Agenda Een pracht haarvilt Hoed JEC0VI |i Stad en Omgeving. NASSAU-TAX. Tel. 3545 £aatste Aecichten ALNETYBO 1937. Reizende tentoonstelling van den Algem. Nederl. Typografenbond. in zes modekleuren f 4.90 GEKARD WORM IN DE HOUTTIL. Onverwacht schot. Officier ernstig gewond. Alkmaar, Vrijdag. DE MELKVERVALSCHING. De kantonrechter mr. Boerrigter, heden schriftelijk vonnis wijzende in de melkver- valschingszaak tegen den veehouder S. te Egmond-Binnen, tegen wien den ambtenaar van het O.M. tweemaal 14 dagen principale hechtenis had geëischt, veroordeelde de ver dachte voor het eerste geval op 19 Augustus, waarbij de melk met 4 pCt. water was ver- valscht, tot 2000 boete of 1 maand hech tenis en sprak hem voor het tweede geval op 22 Augustus gepleegd vrij. het vol- EEN JUBILEUM. Men verzoekt ons opname van gende: Gister herdacht de heer A. Kraakman, al hier, den dag waarop hij vóór 12 H jaar in dienst kwam bij de N.V. Drogisterij Che- micaliënhandel „Vriesia", v.h. Jan de Vries. Met zijn vrouw werd de jubilaris ten kan tore der firma ontvangen en aldaar toege sproken door den heer Jan de Vries. Het is, zeide deze, reeds de vijfde maal dat wij een koperen jubilaris onder ons personeel tellen, terwijl wij het volgend jaar wederom een tweetal jubilea hopen te beleven. Dit is wel het beste bewijs van een goede onderlinge verstandhouding, waartoe ook de jubilaris van vandaag het zijne, en wel in ruime mate, heeft bijgedragen. Hij mocht van den heer de Vries een zil veren horloge met inscriptie, en een bijpas sende ketting met draagmedaille, voorzien van de emblemen der zaak, alsmede een en veloppe met inhoud, in ontvangst nemen. Van het personeel waren er bloemen en werd een karpet den jubilaris aangeboden. Nadat ververschingen waren rondgediend ging de feesteling voor dien dag met va- cantie. ERNSTIG ONGELUK DOOR BALDADIGHEID. Gistermiddag is te Nieuwe Niedorp een ernstig motorfietsongeluk gebeurd, waar van de controleur van de malariabestrij ding, de 63-jarige Jansen uit Alkmaar het slachtoffer is geworden. De heer Jansen reed tegen een ijzeren draad, welke een jongen, die wel meer dolle streken uithaalt, over den weg had gespannen. De draad verwarde zich om het motorrijwiel, waardoor de berijder tegen den grond viel en ernstig werd ge wond. Hij werd binnen gebracht bij een wijkverpleegster, waarop de doktoren de Boer en Schreuder de eerste hulp hebben verleend. Hij is in het Centraal ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Heden was de toe stand vrij goed. Bij informatie aan het ziekenhuis deelde men ons mede, dat de toestand van den patiënt nog wel hoogst ernstig is, doch dat het levensgevaar als geweken beschouwd kan worden. HOOIBRAND TE SCHOORL. In de nacht van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken bij den heer J. Stam te Groet. Door het kranig optreden van de brandweer is erger voorkomen en bleef de brand beperkt tot twee hooischelven. De oorzaak is hooibroei. GESLAAGD. Voor het politiediploma slaagde onze oud stadgenoot de heer H. v. d. Meer. OVERTREDING DER IJKWET. Dezer dagen is door de politie bij gehou den controle tegen 28 personen proces verbaal opgemaakt terzake overtreding van de IJkwet, terwijl hierbij een groot aantal maten en gewichten inbeslag genomen zijn. ZENDINGSTENTOONSTELLING IN 'T GEBOUW „WAAKT EN BIDT". Zoo is dan de „Zento" gesloten. Deze tentoonstelling mocht zich verheugen in een steeds toenemende belangstelling bij oud en jong. En dit niet alleen om de kostbare collectie voorwerpen uit Oost en West, maar bovenal om het levende getuigenis der zendelingen, die onvermoeid aan de be zoekers hun ervaringen meedeelden. Het was de commissie onmogelijk den tentoon - stellingsduur te verlengen, ongetwijfeld had dit tot nog meerder succes geleid. Ds. van Dop heeft namens het bestuur der Alkm. zendingsvereeniging het slot woord gesproken. Spr. bracht dank aan degenen, die den zendelingen logies hebben verleend, voorts aan de zendelingen voor hun warm getuigenis. Welk 'n moeilijk werk wordt daar in onze koloniën verricht! Jaren was 't ploegen op rotsen, doch door Gods geest en in Gods kracht en door het gebed mogen we thans vruchten zien. Thans gaan we heen, vervuld met vele gedachten, zoo vervolgde spr. Hij bracht in herinnering de geschiedenis van den hoofdman over honderd, die met 'n be paalde, dringende boodschap tot den Heiland ging. Zijn zoon was ernstig ziek. De Heere Jezus prijst zijn geloof en voegt de veel- beteekenende woorden er aan toe: „Ze zul len komen uit het Oosten en Westen, uit het Noorden en Zuiden en zullen aanzitten met Abram, Izak en Jacob en de kinderen des Koninkrijks zullen buitengesloten wor den". De vraag dringt zich bij ons op: „Geldt dit ons?" De hoofdman over honderd had gemeenschap met den levenden Hei land. Kennen wij die gemeenschap? Vraagt naar den Heer en Zijne sterkte, naar Hem, die al Uw heil bewerkte. Na 't zingen van dezen psalm en dank gebed gingen de bezoekers huiswaarts. Rest ons nog een woord van dank aan alle medewerkenden en aan de fa. Hols- muller, die met het schenken van koffie en thee de sfeer der „Zento" verhoogde. HET SCHOUWSPEL. Voor den kunstkring Het Schouwspel voer de gisteravond de Ned. Tooneelgroep in de Harmonie alhier het tooneelstuk „Sprong in het Duister" op. Ongeveer 200 toeschouwers hebben de ge schiedenis van den hoofdpersoon gevolgd en vooral in het derde bedrijf met spanning de ontknooping tegemoet gezien. Hedenavond gaat in Bergen hetzelfde stuk, reden waarom we morgen een verslag van dit stuk zullen geven. POSTZEGELBEURS. Men verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat er Zaterdagmiddags in de z.g.n. vischbanken door jongelui een postze- gelbeurs wordt gehouden. Hier is voor post zegelenthousiasten volop gelegenheid onder ling zegels te ruilen. Groote ritten speciale tarieven. In Wico-studio aan de Koningstraat tot 19 Oct., eiken dag 1012 en 25 uur, tentoon stelling vereen, v. beeldende kunstenaars. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer 't Was in de Mei (rom.); hoofdrollen Jeanette Mac- Donald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur hoofdnummer Gang show (padvindersfilm); vooraf Het laatste schot (sens.); hoofdrol Jack Holt. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.45 uur voorstel ling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De ondergang van de „William Brown" (avonturen), hoofdrol len Gary Cooper, George Raft, Frances Dee. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Als het circus komt (circusfilm); hoofdrol len Wallace Beery en Cackie Cooper. Toe gang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 15 October. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden Wie ner Sangerknaben. 8.15 uur, De rustende Jager te Bergen, opvoering van „Sprong in het duister" vanwege den kunstkring „Het Schouwspel". 8.15 uur, doopsgezinde kerk, rede ds. Golterman over Individualisme en gemeen telijk leven. Zaterdag 16 October. 8 uur, De Unie, film van de snelschrijf- machine Tachotype. Zondag 17 October. 3.30 en 8 uur, 't Gulden Vlies, dancing: Kings of Swing. 8 uur, café Kok te Rustenburg, feest avond van „Al doende leert men". „Zorg voor vakbekwame arbeiders en een goed product en maak daardoor het druk werk populair", is wel ongeveer het devies van den A.N.T.B., den oudsten vakbond in ons land. Twee gelijke, reizende tentoonstel lingen, Alnetybo '37 genaamd, werden inge richt 4 October 1937 vingen zij elk afzon derlijk een reis langs in totaal 47 gemeenten van ons land aan. De tentoonstellingen zijn, omdat zij in kleine en groote zalen moeten kunnen worden opgesteld, klein van formaat en binnen het half uur op te bouwen. De „Alnetybo '37" maakt propaganda voor: den A.N.T.B., door de aanprijzing van zijn kracht, zijn daden op sociaal en cultureel gebied; voor de bedrijfsgemeenschap in de typografie en voor goed uitgevoerd druk werk. Bovendien worden: het werk van de cyclostyle in het zonnetje gezet; de toene mende mechanisatie in de machinezetterij en binderij belicht; prachtig drukwerk, uitge voerd in hoog-, diep- en offsetdruk naast el kaar geplaatst; de moderne bindwijzen ge toond; inkt- en papierfabricage op eenvou dige wijze gedemonstreerd; zetmodellen van voorheen en thans naast elkaar gehangen De groote dagbladen, alsmede de vakpers gaven van deze tentoonstelling schitterende recensies en de belangstelling in de plaatsen, waar de Alnetybo '37 gehouden werd, was zeer groot. De verwachting is dus gegrond, dat ook hier ter plaatse de tentoonstelling zich in een druk bezoek zal kunnen verheu gen. De Alnetybo '37 zal worden gehouden in de bovenzaal van 't gebouw van den Alkm Bestuurdersbond, Koningsweg 2 op Dinsdag avond 19 October van half negen tot 10 uur en Woensdag 20 October van 2 tot 4 uur en 8 tot 10 uur en geheel gratis toegankelijk zijn voor leden van grafische vakbonden, patroons en drukwerkverbruikers. Boven dien zullen onder de bezoekers, zonder dat dit hun eenige kosten brengt, eenige hon derden fraaie boekwerken worden verloot. WIT-GELE KRUIS. Gedurende de maand September werden door de wijkverpleegster 27 patiënten be zocht met totaal 384 bezoeken. Hiervan wa ren 234 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A., 129 bezoeken bij leden van het Wit-Gele Kruis, 13 bezoeken bij stadspatiënten en 8 bezoeken bij particulieren. De wijkkraamverpleegster legde 240 bezoe ken af bij 15 patiënten en verleende 1 maal assistentie bij den doktèr. INSPECTEUR VAN POLITIE BENOEMD. Benoemd is tot inspecteur van politie 2 e klasse te Haarlem onze vroegere stadgenoot de heer L. de Fouw. JAPAN EN ONS GEWETEN. Men schrijft ons: De bombardementen op de Chineesche burger-bevolkng en de andere daden van geweld, die door Japan in het verre Oosten worden begaan, hebben in Europa en Amerika een sterk gevoel van afschuw gewekt. Men voelt deze daden als onmen schelijk wreed en is er verontwaardigd over. Naast dit begrijpelijke gevoel van af schuw is er ook plaats voor een besef van schaamte, omdat deze gruwelen in het ver re Oosten verricht worden met de midde len, die de Westersche techniek heeft uit gevonden en ter beschikking gesteld Daarom gaan deze dingen ons aan. Wi; hebben er mee te maken. Vanuit deze gevoelens van afschuw en schaamte kwam de afdeeling Alkmaar van „Kerk en Vrede" er toe een getuigenis avond te beleggen, om aan de Alkmaarsche vredes-vrienden gelegenheid te geven daaraan uiting te geven. Deze getuigenis-avond wordt gehouden op Maandag a.s. om kwart over acht in de Remonstrantsche kerk in het Fnidsen. Spr. is het hoofdbestuurslid ds. L. H. Ruitenberg van Surhuisterveen, die als titel voor zijn onderwerp aangaf: „Japan houdt ons ge weten wakker". De toegang is vrij voor alle belangstellenden. LEZING OVER „VOEDING". Dr. C. Banning uit Zaandam sprak voor de huisvrouwen. In het Gulden Vlies heeft gisteravond Dr, C. Banning uit Zaandam voor de Huisvrou wen afd. Alkmaar een interessante lezing gehouden over het onderwerp: Voeding De presidente mevr. v. SonsbeekBaning heette in haar openingswoord alle aanwezi gen, inzonderheid de eere-presidente en de eere-leden, van harte welkom. Na de be kende interne mededeelingen was het woord aan den spreker dr. C. Banning. Het was spr.'s bedoeling niet, te gaan spreken over het klaarmaken van menuV en dergelijke, het zou veeleer een vitamine praatje worden. Want het zijn juist de vita minen, welke in den tegenwoordigen tijd zulk een groote rol spelen in het huishou den. Immers, men is in den loop der jaren gaan inzien, dat de voeding één der belang rijkste factoren, zoo niet de belangrijkste factor geworden is, om gezond te blijven. En wat men vroeger algemeen dacht, dat weet men thans wel beter, de goede voeding hoeft heelemaal niet af te hangen van de portemonnaie. Een dertigtal jaren terug was men van oordeel, dat de voedingsbe- standdeelen alleen bestonden uit koolhydra- ten, vetten en eiwitten. Eerst veel later heelt men een en ander te leeren gekregen over de thans zoo algemeen bekende vitaminen. Het eiwitvoedsel is in ons bestaan eenfac- Z buitengewoon belang geworden Daarin toch bevinden zich de onontbeerlijke aminozuren. Doch behalve koolhydraten en eiwitten, hebben wij ook noodig vitaminen, want indien men deze zou moeten missen zou men geen weerstand kunnen bieden aan *2,™ ÜÏÏnta» tan men vrii eenvoudig ie we, de vliemine- waarvan men groote hoeveelheden aan treft in lever van rundvee en vah visch, doch ook in melk, kaas, natuurboter en «dooi. In het plantenrijk kent men deze vitamine niet, doch daar treft men aan de zoogenaam de karotine (een oervorm van vit.-a). In de volgende groenten vindt men deze belangrijke vitamine in ruime mate aan. wortelen, sla en spinazie. Het is aldus spr. de verdienste van wijlen prof. Eikman, dat hij den weg gewe zen heeft om tot de ontdekking van de vi- tamine-b te geraken. Een tekort aan deze vi tamine veroorzaakt de gevreesde berri-berri. Vitamine-b treft men verder aan in lever, het rijstvliesje, pinda's en ook in schapen- vleesch. De derde belangrijke vitamine en wel de vitamine-c komt hoofdzakelijk voor in aard appelen en vooral ook in het fruit. Spr. ver telde uitvoerig, hoe door een tekort aan deze vitamine scheurbuik ontstond. Om Engelsche ziekte te voorkomen moet men de vitamine- d gebruiken en deze bevindt zich hoofdzake lijk in zalm, oesters, en in groote hoeveelhe den in levertraan. De d-vitamine is zeer goed voor het beenderstelseL Men kan de d-vitamine eventueel vervan gen door levertraan, door het gebruik van een d-tablet of ook wel door de hoogtezon Tenslotte kan de d-vitamine het tandbederf tegengaan. Spr. raadde in het algemeen aan in het gebruik van groenten de noodige variatie te houden (b.v. eens per week een erwten- of boonenkost, zeker niet meer). Het gebruik van suiker kan zeer nuttig zijn, doch een teveel aan suiker brengt vele gevaren met zich mee en het is het beste in suiker niet te veel heil te zoeken. Het verschil in natuurboter en margarine zit hem in de aanwezigheid van vitamine-a in natuurboter en dat is uiteraard een groot voordeel. Veel groentengebruik achtte spr. goed, al moet men dit natuurlijk niet gaan overdrijven. Ook melk noemde spr. een voor treffelijk voedingsmiddel. Het einde van deze lezing was een warm pleidooi om het huishoudonderwijs veel en veel meer te propageeren; dit onderwijs wordt globaal genomen slechts gevolgd door 18 van de 1000 meisjes en dat is inderdaad voor Holland een treurig verschijnsel. Dr. Banning had een prettige, ongedwon gen wijze van acteeren, het geleek nog het meeste op een college-les. Het schoolbord en een krijtje ontbraken dan ook niet en als geheel heeft de spreker de dames zeker een waardevollen avond geschonken, waarvoor met name de presidente hem hartelijk dank zegde. Mevr. Banning ontving een fraai bouquet bloemen, een geste van het bestuur, waar mede alle aanwezigen van harte instemden Eenige dames maakten gebruik van de gele genheid tot het stellen van vragen. was ouders terug te keeren. Gemakkelijk dat niet, want de man had haar al eens ge dreigd met een geladen geweer, voor het geval zü dit plan ten uitvoer zou leggen. Een kostganger van de ouders van dé vrouw was den vierden Augustus aan de woning van K. H. gekomen, zich voordoen de als koopman. Hij had den man K. H. ge grepen en hem met behulp van de vrouw en een zwager der vrouw met een touw de beenen gebonden en in den kelder opgeslo ten. De kelderuitgang hadden Zij geblok keerd. Met medeneming van het huisraad, dat eigendom was van de vrouw, waren zij vertrokken. Een inwonende bij het gezin van K. H. had later den opgeslotene gevonden en be vrijd. De verdachten, de 26-jarige B. W. W., de 27-jarige J. H. K. en de 36-jarige J. G. K., hoorden elk zesmaanden gevangenis straf tegen zich eischen. Uitspraak over veertien dagen. Ongecorrigeerd. Hedenmorgen om acht uur werd in een der hotels te Groningen een gast met een schotwond in het hoofd in zijn kamer gevonden. Vanuit deze kamer werd drie keer gebeld, waarna een der kellners zich naar boven be gaf. Bij het openen van de kamerdeur rook hij direct een scherpe kruit lucht, en vond den gast, achterover liggende op het bed, met een bloeden de wond midden in het voorhoofd, Onmiddellijk werd de politiedokter gewaarschuwd, die den patiënt onder zocht. Daarbij bleek, dat een kogel in het voorhoofd naar binnen was ge drongen, maar niet door de hersenen was gegaan. Waarschijnlijk heeft het projectiel in schuine richting het hoofd geraakt. De kogel bevond zich achter het oog. Na voorloopig verbonden te zijn werd de patiënt overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. De recherche was spoedig ter plaatse, Het slachtoffer blijkt te zijn de reserve eerste luitenant der administratie S., af komstig uit Amsterdam, die in Groningen eenige dagen onder de wapenen is. Hi verklaarde hedenmorgen bezig te zijn ge weest zijn koffer te pakken, waarin zijn automatisch pistool lag. Op onverklaar bare wijze is het afgegaan. De luitenant S, had toen nog gelegenheid om te bellen. De toestand van het slachtoffer is momen teel niet ongunstig. LEGAAT. De Chr. Philantropische Inrichtingen te Doetinchem hebben thans van wijlen mevr, Haagsma—Van der Baan te Bolsward een legaat van 9000 ontvangen. VAN ZIJN VRIJHEID GEROOFD. In Aalten in den Gelderschen Achterhoek heeft zich op 4 Augustus een merkwaardig ^«heidsberooving voorgedaan v^r Hta .iLi6™, 8811 Zich hedenoohtend voor de rechtbank te Zutphen afspeelden. In Aalten woonde het gezin K. H wa van de man en zijn veel jongere vrouw ongenoegen met elkaar leefden. De man liet vrouw en kinderen gebrek lijden, omdat hi geen werk wilde zoeken en niet om steun Tard' «SHi toestand werd van dien aard, dat de vrouw besloot naar haar Voonpoxftg opgroMM. llh* Ml «tork? Dm. J«co- v»o). S» L—M- traaal T-fl— e—"r «as grtaf) Eng»l#ek» nMM I la ApoSiakaa Ml Drogl«tM»Ml *1. 0.75 |>M VALSCHE TOEGANGSBEWIJZEN. Zooals men, zich herinnert, heeft de .ustitie te Amsterdam dezer dagen drie "invallen gedaan naar aanleiding van het feit, dat den laatsten tijd valsche Stadion- kaarten en toegangsbewijzen voor een bioscoop théater aldaar werden in omloop gebracht. Bij de huiszoekingen, die toen op twee plaatsen in de Jordaani en in een woning in West zijn verricht, rezen ern stige verdenkingen tegen twee mannen, een drukker, woonachtig in de Jordaan en een werklooze. Deze beide mannen werden in arrest gesteld en enkele dagen later in het huis van bewaring ingesloten. Nadat vele getuigen in deze zaak zijn gehoord, hebben vandaag zoowel de drukker als de werklooze een volledige bekentenis afge legd. De drukker heeft toegegeven, dat hij de valsche plaatsbewijzen vervaardigde en ze aan den werklooze gaf om ze aan den man te brengen. Het staat op het oogen- blik nog niet vast van wie de plannen van deze vervalsching op groote schaal zijn uitgegaan. Bovendien is het nog niet zeker of nog niet meer personen aan dezen verkoop schuldig zijn. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De rechtbank te Middelburg veroordeel de heden den veertigjarigen G. H. wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, tot zes jaar gevangenisstraf. De verdachte, tegen wien tien jaar ge vangenisstraf was geëischt, heeft op 28 Augustus te Terneuzen zijn zwager zooda nig met een zeis mishandeld, dat deze kort daarop aan de gevolgen is overleden. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE MELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft 17 tot en met 23 October de consumptie- melk op regeeringscontract, van taxege- deelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits-af- dracht vastgesteld op overmelk regeerings- minimumprijs 6.J0 cent. De afdracht bij de levering in consumptie van andere dan taxemelk bedraagt 2.50 ent. BIJ EEN RUZIE EEN OOG UITGESLAGEN. Op 27 Maart kreeg een chauffeur ruzie met een knecht van een kolenhandel op de Da Costakade te Amsterdam, omdat de eerste dacht, dat hij de volle maat niet kreeg. De chauffeur gaf den knecht een klap tegen het oog, die zoo hard aan kwam, dat hij aan dit oog vrijwel blind werd. Conform den eisch veroordeelde de Am- sterdamsche rechtbank de chauffeur tot vijf maanden gevangenisstraf. PENNINGMEESTER VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag den ex-penningmeester van de propaganda-commissie van de Vereeni- ging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden wegens verduistering, meer malen gepleegd tot een jaar gevangenisstraf# waarvan zes maanden voorwaardelijk wer den opgelegd en met aftrek van den tijd i11 voorloopige hechtenis doorgebracht. D« proeftijd zal drie jaar bedragen, gedurende welken tijd verd. onder toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisten staat. De man had in den loop van enkele jaren de vereeniging voor 14.000 gedupeerd. Hij boekte ingekochte instrumenten voor het centraal magazijn als betaald, ofschoon hij in werkelijkheid de rekeningen niet had voldaan. Bij verkoop aan particulieren stak hij het geld in zijn eigen zak. Het O. M. had een jaar gevorderd, waar van vier maanden voorwaardelijk. KONING FAROEK TROUWT BEGIN JANUARI. Het huwelijk van den Egyptischen koning Faroek zal te Alexandrië in de eerste week van Januari in het Montaza-paleis aldaar voltrokken worden. De plechtigheid zal een uiterst eenvoudig karakter dragen, daar alle pracht en praal gereserveerd wordt voor den llen Februari, op welken dag tijdig de verjaardag, de kroning en he huwelijksfeest van den koning gevierd zw" len worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2