DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gewijzigde taktiek der Japanners. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No 242 Bit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 15 October 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Chineesche deserteurs krijgen een dollar! CHINEESCHE TAAIHEID. Van het strijdtooneel in Spanje. Een hernieuwde aanval van de regeeringstroepen bij Saragossa. De terreur in Palestina. Trein opgeblazen. De Italiaansche troepen in Libye. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 15 October. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat de sub-commissie van de niet-inmen- gingsconferentie Zaterdagmorgen bijeen zal komen ten bespreking van het plan tot terugroepen van de vrijwilligers uit Spanje. De vergadering zal worden geopend met een verklaring van Lord Plymouth en Cor- bin inzake het groote belang, dat de regee ringen van Engeland en van Frankrijk hechten aan directe resultaten ten aanzien van het terugroepen van de vrijwilligers. Deze verklaring kan met belangstelling tegemoet worden gezien, want de mogelijk heid bestaat, dat we er een zekere houding van Engeland en Frankrijk in zullen kun nen terugvinden. Intusschen wordt in Engelsche diploma tieke kringen tegengesproken, dat men een bepaalden termijn verbonden zou willen zien aan de behandeling van het vrijwilli- gersvraagstuk. Niettemin legt men er den nadruk op, dat men den arbeid der com missie zoo spoedig mogelijk wenscht te vol tooien. Men geeft te verstaan, dat, zooals het Britsche plan van 14 Juli wilde, een commissie naar Spanje zou kunnen worden gezonden om toezicht te oefenen op het ver trek der vrijwilligers, zoodra overeenstem ming bereikt zou zijn. Uit Parijs meldt Havas, dat de nota, welke Delbos heeft voorgelegd aan den mi nisterraad niet gelijk is aan de ontwerp ver klaring, welke Corbin, de Fransche ambas sadeur te Londen, in de bijeenkomst van de commissie van de nietinmengingsconferen- tie tegelijk met den vertegenwoordiger van Groot-Brittannië moet indienen over het terugtrekken van de buitenlandsche vrij willigers uit Spanje. Dit laatste document zal heden aan de Britsche regeering wor den voorgelegd, opdat de beide regeeringen twee overeenstemmende teksten kunnen opstellen. Het is evenwel mogelijk, dat in enkele kleinigheden afwijkingen zullen voorkomen. De besprekingen, welke gisteren zijn ge voerd door het Britsche kabinet en heden door de Fransche regeering hebben bewe zen, dat beide landen het eens zijn over de wijze waarop geantwoord moet worden op de Italilansche nota. Beide regeeringen werken thans een methode uit om de vrijwilligers terug te doen trekken, de gedachtenwisseling tus- schen Parijs en Londen stelt in staat een gemeenschappelijk plan op te stellen. Beide staten verlangen geen dwingende voor schriften op te leggen, dech wel verlangen zij goede wil bij de betrokken mogendheden om de buitenlandsche strijders terug te trekken. Beide landen zijn bereid, zooals reeds in Juli j.L werd verklaard, aan de strijdende partijen het recht van oorlog voerende mogendheden toe te kennen, wan neer de vrijwilligers werkelijk teruggeroe pen zijn. v Naar aanleiding van andersluidende be richten wordt officieel medegedeeld, dat Chautemps en Delbos zich niet naar Londen zullen begeven. Wij moeten nog eens terugkomen op de Duitsche verklaring aan Belgie, omdat de ze verklaring ook staat in het middelpun van de belangstelling bij de Duitsche a- den. Deze leggen er n.L den nadruk op, a het kernvraagstuk van West-Europa daar mee is opgelost! De „Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de stap der Duitsche regeermg bovendien een onzelfzuchtige bijdrage tot den Europeeschen vrede is. Opnieuw heeft de directe methode van staat tot staat snel ler tot een oplossing geleid dan mogeiij zou zijn geweest bij internationale espre kingen in grooter kader of zelfs in een con ferentie. België ligt in een centrum van het Europeesche evenwicht en Duitschland heeft, door zijn standpunt ten opzichte van België vast te leggen, tevens de nieuwe Fransch-Belgische en Britsch-Belgische trekkingen naar waarde geschat. Het „Berliner Tageblatt" herinnert er aan, dat het streven der Belgische regee rmg naar een politiek van een onafhanke lijk land van den beginne af m Duitschland begrepen en gewaardeerd is. De Duitsche «tap is gevolgd op de vredesdemonstratie op het Maifeld, welker beteekems men heef trachten te verkleinen. De Duitsche P geeft hun ongelijk, die alles doen om de Duitsche vredesaanbiedmgen als bedrieg lijke voorspiegelingen voor te stellen. De „Berliner Boersenzeitung ziet m de overeenkomst in ieder opzicht den uitings vorm van de dor Hitier gevoerde con structieve vredespolitiek. Duitschland drijf in geen enkel geval politieken handel, doch het grijpt rustig van geval tot geval in. Terwijl zekere andere mogendheden ge vaarlijke experimenten ondernemen, in de nabijheid inmengen en in de verte rond tasten geeft Duitschland weer eens het voorbeeld voor doelmatigen arbeid voor den vrede, vrij van sensatie. Japansche vliegtuigen hebben strooi biljetten boven de Chineesche stelling sn aan het Sjanghai-front uitgeworpen, waarin den Chineezen wordt aangera den zich over te geven, daar alle ver dere tegenstand nutteloos is, terwijl ver der aan iederen Chineeschen soldaat, die deserteert een dollar wordt beloofd. De Chineesche troepen hebben dit „aan bod" met een hevig artillerie-, mitrailleur- en geweervuur beantwoord, doch de woord voerder van de Japansche generale staf ver klaarde desondanks, dat de Japanners erop rekenen binnenkort twee millioen dollar aan Chineesche soldaten te zullen moeten uitbetalen. Volgens een officieele mededeeling van het Chineesche militaire hoofdkwartier, zijn eenige Japansche oorlogsschepen over een afstand van vijftien mijl de Jangtse opge- stoomd, waarschijnlijk met het doel om daar troepen aan land te zetten. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen hevige gevechten geleverd hebben in de sec toren van Lotien en Lioehang. Verder, dat het Japansche offensief op zeer hevigen te genstand is gestuit. In feite heeft de veldslag reeds verscheiden dagen gewoed in den sec tor van Lioehang, ten zuiden van de Woe- soengkreek. De omstandigheid, dat de linies ongewij zigd zijn, lijkt dus te bevestigen, dat de Chi neezen op dit punt een belangrijke overwin ning behaald hebben door de Japansche troe pen te dwingen terug te keeren naar hun punt van vertrek. En daarmede begon de derde maand van den strijd bij Sjanghai, zonder dat de Japan sche troepen in staat waren den tegenstand van de Chineezen afdoende te breken. Er zijn aanwijzingen, dat de Japansche troepen hun tactiek willen wijzigen en zul len trachten de Chineesche troepen te om singelen door een omtrekkende beweging, uitgaande van Lioeho. In het hooge noorden. De onrust, die zich sedert het uitbreken der vijandelijkheden tusschen China en Ja pan in Mandsjoekwo heeft doen gevoelen, heeft dreigende vormen aangenomen. Men schat, dat de gewapende strijdkrachten, die daadwerkelijk hun vijandschap jegens het bewind over Mandsjoekwo doen blijken, meer dan 100.000 man sterk zijn, en voort durend worden nog deserteurs der inheem- sche troepen bij hen ingelijfd. Vele distric ten hebben zich volkomen aan elk toezicht onttrokken, met het gevolg dat de levens en eigendommen der Japanneezen gevaar loo- pen, doch het ontbreekt de beweging aan organisatie en leiders, waardoor het niet waarschijnlijk is, dat zij zoo gevaarlijk zal worden, dat zij de Japansche militaire ope raties in Noord-China kan te niet doen. De Japansche opmarsch. De Japansche opmarsch in Noord-China loopt vlot van stapel. De Japansche woord voerder heeft medegedeeld, dat de Japan sche troepen de hoofdstad van Soeijoean, Kwei Hau Soeijoean hebben bezet en thans de omgeving zuiveren van ongeregelde Chi neesche benden. Vermoedelijk zullen de Ja pansche troepen, gesteund door de Mongool- sche afdeelingen thans in westelijke rich ting oprukken naar Pautioe, teneinde de Mongolen, die nog afhankelijk zijn van Nan king te onderwerpen en de Chineesch-Rus- sische verbindingen te bedreigen. Verder rukken de Japansche troepen op aan de grens van Hopei en Sjansi en in de richting van de gele rivier. De Chineesche pers te Peking kondigt de oprichting van een administratief comité voor Hopei aan, afhankelijk van de commis sie tot behoud van den vrede te Peking, be last met het burgerlijk bestuur van de pro vincie Hopei. Japansch afweergeschut maakt dooden. 'iengevolge van het vuur van het Japan sche luchtafweergeschut zijn gisteren in de internationale nederzetting van Sjanghai 17 Chineezen omgekomen en 53 Chineezen wer den gewond. Ook een Hindoesch politieman liep kwetsuren op. Japan rechtvaardigt zijn optreden. De vier „volks-ambassadeurs" die zich naar Amerika en Europa zullen begeven, ten einde het buitenland op de hoogte te bren gen van het standpunt van Japan ten op zichte van het conflict met China, hebben zich vanmiddag te Yokohama ingescheept. Een hunner, de oud-minister van handel en nijverheid Takoeo Godoh, die zich naar Duitschland zai begeven, verklaarde voor zijn vertrek, dat Japan tot het bittere einde zal vechten, ten einde China er toe te bren gen zijn anti-Japansche houding te herzien, en de samenwerking met de Komintern op te geven. Godoh sprak waardeerende woor den over het sympathieke begrip, dat Italië en Duitschland voor Japan's standpunt heb ben getoond en hij hoopte, dat Italië en Duitschland met Japan zouden blijven sa menwerken in het streven naar het gemeen schappelijke doel, de vestiging van den wa ren vrede. Britsch pachtgebied bij Honkong gebombardeerd. Uit goede bron wordt gemeld, dat Japan sche oorlogsschepen het Britsche pachtge bied van Kauloeng tegenover Hongkong hebben gebombardeerd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De beschieting der Britsche ambassade-auto's. Tusschen den Britschen en den Japanschen consul-generaal te Sjanghai worden vriend schappelijke onderhandelingen gevoerd naar aanleiding van de beschieting der Britsche ambassade-auto's door Japansche vliegtui gen. In Japansche officieele kringen hoopt men spoedig een voor beide partijen bevre digende regeling te zullen bereiken. Aan het front in Aragon hebben de regee ringstroepen, naar Havas uit Saragossa meldt, op groote schaal een aanval gedaan in den sector Saragossa, zonder evenwel een aanzienlijke wijziging te brengen in de frontlijn. Woensdagochtend opende de artil lerie van de regeeringstroepen het vuur uit alle vuurmonden, van loopgxaafmortieren en veldgeschut van 7,5 c.m. tot zwaar ge schut van 15 en 21 c.m. toe. De artillerie van de rechtsche troepen beantwoordde dit vuur. Na een artilleriegevecht van twee uur zonden de regeeringstroepen tanks in den strijd. De vechtwagens passeerden de eerste versperringen en stopten voor de eerste loopgravenlinie van de rechtschen. Hier vuurden zij met alle kracht om de in fanterie, welke een kilometer achter was gebleven, gelegenheid te geven op te ruk ken. De manschappen van het vreemdelin genlegioen en de Mooren slopen naar de tanks en slaagden erin met handgranaten en flesschen benzine tien gevechtwagens buiten gevecht te stellen. De overige tanks trokken zich terug, doch op den terugweg werden nog zes wagens buiten gevecht ge steld. Later in den middag werd het artil lerievuur gestaakt, doch tot den avond ra telden de mitrailleurs van de rechtschen om de regeeringsinfanterie te beletten den aan val te hervatten. Naar Reuter uit Londen meldt, zijn Woensdagavond te Madrid vijftig menschen door een granaat gedood. Het projectiel kwam namelijk juist terecht temidden van een menigte, die op dat oogenblik de café's en bioscopen verliet. Het bericht is afkom stig van het Spaansche telegraafagentschap. Uit Burgos wordt vernomen, dat het groo te hoofdkwartier van generaal Franco naar het front in Aragon is verplaats. Gisterochtend is verder gestreden rondom Cuesta de la Reine ten Noorden van Aran- juez. De wijzigingen, welke in de frontlijn zjjn gekomen, zijn evenwel nog niet be kend. Generaal Miaja heeft aan de pers verklaard, dat de regeeringstroepen bij een aanval op Sesena Casa de Majuelo Grande hun stelling aanmerkelijk hebben verbeterd. Zij maakten hierbij een honderdtal krijgs gevangenen. Woensdag hebben den geheelen dag de vliegtuigen van de rechtschen de stellingen van de regeeringstroepen bij Cangas de Onis en Arriondas aan het front bij Gijon bestookt. De materieele schade is aanzien lijk. De regeeringstroepen hebben ten Zuidwesten van Arriondas moeten wijken voor de hevige aanvallen van de troepen van Franco. Bloed.*, .ucident aan de grens. Uit San Julia de Loria (Andorra) wordt gemeld, dat Maandag j.L 300 Spanjaarden zich in de nabijheid der grens bevonden en poogden naar Andorra de wijk te nemen. Verscheidene hunr.er overschreden de grens toen de karabiniers het vuur openden en drie man ernstig verwondden. Twee vluchtelingen hebben verklaard, dat 19 man ter plaatse werden gefusilleerd, daar zij weerstand hadden geboden aan de karabiniers. De overigen werden naar Spanje gedirigeerd om daar te worden ge in ternee rd. Anarchistische invloeden in Katalonië gefnuikt. Eduardo Barrio Bero, oud-directeur van het Juridisch Bureau te Barcelona, al zijn medewerkers en de anarchist Aurelio Fer- nandez, die raadsman was van de sociale hulpverleening in de Katalaansche Genera liteit, zijn gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Barrio Bero, vroeger advocaat van de Ibe rische Anarchistische Federatie, oefende in Katalonië een soort juridische dictatuur uit. welker slachtoffers vooral lieden waren, die tot rechtsche organisaties behoorden. Het heet nu dat de anarchisten hun over- heerschende positie in Katalonië volkomen hebben verloren. Vele honderden bevinden zich in de gevangenis en een groot aantal overschreden de grens van waar zij zich naar Zwitserland begaven. Het oude plan om de Nationale Arbeidsconferentie te ont trekken aan de leiding der anarchisten ten einde haar haar karakter van vakvereeni- ging zonder anarchistische tendenz te her geven, wordt weer naar voren gebracht. Gisteravond hebben onbekenden een trein op de lijn LyddeRaseles opge blazen. Het aantal slachtoffers moet aanzienlijk zijn, doch nadere bijzonder heden zijn nog niet bekend. Te Jeruzalem mag niemand zonder noodzaak na zondsondergang op straat verblijven. Drie passagiers omgekomen. Omtrent den aanslag wordt nader ge- meldt, dat de trein van Haifa naar Lydda nabij Kalkileh, twintig mijl ten noordoos ten van Jaffa werd opgeblazen door een mijn. Drie passagiers zijn om het leven gekomen. Nadat de mijn was ontploft, werden nog verscheidene schoten op den trein gelost. De treinaanslag bij Kalkilisch. De machinist, de stoker en verscheidene passagiers van den trein, waarop bij Kalki- lish een aanslag is gepleegd, zijn gewond. De aanslag door Arabieren gepleegd? Twee der Arabieren, die na den aanslag op den trein bij Kalkilesh op de vlucht sloegen, zijn door een politiebeambte dood geschoten. Een gepantserde trolley, waarop zich ge wapende troepen bevonden, heeft twee treinen, welke een bataljon naar Egypte verv1, begeleid. Nog meer aanslagen. Behalve de aanslag op den rein van Lyd da naar Rasselein hebben zich nog daden van geweld voorgedaan op verschillende plaasten in Palestina, in het bijzonder in Beisan, in Oost-Galilea en Beesjeba aan den rand van de woestijn van Sina, waar de te lefoondraden worden doorgesneden. Gelijk reeds gemeld, verwacht men algemeen, dat de autoriteiten den staat van beleg zullen afkondigen. Reuter meldt intusschen, dat nog vijf le den van het hooge Arabische comité uit Palestina gezet zijn. Er wordt in dit ver band op gewezen, dat het hier slechts een voorloopige maatregel betreft. Omtrent den aanslag op den trein meldt Reuter nader, dat deze het eerste bataillon van het Royal Sussex regiment transpor teerde naar Egypte. In verband met de beroering, die op het oogenblik in Palestina heerscht, had men den troepentrein doen voorafgaan door een gepantserden motor wagen, waarop met mitrailleurs gewapende soldaten waren geplaatst, terwijl tevens machtige schijnwerpers meegevoerd wer den, met behulp waarvan de nauwe passa ges in de bergen van Judea, waardoor de trein moest, werden verlicht. Ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen werd van de hoogte der heuvelen een aantal schoten op den trein gelost. Deze schoten raakten echter niemand. Een bericht uit Baisan meldt ten slotte, dat de pijpleiding van Irak op twee plaat sen is doorboord. De olie werd in brand gestoken. Joodsche autobus beschoten. Vijf mijl buiten Jerusalem zijn dertig schoten afgevuurd op een joodsche auto bus. Hierbij werden vijf personen gekwetst. Verder is een Arabier om het leven geko men, toen de bom, welke hij naar een joodsche autobus wilde werpen ontplofte, terwijl hij het projectiel nog in de hand had Georganiseerde aanslagen? Ondanks den schijn, dat de Arabieren geen leider zouden hebben, is uit de jong ste uitbarstingen, welke zich in het geheele land hebben voorgedaan, op te maken, dat men te doen heeft met een georganiseerd optreden. Het is waarschijnlijk, dat de regeering zal antwoorden met een afkondiging van den staat van beleg. De troepen trein, welke Britsche troepen naar Egypte vervoert, werd gisteravond in het heuvellandschap beschoten. Er zijn geen gewonden. De versterkingen naar Libye vertrekken in steeds sneller tempo. De troepen, welke hierheen worden gezonden, omvatten niet alleen het twintigste legercorps, waarvan de oprichting in het voorjaar werd aangekon digd, doch ook het een-en-twintigste, dat on gemerkt is opgericht. In verband met deze troepenzendingen wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij het begin van den veldtocht in Abessinië de inheemsche troepen uit Tripolis naar Oost- Afrika werden gezonden. Deze troepen kee ren thans naar hun garnizoenen terug. Bij de troepen, welke uit het moederland naar Libye zijn gezonden, bevinden zich ook spe ciale mitrailleur-compagnieën en afdeelin gen van den geneeskundigen dienst. De troe pen zijn thans aanzienlijk sterker dan de garnizoenen in Tunis of Egypte. Verder zijn verscheidene koopvaardijsche pen gereed gemaakt voor een eventueel troe pentransport, zoodat Italië beschikt over een vloot, welke gereed is, snel troepen over zee te verplaatsen. Uit Londen wordt nog gemeld, dat giste ren opnieuw 7000 man Italiaansche troepen uit Napels naar Tripolis zijn vertrokken, in vier stoomschepen. In de beide laatste maan den zijn de garnizoenen in Libye thans met ongeveer 40.000 man geregelde troepen uit gebreid. Rooversbenden in Abessinië. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Addis Abeba, dat gedurende de laatste regenperiode talrijke Abessinische roovers zekere kleine en geïsoleerde Italiaansche gar nizoenen op de hoogvlakte onverwachts heb ben aangevallen. De koloniale troepen wis ten onmiddellijk de orde en rust te herstellen en de bevolking van het bandietisme te be vrijden. De meeste benden werden letterlijk vernietigd. Talrijke hoofden, zooals Dedjaz Aurarus, Grazmaz Terrege, Antene, Belaine Tesemma en Lidjz Hma, zijn gedood. De hoofdschuldige, Hailoe Kebbede, is gevangen genomen en terechtgesteld. Bij den verkennings en politiedienst zijn gedurende de maand September 102 soldaten om het leven gekomen of zoekgeraakt. Het totale verliescijfer van 1 Januari 1935 tot 30 September 1937 bedraagt 2357 man. Chineesch vrachtschip in nood. Het Chineesche vrachtschip „Phyllissoto" heeft noodseinen uitgezonden van een punt, gele gen op 1600 mijl ten noordwesten van Ho- noloeloe. Het schip meldde, dat de ruimen vol water stroomen en dat de pompen niet meer werken. Een kustwachtkotter is te hulp gesneld. Het vrachtschip was van Amerika op weg naar Sjanghai Anti-fascisten veroordeeld. - De bij zondere rechtbank in Italië voor de behan deling van misdrijven tegen de veiligheid van den staat heeft Donderdagavond 37 beschuldigden, die met de communistische centrale te Parijs in verbinding hebben ge staan en geprobeerd hadden communisti sche vlugschriften te verspreiden, veroor deeld tot tuchthuisstraffen, varieerende van 4 tot 18 jaren. Zware fabrieksbrand te Lyon. - Een zware brand heeft gisteravond te Lyon een fabriek van rijtuigen en kinderspeelgoed vernield. De schade wordt gesteld op twee millioen francs. Autobus met SA-lieden verongelukt. - Tengevolge van een defect aan de remmen is een autobus, waarop een groep SA-lieden van Berlijn op weg was naar West-Duitsch- land en Baden bij Buehl (Baden) veronge lukt. Er zijn twee doode", vier zwaar- en acht licht gewonden. Huiszoeking bij katholieken in Dant- zig. - Bij leden der katholieke Centrum partij in Dantzig, de laatste nog op het grondgebied der vrije stad bestaande oppo sitie-partij, zijn huiszoekingen verricht. Men meent te weten, dat deze maatregelen ten doel hebben de geheele oppositie in Dant zig definitief op te heffen en in Dantzig een eenpartijstelsel in te voeren, zooals dat onulangs door den leider der nationaal- socialisten, Forster, werd aangekondigd. Arrestaties in communistische kringen. De politieke politie te Warschau heeft in communistische kringen huiszoekingen verricht en 57 personen gearresteerd. Tijdens de huiszoekingen heeft de politie o.a. een specialen koerier van de communistische partij, Mojsza Neuman, gearresteerd, die eenige dagen geleden uit Moskou te War schau was aangekomen op een valsch pas poort.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1