KOEDIJK SCHAGEN Glimlachje HOORN EGMOND BINNEN WINKEL FGMOND A. D. HOEF BROEK OP LANGENDIJK BEEMSTER EGMOND AAN ZEE De ramp met de T-13. Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt* Voor kleine tuinen. SLECHTVALK. TWEEDE BLAD aantoonde In het verlies van 1938 was 1050 inbegrepen van de herdenking van het 25-jarig bestaan der fabriek. Dat had men in 1936 niet en ook ia in 1936 1200 minder rente betaald. Met de tegenwoordige afschrijvingen komt men lang niet uit, met name noemde spr. het buizennet, waarop 2 word* afgeschreven. Dat zal nog 21 jaar mee moeten. Dat gaat niet op. De heer Dijkhuizen deelde de meening mede van den directeur, die na de over dracht van het G. E. B. voortgang van het gasbedrijf mogelijk achtte en zelfs een gas- prijs verlaging van 2 cent per M». in de toe komst in uitzicht stelde. Het accountantsrapport zei het wel anders. Breedvoerig werd nog van gedachten ge wisseld. waarbij nog werd medegedeeld, dat de voorstellen voor de overname door het P. E. N van het G. E. B. per 1938 spoedig tegemoet kunnen worden gezien. Na ander half uur over deze zaak te hebben gespro ken, werd de rekening vastgesteld. De gemeenteiekening werd voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van 95745,56, met een voordeelig saldo van i 647,10 voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst. sloot op een totaal van 757,83, batig saldo 17,52. Besloten werd tot verlaging van de rente van twee geldleeningen bij de Nutsspaar- bank te Alkmaar aangegaan, resp. tot 3»/, en 3»/, De geldleeningen van de licht- bedrijven werden geconverteerd en onder gebracht in een totale leening by de Mij. van Gemeentec~-,:->t te Amsterdam van 270.000, waarin een nieuwe leening van 17.000 is inbegrepen voor nieuwe aan schaffingen. De heer de Geus vroeg naar den steun aan kleine boeren. Komen de tuinders daarvoor in aanmerking? De voorzitter dacht, dat dit niet het geval zou zijn. Met de tuinbouwers zal nog worden ge confereerd. Daarna ging de raad in comité. JUouwciaal Tlieuws Het Witte Kruisgebouw. Donderdagnamiddag had in onze ge meente de ingebruikneming plaats van ons herstelde Witte Kruisgebouw. Naast het bestuur waren aanwezig de burge meester, weth. Hart en raadsleden, dr. den Hartog, zuster de Looper en den gemeen teopzichter, de heer Groot, onder wiens leiding het werk was verricht, benevens de ambachtslieden. Op de tafels prakten bloemen. De voorzitter de heer M. Mulder, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de dames en heeren. Hij gaf een overzicht van het tot stand komen van deze verbouwing en bracht dank aan B. en W., den raad en het hoofdbestuur van het Witte Kruis, voor de verleende medewerking en aan de leden voor de rentelooze aandeelen. Hierna was het woord aan den burgemeester voor het uit spreken van zijn rede voor de ingebruik neming van het gebouw. Het was spreker aangenaam hier te zijn bij deze opening, daar dit iets is dat niet vaak gebeurt. Hij wees op het nut van het Witte Kruiswerk en gaf een breedvoerig overzicht van de oprichting af waar hij in den loop c'er tijden vele verbeteringen ziin aangebracht in het gebruik materiaal. Hy verklaarde het gebouw voor geopend en hoopte dat het aan de verwachtingen zal beantwoor den. (Applaus.) Weth. Hart bracht dank namens de lijdende menscheid voor hetgeen hier is tot stand gebracht daar ieder in de moge lijkheid kan komen om er gebruik van te maken. Hierna dankte de voorzitter den burgemeester voor zijn openingswoord en hoopte dat zijn woorden bewaarheid mogen worden. Hij wees op de mooie sa menwerking tusschen dokter en zuster daar dit in het belang is van alles. Het ligt in het voornemen om de artikelen voor de burgerij ter bezichtiging te stellen. Onze gemeente is een mooie inrichting rijker geworden. Geslaagd. De heer Lievens alhier slaagde te Am sterdam voor het politiediploma van den Algem. Ned. Po'itiebond. Een jubileum. De heer K. Krapman, besteller P. T. T. alhier, hoopt 16 October a.s. den dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de P. T. T. Nou, dag hoor, juffrouw! 'k ga effe kyke of m'n strijkbout al heet is. Voordracht secretaris Kamer van Koophandel. Ter vervulling van de vacature van secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrie- brieken voor West-Friesland te Hoorn werd de navolgende voordracht opgemaakt: 1. Mr. J. Heil, Amsterdam; 2. mr. A. D. van Assendelft de Coningh, Amsterdam; 3. Drs. W. Lintner Wz., Tiel; 4. S. J. Schoorl, Haarlem; 5. mr. A. G. de Blécourt, Leiden; 6 Mr. S. H. F. Smeets, Weert. De benoeming van den secretaris zal plaats hebben in de Kamervergadering van 23 October a.s. Poldervergadering. Het bestuur van het Waterschap de Oningepolderde Landen onder Egmondbin- nen vergaderde Woensdagmiddag. De heer J. Apeldoorn opende de vergadering en deelde mee, dat op 14 Sept. 2 candidaten- lijsten zijn ingediend, en wel een voor de vacature van voorzitter, ten name van KI. Ursem en een ten name van J. de Waard voor de vacature-Ursem. De geloofsbrieven zijn in orde bevonden. Hij wenscht de beide gekozenen geluk en hoopte, dat de nieuwe voorzitter zal voortgaan de zaken van het Waterschap te blijven behartigen, zooals hij tot nu als lid gedaan heeft. De heer Ursem hoopte met medewerking der leden voor de belangen van den polder te blijven ijveren. Hij dankte den oud voorzitter voor alles, wat deze in zijn 26- jarig lidmaatschap van het bestuur, waar van de laatste 13 als voorzitter voor den polder deed en voor de zeer aangename samenwerking. Namens het bestuur bood hij den scheidenden voorzitter een cadeau tje aan. De heer Apeldoorn bracht vervolgens dank aan de leden, den secretaris en den penningmeester. De heer Verheggen, als secretaris, somde in het kort op, welke ingrijpende zaken er de laatste jaren wer den tot stand gebracht, waarbij de voorzit ter een zeer werkzaam aandeel had. Vervolgens werd de heer de Waard beëedigd. Met op een na algemeene stemmen werd de heer C. de Wit aangewezen tot plaats- vr-vrn.oend wcrzitter. Een verzoek van belanghebbenden om schouw op een beekje te krijgen werd voor waardelijk ingewilligd. Eenige andere inge komen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De verhuring der bermen zal plaats heb ben gelijk met de landverhuring van de gemeente, op nader te bepalen datum in het einde dezer maand. De heer Bommer verzocht zoo mogelijk voor den middag te vergaderen. Dit leverde echter bezwaren op. De heer de Waard zou in de keur een juistere omschrijving van de diepte van beken en slooten wenschen te zien. Ook zou het maximum der boeten verhoogd moeten worden. Het bestuur was het hiermede eens. Daarom zal in December een alge meene vergadering worden belegd om de keur aan een herziening te onderwerpen. r' Een gevaarlijke hond. Dinsdagavond rukte de hond van S. door den ketting en kwam door het open staande hek in de Peperstraat. Daar beet hjj een 3-jarig kind van Houtenbos in de wang zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De hond werd spoedig opgevangen. Gouden huwelijksfeest. Op Woensdag 20 October a.s. hoopt het echtpaar J. Blaauboer en Ch. J. Blaauboer de Groot, Voorstraat 106 alhier, het vijftig jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Blaauboer, die thans 71 jaar is, oefent zijn aannemersbedrijf nog uit. Hij is tevens o.a. bestuurslid der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. Evenals zijn echtge- noote geniet hij nog een uitstekende gezond heid. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen „in zorg" be draagt thans 107, t.w. 78 in de steunregeling en 29 in de werkverschaffing. Dit is vrijwel het laagste aantal sedert de laatste jaren. Het hoogste aantal heeft bedragen 205. Raadsvergadering. De raad besloot een ophaaldienst voor huisvuil in te stellen langs de strook te Kolhorn. Medegedeeld werd, dat Ged. Sta ten berichtten, dat de beslissing op het be sluit tot overdracht van de gasfabriek aan Alkmaar is uitgesteld. De rekening 1936 van de gasfabr. werd vastgesteld op 40.004.06, eveneens werd tot goedkeuring van de re kening van 't Burg. Armbestuur besloten. De ontvangsten waren 16.928.05, de uitga ven 15.975.37, voordeelig saldo 952.68. Daarna werd de gemeenterekening vastge steld. In ontvangsten en uitgaven sloot de gew. dienst op een totaal van 113.114.43^ met een nadeelig saldo van 1101.25. De kapitaaldienst op 24.600.81, met een batig saldo van 6081.81. Opening tuinbouwcursus. Gister werd de tweejarige wintertuin- bouwcursus door burgemeester G. C. Bos geopend. De cursus telt 22 leerlingen en staat onder leiding van de heeren J. Jager te Egmond aan den Hoef en Beun te Alkmaar. Bij de opening was ook tegenwoordig de vertegenwoordiger van de regeering, zijnde de Rijkslandbouwconsulent te Lisse. Posterijen. post-, telegraaf- en telefoonstation is gister verplaatst van de Egmonderstraat- weg naar den Heerenweg 358d. Er zal een verzoek aan het P. T. T. te Alkmaar worden gedaan, om aan de Egmon- derstraatweg een brievenbus geplaatst te krijgen. i Oprichting damclub. Na verloop van eenige jaren is men in een gehouden vergadering weer over ge gaan tot oprichting van een damclub met aanvankelijk 20 leden. In het bestuur wer den gekozen de heeren Jb. Balder. voorzit ter: G. Balder. secretaris en C. Koedijk, penningmeester. Collecte spaarregeling werkloozen. In een vergadering ten gemeentehuize van het B.-steun-comité voor werklooze arbeiders, is besloten in den loop der vol gende week een collecte bij de burgers te houden ten behoeve der spaarregeling voor hen die in werkverschaffing zijn of steun ontvangen. Zooals bekend zijn de betrokken gelden besemd voor den ontstanen ach terstand in kleeding, schoeisel en dekking. De inzameling zal in gesloten enveloppe plaats vinden. Het comité doet een krachtig beroep op de offerings gezindheid van de burgerij en verzoekt dringend een gave beschikbaar te stellen uit medegevoel voor den nood van den medeburger. Hollandiafabriek wordt af~ebroken. Naar wij vernemen is de Hollandiafabriek aan de Klaterbuurt voor afbraak verkocht. Ook de pakhuizen en de directeurswoning na°st de fabriek zullen gesloopt worden. Overtredingen van de IJkwet. Tegen de winkeliers A. V., J. v. d. P. en P. D. is door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens het gebruik van maten, die niet van het voorgeschreven merk vol gens de IJkwet voorzien zijn. Al deze maten z(jn door de politie in beslag geno men. SlaaUloteeii (Niet officieel) Trekking van Vrijdag 15 October 1937 5de klasse, 17de lijst Hooge Prijzen 6392 met premie van 3000. 100.— 8486 9791 14613 16884 Prijzen van 70— 395 480 1332 1560 2528 2617 3526 4263 4530 5208 6423 7360 7712 7765 8814 9323 991* 10' j6 11802 13172 13346 14313 15541 16883 17403 17695 18029 19113 22058 22175 22902 NIETEN 253 533 1047 1310 1326 1464 1989 2287 2849, 3088 3877 4012 4585 4782 5281 5950 6039 6051 6853 7258 7478 8078 8683 9509 9634 10741 12001 12786 13491 13864 14557 15050 15097 15175 15353" 15726 16088 16182 16328 16440 16481 16552 16709 16823 17415 17626 17702 17882 18007 18019 18561 19161 19790 20170 20192 20399 20757 21319 21760 22070 22111 22740 22781 22928 Verbeteringen 5de klasse, 16de Hjst: 13806 m. z. 13856; 22433 70— m. z. 23433 70.—; 22715 m. z. 22735. £ucfUvaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Ibis te Singapore. -Tar.doe te Basra. Buizerd te Napels. Thuisreis: Reiger te Rangoon. DE „WIELEWAAL" NAAR INDIE. Morgen zal het K. L. M.-vliegtuig „Wie lewaal" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de heeren H. Brinkhuis (gezagvoer der), P. C. André de la Porte (2e bestuur der), A. Verhoef (boordwerktuigkundige), H. Prins (radiotelegrafist) en J. T. W. Massa (steward). Ook de nog vermiste lijken gevonden. Na voortgezet zoeken is thans ook het stof felijk overschot van den kapitein-luitenant ter zee de Bruyne en dat van den eersten officier-vlieger Vethake gevonden, zoodat thans alle slachtoffers, die bij het ongeluk met de T-13 om het leven kwamen, zijn ge vonden. Begrafenis der slachtoffers. Heden vond de plechtige teraardebestel ling te Soerabaja plaats van de slachtoffers, die gevallen zijn bij de ramp van de T-13. De lijkkisten werden vervoerd door drie lijkkoetsen, overdekt met kransen. Bij het verlaten van de ziekeninrichting zetten de pijpers van de marine een treurmarsch in. Het publiek sloeg ontroerd het vertrex uit de centrale burgerlijke ziekeninrichting gade. Langzaam en statig trok de stoet door de stad langs de Darmo-boulevard naar den doodenakker, waar de autoriteiten reeds wa ren vereenigd. Tevens waren daar aanwezig ds. Eckenhausen, ds. Hamel en pastoor van Ravestijn. Ook was de burgemeester van Soerabaja, mr. Fuchter op de begraafplaats aanwezig. De drie weduwen van de gevallen gehuwde slachtoffers wachtten hier de komst van den droeven stoet af. Duizenden waren naar de begraafplaats op Kembang Koening gekomen, waar onder doodsche stilte de lijk baren naar de graven werden gedragen. Aan de linker- en rechterzijde van de groeve stond een vuurpeloton mariniers opgesteld. Op de kisten lagen de verschillende onder scheidingsteekenen, op die van wijlen Urba- nus steek en sabel, en op die van de overige mannen de dienstchevrons. Er was een groot massa-graf gedolven, waaromheen zich aan drie zijden de militai ren en de pijpers hadden geschaard, terwijl aan de vierde zijde familieleden en vrienden van de gevallenen hadden plaats genomen. Dan klonk het commando: „vuur". Een voor een werden de kisten, gedekt door de Ne- derlandsche vlag, boven den kuil getild, ter wijl wapenmakkers door het werpen van bloemen een laatsten groet brachten. Toen de kisten boven de groeve stonden, klonk een tweede salvo, op hetzelfde oogen- blik werden de geweren gepresenteerd en klonk een koraal over den doodenakker. De aanwezige militairen brachten het militair saluut, de burgers ontblootten het hoofd. Daarna namen de slippendragers de vlaggen van de kisten, een officier deed zulks bij de kist naast die van wijlen Urbanus werd ge deerde de kapitein van de mariniers: „af vieren". Dit commando werd zeven maal herhaald, het eerst voor het stoffelijk over schot van Urbanus, dan voor Pronk, wiens kist naast die van wijeln Urbanus werd ge plaatst, en zoo verder voor de vijf anderen. Pastoor van Ravestijn, geassisteerd door twee koorknapen, verrichtte dan de absoute voor de drie katholieke slachtoffers. Hierna trad de marine-commandant naar voren en sprak namens den minister van de fensie en den commandant der zeemacht. De commandant zeide, dat hij in zijn lange ambtsperiode nog nimmer voor zulk een moeilijke taak had gestaan als thans, nu ver slagenheid het hart vult om de ramp, wel ke de T-13 trof en waarbij negen dappere, flinke mannen het leven lieten. Ik noem geen namen en geep rangen, om dat in het aangezicht van den dood alle ver schil wegvalt; het lot dat hen trof kan ons eiken dag beschoren zijn, doch wij willen hier getuigenis afleggen van den vasten wil om onzen plicht te doen, zooals zij dat deden die heengingen. Zij zijn niet verloren voor hun naasten en voor ons, doch alleen voor gegaan op den weg naar het onbekende. Mannen van de T-13, de marine verliest in jullie goede krachten. Gij behoordet tot de besten en laat een groote leegte achter, ook in de harten van uw kameraden. Wij zullen u niet vergeten. Rust zacht! Na den marine-commandant trad de com mandant van de vlieghaven Morokremban- gan naar voren, die den tocht schetste en eraan herinnerde hoe na een aanvankelijk vlot verloop, het bericht kwam, dat de ma rine zulk een ernstige slag had getroffen. In volle uitoefening van hun plicht, ieder op zijn post, allen tezamen zijn zij uit het leven gerukt. Aan zeven van hen bewijzen wij thans de laatste eer. Ik roep allen op tot vervullen van hun plicht op gelijke wijze. Mogen de weduwen en familie troost putten, te weten dat.gij tot het einde uw plicht ver- vuldet. Vervolgens bracht kapitein Kengen eerbie dige hulde aan de gevallen marine-kamera den. Overste Vermeulen van den marine stoomvaartdienst bracht een laatsten groet aan zijn vriend en collega Urbanus, waarna hij een woord van troost richtte tot diens vrouw en kind. Na den zegen te hebben uitgesproken strooide ds. Hamel zand op de kisten, de woorden uitsprekend: „Stof zijt gij en tot slof zult gij wederkeeren". Pastoor Ravestijn sprak als volgt: Wij roe pen u een tot weerziens toe, want uw laat ste reis is niet geëindigd bij het neerstorten in zee. Naar wij vertrouwen zijt gij opgeste gen naar God's troon in den hemel. Hij geve Ta eeuwige rust en leven. Daarna werden de nabestaanden en vrien den uitgenoodigd om aarde in het graf te werpen. Het zoontje van wijlen Urbanus stond al leen by het graf van zijn vader. Als uw melhéld verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter il te hoog laat oploopen! HET PLANTEN VAN NARCISSEN. Wanneer we in het voorjaar van bloei ende Narcissen willen genieten, moeten ze in deze maand toch nog wel geplant wor den. Later geplante bollen blijven meestal laag terwijl de bloemen klein van formaat blij'ken te zijn. Het prettige van narcissen is dat zij wat betreft de standplaats zoo weinig eischen stellen, zoowel in het zonnetje zullen zij tevreden zijn als verscholen onder een heestergroepje, zoodat we ze ook in min der gunstig gelegen tuintjes kunnen toe passen. Als we groepjes maken in het gazon moeten we er in het voorjaar aan denken, dat het gras niet eerder gemaaid mag werden voor het loof der narcissen is af gestorven, tenzij we om de groepjes het gras wegknippen. Het is nu eenmaal nood zakelijk dat na den bloei het loof van alle bolgewassen vanzelf moet afsterven, om dat anders de bol niet voldoende kracht kan verzamelen om het volgend jaar weer te bloeien. We zetten de narcissenbollen ongeveer 8-10 c.M. diep en 12-15 c.M. uit elkaar, afhankelijk van de grootte der bollen, 's Winters geven we ze eenige dekking in den vorm van turfmolm, riet of bladeren, om ze tegen de vorst te beschermen. Welke soorten zouden we nu voor onzen tuin kiezen? Voor groepjes onder struik gewas en in het gazon zouden we trompet narcissen prefereeren. Groepjes in de border kunnen we uit verschillende soor ten samenstellen, Halftrompetten of In- comparabilis, poetaz of trosnarcissen, dub- belbloemigen de kortkronige, als Barril en Leedsii, die we in elke goede prijscou rant kunnen vinden. In den rotstuin of op het njuurtje zien we gaarne de laagblijvende Triandus en Cyclamineus hybriden, alsook de welrie kende Jonquille met meerdere gele bloempjes aan een stengel, toegepast. En tenslotte gebruiken we de bekende Poeti- cus of Dichternarcis met haar glanzende witte bloemblaadjes en geel met rood ge rand kroontje, in combinatie met muur bloemen, vergeetmenietjes, vroege tulpen of viola cornuta. A. C. MULLER—IDZERDA. Wanneer September in het land is en de Amerikaansche eiken rijke wijnkleuren krygen, verschijnt ten onzent een prooi zoeker uit den vreemde, die altijd opnieuw weet te boeien: de slechtvalk. Overal is hy in actie zoowel in het eenzame gebied aan den duinkant en op de heiden als in onze dichtbevolkte steden. Niet alleen het kleine vogelgrut kiest hij tot prooi, maar evenzeer forscher ver tegenwoordigers onzer avifauna. Vooral de duiven moeten het meermalen ontgel den, niet aleen de wilde, maar wat voor den vogel veel erger is in de eerste plaats de tamme. En om deze buit te ma ken, ziet hij er, gelijk wij al opmerkten, heelemaal geen been in om zich in de centra van cultuur, de steden, te vestigen. Hij jaagt hier van hooge punten, torens inzonderheid, uit en er gaat geen jaar voorbij, bf ik zie den slechtvalk hartstoch telijk fel jagend by den koninklijken Dom de Utrechtsche duifjes belagen. Natuurlijk vind ik het voor de duivenhouders jam mer, wanneer hun vogels als slachtoffer vallen en het zou ook mij aan mijn hart gaan, wanneer de bewoners van mijn til, als gevolg van de ontmoeting met een slechtvalk, des avonds niet meer op hun zitstok zouden terugkeeren. Aan den an deren kant echter gaat het ook weer niet aan en daarmee is men in verscheidene landen al aardig op weg den valk, tot uitstervens toe, wegens zijn gewoonten te vervolgen. Een sierlijken vertegenwoordiger der vogelwereld als Falco peregrinus is, mag men toch niet van den aardbodem doen verdwijnen, omdat bepaalde liefhebbers in onnoemelyken getale duizenden en nog eens duizenden sport dieren fokken. Het streven naar uitroeiing der slecht valken, dat zoo duidelijk bij de duiven- houders tot uiting komt, geeft blijk van een onredelijke zelfzucht en miskent de zeer groote schoonheid van den slechtvalk. Vooral in Duitschland hebben de duiven- houders al jaren lang een feilen strijd tegen onzen roofvogel gevoerd en de pre mies, die op zijn hoofd werden gezet, zijn meermalen voor vele bezitters van gewe ren een prikkel geweest om den valk uit de lucht neer te halen en daardoor de na tuur te verarmen. Het gevolg van een en ander is dan ook geweest, dat er in Duitschland nog maar enkele paartjes slechtvalken als broedvogels voorkomen. Gelukkig, dat de natuurvrienden onder onzer Oosterburen ook waakzaam zijn en den verguisden vogels afzonderlijke be scherming deelachtig doen worden. Het zijn echter de duiven niet alleen, wien bij de verschijning der slechtvalken de schrik om het hart slaat en die in wilde wanorde uit elkaar stuiven. Ook jaagt hij met yver patrijzen en deze gewoonte doet hem begrijpelijkerwijze den haat der jagers op den hals halen, die dan ook niet nalaten hem te vuur en te zwaard te ver volgen. Zij gaan hiertoe te eerder over, daar ook in vele gevallen wilde eenden als slachtoffer van den valk moeten vallen. Ook kaapt hij voor de afwisseling wel eens een h&entje bij een boerderij en juist omdat hij zich dus nog al eens te buiten gaat aan het particuliere bezit van den mensch, moet hij voor deze daden dikwijls bloeden. In Duitschland heeft o. a. wijlen Curt Cloericke indertijd nadrukkelijk gewaar schuwd tegen de algeheele uitroeiing van den slechtvalk, dien hij aanduidde als een „edelen" vogel. Inderdaad: verdelging van den slecht valk zou neerkomen op een belangrijk verlies aan schoonheid; ik weet dan ook niet wat ik in den vogel meer op prijs moet stellen: den adel van zyn vlucht, de mooie teekening van zijn veerenkleed, den voor namen bouw van zijn leden of het mee slepende van zyn jacht. Deze laatste beoefent hij met een prach tige vaardigheid en onstuimigheid, hetzij boven het open, vrije veld, waar geen ge boomte zijn bewegingen belemmert, hetzij in de vrije lucht, van torens en andere hooge punten der dorpen en steden uit. Kracht en voortvarendheid kenmerken onzen heerlijken roover en hij valt bij voorkeur vliegende prooi-voorwerpen aan; met een vermetelheid zonder weerga stuift de vogel op zijn slachtoffers af, die al bizonder vlotte en gewiekste vliegers moeten zijn, willen zij aan zijn sneb en pooten ontkomen. Met zoo'n vaart jaagt hij, met zoo'n felle kracht stoot hy op zijn prooi, dat hij nooit op den bodem zittende vogels vangt; im mers, wanneer hij daarop neerschiet, zou hij zichzelf te pletter vliegen. Toch weet hij dergelijke vogels, die op den grond zijn neergestreken, wel te bemachtigen. Zoodra hij ze in het vizier heeft, schiet hij op hen af en er zijn maar weinige vogels, die, wanneer de valk hen dicht nadert, niet uit zenuwachtigheid opvliegen. Maar zoodra dit geschiedt, zijn ze meestentijds ook ver loren; immers in dat geval kan de slecht valk stooten, zonder dat hij op noodlottige wijze zich dood vliegt tegen den grond. Vooral de duiven plegen bij zijn nade ring dikwyls op te vliegen. Gewoonlijk trachten zij nog met ijver den dans te ont springen door te pogen zich boven den valk in de lucht te verheffen, maar deze is zoo'n onvermoeid en kranig vlieger, dat zijn slachtoffers het veelal moeten afleg gen. Dezer dagen was ik er nog getuige van, dat een slechtvalk 'n aantal Utrecht sche duiven niet kon verschalken; zij hadden haar toevlucht gezocht op één der uitstekende punten van den Domtoren, nadat er een wilde jacht op leven en dood aan was voorafgegaan. Hoe vaak echter de valk ook schrikaanjagend om één der vier hoeken verscheen, zij bleven zitten, star en onbewegelijk, maar waarschijnlijk met een ontzettenden angst in haar hart. En juist dit was haar redding! RINKE TOLMAN. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 I

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7