3 Alkm.Boys-Volewijckers3-3 AlkmaarNieuwe Niedorp 1-3. De strijd om het wereld kampioenschap. DERDE BLAD steeds weer het spel en deelde links en rechts vrije trappen uit, die echter niet het minste effect opleverden. Vrij onverwachts nam Alcmaria toen de leiding. Keuris had net een lastig geval prachtig opgelost, toen v. d. Pol den bal kreeg toegespeeld. Hij speelde zich mooi vrij en loste toen van heel ver een hard schot dat onhoudbaar was (01). Met dat doelpunt werd het eerste kwartier besloten. Direct daarop schoot v. d. Pol weer op het doel, maar het verraderlijke schot werd prachtig door Engel gestopt. Nogmaals trok Alcmaria ten aanval, maar nu kopte Homan precies over de lat. Een korte serie O.S.V.-aanvallen, veelal geleid door den rechtsbuiten, volgde, maar Keuris toonde, wat keepen is en zonder moeite maakte hij de aanvallen tijdig on schadelijk. En toen kwam het moment, waarop Schaaper zijn club een grooten dienst had kunnen bewijzen. Hij kreeg van Hamstra den bal als het ware voor de voeten doch hij aarzelde met schieten en gaf nog weer door naar Homan, die echter niet vrij stond. Dat was jammer, want met 20- voorsprong was Alcmaria vrij zeker in vei lige haven geweest. Trouwens, Abring bij O.S.V. wist even la ter al niet veel beter te doen want hij pro fiteerde evenmin van een goede kans, hem door den linksbuiten geboden. En wat te zeggen van diezelfde linksbuiten, die even later alleen voor Keuris kwam te staan en nog naast schoot? Dat was een kans geweest voor de thuisclub, maar ze werd niet geac cepteerdZoo verstreek de eerste helft, zonder dat er meer gedoelpunt werd en met 10 voor Alcmaria werd gedraaid. De tweede helft. Het was te verwachten, dat de withemden het in de tweede helft zwaarder zouden krijgen, nu tegen den wind in gespeeld moest worden. Maar dat viel mee, al demonstreer de' O.S.V. zeer zeker een kleine veldmeer- derheid. Echter, de achterhoede van Alcma ria gaf heel weinig kansen en in deze perio de van O.S.V.-overwicht hebben alle drie achterspelers bergen werk verzet op een zeer gemakkelijke manier. Toch kwam reeds na 10 minuten de gelijkmaker, toen Koning gepasseerd werd door Abring en deze hard voorzette. De linksbuiten stond juist vrij en schoot van dichtbij hard in (11). Direct trachtte Alcmaria weer de leiding te hernemen, maar toen Hamstra in de vol gende minuut voorzette, was het geheele binnentrio niet voor het doeL Intusschen was Alcmaria leelijk in het nauw gekomen, want terwijl Gerritse een aanval had onderbroken, werd hij daarbij gewond en moest zich laten vervangen. Dat beteekende zeker een verzwakking, die zelfs fataal leek. Want nauwelijks was Gerritse verdwenen, of de hier boven genoemde ge lijkmaker kwa.m. Gelukkig kon men in de resteerende pe riode op het achtertrio redenen; dat liet zich niet van haar stuk brengen en bracht keer op keer redding. En Keuris stopte eenige zeer verraderlijke schoten op de eenige wijze en zette meteen zijn voorhoede weer aan het werk. Toch kwam er ook nu weer een tijd van Alcmaria-overwicht en in dien tijd miste Schaaper nog eens een gemakkelijke kans. Zoodat met nog een kwartier te spelen de strijd nog geheel open was. In dat laatste kwartier heeft Alcmaria nogmaals de gelegenheid gehad, om het win nende puntje te scoren, maar Jur kopte een voorzet van Keppel nog eens naast. Ook O. S.V. vocht voor de winnende goal, maar strandde op Keuris, die zijn vuisten dermate gebruikte, dat verder gevaar weg bleef. Zoodat de laatste 5 minuten wellicht de beslissing zouden kunnen brengen. En in deze laatste oogenblikken was het vrijwel alleen Alcmaria, dat kansen kreeg, maar de verdediging van O.S.V. hield zich kranig en zorgde er voor, dat tenminste een puntje in de Zaan bleef. En misschien was dat wel de beste beslissing. De elftallen waren: Engel de Wit Keizer de Lange Veen Dil Abring Mein de Boer Göbel Brekebede O Hamstra Schaaper Homan v. d. Pol Keppel de Grand Gerritse Helderman Koning Burger Keuris Van een boeienden en zeer span- nenden strijd. Het ongeslagen record na hard werken gehand haafd. Zooals aanvankelijk te verwachten was, werd de ontmoeting van de rood-witte kaasmenschen tegen Volewijckers er een van een boeiend en zéér spannend gehalte. Dat de wedstrijd die zeer snel op en neer ging en afwisselende kansen bood het publiek van de eerste tot de laatste minuut vast greep, viel te constateeren in het feit, dat men de heftigste regen- en windvlagen bleef trotseeren, om toch maar dan ook absoluut niets van deze zeer interessante ontknooping te missen. Hoewel het treffen aan beide kanten een zeer hardnekkig karakter droeg en iedere ploeg voor zich een overwinning trachtte te forceeren, mocht het geen dezer geluk ken en werden de punten na zeer veel spanning „broederlijk" gedeeld, overi gens een resultaat, waar beide ploegen tevreden mee mogen zijn, want geen dezer had de zege verdiend, al willen we er aan toevoegen, dat een Alkmaarsche overwin ning niet gek had geleken. Kwam het ons voor, dat de Amsterdam mers als geheel goed in vorm waren en een voortreffelijke partij speelden bij de Alkmaarders haperde er nog iets aan. Zoo speelde de rood-witte defensie niet zoo zeker als we dit op eigen terrein van haar gewend zijn, terwijl het in de voorhoede ook nog niet geheel wil vlotten, al konden we met verheugenis constateeren, dat de beide vleugelspelers geducht op dreef wa ren en Mulders zich hier op waardige wij ze bjj aansloot De enkele wederzijdsche gevaren die vrijwel tegen elkander op wogen en juist vanaf de doellijn konden worden bezworen buiten beschouwing ge laten, memoreeren we vooral het mooie hooge schot van de Grand, dat ver buiten het bereik van den Amsterdamschen doel man de lat trof, het veld instuitte, om daarna te kunnen worden weggewerkt. Het begin was al sensationeel, want dadelijk ontsnap pen beide doelen om beurten een enkele maal aan zeer groot gevaar. Het spel gaat reeds dadelijk zeer snel op en neer, zoodat de diverse verdedigers het vrij druk krij gen. Als Slikker niet behoorlijk kan weg werken, wordt hem dit noodlottig en kan de rechtbuiten Bognetteau zijn club de lei ding geven, 01. De Amsterdamsche vreugde is echter van korten duur, want weinige aanvallen later breekt Mulders keurig over links door, zet afgemeten voor en de naar binnen zwenkende Goudsblom weet met een onberispelijken kopbal den stand gelijk te maken. Ook deze vreugde is van korten duur, want na eenige wederzijdsche aanvallen, komt midvoor de Busse geheel vrij te staan, schijnbaar meent men dat er voor een overtreding gefloten is, want we be merken een algemeen weifelen, zoodat de ingezonden bal nog vrij gemakkelijk langs v. d. Horst gaat en de Amsterdammers op nieuw de leiding hebben 12. De strijd gaat prachtig op en neer en ligt geheel open. Eenmaal gaat 't Volewijckers- doel door het oog van de naald, meteen ge volgd door een hernieuwd critiek moment, als juist een been op de doellijn staat en erger kan voorkomen. De Boys zitten er geducht op en willen gelijk maken. De Grand heeft pech, als het leder van zijn voet tegen de deklat gaat en kan worden weggewerkt. Nog een enkele minuut en het is rusten. Nog een enkele po ging die meteen succes heeft. In een regen-gordijn is het weer Mulders, die prachtig op links doorbreekt, onberispelijk voorzet en Gouds blom het natte leder, al even onberispelijk langs doelman Kuijper kopt, zoodat de stand opnieuw gelijk is, 22. Na de thee ontdekken we eenzelfde hard nekkig spelbeeld. Reeds dadelijk ontsnappen beide doelen om beurten eenmaal aan groot gevaar, waarna we weer wederzijdsche aanvallen noteeren. By een Volewijckers-aanval op rechts, bemerken we opnieuw zwak verde- digingsspel der kaasmenschen. Wel tracht v. d. Horst uitloopend nog erger te voor komen, doch v. d. Hilst plaatst het leder langs hem in het verlaten doel, 23. Hardnekkig wordt er onder menige regenvlaag verder gespeeld. Door de Alkmaarders, om wederom den achterstand weg te werken, door de bezoekers, om den voorsprong te behouden en een zege de terugslag in hun depressie-periode te be werkstelligen. Steeds weer opnieuw komen de Boys terug en hebben nu ontegenzeggelijk het beste van 't spel. Dan, na 27 minuten krijgt Mulders recht voor doel van links het leder op borsthoogte in z'n bezit; handig snijdt hij door de Amsterdamsche defensie en met een meesterlijk doelpunt brengt hij den stand op 33. Steeds heftiger worden de Boys-aanvallen, waarbij doelman Kuijper een paar maal subliem redt en een goeden kopbal van Mulders onschadelijk maakt. Ook Volewijckers probeert nog een over winning uit het vuur te sleepen, waartoe op links een paar corners genomen mogen worden, die naar behooren worden weg gewerkt. Nog eenmaal zullen de Alkmaarders het probeeren en Mulders heeft met een lagen bal bijna succes. Stijger kan echter op ver bluffende wijze het leder net nog van de doellijn pikken. Onder zeer groote spanning komt even later het einde enhebben de Boys hun ongeslagen record dus kunnen handhaven. Scheidsrechter Bosma had het niet ge makkelijk, doch kweet zich behoorlijk van zijn taak. De tweede thuiswedstrijd, welke Alkmaar al zeer verdiend verloor, niet omdat N.- Niedorp nu zoo'n sterken indruk maakte, maar door het meer dan onbenulligen spel van Alkmaar zelf. Hoewel ook voor de rust niet van een sterk spelend Alkmaar gesproken kan worden, was toch in ieder geval de thuis club het meeste in den aanval, doch de werkelijk goede kansen tot doelpunten werden op de meest onbegrijpelijke wijze verknoeid. Men schijnt in de voorhoede maar niet te willen begrijpen, dat wil men doel punten maken er op zijn tijd ook eens geschoten moet worden, doch dat men dat niet bereikt door den bal in het doel te drijven. En aan dit euvel gaat het geheele binnen trio mank, terwijl de linksbuiten, die ook dezen wedstrijd eenige goede kansen tot scoren had, opnieuw door onbesuisdheid, deze niet benutten. Wil Alkmaar ook nog iets bereiken, dan zal wijziging in deze voor hoede een gebiedende eisch zijn. Of de fout dan alleen in de voorhoede schuilt? Neen, ook de halflinie, speciaal de spil, is zwak. De kanthalfs zijn verdedigend zeer goed, doch geven in een wedstrijd als gisteren te weinig steun aan de voorhoede, terwijl de spil zeer zeker van goeden wil, momenteel niet in staat is om het spel te verplaatsen. Dat hierdoor ook het spel van de achter hoede in het gedrang komt, is begrijpelijk. Toch maakte ook de achterhoede fouten, welke doelpunten opleverden. Zoo had het eerste doelpunt van N. Niedorp zeer zeker voorkomen kunnen worden, indien Dinger- dis den N.-speler, die Mulder den bal uit de handen liep, had afgehouden. Met het tweede doelpunt van N. was het al niet beter, dit had Ooms zeker kunnen voor komen, indien hij het spel gespeeld had, zooals het behoorde, nu bestrafte hij zich zelf. Zijn dat zoo enkele fouten, welke in de verschillende linies tot uitdrukking kwa men, daar komt nog bij, dat het geheel een zeer matten indruk maakte. Men laat zich het spel geheel opleggen door de tegen partij en wacht het voor de rest maar rustig af wat zal gebeuren. Dat N. N. van dergelijke omstandigheden profiteerde, is begrijpelijk. Door stug verdedigen hadden zij de Alk maar-voorhoede geheel in bedwang, terwijl de bewegenlijke voorhoede van N. N. de A.-achterhoede meermalen voor problemen plaatste, welke deze niet vermocht op te lossen. Zoo was het ook geenszins verwonderlijk, dat N. voor de rust de leiding nam, toen zij een Mulder een bal uit de handen liep, dien deze niet klemvast had. Wel maakte Alkmaar voor de rust nog gelijk door v. d. Wissel, maar hiermede was tevens het kruit ver schoten. Een behoorlijk schot hebben wij nadien niet meer gezien, hoewel er meer dere malen gelegenheid voor was. Na de rust een stug verdedigend N. N. Wel kreeg de Alkmaar-voorhoede nog goede kansen, doch men was niet in staat ze te benutten. Daartegenover enkele goede doorbraken van N. Niedorp, welke twee doelpunten opleverden, zoodat N. N. tenslotte met 31 won. Wij willen over den wedstrijd zelf niets meer schrijven, doch alleen nog vermelden, dat de scheidsrechter J. Hakhof een zeer matigen indruk maakte en zich daardoor geheel aansloot bij het geheel. ALCMARIA IV—OUDORP I 0—3. In een goed gespeelden wedstrijd is het Oudorp I gelukt weer een zege te behalen en wel op Alcmaria 4. Zij heeft hiermede bewezen dat zij niet alleen op eigen veld een overwinning an behalen, al vrees den wij dat het groote terrein wel eens parten kon spelen. Alcmaria had een sterk elftal in het veld gebracht, waarvan het verband echter nu en dan zoek was. Oudorp speelde de eerste helft tegen den zeer sterken wind in. Alcmaria wist dit voordeel echter niet uit te buiten en was zelfs gedurende de eerste 20 minuten in de minderheid. Was de Oudorp-midvoor niet zoo ongelukkig geweest met zijn schieten, dan had 't er leelijk uitgezien voor Alcmaria. Toen deze mid-voor echter schitterend 3 a 4 man passeerde en den bal prachtig door gaf, kon de rechtsbuiten met een klein tikje doelpunten. De rust kwam met 10 voor Oudorp. Na de rust kwam er een groote druk op het Alcmaria- doel. Het duurde dan ook niet lang of de midvoor van Oudorp scoorde no. 2. Een algeheele plaatsverwisseling by Alcmaria mocht geen baat vinden. Elke aanval strandde op de verdediging van Oudorp. Toen nog 10 minuten te spelen waren maakte Oudorp er 30 van en met dezen stand kwam het einde. Het was een fair gespeelde wedstrijd, welke goed werd ge leid. Vermelden wij nog het zeer goede spel van den Alcmaria linksback en mid denvoor, terwijl wij een woord van lof niet mogen onthouden aan Oudorp dat, pas gepromoveerd, reeds een zeer goede plaats op de ranglijst inneemt. Oudorp 2 doet het niet minder goed en won gisteren weer met 5-2 van Alkmaar 4. UITGEEST—MONNIKENDAM 2—2. In een slecht gespeelden wedstrijd hebben Uitgeest en Monnikendam de pun tjes broederlijk gedeeld, waarmee M. iets meer kreeg dan haar werkelijk toekwam, U. speelde eerst tegen den harden wind in maar was toch direct in den aanval. De voorhoede schoot echter slecht. Plotseling schoot Van Waverew keihard tegen de lat, Daan ving den bal op en schoot in, (10). De rust brak met dezen stand aan. Na rust ging de strijd gelijk op. M. maakte gelijk. Aangemoedigd door dit succes kwam M. opzetten en wist waarlijk de leiding te nemen (12). Dit schudde de Uitgeester wakker en met een geweldig schot was de stand weer gelijk (22). Beide ploegen raakten uitgespeeld en het spel bleef ini het middenveld. In den stand kwam geen verandering meer. JONG HOLLAND—STEEMEIJERS FORD 10—0. Jong Holland heeft tegen St. Ford geen halve maatregelen genomen. Met een 10—0 nederlaag werden de Zaandammers huis waarts gestuurd. Een fraaie spannende wedstrijd is het niet geworden, het was te eenzijdig. Algemeen dacht men, dat de Oranje-ploeg wel kalmpjes aan kon doen. Reeds in 't begin bleek echter, dat St. Ford niet van plan was zich zoo maar gewonnen te geven. Integendeel, ze maakte het haar tegenstanders op alle manieren lastig. Ge steund door den straffen wind trok men steeds ten aanval, doch de J. H.-achterhoede was op haar qui vive. Nadat J. H. de eerste aanvallen had doorstaan, trok zy zelf ten aanval. De Zaansche doelman kreeg 't nu hard te verantwoorden. Na 20 min. spelen kreeg J. Schut den bal toegespeeld, hy be dacht zich niet lang en met een hard schot bezorgde hij J. H. de leiding (10). Kort daarop scoorde O. Hartog 't tweede doel punt (20). St. Ford bleek geenszins ont moedigd. Haar aanvallen waren echter on gevaarlijk, men treuzelde te lang. Het re sultaat was, dat J. H. steeds gemakkelijk meester van den bal werd. Kort voor *t einde van de eerste helft wist J. Schut den voorsprong tot 30 te vergrooten. Na de hervatting was onmiddellijk te zien, dat 't doelpunten zou regenen. Een geweldig offensief van J. H„ nu gesteund door den wind, volgde. De score werd dan ook regelmatig tot 10—0 opgevoerd. Welde den de Zaandammers nog enkele hardnek kige pogingen om hun achterstand te ver kleinen, doch deze bleven vruchteloos. St. Ford verdient echter een woord van hulde voor de wijze, waarop zij haar nederlaag incasseerde. Vermelding verdient 't pro ductieve spel van J. Schut, die maar even tjes 5 goals voor zijn rekening nam. Ten- kink, als spil, was evenals in zoo vele wed strijden weer heer en meester op 't midden veld. Scheidsrechter de Nys, die naar aller genoegen floot, had geen moeilijke taak. Door deze overwinning blijft J. H. kam pioenscan didaat. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde league-wedstrijden luidden: Eerste Afdeeling. BirminghamDerby County 10 Charlton AthleticBolton Wanderers 11 ChelseaBrentford 21 Grimsby TownE verton 21 Leeds United Wolverhampton Wanderers 12 LiverpoolLeicester City 11 MiddlesbroughManchester City 40 PortsmouthBlackpool 12 Preston North End Huddersfield Town 11 Stoke CityArsenal 11 West Bromwich AlbionSunderland 16 Tweede Afdeeling. BarnsleySouthampton 02 BurnleyChesterfield 02 BurySwansea Town 00 Coventry CityNorwich City 20 Luton TownWestham United 22 Manchester UnitedSheffield Wednesday 10 Newcastle UnitedBradford 30 Nottingham ForestAston Villa 02 Sheffield UnitedFulham 21 Stockport CityBlackburn Rovers 01 Tottenham HotspursPlymouth Argyle 32 Schaken. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd Zondagavond de negende partij van de match tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin om het wereldkam pioenschap schaken gehouden. Euwe's secondant, de Amerikaansche schaakmeester Fine, die dezer dagen her steld het ziekenhuis heeft verlaten, was tot ieder's aangename verrassing, weer aanwezig. Het verloop der party was als volgt: Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5Xc4 5. a2a4 Rc8f5 De eperimenten met deze opstelling zijn dus nog volstrekt niet ten einde: dit is de vijfde maal in deze match, dat zij wordt aangewend. Dat intusschen beide partijen thuis ijverig hebben getracht, alle nog on bekende mogelijkheden te ontdekken (aangenomen, dat die er nog zijn) behoeft wel geen betoog. 6. e2e3 e7e6 7. RflXc4 Rf8b4 Een provocatie als 7Rd6 behoort niet tot de voortzettingen welke al te vaak kunnen worden geriskeerd, vandaar deze doodgewone zet, die al meer dan eens in meesterpartijen is toegepast en tot doel heeft wit de macht over veld e4 te be twisten. 8. 0—0 Pb8—d7 Nonchalance, of een nieuwe, zy het heel wat bescheidener vorm van provocatie? De rochade was hier heel goed mogelijk, want op 9. Pe5, Pbd7, 10. f4 kan eenvoudig c5 volgen. Na den tekstzet zijn aan de rochade voorloopig zekere bezwaren verbonden. 9. Ddl—e2 Pf6e4 Indien zwart e4 nog niet wenscht toe te laten en evenmin door ruil op c3 wit het voordeel der beide raadsheeren wil ver schaffen, moet hij wel weer (evenals in de zevende partij) tot dezen zijn toevlucht nemen. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat dit geheele systeem, zoolang het niet door de practijk is gerechtvaardigd, een gekunstelden indruk maakt en derhalve min of mer als een uitdaging kan worden opgevat. Inderdaad wordt Euwe ook dit maal tot een zoo scherp mogelijke actie uitgelokt, zij het ook, dat hij het risico tot heel wat geringere afmetingen weet te beperken. Natuurlijk zou 13. Pe4:, Re4:, 14. Pd2, Rg6, 15. e4 in deze stelling nog ongunstiger uitvallen dan iru de zevende partij en wel wegens 15Pb6. 10. Rc4—d3! Een nieuwe, heldhaftige poging om het achterwege blijven van zwart's rochade uit te buiten. Daar het paard niet op e4 kan worden gehandhaafd (Pdf6, Dc2, Rc3:, bc3: dreigt Ra3 0—0, g4!, Rg6, g5 met stukwinst) is zwart wel genood zaakt, het pionoffer te aanvaarden. 10Rb4Xc3 Slecht is Pc3:, bc3:, Rc3:, Tbl, Dc7, Rf5:, ef5:, Dd3, enz. 11. b2Xc3 Pe4Xc3 12. De2c2 Rf5Xd3 13. Dc2Xd3 Pc3d5 14. Rel—a3 Om een dergelijken, rochade verhinde- renden raadsheer op a3 te krijgen offerde reeds bijna een halve eeuw terug Wilhelm Steinitz niet minder dan een stuk tegen Lasker, zij het ook op den duur zonder succes. En ook Euwe had op het verkrijgen van deze stelling zijn geheele combinatie gebaseerd. Het is thans duidelijk, dat zwart na het voor de hand liggende 14. Pe7, door den simpelen aanval Tabl voor een verbazend lastig probleem zou worden gesteld, daar de zwarte dame Pe7 niet in den steek mag laten (met het oog op de rochade), Tb8 faalt op Rd6, en b6 wordt beantwoord met Tfcl, Tc8, Da6, (Tc7, Rd6). En indien zwart met 14 Dc7 de lange rochade wil voorbereiden, volgt 15. Pg5, h6, 16. Pe4, met vernietigen den aanval (d6!). Na zeer lang nadenken besluit de uitda ger dan ook, den geweldenaar op a3 on schadelijk te maken', zelfs al moet hy er den pluspion bij inschieten. 14. a7—a5! 1 15. Tal—bl Pd5b4 Blijkbaar bevreesd, in een thuis voorbe reiden val te zullen loopen, grijpt dr. Al jechin zonder uitstel naar het meest dras tische afweermiddel: het teruggeven van den pion. Inderdaad maakt een afwach tende zet, as bijv. Ta7 geen gezonden in druk. Men zie 15Ta7, 16. e4, Pe7, 17. e5, 0—0?, 18. Pg5, g6, 19. Dh3, h5, 20. g4, Kg7, 21. gh5:, Th8, 22. h6f!, «na. (Th6:?, Dh6:t, Kh6:, Pf7:f). 16. Ra3Xb4 a5Xb4 17. Tbl Xb4 0—0 Dat beteekemt zooveel als de erkenning! „Mijn acties hebben tot niets geleid en ik zal mij van nu af verdedigen". Het is trouwens duidelijk, dat zetten welke pion b7 dekken, geen enkelen zin hebben, bijv. Dc8, Db3, enz. Euwe op zijn beurt stelt zicht niet tevreden met een klein en enkel voudig voordeel (Tb7:, Ta4:, Dc2, enz.), maar stelt hoogere eischen. 18. Dd3—c2 Dreigt Tb7:. dadelijk Tfbl zou met 06 kunnen worden beantwoord. 18Dd8—c7 19. Tfl—bl Tf8b8 20. e3 c4 Te veeleischend is de wereldkampioen in elk geval niet geweest. Op het oogen- blik dat de druk op den damevleugel zijn maximum heeft bereikt, wordt het ruim tevoordeel vergroot (e4-e5), waarna zwart tevens rekening moet houden met paard- manoeuvres als Pf3g5e4d6. En pas sant dreigt ook d4—d5. Speelt zwart nu Pf6 om e4e5 met Pd5 te kunnen beant woorden, dan streeft Pf3 eventueel over e5 en c4 naar b6. Een uiterst lastig ta verdedigen stelling voor den oud-wereld kampioen. 20Ta8—a5 21. e4e5 h7—h6 22. Pf3—d2 Dreigt niets minder dani Pc4, Td5, Pd6, bb6, Tc4, of: Pc4, Ta7, Pd6, c5. T4 b3, ge volgd door Tf3. Zwart moet dus wel iets ondernemen. 22c6—c Roept nieuwe centrum-spanningen in het leven, verhindert Pc4 (cb4) en dreigt zich met Dc6! te bevrijden. 23. Pd2b3 Ta5a8! Deze levenslustige toren keert van nut tige bezigheden (het verhinderen van d4— d5, zie zet 20, van zwart, verder het steu nen van c6c5) terug, ten einde zich aan een niet minder nuttige taak te wijden: het verdedigen van de achtste lijn, in het bijzonder Tb8, waardoor de b-pion in de gelegenheid wordt gesteld, een belangrijke duit in het zakje te doen (24. Pc5:?, b6! en voor het overige: zie de partij). Men moet bekennen, dat Aljechin iedere centimeter verdedigt. 24. Tb4—c4 b7b6 25. f2—f4 Ontheft den d-pion vani de hinderlijke verplichting ten opzichte van e5. 25. Dc7—c6 22c6c5 In de overtuiging, thans alle gevaren te hebben bezworen, besluit Aljechin, het eenige witte stuk, dat ooit doelwit van een aanval zou kunnen worden (pion a4) op het bord te laten. Anders zou hier Ta4: dadelijk tot gelijk spel hebben geleid. 27. Tbl—al a5 heeft wegens Tb5, gevolgd door Tab8 zijn bezwaren (Pd4, Tbl:f) en ook Tel, Ta4: is onvoldoende. 27 28. Tal—a3 Dc6b6 Natuurlijk niet Tc3 (c4f). Ook Pd2, Db2, Db2:, Tb2:, Pe4, Tb4! is niet bevre digend. Intusschen bewaart wit den druk op c5, al is dadelijk slaan wegens de pen ning b6gl niet mogelijk. 28Db6a7 29. Dc2—f2 Pd7b6 In de hoop, een iets gunstiger eindspel te verkrijgen, ontdoet Aljechin zich van het blok aan 't been op c5. Inderdaad kan de zwarte stelling nauwelijks meer worden verbeterd (Da6, Dc2) en bovendien moet dr. Euwe de resteerende zetten (11 stuks) in 9 minuten uitvoeren. 30. Tc4Xc5 Pb6Xa4 31. Tc5—cl Da7Xf2f 32. KglXf2 Tb8—-b4 Terwijl de eene toreni naar een gunstiger horizontaal wordt gespeeld, wordt de an dere, van zijn verplichting t. o. v. Pa4 ont heven. Ongetwijfeld staat zwart thans iet» beter. 33. g2—g3 Ta8—d8 34. Kf2e2 Pa4—b6 35. Pb3—d2 Verhindert de dreiging Pc4, terwijl thans Td2:f, Kd2:, Pc4f, zou worden beantwoord met Kc3. Intusschen zijn nog ndet alle mogelijkheden uitgeput. 35g7—g5! 36. f4Xfi5 Anders ontstaat een zwakte op f4, die door verdubbeling op de vierde lijn in combinatie met een paard op d5 kan wor den bestookt. 36. 37. Ta3—d3 h«Xg5 Ta7 levert wegens Pd5 niet pp, daar de andere toren geen gelegenheid krijgt, zijn collega op de zevende lyn gezelschap te houden. ?7Fb6—d5 38. Tel—c4 Tb4Xc4 39. Pd2Xc4 Td8—a8 40. Pc4e3 Pd5Xe3 Ook het pionnenstelsel na 40Ta2f, 41. Td2, Td2:f, 42. Kd2, Pe3:, enz., wondt zonder complicaties remise. Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af en er werd bekend gemaakt, dat de partij eventueel vanavond te 7 uur, eveneens in den Dierentuin te den Haag zal worden ten einde gespeeld. De stand na den 40sten zet luidde Wit: Euwe Ke2, Td3, pionnen e5, g3 en h2. Zwart: Aljechin: Kg8, toren a8, Pe3. pionnen e6, f7 en g5. (Wit aan zet).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11