HET BETOVERDE BOS. Verkeersongelukken. Glimlachje EEN GOED DAGBLAD. TWEEDE BLAD NOORSCH MOTORSCHIP WRAK GESLAGEN. Bemanning gered. Naar wij vernemen, heeft de te IJmuiden thuisbehoorende stoom trawler „Eveline", IJM. 115, acht opvarenden aan boord, onder wie de kapitein van het Noorsche motorschip „Aarsten dat bij het slechte weer op ongeveer'tachtig mijl van IJmuiden wrak is geslagen. De stuurman van de „Aarsten is door een Engelsch stoom schip gered. Daar de bemanning uit negen per sonen bestond, zijn er bij dit scheeps ongeval geen slachtoffers te betreu ren. De Noorsche vrachtboot „Aarsten", een houten motorschip van 430 ton, van de reederij Richard Petterson te Sande Fjord, was met een lading macadam (steenslag) op weg van Kopervik naar Londen, toen het op de Noordzee door een hevigen storm werd overvallen. Het schip bekwam lekkage en dreigde te zinken. Reeds zagen de negen opvarenden den dood voor oogen, toen er juist bijtijds twee schepen in de nabijheid kwamen, de stoomtrawler „Eveline" IJM. 115 en het Engelsche s.s. „Salerno", welke alle opvarenden wisten te redden. Zondagavond te elf uur kwam de „Eve line" in de visschershaven te IJmuiden aan. De stoomtrawler werd vastgelegd naast „De Hoop" IJM. 46, welke juist was binnengekomen in verband met een ernstige ziekte van de vrouw van een der opvarenden. De consul van Noorwegen, de heer P. C. van Huizen, was aan de haven aanwezig om de schipbreukelingen te verzorgen. Zij werden naar het hotel „De Bijenkorf" overgebracht. Het zijn acht stoere Nooren, allen jonge kerels: alleen de kapitein, Bang, is een breedgeschouderde zeeman van mlddel- baren leeftijd. Mededeelzaam was hij echter niet, maar door zijn inlichtingen, die wij ontvingen van schipper K. Blok van de „Eveline", zijn wij in staat eenige bijzonderheden over deze scheepsramp, welke gelukkig geen menschenlevens heeft gekost, te vertellen. Te middernacht zaten wij in de woon kamer van schipper Blok en daar verna men wij, dat men aan boord van de „Eve line", die op de thuisreis was, Zondag te gen het middaguur op 53.20 gr. n.b. en 2.50 gr. o. 1. op circa 40 mijl ten n.o. van Smith's Knoll, twee schepen waarnam, waarvan er een met noodseinen voer. Dit was de „Aarsten", het andere schip was de „Salerno" van Ellerman's Wilson Linie te Huil, welke reeds pogingen in het werk stelde de opvarenden van de „Aarsten" te redden. De stuurman van het Noorsche schip was reeds door den Engelschman gered. Schipper Blok zag wel, dat hij hier ge makkelijker hulp kon verleenen dan het Engelsche schip, omdat hij met zijn traw ler gemakkelijker kon manoeuvreeren De „Eveline" naderde den Noor zoo dicht mogelijk en weldra bleek dan ook dat hulp dringend noodig was, want het kuildek stond reeds vol water. Op de Noorsche boot lag een reddingboot klaar en toen de „Eveline" tot op ongeveer 50 meter gena derd was, sprong een van de Noren over boord. Hij zwom met een boei, waaraan een lijn was bevestigd naar de „Eveline", vanwaar men, toen hij dichtbij was, een lijn toewierp, welke de Noorman spoedig wist te grijpen en enkele oogenblikken later was hij in veiligheid op het dek van den Nederlandschen trawler, echter uitge put en verkleumd van koude. Op de „Eveline" bevestigde men toen een lijn aan de boei, zoodat er een kost bare verbinding met het in nood verkee- rende vaartuig tot stand was gebracht, waardoor het mogelijk was, dat men ook de overige bemanning kon redden. Zoodra de eerste man gered was, haalde men op de „Aarsten" de boei met de lijn terug: een tweede man sprong overboord naar deze boei en op zijn beurt werd deze door de kokende zee naar de „Eveline" getrokken. Dit werd zesmaal achtereen herhaald. Toen waren de schepen evenwel zoover van elkander verwijderd geraakt, dat de „Eveline" opnieuw moest manoeuvreeren om dichterbij te komen. Eerst toen konden ook de overblijvende twee man gered wor den. De laatste die van boord ging was de kapitein. Ofschoon zijn schip elk oogenblik dreigde te zinken, toonde kapitein Bang toch, dat hij niet „bang" was. In een zakje had hij de scheepspapieren en eerst nadat hij deze aan de lijn had bevestigd, sprong hij in zee. Zoo was dan de geheele bemanning in veiligheid en beide schepen, de „Salerno" en de „Eveline", gingen elk huns weegs, na met drie lange stooten op de fluit een afscheidsgroet te hebben gegeven. De verkleumde schipbreukelingen wer den op de „Eveline" zoo goed mogelijk van droge kleeren voorzien en de kok zorgde voor een kop heete koffie, het traditio- neele geneesmiddel bij dergelijke ongeval len, en zoo stoomde de „Eveline" op naar IJmuiden. Schipper Blok vertelde nog, dat men op de „Aarsten" met pompen getracht had drijvende te blijven, maar toen eenmaal de motorpomp weigerde, daar de motor kamer vol water was geloopen, was ei geen redden meer aan. Toen men de „Aarsten" achterliet, was alleen nog maar het voor- en achterdek boven water, zoodat het zwaar beladen schip wel spoedig daarna gezonken zal zijn.- MOEILIJKHEDEN IN WERKINRICHTING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Over de werkinrichting voor jeugdige werkloozen „Tuinbouw" te Oss deden ge ruchten de ronde, als zouden er „onregel matigheden" zijn geschied. Op onze infor matie, te bevoegder plaatse ingewonnen, vernamén wij dat het hier slechts een on- eenigheid betreft tusschen een tweetal leiders van de werkinrichting en eenige jon gens, die er aan het tuinbouwwerk deel nemen. Eén dezer jongens had namelijk onlangs van de marechaussee te Oss een proces-verbaal opgeloopen wegens diefstal van aardappelen, die op den grond van de werkinrichting geteeld waren. Waarschijn lijk uit wraak heeft hij toen, tezamen met eenige medewerkloozen, de leiders, onder wier toezicht zij werkten, bij de mare chaussee beschuldigd, eveneens van diefstal van aardappelen. Twee leiders zijn thans ouor de marechaussee in verhoor genomen. Het is echter oncontroleerbaar in hoeve-re hier van diefstal sprake is, aangezien ook de leiders, ieder op hun eigen veld, aard appelen verbouwen en de hoeveelheden die zij hebben medegenomen en die zij hebben verbouwd, niet zijn nagegaan. Volgens een mondelinge beschikking van den officier van justitie te 's-HeitogenoOseh is de marechaussee bevoegd de betreken personen twee dagen vast te houden. JUSTITIE, POLITIE EN PERS. Mededeeling in den Ned. Journa listen Kring. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden Vergadering vaden Nederlandschen Journalisten Kring heeft de heer A. J. Lievegoed, chef van den Regeeringspers- dienst, medegedeeld, dat een circulaire of aanschrijving inzake een verbod tot het verstrekken van mededeelingen aan der den uit stukken van strafrechtelijk onder zoek, van den teger.woordigen minister van justitie n i e t is uitgegaan. Een dergelijke circulaire dateert niet van enkele weken, doch van vele maanden geleden. De heer Lievegoed deelde mede gemach tigd te zijn te verklaren, dat de tegen woordige minister van justitie mr. C. M. J. F. Goseling zijnerzijds geen beperking wenacht te brengen in de Wijze, waarop de pers tot dusver door de politie wordt ingelicht, dat de minister niet gevoelt voor een centrale regeling van deze aangele genheid en dat de minister een soepele regeling terzake door de betrokken plaat selijke overheden voorstaat. In de vergadering van den N. J. K. werd met voldoening van> deze verklaring ken nis genomen. WERKGROEP '..DE LIBERALE VERGADERING". Men meldt ons: In de Zaterdagmiddag gehouden bestuurs vergadering van de werkgroep „De Liberale Vergadering" te Den Haag is, na een gron dige beschouwing van den, na het congres van den Vrijheidsbond, ontstanen toestand, besloten vooralsnog geen opheffing dezer werkgroep in overweging te nemen. Het bestuur was integendeel van oordeel, dat het thans geboden was met critische belang stelling de ontwikkeling van den toestand in den Vrijheidsbond nauwlettend gade te slaan. TWEE MANNEN AANGEHOUDEN. Verdacht van diefstal van be drijfskleding. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft Zondagavond twee mannen aangehouden, die verdacht wer den van diefstal van bedrijfskleeding. Eenige rechercheurs ontmoetten op de Brouwersgracht bij de Willemstraat een jongeman, die een boodschappentasch bij zich droeg, waarin zich overalls en stof jassen bevonden. De man verklaarde op een desbetreffende vraag, dat hij deze kleedingstukken had gekocht van iemand in de Binnen-Oranjestraat. Dit kwam den rechercheurs verdaiht voor, waarop zij op het adres een onderzoek instelden. Zij troffen in deze woning eveneens een groote hoeveelheid bedrijfskleeding aan, welke de bewoner op zijn beurt gekocht zou heb ben van een hem onbekend persoon. Aan gezien ook deze verklaring ongeloofwaar dig werd geacht, werden beide mannen medegenomen naar het bureau en aldaar ir bewaring gesteld. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Vergadering te Rotterdam. Zaterdag j.1. heeft de Nederlandsche jour nalistenkring in „Tivoli" te Rotterdam zijn najaarsvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Henri Dekking, heeft in den aanvang een eerbiedige hulde gebracht aan de vijf collega's, die sinds de laatste vergadering den kring zijn ontval len, n.1. de heeren J. Hollander, L. Bochardt, Etty Leal, R. C. Verweyck en N. Klein. De vergaderden verhieven zich bij deze her denking van hun zetels en namen na het uit' spreken daarvan enkele oogenblikken stilte in acht. De heer Dekking bracht daarna in herin nering, dat het op 29 October honderd jaar zal zijn geleden, dat dr. Abraham Kuyper. die voorzitter en later eere-voorzitter van den Ned. Journalistenkring is geweest, werd geboren. De kring wil landgenooten op de zen jaardag verzekeren, dat Kuyper voor de Nederlandsche journalisten voortleeft als een monumentale gestalte, een tot heden on geëvenaard collega, die aan een dagblad en een weekblad de groote beteekenis heeft ge schonken van zijn wijsheid, zijn talent en zijn overtuiging, jaren lang. In zijn inleidend woord heeft de voorzit ter ten slotte enkele belangrijke kring- en vakaangelegenheden besproken, waarna de agenda aan de orde werd gesteld. De druk bezochte vergaderig heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met een motie, voorgesteld door de vereeniging de Amsterdamsche pers, waarin het krihgbe- stuur werd uitgenoodigd, een commissie sa men te stellen, waarin naast bestuursleden van den N.J.K. ook vertegenwoordigers van aangesloten plaatselijke en gewestelijke vef- eenigingen worden opgenomen welke com missie de kwestie van den organisatievorm van den N.J.K. in haar geheel in studie zal nemen en binnen zes maanden haar rapport met desbetreffende voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement van den N.J.K. bij het kringbestuur zal indienen. In afwachting van het rapport dier com missie werd de behandeling van de voor stellen tot statuten- en reglementsherziening door aangesloten vereenigingen en leden in gediend, aangehouden. FORTUIN, DAT,JN T TEGENDEEL VERKEERDE. Jongetje ernstig gewond bij motor ongeluk. De jeugdige bakkersknecht S. te Linden- heuvel onder de gemeente Geleen (L.) won dezer dagen bij. een voetbalpool een bedrag van ruim 6900 gulden. Een van zijn eerste daden was het koopen van een nieu we motorfiets met zijspan voor een bedrag van rond 1700 gulden. Hiermede.maakte hij Zaterdag een ritje naar het in de nabijheid gelegen Urmond, waarbij hij echter minder fortuinlijk was. Hij vloog met zijn motor rijwiel over den kop en kreeg daarbij ver scheidene verwondingen, zij het niet van ernstigen aard. Erger was het gesteld met zijn psssagiertje, het ongeveer achtjarige zoontje van de familie O. D. K. te Geleen. Het ventje werd ernstig gewond aan beide beenen, waarvan de pezen werden doorge sneden. Het kind is opgenomen in het zie- keuhuis te Sittard. Deze tegenslag is voor S. des te pijnlijker, aangezien er een kwestie is gerezen over de uitbetaling ven het door hem gewonnen bedrag met de betreffende maatschappij, welke tot nu toe niets heeft uitgekeerd. BRUTALE DIEVEN IN GRONINGEN. Drie diefstallen van rijwielbc- lastingplaatjes. Het aantal rijwielbelastingplaatjes, dat den laatsten tijd te Grondngen wordt ge stolen, is weer legio. Hierbij gaan de die ven op hoogst brutale wijze te werk en zij ontzien zich niet, om zoo noodig, de rijwiel lantaarns of zelfs de geheele fiets te ont vreemden. De Groningsche recherche ontving dan ook herhaaldelijk klachten en zij greep op krachtdadige wijze in. Het is haar thans tenslotte gelukt, drie personen te arresteeren. Het zijn de 25-jarige B. H., auto-oppasser, de 21-jarige H O., venter en de 20-jarjge W. S., poelier, allen wo nende te Groningen en geen onbekenden van de politie. De drie mannen zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het on derzoek naar de diefstallen wordt met kracht voortgezet. Er worden nog neer arrestaties verwacht. AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING. Ook sprake van oplichting. De Groningsche politie heeft Zaterdag avond een 22-jarigen Éantoor- en magazijn bediende aangehouden, terzake van ver duistering van geld ten nadeele van zijn vroegeren patroon, welk geld hij ontving op door hem gestolen en valschelijk inge vulde kwitanties. De vorige week heeft het zelfde jongmensch zich schuldig gemaakt aan oplichting van een winkelier van een groote partij sigaren. Hij had hem een valsch briefje overhandigd, onderteekend met de naam van een van diens beste klan ten. 261. Voorzichtig wikkelde zij de stroken van de handdoek om de voeten van Petertje. Zo zou hij straks beter door het bos kunhen lopen. Het ging eerst nog wel wat moeilijk, maar het lopen ging gaandeweg beter. En vol trots stapte Peter de keuken rond. Op een af stand leek het net of hij pantoffeltjes aan had. 262. Nu moesten ze toch zorgen, dat ze zo vlug moge lijk wegkwamen. Stel je voor, dat de heks eens wakker werd! Anneke nam Petertje, die met de poes zat te spe len aan de éne hand en het mandje met etenswaren in de andere hand en liep op de deur af. TWEE WOLHANDKRABBEN. In de Waal gevangen. Naar wij vernemen, zijn in de Waal, on der Weurt bij Nijmegen, door visschers wederom twee wolhandkrabben gevangen. D. A. VAN WAALWIJK OVERLEDEN. Bekend oud^joufnalist. Te Leiden is op 84-jarigen leeftijd overle den de heer D. A. van Waalwijk, oud-direc teur van het Nieuwsblad voor Nederland. De heer van Waalwijk, die te Amsterdam werd geboren, begon zijn loopbaan als tele grafist. Hij voelde zich echter aangetrokken tot de journalistiek. Als redacteur-buiten land kwam hij aan het Rotterdamsch Nieuwsblad. Later ging hij naar de hoofdstad, waar hij het Nieuwsblad voor Nederland stichtte, welk blad een tijd van grooten bloei heeft gekend. In 1914 trad hij af als directeur en werd het Nieuwsblad voor Nederland overgeno men door het dagblad „De Telegraaf". De heer van Waalwijk is vele jaren secre* taris geweest van den Nederlandschen Jour nalistenkring. In 1898 was hij secretaris van de commissie van ontvangst voor buitenland- sche journalisten bij de kroning van H.M. de koningin. HET FEEST VAN RIKA HOPPER. Gistermiddag is Rika Hopper, ter gelegen heid van haar zestigsten verjaardag, op een receptie in hotel Schiller te Amsterdam ge huldigd. Mevr. W. J. J. M. Ketelaarvan Goch, die het initiatief tot deze feestelijke gebeurtenis genomen hsd, leidde de recep tie in met een hartelijken toespraak, waarin zij de levenslust van Rika Hopper prees en haar vooral lof toezwaaide, omdat zij had aangetoond, dat het volk de tooneelkunst noodig heeft. Er waren tal van bloemstukken en ge schenken, en velen voerden het woord, o.w. Rosa Manus en Klaas de Vries. Voorts ga ven o.m. Louis de Vries en Marie van Wes terhoven persoonlijk blijk van hun belang stelling, evenals August Kiehl en de heer J. M. Bendien, administrateur van den Stadsschouwburg. De wethouder van kunst zaken, de neer E. Boekman, had telegrafisch gelukwenschen gezonden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Herdenking 25-jarig bestaan. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeeft Zaterdag haar 25-jarig be staan herdacht met een bijeenkomst in Tivoli te Utrecht, welke door een receptie werd gevolgd. In de groote Tivolizaal, waar zich ruim 1400 deelneemsters hadden verzameld, hield de presidente van de Nederlandsche ver eeniging, mevr. Ch. Neytzelmac Gillavry een feestrede, waarin zij naging wat in de afgeloopen perioden door de vereeniging in het belang van de Nederlandsche huis vrouw was verricht. De vereeniging tracht de taak voor de huisvrouw te verlichten en dient de leden steeds van voorlichting. Spr. uitte den wensch, dat de vereeniging. wier ledenaantal in 25 jaren klom van 30 tot ongeveer 32.000, in de komende periode een sterke en levenskrachtige organisatie mag blijven. Na deze rede gaf het A. B. C. cabaret on der leiding van Lcuis Gimbereg een caba retvoorstelling, welke veel succes oogstte. In de rijk met bloemen getooide zalen van het hotel „Des Pays Bas" werd daarna een receptie gehouden, welke buitengewoon druk bezocht werd. Er waren vertegenwoor digsters van nagenoeg alle afdeelingen. Velen hebben het bestuur van de jubileeren- de vereeniging met een hartelijk speechje gecomplimenteerd. DE BALDADIGE HAAGSCHE JEUGD. Wethouder van onderwijs richt zich tot het onderwijzend personeel. Zooals indertijd reeds is bericht, heeft de Haagsche politie een aantal maatregelen ontworpen, welke ten doel hebben stren ger tegen de baldadigheid der jeugd op te treden. Teneinde tot een doelmatige be strijding van de baldadigheid te geraken is naast extra-surveillance van de politie en krachtiger optreden van haar zijde tegen over de bedrijvers van straatschenderijen de medewerking van de ouders, de hoofden van onderwijsinrichtingen en het publiek onontbeerlijk. In verband met het dringend verzoek, dat de hoofdcommissaris van politie tot de leerkrachten der Haagsche scholen richtte en waarbij daadwerkelijke medewerking bij de ten uitvoerlegging der ontworpen maat regelen werd gevraagd, heeft de wethou der van onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, zich met een schrijven tot de hoofden van de openbare en bijzondere inrichtingen van onderwijs gericht, in welk schrijven den hoofden der scholen wordt verzocht het onderwijzend personeel met klem op dit be langrijk punt te wijzen, opdat het in het vervolg bij voortduring zijn aandacht er aarv zal besteden. Kracht voor Uw kindl Weeritand tegen ver koudheid, griep en an dere infectieziekten Door Jocovitol, de zui vere, op vitaminen ge- Ijkte levertraan. In Apotheken en Drogis- terijen f. 0.75 per fleteh. WERKLOOZE SIGARENMAKERS. Trainingstoeslag. De minister van sociale zaken heeft goed keuring verleend aan een door de gemeente Eindhoven, in samenwerking met de werk nemers- en werkgevers-organisaties in de sigarenindustrie, ontworpen regeling krach tens welke aan werklooze sigarenmakers, die zich in hun vak wederom willen bekwa men, een tralnings-toeslag wordt toegestaan voor ten hoogste dertien weken. De volgende week zal de proef ingaan met een eerste groep van twintig werk looze sigarenmakers, die op verschillende fabrieken zijn aangesteld. Voor de bepaling van dezen toeslag is een commissie gevormd, waarin zitting hebeben afgevaardigden van patroons- en arbeidsbonden, alsmede de directeur van de arbeidsbeurs te Eindhoven, terwijl de minister als zijn vertegenwoor diger heeft aangewezen den heer van den Hout, ocntroleur van* het departement van sociale zaken. ZWEEDSCH SCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Bemanning in veiligheid. Zondagmorgen om kwart over acht is op Terschellingerbank te Zoutkamp van het s.s. Sandenburg draadloos bericht ont vangen dat het Zweedsche s.s. „Axel" in nood verkeert. Het schip maakt zware slagzij. De bemaning heeft het schip verlaten en is aan boord van het Duitsche s.s. „Felix Neumann" opgenomen. De positie van de „Axel" is 53 gr. 20 min. n.b„ 5 gr. 6 min. 30 sec. o. 1„ onge veer 20 mijl van Terschellicy*erbank ver wijderd. De sleepboot „Oceaan" van de reederij Doeksen te Terschilling is direct ter assistentie uitgevaren. - De „Axel" meet 325 reg. ton bruto en 218 reg. ton netto. De „Axel" op sleeptouw naar Emden. Omtrent dit in nood geraken vernemen wij nader, dat het schip, dat met graan was geladen, door een grondzee is opgenomen, waarbij de lading is gaan overwerken en het vaartuig 45 graden slagzij maakte. In den loop van den middag is de sleep boot „Holland" van de reederij Doeksen bij het hulpeloos ronddrijvende schip aangekomen. Men slaagde er in een ver binding tot stand te brengen, waarna de „Axel" op sleeptouw is genomen naar Emden. AUTCBOTSING TE DE LEEK; DRIE LICHT GEWOND. Zondagmorgen elf uur is even voorbij een bocht van den weg te De Leek (Gr.), ten gevolge van snijden, een botsing geschied tusschen een auto uit Overijsel, bestuurd door den heer F. H. B. en een auto uit Groningen, bestuurd door den heer F. B. In de laatste auto bevonden zich nog twee dames, moeder en dochter, die beiden lichte verwondingen opliepen. Ook de vrouw van den chauffeur van den Overijselschen wagen kreeg niet ernstige verwondingen, voornamelijk aan het hoofd. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den Barneveldschen weg te Lunteren is Zaterdagmiddag om kwart over twaalf een personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer V. uit Barneveld, werd door de zijruit geslingerd en kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. Na het verleenen van de eerste hulp werd hij naar zijn woning gebracht. Een tweede inzittende kwam met den schrik vrij. De auto is aan de voorzijde totaal ver nield. Het ongeluk geschiedde, doordat de be stuurder werd afgeleid door een toom kip pen, dat over den weg liep. Bij het uit wijken is de wagen, mede tengevolge van den slechten toestand van het wegdek, ge slipt en tegen een boom gereden. ZwD- ik probeer me alleen wat huislijk in te richten! (xx>o<wvyyyx>o<x>eoooooooooocoee Het reclame-middel bij uitnemendheid:

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7