EN Eden over de Spaansche kwestie. WEER EEN VLIEGONGELUK IN INDIE. Zaterdag 16 October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Britsche regeering betreurt het Italiaansche standpunt. MARINEVLIEGTUIG T 1 VERONGELUKT; De toestand In China. De Japansche inval in China. De strijd in het Noorden. Latente crisis in de Belgische regeeringsmeerderheid. Redevoering van minister De Man. Noodlottige mijnontploffing. Dertig dooden. Nieuws iri 't kort. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. No 243 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 16 October. Men weet, dat op het oogenblik in België de gemoederen zich bezig houden met de zoogenaamde Barmat-affaire en teneinde deze geschiedenis goed te begrijpen, mogen wij hier wel iets van de voorgeschiedenis weer geven. In 1924 werd te Brussel een financieele instelling, genaamd „de Noorderbank" opgericht, waarvan de cliëntèle in hoofd zaak tot den landbouwersstand behoorde. Het oorspronkelijke kapitaal van één millioen franc werd in 1929 tot 5 millioen verhoogd. Toen de bank in. datzelfde jaar in financieele moeilijkheden verkeerde, maakte de bekende financier Judko Bar- mat, geboren te Umeny in de Oekraine in 1889, van de gelegenheid gebruik, om £e meerderheid der aandeelen van deze bank te koopen. Onmiddellijk daarna werd het kapitaal op 15 millioen gebracht; niet, zooals het onderzoek heeft uitgewezen, door storting van geld, doch door schriftU' ren in de boekhouding In de Belgische hoofdstad bestond een andere oudere bank, in 1908 gesticht door twee bankiers, Goldzieher en Peuso. Toen de eenig overgeblevene firmant Gold zieher, in 1929 overleed, slaagde Barmat erin, ook de hand te leggen op deze bank, waarna het kapitaal olotseling werd ver hoogd tot 50 millioen francs. De Nationale Bank verleende van toen af een disconto- crediet van 10 millioen frs., welk bedrag later op 20 millioen werd gebracht. Einde Juli 1931 werd nog 'n supplemen tair crediet verstrekt van drie millioen francs en in September van hetzelfde jaar van vier en half millioen. Barmat trad aanvankelijk niet op den voorgrond als aandeelhouder of admi nistrateur. Pas in Juli 1931 meldde hij zich namens beide banken br de Nationale Bank aan, zoogenaamd om de toen wankele instellingen te reorganiseeren. De onder handelingen bleven evenwel zonder re sultaat. De toestand was einde 1931 zoo, dat de Barmat-banken bij de Nationale Bank in 't krijt stonden voor een bedrag van 36 millioen francs. Hoe hadden deze banken zich die hooge sommen kunnen toeëigenen? Eenvoudig door fictieve of valsche wissels, welke in vele gevallen van valsche handteekeningen waren voorzien. De rechterlijke ordonnantie constateert, dat Barmat, toen hij de meerderheid der aandeelen van genoemde banken verwierf, gebruik maakte van twee instellingen waarvan hij heer en meester was, n.1. de Vereenigde Handelsondernemingen en de Genua. Dit om zich niet te compromittee Te Llanduno heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, een rede gehouden, waarin hij de Spaansche kwestie besprak. „De gebeurtenissen van het laatste jaar, aldus zeide hij, hebben geen verandering gebracht in onze meening, dat de interventie een fout is van hen, die intervenieeren. Wij hebben een politiek van niet-inmenging ge voerd naar den geest en naar den letter, doch er bestaat verschil tusschen niet-inmenging en onverschilligheid. Wij staan niet onver schillig tegenover de handhaving der terri toriale onschendbaarheid van Spanje, of tegenover de buitenlandsche politiek van een toekomstige Spaansche regeering, of tegenover verwikkelingen in de Middelland- sche Zee als gevolg van de inmenging van anderen, en tenslotte staan wij niet onver schillig tegenover de groote Britsche belan gen in die zee. Er moet een duidelijk onder scheid worden gemaakt tusschen niet-in menging in zuiver Spaansche aangelegen heden en niet-inmenging in zaken, waarbij Britsche belangen op het spel staan". Eden verklaarde, dat de zeerooverij na het nemen van doeltreffende maatregelen was geëindigd. De Britsche regeering be treurt het Italiaansche antwoord, omdat de ervaring heeft geleerd, hoe moeilijk het is,, met vraagstukken als deze in de Londen- sche commissie vorderingen te maken. Ten zij vorderingen en snelle vorderingen ge maakt worden, zal de bezorgdheid toe nemen. Niettemin wenschten de Fransche en Britsche regeeringen niet, dat het tot een mislukking zou komen, die men aan de procedure zou kunnen wijten, en derhalve werd de Italiaansche verwijzing naar de Londensche commissie aanvaard. Dat wil niet zeggen, dat wij bereid zijn in een tac tiek van uitstel te berusten, aldus vervolg de de minister. In de eerstvolgende dagen zal blijken, of de landen een ernstige poging willen doen tot regeling van de Spaansche kwestie in een geest van inter nationale samenwerking. Wanneer die geest aanwezig is, zal men goed op weg naar een oplossing zijn. Als de commissie echter geen vorderingen kan maken, vrees ik, dat het nutteloos is, ons te verhelen, dat de toe zij de bewakers zijn van een groote tradi tie, die verdient te worden gehandhaafd. De Vereenigde Staten, hoever zij ook van Europa verwijderd liggen, kennen eveneens deze zijde van den toestand. Engeland be moeit zich niet met de regeer in gsvorm in andere staten, doch deze verdraagzaamheid moet wederkeerig zijn. Indien wij zeggen, aldus de minister, dat wij er niet naar stre ven van alle Europeesche staten democra tieën te maken, moeten anderen niet trach ten alle staten fascistisch of communistisch te maken. Wij blijven een vrije democratie, doch wij moeten bewijzen, dat wij bereid zijn daarvoor dezelfde offers te brengen als de voorvechters van andere politieke over tuigingen. Daarom juich ik het van harte toe, dat onze herwapening vordert en dat zij nog versneld wordt, zooals de minister president heeft aangekondigd. Dengenen, die er op aandringen, dat En geland den Volkenbond zal loslaten, en naar overeenstemming met de staten buiten den bond zal streven, antwoordde Eden, dat hij evenzeer wenscht, dat de geschillen met Duitschland, Italië en andere staten uit den weg geruimd worden, doch dat een ver betering van den toestand in één richting niet ten koste van een verergering in andere richting mag tot stand komen. Indien de wetteloosheid blijft voortduren, aldus besloot Eden, zal er zeker een crisis komen. Temidden van de bestaande ver warring en van de gruwelen in Europa en het Verre Oosten moeten wij ons bezinnen op wat gedaan kan worden, zonder dat wij naar het onmogelijke streven of de gevol gen te voorschijn roepen die wij wenschen te voorkomen. Door nationale eenheid kun nen en zullen wij slagen. I stand ernstig is; de kenmerken van den tegenwoordigen toestand zijn openlijke in- i leerden en leidden eveneens de andere instellingen, waarvan Barmat de meerder heid der aandeelen had verkregen. Toen de Nationale Bank in 1932 aan drong op terugbetaling der verleende cre- dieten, overhandigde Barmat obligaties der Duitsche „Wiederaufbauzuschlage" met goudwaarborg, voor een bedrag van 2.775.000 mark, welke evenwel slechts interest opbrengen van 1 April 1943 af! Barmat had ze aangekocht tegen 16 der nominale waarde. Er is dus een nauw verband tusschen de Barmat-affaire en de aantijgingen, die door Rexisten en Vlaamsche nationalisten den laatsten tijd tegen de Nationale Bank werden gericht. Verscheiden malen wer den aldaar huiszoekingen gedaan, waarbij tal van documenten in beslag werden ge nomen, die het bewijs zouden leveren, dat de leiders der Nationale Bank reeds sedert Februari 1930 wisten, dat achter beide banken zich de beruchte financier Barmat verschool, doch ook dat toen reeds valsche wissels gepresenteerd werden. In de rechterlijke ordonnantie van het parket wordt nog verklaard, dat de ge broeders Barmat de hoofdmedeplichtigen zijn, de drie medebeklaagden vervulden een secundaire rol en worden als de slachtoffers van de hoofdschuldige afge schilderd. Berlijn is boos op Praag! En dat om een paar carricaturen Inderdaad, zoo is het. In de Duitsche pers heerscht weer eens groote veront waardiging, ditmaal over een tentoon stelling te Praag, waar carricaturen van Duitsche staatslieden en teekeningen be treffende toestanden in Duitschland en Italië worden getoond. Zij worden door de Duitsche bladen beleedigend geacht .voor Hitier en andere vooraanstaande persoon lijkheden. Op instigatie van den Tsjechischen mi nister van onderwijs zijn een drietal schilderijen verwijderd, wat echter de Duitsche pers nog lang niet genoeg vindt! Der Angriff schrijft Hierover: het feit, dat een minister van het kabinet de ten toonstelling heeft geopend en dat Benesj protector van de tentoonstelling is, bewijst, menging en verheerlijking van woordbreuk. In dergelijke omstandigheden kan niemand er zich over beklagen, indien het geduld van degenen, die streven naar het vervul len van hun plicht tegenover Europa, na genoeg uitgeput is. Ik zou zeker geen kri tiek willen oefenen op een staat, die zich dan gedwongen zou voelen zijn vrijheid van handelen te hernemen. De toestand in het Verre Oosten. Eden ging vervolgens over tot den toe stand in het Verre Oosten en zeide, dat Roosevelt in zijn rede te Chicago verschil lende malen de situatie treffend heeft getee- kend. In deze dagen van geweld en wette loosheid, aldus Eden, is het goed voor ons, dat de president van de machtigste repu bliek ter wereld ons eraan herinnert, dat wij ons niet zoo lang geleden plechtig heb ben verplicht, af te zien van geweld als werktuig van internationale politiek. Eden sprak de hoop uit, dat op de negen- mogendhedenconferentie allen aanwezig zullen zijn, wier medewerking noodzake lijk is. Er is één factor, die tot tevredenheid stemt: de versterking der Britsche betrek kingen tot Frankrijk, hetgeen een groot verschil is in vergelijking met 1935. Er is niet alleen sprake van een belangengemeen schap, doch deze twee groote Europeesche democratieën beseffen meer en meer, dat dat men hier te doen heeft met een repre sentatieve tentoonstelling. Men meene echter niet, aldus het blad, dat wij met de verwijdering van. die drie werken tevreden zijn. Er hangen er nog veeli te veel, waar geen eerbaar oog op kan rusten. Wat zou Praag wel hebben gezegd, indien Berlijn een dergelijke ten toonstelling van Masarijk zou hebben ge organiseerd? De Lokal Anzeiger schrijft, dat Duitsch land op ernstige wijze is aangevallen. Tsjecho-Slowakije kan de zaak niet rege len door eenvoudig de caricaturen weg te nemen. De regeering te Praag moet een officieele verklaring afleggen en alge- heele voldoening geven. De Duitsche natie zal in geen geval de houding, welke de Tsjechische regeering tot nu toe heeft aangenomen, aanvaarden. De Chineesche troepen hebben gisteren weer eenige activiteit ontwikkeld in het Noorden van Sjansi. Bij hun opmarsch zou den zij door Ninkoe, Joeanping en Woetai getrokken zijn. De Japanners zouden zich in dit gebied teruggetrokken hebben. De Chineesche troepen die in Soei joean uit Kwei Koeateng verdreven zijn, trekken zich terug op Saratsi en Paotau. Aan de grens van Sjansi en Tsjahar zouden de Chineezen in den pas van Ping hsing eenig succes gehad hebben met een aanval op Japansche troepen. De positie van Buiten-Mongolië. De correspondent van het Japansche blad Nitsji Nitsji te Sjanghai bericht, dat een verschil van meening bestaat tusschen den Sowjet-Russischen ambassadeur in China, Bogomolof, en den militairen attaché, gene raal-majoor Levin. Naar verluidt, zou de eerste hebben voorgesteld Buiten-Mongolië aan China terug te geven en de troepen van dit gebied op te doen nemen in het Chinee sche leger, dat tegen de Japansche troepen strijdt, doch generaal-majoor Levin zou hier weinig voor voelen, aangezien hij vreest voor een conflict tusschen Japan en Sowjet- Rusland, wanneer de troepen van Buiten- Mongolië tegen Japan zouden strijden. Levin is, volgens den correspondent van het Japansche blad van oordeel, dat de Sowjet Unie zich buiten den strijd moet houden, doch aan moet sturen op een internationale inmenging in den rtrijd in China. Beide tegenstanders zijn per vliegtuig naar Mos kou gegaan om hun standpunt uiteen te zetten. De correspondent hecht verder veel waarde aan de nieuwe politiek van de Sow jet Unie ten aanzien van China, welke blijkbaar een definitie ven vorm heeft aan genomen na de reis van Bogomolof naar Moskou. De correspondent van het blad te Tsitsi- kar deelt mede, dat in de Sowjet Unie van elke divisie een rigiment ter sterkte van 1500 man is gemobiliseerd en naar Buiten- Mongolië is gezonden. Bovendien zouden uit Blagovesjenek gemechaniseerde eenhe den en afdeelingen van de luchtmacht ge concentreerd zijn, gereed om naar Oelan Bator te vertrekken, waar de toestand zeer gespannen zou zijn. Het incident met de auto's der Britsche ambassade. Te Londen wordt medegedeeld, dat sir Robert Craigie opdracht heeft gekregen den Japanschen autoriteiten mede te dee- len, hoezeer de Britsche regeering het be treurt, dat het incident met de auto's der ambassade zoo snel gevolgd is op den eer sten aanval, waarvan de ambassadeur het slachtoffer was geweest. De opdracht aan J Uit Batavia wordt gemeld, dat het Nederlandsch-Indische marinevliegtuig de T 1 bij Banda Is neergestort, toen het op de reede aldaar wilde starten. Het vliegtuig stortte van geringe hoogte neer. Het toestel werd geheel vernield en de vijf inzittenden werden gedood. De slachtoffers zijn: de luitenant ter zee der 2e klasse der koninklijke marine- reserve E. van Haften, de majoor-telegra fist-vlieger G. J. Radstaat, de sergeant vlieger G. van der Hooft, de korporaal- vliegtuigmaker P. L. Bogert en de zee milicien-matroos-telegrafist E. F. Nolten. Het toestel wordt door de „Zuiderkruis" geborgen, een eskader is te Banda aan wezig. Vier lijken geborgen. Nader wordt nog vernomen van het De partement van Defensie, dat de lijken van alle slachtoffers geborgen zijn, met uitzon dering van den luitenant ter zee van Haften. Het vliegtuig is vermoedelijk gezonken. De begrafenis der slachtoffers zal op de Banda-eilanden plaats hebben. Levensbijzonderheden der slacht offers. Eibert van Haften werd 17 Juni 1906 te Vlaardingen geboren. Hij was gehuwd. De overledene was tweede stuurman der K.P.M. 18 Februari 1928 werd de heer van Haften aangesteld tot militie-leerling zeewaarnemer, waarna hij reeds spoedig als zoodanig werd overgeplaatst naar het marinevliegkamp MoroKrembangan. In Mei van datzelfde jaar werd hij be vorderd tot militie-adjudant-onderofficier- waarnemer, eenige maanden later tot luite nant ter zee derde klasse van de koninklijke marine reserve en in 1931 tot luitenant ter zee tweede klasse. Gerrit Jan Radstaat werd 23 December 1901 te Ede geboren en was dus 35 jaar. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In 1917 kwam Radstaat als leerling-onder officier in actieven dienst. Na het door- loopen der verschillende rangen werd hij 10 December 1936 sergeant-majoor-telegra fist. Hij behaalde in 1936 het internationaal en een jaar later het nationaal vliegbrevet. Gerard van der Hooft, de omgekomen sergeant-vliegtuigmaker, werd 3 Maart 1909 te Recklinghausen (D.) geboren en was dus 28 jaar. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Van der Hooft diende hier te lande als chauffeur-zeemilicien en ging in 1929 over in actieven dienst als korporaal-vliegtuig maker. Als zoodanig ging hij in 1930 naar Indië, behaalde daar in 1936 het marinevliegbrevet en werd nog in datzelfde jaar tot sergeant- vliegtuigmaker bevorderd. De korporaal vliegtuigmaker Pieter Leendert Boogert werd 26 Juni 1912 te Den Helder geboren. Hij was dus 25 jaar. Boogert was gehuwd en had 1 kind. Als leerling vliegtuigmaker (M) kwam hij 12 September 1929 in actieven dienst. In 1933 werd hij bevorderd tot korporaal vliegtuigmaker. In 1935 ging hij naar Indië, na hier te lande eerst nog het brevet vliegtuigmitrailleur-schutter te hebben be haald. De zeemilicien-matroos-telegrafist E. F. Nolten was een inlandsch dienstplichtige. Hij was niet gehuwd. De teraardebestelling van de slachtoffers zal morgen, 17 October geschieden op een nader te bepalen uur op de Banda-eilanden, waar een eskader aanwezig is. Het vliegtuig is gezonken en kan als ver loren worden beschouwd. Aneta teekent hierbij aan, dat rondom de Banda-eilanden groote diepten aanwezig zijn, dofch dat het nog niet bekend is waar precies, en onder welke omstandigheden het ongeval plaats vond. Geen hulpmateriaal noodig. Nog nader kan worden gemeld, dat de reserve-luitenant van Haften, die bij het ongeluk van de T-l is gedood, stuurman tweede klasse bij de K.P.M. was. Aangezien het geheele eskader van de marine thans te Banda aanwezig is (ver moedelijk in verband met de groote oefe ningen), behoeft geen hulpmateriaal uit Soerabaja naar de plaats des onheils te wor den gezonden. Het marine-eskader wordt op 23 October a.s. te -Soerabaja terugver wacht. Craigie is eerst verstrekt nadat men uitvoe rig studie heeft gemaakt van het verslag van den consul-generaal te Sjanghai, die heeft medegedeeld, dat de Japansche auto riteiten op de hoogte waren gesteld van den weg, dien de auto's zouden volgen. 1500 K.M. Japansche stellingen. De Japansche opmarsch langs den spoor weg PeipingHankau is gevorderd tot de Chineesche stellingen van Sjoentenfoe, op 400 K.M. ten zuidwesten van Peiping. De Japansche linies hebben thans een lengte bereikt van 1500 K.M. en strekken zich uit over vijf provincies met een opper vlakte van 200.000 K.M.2. Naar schatting staan op dit front 300.000 Japansche solda ten. Met de Japansche troepen bij Sjanghai en in Mandsjoekwo vormt dit een half millioen man, d.w.z. het geweldigste Japan sche leger, dat ooit over zee gekomen is. De Belgische minister van financiën de Man heeft in een te Antwerpen gehouden vergadering der socialisten een redevoering utgesproken, waarin hij met name ver klaarde: Er is geen crisis in den boezem der regeering, evenmin is er een crisis in het regeeringsprogram, doch er is sinds eenigen tijd een latente crisis in de regee ringsmeerderheid. De Man gispte de jongste verklaringen van zeke katholieke en liberale sprekers, die hij ervan beschuldigde tegelijkertijd te willen deelnemen aan de regeering en aan de oppositie, eenvoudiger gezegd, die niet beantwoorden aan de formule van eenheid, welke de coalitie der drie partijen, waarop de regeering van Zeeland steunt, zou moe ten kenmerken Spreker zag eveneens de vorming van een meer stabiele en meer samenhangende meerderheid onder het oog „Wij wenschen, aldus de minister, de andere partijen te zien handelen, zooals wij hebben gehan deld tegenover de Communisten en duide lijk aan te geven wie met ons willen sa menwerken en wie ons willen bestrijden. Wij vreezen niet een toestand, welke de re geeringsmeerderheid verminderd zou doen schijnen", daar deze meerderheid sinds langen tijd geen katholieken en liberalen naast de socialisten omvat. In werkelijkheid kan de regeering nog slechts rekenen op 'n meerderheid, bestaande uit sociaal-demo craten, katholieke-democraten en Vrijzin nig-democraten (democratische liberalen). Hoe eerder een nieuwe meerderheid als zoodanig officieel bekend zal zijn, hoe be ter het zal zijn. Zij is in het algemeen in het parlement sterk genoeg". Vanmorgen heeft zich in de steen koolmijn Mulga te Birgmingham een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig arbeiders om het leven zijn gekomen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Haaien in de Theems. - Volgens be richten in de Engelsche bladen zouden visschers gisterenmorgen in de Theems een school van dertig tot veertig groote haaien hebben waargenomen. In de Clyde is een jonge haai gevangen. Geheime plannen uit vliegtuig fabriek ontvreemd. - Gisteren is bekend geworden, dat Scotland Yard op 't oogen blik een onderzoek instelt naar aanleiding van de verdwijning van geheime plannen uit de bureaux van de Parnall Company te Tolworth in Surrey, welke vliegtuigonder- deelen vervaardigt. Het ministerie van luchtvaart is in kennis gesteld van de omstandigheden waaronder de ontvreem ding heeft plaatsgevonden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1