DE GOUDEN tBjummland ÜeuiUeloH ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 UNOX FIJNSTE VLEESCH WAREN- EN CONSERVEN FABRIEKEN - OSS DERDE BLAD BALDADIGHEID IN DE RESIDENTIE. Haagsche politie zal streng gaan optreden. Het gaat den laatsten tijd met de Haag- sche straatjeugd, althans met een deel daar van, de verkeerde kant op. Legio is het aantal klachteft, dat dagelijks bij de poli tie binnenkomt en waarbij de Haagsche burgerij haar nood komt klagen over het ergerlijke en brutale optreden van een deel der lieve straatjeugd, welke haar vrijen tijd blijkbaar niet beter kan besteden dein met straatschenderijen, vuurtjes stoken, plant- soenvemielingen, ruiten ingooien enz. enz. Op alle mogelijke manieren hebben de poli- tie-autonteiten den laatsten tijd getracht hier een eind aan te maken. Hun moeiten de jeugd op het verkeerde van haar hou ding te wijzen en daarin verandering te brengen, zijn tevergeefs geweest. De hoofdcommissaris van politie zag zich derhalve genoodzaakt een aantal maatrege len te nemen, welke ten doel hebben het euvel der baldadigheid zoo krachtig moge lijk te bestrijden. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat de medewerking van ouders, van hoof den van scholen en van het publiek onont beerlijk is. Als eerste maatregel is ingevoerd, dat van ieder geconstateerd geval van baldadig heid het hoofd der school van den betrok ken baldadige met het gebeurde in kennis wordt gesteld door middel van een door de politie in te vullen formulier. Het school hoofd zal den bewusten leerling over het begane feit ernstig onderhouden of andere maatregelen treffen. Daarnaast zal hij den ouders een soort gelijk politieformulier doen uitreiken, waardoor zij op de hoogte worden gesteld met de gedragingen van hun kinderen. De formulieren worden daarna zoowel door het schoolhoofd als door de ouders teruggezonden naar de politie en bij de kinderpolitie verzameld. Indien blijkt, dat dezelfde jeugdige over treder reeds eerder gevallen van baldadig heid op zijn naam heeft staan, zal van het nieuwe feit onherroepelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Daarnaast zal de politie in ernstige ge vallen van straatschenderij terstond tot het opmaken van een proces-verbaal overgaan, in welke gevallen het waarschuwingsformu lier achterwege blijft. Voor minderjarigen, die de school niet meer bezoeken, worden de formulieren rechtstreeks aan de ouders toegezonden. Zoo noodig zal bij de kinderpolitie tevens worden vastgelegd, welke houding de ouders ten opzichte van de door hun kinde ren gepleegde delicten aannemen. Als tweede maatregel zal op de daarvoor in aanmerking komende uren een extra sur veillance worden ingevoerd. Het hiermede belaste personeel zal zich in het bijzonder ophouden op die plaatsen, welke brandpun ten van baldadigheid zijn gebleken. Tenslotte zijn aan het geheele politieper soneel strenge instructies verstrekt ten aanzien van het optreden tegen het bedoel de euvel. In deze instructies is ondermeer opgenomen, dat de bedrijvers van straat schenderijen als regel naar het bureau die nen te worden gebracht. Slechts in zeer on beduidende gevallen zal zulks achterwege kunnen blijven. Het is te hopen, dat deze maatregelen hun doel niet zullen missen. De samenwerking tusschen de politie en schoolhoofden is in dit verband een gelukkig teeken. Wanneer ook de ouders hun medewerking zullen geven en het publiek zich niet zooals tot nu toe wel eens voorkwam tegen de politie richt, wanneer een jeugdige arrestant wordt opgebracht, doch bedenkt, dat opge treden wordt in het algemeen belang, mo gen van de genoemde maatregelen zonder eenige twijfel vruchtbare resultaten wor den verwacht. POGING TOT VERGIFTIGING? Vrouw te Breda in arrest. In een woning aan den Zandbergweg te Breda heeft de politie een hoeveelheid pap in beslag genomen, waarin zich bestand- deelen bevonden, die zeer gevaarlijk waren voor den gebruiker. Zij ging tot deze in be slagneming over, toen haar geruchten om trent vergiftigingspogingen ter oore kwa men. Na onderzoek van de pap werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastge steld of opzet of schuld aanwezig was, meende men toch reeds tot arrestatie van de vrouw des huizes te moeten overgaan. Deze is in het Huis van bewaring te Breda ingesloten, terwijl de Officier van Justitie thans het onderzoek voortzet. RNSTIG ONGELUK TE ZWOLLE. Oude voerman aan verwondingen overleden. Gistermiddag is op den oprit naar de IJselbrug aan de Overijselsche zijde te Zwolle een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarvan de 80-jarige van D. uit Zwollerkerspel het slachtoffer is geworden. Met een met 'n paard bespannen wagen, welke geladen was met vaten petroleum, reeds de oude voerman den oprit af, toen hy ongeveer halverwege van achteren door een auto werd aangereden, bestuurd door den heer J. C. O. uit Colijnsplaat, die op weg was naar Groningen. Door den schok sloeg het paard op hoL De wagen kwam daarbij tegen een paaltje terecht, met het gevolg, dat van D. van het voertuig sloeg en in het prikkeldraad langs den berm viel, waarna hij van de helling van den oprit naar beneden in een weiland rolde. Een vat petroleum viel eveneens van den wagen en kwam tot overmaat van ramp op den ouden man terecht. Deerlijk gewond is hij naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij in den namiddag aan de opgeloo- pen verwondingen is bezweken. Vermoed wordt, dat de auto door de gladheid van den weg bij het passeeren is geslipt. GRONINGEN EN DE JOYRIDERS. Een elfjarige automobilist, die er •weinig van terecht bracht. Gistermiddag omstreeks zes uur stond een auto van den heer Wier inga uit Grijpskerk geparkeerd in de Tuinbouwstraat te Gronin gen. Twee jongens van elf en twaalf jaar stapten op de auto af, openden het portier en namen met vier vriendjes in den wagen plaats. De 11-jarige M. B. uit Groningen wist de auto in beweging te brengen, doch de reis was slechts van korten duur, en de jonge automobilist heeft het dan ook niet verder dan de Tuinbouwstraat gebracht, alwaar hij eerst de pui van een huis beschadigde, ver volgens een orgel omverreed, eenige rij wielen vernielde en ten slotte nogmaals de pui van een woning bewerkte. Toen was het afgeloopen. Het draaiorgel behoorde aan eenige werk- loozen. De politie kwam n.1. een kijkje nemen en zag al spoedig wat er aan de hand was. Het zestal werd naar het hoofdbureau gebracht, waar de 11-jrige bestuurder werd vastge houden. De overigen konden naar huis gaan. DRIE OLIFANTEN OP STAP Na een wilde jacht gegrepen. Gistermiddag omstreeks zes uur is het circus „Sarrassani" uit Leeuwarden te Gro ningen gearriveerd. Bij het uitladen der wilde dieren op het stationsemplacement kwam de „leider"-olifant te struikelen. Als gevolg van de consternatie gingen de strui kelaar en nog twee olifanten er van door. De hevig geschokken bewakers maakten dadelijk alarm. De politie werd van de vlucht op de hoogte gebracht, die haar maatregelen nam en de straten afzette. Met man en macht werd een achtervolging in gesteld. Na een wilde jacht van een half uur slaagden de bewakers er in de vluchte lingen tot staan te brengen. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat het uitstapje zich niet zou herhalen, werden de pooten der dieren geboeid. Toen het trio wat rustiger was geworden, werden de boeien weer op geruimd en wandelden de beesten rustig naar het circus terug. Gelukkig heeft het slippertje geen per soonlijke ongelukken ten gevolge gehad. Dat de jumbo's over belangstelling niet te klagen hadden, spreekt welhaast vanzelf. JHR. MR. H. A. QUARLES VAN UFFORD. Tot secretaris van den ondernemers- raad benoemd. In de gistermiddag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van den onder- nemersraad voor Nederlandsch-Indië is tot secretaris van dien raad benoemd jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford, secretaris van den bond van eigenaren van Nederlandsch- Indische suikerondernemingen. Jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford, die den heer G. J. W. PutmanCramer als secretaris van den ondernemersraad voor Neder- landsch-Indië zal opvolgen, is 16 September 1900 te Noordwijk geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht rechtswetenschappen en was na zijn doctoraal examen gedurende 4 jaar mede werker op het Haagsche advocatenkantoor van jhr. mr. W. M. en jhr. mr. A. K. C. de Brauw. Hierna werd hij tot secretaris van den Bond van eigenaren van Nederlandsch- Indische suikerondernemingen benoemd, welke functie hij 8jaar vervuld heeft. TOESPRAAK VAN DR. H. COLIJN. Op de jaarvergadering Christelijke Middenstandsbond. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft gister een gedeelte van de jaarvergadering van den Christelijken Middenstandsbond te Utrecht bijgewoond. De minister heeft in een toespraak, namens de regeering, waar deering geuit voor de pogingen van den middenstand om te geraken tot een doel treffende organisatie. Alleen langs dien weg zal het mogelijk blijken de moeilijk heden te overwinnen. Zonder een krachtige middenstandsorga nisatie staat de overheid machteloos, daarom wordt door haar het belang van een goede organisatie ook terdege ingezien en ge waardeerd. Het is dan ook van het grootste belang, dat zij, die nog buiten de organisatie staan, zich zoo snel mogelijk aansluiten, terwijl een goede en hechte samenwerking met andere organisaties eveneens van groote beteekenis is. Dan zal ook de medewerking van de overheid gemakkelijker worden, want wan neer zij staat tegenover middenstandsorga nisaties, die het onderling niet eens zijn, zal zij spoedig geneigd zijn te zeggen: vóór jullie het met elkaar eens zijn, is ook voor ons de tijd om hulp te bieden nog niet aangebroken. (Applaus). De vergadering zong ten slotte dr. Colijn de zegenbede „Dat's Heeren zegen op U daal" toe. MINISTERS OP SCHIPHOL. Dr. Colijn en minister van Dijk bezichtigen de nienwe Fokker bommenwerper. Gistermiddag hebben de minister-presi dent dr. H. Colijn en de minister van Defensie, Z.Exc. J. J. C. van Dijk, vergezeld van den adjudant van laatstgenoemde, ka pitein Tielens, een bezoek gebracht aan Schiphol, teneinde in de Fokker-hangars de nieuwste aanwinst voor de Nederlandsche luchtmacht, de Fokker T. 5 een bommen werper, waarvan er zestien in opdracht van het Nederlandsche leger door Fokker in aanbouw zijn, te bezichtigen. De beide ministers arriveerden tegen kwart voor vier op Schiphol en begaven zich terstond naar de Fokkerloods, waar men de T. 5 buiten op het grasveld voor de loods had opgesteld. De president-commissaris, de heer C. G. Vattier Kraane, en de onderdirecteur, de heer J. E. van Tijen, waren ter ontvangst aanwezig, terwijl ook ir. Vos aanwezig was om den ministers de verschillende tech nische bijzonderheden van de machine uit een te zetten. Nadat de bezoekers de machine van buiten bekeken hadden, be gaven zij zich in de T. 5 om langdurig het interieur van het toestel en de verschillende instrumenten en inrichtingen ervan te be kijken. De ministers toonden ook groote belang stelling voor den Fokkerjager D. 21, waar mede juist eenige proefvluchten werden gemaakt en voor het in de hangar staande Fokker gevechtsvliegtuig G. 1. ZONDERLINGE MANIER VAN WERKLOOZE OM DE AANDACHT TE TREKKEN. Gisternacht ongeveer half twee heeft een 28-jarige bewoner van de Heerengracht te Amsterdam met een steen twee groote spie gelruiten van het kleedingmagazijn „Nieuw Engeland", op het Koningsplein hoek Singel ingegooid. Een agent van politie, die in onmiddel lijke nabijheid stond, arresteerde den man, dien hij naar het bureau Singel overbracht. De man zeide bij zijn verhoor, uit baloorigheid te hebben gehandeld, omdat hy, sedert geruimen tijd werkloos zijnde, geen steun ontving. Daar hij te kennen gaf na zijn vrijlating opnieuw op deze wijze te zullen voort gaan, heeft de politie hem eenigen tijd in bewaring gehouden. TJALKSCHIP OVERVAREN. Door motortankschip. Gistermiddag is het tjalkschip „Gerdina" nabij de Lekbrug te Vreeswijk overvaren door het motortankschip „Shell 4". Het on geluk geschiedde doordat de kapitein van de Shell 4 bij het verlaten van de sluizen, de tjalk niet bemerkt had. De 48-jarige tjalkschipper L. J. van Rem- merde uit Tiel, viel met zijn vrouw en twee kinderen over boord. De schipper wist zich aan het anker vast te grijpen en zich op deze wijze drijvende te houden. De kinderen pak ten hun vader vast, doch de vrouw kwam onder het tankschip terecht. Bij het weer bovenkomen werd zij door de bemanning van het tankschip aan boord genomen, even als de drie andere drenkelingen. Naar het EngeUch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 82) „Je bent werkelijk erg edelmoedig, Phi lip, m'n beste. Dat heb ik trouwens altijd in je gewaardeerd; je bent de edelmoedig heid zelve en ik haat krenterige mannen. Er zijn er veel te veel in onze moderne maat schappij. Wel, ik wensch je veel geluk met het meisje, maar ik geloof, dat je een groo te dwaas bent. Ik moet lachen, als ik er aan denk, hoeveel vrouwen er om je ge huild hebben en voor wie je als een ijske gel geweest bent. En dan laat je je door iemand als Jane Fraser inpalmen. Ik vraag me af waarom?" MIk weet wel waarom", zei hij kalm. ',Oh ja, natuurlijk om haar reinheid, haar vriendelijkheid en haar eerlijkheid. Mannen als jij worden gewoonlijk door dergelijke eigenschappen aangetrokken. Wel ik herhaal, wat ik daareven al zei, ik hoop dat je gelukkig zult zijn. Tot ziens, lieve", zei ze bij de deur en wuifde hem toe, met een spottend licht in haar oogen. Jane ging naar de salon terug, waar haar broer en Desbrook op haar zaten te wach ten. Zij riep Ralph en vroeg hem bij haar in haar hut te komen. Hij was daar nooit met haar alleen geweest en aarzelde, doch zij lachte ruw. „Doe niet zoo dwaas. Wat zullen wij ons nu nog aan „les convenances" storen?" Hij volgde haar, zonder haar iets te vra gen, maar hij begreep maar al te goed, dat zij Grafton de belofte gegeven had, die hij van haar verlangd had; bovendien wist hij, dat zij haar eenmaal gegeven woord zou houden. Zoodra zij in haar hut waren, greep hij haar bij den arm. „Je zult het niet doen, Jane, ik ver moord je nog liever", rep hij hartstochte lijk. „Dat zou misschien nog de beste oplos sing zijn. Het geeft niets of je je al op windt, liefste. Ik heb gedacht en gedacht, maar het is de eenige uitweg. Dat weet je zelf wel". „Maar wij kunnen je offer niet aanne men. Noch Bill, noch ik. Wij zijn niet zul ke stumpers, dat wij onze veiligheid aan de opoffering van een vrouw te danken willen hebben. Wees niet zoo dom, lieve ling. Laat mij naar hem toe gaan en hem zeggen dat je van idee veranderd bent". Toen zag hij opeens den ring met den enkelen steen aan den derden vinger van haar linkerhand en zijn woede barstte op nieuw los. „Geef hier dien ring", riep hij woedend. Zij antwoordde niet, maar stak hem slechts haar hand toe en hij trok den ring ruw van haar vinger. Hij bezeerde haar en zij slaakte een uitroep van pijn. „Lieveling, het spijt mij", riep hij plotse ling, zich zelf beheerschend en trachtte haar in zijn armen te nemen, doch zij hield hem tegen. „Neen, liefste. Ik heb Grafton de voor waarde gesteld, dat van iets dergelijks geen sprake zou zijn voor ons huwelijk en er mag ook geen sprake van zijn tusschen jou en mij. Ik heb hem mijn woord gege ven en ik ben van plan mij daar aan te houden. Mijn gevoel van eigenwaarde staat mij niet toe, mij door jou te laten omhelzen en kussen alsof wij nog verloofd waren", zei zij, met bevende stem, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen. Ralph luisterde echter niet naar wat zij zei, sloeg zijn armen om haar heen en drukte haar vast tegen zich aan, haar tel kens weer kussend. Eindelijk wist zij zich uit zijn armen los te maken en buiten adem en zachtjes snikkend holde zij de hut uit. Ralph volgde haar langzaam en toen hij in de gang kwam, zag hij Grafton in de deur van zijn eigen hut Jane staan na kijken, die hem hooghartig voorbij geloo- pen was. „Ik veronderstel, dat ik geen bezwaar kan maken tegen een afscheid", zei hij grimmig. „Jij beest. Hier is je ring", antwoordde Desbrook en wierp hem dien voor de voe ten. „Ga niet te ver, of ik zal je je kennis making met het „Zwarte Hol" laten ver nieuwen". InderdaadDesbjook werd te zwaar op de proef gesteld, hij deed snel een stap vooruit en sloeg zijn vijand krachtig in het gelaat. Zonder de uitwerking hiervan af te wach ten, snelde hij achter Jane aan, die hij schreiend in de armen van haar broer vond. Zelfs nog voor hij den slag toebracht, wist Desbrook wel, dat hij dwaas handel de, maar hij kon zich niet beheerschen. Hij rende naar Fraser toe en greep hem bjj den arm. „Hoor eens, Bill, dat kan zoo niet verder gaan. Zij heeft beloofd om met dien schurk te trouwen. Zij droeg zelfs een ring van hem. Ik heb hem van haar vinger getrok ken en Grafton voor zijn voeten gegooid. Toen heb ik hem neergeslagen. Nu ben ik er bij, vrees ik. Vaarwel voorloopig, lieve ling", riep hij en kuste Jane. Grafton had intusschen Taylor bevel ge geven om naar de salon te gaan, vergezeld door drie stevige matrozen. Hij kwam op Desbrook toe en sprak heb rustig aan. „Ik hoop, dat u geen tegenstand zult bieden, mijnheer. Het zou u toch niet hel pen; het is mogelijk dat u een paar van ons buitengevecht zou stellen, maar dan zou ik er meer laten aanrukken en we zou den u tenslotte toch te pakken krijgen. Gaat u alstublieft kalm mee", zei Taylor, op respectvollen toon. „Doe hem de handboeien aan", riep Graf ton vanaf de deur en zijn bevel werd met merkbaren tegenzin uitgevoerd. Ralph zag wel dat een gevecht zou eindigen in een afstraffing van hemzelf, dus gaf hij zich over en stak zijn handen uit voor de boeien. „Ga mee, Taylor", zei Grafton kortaf en ging de gang in, gevolgd door Taylor, die naast Desbrook liep. Fraser volgde hen en te oordeelen naar zijn gelaatsuitdrukking had het er veel van, dat hy op het punt stond om tot den aanval over te gaan, maar Ralph voor kwam hem. (Wordt vervolgdl. f

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9