Bonneterie Droge Deux pièces en Japonnen Koopt ou een warme wollen fla Be deken J. OTSEN Dagblad-Reclame is actueel. lampen bij Otsen PHILIPS' tfxuuL en JuUikum JUiMicaües DINSDAG 12 OCTOBER DONDERDAG 14 OCT. Fa. J. GODIJN, Hoogstr. 5. Iel. 41S4. DE PRIJZEN Prijzen vanaf f 12.75 Langestraat 73 t.o. v. d. Boschstraat. TEL. 3978. PAYGL0P 10. 99 TWEEDE BLAD De heer Brouwer zeide dat zich met den brand in de Schermer bij de blussching moeilijkheden hebben voorgedaan. De voorzitter antwoordde dat zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan, maar dat de groote hoeveelheid stroo moeilijk was te blusschen, daar zich telkens weer vuur vertoonde, waarop de heer Oostwou- der zei dat men door werkeloozen dit stroo direct had moeten verwerken. De heer Mantel vroeg naar het toezicht van den brandmeester. De voorzitter antwoordde, dat dit goed was. De brandbluschmiddelen waren in orde, met uitzondering van een paar slangen, welke moeten worden gevulcaniseerd. Ook vroeg de heer Mantel naar de spaarregeling Voor de werkloozen. De voorzitter antwoordde, dat 12 arbeiders zich hiervoor hadden opgegeven en dat bij de ingezetenen een collecte hiervoor zal worden gehouden. De heer Mantel vroeg of, wanneer arbei ders niet kunnen deelnemen, de kerkelijke besturen hun zouden kunnen helpen. Weth. Plugboer zeide, dat dit veelal wordt gedaan door de ver. Hulp in Nood; deze bestaat hier niet, dus zou het aanbeveling verdienen, dat de kerkbesturen hierin te hulp kwamen. De heer Oostwouder vroeg, hoe het land van het Burg. Armbestuur zal worden ver huurd, publiek of bij inschrijving. De voorzitter zeide dit aan het Burg. Armbestuur over te laten, daar dit buiten bevoegdheid van den raad gaat. Hierna sluiting. MOND- EN KLAUWZEER. Voer geen ongepasteuriseerde zuivelproducten. Het N. Holl. Veevoederbureau, gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar, schrijft ons: Waar het mond- en j^lauwzeer in Noord- holland op het oogenblik vrij sterk heerscht, meenen wij er goed aan te doen, te waarschuwen tegen het gebruik van ongepasteuriseerde zuivelproducten. Zeer vele veehouders zijn gewend hiervan ge bruik te maken bij het opfokken en mesten van varkens, terwijl ons gebleken is, dat velen nu in twijfel verkeer en of zij al of niet door zullen blijven gaan met het bij voeren van ongepasteuriseerde wei. Om deze twijfel op te heffen zullen wij het navolgende meedeelen. Wat het besmet tingsgevaar via afvalproducten der zui velfabriek betreft, vonden wij de navol gende gegevens. In 1911 deden zich aanvankelijk in het Oosten van het land enkele gevallen van mond- en klauwzeer voor, waarvan som mige tot vrij belangrijke uitbreiding aan leiding gaven, die voor een groot deel werden toegeschreven aan zuivelfabrieken die ongepasteuriseerde producten aflever den. Zoo werd toen in Groningen de uit breiding vooral toegeschreven aan de karnemelk, afkomstig van de zuivelfabriek te Hoogkerk. In Gelderland, waar reeds enkele sporadische gevallen voorkwamen, werd den 15 April de zuivelfabriek Groot- Azewijn (gemeente Bergh) besmet, met het gevolg dat binnen enkele dagen het mond en klauwzeer er op 17 boerderijen uitbrak. In Wachtum zag men iets dergelijks, één geval werd daar waargenomen, spoedig gevolgd door 7 andere. Daartegenover stond toen het geval te Emmen, ook hier werd besmette melk aan de zuivelfabriek geleverd, dit bleef echter tot één geval beperkt, deze fabriek pasteuriseerde goed. Hoewel de deskundigen nu bij het snelle uitbreken van het mond- en klauwzeer in zeer vele landen in Europe meer en meer tot het inzicht zijn gekomen dat de smet stof practisch ten alle tijde op de bedrijven aanwezig is, en dat door onbekende oor zaken van buitenaf een plotseling uitbre ken wordt veroorzaakt, meenen wij op grond van het bovenstaande wel tot het advies te mogen komen, om zoolang als het mond- en klauwzeer heerscht geen ongepasteuriseerde zuivelproducten te voederen. De groote moeilijkheid is even wel de weipasteurisatie, welke naar ons bekend is slechts bij één fabriek in N. H. geschiedt. Pasteurisatie gedurende eenige minuten bij 85° C. schijnt voldoende te zijn. Ondermelk moet gepasteuriseerd worden en biedt dus geen besmettingsge vaar. Karnemelk is eveneens ongevaarlijk indien men ervan overtuigd is dat de room wordt gepasteuriseerd. Waar wei gratis wordt teruggeleverd en ondermelk moet worden betaald 1.25 cent per K.G.) maakt het gebruik hiervan de voerkosten hooger. De financieele nadeelen van mond en klauwzeer overtreffen evenwel zeer spoedig de hoogere voerkosten. Het be zwaar blijft natuurlijk, dat ook bij het voe ren van gepasteuriseerde zuivelproducten de dieren langs andere wegen besmet kunnen worden en dit dus geen garantie biedt dat ze riet ziek worden. Het is hier enkel een kwestie van vermindering van besmettingskans. Hoewel het gebruik van het gemengde meel in de laatste jaren zeer is toege nomen, zijn er toch nog vele veehouders die hier niet toe over gaan. omdat zij hier tegen dikwijls verschillende bezwaren hebben. Heel vaak wordt door deze vee houders alleen graanmeel naast wei ge voerd. Waar de resultaten van het voeren van alleen graanmeel naast water zeer tegen vallen, adviseeren wij dezen veehou ders zich tot het Veevoeder Bureau te wenden om een eenvoudige samenstelling geschikt om zelf te mengen. Ook denke men er aan, dat de meeste N. H. varkens voedermengsels zijn bestemd om naast wei gevoerd te worden en niet passen naart ondermelk. Naast ondermelk kan men met enkel graanmeel volstaan. Ieder inwoner van N. H. die advies wenscht omtrent veevoederaangelegen heden kan zich tot het Veevoederbureau wenden dat geheel gratis adviezen ver strekt. KENNEMERLAND. In de week van 4 tot 9 October werd er aan de markt een groote verscheidenheid aangevoerd. Doch elke week val de schei ding van het zomerseizoen meer en meer op. Wintergroente is het welke meer op den voorgrond treedt, hoewel zij nog niet de markt beheerscht. Bloemkool is al heel schaars. Het is te vreezen dat er straks overvloed komt, doch nu is er te kort. Daarom is het verklaarbaar dat le soort bloemkool 1316 en goede kwaliteit 2e soort een prijs van 58 per 100 stuks. Spercieboonen en snijboonen werden in kleine partijen aangevoerd, waarvan het kasproduct in trek was. Dubb. boonen maakten een prijs van 4.5010.50, en kele en jonge dikke boonen 920 en snijboonen 928 per 100 Kg. De kom kommers bleven op den ouden prijs 2 4 per 100 stuks. De koolsoorten waren niet bijzonder in trek, hoewel le soort nog al ging. Roode kool bracht op 2.507, savoye idem 26.50 en groene kool 23.50 per 100 stuks. Spinazie en postelein waren niet erg in trek en de prijzen aan den lagen kant. We noteerden voor spinazie 0.150.50 en postelein 0.100.60 per kist (6 K.G.) Andijvie gold bitter weinig, slechts 0.10 0.22 per kist. Sla was ook niet gewild en maakte een prijsje van 0.600.85 per 100 stuks. Bosgroente gold ook niet veel, behalve bospeen. Bospeen maakte een prijs van 3 tot 6.50, de overige bosgroente 0.75 2.10 per 100 bos. Het wordt de moeite om te beginnen met de prijzen van spruitkool, welke ongeveer 5.5010.50 per 100 K.G. opbracht. De handel in tomaten was matig, de prijzen van 3.505 per 100 K.G. Druiven, waarvan een ongekend groote aan voer, golden zoo goed als niets. De mooiste Frankenthalers brachten op een prijsje van 16.5018.50 per 100 K.G. en tweede soort was bijna niet te plaatsen. Vruchten waren, voor zoover le soort en klaar voor het ge bruik, duurder. Tafelvruchten brachten op 13—19, keukenvruchten f 4.50 per 100 K.G. Van de overige aanvoer valt weinig te zeggen. HET NOODHOLLANDSCH VEEVOEDERBUREAU. Waar de stalperiode weer begint te naderen, meenen wij er goed aan te doen weer eens te wijzen op de gelegenheid ie er bestaat tot het verkrijgen van gratis inlichtingen (advies) omtrent de wijze van voeren. Reeds een 13-tal jaren bestaat in Noordholland het Veevoederbureau, een commissie samengesteld uit vertegen woordigers van de Noordholl. landbouw organisaties. Het N.-H. Veevoederbureau dat 2 December 1936 is gereorganiseerd, is nu samengesteld uit de vertegenwoordi gers der in de provincie werkende provin ciale algemeene landbouworganisaties, t.w. H.M.v.L., L.T.B., C.B.T.B. en Holl. Noorderkwartier. Het doel der commissie is kortweg „de bevordering eener rationeele veevoeding". Secretaris is de rijksvee- teeltconsulent te Alkmaar. Deze commissie nu verschaft geheel gratis voor inwoners van N.-H. monde ling (zoo noodig zelfs ter plaatse) en schriftelijk advies. Zij die schriftelijk ad vies vragen, dienen in de aanvrage om advies zooveel mogelijk inlichtingen te verstrekken omtrent hoeveelheid en kwa liteit der bedrijfsvoedermiddelen (hooi, kuilgras, enz.) eventueel reeds aangekocht voer, levend gewicht, leeftijd, productie, uitbetalingen der melk per K.G. of vet, en conditie van het vee. Gedurende de vorige stalperiode was het aantal verstrekte adviezen zeer groot. Dit zeer groote aantal was mede te danken aan de medewerking van leerlingen en oud-leerlingen van lagere landbouwscho len en -cursussen, assistenten landb. voorl. dienst, controleurs, fokvereenigingen en zuivelfabrieken, controleurs Meba, welke allen fungeerden als stalvoedercontroleurs. Daarnaast was het aantal veehouders dat zich rechtstreeks tot het V. B. heeft gewend veel grooter dan de daaraan voor af gaande jaren. Uit de behandelde geval len kregen wij sterk den indruk, dat cr dikwijls nog heel wat bespaard kan worden door zoo doelmatig mogelijk te voeren. Dikwijls kan dit geschieden door gebruik te maken van in verhouding tot hun ge halte goedkoopere meelsoorten, of door vervanging van sommige meelsoorten door bedrijfsvoedermiddelen of tuinbouwpro ducten, of door een betere samenstelling der gebruikte meelsoorten. Waar wij verwachten dat het aantal veehouders dat zich rechtsstreeks tot het V. B. zal wenden, ook dit jaar door de toenemende bekendheid van het V B weer veel grooter zal zyn, raden wy i^je aan in verband met de naderende staltiid dit niet te lang uit te stellen. De vragen welke het eerst binnen komen kunnen ook het eerst worden behandeld. Wat de mondelinge adviezen betreft kunnen wy meedeelen o.a. op de navol gende marktdagen zitdagen zullen worden gehouden. Hoorn: Zaterdags, hotel de Keizerskroon. Alkmaar: Vrijdags Landbouwhuis. Zaterdags Landbouwhuis 9-12 uur Purmerend: Dinsdags, hotel De r>rv>i«>n 9—11.30 uur. 06160 Schagen: Donderdags in café de Beurs (Boontjes). eurs Op deze zitdagen zal aanwezig zjjn de rijksveeteeltconsulent de heer ir. L. de Vries, óf de adjunct-rijksveeteeltconsulent de heer ir. J. P. J. v. Oers, te Alkmaar óf de assistent van het Veevoederbureau, dé heer J. Bakker te Heiloo. HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR roepen sollicitanten op naar de be trekking van TIJDELIJK LEERAAR IN HANDELS WETENSCHAPPEN aan de Handelsschool. Aantal lessen 5 per week. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Vereischt is het bezit van de akte boekhou den M.O. Infunctietreding zoo spoedig mogelijk. Sollicitatiestukken (adres op ongezegeld papier) in te zenden aan het Gemeentebe stuur vóór 16 October a.s. Alkmaar, 12 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belangheb benden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 13 tot en met Dinsdag 19 October 1937 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen rose kleur. Gehaktbonnen geel met roode streep. Bak- en braadvetbonnen oranje kleur. Alkmaar, 12 October 1937. De Directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Vroegtijdig oud worden begint bjj de voeten. Pijnlijke voeten en de gevolgen. Lezing over dit onderwerp door een Supinatorzuster. De voordracht is gratis toeganke lijk en wordt verduidelijkt met een serie interessante afbeeldingen op het witte doek. Zij wijst ons, wat wij doen moeten om jeugdige veerkracht te behouden, om onze voeten voor misvorming te be waren en hoe wij pijnlijke, door gezakte voeten weer in orde kun nen brengen. U IS WELKOM OP: des avonds half negen, in gebouw „de Unie", Koorstraat, en op in BERGEN N.H. des avonds te 8 uur in de Rustende Jager. 11-16 October van 9-12.30 en van 2-6 uur V f v/oor. !kM«Yr<V>4T 72- -M®«* yu tuj<.xjTV« van onze eigengemaakte Bruine en Blauwe Ratiné Jongens- en Meisjes JEKKERS en JASJES zijn ZOO laag, dat U direct het groote prijsverschil bij elders opvalt en toch de bekende PRIMA KWALITEITEN. Zooals U weet, vindt U nergens deze uitgebreide sorteering. OTTO VAN OS, Laat. Alkmaar, Laat. heeft ontvaugen zuiver wolleu tricot in de nieuwste modellen en kleuren. Pracht kwaliteit, 100 7. wol. 150 x 200 7.95 160 x 210 9.25 175 x 225 10.45 190 x 230 11.65 Bjj Otsen koopt U iets goeds DE natuur leert het too duidelijk: Uw oogen hebben veel, mild licht noodig. Alleen dan voelt 1) zich onbekommerd en leest en werkt l zonder turende inspanning. Stelt Uw oo»en daarom binnenskamers niet op een karig rant soen. Zij kunnen daar niet tegen. Langzaam maar zeker bederft IJ ze. Des avonds behoort in het middenlicht van Uw vertrek een lamp van minstens 150 dekalumen te branden! En als U het zich gemakkelijk maakt in Uw wijden armstoel, zorgt dan, dat het niet juist weer Uw oogen zijn die het ongemakkelijk krijgen! Len extra lamp op de juiste plaats is geboden! Goed overvloedig hcht is niet duur Voor R-eie.-.Ce"!e" gCeft de zo° zu''iige Philips' „Bi-Arhta -lamp een heelen avond helder liclt! Vraagt ons het gratis boekje „VAN HET WONDERE ZIEN"! 't Bevat veel Wetenswaar digheden op het gebied van practische verlichting. bi-arlita N.v. PHILIP5' GLOEILAMPENFABRIEKEN - EINDHOVEN ff

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8