HABIG HOEDEN r srD*TVn KIJKEN is KOOPENBUCLOECK Agenda GERARD WORM Weec&ecicht Dr. Ir. M. D. DIJT UITNOO DIGI NGSK AARTEN Alkmaarsche Middenstandsavondschool. in de HOUTTIL. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht 2 EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. ERNSTIG ONGELUK, De timmerman J. Bak te Egmond aan den Hoef had het ongeluk met zijn linker hand de electrisch-draaiende-zaag te ra ken, waardoor de middelvinger zoo goed als geheel werd weggenomen. Het overge blevene zal vermoedelijk weggesneden moeten worden. Na de eerste behandeling door dr. Fischer, moest de betrokkene naar het ziekenhuis te Alkmaar om aldaar de verdere behandeling te ondergaan. BEGIN VAN BRAND TE NOORDSCHARWOUDE. Zondagavond ontstond een begin van brand in de woonkamer van den heer B. aan de Handelskade alhier. De zoon des huizes had zijn werkpak in het donker neergelegd op een comfoor dat op de kachel was geplaatst. Het vuur in het comfoor vond gretig voedsel in de brandbare stof, die dan ook was gaan smeulen, vermengd als deze was met vette stoffen. Door het weghalen der kleeren werd erger voorkomen. ONGEVAL OP EEN ZANDZUIGER TE OUDKARSPEL. Gistermorgen heeft zich nabij de Waarlandsbrug een ernstig ongeval voor gedaan. De machinist v. d. Sch., werkzaam aan de kanaalwerken en dienst doende op een zandzuiger, geraakte met een zijner han den tusschen de machine. De gevolgen waren van dien aard, dat hjj een gat in zijn hand bekwam, terwijl 2 vingers verbrijzeld werden. Na eerst naar Oude-Niedorp te zijn overgebracht, is de man later vervoerd naar het ziekenhuis te Alkmaar. LAFFE DAAD. Maandagavond omstreeks 7 uur nam een persoon, ongeveer 20 jaar, bloots hoofds, lang plm. 1.70, blond en gekleed in een blauwen regenjas, een taxi op den Dam te Amsterdam. Hij beweerde tegen den chauffeur een partij boeken voor zijn patroon te moeten gaan halen in de Open bare Leeszaal te Alkmaar. Daar aange komen verdween bedoelde persoon in de Leeszaal en kwam niet meer terug. De dader behoort vermoedelijk in Alkmaar thuis. Waar de chauffeur, huisvader van 9 kinderen, die persoonlijk de schade moet dragen, welke 8 bedraagt, de dupe is ge worden, moet dit als een laffe daad worden beschouwd. ONTOELAATBARE HONDENVERGIFTIGING. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee: Zaterdagmiddag ging het zoontje van den heer J. B. uit de Torenstraat, met zijn hond een wandelingetje maken. Hij kwam o.a. ook aan den rand van de Noordduinen. Thuis gekomen werd de hond weer aan het hok gebonden. Toen mej. B. eenige oogen- blikken later weer buiten kwam, vond zij den hond met schuim op den bek en geheel verstijfd naast het hok dood liggen. Waarschijnlijk heeft men hier weer te doen met de beruchte strychnine-vergifti- ging, waarvan, in de laatste jaren tal van honden het slachtoffer zijn geworden. Hoewel de politie zich al eerder met het onderzoek naar den dader of daders heeft bezig gehouden, kon zij tot nu toe geen spoor ontdekken. Opmerkelijk is, dat, sedert de provincie de Zuid-duinen heeft aangekocht, de vergif- tigingsgevallen, zich alleen in de Noord duinen voordoen. LEERAAR BENOEMD. Wederom is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn de heer H. Meyling. PRIJZEN BEHAALD. Op de Internat, hondententoonstelling te 's Gravenhage van Zaterdag en Zondag hebben onderstaande honden van den heer Mirck (eigenaar en fokker) uit Alkmaar het praedicaat uitmuntend behaald. Hond „Assir" Reg. 2603 N. H. S. B. 51461 geb. 3 Aug. 1936 in de Nat. Fok kersklasse het Reserve Kampioenschap, Jeugdwinner 1937, le prijs en praedicaat uitmuntend hond „Halauwe", Reg. 79109 N. H. S. B. 30283 geb. 5 Juli 1933 (fokker J. v. Zalinge Jr. in de Open klasse) de 2e prijs en praedicaat uitmuntend. MOND- EN KLAUWZEER. Met bedenkelijke snelheid breidt het mond- en klauwzeer zich in de gemeente Zijpe uit. Ruim 70 gevallen zijn reeds aan gegeven. Gelukkig is ditmaal de voor de veehou derij zoo nadeelige ziekte in de Zijpe niet van ernstigen aard. Te Wieringen is nog mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van den heer R. Lont aan den Polderweg, wed. P. Rotgans, Zeestraat, C. Koorn Vz., Polderweg, J. Ansems de Vries, S. Bakker, gebr. Bakker, allen aan den Gesterweg; P. de Jong Sz., Belt (vee op Lutje), J. Bakker, Nieuw- landerweg, en Jb. Lont Dzn., Stroeërweg. In den Wieringermeerpolder onder het vee van M. Jacobi aan den Wierweg. Uit Texel schrijft onze correspondent: Toen de heer P. Eelman uit Bargen, Maandagmorgen een koe aan de markt bracht werd door den keuringsveearts daar geconstateerd, dat het dier lijdende was aan mond- en klauwzeer. De eigenaar had deze ziekte bij zijn vee nog niet waargeno men en schrok zeer van deze mededeeling. Ook bij de andere aanwezige veehouders wekte dit geval hevige beroering. Direct werden de meest uitgebreidste maatregelen genomen om alle plaatsen waar het dier ge weest was en alle voorwerpen die hiermede in aanraking waren geweest te ontsmetten. Het zal dan toch niet mogen gelukken Texel voor deze veeziekte te behoeden. Reeds werden weer een paar verdachte gevallen geconstateerd. WEER EEN POESJE. Er is aan het bureau van politie gebracht een zwart katje, witte vlek op de borst en witte pootjes. VONDELHERDENKING 1937. ALKMAAR. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van den 350sten ge boortedag van Nederlands grootsten dich ter, Joost van den Vondel, worden over het geheele land herdenkingsavonden georganiseerd. Ook Alkmaar wil niet achterblijven in de hulde aan de nage dachtenis van dezen genialen dichter. Met instemming van het Nationale Von delcomité te Amsterdam (onder leiding van prof. Brugman) zijn de leden van de Alkmaar sche Tooneelvereeniging „Von del" een half jaar geleden begonnen met het instudeeren van „Joseph in Dothan", één van Vondel's treurspelen. Onder de bezielende leiding van den heer J. A. Haakman te Bergen (regie) en taalkun dige leiding van den heer L. H. M. Muris, leeraar aan het R. K. Lyceum alhier, is de voorbereiding op een zoodanige hoogte ge komen, dat met veel vertrouwen een avond van hoogstaand cultureel genot kan worden tegemoet gezien. Nog zij gemeld dat de reien zullen wor den gezegd door oud-leerlingen van het R. K. Lyceum, terwijl de toezangen wor den gezongen door een knapenkoortje, onder leiding van broeder Gomarus, met harmoniumbegeleiding van den heer W. Schreurs. Als datum voor de Alkmaarsche Vondel herdenking is vastgesteld 22 October a.s. en de uitvoeringen worden gegeven in „Het Gulden Vlies". „Joseph in Dothan" is een treurspel in 5 bedrijven, en zoowel voor den intellec tueel als voor den minder ontwikkelde te genieten. In verhouding tot andere Von- delwerken is hier vrij veel handeling, waardoor het voor de toeschouwers nog aangenamer wordt. De taal uit „Joseph in Dothan" is, mede dank zij de medewer king van den heer Muris, zeker voor ieder te verstaan. Wij verwachten dat „Het Gulden Vlies" Vrijdag a.s. te klein zal blijken om de velen uit Alkmaar en omge ving te bevatten die de nagedachtenis van „Vondel" willen eeren. Elders in dit nummer vindt men nadere gegevens. VOLKSZANGAVOND. Men schrijft ons: Gisteravond opende de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang afd. Alk maar het seizoen, en wij kunnen direct verklaren, dat de belangstelling buiten gewoon groot was. De schouwburgzaal van ,"t Gulden Vlies" was zoo bezet, dat verscheidenen zich met een staanplaatsje tevreden moes ten stellen», mede omdat de medewerking dezen avond bestond uit een ca. 150-tal zangeresjes en zangers der koorklassen, knapen- en mannen-koor van den heer Joh. Kuiper, alhier. Even over acht heette de voorzitter van Volkszang alle aanwezigen hartelijk wel kom, waarna hij den leider, den heer Sixma, verzocht de aanwezigen te laten zingen. Zooals gewoonlijk was het b, gin wat schuchter, doch, na de aanwijzingen van den leider werd er aldra flink gezongen en dat werd steeds beter naar gelang de avond verliep. Na de eerste Volkszang-liederen liet de heer Kuiper zijn schare ten tooneele ver schijnen en bij het opengaan van het doek zagen wij een groot aantal knapen en mannen, alsmede een strijkje. Hoewel niet op het programma van den heer Kuiper vermeld en niet direct in den geest van den Volkszang hoorden wij al lereerst „Ave Verum" van Mozart en een aria uit de mis van Pietro Jon. Hoe heer lijk klonken in deze liederen de reine jon gensstemmen .terwijl ook het ensemble af en toe te loven viel. De zang van knapen en mannen tesamen blijft ontroerend. Later op den avond hoorden wij van Kuiper's koorklassen echte Hollandsche Liederen zooals deze op zijn programma vermeld stonden. En hoewel wij van alle liederen hebben genoten, willen wij toch afzonderlijk noemen „Zomer, Winter, Herfst en Lente in Holland" van Th. v. d. Bijl en „Onweer" van Loots. Over 't alge meen was de zang beschaafd en dirigent Kuiper had zijn koren volkomen' in zijn macht. De aanwezigen zullen zeker van het gepresteerde volop genoten hebben, maar al hebben wij groote waardeering voor den ijver van den heer Kuiper, door het te veel gebodene is „Volkszang" dezen avond wat in het gedrang gekomen of beter gezegd wat op den achtergrond geraakt. Immers „Volkszang" moet op deze avonden op het eerste plan staan en de medewerkingen op het tweede. Dit nu was hier juist andersom en de ware volks zangstemming ontbrak dus in zekeren zin. Doch aangezien deze avond een bijzon der propagandistisch doel voor Volks zang beteekende, heeft het bestuur zeker gemeend wat door de vingers te moeten zien en zal het de echte Volkszangliefheb' In Wico-studio aan de Koningstraat tot 19 Oct., eiken dag 1012 en 25 uur, tentoon stelling vereen, v. beeldende kunstenaars. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer 't Was in de Mei (rom.); hoofdrollen Jeanette Mac- Donald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur hoofdnummer Gang show (padvindersfilm); vooraf Het laatste schot (sens.); hoofdrol Jack Holt. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De ondergang van de „William Brown" (avonturen), hoofdrol len Gary Cooper, George Raft, Frances Dee. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Als het circus komt (circusfilm); hoofdrol len Wallace Beery en Jackie Cooper. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 19 October. 8 uur, Harmonie, openb. verg. Bellamy. houdt op Maandag 25 October a.s. des avonds 8'/j uur in de beneden zaal van Hotel-Restaurant Toelast, Langestraat 55 te Alkmaar, een lezing over: „De prijsontwikkeling van grondstoffen." In beperkt aantal verkrijgbaar bij N.V. DE BANK VAN SAS, ALKMAAR - TELEFOON 3850. bers zeker willen troosten' met de gedach te, dat zij op de volgende avonden veel meer gelegenheid zullen krijgen hun eigen Nederlandsche liederen te leeren en uit te jubelen. Overigens is deze openingsavond (ook voor wat het bezoek betreft) volkomen geslaagd en de heer van Burken was dan ook de tolk van de aanwezigen bij het uit brengen van den dank aan het adres van den heer Kuiper en zijn medewerkenden, inzonderheid aan den heer van Engelen», die op zoo'n uitstekende wijze de piano begeleidingen verzorgde. Onze trouwe Volkszang-accompagna- trice, mevr. Ohlen, was dezen avond ver hinderd en voor haar speelde Mej. Dr. van Beek op een even prettige en volgzame wijze. 15 November a.s. zal de tweede Volks zang-avond in dit seizoen plaats vinden en dan zullen de Volkszangliefhebbers on getwijfeld ruimschoots gelegenheid krijgen het tekort aan Volkszang van dezen avond in te halen. Daar staat den leider, die zich dezen avond niet ten volle heeft kunmen ontplooien, zeker borg voor. De officiëele opening. In één der lokalen van de Handelsschool aan de Doelenstraat is gisteravond de Alk maarsche Middenstandsavondschool offi ciéél geopend. Hierbij waren aanwezig de afgevaardigden van de Chr. Middenstands- vereeniging, van den Alkmaarschen Han- deldrij venden- en Industriëelen Midden stand, van de Kamer van Koophandel, de leeraren en eenige genoodigden. De voorzitter van den Alkmaarschen Handeldrij venden- en Industriëelen Mid denstand, de heer P. T e r m a a t, opende de rij der sprekers en heette namens boven genoemde middenstandsvereenigingen de aanwezigen van harte welkom. Spr. zette in 't kort doel en streven van de opgerichte Middenstandsschool uiteen en herinnerde vervolgens aan de onlangs door minister Colijn gesproken woorden op een congres van den middenstand n.L, d'at de regeering volkomen bereid is den middenstand te hel pen, doch dat er anderzijds eerst moest ko men een betere onderlinge samenwerking, opdat de geheele middenstand een hechte organisatie zou zijn. Dit klemt te- meeer, daar de wet op de vestigingseischen zulks langzamerhand gebiedend gaat voor schrijven. Deze wet is van cultureel belang, want het is inderdaad noodig, dat de alge- meene ontwikkeling van de leden van de middenstandsorganisaties beter ter hand wordt genomen. Er worden thans primaire eischen gesteld en het is heel goed, dat de a.s. middenstander eeens iets te weten komt van boekhouden, handelsrecht, belasting recht en zoo meer. De middenstander moet voor de toekomst beter uitgerust zijn en daarvoor is thans deze cursus in het leven geroepen. Wie eenmaal het diploma behaald zal hebben, zal daarvan nimmer spijt hebben. De directeur van de Middenstandsavond school is volkomen bevoegd voor zijn taak, temeer daar de aard van zijn betrekking hem geplaatst heeft in de praktijk van de middenstandsproblemen. Met den wensch, dat deze cursus in alle opzichten zal mogen slagen, verklaarde spr. de school voor ge opend. (Applaus.) Namens den Christelijken middenstand sprak hierop de heer H a y t e m a. Spr, zeide, dat het hem genoegen deed, dat zoo vele dames en heeren aan de uitnoodiging van de beide besturen gevolg hadden wil len geven en sprak daarbij den wensch uit, dat hier inderdaad bereikt mocht worden, wat men zich ervan voorstelde. Van zeer gevarieerde leeftijden ziet men thans dames en heeren op de schoolbanken en dat stemt tot verheugenis, al is dan in dit geval de wet op de vestigingseischen de stok achter de deur geweest. Er is een Engelsch spreekwoord, dat zegt „The way to heil is paved with good inteations" (de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens), laat het echter voor deze leerlingen niet van toepassing zijn. Beter kunnen ze'zich houden aan de spreuk, welke destijds te lezen stond boven de deuropening van de leeraarskamer van de Cadettenschool, n.L „Kennis is Macht". Want al zal voor velen de leerstof dor en droog zjjn, men moet bedenken, dat hoe meer men in het leven weet des te meer zal dit den middenstander van nutte zijn. Ook spr. hoopte, dat deze cursus in elk op zicht zou voldoen aan de gestelde verwach tingen. (Applaus.) Namens de Kamer van Koophandel sprak de heer Bonnet. Uiteraard aldus spr. heeft de Kamer de totstandkoming van deze school met groote voldoening zien ge schieden en het is nu ook te hopen, dat deze in het leven geroepen cursus zal blijken levensvatbaarheid te hebben. Zich wendend tot de leerlingen, moedigde spr. hen aan, de kennis zooveel mogelijk te gaan vermeer deren. Hoe meer men weet, des te beter kan men slagen in het leven. Bezet daarom niet de laatste rijen van deze klas, doch plaats U op de eerste bankene, opdat U later zal gaan vormen de kern van eeen goeden mid denstand. Komende generatie, maak deze kern zoo sterk mogelijk en vermeerder daarom uw kennis zooveel als in uw vermogen zal zijn. (Applaus.) Hierna was het woord aan den directeur van de school, den heer H. W.Holsraul- Ier, die in de eerste plaats de voorgaande sprekers dankte voor hun vriendelijke woorden. Spr. achtte het zich een plicht den dank uit te spreken mede namens de an dere leeraren voor het vertrouwen, dat in hen gesteld is geworden. Spr. hoopte, dat dit vertrouwen niet beschaamd zou worden. Daarvoor is echter ten eeerste noodig een goede verstandhouding tusschen leerlingen en leeraren. Misschien zal het verschil in leeftijd speciale moeilijkheden met zich brengen, maar als zoowel de ouderen als de jongeren wat weten te geven en te nemen, dan zal het ongetwijfeld wel gaan. Met den wensch, dat zeer velen in het bezit van het gewenscht diploma zullen komen, besloot spr. zyn woorden om vervolgens nog eenige interne mededeelingen te doen. De heer Rentenaar bracht namens het schoolbestuur hartelijk dank aan de beide middenstandorganisaties voor het vele en goede voorbereidende werk. Op het schoolbestuur rust een zware en verant woordelijke taak, doch het zal licht vallen met de wetenscap, dat de beide organisaties er achter zullen staan en steeds bereid zul len zijn te helpen, waar zulks noodig is. Ook spr. sprak den wensch uit, dat deze cursus succesvol zal blijken te zijn. (Ap plaus.) Namens de Berger Winkeliersvereeniging sprak nog de heer M a a s e n, die eveneens zijn dank bracht «an hen, die hun schou ders onder dit werk gezet hebben. Spr. hoopte, dat de hooggespannen verwachtin gen verwezenlijkt zullen worden. (Applaus.) Hierna werd een aanvang gemaakt met de lessen. Voor hen, die zich alsnog wenschen op te geven voor dezen cursus is de inschrijving nog opengesteld, men melde zich slechts bij den directeur, den heer H. W. Holsmul Ier, Bleekerskade 4. DE KINDERVOEDING WEER BEGONNEN. Men schrijft ons: Gister ving de vereeniging Kindervoeding haar nuttige en noodzakelijk werk weer aan. Het aantal kinderen, dat iederen middag tusschen twaalf en een uur in het lokaal aan de Doelenstraat zijn maag be hoorlijk vol kan eten aan lekker warm en smakelijk voedsel, is reeds nu grooter dan voorgaande jaren. De winter moet nog be ginnen, de werkloosheid en armoede is nog ontstellend groot en buiten deze tweehonderd en vijftig zijn er zeker nog vele kinderen, die ook wel eens graag hun maag goed ge vuld willen hebben, maar er de kans niet toe krijgen, omdat vader en moeder niet kunnen geven en omdat Kindervoeding maar over een beperkte beurs beschikt. Maar afgezien van dit laatste is het voor de vereeniging reeds een groot vraagteeken of zij de kinderen, die zij nu te eten geeft' den heelen winter door zal kunnen spijzigen. Door overlijden, vertrek, bedanken of vermmdermg van de grootte der giften moet de penningmeester tot zijn leedwezen een sterke vermindering van inkomsten consta- teeren, en dat, terwijl een vermeerdering daar van zoo noodzakelijk is. Wy willen de vereeniging een handje helpen en de bur gers van onze stad aansporen het werk van Kindervoeding te steunen met een jaar- jksche bijdrage, welke men zoo hoog en zoo laag kan stellen als men zelf wiL Groote bijdragen zijn welkom en kleine evenzeer, want veel kleintjes maken een groote. Het moet toch een schoone gedachte zijn den honger van een medemensch, van een kind, te kunnen stillen door een klein offer L rugBf D°°r dit te doen vervult men een Christen- en een menschenplicht en doet men een verdienstelijk werk. en^ti^ 21Cn *?0e 2ijn «eld besteed wordt en welke vreugde er door wordt geschapen kom D°e!enstraat kijken. Men is wei- De penningmeester is de heer W n/r„f thesen, Kennemerstraatweg 49. KATKNUPPELEN. Dit zeer oude spel wordt te Egmond- binnen nog steeds in eere gehouden. D' heer A. Zervtveld, verlofhouder, aldaar ha< voor Zondag een wedstrijd in katknuppe len uitgeschreven. Het spel bestaat hierin, dat de deelne mers met een met ijzer verzwaarde houten knuppel op een daarvoor gemaakte ton Meest zwakke wind uit oostelijke richtin gen; nevelig tot licht of half bewolkt; waar schijnlijk droog weer; koude nacht; overdag weinig verandering in temperatuur. Morgen nog mooi weer. Het gebied van hooge luchtdruk over West-Europa nam in beteekenis af en ver plaatste zich iets naar het noorden. In noord-Scandinavië steeg de luchtdruk aan zienlijk, in Frankrijk is hij aanmerkelijk gedaald. De kern van de hooge drukking ligt thans in de omgeving van Boedapest, waar hedenmorgen met 775,7 m.m. de hoog ste stand afgelezen werd. Op IJsland zijn de barometers weer snel dalende, een nieuwe depressie nadert ten westen Van dit eiland, welke depressie haar invloed tot op het westen van de Britsche eilanden doet gevoelen. Hier waaien matige tot krachtige zuidelijke winden met betrokken lucht en plaatselijk motregen. Ook langs de Noor- sche kust is de lucht meest betrokken met hier en daar regen, in het noorden is de wind er noordwest, onder invloed van de aftrekkende depressie van gisteren, in het zuiden is de wind weer tot zuidwest ge krompen als gevolg van de nieuwe depres sie. In het hooge drukgebied zelf waaien meest zwakke winden, hedenmorgen kwa men uitgestrekte gebieden van nevel of mist voor, welke echter in den loop van den v.-middag optrokken. Overigens is de lucht helder tot licht bewolkt. De ochtendtempe- raturen zijn over het algemeen laag als ge volg van de nachtelijke uitstraling, in Frankrijk, Duitschland en zuid-Engeland waren zij onder normaal. Op IJsland, in Schotland en Scandinavië Waren zij erbo ven. Verwacht wordt, dat de nieuwe de pressie morgen haar invloed nog niet over ons land zal doen gevoelen, zoo dat ook voor morgen nog op mooi herfstweer gerekend mag worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.28 uur tot 6.02 uur licht op. moeten werpen. Deze ton bevat een flink aantal houten hoepels, welke juist het mikpunt vormen, immers wie een dezer hoepels van de ton weet af te werpen, ont vangt daarvoor een geldprijs. In ons geval was deze prijs gesteld op 2.50 per hoepel. Vervolgens zitten» er in de houten ton een aantal ronde houten schijven die aan alle zijden van de ton bevestigd zitten, en op welke schrijven eenige met krammen vastgemaakte blokken hout bevestigd zitten. Die laatstgenoemde blokken hout zijn nu de katten, waaraan het spél zijn naam ontleent. Het gaat er nu vooral om om, zoodra alle hoepels van de ton af geworpen zijn, zoo'n houten kat van de ronde houten schijf af te werpen. Ook daaraan zit een geldprijs verbonden, welke Zondag was gesteld op 3. Het aantal liefhebbers was zeer groot. Uit den wijden omtrek waren de knuppe laars komen opdagen. Bij loting werd vastgesteld dat er 300 deelnemers zouden mogen mede werpen. De hoogste geldprijs 20 werd gewonnen door den heer H. Zentveld te Egmondbinnen. Toen het donker werd waren» er nog enkele houten katten aan de schijven bevestigd. De waarde aan geldprijzen daarvan werd toen onder de deelnemers verloot. MANIFEST AAN ALKMAARSCH^ ARBEIDERS. De afdeeling Alkmaar der R. S. A. iP. heeft aan de Alkmaarsche arbeidersbevol king het volgende manifest gezonden: Onze vroegere partijgenoot B. Appel, heeft gemeend de R. S. A. P. te moeten verlaten en heeft daarvan o.m. mededeeling gedaan in den Alkmaarschen gemeente raad. Als oorzaken geeft hij op; in de partij ontstane zeer ernstige meeningsverschillen; ontbindingsverschijnselen; Sneevliet's niet herkiezing tot lid der Tweede Kamer; en het in de tegenwoordige politieke verhou dingen geen rol van beteekenis meer spe len van de partij. Aangezien zijn politieke overtuiging on wankelbaar is gebleven, blijft hij de zetel in den raad bezetten. Ziehier in 't kort de inhoud van zijn ver klaring. Het is over dit alles, dat wij ons tot de Alkmaarsche arbeiders willen wenden. Als Appel argumenten wil aanvoeren voor zijn onbegrijpelijke daad, zal bij betere moeten bedenken, dan hij thans gaf. Appel weet zeer goed, dat ernstige meeningsverschillen zich in de partij niet voordoen en dat ze ker geen sprake is van ontbindingsver schijnselen. Hij weet uit persoonlijke erva ring op hoe voortreffelijke wijze de zomer- conferentie te Beekbergen, die bezocht was door niet minder dan 340 partjjgenooten, de party heeft gereageerd op het verlies van den Kamerzetel en hoe een sterke eensge zindheid en wil tot doorzetten daar aanwe zig was.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2