Euwe wint de vijfde partij Qemeentecadett SPORT EUWE. w ALJECHIN. Eerste partij 1-0 E Eerste partij 0-1 Tweede 0-1 W Tweede 1-0 Derde V»-'/» I N Derde Va-Va Vierde 'A-Va Vierde Vs-Vi Vijfde 1-0 Vijfde 0-1 Feillooze partij van Euwe. ~<VyVVVVVVVN^^ Het rec'ame-middel bij uitnemendheid: EEN GOEO DAGBLAD ZUIDSCHARWOUDÏ TWEEDE «LAD ScHaken. T 1 1 In de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag begon gisteravond de vijfde partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken. Wit: Euwe. Zwart: Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 d5Xc4 Zoo vergankelijk is de glorie, ook van een variant. Na vier partijen Slavische verdediging in verschillende vormen, moet deze veelbesproken opening eindelijk eens plaats maken voor het reeds veel eerder verwachte aangenomen damegambiet. En ook over deze speelwijze waren de debatten nog niet gesloten. Men moet dus vaststellen, dat deze match de schaak theorie eveneens aanzienlijk verrijkt men zou echter ook kunnen zeggen: eenige theoretische „waarheden" voorloopig ge weldige klappen toebrengt. 3. Pgl—f3 a7a6 4. e2e3 Pg8—f6 5. RflXc4 e7e6 6. 00 c7c5 7. Ddle2 Pb8c6 8. Pbl—c3 Daar de huidige schaaktheorie dikwijls in de eerste 25 zetten voorziet, is een „noviteit" niet noodzakelijkerwijze vóór den tienden zet aan de orde. De thans be reikte stelling is nog overbekend en niet in de laatste plaats de wereldkampioen en zijn uitdager hebben er in vele hunner partijen mede te maken gehad. Zooals be kend, is wit's 8ste zet geen pion-offer, daar ni. 8cd4: de zet Tdl oogenblik- kelnk den pion terug verovert. 8b7b5 9. Rc4b3 Rf8e7 Wordt Aljechin door een zeker bijgeloof tot dezen zet bewogen, of heeft hij gron diger redenen om den gebruikelijken zet Rb7 achterwege te laten? Door den tekst zet gaat een tempo verloren, zijn eenige aanbeveling zou dus moeten «bestaan in het fe t, dat Rellstab dit jaar te Kemeri Reshewski versloeg in een partij, welke op de hier bedoelde wijze werd geopend. 10. d4Xc5 Re7Xc5 11. e3e4 Na de theorie komt de practijk: de witte troepen zetten zich in beweging, ten einde met e4e5 een aanval voor te bereiden. Wil zwart dit met e6e5 verhinderen (dat ligt feitelijk voor de hand, omdat daardoor ook de op c8 gebleven raadsheer beter tot zijn recht zou komen), dan heeft hij reke ning te houden met bezwaren ten gevolge van de verzwakking van veld d5. Bijvoor beeld 11e5, 12. Rg5 met prachtig spel voor wit krachtens de dreiging Pd5. Allereerst moet dus de lastige rossinant op c3 worden verjaagd. 1 1b5b4 Maar ook deze zet heeft zijn bezwaren. 12. e4e5 Voor de galerij zijn Euwe en Aljechin werkelijk geknipte tegenstanders: zoodra de een een zet doet met agressieve tendens, voelt de ander zich geroepen, met een zoo gewelddadig mogelijke tegenactie voor den dag te komen. De veelbeproefde theorie is nog nauwelijks achter den rug en reeds heeft de zaal haar aanleiding tot opge wonden gegons, zoo typeerend voor de plotseling gespannen geworden situatie. Naast den tekstzet kwam ook Pd4 zoowel als Dc4 in aanmerking, maar vooral ten aanzien van den laatsten zet geldt: de dreiging is effectiever dan haar uitvoe ring, niet te verwarren met: het middel is erger dan de kwaal, hetgeen misschien eerder van Aljechin's elfden zet kan wor den beweerd. Duidelijk is in ieder geval, dat zwart thans na a ook b moet zeggen, want zetten met Pf6 zijn wegens Pc3—e4, gevolgd door Tdl enz., verboden. 1 2b4Xc3 13. e5Xf6 g7Xf6 Na 13Df6: is 14. Dc4 zelfs vrijwel beslissend: 14. Dc4, cb2: (De7, Re3!), 15. Rb2: Db2:, 16. Dc5: met overweldigenden aanval, daar zwart niet tot de rochade 0 komt. Waaruit weer eens moge blijken, dat een enkel tempo ook in de opening niet kan worden verwaarloosd. Zie opmerking bij zet 9 van zwart. 14. De2c4 Dd8bfl Gedwongen (14. De7?, Re3 en 14cb2:, 15. Rb2:, Db6, Rf6:, enz.) 15. Dc4Xc3 „Simplex sigilum veri" (eenvoud is het kenmerk van het ware) zegt de wereld kampioen Boerhaave na en ook dr. Lasker zou zich verheugen over een dergelijk resultaat met zulke eenvoudige middelen. Immers het is zonneklaar, dat Euwe, na den tekstzet, welke het materieele even wicht herstelt en Df6: dreigt, op een positief, zelfs bijna beslissend succes kan bogen: Zwart's koning heeft geen veilig toevluchtsoord en zijn pionnen zijn ver zwakt. Bovendien heeft zwart moeilijk heden met de dekking van f6, bijv. Re7, Re3. Db7. Ra4, Rd7, Tacl, Tc8, Tfdl, enz. of: e5. Rh6, met de dubbele dreiging Rg7 en Tel. 15. Pc6—d4 Tegen genoemde dreiging (Rh6 en Tel) is feitelijk niets doeltreffends te vinden. 16. Pf3Xd4 Rc5Xd4 17. Rb3—a4t Ke8—e7 16Rd7, dan Rd7:t, Kd7:, Tdl, e5, Re3, enz., of: 16. Kf8, 17. Rh6f, enz. 18. Rel—e3! De weerlegging van zwart's niet al te betrouwbare speelwijze wordt krachtig voortgezet. 18Rd4Xc3? Een noodlottige misgreep, die deze voor zwart reeds precaire stelling nauwelijks meer kan verdragen. Weliswaar ziet e5 er niet veelbelovend uit wegers Rd4:, Dd4:, Dc7t, enz. (Kf8, Rc6), maar toch moest de raadsheer worden gehandhaafd en wel met 18Td8, waarna zwart althans kan blijven vechten. Op 19. Tfdl volgt dan wel e5. (Niet Rc3:. Rb6:, Tdl:t, Tdl:, dreigt Rb4 mat Rb4, Rc6, Tb8, Rc7, enz.) 19. Re3Xb6 Rc3—e5 Inderdaad. Zwart kan nl. niet op b2 slaan wegens Rc5f, Kd8, Tbl, Re5, f4, en de raadsheer gaat verloren wegens de dreiging Tfdlt en Rd6. 20. Taldl Met de geweldige dreiging Rc5f 20K7—f8 Fraai is de voortzetting Rd6, Td6:!, Kd6:, Tdlf, Ke5, Rc2ü, Kf4, h4!, Kg4, Td4f, Kh5, Rdlf, Kh6, Tg4 en wint (Re3). En ook: 20f6f5 faalt op f4, Rb2:, Rc5f, Kf6, Tf2, Rc3 (Tb8, Tb2: en Rd4tb- Tc2, enz. 21. f2—f4 Re5Xb2 22. Tfl—f3! Er dreigt, behalve Td8t ook Tg3 en dan is er tegen Rc5 geen kruid gewassen. Zwart is reddeloos. 22. Rc8b7 23. Tf3g3 Rb2—a3 Wanhoop. Er is trouwens geen verdedi ging meer, want Tc8 wordt beantwoord met Td8t, Ke7 (Td8:, dan Rc5 en mat), Th8:, Th8:, Rc5f, Kd8, Tb3, enz. 24. Tg3Xa3 Th8—g8 25. Ta3—g3 Tg8Xg3 26. h2Xg3 Rb7d5 Al het overige behoeft geen commen taar. Grootere voorsprong dan een stuk heeft een wereldkampioen niet noodig om te winnen. 27. Ra4b3 Rd5Xb* 28. a2Xb3 Kf8—e8 29. b3b4 Ta8—b8 30. Rb6c5 Tb8—c8 31. Tdl—al Tc8—c6 32. Kgl— f2 f6—f5 33. Kf2e3 f7—f6 34. Ke3d4 Kj8—f7 35. Kd4c4 Kf7g6 36. Tal—dl Kg6—h5 37. Tdl—d6 Tc6Xd6 38. Rc5Xd6 Tc6Xd6 38. Rc5Xd6 Kh5—g4 39. Rd6e7 Kg4Xg3 40. Re7Xf6 Kg3Xf4 Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af, doch maakte deze dadelijk bekend: 41. Kc4c5, waarna dr. Aljechin opgaf. De raadsheer kan tegen een der zwarte pionnen worden geofferd, de witte koning verovert den a-pion intusschen en daarna loopt de b-pion door. De slotstand luidde: Wit Euwe: Kc4, RfP, pionnen b4 en g2. Zwart Aljechin: Kf4, pionnen a6, e6, f5 en h7. Beschouwing. De spanning in de eerste vier partijen van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken culmineer de in de sensatie van de vijfde partij, die Donderdagavond in den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gespeeld. Want het is ditmaal niet een strijd met wisselende kansen geworden, doch veeleec een wanhopige poging van Aljechin om het lot te ontgaan, dat feitelijk al sinds den vijftienden zet voor hem bestemd scheen te zijn. Nadat de ex-kampioen een reeds min der gunstige variant van het aangenomen dame-gambiet (dus ditmaal geen Slavi sche verdediging) had gekozen, zette hij een voorbarig initiatief in, waarvan Euwe spoedig op even krachtige als eenvoudige wijze de incorrectheid aantoonde. Toen de uitdager ten overvloede de Kansrijkste ver dediging miste, won Euwe, na schitterend, substiel spel een stuk (dat geschiedde reeds op den 24sten zet), doch moest nog tot den veertigsten zet verder spelen, daar Aljechin blijkbaar geen aanleiding kon vinden, de partij op te geven. Eerst toen de zitting beëindigd was, en Aljechin geruimen tijd, onder hevige spanning van het publiek, met zijn secon dant, Elisk|ses, had geanaliseerd, gaf hij dr. Euwe de hand, ten teeken, dat hij den strijd staakte. Het applaus, dat daarop wilde losbar sten, werd door Euwe met een handgebaar tot zwijgen gebracht. LOD. PRINS Worstelen. DE S. S. S. WEDSTRIJDEN. Woensdag werd in de zaal van de heer van Gijzen de aangekondigde worstelwed strijd gehouden tusschen „S. S. S." Alk maar en „de Kampioensploeg" Noordelijk gewest. Voor dezen wedstrijd bestond groote belangstelling. De ploegen zagen er als volgt uit: Kaandorp (veder)Daauma „De Halter" Zaandam. Lebbing (veder)Brinkman „Hercules' Amsterdam. Jensma (licht)Bakker „de Halter" Zaandam. Bom (m. a.)Melchers „Hercules" A'dam Schats (m. a.)Breemer „K.D.O." A'dam v. Zwanenburg (m. a.)—De Weerd „D, O. K." A'dam. Kok (m. a.)—Eilebrecht „D.O.K." A'dam. Laten wij het maar direct zeggen: „S. S. S." heeft een groote nederlaag geleden. Dit is niet te verwonderen daar de eerste 4 werkers van „S. S. S.", die allen 2e klas sers zijn, tegen le klassers gezet werden. De eerste partij gaf een verdedigenden Alkmaarder te zien. Eenige malen wist Kaandorp zich uit een hachelijke positie te redden, doch hij werd toch getoucheerd (2 Yt0). LebbingBrinkman werd ook een touché nederlaag van „S. S. S.". Een losse kopzwaai was Lebbing te machtig (2'A0). BomMelchers: na eenig verkennen trachtten beide een kruisgreep aan te slaan Melchers beschikte over meer kracht en voerde hem ook vlugger uit, zoodat Bom op beide schouders gedrukt werd (2%0). JensmaBakker was een gelijk opgaan de strijd. Jensma trachtte meermalen een touché te forceeren wat hem niet gelukte, doch wel liep hij daardoor een geringen achterstand in punten op die hem een ne derlaag bezorgde 21). Het verhaal dreigt eentonig te worden: in de partij SchatsBreemen, beide le klassers en sterk, werd algemeen een Alkmaarsche overwinning verwacht. Fel werd er aange pakt in deze partij, totdat Breemen Schats in een halve Nelson kreeg en daarmede de partij beëindigde (2)40). v. Zwanenburgde Weerd was eveneens een gelijkopgaande partij. In de laatste 4 minuten was van Zwanenburg een kleinen voorsprong te behalen en te behouden en daardoor de eerste Alkmaarsche overwin ning te gevechten! (12%). De laatste patrij vóór de pauze bracht Kok (kamoioen van Nederland) tegen Eilebrecht (kampioen van Noordholland) op de matras. Enorm hard pakte Eilebrecht aan en ontnam Kok daardoor de kans om in den aanval te komen. De Amsterdammer wist na felle poging Kok te toucheeren (214—0). Na de pauze volgde vrijwel een herha ling van de eerste helft, met dit verschil, dat nu Jensma de eenige Alkmaarder was, die won op touché van Melchers, Kok op punten van Eilebrecht en Schats op punten van Breemen. De andere partijen waren alle weer een touché-nederlaag voor „S. S. S." zoodat de eindstand werd: „S. S. S." 30 verliespunten, „de Kampioensploeg" 8 verliespunten. Wanneer deze nederlaag nu een aanspo ring is voor „S. S. S." om flink te trainen, dan is er met dezen wedstrijd toch nog wat gewonnen. Binnenkort wordt hier „de Halter" Zaan dam verwacht, terwijl er met meer ver- eenigingen besprekingen gevoerd worden. Kegelen. ALKM. SUCCESSEN IN AMSTERDAM. In het zoo juist gehouden nationaal con cours te Amsterdam behaalde het le vijftal van Z.E.K.Z.? den 4en prijs in den Korps wedstrijd afd. A met 330 hout. De le prijs in deze afdeeling was voor de Bredasche Latjesgooiers met 360 hout. Op 't kantje af I gooide 320 hout en ziet zich nog juist den lOen prijs toegewezen. Hoogste korpsgooier de heer C. H. de Lange (Z.E.K.Z.?) met 83 hout. In den drieballen-wedstrijd scoorde Z.E. K.Z.? 196 hout en legt hiermede beslag op den len prijs in deze afdeeling. Gezien de groote deelname aan het hoofd stedelijke concours kunnen we de prestaties van onze plaatselijke clubs zeker toejuichen. Wielrennen. TRAININGSRIT IS EEN WIELERWEDSTRIJD. Wielrenners veroordeeld. Onder groote belangstelling de publieke tribune was dicht bezet heeft de kantonrechter te Helmond, mr. J. L. W. J. Ffencken, Donderdag de strafzaak behandeld tegen een aantal leden van de Helmondsche wielerclub „Buitenlustdie eei, wegwedstrijd over voor het verkeer openstaande rijwegen had gehouden en tegen een aantal leden van die club, wegens het deel nemen aan dien wegwedstrijd. Het betrof hier den op 8 Juli j.1. gehouden trainingsrit van genoemde club, deel uit makend van een z.g. competitie, een samen stel van verscheidene wedstrijden, waarvan winnaar was de renner, die in deze wed strijden tesamen het grootst aantal punten behaalde. Sinds enkele jaren werden deze trainings- ritten zonder stoornis gehouden, behoudens dan een enkele keer controle op belasting plaatje of rijwielkaart. Bij den bewusten rit van 8 Juli echter werd een vrouw aan gereden en dit incident gaf aanleiding tot het proces-verbaal tegen de club. De vrouw in kwestie, een 55-jarige koop vrouw uit Deurne, als getuige gehoord, ver- elde dat zij rechts van den weg op den grasberm naast haar rijwiel liep, toen zij van achteren werd aangereden. ij,In fnen keer werd ik overhoop gegooid", aldus het vrouwtje. «- aHm^naar van O. M„ mr. Dahmen, la» in tl t ,ernst Van het feit niet zoozeer lag in het deelnemen aan den wedstrijd, dan wel hierin, dat er geen vergunning voor gegeven was en mede omdat er geen ooi zorgen waren genomen om ongelukken tt voorkomen. Hij vorderde tegen alle dertien beklaagden een boete van f 7.50 subs. li dagen hechtenis. Vervolgens stonden drie van de zes ge dagvaarde bestuursleden van „Buitenlust terecht. Op de vraag van den kantonrechter, op welke wijze het vertrek bij een trai ningsclub geschiedde, antwoordde de secre taris van de club daar niets van te weten, omdat hij dit vertrek nooit had bijgewoond. De trainingsritten waren voor leden der club bedoeld, doch ook anderen konden er aan deelnemen. Mr. Dahmen betoogde, dat deze ver dachten verantwoordelijk waren voor het houden van den wegwedstrijd zonder ver gunning. Hij achtte het ten laste gelegde overtuigend bewezen. Voorts sprak hij de hoop uit, dat de organisatoren den open baren weg niet zullen gaan beschouwen als niemandsland. De eisch luidde tegen ieder der verdachten tien gulden boete subs. 14 dagen. Ook nu was de kantonrechter weer mild en legde twee gulden boete subs. twee dagen op. Door deze uitspraak is dus beslist, dat een trainingsrit te beschouwen is als een weg wedstrijd, waarvoor een vergunning der betrokken autoriteiten noodig is. Voetbal. VOETBALPRIJSVRAGEN. Door den Minister van Justitie is de hieronder volgende aanschrijving gericht aan Justitie- en Politieautoriteiten, waar mede belanghebbenden wordt aangeraden degelijk rekening te houden: VOETBALPRIJSVRAGEN. Ik heb de eer U te berichten, dat sedert geruimen tijd hier te lande ondernemingen werkzaam zijn, die biljetten verkrijgbaar stellen, waarop de uitslagen van voetbal wedstrijden kunnen worden voorspeld, ter wijl prijzen worden uitgeloofd voor hen wier voorspellingen geheel of bijna geheel, met de resultaten der wedstrijden overeen komen (zgn. „voetbalpools"). Naast deze algemeene kenmerken zijn, wat betreft de voorwaarden, waaronder aan deze „voorspellingen" kan worden deelge nomen, alsmede den opzet van de gebruikte systemen, velerlei variaties mogelijk. Niet te ontkennen valt evenwel, dat de werk wijze dezer „pools" als regel in strijd komt met de bepalingen der Loterijwet 1905. Daargelaten in hoeverre zelfs deskundigen op het gebied van de voetbalsport bij het raden van wedstrijduitslagen geen rekening kunnen houden met alle het spel beheer- schende factoren, moet immers worden aangenomen, nu de deelneming is openge steld voor een ieder, die in het bezit is van een der desbetreffende formulieren (welke in ruime mate beschikbaar worden gesteld!, dat in het algemeen vaneen over wegenden invloed op de kansbe paling geen sprake zal kunnen zijn. Uiteraard geldt dit in nog meerdere mate voor in het buitenland door vreemde clubs te spelen wedstrijden, dan voor de in ons land door de nationale \ereenigingen te be halen resultaten. In het laatste geval zou de sterkte der deelnemende partijen o.m. uit vorige wedstrijden mogelijk nog eenigszins kunnen worden afgeleid; maar zelfs hier zullen tal van variabele en oncontroleer bare factoren (men denke b.v. aan ziekte der spelers en invallers) als regel aanwezig zjjn, zoodat van een overwegende kans bepaling zelden of nooit gesproken kan worden. Bovendien zgl* in de practijk deze kansbepaling t.a.v. alle te raden uitslagen wel bijna nimmqr mogelijk zijn. Ik moge U derhalve verzoeken tegen deze in strijd met de Loterijwet werkende onder nemingen, die misbruik maken van de po pulariteit van de voetbalsport in ons land, krachtig op te treden, nu te verwachten isi dat bij het begin van het voetbalseizoen de werkzaamheden der „pools" zullen worden hervat. Zoo noodig ware bij de verkoopers der formulieren en bij de administratiekan toren der betrokken ondernemingen tot in beslagneming over te gaan. Ten overvloede moge ik er nog op wijzen, dat het bovenstaande eveneens zal gelden voor soortgelijke ondernemingen t. a. v. andere takken van sport. Schieten. SCHIETWEDSTRIJDEN TE HEERHUGOWAARD. De uitslagen der schietwedstrijden, waar mede de nieuwe baan der politie-schietver- eeniging O.O.V. te Heerhugowaard werden geopend, luiden als volgt: Korpsbaan: 1. Nimrod, Alkmaar, 272 pnt.: 2. B.V.L., Alkmaar, 270 pnt.; 3. B.V.L. Eg- mond, 270 pnt. De extra prijs voor den hoogsten korps- schutter werd toegekend aan den heer H. J. van Veen te Schagerbrug, die het maxi mum van 60 pnt. behaalde. Personeele baan: 1. Th. Voskuil Alk maar 58 p. steun 59 p.; 2. J. Ottenbrós, Alk maar, 58 p. steun 57 p.; 3. C. Besteman, Alkmaar, 57 p. steun 57 p.; 4. J. de Boer, Heerhugowaard, 57 p. steun 55 p.; 5. H. Blom, Heerhugowaard, 57 p. steun 55 p. Vrije baan: C. Staventer (Hoorn), W F Blejjendaal en Th. Voskuil (H.H.W.) scho ten allen het maximum van 108 p4 C eir^H00rn' 107 p" 5" C- van Dam. Alk maar, 106 p. Geluksbaan: 1. j, Elzinga, Heerhugo- 776aro 396rP"R t"' V'SSer' Heerhu8°waard, j p ij ®esteman. Alkmaar, 770 p.; 4. J. Punt, Heerhugowaard, 764 p.; 5» H v d Bosch, Hoorn, 744 p. 6en, beker- uitgeloofd door den heÏr Thev v gekend aan den heer Th. Voskuil voor het fraaie resul taat. korps 58, personeele baan 58 en vriie baan 108 punten. rye 2 Donderdagavond vergaderde de raad. Van de afd. Langendijk van den R.R, Middenstandsbond „De Hanze" was een verzoek ingekomen, een subsidie te mogen ontvangen van 10 per leerling voor de op- gerichte Middenstands-Handelsavondschool aan den Langendijk. De meerderheid van B. en W. was tegen inwilliging van dit verzoek. De minderheid van B. en W. wilde het subsidie toestaan, omdat de op deze school onderwezen kennis aanstonds voor den middenstand onontbeerlijk is. Voor vele middenstanders zal het moei lijk zijn, de kosten van den cursus te dragen. Aan andere cursussen, vakonderwijs en tuinbouwcursussen worden ook subsidies verleend. Spr. wilde een bedrag van 50 beschikbaar stellen. De heer Dijkhuizen vond het voor de ge meente bezwaarlijk, al was hij het gedeelte- lijk wel met den heer Kramer eens. De heer du Burck meende, dat men op zeer goedkoope wijze de benoodigde kennis zou kunnen verkrijgen. Als de regeering had gedacht, dat de middenstand het niet betalen kon. zou zij allicht een regeling hebben getroffen als voor de tuinbouw- cursussen en het vakonderwijs. Openstelling voor iedeieen zou volgens spr. tot gevolg hebben, dat er nog meer middenstanders kwamen, inplaats van minder. De heer Weel was het met den heer Kramer eens. De middenstand is niet voor een bepaalde klasse. Een arbeider moet ook de gelegenheid hebben, zich op te werken. Na breedvoerige besprekingen, waarbij nog de aandacht was gevestigd op het ont breken van een financieele opzet werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken, met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Weel, Kramer en Van Kleef. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren J Renaud, C. Kramer, J. Weel, P, Goet en H. J. Erkamp. De rekening van het Burg. Armbestuur sloot in totaal op een bedrag van 8705,36; het nadeelig saldo was 21,94. De rapporteur der commissie, de heer D. Bakker, bracht rapport uit. Alles was in orde. De rekening werd op bovenvermelde cijfers vastgesteld. De rekening van de gemeenschappelijke lichtbedrijven sloot als volgt: Electriciteitsbedrijf, winst 10.184,45, waarvan 10.000 aan de vijf gemeenten uit gekeerd. Gasbedrijf verlies 175,85. Er was eer. uitvoerig accountantsrapport verschenen. De heer Bakker bracht ook over deze rekeningen rapport uit. Hij adviseerde tot goedkeuring. De heer Bakker deelde nog mede, dat de commissie zich zeer verwonderd had over het verschil tusschen het rapport van den' directeur en van den accountant. Spr. vroeg wat de juiste lezing was. Het eene is opti mistisch. het andere pessimistisch. De voorzitter antwoordde hierop, dat de in het accountantsrapport verwerkte mede- deelingen wel degelijk de aandacht ver dienen. Wij weten alleen, dat de gasbedrijven een moeilijke tijd doormaken. Ook het onze Wij zien dit met leede oogen aan. Ten aanzien van de uitkomsten zeide spr., dat de financieele uitkomsten den doorslag geven. Wij kunnen door prijsverlaging wel den omzet vergrooten, doch als bij een ver meerdering van de afname van gas de ont vangsten hiervoor minder worden, is dit wel aanleiding, dat mer. zich eens beraadt, of het niet gewenscht is, dat naar andere wegen wordt gezocht. De gemeenten zijn toch aansprakelijk voor de verliezen. Deze overweging is te meer aangewezen, in ver bond met de a.s. overdracht van het G. E. B. aan het P. E. N. B. en W. bezien den toe stand van het gasbedrijf pessimistisch. Een spoedige verbetering zien zij niet, daar men hier een noodlijdende tuindersbevolking heeft. Verschillende voordeelen, als huren en aandeel in loonen, zullen na overdracht van het G. E. B. voor het gasbedrijf ver vallen. De bedrijven mogen niet worden aangehouden ten koste van de gemeenten. De heer Kramer zag het niet zoo pessi mistisch in. Hij ging tusschen beide rappor ten door, hij koos den gulden middenweg. Spr. wees op de omstandigheid, dat in 1943 de activa nog f 69000 zullen zijn, waarvan de aanschaffingswaarde 563.000 is geweest. Een enorme afschrijving alzoo. Spr. deed verschillende berekeningen. Zoo zou de winst bij een gelijke exploitatie in 1938 11000 kunnen zijn. De voorzitter interrumpeerde: Als er ten minste niet geleend wordt. De heer Kramer: Van de uitbreiding is tot 1931 20.000 op onderhoud geboekt. Spr. vroeg, welke waarborgen de gemeenten hebben, die hun bedrijven aan Alkmaar hebben overgedaan, dat zij op de gunstig» voorwaarden zullen blijven bediend «1» Alkmaar verlies lijdt? Ernstige overweging achtte spr. noodzakelijk, alvorens tot over dracht te besluiten. Het optimisme moet er by, anders gaat men heelemaal naar den kelder. De voorzitter gaf den heer Kramer wel toe, dat tot aan de crisis de toestand van het gasbedrijf goed was, doch thans worden de uitgaven niet door de ontvangsten gedekt. Het aanta' verbruikers is teruggeloopen. Het meerdere verbruik komt op rekening van de vastrechthouders. Spr. is tiotsch op de bedrijven, doch wys beleid eischt, dat andere mogelijkheden worden onder het oog gezien. De accountant heeft door op deze zaken te wijzen, zijn plicht gedaan. Weth. du Burck vestigde er de aandacht op, dat de winst van het electrisch bedrijf geen 10.184,45 is geweest, doch 9793; door het overschot van 1935 kon men de 10 000 aan de gemeenten uitkeeren. Daar komt spr. wel tegen op. Het verslag van de gasfabriek noemt spr. optimistisch. De accountant heeft volgens spr. gelijk. De toestand is geflat teerd voorgesteld. De accountant heeft vol gens spr. gelijk. De toestand is geflatteerd voorgesteld, hetgeen spr. met eenige feiten

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6