwel volledige zekerheid worden afgeleid, dat de Vereenig- de Staten aan een conferentie der negen mogendheden zullen deelnemen. In welingelichte kringen verklaart men, dat er goede reden is om aan te nemen, dat de rede weldra gevolgd zal worden door een concrete uiting van het standpunt der Vereenigde Staten. In het algemeen verwacht men, dat de Vereenigde Staten niet alleen bereid zullen zijn aan een conferentie deel te nemen, maar wellicht ook de veroordeeling van Japan door den Volkenb' -J zullen steunen. Boycotten van Japan. Senator Pittman heeft te Reno in een ver klaring krachtig aangedrongen op een boy cot van Japan. Hij zeide: „laat de beschaaf de regeeringen, die gerugsteund worden door 90 pet. van het volk, Japan doodver klaren, laat ze weigeren met Japan iets van doen te hebben. Dan behoeft geen enkel schot gelost te worden. Het is aan Groot- Brittannie en aan de andere onderteeke naren van het negenmogendhedenverdrag ondubbelzinnig te antwoorden op de op wekking van Roosevelt. Uit New York meldt Reuter verder, dat de „New-York Times" een schrijven publi ceert van den vroegeren staatssecretaris, Stimson, waarin de Engelsche en Ameri kaansche regeering opgeroepen worden ver schepingen van alle soorten goederen naar Japan stop te zetten. Het schrijven geeft uiting aan afkeuring van den „golf van struisvogelachtig isolitionisme, die over ons heen gekomen is". In een commentaar van den Washngton- schen correspondent der „New York Times" op de verklaring van het staatsdepartement wordt gezegd, dat deze „een radicale ver schuiving gekenmerkt heeft van de Ameri kaansche politiek en den eersten stap heeft gevormd in het ten uitvoer leggen van de opvattingen, die president Roosevelt in Chi cago heeft uitgesproken. Tezamen beteeke- nen deze beide zetten volgens de diploma tieke en politieke meening, dat Roosevelt de Amerikaansche neutraliteit tot een doode letter heeft gemaakt en zich geworpen heeft op de problemen, die opgekomen zijn. Op zijn minst is er een bloote mogelijkheid, dat een zoodanige actie kan helpen tot een oplossing van de oneenigheden tusschen China en Japan". Isolationnisten protesteeren. Zes pacifistische organisaties, die een veldtocht voeren ten gunste van de neutra liteit, publiceeren een communiqué, waarin zij op felle wijze de redevoering van Roose velt te Chicago veroordeelden. Zij beschul digen den president er van het land in een oorlog te leiden door denzelfden weg te volgen als in 1917. Zij keuren een collec tieve actie, die oorlogen uitgelokt heeft, af en verwijten Roosevelt geen enkel opbou wend vredesprogram voor te leggen en de neutraliteitswet te vernietigen, welke een nationale charta vormt. Tenslotte beweren zij, dat het eenige middel om den vrede te reden, gelegen is in de toepassing van de democratische beginselen en beschuldigen zij Roosevelt er van als dictator op te treden. Een Russisch oordeel. Men hecht te Moskou veel beteekenis aan Roosevelt's rede over den internationalen toestand. In het bijzonder vestigt men de aandacht op de reactie in diplomatieke krin gen te Washington, die in de rede een op roep tot de vredelievende mogendheden tot het nemen van tastbare maatregelen tegen den Japanschen inval in China zien. Men verklaart met instemming, dat Roosevelt erkend heeft, dat de vrede ondeelbaar is en dat de oorlog een besmettelijke ziekte is, waartegen geen staat, al ligt hij nog zoo ver verwijderd, immuun kan zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat de rede van den president er toe zal bijdragen, dat Engeland een minder aarzelende houding tegenover de aanvallers in het Verre Oos ten en in Europa zal aannemen. Duitsche persstem. De Deutsche diplomatisch-politisch Kor- respondenz bespreekt de rede, die Roose velt te Chicago gehouden heeft, en herinnert in dit verband aan het initiatief, dat presi dent Wilson indertijd genomen heeft. Het gezag van den president, zoo schrijft het blad, was niet voldoende om de door hem verkondigde beginselen van den vrede ook maar eenigszins van kracht te doen worden. Het blad gaat voort: wanneer de president der Vereenigde Staten heil ziet in de aan eensluiting der vreedzame naties en in het afschrikken van de kwaadwillende, dan heeft een dergelijk voorstel alleen zin, wan neer eerst duidelijk onderscheid tusschen goed en kwaad is gemaakt. De criteria, die de president tot dusver heeft opgesteld, zijn voor een dergelijk onderscheid niet vol doende. Wil de president der Vereenigde Staten echter in ernst de verantwoordelijk heid op zich nemen voor een initiatief, dat tot een werkelijke verbetering der toestan den leidt, dan zal hij niet kunnen nalaten te denken aan de schipbreuk, die zijn voor ganger heeft geleden. De Italiaansche regeering heeft nog niet geantwoord op de uitnoodiging, door Frankrijk en Engeland gedaan, den toe stand in Spanje te onderzoeken. Men verwacht, dat, indien het antwoord nog mocht uitblijven, de beide mogendhe den te Rome een nieuwen stap zullen ondernemen. Men weet nog niet, welke houding de regeering van Mussolini zal aannemen. Voorts wil men beweren, dat de regee ring te Rome zal besluiten een poging te doen tot de noodzakelijke verzoening. Vol gens inlichtingen der Italiaansche pers zou zij vragen de onderhandelingen óf in de commissie te doen houden óf dat Duitsch land als vierde deelnemer tot de door Frankrijk en Engeland voorgestelde confe rentie zal worden toegelaten. Engelsche perscommentaren. De „Times" meldt, dat na overleg tus schen Eden en Corbin de Fransche en Engelsche regeering het geheel eens zijn omtrent de noodzakelijkheid van een ant woord van Rome om binnen zeer k°rten tijd op de uitnoodiging betreffende een driemogendhedenconferentie om de niet- inmenging tot een werkelijkheid te maken. De Fransche- en Britsche regeeringen kunnen de zaak niet langer hangende hou den. „De Daily Telegraph and morning post" schrijft, dat beide landen contact houden voor hun houding, wanneer de toestand mocht verergeren. Men is te Londen niet geneigd critiek uit te oefenen op het Fransche standpunt, vol gens hetwelk het voor Frankrijk onmoge lijk zou zijn de niet-inmengingspolitiek te handhaven tegenover een provoceerende interventie van andere mogendheden. Het blad maakt in verband melding van 't toe nemende aantal berichten omtrent voorbe reidingen om een duidelijke overwinning van Franco te verkrijgen. De „Daily Herald" meldt', dat 60 tot 70.000 man gereed staan om uit Italië naar Spanje te worden gezonden, terwijl slechts twee weken geleden officieel de ver zekering was gegeven, dat geen nieuwe troepen naar Spanje zouden worden gezon den. De „News Chronicle" schrijft: „Bij de waarschuwing die in het accoord van Nyon lag besloten, komt thans de stem van Roo sevelt. Wanneer ondanks alles Italië voort mocht gaan Franco te helpen zouden Groot Brittannië en Frankrijk daaruit conclu- deeren, dat de Italiaansche regeering mili taire doeleinden nastreeft, die zoo belang rijk zijn, dat zij een bedreiging vormen voor het evenwicht der krachten in de Middellandsche zee. De Fransch-Spaansche grens zal dan ophouden een slagboom te vormen tusschen de regeering van Valen- cie en de buitenwereld. Er is vroeger bluf geweest in de Fransch-Engelsche houding. Dat is nu niet meer zoo, integendeel thans heerscht een koude vastbeslotenheid de in terventie te beëindigen of haar na te volgen". Ontploffing in kruitfabriek. De Japan- sche bladen melden, een hevige ontplof fing in een kruitfabriek te Tokio, waar door een reusachtige brand is ontstaan. Het aantal slachtoffers van het ongeluk is nog niet bekend. Er is aanzienlijke ma- terieele schade aangerich Men heeft een officieel onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Zwaar weder in het Noorden. - Op- per-Italië wordt opnieuw door een hevig noodweer geteisterd. Een spoorlijn is door het hooge water zwaar beschadigd, waar door het verkeer drie dagen lang ge stremd zal zijn. Vier personen zijn ver dronken. Bij Pellegrine is een woonhuis onder het neerstortende water ingezakt. De bewoners, een echtpaar met twee kin deren, kwamen hierbij om. De rivier Reno is buiten haar oevers getreden en heeft groote schade aangericht. De onrust in Palestina. - Gisteravond zijn op alle Arabische winkels te Haifa biljetten geplakt, welker inhoud ondertee kend is met een teekening van geweer en revolver en waarin de kooplieden opgeroe pen worden te staken totdat de Arabische zaak succes heeft. Hieraan zijn bedreigin gen toegevoegd tegen ieder, die niet aan den oproep gevolg geeft. Missionaris ontvoerd. - De Ameri kaansche missionaris Gerard Denovan is gisteravond door bandieten in Noord- Foesjoen ontvoerd. De bandieten eischen een losgeld van 50.000 dollar. Incidenten te Boedapest. - Tijdens een door de legitimistische studenten vereen. „St. Stephanus" naar aanleiding van den nationalen rouwdag gehouden optocht door de straten van Boedapest, zijn herhaaldelijk botsingen en vechtpartijen tusschen legiti mistische en nationale studentengroepen ontstaan. De politie verrichtte zes arresta ties. Ernstige incidenten in den Ierschen Dail. - De heropening van den Ierschen Dail werd gister gekenmerkt door tamelijk be wogen incidenten. Een groep van omstreeks 500 werkloozen hield een betooging. In op tocht begaven deze lieden zich van het midden der stad naar het parlementsge bouw. Zij voerden spandoeken mede. De politie bracht den optocht tot staan. Na langdurige besprekingen stemden de werk loozen er in toe een delegatie te zenden naar den zetel van de Iersche Labour-partij. Niettemin hebben vier werkloozen van de openbare tribune in de zittingszaal de regeering geïnterpelleerd over de kwestie der werkloosheid. Zij werden door de boden verwijderd. Cholera in Tientsin en Dairen. - Te Tientsin zijn vier gevallen van cholera voorgekomen. Ook in Dairen is een cholera geval geconstateerd. De Japansche autori- reiten hebben voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen, dat een epidemie ontstaat onder de Japansche troepen in China. Onrustige verkiezingsvergadering.- Tij dens een communistische verkiezingsver gadering te Meaux (Fr.) is het tot een kloppartij gekomen. Tien personen werden door klappen met de gummistok gewond. De toestand van twee hunner is tamelijk ernstig. Noodweer in Zuid-Frankrijk. - Ten gevolge van de overvloedige regens is de rivier Salat buiten de oevers getreden, zoo dat verscheidene dorpen overstroomd zijn. De weg CouflensSalau werd over een afstand van vijftien K.M. vernield. Te Salau werden acht huizen weggespoeld, terwijl vijftien anderen door het water ondermijnd zijn. Een afdeeling van tien mobiele gar den, welke te Salau was gestationneerd, wist de geheele bevolking te redden, slechts een inwoner die naar zijn huis, dat onder water stond, wilde terugkeeren, om zijn spaarduiten te zoeken, is verdronken. Naar wij vernemen heeft de heer Ver- steegh, waarnemend vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M., die zich naar Palembang heeft begeven, gistermiddag aan het hoofdkantoor van de K. L. M. telefonisch het volgende medegedeeld: De „Specht" schijnt normaal van het vliegveld opgestegen te zijn en daarna op normale wijze in de linkerbocht ge gaan te zijn. Hierna moet het toestel zijn gedaald en met den linkervleugel den grond hebben geraakt, waarbij het 150 graden omzwaaide. De stuurhut is by de aanraking met den grond geheel vernield en de drie leden van de bemanning, welke zich hierin bevonden, zijn op slag gedood. De kajuit was feitelijk onbeschadigd. De passagiers waren: Bronislaw Huber- man, bestemming Napels; Ida Ibbeken, zijn secretaresse, eveneens bestemming Napels; jkvr. Francisca Smissaert, bestemming Al- lahabad; de heer Steenbergen, bestemming Singapore; de heer Munroe, Britsch onder daan, bestemming Singapore; de heer Schoch, vermoedelijk Amerikaan, bestem ming Medan en de heer Bouman, eveneens met bestemming Medan. Gelijk gemeld, is de passagier Steenber gen in het ziekenhuis overleden. Van de zes overige passagiers hebben jkvr. Smissaert en de heer Schoch hoofdwonden bekomen. De anderen, o.a. de violist Hurberman, zijn ongedeerd, doch wel geschokt. De heer Versteegh alsook de heer Moes, hoofdinspeceur van de K. L. M., hebben nog geen enkelen ooggetuige kunnen hoo- ren. Ook de tweede bestuurder kon nog niet worden gehoord, omdat hij, op advies van den geneesheer, eerst tot rust moet komen. Het onderzoek wordt voorgezet. Het verongelukte toestel de „Specht" le verde een droevigen aanblik op te midden van de groene velden bij het vliegveld. De linkervleugel was ten deele versplinterd en de motorkap was geheel van het toestel afgeslagen, zoodat het interieur daarvan als een groote holte zichtbaar is. Gezagvoerder F. M. Stork t Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn even wicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg. De zwaarte aan den kop was de oorzaak, dat het toestel zoodanig neer kwam, dat juist de bemanning in de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die vooraan ge zeten waren. Een der inzittenden verklaarde dat hij zich nauwelijks bewust was van hetgeen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. De post van het vliegtuig is naar Palem bang vervoerd. Drassig terrein. Tijdens het ongeval was de sfeer regen achtig en het terrein eenigszins drassig, hetgeen overigens op het ongeval van geen invloed is geweest, doch later het naderen van de plek waar het toestel is neerge stort, eenigszins bemoeilijkte. De militairen kapten echter zeer spoedig een pad. Marconist J. J. Stodieck f Boordwerktuigkundige J. J. Ruben t De tweede bestuurder Groeneveld, die ongedeerd bleef.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9