Buitenland Geen verkeerde voorstelling van zaken over de Wieringermeer. die vervelende kies.... QetneetUecadm £and= en JmhAomo De neutraliteit van België. Behandeling der Duitsche verklaring. Nieuws in 't kort. K A \Ni OUDE NIEDORP Provinciaal nieuws Mechanisatie juist hier streng doorgevoerd, WIERINGEN DERDE BLAD In de Belgische Kamer heeft gisteren mi nister Spaak in antwoord op een interpel latie van den socialist Truffaut een gelijk luidende verklaring afgelegd als gisteren in den senaat. België heeft geen enkele contra prestatie geleverd voor de Duitsche verkla ring. De minister voegde hieraan toe, dat zij, die thans nog iets vragen over deze kwestie, niet eens meer het excuus van goede trouw hebben. Aan het eind van zijn rede noemde minister Spaak de moreele factoren op, welke het prestige van België kunnen vergrooten. De minister herinnerde er aan, dat België het groote proces te 's Gravenhage heeft gewonnen, waardoor het in staat is de goede betrekkingen met zijn noordelijken nabuur te verbeteren. Carton de Wiart verklaarde dat de rechts- katholieke fractie met voldoening van de Duitsche verklaring heeft kennis genomen, de fractie beschouwde deze als een werke lijk diplomatiek succes. Voor den oud-minister van buitenland- sche zaken, de liberaal Hymans, is de ver klaring een bijdrage voor de veiligheid van België en West-Europa. België heeft geen verplichtingen meer. Terloops zeide Hy mans nog, dat het moeilijk aan te nemen is, dat België zou worden aangevallen door Engeland, Frankrijk of Nederland. Verder zeide hij, dat België niet voorne mens is terug te keeren tot den staat van neutraliteit van voor den oorlog. Ten aanzien van artikel 16 van het Vol kenbondshandvest zeide de oud-minister, dat de doortocht van troepen over Belgisch gebied nooit zal geschieden dan met volle dige toestemming van België. Ten slotte zeide spreker het volste vertrouwen te heb ben in minister Spaaok. Voor de rede van minister Spaak had nog de Vlaamsch-nationalist Borginon ver klaard dat hij niet wilde, dat de buiten- landsche politiek van België zou steunen op Frankrijk. Ten slotte nam minister Spaak weer het woord. Hij zeide dat België steeds bereid blijft mede fe werken aan het tot stand brengen van een westelijk verdrag. Hij herinnerde er aan, dat men tijdens de ex- debatten heeft gezegd, dat Nederland wei gerde een verklaring inzake zijn neutrali teit te aanvaarden. Spreker zeide, dat men hierbij rekening moet houden met de aard rijkskundige ligging van beide landen. Nadat het debat gesloten was, werden verscheidene dagorders ingediend, waar over Dinsdag a.s. gestemd zal worden. Ongelukken in den mist. - De mist heeft gisteren te Londen en in de provincie weer verscheidene ongelukken veroor zaakt. Een autobus met schooljongens, op weg naar Cranford (Middlesex) kwam in botsing miet een vrachtauto, tengevolge waarvan vijf jongens verwondingen oplie pen. Ook in de voorstad Clepton vond een ernstige aanrijding plaats en bij een bot sing tusschen een autobus en een vracht auto te Nottingham werden 14 personen gewond. Het vliegveld Croydon zat dicht en ver scheidene vliegtuigen, o. a. die met be stemming naar Parijs, vertrokken met een vry ernstige vertraging. Moord in New-Yersey. - Een dag of wat geleden ontdekten politie-agenten in een plaatsje in New-Yersey een tamelijk luxueus uitzienden auto, van welken de chauffeur vrij nonchalant achter het stuur zat uit te rusten. De man was overver moeid en gaf ternauwernood antwoord op hun vragen. Tenslotte maakte hij een ge baar, dat ongeveer beteekende: kijk zelf maar in den wagen. Daarin lag het lijk van een vrouw, in den bagagekoffer, ach ter op de auto werd het lijk van een man gevonden. De auto hoorde thuis te South Paris in den staat Maine. De chauffeur deed aanvankelijk een uiterst verward verhaal, maar viel tenslotte door de mand en gaf toe, dat hij den dokter, voor wien hij reed, had vermoord en toen ook maar diens vrouw had gedood. Sindsdien had hij maar zoo wat rond gereden, in de hoop ergens de lijken te kunnen verbergen en de sporen van de misdaad uit te wisschen. Dat laatste leek trouwens vrij moeilijk, immers de dokter en zijn vrouw werden vermist en de auto plus chauffeur konden niet verdwijnen, zonder dat dit bekend werd. De auto was trouwens door bloed vlekken enz. een stille getuige. Aanvanke lijk heeft de dader, een 18-jarige jongen, Glimlachje Ik heb jelui al zoo dikwijls gezegd, dat ik dat op straat spelen niet hebben wil!naar huis, direct! v v V HèH Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. het zoo voorgesteld, dat hij den dokter in een opwelling van drift had gedood, omdat deze hem had medegedeeld, dat zijn des chauffeurs meisje een kind verwachtte. De zaak was echter veel minder gecom pliceerd en de jongen had den dokter ge dood om hem te berooven. Thans is hij naar een krankzinnigengesticht overge bracht om in observatie te worden geno men. De verdediging zal n.L zijn, dat de jongen gehandeld heeft in een staat van krankzinnigheid, dus zonder volkomen toerekenbaar te wezen. Vermoedelijk zal deze vlieger niet opgaan. Mist in Hamburg. - Sinds gisteren is het gebied van Hamburg en de beneden loop van de Elbe in dichten mist gehuld. Het scheepvaartverkeer ligt geheel stil. Geen enkel schip is de haven uitgevaren of binnengeloopen. In het kanaal van Kiel ligt de scheepvaart eveneens stil, de havenarbeiders te Hamburg hebben zich vanmorgen niet naar hun werk kunnen begeven. Er heeft zich echter geen enkel ongeluk voorgedaan. Kolonel Fawcett waarschijnlijk dood. - Naar aanleiding van het uit Sao Paulo afkomstige bericht, volgens hetwelk een monnik beweerd zou hebben, dat de twaalf jaar geleden tijdens een expeditie in het Amazonedal verdwenen kolonel Fawcett nog in leven is, heeft de Britsche consul-generaal te Sao Paulo, die op het oogenblik te Buenes Aires vertoeft, als zijn' meening te kennen gegeven, dat de ontdekkingsreiziger ongetwijfeld dood is. De consul, die in nauwe relatie met kolonel Fawcett stond en een werkzaam aandeel heeft gehad in het opsporings werk, wees er op, dat het vrijwel onmo gelijk is, dat Fawcett, die bij zijn verdwij ning reeds 58 jaar oud was, twaalf jaar in de wouden van den Matto Grosso heeft kunnen vertoeven en toch in leven blijven. Het conflict tusschen Nicaragua en Honduras. - Het staatsdepartement te Washington heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten, Costa Rica en Vene zuela hun bemiddeling hebben aangeboden aan de regeeringen van Nicaragua en Honduras ter regeling van het geschil over de afbakening der gemeenschappe lijke grenzen. In geval van een mislukking der poging zullen de Amerikaansche regeeringen een beroep doen op het ver drag van Buenos Aires, teneinde het ge schil te slechten. De La Rocque in actie. - De „Petit Journal", het blad van kolonel de la Rocque meldt: „de president van de Fran- sche sociale partij, de la Rocque, heeft wederom acht en twintig aanklachten bij het gerecht ingediend. Het gaat daarbij om „de tweede partij", die aangekondigd was op 5 September en welker afzending wij hadden vertraagd tot onze tegenstanders weer tot den aanval zouden zijn overge gaan. Deze aanvallen zyn weer begonnen: de partij is verzonden". Aangeklaagd worden de redacteuren en directeuren van vier Parijsche dagbladen, de Choc, De Action Frangaise, de Po pulaire en de Humanité, benevens de redacteuren en directeuren van acht pro vinciale dagbladen. Britsch schip met vluchtelingen ge praaid. - Het Britsche s.s. Stangrove, dat 600 gevluchte vrouwen en kinderen ver voerde, is gistermorgen ter hoogte van Gyon door een gewapende treiler der op standelingen gepraaid. De Britsche kruiser Southampton, die ever later ter plaatse verscheen, stelde zich draadloos in ver binding met den rechtschen kruiser Cer- vantes en eischte dat de Stangrove zou worden vrijgelaten, daar het schip buiten de territoriale wateren was aangehouden. De Cervantes willigde dezen eisch onder protest in, waarna do Stangrove de reis naar Bordeaux voortzette. Storm boven Zwarte Zee neemt af. - De storm boven de Zwarte Zee neemt thans in hevigheid af. Tweehonderd motor zeilschepen liggen echter nog in een kreek van het eiland Keften zonder verbinding met het vasteland. Donderdag vergaderde de raad. Het bekende schrijven van de Centrale Esperanto Commissie te Nijmegen werd voor kennisgeving aangenomen. Op een schrijven van de Kon. Ned. Auto mobiel Club d.d. 30 Augustus 1937, met ver zoek tot verlaging van de Personeele Be lasting naar den 5den grondslag (automo bielen) werd afwijzend beschikt. Aan den heer C. Postma, arts, thans wo nende te Bussum, werd eervol ontslag ver leend als gemeente-geneesheer met ingang van 1 November 1937, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Ingekomen was een schrijven van de Ma laria Commissie houdende verzoek oir. sub sidie. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. De raad besloot daartoe. De raad besloot mede te werken aan den steun voor kleine boeren. De heer J. G. Schreuder werd tot ge meente-geneesheer benoemd met algemeene stemmen. De woning werd aan den heer Schreuder verhuurd. De instructie werd vastgesteld, waaronder begrepen het ge neeskundig schooltoezicht. De schoolgeld aanslag van den heer Hoedjes werd vernietigd. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting van de schutsluis aan het Ver laat voor 1938 aan P. Heinis ondeT de thans geldende voorwaarden. De sluis is in 1936 voor het jaar 1937 pu bliek verpacht voor 260.voor welk be drag de pachter de overeenkomst ook in 1938 wil bestendigen. Hiertoe wered besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd wijziging gebracht in het raadsbe sluit inzake het aan gaan eener rekening- courant met de Bank voor Ned. gemeenten. Aanbieding van de gemeente-begrooting en der begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1938. Het blijkt, dat het ook voor 1938 niet mo gelijk is geweest de begrooting sluitend te maken zonder het ramen van de navolgen de ontvangstposten: 1. Belastingbijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds ad 3202.92; 2. Extra bijdrage uit genoemd fonds 1909.—; 3. Rijksbijdrage in de kosten der ge meente-huishouding ad 8000. De rijksbijdrage in de kosten der ge meente-huishouding is belangrijk lager ge raamd en wel 8000 tegen verleden jaar in de primitieve begrooting 10.750. Een tegenvaller in deze begrooting is de raming van een post voor aflossing op de in 1932 met de provincie gesloten leeningen, ter financiering van het ten laste van de gemeente gekomen gedeelte der eredieten aan den groven tuinbouw in West-Fries land. De uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening zijn belangrijk lager uit getrokken dan in de oorspronkelijke be grooting voor 1937, t.w. in ronde cijfers 11.500 tegen f 18.000. In de raming voor 1938 is rekening ge houden met de hier en daar merkbare da ling der werkloosheidscijfers, doch B. en W. zyn van meening, dat het onverantwoord zou zijn dit cijfer van 11.500 nog verder te verlagen aangezien de financieele positie der werkgevers in deze gemeente en hare omgeving niet toelaat belangrijk meer aan arbeidsloonen uit te keeren dan de laatste jaren het geval is geweest. De voorzitten deelde mede, dat de uit- keering per inwoner uit het gemeentefonds wijziging zal moeten ondergaan. Het vorig jaar werd hierop ongeveer 1000 minder ont vangen. De begrooting werd in handen gesteld van de commissie. De heer de Heer wilde iemand hebben voor het schoonhouden van den weg. De heer Molenaar zeide, dat de Rijders- weg glad is. Hij wilde hier wat aan gedaan zien. Hierna sluiting. HOE ZAL DE KWALITEIT VAN HET KUILGRAS STRAKS ZIJN? De Rijkslandbouwconsulent voor Noord holland verzoekt ons opname van het volgende: Zoo langzamerhand naderen we de stal- periode. En dan duurt het ook nog maar even of de vele ensilage-producten komen te voorschijn. Het is vaak een verrassing wat te voor schijn komt. Hoewel kleur en geur al vrij wat kunnen zeggen over de kwaliteit van het product, valt het toch niet altijd mee om uit te maken hoe we er precies voor staan. Door de groote activiteit van de weten schappelijke instituten weten we tegen woordig de kwaliteit zeer goed uit te druk ken in een meetbare grootheid, namelijk de zuurgraad. Het is gebleken dat tusschen de zuurgra den 3 en 4.2 we nagenoeg altijd te maken hebben met prima geslaagde kuilen of si lo's. In het gebied 4.2 4.8 is de toestand slechts matig en boven de 4.8 moeten we zelfs spreken van mislukte kuilen of ensi- lages. Teneinde de practijk vertrouwd te ma ken met de grootheid zuurgraad stel ik mij voor in den komenden winter 'n groot aantal monsters te onderzoeken op hun zuurgraad. Voor het nemen van de monsters hebben de assistenten in de provincie reeds hun instructies ontvangen. Indien belangheb benden aan den assistent in hun omgeving bericht willen zenden dat hun kuil of silo aangesneden is (of zal worden) zorgt laatstgenoemde voor de monstername. Slechts de vrachtkosten a 10 cent per monster komen ten laste van den aan vrager. Na onderzoek krijgt men den uitslag via den assistent thuis bezorgd. De inzending van monsters kan geschie den vanaf 1 November tot aan Kerstmis. Er wordt by deze analyse dus niet ge adviseerd over eenig voederrantsoen. Slechts wordt vastgesteld of de kuil of silo al of niet is geslaagd met betrekking tot het behoud van de verteerbare voe dingsstoffen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft voor de week v?~ "-'-her t.m. 30 Oct. voor de consur -egeerings- contract het tax -1-" nn 7.25 cent, eventueel vt. of verminderd met kwaliteit^ overmelk op de regeerings-mininu van 6.40 cent. De afdracht bij levering In conmu<- van andere dan taxemeld bedraagt 2.50 Het Duitsche s.s. „Westfalia", dat gisteren voor de kust van IJmuiden na de botsing met de „Schwalbe" is gezonken en waarbij 8 personen zyn verdronken. (Van onzen correspondent.) ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER Het valt ons bewoners van den Wierin- germeerpolder herhaaldelijk op met welk een vrijmoedigheid bewust of onbewust in woord en geschrift de dingen anders wor den voorgesteld over den polder als ze in werkelijkheid zijn. Dit valt des te meer op wanneer men als polderbewoner op een vacantiereisje met menschen spreekt uit andere provincies, die den polder nog nimmer van nabij zagen en dus af gaan op hetgeen de pers er ten beste over gaf of wat zjj lazen uit de bescheiden literatuur over dit groote nationale werk. Deze voorlichting komt dan meestal van menschen die uit hoofde van hun ambt verslag moesten geven van een officieele gebeurtenis, die vooral de eerste jaren schering en inslag waren. De literatuur over den polder bepaalt zich in hoofdzaak tot hetgeen in het drie maandelijks Zuiderzeebericht van over heidswege wordt gepubliceerd. Verder verscheen van Jef Last „Zuider zee" en „Zuiderzeeland" van mr. A. F. Kamp. Jef Last schreef zijn boek, door als pol derjongen aan het groote werk deel te nemen en beoogde een roman, waarmede hij door persoonlijk beleven voor een deel geslaagd kan heeten. Mr. Kamp schreef een boek van forsch formaat, wat helaas bleek te zijn een be knopt overzicht uit de lange reeks van ver schenen driemaandelij ksche Zuiderzee-be- richten. Hoewel mr. A. F. Kamp een tweetal jaren in den polder heeft gewoond en als secretaris van de afd. Algem. bestuur aan de Wieringermeerdirectie was verbonden, heeft mr. Kamp met zijn boek slechts bewezen, dat hij den polder heeft „beleefd" als amb tenaar, doch dat hij zich nimmer onder de levende menschen van de Wieringermeer heeft begeven. Thans heeft men de „Stichting voor het bevolkingsonderzoek in de Zuiderpolders", welke stichting de sociologische en biologi sche vraagstukken van de bevolking van de nieuwe polders zal bestudeeren. Wij hebben met belangstelling dit onder zoek tegemoet gezien en hebben mogen con- stateeren dat met de beschikbare middelen het onderzoek op serieuze wijze wordt ge houden en dat men z'n oordeel op eigen waarnemingen wil vaststellen. Vooral het sociaal-economisch onderzoek slaan wij hierbij hoog aan. Doch wat er van te zeggen als dr. Kaiser een der leidsters by dit onderzoek terug gekomen in Amsterdam in het Hsb. schrijft: Het is mij duidelijk geworden, dat men in het nieuwe land het gevoel heeft aan den greep der mechanistische, industrieele beschaving te zijn ontsnapt, ook al wordt men met de auto gebracht en gehaald, en al schuiven de tractors als trotsche monsters Icings de te hunner eere zoo breede wegen. De machine is hier geenszins af wezig, maar het onoogelyke geheel, dat de technische beschaving in alle „nor male" landen heeft tot stand gebracht, ontbreekt hier vooralsnog. Geen trei- nenrommel, geen gasfabriek-verschrik king, geen lichtreclames. Ja toch, in Middenmeer, dat vooral 's avonds het aspect van een heel klein stadje gaat vertoonen, in Middenmeer is één win kel met een aan- en uitfloepend lichtje, en ook ergens een leelijk groot naam bord. Jammer! '""anneer men dit nu leest, dan wrijft men onwillekeurig de oogen uit en vraagt in gemoede af hoe of men nu derge- i dingen kan schrijven als men met .en oogen heeft waargenomen, zooals deze .eleerde schrijfster, dat er geen landbouw gebied in ons land is te vinden waar de mechanisatie van het bedrijf zoover is door gevoerd. Want het gaat niet op om de Wieringer meer te vergelijken met Het groote stads leven. De Wieringermeer is nu eenmaal een groot landbouwgebied. Is een landbouwgebied alleen niet in de greep van de mechanisatie als er treinen- rommel is of een gasfabriek en geen licht reclames? Indien men over de greep van het mecha nisme spreekt, kan men dit toch op velerlei wijze doen? Men kan hier dan slechts de vraag stel len: is men in de Wieringermeer aan de greep van de mechanisatie van het land bouwbedrijf ontkomen? En dan is er slechts één antwoord. Neen! In de Wieringermeer is de mechanisatie en rationalisatie zelfs zeer streng doorge voerd. Niet alleen op de groote bedrijven van de Cultuurmaatschappij wordt met de meest moderne landbouwwerktuigen gewerkt, doch ook op de pachtbedrijven zoowel van 100 als van 12 H.A. Is het de geleerde onderzoekster niet op gevallen, dat zelfs de landelijke rust in de Wieringermeer wordt verstoord door het gedaver van de tractoren in den naaht als men met groote schijnwerpers en lampen aan het ploegen en zaaien is? Weet zy niet dat het continubedrijf ook in den landbouw zijn intree heeft gedaan als gevolg van de geperfectionneerde me chanisatie van het bedrijf? Heeft zy dit jaar de oogst niet van het land zien halen met alle mogelijke moderne geraffineerde machines? Heeft zij de graancombine niet aan het werk gezien? De machine die maait en dorscht tegelijk. Dergelijke werktuigen gaan tot het gewone gereedschap van den boer in de Wieringermeer behooren. Is het de geleerde schrijfster niet opge vallen hoe opvallend weinig menschenmate- riaal men op de uitgegeven bedrijven noo- dig heeft? Een bedrijf van 100 H.A. kan volstaan met een of twee vaste arbeiders pier jaar en de rest, wat met handenarbeid wordt ver richt, is slechts enkele weken noodig. Juist de ver door gevoerde mechanisatie van den landbouw in de Wieringermeer zal binnen zeer korte tijd tot groote moeilijk heden wat betreft de arbeidsmogelijkheid aanleiding geven. Letterlijk op ieder gebied worden de zegeningen die ons menschdom heeft ont vangen van de mechanistische industrieele beschaving, in de Wieringermeer uitgebuit. Een kunstmestpakhuis beschikt over moderne hyschinstalalties voorzien van een grijperkraan. Graanpakhuizen worden ge vuld met de loopende band, de schepen eveneens. By het lossen of laden van een schip is zoo goed als geen mensch meer noodig, netjes loopien de zakken over band in het schip en omgekeerd. Ploegen en zaaien kan men ook des nachts. Tonnen graan worden in een dag afgedorscht. Er zyn: andere plekjes in ons land waar het buitenleven zich nog niet aan de in dustrieele beschaving heeft overgegeven. Dr. Kaiser weet ze ook wel. Ook als is er een paar maal per dag wat treinengerommel of een gasfabriekje. Zuiderzeesteunwet. Degenen onder de zoons van belang hebbenden ingevolge de Zuiderzeesteunwet, die in aanmerking wenschen te komen voor plaatsing bij de kleine Kustvaart, de bin nenscheepvaart of de Rijnvaart, kunnen zich daartoe bij den Rijksdienst aanmelden, het zij door tusschenkomst van den burge meester, hetzij rechtstreeks. Gegadigden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben be reikt, goede gezondheid genieten, in het bijzonder wat het gezicht en gehoor betreft en eenige ervaring hebben op het gebied van scheepvaart. Het loon varieert naar leeftijd en be kwaamheid van circa 20 tot f 40 per maand plus volledige voeding en inwoning aan boord.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9