*mSÊÊ Euwe verliest de achtste partij. garantie bervoets Hoogste in Kwaliteit Laagste in Prijs! Nieuw bord. OP 1 NOVEMBER a.s. DE GEHELE DAG GESLOTEN ZIJN VAN PUTTEN OORTMEIJER 59c y£ f mm m SPORT De wereldkampioen waagde te veel. Aljechin thans 2 punten voor. ZULLEN ONZE ZAKEN VERDRONKENOORD en PAYGLOP DAMES SHAWL. Voltooi uw toilet met onze effen wollen paletta shawl DAMES SHAWL van prima velours chiffon, in 2 combinatietinten uitgevoerd 95° PUNT SHAWL van zuiver wollen stof. „Nieuw" effen fond met gekleurde rand 69c HANDSCHOENEN zeer soliede imit. suède, décoratief koortstiksel, in marine terra-groen 65- HANDSCHOENEN imitatie suède, uitge- 25 voerd met fraai bewerkte ledergarneering I BONTKRAGEN een zeer uitgebreide collectie van de meest uiteenloopende gQ J. SPRUIJT - ALKMAAR Slechts zes woorcfen zijn voldoende om de fraaie Bervoets-Ulsters goed te beschrijven] W(j garandeercu, dat da binnen- bewerking vaa dit kleediagstuk ia geschied volgens de meest moderne methodes en met gebruikmaking van uitsluitend prima kameel- en paardehaarwccfsals, zoodat wü voor de vormvastheid en blijvend goeden pasvorm volledig instaan. m m i> ^ip^^v^»VAV»%v»v«vX*è*X*!*!*X'X#êVi Schaken. Alvorens de achtste party om het we reldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin gisteravond in de Stadsge hoorzaal te Leiden een aanvang nam, maakte de voorzitter van het Euw< Aljechin-comité, de heer Levenbach, be kend, dat, mocht het in de zaal niet rustig genoeg blijven, de spelers van het podium naar een afzonderlijke zaal zouden ver huizen. Dit heeft geholpen, wamt er heerschte van den aanvang van den wedstrijd af een voortreffelijke stemming Het spelverloop was: Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. 1. d2d4 Pg8—f6 „Eerst uit de moreele impasse geraken en dan pas terug tot de experimenten", denkt dr. Euwe en hij plaatst resoluut bei de beenen op een veelbetreden weg, i. c. het paard op f6. Wil de wereldkampioen door eenige rustige partijen trachten, voor alles het kennelijk zoekgeraakte zelfver trouwen (en daarna eventueel den vroe- geren voorsprong!) terug te winnen of neemt hij zijn toevlucht tot de beproefde methode: zoo mogelijk remise met zwart? 2. c2—c4 e7e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 De Nimzowitsch-variant, welke tegen woordig door alle gi ootmeesters wordt erkend. Als wijlen Nimzowitsch de on sterfelijkheid of zelfs de duurzaamheid zijner denkbeelden had voorzien, zou hy het stellig nog eens tot wereldkampioen hebben gebracht, doch vertrouwen in eigen krachten kunnen zelfs wereldkampioenen niet ontberen (men zie de partijen no. 6 en 7). 4. Ddlc2 Deze voortzetting heeft langzamerhand alle alternatieven, zooals 4. Db3, 4. a3, 4. e3, verdrongen en niet zonder reden: zij vermijdt iedere verzwakking en contro leert het belangrijke centrumveld e4 als contraprestatie tegenover de penning van Pc3, een volstrekt logische idee. 4. d7d5 5. c4Xd5 Dd8Xd5 In stede van een oogenschijnlijk offen sief verraadt deze effectvolle zet veeleer vreedzame bedoelingen. Door liquidatie in het centrum (c7c5) wil zwart de voor naamste spanningen opheffen en in een vrij figurenspel overgaan, aldus verdere vereenvoudigingen uitlokkende. Een na deel van deze methode is, dat de invloed in het centrum in hoofdzaak aan wit wordt overgelaten tengevolge van het ontbreken van zwarte pionnen ter plaatse. 6. e2e3 c7c5 7. a2a3 Op het geschikte oogenblik n.1. nu de ruil op c3 voor de versterking van zyn centrum gewenecht is, besluit wit de voor dezen variant kenmerkende ruil op c3 te provoceeren. 7La5 faalt nu natuur lijk op 8. Da4f, Pc6, 9. b4 en wit wint vol gens de dreiging Pd5: een stuk. 7Rb4Xc3f 8. b2Xc3 Pb8—d7 9. f2—f3 Nieuw is de zettenreeks 1 tot en met 8 niet, maar toch anderzijds ook nog niet frequent toegepast. Men kan den tekstzet dus nauwelijks een noviteit noemen, maar hij getuigt in elk geval van een aanzienlijk meer ondernemende stemming dan het ge bruikelijke en meer „schablonenhafte" 9. Pf3. Of de zet daarom nu beter is? Stellig veroorzaakt hij ook verzwakking in de witte stelling. 9c5Xd4 10. c3Xd4 Pd7b6 Euwe in zijn element: de hoogere sohaakstrategie! Overwegende, dat wit zijn beide (kleine) voordeelen t. w. raadshee- renpaar en overwicht in het centrum, voor alsnog niet tot gelding kan brengen (ove rigens draagt de tekstzet hiertoe zijn steentje bij door het verhinderen van Rc4) besluit zwart vóór alles, zelfs vóór de oogenschijnlijk zoo noodige rochade, zyn stukken te mobiliseeren, teneinde wit's achterstand in ontwikkeling te accentuee- ren door het controleeren der strategische velden (a4, c4) en lynen (c-lijn). Zou wit nu trachten met a4 (dreigt zoowel a5 als La3) het offensief te openen, dan blykt hij na Rd7, a5, Tc8, jammerlijk te laat te komen. Anderzijds doet van nu af de on veiligheid van zwart's koning zich hinder lijk gevoelen. 11. Pgl—e2 Aljechin erkent het gevaar en gaat al lereerst de zwarte dame van haar domi- neerende positie verdrijven. 11Rc8d7 12. Fe2—f4 Dd5d6 Het voorstellen van dameruil door Dd5 a5fa4 zou natuurlijk flagrant in strijd zijn met de eischen der stelling, daar in het eindspel wit's voordeelen veel beter tot hun recht komen. Doch ook het door zetten van het oorspronkelijke plan blijkt spoedig niet zonder gevaren te zijn. 13. Rel—d2 Ta8c8 Verhinderen van Rb4 door a5 zou den damevleugel te zeer verzwakken. Dez« roode driehoek. me> de punt noar beneden be- teekeot, dat men een voor- rangiweg nadert, waarop ook het rerkeer, dat *on link] nadert, voorrang heeft. 14. Dc2b2 Beter dan Db3, Ra4, Db4, Dd7, gevolgd door Pd5. 14Pf6d5 Zonder vooruitzichten is het pionoffer Pa, Db7, Tb8, Da6 De7 daar wit na Rb4 het offer op b4 in het geheel niet be hoeft te vreezen. 15. Pf4Xd5 e6Xd5 Het psychologische moment. Liever dan met Dd5:, Rb4, f5 of: Dc5: e4, Dh5, Rb4, f6, in beide gevallen gevolgd door Kf7, enz., de consekwenties van zijn tactiek te aanvaarden, besluit de wereldkampioen zich in een maalstroom van verwikkelin gen te storten. En hoewel hij daarmede in den styl van deze match blijft, komt het ons voor, dat hij zich beter tot de eischen der partij had kunnen bepalen. Hoe dit zij het publiek krijgt de sensa tie, waarop het reeds lang stond te wach ten. 16. Rd2—b4 Dd6e6 En hier kwam o. i. sterk Dg6 in aan- ffterking teneinde den thans volgenden zet te verhinderen. 17. Kei—f2 Men ziet nu, welke booze plannen de uit dager intusschen heeft voorbereid. Plot seling dreigt een vernietigende actie langs de e-lijn, in samenwerking met den formidabelen raadsheer op b4. 17. Pb6a4 Sterk in aanmerking kwam Pc4. 18. Db2d2 b7—b6? Maar dit is de goden verzoeken! Het was thans de hoogste tyd, met f7f5 voorloopig het allerergste gevaar te keeren en zich de mogelijkheid van Kf7 voor te behouden. Evenwel dit is reeds dikwijls de psychologie van deze matches gebleken de in het nauw gedrevene zoekt zijn toevlucht tot contrageweld en gaat als een heros.... onder De tekstzet dreigt stukwinst door a7 a5, maar verzwakt ten overvloede den damevleugel. 19. Rfl—a6 Vrijwel gedwongen, maar afdoende. 19. Tc8b8 (Tc7? dan Tel, enz.) Ondanks alles, men zou bijna willen zeggen, haars ondanks, schijnt de zwarte tactiek te hebben gezege vierd, daar b6b5 met stukwinst dreigt en wit's troepen na een zet met Ra6 door a5 smadelijk zouden worden teruggewor pen. Doch er bestaat een verbond tusschen Caissa en Justitia, al zou men daar niet zelden aan willen twijfelen, en het is bijna altijd.de experimentator, die dat tot zijn schade moet ondervinden. Als door blik semstralen getroffen, valt de zwart stel ling jammerlijk ineen. 20, e3c4 Beslissend. Daar de bezinning nu te laat zou komen (f6, ed5:, Dd5:, Thef, Kf7, Dd3 dreigt Rc4 en Te7f) en ook De4:, Thel, f5, Df4of: De4:, Thel, Rc6, d5, Rd5: (anders Te4:) Rb5f geen redding brengt* grijpt de wereldkampioen naar de laatste kardoes: het uitvoeren van zijn „dreiging". 20. b6b5 21. Dd2—f4 Tb8b6 Of: Td8, ed5:, Dd5:, Thelf, Re6, Te5, gevolgd door Rb5f. Evenmin Ta8, Rb7. 22. e4Xd5 De6X<i5 23. Thlelf Rd7e6 Kd8, dan Ra5 met de dreiging Db8t. 24. Tal—rel Al het overige is triviaal. Zwart is over geleverd. 24f7—f6 25. Tel—c7 Ke8—dR 26. Tc7Xa7 Zwart geeft op. De eindstand luidt: Zwart: Euwe. c Wit: d e I Aljechin. Nabeschouwing. Opnieuw niet een overwinning van de grootere schaakkracht, doch een nederlaag van een tekortschietende psychologie (of zelfvertrouwen of beheersching, zoo men wil). Het was ditmaal niet te veel rumoer (zooals ini de vorige partij) of een ongun stige openingsvariant èn teveel rumoer, zooals in partij no. 6, doch eenvoudig het door de gerechtigheid tot mislukken ge doemde streven naar geweld, zonder aan leiding, althans geen schaaktechnische aanleiding. Indien Aljechin door een dergelijke riskante methode al van zijn stuk te bren gen is, dan is het in geen geval in dit stadium van de match, zooveel is thans evidend. Hoe het zy de nederlaag werd met een glimlach geïncasseerd, zoowel door den wereldkampioen als door het publiek, dat tijdens de geheele partij een voortreffe lijke stemming bewaarde: vermoedelijk onder den invloed van mr. Levenbach's waarschuwing, dat de spelers in geval van te groote luidruchtigheid in de zaal naar een afzonderlijk vertrek zouden verhuizen. Deze partij is dus niet het ontzet van Leiden geworden, zooals duizenden iru den lande hadden gehoopt. Laten wij aannemen, dat dr. Euwe over voldoende moreele en physieke reserves beschikt om voor de volgende partij met frisschen moed aan te treden. Wat de partij betreft: tot den veertien den zet had Euwe op zijn hoogst een ge ring openingsnadeel Nimzo-Indische ver dediging), doch plotselinge verandering van tactiek daarna was de oorzaak van de beslissende compromitatie zijner stelling. De stand is thans: Aljechin 4 gewonnen partijen, 2 remises 5 punten; Euwe 2 gewonnen partijen, 2 remises 3 punten. De volgende partij wordt Zondag 24 October in den Dierentuin te 's-Graven- hage gespeeld. Voetbal. JONG HOLLAND NIEUWS. Het is misschien vele lezers van ons blad niet bekend, dat er hier ter stede een vereeniging bestaat, die uit principe, de voetbalsport op Zaterdagmiddag beoefent. We bedoelen de Chr. sportvereeniging Jong Holland. Deze vereeniging heeft vooral in de begin-periode veel tegenkanting van ver schillende zijden ondervonden. Nu geble ken is, dat zij recht van bestaan heeft, is de algemeene opinie wel wat veranderd. Maar dat is niet genoeg. Er moet medewer king zyn. Van christelijken huize zyn er toch nog wel jongelui die de voetbalsport als ontspanning beschouwen. Waarom zich dan niet aangesloten bij Jong Holland? Het ledental is van dien aard, dat- het hoog noodig aanvulling behoeft. Ook de finan- tiën vragen dringend om versterking, voor al nu men deelneemt aan de Zaandamsche Zaterdagmiddag-competitie Z. M. c.) n. die competitie weert Jong Holland echter kranig. De resultaten van de tot nu toe gespeelde wedsUijden zyn buitenge, woon verrassend geweest. Van de 6 ge" speelde wedstrijden werden er 4 gewonnen* 1 gelijk en 1 verloren. In totaal moeten er 18 wedstrijden gespeeld worden. De stand ■volgti is momenteel als Z. C. F. C. 6 5 0 1 32—3 L. S. V. 5 4 1 0 24—6 Jong Holland 6 4 1 1 2515 P. S. 4 2 11 18—8 Blauw Wit 5 2 1 2 20—15 H. S. V. 3 1 1 1 &__9 Voorwaarts 4 112 928 Steemeyers Ford 4 0 1 3 9—20 Z. C. F. C. 2 4 0 1 3 9—21 D. E. S. 4 0 0 4 2—29 We zien hieruit, dat de Jong Hollandia nen een goede plaats innemen. Morgenmiddag speelt Jong Holland te gen de ploeg van de Steemeyers Ford-fa brieken uit Zaandam. Het terrein is gelegen aan den Bergerwee hoek Groeneweg. De wedstrijd vangt om 3 uur aan. Als er door de Oranje-truien even enthousiast gespeeld wordt als in de vorige wedstrijden kunnen de winstpunten in Alkmaar blijven. Laat 't Jong Holland niet aan belangstelling ontbreken en wij wen- schen hen ook veel succes. Motorsp ort. TARUFFI VERBETERT HET ABSOLUTE SNELHEIDSRECORD. Een snelheid van 274,281 K.M. Na zijn wereldrecordverbeteringen op 2 en 14 October j.1. is het den Italiaanschen ingenieur Pietro Taruffi thans opnieuw gelukt, drie nieuwe wereldrecords te ves tigen, maar tevens bracht hij het absolute snelheidsrecord, de hoogste en meest be geerde prestatie in de internatioale motor wereld, op zijn naam. Taruffi reed met zijn 500 c.c. Gilera op de autostrada tusschen Bergamo en Brestij den mijl met vliegenden start met een ge middelde uursnelheid van 274.281 KM, waarmede hij tevens de wereldrecords ia de 750 en 1000 c.c. klasse verbeterde. De „oude" records waren nog niet zoo oud, want de Italiaan had deze zelf, precies een week geleden, op dezelfde autostrada met denzelfden motor, gevestigd met een gemiddelde uursnelheid van 272.064 KM. Taruffi bracht met deze buitengewone prestatie tevens het absolute snelheidsre cord op zijn naam. Het was in het bezit van den Engelschman Fernihough, die op 19 April van dit jaar met zyn Brough Supe rior op de autostrada nabij Boedapest een snelheid van 273.244 K.M. had bereikt. ROZET zeer aparte bewerking, fijne kwaliteit georgette, de moderne garneering 49' soorten, vanaf 1 Deze worden gratis opgemaakt. •V.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12